[Πανελλήνιες 2014] Ποια σχολή στοχεύετε;

[Πανελλήνιες 2014] Ποια σχολή στοχεύετε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Κοινωνικές επιστήμες/Ψυχολογία

    Ψήφοι: 14 5.3%
  • Ιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική

    Ψήφοι: 35 13.4%
  • Φυσική/Χημεία/Βιολογία/Μαθηματικά

    Ψήφοι: 34 13.0%
  • Προσχολική/Δημοτική εκπαίδευση

    Ψήφοι: 3 1.1%
  • Φιλολογία/Φιλοσοφία/Ιστορία

    Ψήφοι: 17 6.5%
  • Αστυνομία/Στρατιωτικές

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • Νομική/Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 12 4.6%
  • Οικονομικά

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 43 16.4%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 14 5.3%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 16 6.1%
  • Δεν είναι υποψήφιος

    Ψήφοι: 46 17.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Bιολογία ή ιατρική; το αιώνιο δίλημμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Bιολογία ή ιατρική; το αιώνιο δίλημμα...

Προσπάθησε για το καλύτερο και θα έχεις χρόνο να το σκεφτείς μετά αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Άμα δε ξέρεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άμα δε ξέρεις; :P
Ξέρω γω γράφεις υπέρ/κατά στην κάθε περίπτωση σκέφτεσαι και λίγο τι θες να κάνεις μελλοντικά και ανάλογα την έμπνευση θα φτάσεις σε ένα συμπέρασμα :P βασικά θα δεις και πως θα γράψεις και μπορεί να αποφασίσεις τελευταία στιγμή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
βιολογια ερωτας !!

Το Τμήμα και το πρόγραμμα σπουδών της Βιολογίας δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με το αντίστοιχο σχολικό μάθημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
οδοντιατρικη <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εξαρτάται, αν θες να δουλέψεις με το πτυχίο σου, πάνε ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
για καλη μου τυχη οι γονεις μου ειναι οδοντιατροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Είσαι πολύ τυχερή, δεν χρειάζεσαι να σκεφτείς τι σχολή θέλεις. Μόνο την πόλη τώρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Το Τμήμα και το πρόγραμμα σπουδών της Βιολογίας δεν νομίζω ότι έχει κάποια σχέση με το αντίστοιχο σχολικό μάθημα. :)
η γενικη ιδεα ομως ειναι παρομοια νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
η γενικη ιδεα ομως ειναι παρομοια νομιζω

Η γενική ιδέα μέχρι το πως είναι ακριβώς απέχει πολύ. Ο "ρομαντισμός" του σχολικού βιβλίου δεν αντιπροσωπεύει μια επιστήμη με τις δυσκολίες που έχει, στη σοβαρότητα και την αυτοθυσία που απαιτεί για την κατανόησή της ειδικά όσο ανεβαίνεις γνωστικό επίπεδο. Σκέψου ότι είναι εργαστηριακή επιστήμη και θέλει πολύωρη εξτρά προετοιμασία για τα εργαστήρια της επόμενης μέρας. Με όσους φοιτητές Βιολογίας έχω τύχει να μιλήσω μου αναφέρουν ότι υπάρχει ένα μεγάλο "κενό" γνώσεων από το λύκειο μέχρι και το 1ο έτος του Πανεπιστημίου, κάτι που προφανώς ισχύει σε όλες τις επιστήμες. Το λύκειο εξετάζει αυτά που (ενδεχόμενα) πρέπει να εξετάζει. Το Πανεπιστήμιο είναι άλλο πράγμα και όχι η φυσική συνέχεια του λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Η γενική ιδέα μέχρι το πως είναι ακριβώς απέχει πολύ. Ο "ρομαντισμός" του σχολικού βιβλίου δεν αντιπροσωπεύει μια επιστήμη με τις δυσκολίες που έχει, στη σοβαρότητα και την αυτοθυσία που απαιτεί για την κατανόησή της ειδικά όσο ανεβαίνεις γνωστικό επίπεδο. Σκέψου ότι είναι εργαστηριακή επιστήμη και θέλει πολύωρη εξτρά προετοιμασία για τα εργαστήρια της επόμενης μέρας. Με όσους φοιτητές Βιολογίας έχω τύχει να μιλήσω μου αναφέρουν ότι υπάρχει ένα μεγάλο "κενό" γνώσεων από το λύκειο μέχρι και το 1ο έτος του Πανεπιστημίου, κάτι που προφανώς ισχύει σε όλες τις επιστήμες. Το λύκειο εξετάζει αυτά που (ενδεχόμενα) πρέπει να εξετάζει. Το Πανεπιστήμιο είναι άλλο πράγμα και όχι η φυσική συνέχεια του λυκείου.

whatever ...επειδη ομως τυχαινει να μου αρεσει πολυ η βιολογια και να εχω ασχοληθει περα απο τα ,στενα ειναι η αληθεια, πλαισια του βιβλιου
μπορω να καταλαβω περιπου και τη φιλοσοφια της σε πανεπιστημιακο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Η γενική ιδέα μέχρι το πως είναι ακριβώς απέχει πολύ. Ο "ρομαντισμός" του σχολικού βιβλίου δεν αντιπροσωπεύει μια επιστήμη με τις δυσκολίες που έχει, στη σοβαρότητα και την αυτοθυσία που απαιτεί για την κατανόησή της ειδικά όσο ανεβαίνεις γνωστικό επίπεδο. Σκέψου ότι είναι εργαστηριακή επιστήμη και θέλει πολύωρη εξτρά προετοιμασία για τα εργαστήρια της επόμενης μέρας. Με όσους φοιτητές Βιολογίας έχω τύχει να μιλήσω μου αναφέρουν ότι υπάρχει ένα μεγάλο "κενό" γνώσεων από το λύκειο μέχρι και το 1ο έτος του Πανεπιστημίου, κάτι που προφανώς ισχύει σε όλες τις επιστήμες. Το λύκειο εξετάζει αυτά που (ενδεχόμενα) πρέπει να εξετάζει. Το Πανεπιστήμιο είναι άλλο πράγμα και όχι η φυσική συνέχεια του λυκείου.

Και πως να ξέρει πως είναι κάποιο άλλο επάγγελμα;
Καλούμαστε να επιλέξουμε το μέλλον μας στην ηλικία των 17-18 ετών με εμπειρία ενός λυκείου. Όχι,δεν έχουμε ιδέα πως θα είναι,οπότε διαλέγουμε στο περίπου. Αυτή είναι η πραγματικότητα για το 99,9999999.. από εμάς.
Εσύ δηλαδή με τι λογική μπήκες μαθηματικό; Εκεί δεν υπήρχε χάσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πάλι καλά υπάρχουν τα φροντιστήρια να μας κατευθύνουν στις σωστές επιλογές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Και πως να ξέρει πως είναι κάποιο άλλο επάγγελμα;
Καλούμαστε να επιλέξουμε το μέλλον μας στην ηλικία των 17-18 ετών με εμπειρία ενός λυκείου. Όχι,δεν έχουμε ιδέα πως θα είναι,οπότε διαλέγουμε στο περίπου. Αυτή είναι η πραγματικότητα για το 99,9999999.. από εμάς.
Εσύ δηλαδή με τι λογική μπήκες μαθηματικό; Εκεί δεν υπήρχε χάσμα;

αυτο ακριβως ...ή οσοι πηγαινουν ιατρικη σαν τα προβατα (χωρις παρεξηγηση) επειδη εβγαλαν 19+ ειναι περισσοτερο συνειδητοποιημενοι για το τι θα αντιμετωπισουν στο πανεπιστημιο..? (αλλα οχι...ειμαι σιγουρη οτι το μαθημα ιατρικης που υπαρχει στο σχολειο τους κατατοπιζει πληρως)

Πάλι καλά υπάρχουν τα φροντιστήρια να μας κατευθύνουν στις σωστές επιλογές. :)

αν περιμεναμε απο τα φροντιστηρια να συμμεριστουν τα ονειρα μας ζητω που καηκαμε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Πάλι καλά υπάρχουν τα φροντιστήρια να μας κατευθύνουν στις επιλογές με υψηλότερη δυνατή βάση :)

Είχες ένα λαθάκι,στο έφτιαξα τώρα. ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
To πανεπιστήμιο είναι μια πολύ μικρή πόρτα στο μέλλον... Δεν εξασφαλίζει τίποτα. Στο χέρι του καθενός είναι πώς θα το διαχειριστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
To πανεπιστήμιο είναι μια πολύ μικρή πόρτα στο μέλλον... Δεν εξασφαλίζει τίποτα. Στο χέρι του καθενός είναι πώς θα το διαχειριστεί.
Πόρτα ε;
Αν επιλέξεις λάθος πόρτα,θα τελειώσεις λάθος επάγγελμα και θα έχεις λάθος μέλλον.
Ε δεν πας ιατρός απο φιλολογία,όπως και να το κάνουμε. Οπότε ναι,είναι στην ουσία ένας τρόπος που σου ορίζει το μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top