Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
20 Ioυνη ειπαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
πώωως; δεν ισχύουν οι μετεγγραφές έστω για πολυτέκνους; δε μπορείιι :/
άλλοι πώς πήραν; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Misstzw3

Νεοφερμένος

Η Misstzw3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
πώωως; δεν ισχύουν οι μετεγγραφές έστω για πολυτέκνους; δε μπορείιι :/
άλλοι πώς πήραν; :worry:

δεν ξερω ρε.. δες αυτο το λινκ.. https://www.tovima.gr/society/article/?aid=471906 εγω για παραδειγμα ειμαι σε ειδικη κατηγορια κοινωνικα κριτηρια.. θελω αγγλικη φιλολογια θεσσαλονικης... αν δεν περασω με τη γενικη σειρα τοτε πρεπει να συναγωνιστω με αλλα ατομα για να αποκτησω μια απο τις 7 (στην προκειμενη περιπτωση ) θεσεις.. δλδ η αγγλικη φιλολογια θεσσα εχει 7 θεσεις για κοιν. κριτηρια... και αναλογα ειναι και σε αλλες σχολες....

σκατα και αποσκατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
δεν ξερω ρε.. δες αυτο το λινκ.. https://www.tovima.gr/society/article/?aid=471906 εγω για παραδειγμα ειμαι σε ειδικη κατηγορια κοινωνικα κριτηρια.. θελω αγγλικη φιλολογια θεσσαλονικης... αν δεν περασω με τη γενικη σειρα τοτε πρεπει να συναγωνιστω με αλλα ατομα για να αποκτησω μια απο τις 7 (στην προκειμενη περιπτωση ) θεσεις.. δλδ η αγγλικη φιλολογια θεσσα εχει 7 θεσεις για κοιν. κριτηρια... και αναλογα ειναι και σε αλλες σχολες....

σκατα και αποσκατα
εγώ στους πολύτεκνους ειμαι,αλλα δεν εχω ιδεααααααααααααα τι παιζει με τις μετεγγραφες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πώωως; δεν ισχύουν οι μετεγγραφές έστω για πολυτέκνους; δε μπορείιι :/
άλλοι πώς πήραν; :worry:

Δε γίνεται να ισχύουν και οι μεταγραφές και οι ειδικές κατηγορίες!!! Πόσες φορές θα το πούμε;

Οι ειδικές κατηγορίες αντικατέστησαν τις μεταγραφές! Χωνέψτε το επιτέλους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Δε γίνεται να ισχύουν και οι μεταγραφές και οι ειδικές κατηγορίες!!! Πόσες φορές θα το πούμε;

Οι ειδικές κατηγορίες αντικατέστησαν τις μεταγραφές! Χωνέψτε το επιτέλους! :P
υπήρξαν περιπτώσεις όμως που έκαναν μετεγγραφές ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ την κατάργησή τους...
έχω ακούσει ότι έχουν ακυρωθεί τυπικά...και μια καθηγήτριά μου μου το είπε,ότι γίνονται,κι ας λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Τα χρονια ομως που ισχυαν οι μεταγραφες γινοταν καταχρηση. Μια ξαδερφη μου περασε στην Κομοτηνη και τα αδερφια της που εδιναν τον επομενο χρονο περασαν σε αλλες πολεις. Επειδη ομως ηταν τριτεκνοι, παρολο που οι σχολες που ειχαν περασει τα αδερφια της υπηρχαν και στην Κομοτηνη, πηραν ολοι μεταγραφη για Αθηνα ακομα κι αν τα τμηματα ειχαν διαφορα 4000 μορια. Τι μαγεια! Και τωρα υπαρχουν περιπτωσεις που πραγματικα χρειαζονται τη μεταγραφη και δε δινεται. Εχω εναν διδυμο αδερφο και απ'οτι φαινεται θα περασουμε και οι δυο. Πρεπει ομως εγω να επιλεξω καποιο τμημα- ακομα κι αν δεν ειναι αυτο που προτιμω -για να βρισκομαι στην ιδια πολη με τον αδερφο μου και εκεινος το ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Μάααλιστα...θα δείξει στην πορεία...βγάζεις άκρη με αυτό το κράτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
υπήρξαν περιπτώσεις όμως που έκαναν μετεγγραφές ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ την κατάργησή τους...
έχω ακούσει ότι έχουν ακυρωθεί τυπικά...και μια καθηγήτριά μου μου το είπε,ότι γίνονται,κι ας λένε...

Δεν έχουν ακυρωθεί τυπικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Μάλιστα...τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
ειναι κανεις απο βεροια να μ πει πωσ πανε τ πραγματα στο βαθμολογικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Καλά κοροϊδεύετε εσείς

Εγώ ξέρω πάντως πως μέχρι τη δευτέρα έχω να διαβάσω 5-6 σελίδες Α4 μετάφραση στον επιτάφιο και μετά 15 κεφάλαια στα θρησκευτικά
Χώρια τη κοινωνιολογία που δίνω παραπέρα

Να δω πότε θα τα προλάβετε εσείς που κοροϊδευετε:hehe:

οκ λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Καλά κοροϊδεύετε εσείς

Εγώ ξέρω πάντως πως μέχρι τη δευτέρα έχω να διαβάσω 5-6 σελίδες Α4 μετάφραση στον επιτάφιο και μετά 15 κεφάλαια στα θρησκευτικά
Χώρια τη κοινωνιολογία που δίνω παραπέρα

Να δω πότε θα τα προλάβετε εσείς που κοροϊδευετε:hehe:

Ηράκλειο είσαι, έτσι; Τέτοια βασανιστήρια κάνανε και στο δικό μου σχολείο σε αυτά τα μαθήματα, μη λογαριάσω και τα υπόλοιπα.

Ήμασταν πάντως καλό σχολείο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
ειναι κανεις απο βεροια να μ πει πωσ πανε τ πραγματα στο βαθμολογικο?

γιατί ποια έχουν σταλθεί στη Βέροια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ειναι κανεις απο βεροια να μ πει πωσ πανε τ πραγματα στο βαθμολογικο?
εννοείς ότι τα γραπτά σας πήγαν στη βέροια;
αν ισχύει αυτό,πώς το ξέρεις; :|
τα γραπτά μας δεν ξέρουμε πού πάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πτώση των βάσεων αναμένεται σε όλα τα επιστημονικά πεδία
- Οι υποψήφιοι πάτωσαν στα μαθηματικά και είχαν κακές επιδόσεις σε φυσική, ιστορία και αρχαία
- Το Υπουργείο Παιδείας δεν έχει ανακοινώσει ακόμη των αριθμό των εισακτέων σε ΑΕΙ και ΤΕΙ
- Αυτό συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία των Πανελλαδικών
- Τι εκτιμά για το Νewsit o εκπαιδευτικός ερευνητής Στράτος Στρατηγάκης


Η αγωνία των παιδιών που έδωσαν Πανελλαδικές εξετάσεις για το πως θα διαμορφωθούν οι φετινές βάσεις είναι μεγάλη.

Όπως δήλωσε στο Newsit o εκπαιδευτικός ερευνητής Στράτος Στρατηγάκης "οι βάσεις εξαρτώνται από 3 παράγοντες. Ο πρώτος παράγοντας είναι ο αριθμος των εισακτέων, πόσες θέσεις δηλαδή διαθέτει το Υπουργείο Παιδείας στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ. Ο αριθμός είναι ακόμη άγνωστος, η καθυστέρηση είναι μεγάλη, δεν έχει γίνει ποτέ ξανά στην ιστορία των Πανελλαδικών. Ποτε εως τώρα δεν είχαν φτάσει να τελειώσουν οι Πανελλαδικές και μετά να ανακοινωθεί ο αριθμός των εισακτέων. Αρα ο πρώτος παράγοντας είναι απροσδιόριστος.

Ο δεύτερος παράγοντας που καθορίζει τις βάσεις είναι οι επιδόσεις των υποψηφίων. Για αυτές ακόμη δεν έχουμε τα επίσημα στατιστικά που θα μας δώσουν πλήρη εικόνα.

Εχουμε όμως μια πρώτη εκτίμηση από τα βαθμολογικά κέντρα σύμφωνα με την οποία μιλάμε για μεγάλη σφαγή στα μαθηματικά κατεύθυνσης και γενικής παιδείας, για προβλήματα στη Φυσική και για χειρότερες επιδόσεις και στα αρχαία και στην ιστορία σε σχέση με πέρυσι.

Ο τρίτος παράγοντας που διαμορφώνει τις βάσεις είναι οι επιθυμίες των υποψηφίων. Αυτός ο παράγοντας είναι άγνωστος, δεν μπορούμε να τον προσδιορίσουμε και αυτός ειναι που δημιουργεί και τις εκπλήξεις κάθε χρόνο" εξηγεί ο κύριος Στρατηγάκης.

ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΒΑΣΕΩΝ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΠΕΔΙΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
Σε σχέση με τη διαμόρφωση των βάσεων μπορούμε να πούμε οτι στο 2ο και στο 4ο πεδίο που έχουμε βασικά μαθήματα τα μαθηματικά και τη φυσική οι επιδόσεις των υποψηφίων είναι πολύ χειρότερες από πέρυσι. Τα μόρια που θα συγκεντρώσουν είναι πολύ λιγότερα και άρα περιμένουμε να έχουμε μεγάλη πτώση των βάσεων εαν διατηρηθεί σταθερός ο αριθμός των εισακτέων. Το 2ο πεδίο συμπεριλαμβάνει τις θετικές επιστήμες δηλαδή μαθηματικους, φυσικούς, χημικούς κλπ. Το 4ο πεδίο περιλαμβάνει τις τεχνολογικές επιστήμες, δηλαδή τους μηχανικούς Υ/Η, τους μηχανολόγους, τους χημικούς μηχανικούς κλπ.


Μικρότερη πτώση θα έχουμε στο 3ο πεδίο και στο 1ο πεδίο ενώ πτώση θα έχουμε και στο 5ο πεδίο γιατί εκεί τα μαθηματικά γενικής παιδείας δημιούργησαν μεγάλες δυσκολίες στους υποψηφίους και έχουμε και εκεί χαμηλές επιδόσεις. Το 3ο πεδίο περιλαμβάνει τις επιστήμες υγείας, δηλαδή γιατρούς, βιολόγους, νοσηλευτές κλπ. Το 1ο πεδίο περιλαμβάνει τις ανθρωπιστικές - νομικές και κοινωνικές επιστήμες, δηλαδή φιλόλογους, δικηγορους, παιδαγωγούς κλπ. Το 5ο πεδίο περιλαμβάνει της επιστήμες οικονομίας και διοίηκησης, δηλαδή τους οικονομολόγους και όσους σπουδάζουν χρηματοοικονομικά, οργάνωση και δοίηκηση επιχειρήσεων κλπ.

"Η εικόνα που έχουμε λοιπόν είναι οτι θα έχουμε παντού πτώση με την επιφύλαξη οτι ο αριθμός των εισακτέων δε θα μεταβληθεί σημαντικά σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά" είπε τέλος ο εκπαιδευτικός ερευνητής.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΙΣΜΗΝΗ ΛΕΝΤΖΟΥ
πηγή newsit.gr

σχόλιο fockos ---> εκτιμήσεις χωρίς καμία λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
πηγή newsit.gr

σχόλιο fockos ---> εκτιμήσεις χωρίς καμία λογική.
εαν ο αριθμος των εισακτεων εμενε ο ιδιος θα υπηρχε πτωση παντου,αλλα ακομα να τον μαθουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
πηγή newsit.gr

σχόλιο fockos ---> εκτιμήσεις χωρίς καμία λογική.
Δε νομιζω να ειναι εκτιμησεις χωρις καμια λογικη. Ο ανθρωπος βγαινει με ονοματεπωνυμο και λεει τεκμηριωμενα την αποψη του και τονιζει πως τιποτα δεν ειναι σιγουρο εφοσον δεν εχει ανακοινωθει ο αριθμος των εισακτεων σε καθε σχολη. Καμια σχεση με εκτιμησεις ανωνυμες που γινονται σε διαφορα site και εχουν βγαλει πορισματα απο το Μαρτιο κανοντας μικροαλλαγες στα αρθρα τους και το μονο που πετυχαινουν ειναι να ριχνουν την ψυχολογια των υποψηφιων με ατεκμηριωτες αρλουμπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλα περιμένετε να πέσουν οι βάσεις ... Αυτοι φύλλαδες θέλουν να πουλήσουν και όχι να σας βοηθήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Καλα περιμένετε να πέσουν οι βάσεις ... Αυτοι φύλλαδες θέλουν να πουλήσουν και όχι να σας βοηθήσουν
για το 1ο πεδιο δεν ξερω τι θα γινει λογω εισακτεων στα αλλα ειναι το μονο σιγουρο οτι θα πεσουν το μονο σιγουρο το θεμαι ειναι ποσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top