Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Για τη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάω,των πανελληνίων.
Δεν είπα γενικώς να είμαστε παρτάκιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Η "πάρτη μας" μας έφαγε. Όλα για τον εαυτούλη μας..:whistle:

Εσύ δηλαδή αν δεν περνούσες εκεί που ήθελες και ήταν να ξαναδώσεις δε θα δήλωνες καμιά άλλη σχολή,έτσι?
Ή μάλλον στο μηχανογραφικό που έκανες πόσες σχολές δήλωσες?Μία μόνο σε όλες τις πόλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ναι αλλά σαν λογική δεν έχει βάση. Οι περισσότεροι δηλώνουν Τμήματα "ασφαλείας" με αποτέλεσμα το 80% των φοιτητών να βρίσκεται σε λάθος Τμήμα, παρ' όλο που τελικά κάποιοι ξαναδίνουν πανελλήνιες και κάνουν διάφορες αλχημείες. Ας κοιτάξουμε λιγάκι το αποτέλεσμα. Μη κρυβόμαστε άλλο πίσω από το δάκτυλό μας: Τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ έχουν φρακάρει από φοιτητές που υπό συνθήκες εξωτερικού, δεν θα έβλεπαν ούτε με το τηλεσκόπιο την είσοδο τους! Αλλά επειδή είμαστε Πακιστάν σοβιετικού τύπου, προς κομματική ικανοποίησην ..βολεύουμε κόσμο στην Γ/θμια εκπαίδευση. Θα ήταν πιο υγιές να σπουδάζει ένα ποσοστό περί 30%, δηλαδή αυτών που θέλουν να σπουδάσουν. Όπως και να το κάνουμε, δεν γίνεται ξαφνικά το 80% των νέων να έχουν δίψα για ακαδημαϊκού τύπου σπουδές. Κάτι άλλο παίζει..

Σ'αυτό συμφωνώ.Θέλω όμως πηγές για τα στατιστικά δεδομένα.

Δεν γίνεται να αρέσουν σε κάποιον τα Μαθηματικά και να επιλέγει Ιατρική. Ή του αρέσουν τα Μαθηματικά ή όχι: ας έχει το θάρρος της γνώμης να το ομολογήσει. Δεν είναι ντροπή να μην μας αρέσουν κάποια πράγματα. Με την ίδια λογική αν σε κάποιον του αρέσει η Χημεία για ποιο λόγο να επιλέξει Αρχιτεκτονική; Το έχω ακούσει και αυτό..Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια: επαγγελματίες φοιτητές.

Μου αρέσουν σε τρέλα τα μαθηματικά, η φυσική και ο προγραμματισμός.Συχαίνομαι τα ηλεκτρολογικά.

Τι σχολή να διαλέξω; Πιστεύεις ότι έχω την ωριμότητα να πάρω την σωστή απόφαση;

Ξέρω μόνο που θα περιοριστούν οι επιλογές μου.

Η "πάρτη μας" μας έφαγε. Όλα για τον εαυτούλη μας..:whistle:

Δεν μας έφαγε μόνο αυτό.Μας έφαγε ΚΑΙ αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
nPb ας είμαστε ρεαλιστές,ειλικρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Σ'αυτό συμφωνώ.Θέλω όμως πηγές για τα στατιστικά δεδομένα.

Kατά καιρούς αναφέρεται ο Τύπος με άρθρα, όπως επίσης και οι καθηγητές Πανεπιστημίου. Ο κόσμος το 'χει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι. Σε Τμήματα τύπου Μαθηματικών, Αεροναυπηγών,.. θα δεις σε βαθμούς μαθημάτων άνω του 80% των εξεταζόμενων φοιτητών να είναι κομμένοι (βαθμός < 5). Φταίνε κάποιες φορές οι καθηγητές αλλά όχι μόνο αυτοί. Βέβαια δεν συμφέρει κανέναν, να κατηγορούμε τους ..φοιτητές που δεν διαβάζουν όπως πρέπει γιατί δεν έμαθαν να διαβάζουν. Επίσης πριν γίνουν φοιτητές, η μάθηση γινόταν στο φροντιστήριο. :)

Μου αρέσουν σε τρέλα τα μαθηματικά, η φυσική και ο προγραμματισμός.Συχαίνομαι τα ηλεκτρολογικά. Τι σχολή να διαλέξω; Πιστεύεις ότι έχω την ωριμότητα να πάρω την σωστή απόφαση;

Ένα Τμήμα που συνδυάζει αυτές τις 3 διακριτές επιστήμες είναι..η Χημική Μηχανική, η Μηχανολογία (Πολυτεχνείου ή ΤΕΙ), το Φυσικό και τέλος ίσως, το Μαθηματικό (με κατ' επιλογήν μαθημάτων θεωρητικής φυσικής). Εναλλακτική λύση δεν υπάρχει. Έχεις σκεφτεί ότι ενδεχόμενα, νομίζεις ότι σου αρέσουν οι συγκεκριμένες επιστήμες; Ας πούμε και μένα μου αρέσει τρελά η Βιολογία και η Φιλοσοφία αλλά όχι ως..εξεταζόμενα μαθήματα: μόνο για να μαθαίνω μόνος μου και να περνάω την ώρα μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ένα Τμήμα που συνδυάζει αυτές τις 3 διακριτές επιστήμες είναι..η Χημική Μηχανική, το Φυσικό και τέλος, το Μαθηματικό (με κατ' επιλογήν μαθημάτων θεωρητικής φυσικής). Εναλλακτική λύση δεν υπάρχει. Έχεις σκεφτεί ότι ενδεχόμενα, νομίζεις ότι σου αρέσουν οι συγκεκριμένες επιστήμες; Ας πούμε και μένα μου αρέσει τρελά η Βιολογία και η Φιλοσοφία αλλά όχι ως..εξεταζόμενα μαθήματα: μόνο για να μαθαίνω μόνος μου και να περνάω την ώρα μου. :)

Παράδειγμα σου έφερα.;)
Προσωπικά έχω οριστικοποιήσει την επιλογή μου.
Αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα με την Mang.... τη σουηδέζα τελοσπάντων :Ρ Αν υπάρχει μια φορά στη ζωή μου που θα είμαι 100% εγωιστής θα είναι αυτή. Αυτή είναι η κοινωνία σήμερα παγκοσμίως, και οι πανελλήνιες, από τις εκφάνσεις της με τον περισσότερο ανταγωνισμό, δεν αφήνουν χώρο για ανθρωπισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
nPb ας είμαστε ρεαλιστές,ειλικρινά.

κάθε χρόνο με ρεαλισμό μιλάμε.. αλλά και ο υπερκορεσμός ομοειδών πτυχίων είναι και αυτός ένας ρεαλισμός :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα με την Mang.... τη σουηδέζα τελοσπάντων :Ρ Αν υπάρχει μια φορά στη ζωή μου που θα είμαι 100% εγωιστής θα είναι αυτή. Αυτή είναι η κοινωνία σήμερα παγκοσμίως, και οι πανελλήνιες, από τις εκφάνσεις της με τον περισσότερο ανταγωνισμό, δεν αφήνουν χώρο για ανθρωπισμό.
αχαχαχαχαχα σουηδέζαα :P :redface: ευχαριστω παντως :D :redface:
ε,ναι,πάντα, όλοι μας θέλουμε να είμαστε ανθρωπιστές επι το πλειστον,ομως συγγνωμη,στις πανελλαδικες δε θελει κανεις μας. Αφορά εμάς προσωπικά,δε βγάλαμε μόρια για να κάνουμε χάρες. Δε λέω,κρίμα είναι παιδιά να χάνουνε σχολές για λίγα μόρια,ενώ τις ήθελαν και πολύ,αλλά... δε μπορούμε σε ολόκληρη Ελλάδα να καθόμαστε να τα μετράμε και να γίνουμε ξαφνικά...πονόψυχοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
κάθε χρόνο με ρεαλισμό μιλάμε.. αλλά και ο υπερκορεσμός ομοειδών πτυχίων είναι και αυτός ένας ρεαλισμός :hmm:

αυτά που λες δεν έχουν σχέση με τον υπερκορεσμό.Ο υπερκορεσμός υπάρχει γιατί δημιουργήθηκαν ένα σωρό σχολές.Για να μπορούν όλοι να λένε τον Αύγουστο ότι πέρασαν κάπου.Και αυτοί που το δημιούργησαν αυτό ειναι οι ίδιοι που μετά τα ρίχνουν στο ότι ειναι θέμα πόσο θα το κυνηγησεις,πάντα υπάρχουν ευκαιρίες,μπορεί να κερδίσεις και το τζοκερ κλπ. 9 στα 10 πτυχία στην ελλάδα έχουν αχρηστευτει.
Και ο καθένας προσπαθεί να βγάλει πολλά μόρια ακριβώς για να μπορεί να διαλέξει σχολή και όχι να τον διαλέξουν.
(αυτό μου το λέγε η μάνα μου σ´ολη την 3η λυκείου)
Προσωπικά έχω φαρμακείο και κατά πολλούς μια εξασφάλιση.Αλλά να σου πω την άποψη μου εκτός από ιατρικά,παραιατρικα,νομικές όλα τα άλλα τα θεωρώ υπερκορεσμένα σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό,που αν δε περνούσα εκεί που ήθελα θα ξανάδινα.Όχι ότι σ´αυτά είναι παράδεισος αλλά θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αυτά που λες δεν έχουν σχέση με τον υπερκορεσμό.Ο υπερκορεσμός υπάρχει γιατί δημιουργήθηκαν ένα σωρό σχολές.Για να μπορούν όλοι να λένε τον Αύγουστο ότι πέρασαν κάπου.Και αυτοί που το δημιούργησαν αυτό ειναι οι ίδιοι που μετά τα ρίχνουν στο ότι ειναι θέμα πόσο θα το κυνηγησεις,πάντα υπάρχουν ευκαιρίες,μπορεί να κερδίσεις και το τζοκερ κλπ. 9 στα 10 πτυχία στην ελλάδα έχουν αχρηστευτει.
Και ο καθένας προσπαθεί να βγάλει πολλά μόρια ακριβώς για να μπορεί να διαλέξει σχολή και όχι να τον διαλέξουν.
(αυτό μου το λέγε η μάνα μου σ´ολη την 3η λυκείου)
Προσωπικά έχω φαρμακείο και κατά πολλούς μια εξασφάλιση.Αλλά να σου πω την άποψη μου εκτός από ιατρικά,παραιατρικα,νομικές όλα τα άλλα τα θεωρώ υπερκορεσμένα σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό,που αν δε περνούσα εκεί που ήθελα θα ξανάδινα.Όχι ότι σ´αυτά είναι παράδεισος αλλά θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες.
αυτάαα είναι,ο μόνος εδώ μέσα που δεν πρέπει να αγχώνεται για τίποτα είσαι εσύ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάποια κενά στους νόμους αφήνουν άσκημα παράθυρα. Έδωσα πανελλήνιες το 2011. Έχω δικαίωμα να υποβάλω μηχανογραφικό με το 10%. Έτσι "για πλάκα" παίρνω μια θέση σε σχολή στην οποία δεν πηγαίνω. Νόμιμος είμαι. Όμως στην ουσία έκλεψα τη θέση κάποιου που την ήθελε. (Πιστεύω ότι για το 10% ο νόμος έπρεπε να λέει ότι αν πετύχεις σε νέα σχολή, να διαγράφεσαι αυτόματα από την παλιά).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Συγγνώμη αν κατάλαβα καλά, στα 9 στα 10 πτυχία που έχουν αχρηστευτεί λόγω συγκεκριμένων αιτιών.. το περιεχόμενο τους πάει περίπατο; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιες επιστήμες έχουν εκφυλιστεί τόσο πολύ επειδή η αγορά εργασίας της Ελλάδας τις έχει ποδοπατήσει αλλά στο εξωτερικό στηρίζουν την τεχνολογική τους πρόοδο. Στην περίοδο που είμαστε νομίζω ότι αλλάζουν πολλά ως προς την αντίληψη σπουδών και εργασίας. Ναι μπορεί ένα πτυχίο Φυσικής ή Μαθηματικού να μην ..εξασφαλίζει άμεση εργασία στο μυαλό πολλών νέων όπως έχουν γίνει τα πράγματα, αλλά δίνει εφόδια για ειδικές προσαρμογές, όπως κάνουν συνάδελφοι στο εξωτερικό. Θα μου πεις και τι μ' αυτό; Και η Φαρμακευτική, η Ιατρική,..δίνει καλύτερα εφόδια. Η ερώτηση που τίθεται είναι, μήπως να κλείσουμε τελείως Τμήματα που δεν εξασφαλίζουν τα πτυχία τους άμεσα εργασία; Δηλαδή, Τμήματα Θετικών Επιστημών και Ανθρωπιστικών Επιστημών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αυτό το έχω ακούσει πολλές φορές.

Ένα παιδί που του αρέσουν τα μαθηματικά, αλλά το όνειρό του είναι ιατρική.Ξεσκίστηκε στο διάβασμα μία ολόκληρη χρονιά και βγάζει λίγα μόρια κάτω από την ιατρική.

Για ποιο λόγο να δηλωσει κλωστουφαντουργία και να μην δηλώσει μαθηματικό;
Αν πάει μαθηματικό, θα πάει κανονικά σαν άνθρωπος στο πανεπιστήμιο, θα μάθει πράγματα για τον εαυτό του.Θα ξανά δώσει και την άλλη χρονιά αν γουστάρει.

Είναι καλύτερο να χάσει ένα χρόνο από την ζωή του και να διαβάζει τις ίδιες σαχλαμάρες;

Έχω παρατηρήσει πως ό,τι πρόβλημα παρουσιαστεί λέμε "Αυτό μας έφερε σ'αυτή την κατάσταση".Έλεος πια με αυτή την καραμέλα.

Πιστεύεις ότι ο κάθε νέος έλληνας 18 ετών έχει την ωριμότητα να επίλεξει την σχολή του;
Το ενδεχόμενο στο παράδειγμά μου, ο νέος να καταλάβει ότι αυτό που πραγματικά γουστάρει είναι μαθηματικά, δεν το σκέφτεσαι;

Ναι αλλά σαν λογική δεν έχει βάση. Οι περισσότεροι δηλώνουν Τμήματα "ασφαλείας" με αποτέλεσμα το 80% των φοιτητών να βρίσκεται σε λάθος Τμήμα, παρ' όλο που τελικά κάποιοι ξαναδίνουν πανελλήνιες και κάνουν διάφορες αλχημείες. Ας κοιτάξουμε λιγάκι το αποτέλεσμα. Μη κρυβόμαστε άλλο πίσω από το δάκτυλό μας: Τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ έχουν φρακάρει από φοιτητές που υπό συνθήκες εξωτερικού, δεν θα έβλεπαν ούτε με το τηλεσκόπιο την είσοδο τους! Αλλά επειδή είμαστε Πακιστάν σοβιετικού τύπου, προς κομματική ικανοποίησην ..βολεύουμε κόσμο στην Γ/θμια εκπαίδευση. Θα ήταν πιο υγιές να σπουδάζει ένα ποσοστό περί 30%, δηλαδή αυτών που θέλουν να σπουδάσουν. Όπως και να το κάνουμε, δεν γίνεται ξαφνικά το 80% των νέων να έχουν δίψα για ακαδημαϊκού τύπου σπουδές. Κάτι άλλο παίζει..

Δεν γίνεται να αρέσουν σε κάποιον τα Μαθηματικά και να επιλέγει Ιατρική. Ή του αρέσουν τα Μαθηματικά ή όχι: ας έχει το θάρρος της γνώμης να το ομολογήσει. Δεν είναι ντροπή να μην μας αρέσουν κάποια πράγματα. Με την ίδια λογική αν σε κάποιον του αρέσει η Χημεία για ποιο λόγο να επιλέξει Αρχιτεκτονική; Το έχω ακούσει και αυτό..Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια: επαγγελματίες φοιτητές.

Χωρίς παρεξήγηση, δεν με κάλυψε πλήρως η απάντησή σου.Θα ήθελα να μου αναλύσεις την άποψή σου στο παραπάνω ποστ μου λίγο περισσότερο.

Όσον αφορά την απάντησή σου, ένας που του αρέσουν τα μαθηματικά δεν είναι απαραίτητο να θέλει να ασκήσει το επάγγελμα του μαθηματικού ή να θέλει να σπουδάσει μαθηματικά.
Με τα μαθηματικά που διδάσκονται στα σχολεία δεν νομίζω ότι ο νέος να έχει απόλυτη άποψη για το αν θέλει η όχι μαθηματικά.Με λίγη κλίση προς αυτό το αντικείμενο και μπαίνοντας στο πανεπιστήμιο ίσως δει ότι αυτό που πραγματικά θέλει να κάνει είναι να σπουδάσει μαθηματικά.

Δεν σου αναφέρω παράδειγμα παιδιού που θέλει να σπουδάσει Βιολογία και επειδή δεν τον φτάνουν τα μόρια μπαίνει πληροφορική.Σου αναφέρω παράδειγμα παιδιού με κλίση για τα μαθηματικά (που έχει διαδαχθεί στο σχολείο), αλλά να του έχει κολλήσει να γίνει γιατρός.Δεν νομίζω ότι είναι τελείως παράλογο σ'αυτή την ηλικία.Ειδικά αν μιλάμε για έναν επιπόλαιο ελληνόπουλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Σου αναφέρω παράδειγμα παιδιού με κλίση για τα μαθηματικά (που έχει διαδαχθεί στο σχολείο), αλλά να του έχει κολλήσει να γίνει γιατρός.Δεν νομίζω ότι είναι τελείως παράλογο σ'αυτή την ηλικία.Ειδικά αν μιλάμε για έναν επιπόλαιο ελληνόπουλο.

Η επιστήμη δεν έχει συνάφεια με την ύλη του σχολείου. :) Όπως το είπες ακριβώς: του αρέσουν τα Μαθηματικά του σχολείου αλλά θέλει να σπουδάσει Ιατρική σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Διακρίνεις κάποια ροή στη σκέψη του; :hmm: Είναι σαν να λέμε, μου αρέσει η Ιστορία του σχολείου αλλά θέλω να σπουδάσω Χημεία σε ακαδημαϊκό επίπεδο για να γίνω Χημικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Συγγνώμη αν κατάλαβα καλά, στα 9 στα 10 πτυχία που έχουν αχρηστευτεί λόγω συγκεκριμένων αιτιών.. το περιεχόμενο τους πάει περίπατο; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιες επιστήμες έχουν εκφυλιστεί τόσο πολύ επειδή η αγορά εργασίας της Ελλάδας τις έχει ποδοπατήσει αλλά στο εξωτερικό στηρίζουν την τεχνολογική τους πρόοδο. Στην περίοδο που είμαστε νομίζω ότι αλλάζουν πολλά ως προς την αντίληψη σπουδών και εργασίας. Ναι μπορεί ένα πτυχίο Φυσικής ή Μαθηματικού να μην ..εξασφαλίζει άμεση εργασία στο μυαλό πολλών νέων όπως έχουν γίνει τα πράγματα, αλλά δίνει εφόδια για ειδικές προσαρμογές, όπως κάνουν συνάδελφοι στο εξωτερικό. Θα μου πεις και τι μ' αυτό; Και η Φαρμακευτική, η Ιατρική,..δίνει καλύτερα εφόδια. Η ερώτηση που τίθεται είναι, μήπως να κλείσουμε τελείως Τμήματα που δεν εξασφαλίζουν τα πτυχία τους άμεσα εργασία; Δηλαδή, Τμήματα Θετικών Επιστημών και Ανθρωπιστικών Επιστημών;

Χίλια συγνώμη nPb αλλά εγώ όπως και πολλοί άλλοι προσπαθούμε να λύσουμε το επαγγελματικό μέσα από τις σπουδές.Δεν έχω μπαμπά εφοπλιστή για να με ενδιαφέρει μόνο το περιεχόμενο μιας επιστήμης.Αν είναι να πάω ντιλιβερας ή να δουλεύω για 400 ευρώ και να μένω στα 30 με τους δικούς μου τι να το κάνω το περιεχόμενο των σπουδών?Ή αν είναι να πάω στην Κίνα για να βρω δουλειά αξίζει τόσος κόπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Ανατρέπεις ολόκληρο κλάδο επαγγελματιών σε όλο το κόσμο με το σχόλιό σου. Μαθηματικοί, Φιλόλογοι, Δάσκαλοι,.. ή Φυσικοί δεν είναι μόνο στην χώρα μας, ξέρεις..

Υ.Γ. Και οι Φαρμακοποιοί δεν τα πάνε τόσο καλά εν καιρώ κρίσης στη χώρα μας. Πολλά μαγαζάκια σε ένα τετράγωνο. Περιμένω πότε θα αρχίσουν τις προσφορές προϊόντων (καλλυντικών, φαρμάκων, ορθοπεδικών) για να σταυρώσουν πελάτη. Ενημερωτικά, η χώρα μας έχει 20.000 οδοντιάτρους όταν μια Ολλανδία έχει 7.000 οδοντιάτρους! με 16.000.000 πληθυσμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Κάποια κενά στους νόμους αφήνουν άσκημα παράθυρα. Έδωσα πανελλήνιες το 2011. Έχω δικαίωμα να υποβάλω μηχανογραφικό με το 10%. Έτσι "για πλάκα" παίρνω μια θέση σε σχολή στην οποία δεν πηγαίνω. Νόμιμος είμαι. Όμως στην ουσία έκλεψα τη θέση κάποιου που την ήθελε. (Πιστεύω ότι για το 10% ο νόμος έπρεπε να λέει ότι αν πετύχεις σε νέα σχολή, να διαγράφεσαι αυτόματα από την παλιά).


Σ'αυτό που λες συμφωνώ.

Αλλά εντάξει δεν αναφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις.Τέτοιες περιπτώσεις είναι ναι, τραγικές.
Αφού από την στιγμή που κάποιος θα κάνει 10% ενώ έχει περάσει στην σχολή που ήθελε, θα το κάνει μόνο και μόνο για να φάει την θέση κάποιου άλλου.
Εγώ έκανα αναφορά σε διαφορετικές καταστάσεις.
Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτό που λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ανατρέπεις ολόκληρο κλάδο επαγγελματιών σε όλο το κόσμο με το σχόλιό σου. Μαθηματικοί, Φιλόλογοι, Δάσκαλοι,.. ή Φυσικοί δεν είναι μόνο στην χώρα μας, ξέρεις..

Υ.Γ. Και οι Φαρμακοποιοί δεν τα πάνε τόσο καλά εν καιρώ κρίσης στη χώρα μας. Πολλά μαγαζάκια σε ένα τετράγωνο. Περιμένω πότε θα αρχίσουν τις προσφορές προϊόντων (καλλυντικών, φαρμάκων, ορθοπεδικών) για να σταυρώσουν πελάτη. Ενημερωτικά, η χώρα μας έχει 20.000 οδοντιάτρους όταν μια Ολλανδία έχει 7.000 οδοντιάτρους! με 16.000.000 πληθυσμό.

δεν ανατρέπω τίποτα.άλλο ο κλάδος των επαγγελματιών και άλλο οι άνεργοι πτυχιούχοι.Όλα τα επαγγέλματα τα σέβομαι.

όσο για τα φαρμακεία.Αυτή είναι μια κλασσική κακία που πετάνε όσοι προσπαθούν να πουν κάτι για να με μειώσουν.Ένα μόνο θα σου πώ.Αν μπορείς ρίξε μια ματιά στις φορολογικές δηλώσεις φαρμακοποιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
από πού θα παίρνετε τα φάρμακα μετά,οεο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top