Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αααα και κάτι ακόμη... ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ...
πού πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνετε το μηχανογραφικό σας και γιατί; Πού σκέφτεστε να το κάνετε; Σχολείο,φροντιστήριο,μόνοι; είμαι διχασμένηη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. Professor

Νεοφερμένος

Ο Dr. Professor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Που μπερδεύτηκες? :)

Τίποτα λάθος μου...

αααα και κάτι ακόμη... ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ...
πού πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνετε το μηχανογραφικό σας και γιατί; Πού σκέφτεστε να το κάνετε; Σχολείο,φροντιστήριο,μόνοι; είμαι διχασμένηη :P

Σπιτι μόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μη λες τέτοια σε εκπαιδευτικούς (που είναι και πολλοί εδώ!)... Τους λες τώρα για 40ωρα+ που δουλεύουν οι του ιδιωτικού τομέα? Όταν έχεις καλομάθει στο 21, το 23 σου φαίνεται πολύ ενοχλητικό...
Mα αυτο ειναι το θεμα. Οι ελληνες εκπαιδευτικοι δουλευουν λιγοτερο απ τους περισσοτερους εκπαιδευτικους στην Ευρωπη, και οπως και να εχει 2 ωρες τους αυξανουν την εβδομαδα...τα κερδη του εκπαιδευτικου(οχι μονο τα αποτιμητα σε χρημα, αλλα και οι διακοπες του καλοκαιριου αλλα και μεσα στη χρονια) δε νομιζω οτι τους επιτρεπει να κανουν και απεργιες γι αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
αααα και κάτι ακόμη... ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ...
πού πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να κάνετε το μηχανογραφικό σας και γιατί; Πού σκέφτεστε να το κάνετε; Σχολείο,φροντιστήριο,μόνοι; είμαι διχασμένηη :P

Προσωπική μου άποψη να πάρεις μια γνώμη από τους καθηγητές που εμπιστεύεσαι αλλά και μια γνώμη από την οικογένεια σου. Το τί θα σπουδάσεις όμως αφορά αποκλειστικά εσένα, οπότε εσύ θα πρέπει να έχεις τον τελευταίο λόγο. Γι'αυτό θα σου πρότεινα να κάνεις την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού σου, μόνη σου με την ησυχία σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πιθανότατα θα το απορρίψει η ΕΛΜΕ. Παίζει βέβαια και το σενάριο της επιστράτευσης... Γι'αυτό stay on schedule!

Η ΕΛΜΕ ειναι πλειονοτικα ΥΠΕΡ.Μαλιστα,εχει στειλει και επιστολη για εσας τα παπαγαλακια,που γινατε και κριτικοι κονδυλοφοροι,για πολιτικα θεματα.

Επιστολή της ΕΛΜΕ Εύβοιας που καταρρίπτει ψεύδη για τους εκπαιδευτικούς

Οι καθηγητές, σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία που βιώνουμε όλοι, διαμαρτύρονται επειδή τους αύξησαν το ωράριο κατά 2 μόλις ώρες την εβδομάδα.

Η αλήθεια όμως είναι ότι:
Με την αύξηση του ωραρίου, θα χάσουμε τη δουλειά μας 10.000 περίπου συμβασιούχοι εκπαιδευτικοί, που εργαζόμαστε συνεχώς για πολλά χρόνια και προσφέρουμε σημαντικές υπηρεσίες απ’ άκρο σ’ άκρο της Ελλάδας, καλύπτοντας πάγιες και διαρκείς ανάγκες και στηρίζοντας το Ελληνικό δημόσιο σχολείο. Σε συνδυασμό και με το κύμα των νέων συγχωνεύσεων και καταργήσεων σχολείων, χιλιάδες μόνιμοι εκπαιδευτικοί θα χαρακτηριστούμε πλεονάζοντες και θα υποχρεωθούμε να μετακινηθούμε σε οποιοδήποτε μέρος της χώρας εγκαταλείποντας την οικογένεια μας και αντιμετωπίζοντας τον κίνδυνο της επιβίωσης ή της απόλυσης. Επιπλέον με μια βιομηχανία πειθαρχικών συμβουλίων που θα τεθεί σε εφαρμογή από το Υπουργείο, οι εκπαιδευτικοί θα τίθενται σε αυτοδίκαιη αργία και θα βιώνουμε το φάσμα της απόλυσης με μια απλή κακόβουλη καταγγελία.


Aλλη μια καραμελα
Οι ελληνες εκπαιδευτικοι δουλευουν λιγοτερο απ τους περισσοτερους εκπαιδευτικους στην Ευρωπη, και οπως και να εχει 2 ωρες τους αυξανουν την εβδομαδα...

Λένε:
Οι εκπαιδευτικοί είναι τεμπέληδες, δεν εργάζονται αρκετά.

Η αλήθεια όμως είναι ότι:
Οι έλληνες εκπαιδευτικοί εργαζόμαστε κατά μέσο όρο 18,5 διδακτικές ώρες, λίγο πάνω από τον ευρωπαϊκό αντίστοιχο, ο οποίος ισούται, σύμφωνα με την Unesco σε 84 ώρες γραφείου. Εκτός από το διδακτικό μας έργο, που συνεπάγεται προετοιμασία, διόρθωση γραπτών κ.λ.π., παρέχουμε διοικητική και γραμματειακή υποστήριξη, ενώ ταυτόχρονα αναλαμβάνουμε και άλλους ρόλους στο σχολείο, όπως αυτόν του ψυχολόγου, του κοινωνικού λειτουργού, του καλλιτέχνη, του φύλακα, του συντηρητή, του κηπουρού, του επιμελητή, του, του, του…, κάτι που δεν ισχύει σε άλλες χώρες της Ευρώπης, όπου οι καθηγητές ασχολούνται αυστηρά και μόνο με τη διδασκαλία.

Και αλλα,εδω https://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CF%8D%CE%B2%CE%BF%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%81%CE%AF%CF%80%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CF%88%CE%B5%CF%8D%CE%B4%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Σπιτι μόνος
είναι εύκολο; μπαίνεις σε ιστοσελίδα,κτλ ή κατεβάζεις κάτι σαν εφαρμογή; έχω μπερδευτεί...

Προσωπική μου άποψη να πάρεις μια γνώμη από τους καθηγητές που εμπιστεύεσαι αλλά και μια γνώμη από την οικογένεια σου. Το τί θα σπουδάσεις όμως αφορά αποκλειστικά εσένα, οπότε εσύ θα πρέπει να έχεις τον τελευταίο λόγο. Γι'αυτό θα σου πρότεινα να κάνεις την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού σου, μόνη σου με την ησυχία σου...


σωστά,συμφωνώ... αλλά έχω το φόβο ότι μόνη μου θα μπερδευτώ ΕΝΤΕΛΩΣ... :(
εμπιστεύομαι σαφώς το φροντιστήριο,αλλά δε θέλω να παρέμβουν στις επιλογές μου,κι αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο...
πχ ΣΤΑΝΤΑΑΑΡΡΡ ο καθηγητής μου θα με βάλει να δηλώσω πρώτη την πόλη μου,αφού έχει τη σχολή που θέλω,αλλά εγώ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ δε θέλω..ωστόσο μόνη φοβάμαι,δεν ξέρω.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Λένε:
Οι εκπαιδευτικοί είναι τεμπέληδες, δεν εργάζονται αρκετά.

Η αλήθεια όμως είναι ότι:
Οι έλληνες εκπαιδευτικοί εργαζόμαστε κατά μέσο όρο 18,5 διδακτικές ώρες, λίγο πάνω από τον ευρωπαϊκό αντίστοιχο, ο οποίος ισούται, σύμφωνα με την Unesco σε 84 ώρες γραφείου. Εκτός από το διδακτικό μας έργο, που συνεπάγεται προετοιμασία, διόρθωση γραπτών κ.λ.π., παρέχουμε διοικητική και γραμματειακή υποστήριξη, ενώ ταυτόχρονα αναλαμβάνουμε και άλλους ρόλους στο σχολείο, όπως αυτόν του ψυχολόγου, του κοινωνικού λειτουργού, του καλλιτέχνη, του φύλακα, του συντηρητή, του κηπουρού, του επιμελητή, του, του, του…, κάτι που δεν ισχύει σε άλλες χώρες της Ευρώπης, όπου οι καθηγητές ασχολούνται αυστηρά και μόνο με τη διδασκαλία.
Nαι στο φανταστικο κοσμο τησ Μπαρμπι μπορει να τα κανουν ολα αυτα...και επισης καμια σχεση η διδασκαλια στο εξωτερικο, οπου υπαρχει αξιολογηση, με την Ελλαδα, οπου τα χουν ματωσει στο ξυσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
είναι εύκολο; μπαίνεις σε ιστοσελίδα,κτλ ή κατεβάζεις κάτι σαν εφαρμογή; έχω μπερδευτεί...




σωστά,συμφωνώ... αλλά έχω το φόβο ότι μόνη μου θα μπερδευτώ ΕΝΤΕΛΩΣ... :(
εμπιστεύομαι σαφώς το φροντιστήριο,αλλά δε θέλω να παρέμβουν στις επιλογές μου,κι αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο...
πχ ΣΤΑΝΤΑΑΑΡΡΡ ο καθηγητής μου θα με βάλει να δηλώσω πρώτη την πόλη μου,αφού έχει τη σχολή που θέλω,αλλά εγώ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ δε θέλω..ωστόσο μόνη φοβάμαι,δεν ξέρω.. :/

Το τι σου ταιριάζει καλύτερα, το τι σου αρέσει περισσότερο το ξέρεις καλύτερα απ'όλους εσύ η ίδια. Κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει τι θα σπουδάσεις, ποια σταδιοδρομία θα ακολουθήσεις. Ακόμα και το που, εσυ θα το αποφασίσεις. Αν θες να αλλάξεις πόλη όμως θα πρέπει να βάλεις κάτω και τα οικονομικά σου, να συνυπολγίσεις πολλά πράγματα.
Πάρε γνώμες και στη συνέχεια μείνε μόνη σου, σκέψου και αποφασίζεις. Μιλάμε για απόφαση ζωής. Μην αφήσεις κανέναν να σου επίβάλλει το οτιδήποτε. Γιατί θα είναι άσχημο να το μετανιώνεις αργότερα...
Όμως ας γράψουμε πρώτα και βλέπουμε μετά για το μηχανογραφικό...Καλη επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Λένε:
Οι εκπαιδευτικοί είναι τεμπέληδες, δεν εργάζονται αρκετά.

Η αλήθεια όμως είναι ότι:
Οι έλληνες εκπαιδευτικοί εργαζόμαστε κατά μέσο όρο 18,5 διδακτικές ώρες, λίγο πάνω από τον ευρωπαϊκό αντίστοιχο, ο οποίος ισούται, σύμφωνα με την Unesco σε 84 ώρες γραφείου. Εκτός από το διδακτικό μας έργο, που συνεπάγεται προετοιμασία, διόρθωση γραπτών κ.λ.π., παρέχουμε διοικητική και γραμματειακή υποστήριξη, ενώ ταυτόχρονα αναλαμβάνουμε και άλλους ρόλους στο σχολείο, όπως αυτόν του ψυχολόγου, του κοινωνικού λειτουργού, του καλλιτέχνη, του φύλακα, του συντηρητή, του κηπουρού, του επιμελητή, του, του, του…, κάτι που δεν ισχύει σε άλλες χώρες της Ευρώπης, όπου οι καθηγητές ασχολούνται αυστηρά και μόνο με τη διδασκαλία.

Σ'ευχαριστώ που μ'έκανες και γέλασα... Και είναι και δύσκολες οι μέρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
είναι εύκολο; μπαίνεις σε ιστοσελίδα,κτλ ή κατεβάζεις κάτι σαν εφαρμογή; έχω μπερδευτεί...




σωστά,συμφωνώ... αλλά έχω το φόβο ότι μόνη μου θα μπερδευτώ ΕΝΤΕΛΩΣ... :(
εμπιστεύομαι σαφώς το φροντιστήριο,αλλά δε θέλω να παρέμβουν στις επιλογές μου,κι αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο...
πχ ΣΤΑΝΤΑΑΑΡΡΡ ο καθηγητής μου θα με βάλει να δηλώσω πρώτη την πόλη μου,αφού έχει τη σχολή που θέλω,αλλά εγώ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ δε θέλω..ωστόσο μόνη φοβάμαι,δεν ξέρω.. :/
Που στοχευεις?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Το τι σου ταιριάζει καλύτερα, το τι σου αρέσει περισσότερο το ξέρεις καλύτερα απ'όλους εσύ η ίδια. Κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει τι θα σπουδάσεις, ποια σταδιοδρομία θα ακολουθήσεις. Ακόμα και το που, εσυ θα το αποφασίσεις. Αν θες να αλλάξεις πόλη όμως θα πρέπει να βάλεις κάτω και τα οικονομικά σου, να συνυπολγίσεις πολλά πράγματα.
Πάρε γνώμες και στη συνέχεια μείνε μόνη σου, σκέψου και αποφασίζεις. Μιλάμε για απόφαση ζωής. Μην αφήσεις κανέναν να σου επίβάλλει το οτιδήποτε. Γιατί θα είναι άσχημο να το μετανιώνεις αργότερα...
Όμως γράψουμε πρώτα και βλέπουμε μετά για το μηχανογραφικό...Καλη επιτυχία!
Σίγουρα,απλά δεν ξέρω,φοβάμαι ότι εκείνην τη στιγμή θα πρέπει να ακούσω καθαρά τους καθηγητές (γιατί το μηχανογραφικό που επέλεξα -από τώρα ξέρω τι θα βάλω- είναι πάρα πολύ αλλόκοτο σε ορισμένα σημεία)...και δε θα μπορώ να σηκωσω κεφαλι,ετσι αισθανομαι.. :/ μονη μ θα τα κανω μανταρα,αυτο ξερω.. βασικα η απορια μ ειναι,το κανουμε στο edu4u ή κατεβαζουμε εφαρμογη οπως το 2011; και εκει που λεει να συμπληρωσεις username τι συμπληρωνεις; οχι ονοματεπωνυμο παντως.. καλα,τι ρωταω κι εγω,προτρεχω και σορρυ,απλα αγχωθηκα λιγο οπως το ειδα... πολη μπορω να αλλαξω,εχω τη δυνατοτητα,κι ακομα πιο ενισχυτικα λειτουργει το γεγονος οτι σαν παιδι πολυτεκνων εχω προτεραιοτητα στις εστιες... καλη μας επιτυχια,κι ας πανε ολα καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Δεν το λέω από κακία/ζήλο/whatever αλλά βρε παιδιά,παρακολουθώ το τόπικ τις τελευταίες μέρες και διαβάζω υπερβολικά πράγματα.Εντάξει,καταννοώ το άγχος και την πίεση που δέχεστε σαν υποψήφιοι,τα πέρασα κι εγώ άλλωστε,αλλά ως ένα σημείο βρε παιδιά.
Και όχι τίποτα άλλο,αλλά αυτές οι υπερβολές,μαζί με το άγχος σας χαλούν τη διάθεση και την ψυχολογία.Μην αναλώνεστε σε τέτοιες ιδέες,γιατί μόνο τα αντίθετα αποτελέσματα μπορούν να φέρουν.Πρέπει να υπάρχει λίγο άγχος για να βρίσκεστε σε εγρήγορση αλλά μέχρι εκεί.
Είναι κακός παράγοντας το άγχος.Δεν αξίζει να "χαραμίσετε" τόσο διάβασμα,τόσο κόπο,τόση κούραση που επενδύσατε φέτος σ'αυτή την τάξη,επειδή απλά αγχωθήκατε ή σας επήρεασε κάποιος. Στηριχτείτε στις δυνάμεις σας,ό,τι διαβάσατε διαβάσατε,ψυχραιμία κι όλα καλά θα πάνε. Το παν είναι ένα καθαρό μυαλό την ώρα που θα γράφετε και φυσικά να πάτε ξεκούραστοι.
Τέλος,γνωρίζω πως όλα αυτά σας τα έχουν πει τουλάχιστον 4854854393049 φορές πιο πριν από μένα.Αλλά λένε πως η επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως. :)


Ένας παλιός υποψήφιος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Σίγουρα,απλά δεν ξέρω,φοβάμαι ότι εκείνην τη στιγμή θα πρέπει να ακούσω καθαρά τους καθηγητές (γιατί το μηχανογραφικό που επέλεξα -από τώρα ξέρω τι θα βάλω- είναι πάρα πολύ αλλόκοτο σε ορισμένα σημεία)...και δε θα μπορώ να σηκωσω κεφαλι,ετσι αισθανομαι.. :/ μονη μ θα τα κανω μανταρα,αυτο ξερω.. βασικα η απορια μ ειναι,το κανουμε στο edu4u ή κατεβαζουμε εφαρμογη οπως το 2011; και εκει που λεει να συμπληρωσεις username τι συμπληρωνεις; οχι ονοματεπωνυμο παντως.. καλα,τι ρωταω κι εγω,προτρεχω και σορρυ,απλα αγχωθηκα λιγο οπως το ειδα... πολη μπορω να αλλαξω,εχω τη δυνατοτητα,κι ακομα πιο ενισχυτικα λειτουργει το γεγονος οτι σαν παιδι πολυτεκνων εχω προτεραιοτητα στις εστιες... καλη μας επιτυχια,κι ας πανε ολα καλα..

dhmh η Χριστινα ειμαι μαρηη :P

Το "δε θα μπορώ να σηκώσω κεφάλι" τι σημαίνει? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Του καθηγητή σου είναι το μηχανογραφικό? ΔΙΚΟ ΣΟΥ είναι!
Κάνε το δοκιμαστικό μηχανογραφικό με τους καθηγητές σου και το οριστικό μόνη σου. Θά έχεις ήδη μια δομή κοντά σ'αυτό που θέλεις στο δοκιμαστικό, και στο οριστικό κάνεις τις αλλαγές που νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Το "δε θα μπορώ να σηκώσω κεφάλι" τι σημαίνει? ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Του καθηγητή σου είναι το μηχανογραφικό? ΔΙΚΟ ΣΟΥ είναι!
Κάνε το δοκιμαστικό μηχανογραφικό με τους καθηγητές σου και το οριστικό μόνη σου. Θά έχεις ήδη μια δομή κοντά σ'αυτό που θέλεις στο δοκιμαστικό, και στο οριστικό κάνεις τις αλλαγές που νομίζεις.
μόνη μου δεν υπάρχει περίπτωση,θα τα κάνω ΘΑΛΑΣΣΑ!
δυστυχώς το έχω αυτό,για να μην συγχυστεί μαζί μου ο άλλος,υποχωρώ πάντα,ακόμη κι αν πρόκειται για καθαρά δικό μου θέμα...είμαι για σφαλιάρες,αλλά τι να γίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIANNIS511

Νεοφερμένος

Ο GIANNIS511 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Στο μηχανογραφικό ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ (εκτός αν αφορά την πόλη οπότε πάσο), Ο ΔΑΛΑΙ ΛΑΜΑ Ή Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ!!! Ακόμα και ο Αρχάγγελος Γαβριήλ που λέει ο λόγος να έρθει για να σας πει ποιές σχολές πρέπει να βάλετε πρώτες, να τον γράψετε στα παλαιότερα των υποδημάτων σας. Εσείς και μόνο εσείς πρέπει να επιλέξετε την σειρά και τις σχολές που θα βάλετε στο μηχανογραφικό και με μοναδικό γνώμονα την επιθυμία σας και φυσικά όχι τον βαθμό πρόσβασης. Ειλικρινά μην κάνετε βλακείες τύπου "έγραψα 15 και δεν θα βάλω Νομική επειδή αποκλείεται να περάσω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
μόνη μου δεν υπάρχει περίπτωση,θα τα κάνω ΘΑΛΑΣΣΑ!
δυστυχώς το έχω αυτό,για να μην συγχυστεί μαζί μου ο άλλος,υποχωρώ πάντα,ακόμη κι αν πρόκειται για καθαρά δικό μου θέμα...είμαι για σφαλιάρες,αλλά τι να γίνει...

Ε τότε ευχήσου αυτό που θα σου πει ο καθηγητής σου να είναι αυτό που θα θες κι εσύ...
Τέλος πάντων, ξέχνα το μηχανογραφικό τώρα. Έχεις χρόνο μετά γι'αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Βρε παιδιά αν είναι δυνατόν.Σε λίγο καιρό θα μπείτε στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.Δε γίνεται να μην ξέρετε να συμπληρώσετε ένα μηχανογραφικό.Που στο κάτω κάτω,γίνεται ηλεκτρονικά,οπότε η διαδικασία γίνεται περισσότερο απλή. Όσοι δε γνωρίζετε,ψαχτείτε λίγο,ρωτήστε κλπ. Μην έχετε τη νοοτροπία,"ας το κάνουν αυτοί που ξέρουν για μένα" ,γιατί μεθαύριο σαν φοιτητές,θα πρέπει να λύνετε μόνοι σας τα θέματα "γραφειοκρατίας."
Επίσης,τόνος φιλικός και συμβουλευτικός σ'αυτό το post. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ε τότε ευχήσου αυτό που θα σου πει ο καθηγητής σου να είναι αυτό που θα θες κι εσύ...
Τέλος πάντων, ξέχνα το μηχανογραφικό τώρα. Έχεις χρόνο μετά γι'αυτό...
όχι,αυτός θα κολλήσει στην πόλη,όχι στη σχολή ;) είπα πριν,επιμένει να δηλώσω εδώ,αλλά για δικούς μου καθαρά λόγους δε θα το κάνω... και θα είναι κάθετος επίσης με μια άλλη πόλη που θα βάλω,αντί ιωαννίνων πχ ή βόλου... τέλος πάντων...
όντως,υπάρχει χρόνος =)

εεμ γιώργο είναι λογικό νομίζω αυτήν τη στιγμή να μην ξέρουμε τι παίζει με το μηχανογραφικό,μιας και δεν το συμπληρώσαμε ακόμα.. κουτσά στραβά μονο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Στο μηχανογραφικό ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ (εκτός αν αφορά την πόλη οπότε πάσο), Ο ΔΑΛΑΙ ΛΑΜΑ Ή Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ!!! Ακόμα και ο Αρχάγγελος Γαβριήλ που λέει ο λόγος να έρθει για να σας πει ποιές σχολές πρέπει να βάλετε πρώτες, να τον γράψετε στα παλαιότερα των υποδημάτων σας. Εσείς και μόνο εσείς πρέπει να επιλέξετε την σειρά και τις σχολές που θα βάλετε στο μηχανογραφικό και με μοναδικό γνώμονα την επιθυμία σας και φυσικά όχι τον βαθμό πρόσβασης. Ειλικρινά μην κάνετε βλακείες τύπου "έγραψα 15 και δεν θα βάλω Νομική επειδή αποκλείεται να περάσω".
Προφανώς και οι γονείς μας, ως ερείσματα δικά μας και ως πιο έμπειροι από εμάς, έχουν παραπάνω δικαίωμα και υποχρέωση στο να μάς συμβουλεύσουν, μιας και τόσο η ηλικία όσο και η όχι καλή επαφή μας με το γίγνεσθαι, πολλές φορές μάς οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα. Εν τέλει, βέβαια, η απόφαση είναι του υποψήφιου και μόνο, και έτσι πρέπει να είναι, για να είναι σωστή.

Δε μπορείς να λες, όμως, ότι δεν πρέπει να σέ συμβουλεύσει ένας άνθρωπος που σέ μεγαλώνει, θα σού πληρώνει τις σπουδές και έχει έναν παραπάνω λόγο να εκφέρει άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top