Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Στο ονειρο μου ειδα οτι εβγαλα 18.045 μορια και τρεχαμε,και φωναζαμε,και λεγαμε για τις πολεις που θα δηλωσουμε ,και αναρωτιομασταν αν θα πεσουν οι βασεις και ..και ...και .....

Με όλο το συμπάθειο , αυτό θα πει κάψιμο ακόμα και στον ύπνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Απλα το μεγαλο λαθος ειναι οτι εμεις δε μαθαμε μαθηματικα κι εσεις δε μαθατε αρχαια, πραγματικα εγω τις λατρευω εξισου και τις 2 επιστημες...ατιμη εξειδικευση.

Συμφωνώ` μακάρι να ήξερα καλά μαθηματικά. Επίσης δεν καταλαβαίνω τον λόγο να συγκρίνουμε τις δύο κατευθύνσεις. Η κάθε μια έχει τον δικό της βαθμό δυσκολίας και ανάλογα που μπορούν οι μαθητές να αντεπεξέλθουν καλύτερα διαλέγουν την κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μπα, από εμπειρία σου λέω, πως αν δεν κοιμηθείς από το άγχος, δεν θα σε πιάσει η νύστα όταν γράφεις, το άγχος θα σε κρατάει σε εγρήγορση. Μόλις τελειώσεις όμως θα νυστάξεις! :*
Δεν ξέρω έχει τύχει να πάω να γράψω διαγώνισμα σχεδόν άυπνη με το ζόρι έγραφα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κι εγώ, αλλά επρόκειτο για διαγωνίσματα του φροντιστηρίου, που δεν μου καιγόταν καρφί. Στις πανελλήνιες, δεν θα είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Με όλο το συμπάθειο , αυτό θα πει κάψιμο ακόμα και στον ύπνο....
Μάλλον συνηθισμένα πράγματα. Όταν ήμουν υποψήφιος (νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει κάποτε), ένα πρωί που με ξύπνησε η μητέρα μου, επηρεασμένος από κάποιο όνειρο, τη ρώτησα αν τα μακαρόνια βίδες εκτελούν απλή αρμονική ταλάντωση.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jok19

Νεοφερμένος

Η Jok19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ναι αλλά πώς γίνεται η θεωρητική να επιλέγεται με μοναδικό κριτήριο την απέχθεια προς τα φυσικομαθηματικά λόγω κακού προηγούμενου; :confused: Όχι, ότι αναπτύσσεται έρωτας για μελέτη αρχαίων κειμένων,..κλπ. Περάσαμε και εμείς από μαθητές και κάποια πράγματα νοοτροπίας δεν αλλάζουν ποτέ: διότι τα παιδιά, είναι παιδιά..

εντάξει ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, υπάρχουν και μερικοί που ενδιαφέρονται για μαθήματα όπως τα αρχαία και η ιστορία...και εγώ ξέρω πολλούς μαθητές που δεν ήρθαν θεωρητική γιατί δεν άντεχαν την παπαγαλία, και τι με αυτό; σημαίνει πως η τεχνολογική είναι εύκολη κατεύθυνση; :hmm: και μη μας πείτε δηλαδή πως εσείς της τεχνολογικής τρελαινόσασταν από τη χαρά σας όταν ήταν να μάθετε ΑΟΔΕ πχ.. κάποια μαθήματα σου αρέσουν, κάποια όχι, το παλεύεις όμως για χάρη της σχολής που σου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
εντάξει ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα, υπάρχουν και μερικοί που ενδιαφέρονται για μαθήματα όπως τα αρχαία και η ιστορία...και εγώ ξέρω πολλούς μαθητές που δεν ήρθαν θεωρητική γιατί δεν άντεχαν την παπαγαλία, και τι με αυτό; σημαίνει πως η τεχνολογική είναι εύκολη κατεύθυνση; :hmm: και μη μας πείτε δηλαδή πως εσείς της τεχνολογικής τρελαινόσασταν από τη χαρά σας όταν ήταν να μάθετε ΑΟΔΕ πχ.. κάποια μαθήματα σου αρέσουν, κάποια όχι, το παλεύεις όμως για χάρη της σχολής που σου αρέσει

Νομίζω ότι όσοι ενδιαφέρονται για την θετική ή την τεχνολογική κατεύθυνση δεν το κάνουν λόγω κενών στα αρχαία, διότι οι καλοί μαθητές ακόμη και στην θετική ή στην τεχνολογική κατεύθυνση στο παρελθόν ήταν καλοί και στα αρχαία και στα υπόλοιπα φιλολογικά μαθήματα. Η επιλογή έγινε με κριτήριο την προτίμηση και όχι την ευκολία. Αντιθέτως δεν γνωρίζω πολύ κόσμο που ενώ είχε καλές επιδόσεις στα φιλολογικά μαθήματα να είχε το ίδιο καλές επιδόσεις στο παρελθόν και στα φυσικομαθηματικά. Ίσως αυτός να ήταν ένας πολύ σοβαρός λόγος επιλογής της θεωρητικής κατεύθυνσης και όχι η νομική καθεαυτή αφού όταν οι βαθμολογικές επιδόσεις δεν είναι οι αναμενόμενες, προστίθενται και άλλες άσχετες επιλογές όπως ψυχολογία, φιλολογία, οικονομικές non mathematical επιστήμες,..κλπ. Αυτό δείχνει ότι δεν υπάρχει σαφήνεια προσανατολισμού και είναι λογικό λόγω έλλειψης ΣΕΠ, ηλικιακής ωρίμανσης,..κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeKr

Νεοφερμένος

Ο GeorgeKr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Συγκρινουν τις 2 κατευθυνσεις οι ελληναρες,, που παμε ρε...Κοιτατε ο καθενας αυτα που τον αφορουν και αφηστε τις σποντες και τις κριτικες, αυτα μονο στην Ελλαδα βεβαια... γ@@ω την παιδεια μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ε αν ειναι ΤΟΣΟ δυσκολη η θετικη σου ας πηγαινες θεωρητικη ρε μεγαλε! Που ειναι και ευκολα οπως λενε μερικοι :) !Και η φαση ειναι οτι αυτοι που κατηγορουν τη θεωρητικη για τα ευκολα μαθηματα της ( γελαστε ελευθερα) στην πλειονοτητα δεν μπορουν να λυσουν μια ασκηση στα μαθηματικα φυσικη δν ξερω τι αλλο! ευκολακι η θεωρητικη, ευκολακι λενε και μια ασκησουλα ουτε καν να την παλεψουν δν μπορουν καποιοι... εγω θα πηγαινα θετικη αν με ενδιεφεραν σχολες απο τα αλλα πεδια..ουτε σκεφτηκα οτι ειναι δυσκολοτερη ! σε οποια κατευθυνση και να πας εχει διαβασμα.. και για εναν μαθητη π δεν χειριζεται καλα το λογο και δυσκολευεται να διαβασει ΑΠΕΙΡΕΣ ΜΑ ΑΠΕΙΡΕΣ σελιδες και καποιες απο αυτες να τις απομνημονευσει, ε σε πληροφορω οτι η θεωρητικη για αυτον γινεται μαρτυριο...και για καποιον που εχει δουλεψει μαθηματικα και φυσικη τις προηγουμενες χρονιες η θετικη θα του αρεσει και θα τα παει πολυ καλα..

Ρε μεγαλη εγω γουσταρω χημεια και βιολογια ... δν ειπα οτι η θεωτηρικη ειναι ευκολη, σιγουρα θελει διαβασμα αλλα τα 19.000 της θετικης δν συγκρινονται με της θεωρητικης....τεσπα σταματαω εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
12 μέρες... ναι!!!!!!!!

ΥΓ: Μισώ τη βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeKr

Νεοφερμένος

Ο GeorgeKr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δυο παλληκαρια χθες χωνανε ο ενας τον αλλον χτυποντας ο ενας τα ορθογραφικα του αλλου, οι αλλοι τσακωνονται για το αν η θεωρητικη ειναι πιο δυσκολη απο την θετικη και το αναποδο... Ελλαδα 2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
GeorgeKr εσύ τι κατεύθυνση είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ρε πεντάχρονα, κάνετε σαν τα μικρά «Ο μπαμπάς μου είναι πιο δυνατός» ή «Εγώ την έχω μεγαλύτερη» (Καλά αυτό δε το λένε τα 5χρονα :P )


Ολες οι κατευθύνσεις είναι δύσκολες, τίποτα δεν είναι εύκολο.
Ολες οι κατευθύνσεις έχουν και εύκολα και δύσκολα μαθήματα.
Η τεχνολογική έχει εύκολο το ΑΟΔΕ που δεν έχει ασκήσεις. Παπαγαλία και τέλος. Η Θετική έχει εύκολη τη βιολογία (Παπαγαλία αν και έχει εύκολες ασκήσεις, οι οποίες όμως δεν είναι κάτι το παλούκι) *
Η θεωρητική έχει εύκολα τα λατινικά.

Απο την άλλη:
Η θετικο-τεχνολογική έχει δύσκολη φυσική και μαθηματικά *
Η θεωρητική έχει δύσκολα τα αρχαία και την ιστορία (και σε μικρότερο βαθμό τη λογοτεχνία)


*Δεν είμαι σ' αυτές τις κατευθύνσεις, ότι ακούω απο άτομα αυτών των κατευθύνσεων γράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeKr

Νεοφερμένος

Ο GeorgeKr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θεωρητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε Θετική/Τεχνολογική με την Θεωρητική, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει ικανοποιητικό μέτρο σύγκρισης μεταξύ των δύο.

Ίσως θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε Τεχνική και Θετική όπου τα περισσότερα μαθήματα είναι όμοιας δυσκολίας.
Μαθηματικά-Φυσική τα ίδια ακριβώς είναι.
Χημεία-ΑΕΠΠ απ'όσο έχω ακούσει θέλουν τον ίδιο βαθμό ασχολίας.
Οπότε συγκρίνουμε Βιολογία και ΑΟΔΕ, που μην πεταχτεί κανείς της Τεχνολογικής και με πει ότι το ΑΟΔΕ είναι πιο δύσκολο. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι στη θεωρητική αριστεύει αυτός που μπορεί να αποστηθίσει.
Αλλά δεν ισχύει το ίδιο ως ένα βαθμό και με τη θετική/τεχνολογική; Εξετάζουν την ύλη που βρίσκεται στο σχολικό εγχειρίδιο και όχι θέματα που βασίζονται σε έννοιες που ίσως δεν έχουν διδαχτεί τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jok19

Νεοφερμένος

Η Jok19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δυο παλληκαρια χθες χωνανε ο ενας τον αλλον χτυποντας ο ενας τα ορθογραφικα του αλλου, οι αλλοι τσακωνονται για το αν η θεωρητικη ειναι πιο δυσκολη απο την θετικη και το αναποδο... Ελλαδα 2013

συγγνώμη αλλά όταν λες ότι θες ή ότι είσαι στη θεωρητική και πάντα λαμβάνεις την ίδια απάντηση "αα δεν ήσουν καλός/ή στα μαθηματικά ε;" ε πια καταντά αηδία αυτό το πράγμα, είναι λες και μας υποβαθμίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
συγγνώμη αλλά όταν λες ότι θες ή ότι είσαι στη θεωρητική και πάντα λαμβάνεις την ίδια απάντηση "αα δεν ήσουν καλός/ή στα μαθηματικά ε;" ε πια καταντά αηδία αυτό το πράγμα, είναι λες και μας υποβαθμίζουν...

Ρε φίλε, και εγώ δεν ήμουν/είμαι καλός στα αρχαία/ιστορία/λογοτεχνία αλλά δεν το θεωρώ υποβάθμιση. Είναι η αλήθεια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.

Jok19

Νεοφερμένος

Η Jok19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ρε φίλε, και εγώ δεν ήμουν/είμαι καλός στα αρχαία/ιστορία/λογοτεχνία αλλά δεν το θεωρώ υποβάθμιση. Είναι η αλήθεια! :D

δεν λέω αυτό ρε συ...λέω απλά ότι σε γενικές γραμμές θεωρείται ότι όσοι διαλέγουν την θεωρητική το κάνουν επειδή δεν άντεχαν μαθηματικά ή φυσική...το να θες ας πούμε να γίνεις φιλόλογος ή ψυχολόγος ή δικηγόρος ή οτιδήποτε είναι αδιανόητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top