Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και o ρατσισμός πιστεύω παίζει. Και θα ήταν εύκολο πιστεύω.
Εμ ναι κοίτα έχω να διαβάσω θεωρία(την τελείωσα), 58 θεματικές (38 έμειναν), εκθέσεις έτοιμες και δικές μου όπως και ασκήσεις. Κοίτα μπορεί να είναι περίεργο αλλά εγώ βασίζομαι στην έκθεση για καλό βαθμό..

Δεν πας για βαθμο με εκθεσεις ετοιμες,σοζ
Εκτος και αμα εννοεις βαθμο το 13
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για έκθεση κοιτάξτε και το περιβαλλοντολογικό το θεωρώ από τα πολύ πιθανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Δεν πας για βαθμο με εκθεσεις ετοιμες,σοζ

Γιατί όχι; Αν πέσει θέμα που το έχεις γράψει ήδη σε μια έκθεση; Και αν έχεις πχ έναν καλό πρόλογο έτοιμο στο μυαλό σου γιατί να μην τον γράψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Τα λατινικα μου μεσα απο τις 8 το πρωι το κεφαλι με εσπασαν:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Γιατί όχι; Αν πέσει θέμα που το έχεις γράψει ήδη σε μια έκθεση; Και αν έχεις πχ έναν καλό πρόλογο έτοιμο στο μυαλό σου γιατί να μην τον γράψεις;
Στη σκέψη σου έχεις ένα συγκεκριμένο «καλούπι», το οποίο πρέπει να ακολουθήσεις. Από εκεί και πέρα, υποτίθεται ότι οι εκθέσεις είναι κάτι πιο «ελεύθερο», δε μπορείς - και δεν πρέπει - να λειτουργείς έτσι. Έχεις μία συγκεκριμένη ιδέα για το πώς προλογίζεις, αναπτύσσεις και ολοκληρώνεις ένα θέμα, αλλά δεν είναι σωστό να το βάζεις σε τέτοια στεγανά. Η έκφραση δε μπορεί να είναι πάντοτε ίδια, και είναι λάθος αν συμβαίνει αυτό (συν ότι είναι και προφανής ο επιτηδευμένος λόγος). Έχω κατά νου 2-3 καλούς συμμαθητές μου, που ακολούθησαν αυτό που λες εσύ, και δεν πήραν πάνω από 15 στο μάθημα στις εξετάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Στη σκέψη σου έχεις ένα συγκεκριμένο «καλούπι», το οποίο πρέπει να ακολουθήσεις. Από εκεί και πέρα, υποτίθεται ότι οι εκθέσεις είναι κάτι πιο «ελεύθερο», δε μπορείς - και δεν πρέπει - να λειτουργείς έτσι. Έχεις μία συγκεκριμένη ιδέα για το πώς προλογίζεις, αναπτύσσεις και ολοκληρώνεις ένα θέμα, αλλά δεν είναι σωστό να το βάζεις σε τέτοια στεγανά. Η έκφραση δε μπορεί να είναι πάντοτε ίδια, και είναι λάθος αν συμβαίνει αυτό (συν ότι είναι και προφανής ο επιτηδευμένος λόγος). Έχω κατά νου 2-3 καλούς συμμαθητές μου, που ακολούθησαν αυτό που λες εσύ, και δεν πήραν πάνω από 15 στο μάθημα στις εξετάσεις...
εγω πριν 1 βδομαδα εγραψα εκθεση τουρισμο και μου αρεσε ε θα κατσω να την μαθω οχι απ εξω φυσικα τα γενικα σημεια γιατι ειναι δικια μου εκθεση δικια μου παραγωγη λογου οχι ενος βοηθηματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
εγω πριν 1 βδομαδα εγραψα εκθεση τουρισμο και μου αρεσε ε θα κατσω να την μαθω οχι απ εξω φυσικα τα γενικα σημεια γιατι ειναι δικια μου εκθεση δικια μου παραγωγη λογου οχι ενος βοηθηματος
Ναι, κι εγώ διάβαζα δικές μου εκθέσεις, για να εντοπίσω εκφραστικά λάθη ή ατοπίες, αλλά, εντάξει, από τη στιγμή που είναι δικός σου λόγος, πιστεύω δε χρειάζεται να την μάθεις. Αρκούν απλές και συνεχείς αναγνώσεις διορθωμένων δικών σου εκθέσεων, για να είσαι όλο και περισσότερο μέσα στο πνεύμα της εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Αρκούν απλές και συνεχείς αναγνώσεις διορθωμένων δικών σου εκθέσεων, για να είσαι όλο και περισσότερο μέσα στο πνεύμα της εξέτασης.
στην αρχη ναι τωρα ομως σε 2 βδομαδες δινουμε τελος παντων ησσονος σημασιας θεμα αστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γενικά ναι μωρέ, καλά τα δοκίμια για την, ahem, ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ blah blah blah yada yada, αλλά OK, μην ψαρώνετε. :P

Παπαγαλία προφανώς δεν τραβάει η φάση, δεν έχει νόημα να θυμάσαι ακριβώς τι είχες γράψει κάπου κάποτε, θα μπερδευτείς και θα τα κάνεις σκατά.

Αλλά ποιος μίλησε για παπαγαλία? Ποιος μιλάει βασικά για παπαγαλία στην έκθεση 10 μέρες πριν τις εξετάσεις? Hint: Κανείς! Yay!! Here's a cookie! :upside:

(όσοι μιλάτε πάντως, αν υπάρχετε, προλαβαίνετε να γλιτώσετε την κοτσάνα)

Απ' την άλλη τώρα, αν έχεις έναν έτοιμο πρόλογο προφανώς θα τον γράψεις, meaning that δε θα κάτσεις να σκεφτείς εκείνη την ώρα επιχειρήματα που 'χεις ήδη σκεφτεί κι εκφράσει λίγο πριν. Το πλαίσιο στο οποίο θα εντάξεις το οποιοδήποτε point (πάλι) προφανώς θα 'ναι διαφορετικό, αλλά τι σε νοιάζει? Εκεί είναι η έκθεση, το πλαίσιο όχι το επιχείρημα απαραίτητα.

Είναι σα να λέω ότι δε θα χρησιμοποιήσω επιχειρήματα ή λογική ροή σε μια συζήτηση όταν τα 'χω ήδη χρησιμοποιήσει σ' άλλη (κι έχω δει ότι δουλεύουν) απλά για να λέω ότι δεν παπαγαλίζω. Μα δεν παπαγαλίζω έτσι κι αλλιώς! Απλά παίρνω κάτι που δουλεύει και το αλλάζω λίγο ή πολύ, ανάλογα το θέμα, για να το χρησιμοποιήσω ξανά.

So spare us all the crap please. Αυθόρμητα γίνεται έτσι κι αλλιώς. Τσεκάρετε εκθέσεις που 'χετε γράψει παλιά. Τσεκάρετε παραγράφους, απαντήσεις εδώ στο site, γραπτά σας παντού. Αν βρείτε κάτι καλό, αναλύστε το, δείτε πώς βγήκε εκείνη τη στιγμή, συνδέστε λογικά τα κομμάτια μεταξύ τους κι έχετέ το έτοιμο για μεθαύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Και o ρατσισμός πιστεύω παίζει. Και θα ήταν εύκολο πιστεύω.
Εμ ναι κοίτα έχω να διαβάσω θεωρία(την τελείωσα), 58 θεματικές (38 έμειναν), εκθέσεις έτοιμες και δικές μου όπως και ασκήσεις. Κοίτα μπορεί να είναι περίεργο αλλά εγώ βασίζομαι στην έκθεση για καλό βαθμό..
Bασισου εσυ στην εκθεση,και ενα ωραιοτατο ΤΕΙ στην επαρχεια σε περιμενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
έμαθα το κρητικό σε 1 ώρα και το είπα στην μάνα μου ,ένα δάκρυ κύλυσε XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
δεν παλεύεται μετά απο 3.5 ώρες ΑΟΔΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Πρέπει σήμερα να βγάλω
Κρητικό
Πολυδούρη
Εγγονόπουλο-Αναγνωστάκη
Κεμάλ

και έχω βγάλει μόνο Κεμάλ :P

Γαμώτο ήθελα να πάω και στην περιφορά του επιταφίου αλλά χλωμό κ αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Misstzw3

Νεοφερμένος

Η Misstzw3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Πρέπει σήμερα να βγάλω
Κρητικό
Πολυδούρη
Εγγονόπουλο-Αναγνωστάκη
Κεμάλ

και έχω βγάλει μόνο Κεμάλ :P

Γαμώτο ήθελα να πάω και στην περιφορά του επιταφίου αλλά χλωμό κ αυτό

εγω θα αφιερωσω 7 μερες τωρα κειμενα :\ κεμαλ δεν τον βρηκα πουθενα στο ιντερνετ σε διαγωνισματα και γενικα ειναι πολυ απλος.. δλδ αν ειναι να βαλουν ιωαννου θα βαλουν προσφυγικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Κεμαλ δεν έχει και πολύ ανάλυση. Οτι λέει το κείμενο γράφεις και βάζεις καμια σάλτσα. Δεν έχει συμβολισμούς και σημεία που έχει να γράψεις πολλά. Και στα βοηθήματα και στο ιντερνετ που βλέπω, απλά αναλύει αυτό που γράφει το βιβλίο και το συμπληρώνει με σαλτσες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Αχ σήμερα παρευξείνιο, αύριο κόμματα, μεθαύριο Προσφυγικό και κρητικό τελευταίο και πάλι από την αρχή.. ~_~ το πρωί διάβαζα δοκίμια και κείμενα εκθέσεων και άρθρων και πέρασε η ώρα γμτο είπα να κάνω και το βράδυ Ιωάννου.. Εγώ έχω κάτι γενέθλια απόψε.. δεν μπορώ να πάω -___-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

science_lover

Νεοφερμένος

Η science_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Θα φανώ κακιά αν πω πως όταν διαβάζω τα posts της θεωρητικής κατεύθυνσης ζαλιζομαι; Στα μάτια μου φαντάζει εξαιρετικά δύσκολη κατεύθυνση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η θεωρητική είναι εύκολη κατεύθυνση, καθώς δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο υπόβαθρο για να πετύχεις. Απ' όσο ξέρω, λατινικά κι αρχαία να ασχολούσουν στην Β λυκείου χρειάζεται και είσαι κομπλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eγώ θεωρώ την θεωρητική κατεύθυνση την πιο δύσκολη κατεύθυνση γιατί η βαθμολογία δεν είναι υποκειμενική και οι φιλόλογοι κατά μέσο όρο δεν είναι και πολύ νορμάλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το μόνο εύκολο στοιχείο της θεωρητικής είναι ότι αν διαβάσεις πολύ θα γράψεις,ενώ στη θετική-τεχνολογική όσο και να διαβάσεις θα υπάρχουν πάντα ασκήσεις τις οποίες δε θα μπορείς να λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top