Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

marianapsl

Νεοφερμένος

Η marianapsl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ήρεμος είμαι.:D Σιγά, κι εμείς διαβάζαμε, αλλά δεν κάναμε έτσι! Επίσης, ο θεσμός φέτος συνεχίζεται για 3ο χρόνο. Όποιος ψάχνει, μαθαίνει με τον α' ή β' τρόπο.

Παρακαλώ.
ελα ρει μη γινεσαι κακος.ξερεις επικρατει ενα χαος με αυτα και η κοπελα εχει και αλλου το μυαλο της.αμεσως εσυ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianapsl

Νεοφερμένος

Η marianapsl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Χαχα τσιτα τσιτα γιατι αυριο γράφω ιστορια ! Καληνύχτα :)
Περαστικά! Εμ... εννοώ καλή επιτυχία!:P
Λιγότερο από μήνας σάς έμεινε. Ψυχραιμία και όλα θα είναι όπως πριν (ψέμα)!:D

Καληνύχτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papagalia_sucks

Νεοφερμένος

Ο Papagalia_sucks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Guys καλησπέρα,να ρωτήσω κάτι...!Γίνεται στις 25 μέρες που απομένουν να βγάλει κάποιος μαθητής την ύλη της θεωρητικής κατεύθυνσης καλά,με μόνα προσόντα το καλό λέγειν και την κριτική σκέψη;Γιατί μέχρι στιγμής από ''απ'έξω'',τίποτα...Σας παραθέτω και τους βαθμούς που πρέπει να γράψω για να μπω εκεί που θέλω.
Αρχαία-14
Λατινικά-14
Ιστορία-17
Λογοτεχνία-15
Έκθεση-15
Βιολογία-15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
25 μέρες που απομένουν

ύλη θεωριτικής

καλό λέγειν και την κριτική σκέψη


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Guys καλησπέρα,να ρωτήσω κάτι...!Γίνεται στις 25 μέρες που απομένουν να βγάλει κάποιος μαθητής την ύλη της θεωρητικής κατεύθυνσης καλά,με μόνα προσόντα το καλό λέγειν και την κριτική σκέψη;Γιατί μέχρι στιγμής από ''απ'έξω'',τίποτα...Σας παραθέτω και τους βαθμούς που πρέπει να γράψω για να μπω εκεί που θέλω.
Αρχαία-14
Λατινικά-14
Ιστορία-17
Λογοτεχνία-15
Έκθεση-15
Βιολογία-15
Αν γινόταν, λες να καθόμασταν όλοι σαν τους βλάκες και να διαβάζαμε ένα χρόνο σχεδόν;
Τέλος πάντων, αξιοποίησε όσο χρόνο έχεις, όσο καλύτερα μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Αν γινόταν, λες να καθόμασταν όλοι σαν τους βλάκες και να διαβάζαμε ένα χρόνο σχεδόν;
Τέλος πάντων, αξιοποίησε όσο χρόνο έχεις, όσο καλύτερα μπορείς.

Συμφωνώ. Ακόμη κι εγώ που κρατούσα μια επαφή με όλα τα μαθήματα της θεωρητικής καθ'όλη τη χρονιά -βέβαια δεν μελετούσα όπως και όσο θα έπρεπε- δεν περιμένω πάνω από 16. Το ευ λέγειν και η κριτική σκέψη από μόνα τους δεν αρκούν στις Πανελλήνιες. Χρειάζεται να τα συνδυάσεις με τις γνώσεις σου από το σχολικό εγχειρίδιο του εκάστοτε αντικειμένου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Συμφωνώ. Ακόμη κι εγώ που κρατούσα μια επαφή με όλα τα μαθήματα της θεωρητικής καθ'όλη τη χρονιά -βέβαια δεν μελετούσα όπως και όσο θα έπρεπε- δεν περιμένω πάνω από 16. Το ευ λέγειν και η κριτική σκέψη από μόνα τους δεν αρκούν στις Πανελλήνιες. Χρειάζεται να τα συνδυάσεις με τις γνώσεις σου από το σχολικό εγχειρίδιο του εκάστοτε αντικειμένου. :)
Εσύ είσαι προπέτης! Μην προσπαθείς να κάνεις το μέντιουμ. Έχεις ακόμη ένα μήνα σχεδόν να διαβάσεις εντονότερα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι προτρέχω. Απλά, κρατάω μια "πισινή", ώστε να μη βρεθώ προ εκπλήξεως.
(Θα μου χρειαστεί :P )

Ένας μήνας...! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
δεν ξερω ρε παιδια δεν εχω καθολου αγχος αντε να τελειωσουμε λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
εγω παλι full..δεν αντεχω αλλο με εχουν φερει στα ορια μου οι πανελληνιες...στο διαολο να πανε !!! τουλαχιστον να περασω Eπικοινωνια παντειου αν οχι ΕΚΠΑ αντε και Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων δεν με χαλαει :) xaaxax
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
εγω παλι full..δεν αντεχω αλλο με εχουν φερει στα ορια μου οι πανελληνιες...στο διαολο να πανε !!! τουλαχιστον να περασω Eπικοινωνια παντειου αν οχι ΕΚΠΑ αντε και Διεθνων και ευρωπαικων σπουδων δεν με χαλαει :) xaaxax


Μια απ'τα ίδια κι εγώ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papagalia_sucks

Νεοφερμένος

Ο Papagalia_sucks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά παρεξηγήσατε τα λεγόμενά μου αν και δε διατύπωσα σωστά την ''απορία'' μου.Επαφή με τα μαθήματα κρατούσα όλο το χρόνο,διάβαζα συστηματικά αλλά δεν μάθαινα τίποτα απ'έξω.Δεν υπάρχει μάθημα στο οποίο δεν έχω κατανοήσει όλη την ύλη.Ένα παράδειγμα είναι η Ιστορία,όπου χάνω από αφήγηση,αλλά στα παραθέματα είμαι πάντα κοντά στο άριστα.Στα τρίωρα που είχα γράψει τον Φεβρουάριο στη μισή περίπου ύλη σε όλα τα μαθήματα οι βαθμοί που πήρα είχαν απόκλιση 2 μονάδων από αυτά που θέλω να γράψω στο τέλος και είχα διαβάσει ελάχιστα,δηλαδή 2-3 μέρες πριν το διαγώνισμα και 4 ώρες το πολύ ανά μέρα.Στη Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών στο ΠΑΠΕΙ θέλω να μπω και ευτυχώς στα Αγγλικά μετά από 8-9 διαγωνίσματα έχω μέσο όρο το 19,2 οπότε έχω ένα αβαντάζ και από εκεί.Μάλλον στο αντίστοιχο τμήμα της Κορίνθου με βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω προσωπικα δεν νομίζω ότι γινεται αυτό που λες.....και δεν βρίσκω τον λόγο για να κανει κάποιος αυτό που έκανες εσύ εφοσον εξαρχης είχες στοχο να περάσεις κάπου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Παιδιά παρεξηγήσατε τα λεγόμενά μου αν και δε διατύπωσα σωστά την ''απορία'' μου.Επαφή με τα μαθήματα κρατούσα όλο το χρόνο,διάβαζα συστηματικά αλλά δεν μάθαινα τίποτα απ'έξω.Δεν υπάρχει μάθημα στο οποίο δεν έχω κατανοήσει όλη την ύλη.Ένα παράδειγμα είναι η Ιστορία,όπου χάνω από αφήγηση,αλλά στα παραθέματα είμαι πάντα κοντά στο άριστα.Στα τρίωρα που είχα γράψει τον Φεβρουάριο στη μισή περίπου ύλη σε όλα τα μαθήματα οι βαθμοί που πήρα είχαν απόκλιση 2 μονάδων από αυτά που θέλω να γράψω στο τέλος και είχα διαβάσει ελάχιστα,δηλαδή 2-3 μέρες πριν το διαγώνισμα και 4 ώρες το πολύ ανά μέρα.Στη Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών στο ΠΑΠΕΙ θέλω να μπω και ευτυχώς στα Αγγλικά μετά από 8-9 διαγωνίσματα έχω μέσο όρο το 19,2 οπότε έχω ένα αβαντάζ και από εκεί.Μάλλον στο αντίστοιχο τμήμα της Κορίνθου με βλέπω.

Φιλική συμβουλή: να μη βασίζεσαι απόλυτα σε μαθήματα υποκειμενικού περιεχομένου, όπως τα Αγγλικά. Δεν έχουν καμιά σχέση με του σχολείου.

Αν πιστεύεις ότι μπορείς, γιατί μας ρωτάς; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Παιδιά παρεξηγήσατε τα λεγόμενά μου αν και δε διατύπωσα σωστά την ''απορία'' μου.Επαφή με τα μαθήματα κρατούσα όλο το χρόνο,διάβαζα συστηματικά αλλά δεν μάθαινα τίποτα απ'έξω.Δεν υπάρχει μάθημα στο οποίο δεν έχω κατανοήσει όλη την ύλη.Ένα παράδειγμα είναι η Ιστορία,όπου χάνω από αφήγηση,αλλά στα παραθέματα είμαι πάντα κοντά στο άριστα.Στα τρίωρα που είχα γράψει τον Φεβρουάριο στη μισή περίπου ύλη σε όλα τα μαθήματα οι βαθμοί που πήρα είχαν απόκλιση 2 μονάδων από αυτά που θέλω να γράψω στο τέλος και είχα διαβάσει ελάχιστα,δηλαδή 2-3 μέρες πριν το διαγώνισμα και 4 ώρες το πολύ ανά μέρα.Στη Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών στο ΠΑΠΕΙ θέλω να μπω και ευτυχώς στα Αγγλικά μετά από 8-9 διαγωνίσματα έχω μέσο όρο το 19,2 οπότε έχω ένα αβαντάζ και από εκεί.Μάλλον στο αντίστοιχο τμήμα της Κορίνθου με βλέπω.

Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς, για να σου πω και τη δική μου γνώμη. Εννοείς ότι διάβαζες αλλά δεν παπαγάλιζες τα πάντα όπως τα λέει το βιβλίο και προσπαθούσες με τα δικά σου λόγια να μεταφέρεις το νόημα χωρίς να το αλλοιώσεις ;! Αν το έκανες αυτό είναι μεγάλη επιτυχία ( γιατί και εγώ το έκανα κάποιες φορές το 2008 που έδωσα ). Δυστυχώς, όμως στη θεωρητική, υπάρχουν πολλοί ορισμοί βλ Ιστορία, Βιολογία αν πήρες επιλογή, ακόμη και στα Αρχαία ( οι τύποι είναι συγκεκριμένοι στο άγνωστο στις ασκήσεις ), αλλά και στη μετάφραση θέλει προσοχή, ποιες λέξεις θα αλλάξουμε, για να μη χάσουμε μονάδες. Ακόμη, και στα παραθέματα της ιστορίας, πάλι χρειάζεται να παραθέσουμε κομμάτια του βιβλίου. Κατά τη γνώμη μου, στη Λογοτεχνία και στην Έκθεση μπορούμε να μη μάθουμε τα πάντα παπαγαλία αλλά να πάρουμε το υλικό που μας δίνεται και να το προσαρμόσουμε στις απαιτήσεις της εξέτασης:) . Καλή επιτυχία :D σου εύχομαι , σε σένα και σε όλα τα παιδιά !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Papagalia_sucks

Νεοφερμένος

Ο Papagalia_sucks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό που λες.Πάντα μάθαινα τις πληροφορίες που έπρεπε,αλλά ποτέ με την ακριβή διατύπωση του βιβλίου.Έχει τύχει να βαθμολογηθώ με 19 στην Ιστορία γιατί ενώ δεν είχα κανένα ιστορικό λάθος ή κάποια παράληψη,δεν ήμουν πολύ κοντά στο σχολικό βιβλίο.Ναι μεν μαθαίνω τους ορισμούς (π.χ της αγροτικής μεταρρύθμισης,ή του clearing ή του Βενιζελισμού),αλλά στην αφήγηση έχω απόσταση από το κείμενο του βιβλίου.Το ίδιο ισχύει και με τις εισαγωγές στο Γνωστό.Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι αν αυτό θα μου κοστίσει και αν προλαβαίνω να το διορθώσω.Όλη μέρα σήμερα διαβάζω Ιστορία,θυμάμαι όλα τα γεγονότα,με ημερομηνίες και δόκιμο λόγο,αλλά όχι κατά λέξη.Αυτό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω,γιατί ενώ ποτέ δεν άφησα κάτι αδιάβαστο,κατά 99% θα πάρω χαμηλότερο βαθμό από κάποιον που απλά το έμαθε όπως το λέει μέσα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό που λες.Πάντα μάθαινα τις πληροφορίες που έπρεπε,αλλά ποτέ με την ακριβή διατύπωση του βιβλίου.Έχει τύχει να βαθμολογηθώ με 19 στην Ιστορία γιατί ενώ δεν είχα κανένα ιστορικό λάθος ή κάποια παράληψη,δεν ήμουν πολύ κοντά στο σχολικό βιβλίο.Ναι μεν μαθαίνω τους ορισμούς (π.χ της αγροτικής μεταρρύθμισης,ή του clearing ή του Βενιζελισμού),αλλά στην αφήγηση έχω απόσταση από το κείμενο του βιβλίου.Το ίδιο ισχύει και με τις εισαγωγές στο Γνωστό.Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι αν αυτό θα μου κοστίσει και αν προλαβαίνω να το διορθώσω.Όλη μέρα σήμερα διαβάζω Ιστορία,θυμάμαι όλα τα γεγονότα,με ημερομηνίες και δόκιμο λόγο,αλλά όχι κατά λέξη.Αυτό είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω,γιατί ενώ ποτέ δεν άφησα κάτι αδιάβαστο,κατά 99% θα πάρω χαμηλότερο βαθμό από κάποιον που απλά το έμαθε όπως το λέει μέσα. :worry:

Επειδή είμαι φιλόλογος και ασχολούμαι με την ύλη της θεωρητικής κατεύθυνσης του λυκείου, και εγώ όταν έδωσα πριν 5 χρόνια άλλαζα κάποιες λέξεις ακόμη και στην ιστορία. Κατά τη γνώμη μου, αν οι λέξεις που χρησιμοποιείς σε οποιοδήποτε μάθημα δεν αλλοιώνουν το νόημα όπως δίνεται στο σχολικό εγχειρίδιο, δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Και για να πήρες 19 σε διαγώνισμα της ιστορίας, σημαίνει πως δεν έγραφες ό,τι σου ήρθε, αλλάζοντας τα πάντα, αλλά ό,τι είσαι μέσα σε νόημα :) !!Κοίτα, δεν μπορούμε όλα να τα μάθουμε τέλεια, νερό εννοώ ( ούτε και εγώ το κατάφερα αυτό όταν έδωσα, τα έμαθα όμως όσο καλύτερα μπορούσα :), χρησιμοποιώντας και το σχολικό βιβλίο αλλά και τον τρόπο έκφρασης και αποτύπωσης μου :) . Ο τρόπος γραφής και έκφρασης κάθε ανθρώπου είναι διαφορετικός έτσι και αλλιώς, ακόμη και αν απαντάς στα ίδια ερωτήματα, είναι απίθανο να δεις πανομοιότυπα γραπτά
. Προσπάθησε να κάνεις επαναλήψεις σε όλα τα μαθήματα μέχρι τις εξετάσεις ώστε να σου μείνουν πολλά και όλα καλά θα πάνε :) !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top