Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
κ στο γνωστό τα καίει

ε ναι αλλά όχι 100%.
Πχ μπορούν να βάλουν στον ΟΕΦΕ ενότητα 4 απο Πρωταγόρα και στις πανελλαδικές να πέσει πολιτικά με συνδυασμό η 4 του Πρωταγόρα.
Επίσης, ούτε το study4exams καίει. Μια ενότητα (η 6 αν θυμάμαι καλά) που έβαλε στο διαγώνισμα, έπεσε και στις πανελλαδικές η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Ένας καθηγητής μας μας είπε πως μια φορά είχαν βάλει ίδιο κείμενο αρχαία γνωστό με τον οεφε, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ένας καθηγητής μας μας είπε πως μια φορά είχαν βάλει ίδιο κείμενο αρχαία γνωστό με τον οεφε, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει
άγνωστο κ είχε γίνει χαμός κ από τότε δεν ξαναέβαλαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μάλλον έκανα λάθος δύο σωστά λάθος...
Εκεί που έλεγε πως αν σε ένα στερεό ασκείται ένα ζεύγος δυνάμεων, τότε κάνε μόνο στροφική κίνηση, το έβαλα λάθος διότι αν d=0 τότε δε κάνει καμία κίνηση...

Και στο άλλο που έλεγε ότι σε κάθε κρούση μεταξύ δύο σωμάτων οι μεταβολές των ορμών τους είναι αντίθετες, το έβαλα λάθος διότι στην πλαστική κρούση δεν υφίστανται δύο σώματα μετά την κρούση....

Θα μου πει πάλι "μη το σκέφτεσαι τόσο βαθιά"...

Τα υπόλοιπα πιστεύω τα είχα σωστά, και btw εκείνο με το σπιν ήταν λάθος
Αυτό με την κρούση ισχύει όποτε ισχύει η ΑΔΟ, γιατί με ΑΔΟ βγαίνει. Εγώ σωστό το έβαλα αλλά τώρα φοβάμαι μήπως είναι λάθος σε περίπτωση που το σύστημα δεν είναι μονωμένο.

Πχ σε περίπτωση που το ένα από τα δύο σώματα είναι κολλημένο στο έδαφος, όταν συγκρουστούν τα σώματα θα ασκηθεί δύναμη από το έδαφος η οποία δεν θα επιτρέψει στο σώμα να κινηθεί. Δεν ξέρω θα δούμε!

Στο τρίτο θέμα γινόταν κάτι περίεργο! Η συμβολή μου βγήκε y=2Αημ2π(5Τ-2,5), όμως αν πάρεις τον τύπο της ταχύτητας και βάλεις t=0,6 βγαίνει u= -umax, πράγμα που δεν στέκει! Σας βγήκε και σας ο τύπος έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L123

Νεοφερμένος

Ο L123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αυτό με την κρούση ισχύει όποτε ισχύει η ΑΔΟ, γιατί με ΑΔΟ βγαίνει. Εγώ σωστό το έβαλα αλλά τώρα φοβάμαι μήπως είναι λάθος σε περίπτωση που το σύστημα δεν είναι μονωμένο.

Πχ σε περίπτωση που το ένα από τα δύο σώματα είναι κολλημένο στο έδαφος, όταν συγκρουστούν τα σώματα θα ασκηθεί δύναμη από το έδαφος η οποία δεν θα επιτρέψει στο σώμα να κινηθεί. Δεν ξέρω θα δούμε!

Στο τρίτο θέμα γινόταν κάτι περίεργο! Η συμβολή μου βγήκε y=2Αημ2π(5Τ-2,5), όμως αν πάρεις τον τύπο της ταχύτητας και βάλεις t=0,6 βγαίνει u= -umax, πράγμα που δεν στέκει! Σας βγήκε και σας ο τύπος έτσι;
και εμενα ετσι μου βγηκε ο τυπος.... αυτο με την αδο το εβαλα λαθος νομιζω.. να σου πω εκει που ελεγε οτι ο ρυθμοσ μειωσης της κινητικης ειναι ιδιος με τον ρυθμο αυξησης της δυναμικης σε μια ταλαντωση τι εβαλες? και κατι αλλο.. η Τ ποσο σου βγηκε στο Δ1????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Στη φυσική έβαλαν μηχανική στερεού, άρα δε θα πέσει στερεό στις πανελλαδικές!

οκ
Εγώ θέλω να πέσουν στάσιμα στις πανελλήνιες πάντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ότι είναι αντίθετος έλεγε. Έβαλα σωστό γιατί βγαίνει από ΑΔΜΕ.
Γενικά τα Σ-Λ τα έβαλα νομίζω Σ-Σ-Σ-Λ-Σ.
Η Τ στο Δ1 μου βγήκε 25xριζα 3.

Το μόνο λάθος που πιστεύω ότι έχω κάνει στις ασκήσεις είναι στο Δ4! Ειπα ότι υγρ= 0 αρα η κεντρομόλος δύναμη είναι 0 αρα Τ=mgσυνθ αλλά μετά που έπρεπε να βρω συνισταμένη δυνάμεων μπερδεύτηκα με τις δυνάμεις όπως τις είχα αναλύσει και εβγαλα κάτι άκυρο. Το έκανα ομως σπίτι και έβγαινε 12 τελικά.

Στα β θεματα τι έβαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L123

Νεοφερμένος

Ο L123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ότι είναι αντίθετος έλεγε. Έβαλα σωστό γιατί βγαίνει από ΑΔΜΕ.
Γενικά τα Σ-Λ τα έβαλα νομίζω Σ-Σ-Σ-Λ-Σ.
Η Τ στο Δ1 μου βγήκε 25xριζα 3.

Το μόνο λάθος που πιστεύω ότι έχω κάνει στις ασκήσεις είναι στο Δ4! Ειπα ότι υγρ= 0 αρα η κεντρομόλος δύναμη είναι 0 αρα Τ=mgσυνθ αλλά μετά που έπρεπε να βρω συνισταμένη δυνάμεων μπερδεύτηκα με τις δυνάμεις όπως τις είχα αναλύσει και εβγαλα κάτι άκυρο. Το έκανα ομως σπίτι και έβγαινε 12 τελικά.

Στα β θεματα τι έβαλες;

σε εκεινο με την ανακλαση-διαθλαση 2 *ριζα3 δια 3 και σε εκεινο με την εξαναγκασμενη εβαλα οτι αυξανεται και μετα μειωνεται.. το αλλο δεν θυμαμαι τι ελεγε αλλα το εβαλα 2s νομιζω. στο θεμα γ ποια χρονικη στιγμη γινεται μεγιστη η δυναμικη? εγω βρηκα 0.65.. Τα Σ-Λ τα εβαλα ΣΛΛΛΣ. Αλλα σε εκεινο που σε ρωτησα εχω τισ αμφιβολιες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
σε εκεινο με την ανακλαση-διαθλαση 2 *ριζα3 δια 3 και σε εκεινο με την εξαναγκασμενη εβαλα οτι αυξανεται και μετα μειωνεται.. το αλλο δεν θυμαμαι τι ελεγε αλλα το εβαλα 2s νομιζω. στο θεμα γ ποια χρονικη στιγμη γινεται μεγιστη η δυναμικη? εγω βρηκα 0.65.. Τα Σ-Λ τα εβαλα ΣΛΛΛΣ. Αλλα σε εκεινο που σε ρωτησα εχω τισ αμφιβολιες μου
ρε συ στο Β1 έδειχνε 2 πορείες της ακτίνας! Η μία έδειχνε πως έπεφτε με την θcr στην πάνω επιφάνεια και η άλλη ότι έκανε ολική ανάκλαση! Αλλά εγώ πήρα την περίπτωση με την θcr γιατι από την εκφώνηση αύτο κατάλαβα πως γίνεται και μου βγήκε n = ριζα 3. Αλλα γιατι ειχε δυο πορειες δεν καταλαβαινω! Τα άλλα ίδια τα έχουμε. Δεν μου πες στο 4 αυτά εβγαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L123

Νεοφερμένος

Ο L123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε συ στο Β1 έδειχνε 2 πορείες της ακτίνας! Η μία έδειχνε πως έπεφτε με την θcr στην πάνω επιφάνεια και η άλλη ότι έκανε ολική ανάκλαση! Αλλά εγώ πήρα την περίπτωση με την θcr γιατι από την εκφώνηση αύτο κατάλαβα πως γίνεται και μου βγήκε n = ριζα 3. Αλλα γιατι ειχε δυο πορειες δεν καταλαβαινω! Τα άλλα ίδια τα έχουμε. Δεν μου πες στο 4 αυτά εβγαλες;
και εγω με την θcr πηρα αλλα μπορει να εκανα και κανενα αριθμητικο στισ γωνιες.. στο 4 εβγαλα την Τ=40 ομωσ δεν ειμαι τοσο σιγουρος.. το Ι=1,6, το ω=5, την θερμοτητα 5.7 και το τελευταιο 12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
και εγω με την θcr πηρα αλλα μπορει να εκανα και κανενα αριθμητικο στισ γωνιες.. στο 4 εβγαλα την Τ=40 ομωσ δεν ειμαι τοσο σιγουρος.. το Ι=1,6, το ω=5, την θερμοτητα 5.7 και το τελευταιο 12
Στη θερμότητα μήπως πήρες για όλα; δηλαδή συνυπολόγισες και την μαζα m1? Γιατι αν δεν κανω λάθως έλεγε μόνο για το σύστημα δακτύλιος-σφαιρίδιο. Εγώ έτσι το πηρα και βγήκε 18,2J νομίζω. Τα άλλα ίδια! Τέλος πάντων θα δούμε όταν μας δώσουν λύσεις!! Πάντως φέτος ήταν πιο προσεγγιστικά με αυτά των πανελληνίων τα θέματα του οεφε απότι άλλες χρονιές. Καλά ειδικά το περσινό 4ο θεμα ήταν ότι ναναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L123

Νεοφερμένος

Ο L123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στη θερμότητα μήπως πήρες για όλα; δηλαδή συνυπολόγισες και την μαζα m1? Γιατι αν δεν κανω λάθως έλεγε μόνο για το σύστημα δακτύλιος-σφαιρίδιο. Εγώ έτσι το πηρα και βγήκε 18,2J νομίζω. Τα άλλα ίδια! Τέλος πάντων θα δούμε όταν μας δώσουν λύσεις!! Πάντως φέτος ήταν πιο προσεγγιστικά με αυτά των πανελληνίων τα θέματα του οεφε απότι άλλες χρονιές. Καλά ειδικά το περσινό 4ο θεμα ήταν ότι ναναι!
ναι τα περσινα θελανε πιο πολυ χρονο και ηταν οντως οτι να ναι.. τα φετινα ηταν πολυ καλα.. εμοιαζαν με πανελληνιες... τελως παντων βγαινω γιατι εχω να κανω και εκθεση -.-... ΒΑΡΕΜΑΡΑΑΑΑΑΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πω! τελικα το Β1 σωστά το χεις βγάλει! Εγώ είμαι καθυστερημένη και έγραψα ότι ημ60= ρίζα 3 προς ΤΡΙΑ!!!! Δεν πάω καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Οταν κανουμε λογο για ενα ποιημα οτι ανηκει στον Υπερρεαλισμο,παντως αναφερουμε οτι ανηκει και στο Μοντερνισμο ή στην Μοντερνα Ποιηση,συχνοτερα.Στο ελληνικο περιβαλλον,η εννοια που Μοντερνισμου στην Λογοτεχνια,και συγκεκριμενα στην ποιηση,καθιερωθηκε στις αρχες του 30',καθως και την περιοδο του μεσοπολεμου,την δικτατορια,και γενικοτερα τις πολιτικοκοινωνικες αναταραχες που υπηρξαν εκεινη την περιοδο.Αμα σκεφτουμε παντως οτι σχετιζεται με την απορριψη της θεμελιακης αστικης ηθικης,τον ανθρωπιστικο και ''επαναστατικο'' χαρακτηρα της,τον συμβολισμο,την υπερβαση της λογικης -γιατι ο Μοντερισμος υπηρξε αποτελεσμα εναντιωσης στην λογικη αντικειμενικοτητα και στο ''σωστο'' -,πιστευω οτι μπορουμε να πουμε πως Υπερρεαλισμος και Μοντερισμος,ακραγγιζουν ο ενας τον αλλο.
Χαρακτηριστικα του,απαντουν στην ομοιοτητα του με τον Υπερρεαλισμο,οπως ο ασθματικος στιχος,η εντονη ή ενιοτε μετριασμενη ειρωνεια,ελευθερος στιχος (δεν υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος στροφων,αλλα ουτε στιχων ανα στροφη), καταργηση ομοιοκαταληξιας και μετρου,υπανιγμος.

Ευχαριστώ πολύ. :D Όσον αφορά το ποιήμα του Γιάννη Ρίτσου, "Ρωμιοσύνη" (και πιο συγκεκριμένα το πρώτο μέρος της σύνθεσης), γνωρίζεις αν εντάσσεται στο ρεύμα του Μοντερνισμού;; Η ανάλυση που βρήκα αναφέρεται μόνο σε υπερρεαλιστικά στοιχεία.

Υ.Γ. Αν μπορείς πρότεινε μου μερικά ποιήματα, που είναι κατά κύριο λόγο μοντερνιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Η Τ ήτανε 50 Ν (τουλαχιστον έτσι μου ειπε ο καθηγητής μου στο τέλος). Όσο για τα σωστά λάθος το μόνο λάθος ήτανε εκείνο με το σπιν!!! Εγω στην ανάκλση στο Β3 βρήκα το γ. Με βάση την εκφώνηση Θcr θα είναι ίση με την Θπροσ στην διαχωριστική και εκεί είπα πως ημθcr=nαραιου/nπυκνου! Το Δ4 πως το κάνατε. Κάτι έκανα αλλά φοβάμαι πως είναι λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Η Τ ήτανε 50 Ν (τουλαχιστον έτσι μου ειπε ο καθηγητής μου στο τέλος). Όσο για τα σωστά λάθος το μόνο λάθος ήτανε εκείνο με το σπιν!!! Εγω στην ανάκλση στο Β3 βρήκα το γ. Με βάση την εκφώνηση Θcr θα είναι ίση με την Θπροσ στην διαχωριστική και εκεί είπα πως ημθcr=nαραιου/nπυκνου! Το Δ4 πως το κάνατε. Κάτι έκανα αλλά φοβάμαι πως είναι λάθος
Έτσι έβγαινε αυτό με την ανάκλαση! Εγω έγραψα λάθος το ημ60 (χαζη).
Στο 4ο επρεπε αρχικά να κάνεις ΑΔΜΕ και να βρείς το συνθ της γωνίας της εκτροπής, και μετα να πεις υγρ=0 => Fκεντρομόλος = 0 => Τ=mgσυνφ
τελος dp/dt=ΣF
Kαι έβρισκες τα ΣFx και ΣFy και κάνεις πυθαγόρειο. 12 έβγαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Στη φυσική έβαλαν μηχανική στερεού, άρα δε θα πέσει στερεό στις πανελλαδικές!

οκ

Yeah, you wish! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel07

Νεοφερμένος

Η angel07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Έτσι έβγαινε αυτό με την ανάκλαση! Εγω έγραψα λάθος το ημ60 (χαζη).
Στο 4ο επρεπε αρχικά να κάνεις ΑΔΜΕ και να βρείς το συνθ της γωνίας της εκτροπής, και μετα να πεις υγρ=0 => Fκεντρομόλος = 0 => Τ=mgσυνφ
τελος dp/dt=ΣF
Kαι έβρισκες τα ΣFx και ΣFy και κάνεις πυθαγόρειο. 12 έβγαινε.

κάτι παλεύω ;) τα συνημιτονα και αυτα τα βρηκα. λιγο την κεντρομολο πρεπει να την σκότωσα αλλα ζωή σε εμας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianapsl

Νεοφερμένος

Η marianapsl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Την επόμενη Κυριακή βγαίνει λογοτεχνία, και μετά αν θυμάμαι καλά Μεγάλη Τρίτη Αρχαία.

Ρε παιδια νομίζω εχει βγει η λογοτεχνία απ οτι είδα κ εχει πέσει το αμάρτημα .. K με πολυ ωραίες ερωτήσεις :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ρε παιδια νομίζω εχει βγει η λογοτεχνία απ οτι είδα κ εχει πέσει το αμάρτημα .. K με πολυ ωραίες ερωτήσεις :(

Τα περσινά θέματα θα είδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top