Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάθε χρόνο τέτοια εποχή, εδώ και πολλές δεκαετίες, ανάμεσα στις σχολές και την εκάστοτε κυβέρνηση γίνεται ένα παζάρι και παίζεται ένα θέατρο. Οι διαπραγματεύσεις αφορούν 2 πράγματα: Τον αριθμό εισακτέων και τη χρηματοδότηση των σχολών. Οι σχολές ζητάνε λίγους εισακτέους και πολλά λεφτά, ενώ οι κυβερνήσεις θέλουν πολλούς εισακτέους και να δώσουν λίγα χρήματα. Τελικά, μέχρι τώρα, κάπου στη μέση τα βρίσκουνε, έτσι ο αριθμός των νέων φοιτητών δεν μειώνεται ουσιαστικά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Η μεγαλύτερη μείωση θα γίνει στις σχολές του 1ου πεδίου που είναι και θεωρητικές οπότε εκεί λογικά θα έχουμε την πιο μεγάλη άνοδο των βάσεων. Συνολικά ο αριθμός των εισακτέων θα μειωθεί κάτα 4% σύμφωνα με το Σχέδιο Αθηνά.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τι διαγώνισμα; Εγώ πήγα σήμερα να γράψω φυσική και έγραψα 4ο και 3ο θέμα εύκολα αλλά τα σκάτωσα λογικά 1ο κ 2ο :P

fuck logic
Στατιστική. Οκ μουτζώστε με που διάλεξα αδιαπραγμάτευτα τα μαθηματικά και τώρα πρόκειται να πιάσω πάτο σε αυτά. :/:

Μην αγχώνεσαι. Αφού έλυσες τις ασκήσεις πάει να πει ότι έχεις πιάσει τη λογική. Η θεωρία μαθαίνεται. ;) Ας είχα με τα μαθηματικά τη σχέση που έχω με τη φυσική και θα ήμουνα κομπλε... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Πάρτα..:P Σε φασκελώνω..:D Μουτζώστε με, μουτζώστε με και απολυτήριο δώστε με..
Αν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις μια οποιαδήποτε επιστήμη που μπορεί να περιέχει κάποια Στατιστική, ξανασκέψου το. χαχαχα

..και όχι τίποτε άλλο, αλλά η στατιστική είναι η μόνη επιστήμη που υπάρχει με κάποια μορφή σε όλες τις επιστήμες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Πάρτα..:P Σε φασκελώνω..:D Μουτζώστε με, μουτζώστε με και απολυτήριο δώστε με..
Αν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις μια οποιαδήποτε επιστήμη που μπορεί να περιέχει κάποια Στατιστική, ξανασκέψου το. χαχαχα

..και όχι τίποτε άλλο, αλλά η στατιστική είναι η μόνη επιστήμη που υπάρχει με κάποια μορφή σε όλες τις επιστήμες! :P

Καλύτερο επιχείρημα θα ήταν το εξής:Αν δε γράψεις καλά στα μαθηματικά γενικής τότε τι περιμένεις να κάνεις στα άλλα τα μαθήματα πολλαπλάσιας δυσκολίας?

btw υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα νέων που δεν έμαθαν στατιστική στη γ λυκείου αλλά στο πανεπιστήμιο χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Σίγουρα, αλλά είπα να δώσω λίγο τόνο χιούμορ. Βέβαια, για όλα υπάρχει κάποιο υπόβαθρο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τελικά, μέχρι τώρα, κάπου στη μέση τα βρίσκουνε, έτσι ο αριθμός των νέων φοιτητών δεν μειώνεται ουσιαστικά.

Really? :confused: Εγώ νομίζω ότι το κέφι των πρυτάνεων και των προέδρων δεν το έκανε κανείς. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Αυτο ειναι το επισημο ή απλως αυτο που προτεινουν οι εκαστοτε σχολες?Γιατι οι μειωσεις ειναι τραγικες.

Πχ νομικη κομοτηνης εισακτεοι περσυ 500 https://www.madata.gr/epikairotita/social/193874.html
Φετος,300 :worry: https://www.enikos.gr/data/photos/934725a3d2280af31bfc047e2a76b799.jpeg

Πολιτκης Επιστημης περσυ ρεθυμνο μπηκαν 190,φετος αναφερει 100 :confused:
Ιατρικη Αλεξανδρουπολης περσυ 115,φετος 100 :mad:
Αμα ισχυουν τα παραπανω,και δεν γινει καμια αλλαγη εκ μερους της κυβερνησης,οπως ειθισται,τοτε οι βασεις θα πανε στον Θεο.


Οχι ρε παιδιά....ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΙ εισακτέοι λέει και για το 2013-2014....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πάρτα..:P Σε φασκελώνω..:D Μουτζώστε με, μουτζώστε με και απολυτήριο δώστε με..
Αν σκέφτεσαι να ακολουθήσεις μια οποιαδήποτε επιστήμη που μπορεί να περιέχει κάποια Στατιστική, ξανασκέψου το. χαχαχα

..και όχι τίποτε άλλο, αλλά η στατιστική είναι η μόνη επιστήμη που υπάρχει με κάποια μορφή σε όλες τις επιστήμες! :P

Καλύτερο επιχείρημα θα ήταν το εξής:Αν δε γράψεις καλά στα μαθηματικά γενικής τότε τι περιμένεις να κάνεις στα άλλα τα μαθήματα πολλαπλάσιας δυσκολίας?

btw υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα νέων που δεν έμαθαν στατιστική στη γ λυκείου αλλά στο πανεπιστήμιο χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Αδιαφορώ για το γεγονός ότι η στατιστική υπάρχει σε όλες τις επιστήμες αν και δεν νομίζω να τη συναντήσω στη σχολή μου καθώς δεν θυμάμαι να αναφέρεται στο πρόγραμμα σπουδών. Γενικά αδιαφορώ για τη στατιστική. :)
Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα τα πάω πολύ καλά, εδώ έχω πρόβλημα το οποίο δεν βλέπω να λυνεται.

Thank you both for the support! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αδιαφορώ για το γεγονός ότι η στατιστική υπάρχει σε όλες τις επιστήμες αν και δεν νομίζω να τη συναντήσω στη σχολή μου καθώς δεν θυμάμαι να αναφέρεται στο πρόγραμμα σπουδών. Γενικά αδιαφορώ για τη στατιστική. :)
Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα τα πάω πολύ καλά, εδώ έχω πρόβλημα το οποίο δεν βλέπω να λυνεται.

Thank you both for the support! :confused:

Η στατιστικη ειναι απαραιτητο εργαλειο για την διεξαγωγη ερευνων,ποια σχολη θες και δεν υπαρχει στο προγραμμα σπουδων της?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ε άι στο μπιπ. Αίσχος. Άκου εκεί 100 άτομα στις Φιλολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η στατιστικη ειναι απαραιτητο εργαλειο για την διεξαγωγη ερευνων,ποια σχολη θες και δεν υπαρχει στο προγραμμα σπουδων της?:confused:
Βιολογικο Κρητης μάλλον. Whatever, μπορεί να υπαρχει και να μην το θυμάμαι αλλά αυτό αυτομάτως δεν θα με κανει να την αγαπήσω κιόλας. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Αδιαφορώ για το γεγονός ότι η στατιστική υπάρχει σε όλες τις επιστήμες αν και δεν νομίζω να τη συναντήσω στη σχολή μου καθώς δεν θυμάμαι να αναφέρεται στο πρόγραμμα σπουδών. Γενικά αδιαφορώ για τη στατιστική. :)
Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ σε όλα τα υπόλοιπα μαθήματα τα πάω πολύ καλά, εδώ έχω πρόβλημα το οποίο δεν βλέπω να λυνεται.

Thank you both for the support! :confused:

Την αλήθεια είπα...Μήπως θα έπρεπε να πω ότι δεν πειράζει και ότι αφού τα πας καλά στα άλλα μαθήματα τότε δεν έχεις πρόβλημα?

Anyway κάτσε διάβασε στατιστική η οποία από όσα έχω ακούσει είναι σχετικά εύκολη και φρόντισε να γράψεις κανένα 19-20,γιατί δε σε παίρνει να χάσεις μόρια από μάθημα γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαζομάρες. Ολες απο 250 θα πάρουν περίπου

250? Δύσκολο μου φαίνεται... Άντε το πολύ - πολύ ~150... Πάντως, ίσως πρέπει να ξεχάσουμε τις περσινές θέσεις...

(2012) Συγκεκριμένα:

1) Αθήνα: 288
2) Θεσσαλονίκη: 207
3) Ιωάννινα: 252
4) Πάτρα: 207
5) Κρήτη: 162
6) Καλαμάτα: 90
7) Κομοτηνή: 180
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ε άι στο μπιπ. Αίσχος. Άκου εκεί 100 άτομα στις Φιλολογίες.

Πόσοι ακόμη άνεργοι φιλόλογοι να βγουν δηλαδή; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Στην ανεργία των πτυχιούχων φταίνε οι πτυχιούχοι ή το σύστημα εισαγωγής μαθητών στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα; Θα μπορούσε με άλλον τρόπο να γίνεται η επιλογή των υποψηφίων αλλά δεν νομίζω να άρεσε στις ..Ελληνικές οικογένειες. Θεωρείται "αντιπαιδαγωγικό" να αποδειχθεί ότι αρκετοί Έλληνες μαθητές δεν κάνουν για φοιτητές. Έχει στηθεί ολόκληρο ψέμα πάνω σε αυτό. Μια κοινωνία έχει μεγαλώσει και κοντεύει να γεράσει με αυτήν την ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.

Scof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Στην ανεργία των πτυχιούχων φταίνε οι πτυχιούχοι ή το σύστημα εισαγωγής μαθητών στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα; Θα μπορούσε με άλλον τρόπο να γίνεται η επιλογή των υποψηφίων αλλά δεν νομίζω να άρεσε στις ..Ελληνικές οικογένειες. Θεωρείται "αντιπαιδαγωγικό" να αποδειχθεί ότι αρκετοί Έλληνες μαθητές δεν κάνουν για φοιτητές. Έχει στηθεί ολόκληρο ψέμα πάνω σε αυτό. Μια κοινωνία έχει μεγαλώσει και κοντεύει να γεράσει με αυτήν την ιδέα.

Σχώρα με, αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να πεις και κατά πόσο έχει σχέση με αυτό που εννοώ.
Είναι φυσικό επακόλουθο οι σχολές που οδηγούν αποκλειστικά στο δημόσιο να υποστούν μία πτώση στους εισακτέους. Για τον απλό λόγο ότι η αγορά εργασίας δεν μπορεί να τους απορροφήσει.

Don't get me wrong. Χωρίς να το έχει ψάξει και ιδιαίτερα, έχω βρει μπόλικες σχολές που βγαίνεις φιλόλογος.. Φιλοσοφικές, Φιλολογικές, ΦΠΨ και άλλα τέτοια.. Εν μέρει το ίδιο ισχύει με τις Φυσικομαθηματικές σχολές, απλά αυτές έχουν και μεγαλύτερες πιθανότητες επαγγελματικής αποκατάστασης και στο εξωτερικό. Συν ότι ανοίγουν και χίλιες ακόμη πόρτες για μεταπτυχιακά σε διαφορετικούς τομείς (πχ από μαθηματικό μπορείς να ασχοληθείς από οικονομικά και πληροφορική μέχρι μετεορολογία...)

Όσον αφορά το σύστημα το θεωρώ αρκετά αξιοκρατικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσον αφορά το σύστημα το θεωρώ αρκετά αξιοκρατικό


Μπαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :loltooth:


Σοβαρά τώρα το πιστεύεις αυτό που λες; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top