Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
η ιδεα να διαλεγω ενα κεφαλαιο απο ενα μαθημα και να το κανω μια εβδομαδα(λιγο καθε βραδυ) επαναληψη σας φαινεται αποδοτικη ή εξουθενωτικη?

Κατεύθυνση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Προφανώς θα μιλάς για βιολογία.Θα ήταν καλό αν το διάβασμά σου ήταν σωστό.Μην διαβάζεις απλά για να διαβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
η ιδεα να διαλεγω ενα κεφαλαιο απο ενα μαθημα και να το κανω μια εβδομαδα(λιγο καθε βραδυ) επαναληψη σας φαινεται αποδοτικη ή εξουθενωτικη?

Αποδοτική δεν θα την έλεγα. Να σου πω γιατί:
  • Βιολογία:
    Αν πεις κάθε βδομάδα θα βγάζω και 1 κεφάλαιο θα σου πάρει 2 μήνες για να την κάνεις επανάληψη όλη εάν είχες βγάλει την ύλη. Εδώ θα θεωρούσα αποδοτικό το να βγάζεις κάθε βδομάδα 2 κεφάλαια.

Όλα τα λέω υποθετοντας ότι με το "λιγο καθε βραδυ" εννοείς 1-1,5 ώρα.

Disclaimer: Όλα αυτά τα έιπα με βάση τα δικά μου δεδομένα, έτσι; Μην πέσεται να με φάτε αν δεν συμφωνέιται! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
η ιδεα να διαλεγω ενα κεφαλαιο απο ενα μαθημα και να το κανω μια εβδομαδα(λιγο καθε βραδυ) επαναληψη σας φαινεται αποδοτικη ή εξουθενωτικη?

αποδοτική...
Αν κι εγώ προτιμώ (θεωρητική) μόλις τελειώνω μια ενότητα αποτελούμενη από τόσο κεφάλαια, να την κάνω επανάληψη και μαζί και τις προηγούμενες ενότητες. Κι έτσι κάνω κάθε φορά, οπότε ακόμα κι όταν τελειώσω την ύλη να μου είναι φρέσκα όλα τα πίσω.
Αυτό είναι καλή ιδέα για το αν πηγαίνεις παράλληλα με το σχολείο που σου δίνουν χρόνο

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω ένα βιβλίο για την αρχαία ελληνική θεματογραφία για πρόσθετη εξάσκηση. Το έχει κάνει κάποιος;

Σκέφτομαι κάποιο από αυτά:
https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1212&LANG=GR
https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=873&LANG=GR

ένα του Σαββάλα έχω, Σακελλαριάδης με 50 και πλήρη συντακτική ανάλυση. Είναι αρκετά καλό.
Αυτό δεν το ξέρω, φαίνεται όμως να έχει πολλές πληροφορίες και σαφώς περισσότερα θέματα, μήπως όμως σε αγχώσουν όλα αυτά τα κείμενα, γιατί δεν έχει μόνο σημασία να κάνεις πολλά, αλλά να τα κάνεις και καλά... Δεν ξέρω :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι να πάρω ένα βιβλίο για την αρχαία ελληνική θεματογραφία για πρόσθετη εξάσκηση. Το έχει κάνει κάποιος;

Σκέφτομαι κάποιο από αυτά:
https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1212&LANG=GR
https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=873&LANG=GR

εγω αυτό έχω

Γενικά όποιο και να πάρεις θα σε βοηθήσει.Αφιέρωνε 1 ώρα (μπορεί και λιγότερο) σε ενα άγνωστο κάθε βράδυ, και θα σε βοηθήσει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Προφανώς θα μιλάς για βιολογία.Θα ήταν καλό αν το διάβασμά σου ήταν σωστό.Μην διαβάζεις απλά για να διαβάζεις.
οχι μονο για βιολογια. ακομα και βασικες ασκησεις σε μιγαδικους και ταλαντωσεις.
Αποδοτική δεν θα την έλεγα. Να σου πω γιατί:
  • Βιολογία:
    Αν πεις κάθε βδομάδα θα βγάζω και 1 κεφάλαιο θα σου πάρει 2 μήνες για να την κάνεις επανάληψη όλη εάν είχες βγάλει την ύλη. Εδώ θα θεωρούσα αποδοτικό το να βγάζεις κάθε βδομάδα 2 κεφάλαια.

Όλα τα λέω υποθετοντας ότι με το "λιγο καθε βραδυ" εννοείς 1-1,5 ώρα.

Disclaimer: Όλα αυτά τα έιπα με βάση τα δικά μου δεδομένα, έτσι; Μην πέσεται να με φάτε αν δεν συμφωνέιται! :D
ναι εχεις δικιο σε αυτο...μιλωντας για βιολογια ομως, αν τα ξερεις αρκετα καλα, δεν νομιζω να παιρνει και μια εβδομαδα ενα κεφαλαιο;)

αποδοτική...
Αν κι εγώ προτιμώ (θεωρητική) μόλις τελειώνω μια ενότητα αποτελούμενη από τόσο κεφάλαια, να την κάνω επανάληψη και μαζί και τις προηγούμενες ενότητες. Κι έτσι κάνω κάθε φορά, οπότε ακόμα κι όταν τελειώσω την ύλη να μου είναι φρέσκα όλα τα πίσω.
Αυτό είναι καλή ιδέα για το αν πηγαίνεις παράλληλα με το σχολείο που σου δίνουν χρόνο
απο τα 6 μαθηματα μονο στα 3 ας πουμε οτι παμε παραλληλα....εκτος αν η επαναληψη συμβαδιζει με το σχολειο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Κάνεις λάθος.
Δεν ξέρω σε τι κατεύθυνση είσαι, αλλά πολλοί νομίζετε ότι το ΑΟΔΕ είναι μόνο παπαγαλία.
Ναι, το αοδέ είναι παπαγαλία, αλλά θέλει να έχεις και ένα επιπλέον προτέρημα.Να μην αμφισβητείς και να δέχεσαι στο πιάτο ό,τι σου λένε (γι'αυτό το έχουν ακόμα στα σχολεία).Αν το έχεις αυτό, τότε μπορείς άνετα να γράψεις ένα 100.
Δεν έχω βγάλει ούτε την μισή ύλη και έχω βρει αμέτρητες αντιφάσεις, τις οποίες προσωπικά ντρέπομαι να τις γράψω σε χαρτί. :)

Μην λέμε βλακείες..Τεχνολογική είμαι...Παπαγαλία καθαρή ούτε κρίση ούτε τίποτα..Αν ήταν να αμφισβητείς θα το έγραφες με τα δικά σου λόγια και όχι όπως ακριβώς το λέει το βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ευτυχως αυτην την βδομαδα πολυ χαλαρα τα πραγματα παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
η ιδεα να διαλεγω ενα κεφαλαιο απο ενα μαθημα και να το κανω μια εβδομαδα(λιγο καθε βραδυ) επαναληψη σας φαινεται αποδοτικη ή εξουθενωτικη?
Δεν το θεωρώ ιδιαίτερα αποτελεσματικό κατα την ταπεινή μου γνώμη. Φαντάζομαι επαναληπτικά διαγωνίσματα για τα κεφάλαια που έχετε διδαχθεί στο φροντιστήριο έχεις γράψει. Επι παραδείγματι θα μπορούσες να πείς πως π.χ. αυτή την εβδομάδα θα διαβάσεις τόσα κεφάλαια απο το τάδε μάθημα και το Σ/Κ ή όποια άλλη μέρα βρείς κενό . θα βρείς κάποιο διαγώνισμα απο το διαδίκτυο ή απο βοήθημα που να καλύπτει τις συγκεκριμένες θεματικές ενότητες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
ένα του Σαββάλα έχω, Σακελλαριάδης με 50 και πλήρη συντακτική ανάλυση. Είναι αρκετά καλό.
Αυτό δεν το ξέρω, φαίνεται όμως να έχει πολλές πληροφορίες και σαφώς περισσότερα θέματα, μήπως όμως σε αγχώσουν όλα αυτά τα κείμενα, γιατί δεν έχει μόνο σημασία να κάνεις πολλά, αλλά να τα κάνεις και καλά... Δεν ξέρω :/

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, θα το ψάξω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν το θεωρώ ιδιαίτερα αποτελεσματικό κατα την ταπεινή μου γνώμη. Φαντάζομαι επαναληπτικά διαγωνίσματα για τα κεφάλαια που έχετε διδαχθεί στο φροντιστήριο έχεις γράψει. Επι παραδείγματι θα μπορούσες να πείς πως π.χ. αυτή την εβδομάδα θα διαβάσεις τόσα κεφάλαια απο το τάδε μάθημα και το Σ/Κ ή όποια άλλη μέρα βρείς κενό . θα βρείς κάποιο διαγώνισμα απο το διαδίκτυο ή απο βοήθημα που να καλύπτει τις συγκεκριμένες θεματικές ενότητες.:)
ναι κατι τετοιο σκεφτομουν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GaryBerushi

Νεοφερμένος

Ο GaryBerushi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια στα κειμενα Ν.Λ ειναι οντως ευκολα στο τελος οπως λενε ; (κατευθυνσης) :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
το τεραστιο προβλημα μου εχω να δηλωσω πως ειναι τα γομακια πανω στο γραφειο μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ισχυει. Αυτα τα γομακια ειναι τα πιο σπαστικα εβερ. Καθε μερα καθαριζω. >.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ντρεπομαι που το λεω αλλα σε συνδυασμο και με τα γομακια που πεταω απο το σχεδιο,σε λιγο το πατωμα μου θα ειναι ασπρο!:Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
μπλάνκο λέω και κλαίω! https://www.ryman.co.uk/Catalogue/Ryman/large/global/images/main/08/0852129990.jpg

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Παιδια στα κειμενα Ν.Λ ειναι οντως ευκολα στο τελος οπως λενε ; (κατευθυνσης) :/
Στην ευκολία των θεμάτων αναφέρεσαι ή στην ευκολία κατανόησης του περιεχομένου τους;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πήρα την Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία του Σαχπεκίδη, απλά άπαιχτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magician2000

Νεοφερμένος

Ο magician2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ψαχνω εδω και καιρο ενα βιβλιο μαθηματικων με μιγαδικους!! ειναι του octavian N stanasila και του γιωργου μιχαηλιδη!!!
εχει το παρακατω εξωφυλλο και δεν το βρισκω πουθενα.Οποιος το εχει και μπορει να μου το πουλησει σε τιμη εως 25 ευρω η μπορει να το βρει ας με ενημερωσει!!
View attachment 50373
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top