Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Athanasia_mgs

Νεοφερμένος

Η Athanasia_mgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμένα! :D έχετε να μου προτείνετε καλα βοηθήματα για μαθηματικα και φυσικη κατεύθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,408 μηνύματα.
Εχω να κάνω 2 εκθέσεις, 2 περιλήψεις και 3 αναπτύξεις παραγράφων. Εμάς τους απόφοιτους στα φροντιστήρια μας ξεπατώνουν κάθε εβδομάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει οτί δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ όταν πάω να διαβάσω. Μπορεί και να κάθομαι και ώρα πάνω απο το βιβλίο και απλά να το κοιτάω και το μυαλό μου να είναι αλλού :-/ Δεν ξέρω πως να συγκεντρωθώ πραγματικά.. και έχω και τον καθηγητή στο σχολείο να μας λέει κάθε μέρα πως δεν ξέρουμε τίποτα και οτι θα γράψουμε 5 στο τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν δεν μπορείς να συγκεντρωθείς στο διάβασμα σημαίνει πως πρέπει να μην διαβάσεις. :P
Εεεεε τώρα τους καθηγητές στο σχολείο ποιος τους... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν μπορείς να συγκεντρωθείς στο διάβασμα σημαίνει πως πρέπει να μην διαβάσεις. :P
Εεεεε τώρα τους καθηγητές στο σχολείο ποιος τους... :P

ΗΑΗΑΗΑ!! Σωστά...

τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει οτί δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ όταν πάω να διαβάσω. Μπορεί και να κάθομαι και ώρα πάνω απο το βιβλίο και απλά να το κοιτάω και το μυαλό μου να είναι αλλού :-/ Δεν ξέρω πως να συγκεντρωθώ πραγματικά.. και έχω και τον καθηγητή στο σχολείο να μας λέει κάθε μέρα πως δεν ξέρουμε τίποτα και οτι θα γράψουμε 5 στο τέλος!

Οκ, ο καθένας "λειτουργεί" διαφορετικά!! πχ άλλοι συγκεντρώνονται καλύτερα το πρωί, άλλοι πάλι το μεσημέρι... και κάποιοι άλλοι το βράδυ... :P Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
διαγωνισμα πρωταγορα και το διαβασμα αυξανεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Κουραστικό το τετράωρο διάβασμα αλλά μετά νιώθεις μια χαλαρότητα και μια σιγουριά...φύγαμε για προπόνηση τώρα....

την καλησπέρα μου!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XristinoOz^_^

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμένα! :D έχετε να μου προτείνετε καλα βοηθήματα για μαθηματικα και φυσικη κατεύθυνσης?

Για μαθηματικά κατεύθυνσης, πολύ καλό είναι του Μπάρλα, από τις εκδόσεις ελληνοεκδοτική..Τώρα για φυσική εγώ έχω Σαββάλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Για μαθηματικά κατεύθυνσης, πολύ καλό είναι του Μπάρλα, από τις εκδόσεις ελληνοεκδοτική..Τώρα για φυσική εγώ έχω Σαββάλα..

Του Μπάρλα είναι καλό αν έχεις καθηγητή να σου λύνει τις απορίες, όμως για να ζητά βοήθημα από εμάς, προφανώς δεν κάνει φροντιστήρια-ιδιαίτερα. Αλλιώς θα ρωτούσε εκείνους.
Τα βοηθήματα Στεργίου-Νάκης έχω ακούσει πως είναι κορυφαία για μαθηματικά πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XristinoOz^_^

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Του Μπάρλα είναι καλό αν έχεις καθηγητή να σου λύνει τις απορίες, όμως για να ζητά βοήθημα από εμάς, προφανώς δεν κάνει φροντιστήρια-ιδιαίτερα. Αλλιώς θα ρωτούσε εκείνους.
Τα βοηθήματα Στεργίου-Νάκης έχω ακούσει πως είναι κορυφαία για μαθηματικά πάντως.


Εντάξει μην με φας κιόλας, κάθε χρόνο Μπάρλα χρησιμοποιούσα, και δεν έτυχε να χρειαστώ έξτρα βοήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ο Μπάρλας ΔΕΝ εχει καλό βιβλίο. Αν μπορούσα να διαλέξω θα δούλευα από το Στεργίου και θα μου έβγαζε ο καθηγητής φωτοτυπίες τις ασκήσεις του Μπάρλα να τις κάνω στην επανάληψη. Μόνο οι ασκήσεις του αξίζουν, αν και στον Στεργιου έχω δει κάποιες πιο τσιμπημένες. Το πληρέστερο βοήθημα από όλες τις απόψεις είναι αυτό των Στεργίου-Νάκη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XristinoOz^_^

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ο Μπάρλας ΔΕΝ εχει καλό βιβλίο. Αν μπορούσα να διαλέξω θα δούλευα από το Στεργίου και θα μου έβγαζε ο καθηγητής φωτοτυπίες τις ασκήσεις του Μπάρλα να τις κάνω στην επανάληψη. Μόνο οι ασκήσεις του αξίζουν, αν και στον Στεργιου έχω δει κάποιες πιο τσιμπημένες. Το πληρέστερο βοήθημα από όλες τις απόψεις είναι αυτό των Στεργίου-Νάκη. :)

Τι να πω, εμένα με βολεύει πολύ.. και του Στεργίου-Νάκη το έχω, αλλά επειδή από αυτό αντλεί και ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο ασκήσεις, δεν το χρησιμοποιώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θετικόπουλα στην Βιολογία Κατ. πιο χρησιμοποιείται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θετικόπουλα στην Βιολογία Κατ. πιο χρησιμοποιείται;
Εμας μας έχει φτιάξει ένα φυλλάδιο με διάφορες ασκήσεις από πολλά βοηθήματα, κυρίως από ένα του Παπαστάμου.
Επίσης έχουμε πάρει ένα βιβλίο που το λένε 400 ασκήσεις βιολογίας. Εχει μόνο λυμένες ασκήσεις, ασκήσεις για λύση όλα τα θέματα εξετάσεων ανά κεφάλαιο και πολλά πολλαπλής και Σ-Λ. Είναι πολύ καλό για τη μεθοδολογία των ασκήσεων. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εμας μας έχει φτιάξει ένα φυλλάδιο με διάφορες ασκήσεις από πολλά βοηθήματα, κυρίως από ένα του Παπαστάμου.
Επίσης έχουμε πάρει ένα βιβλίο που το λένε 400 ασκήσεις βιολογίας. Εχει μόνο λυμένες ασκήσεις, ασκήσεις για λύση όλα τα θέματα εξετάσεων ανά κεφάλαιο και πολλά πολλαπλής και Σ-Λ. Είναι πολύ καλό για τη μεθοδολογία των ασκήσεων. ;)
Ευχαριστώ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γεια σας παιδια και απο εμενα!
(Χρονια και ζαμανια που λενε...)
Τι κανετε ?Πως ειστε?
Πως πηγαινει το διαβασμα...?


Τρεχοντας θα απαντησω εγω...:P
Συμπερασματα απ την ολοκληρωση (σχεδον ) του πρωτου επισημουν μηνα.Του Σεπτεμβρη
1)Δεν εχω μετανιωσει με τιποτα που πηρα μαθημα επιλογης Φυσικη.Λεει πολλα ωραια πραγματα και εχει ευκολες εως αστειες ασκησεις.
2)Τα Μαθηματικα Κατευθυνσης (τελειωσα τα ορια και παω για διαγωνισμα) ειναι ναι μεν ασυνηθιστα(Δεν θα πω δυσκολα) αλλα κρυβουν μεσα σκεψη και μεθοδολογια.Υπαρχουν καποιοι συγκεκριμενοι τροποι (και αλλου οχι) που διευκολυνουν πολυ.Ως ωρας δεν μπορω να πω πως δηλωνω τρομαγμενη.
3)Βιολογια Κατ. Το δευτερο κεφαλαιο ειναι φανερα καλυτερο απο το πρωτο.Οχι μονο σε θεμα θεωριας και και απο αποψη ασκησεων.Δεν ειναι τρελα δυσκολο και η ''μαγκια '' ειναι να εχεις εικονα.
4)Η Χημεια ειναι ......βαρετη να το πω?χαζομαρα να το πω?Δεν μου αρεσει η αληθεια ειναι για πολλους και διαφορους λογους.Το κακο ειναι οτι την εχω παρει λιγο με φοβο.
Βεβαια αυτο με κανει να την διαβαζω πολυ και να μην την αφηνω πισω...


Αυτα απο εμενα.!!
Καθημερινες διαβαζω μεχρι τις 11:30 -12 και Σαββατοκυριακα x>17 h kai x<21 h ..

Aντε να δουμε τι πουλια θα πιασουμε φετος!


**Οχι φιλε μου,η υλη δεν εχει αλλαξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MagicForLife

Νεοφερμένος

Ο MagicForLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Τελειωσα και εγω το διαβασμα για σημερα.Μολις ολοκληρωσα την θεωρια για τους τυπους Lewis.(Respect Lewis :) ) . Οπως φαινεται ο Σεπτεμβριος περασε ομαλα και ωραια. Συνεχιζουμε δυνατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
4)Η Χημεια ειναι ......βαρετη να το πω?χαζομαρα να το πω?Δεν μου αρεσει η αληθεια ειναι για πολλους και διαφορους λογους.Το κακο ειναι οτι την εχω παρει λιγο με φοβο.
Βεβαια αυτο με κανει να την διαβαζω πολυ και να μην την αφηνω πισω...

Αυτά που κάνουμε χημεία κατ στο πρώτο κεφάλαιο παίζει να ναι το πιο γαμάτο κεφάλαιο σε όλο το λύκειο. Εξήγησε το κεφάλαιο τ ανεξήγητα που είχαμε από προηγούμενες τάξεις (γιατί μερικά στοιχεία είναι μαγνητικά, πως βγαίνουν οι καταραμένοι αριθμοί οξείδωσης κοκ) και πιστεύω πως έπρεπε να τα είχαν διδάξει σε προηγούμενη τάξη, γιατί Α και Β λυκείου ήθελαν παπαγαλία οι ΑΟ, ενώ με τους ηλεκτρονιακούς τύπους κι έχοντας υπ όψην την ατομική ακτίνα εύκολα "μαντεύεις" πως αντιδρά.
Για τα άλλα δύο κεφάλαια δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Πάντως στρωτό κι ενδιαφέρον μάθημα η χημεία, αντίθετα με την βιολογία που ναι μεν είναι στρωτή, αλλά ελάχιστα ενδιαφέρον. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Φίλε, στο γκουγκλ ψάξε εκπαιδευτική κλίμακα, έγκαιρη ιστοσελίδα και βρίσκεις την ύλη του 2013 εκεί. Γνώμη μου, αν στοχεύεις για >18.000 να κάνεις μαθήματα με καθηγητή, καθώς είναι αρκετά δύσκολα να βγάλεις τόσα μόρια μόνος.

Τι να πω, εμένα με βολεύει πολύ.. και του Στεργίου-Νάκη το έχω, αλλά επειδή από αυτό αντλεί και ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο ασκήσεις, δεν το χρησιμοποιώ..

Αυτή είναι η κύρια λεπτομέρεια. Εσύ έχεις καθηγητή για να τον χρησιμοποιείς για απορίες. Ο Μπάρλας θα πρεπε να μετονομαστεί σε βιβλίο ασκήσεων, όχι βοήθημα, καθώς ούτε θεωρία εξηγεί, ούτε σε προετοιμάζει και τα Σ-Λ και αν δεν μπορείς να λύσεις μία άσκηση, την πάτησες, τα λυμένα παραδείγματα δεν φτάνουν για όλες τις κατηγορίες. Μολαταύτα, όντως καλύπτει πολλές ασκήσεις και είναι καλός για φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Αυτή είναι η κύρια λεπτομέρεια. Εσύ έχεις καθηγητή για να τον χρησιμοποιείς για απορίες. Ο Μπάρλας θα πρεπε να μετονομαστεί σε βιβλίο ασκήσεων, όχι βοήθημα, καθώς ούτε θεωρία εξηγεί, ούτε σε προετοιμάζει και τα Σ-Λ και αν δεν μπορείς να λύσεις μία άσκηση, την πάτησες, τα λυμένα παραδείγματα δεν φτάνουν για όλες τις κατηγορίες. Μολαταύτα, όντως καλύπτει πολλές ασκήσεις και είναι καλός για φροντιστήρια.

ισχύει αυτό για τις ασκήσεις... η θεωρία δεν της καλύπτει όλες και αντιμετωπίζω κ εγώ πρόβλημα εάν δεν έχω κάνει πρώτα ολοκληρωμένη τη θεωρία με τον καθηγητή...

Το άλλο βοήθημα απ ότι είδα είναι καλύτερο δλδ?
(έχει τη μεθοδολογία της άσκησης κλπ?) =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top