[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πολύ ωραία. :P Προβλέπεται μια απαίσια χρονιά, αλλά τι να κάνουμε, ας ελπίζουμε για το καλύτερο τουλαχιστον.

Δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση είσαι, αλλά μην πας με αυτό το σκεπτικό.
Τα μαθήματα της θεωρητικής είναι πάρα πολύ ωραία. Την κορυφή καταλαμβάνουν τα αρχαία (γνωστό, άγνωστο) και η λογοτεχνία.
Πάρ' τα σαν παιχνιδάκι.:)

Σκέψου, επίσης, ότι όλοι έτσι λέγαμε και τίποτα δεν πάθαμε - αντιθέτως ανταμειφθήκαμε.:D
Your turn now.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Πολύ ωραία. :P Προβλέπεται μια απαίσια χρονιά, αλλά τι να κάνουμε, ας ελπίζουμε για το καλύτερο τουλαχιστον.
Exει και πολλα καλα επισης, οπως πχ τα ενδιαφεροντα μαθηματα!Ολα τα μαθηματα εχουν κατι να σου δωσουν, καλα και το γνωστο πραγματικα ειναι τελειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποια κατεύθυνση είσαι, αλλά μην πας με αυτό το σκεπτικό.
Τα μαθήματα της θεωρητικής είναι πάρα πολύ ωραία. Την κορυφή καταλαμβάνουν τα αρχαία (γνωστό, άγνωστο) και η λογοτεχνία.
Πάρ' τα σαν παιχνιδάκι.:)

Σκέψου, επίσης, ότι όλοι έτσι λέγαμε και τίποτα δεν πάθαμε - αντιθέτως ανταμειφθήκαμε.:D
Your turn now.:)
Θεωρητική είμαι κι όντως αυτά τα μαθήματα που λες είναι τα καλύτερα, μαζί με τα λατινικα (για μενα). Χειρότερο μακράν η ιστορία. Αυτή την ανταμοιβή περιμένουμε και μεις! Πολύ ενθαρρυντικό ποστ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Απ'ότι βλέπω στο βιβλίο αυτό που λες είναι το τρίτο, η 'Νέα Γενιά'. Δεν έχω πάει ακόμα σε αυτό. Είμαι στο προηγούμενο. 'Τα πολιτικά κόμματα, μολονότι μπορούσαν να αναπτυχθούν περαιτέρω μέσα στο νέο συνταγματικό καθεστώς...' :P
Και πάλι όμως, πώς τα θυμάσαι ακόμα; Εγώ το έχω σίγουρο ότι θα μπω, θα γράψω και βγαίνοντας θα πατήσω ένα μεγάλο delete σε όλα.
Στοχεύω σε Ψυχολογία, Παντείου κατά προτίμηση. Η βαση της πάντως θα ανέβει γιατί οι θεωρητικοί έγραψαν καλά αυτή τη χρονιά. Θα δείξει.
Και του χρόνου αν πέσουν δύσκολα, θα πέσει και η βάση της;). Εσυ προσπάθησε να κάνεις ό,τι μπορείς απο την πλευρά σου, κι όλα θα έρθουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Και του χρόνου αν πέσουν δύσκολα, θα πέσει και η βάση της;). Εσυ προσπάθησε να κάνεις ό,τι μπορείς απο την πλευρά σου, κι όλα θα έρθουν;)

Μα και φέτος δεν έπεσαν εύκολα.
Εγώ έχω καταλήξει στην εξής σκέψη:

Οι μαθητές με το πέρασμα των χρόνων διαβάζουν και προετοιμάζονται όλο και πιο σκληρά, με αποτέλεσμα να γράφουν καλά και σε πανδύσκολα θέματα. Φέτος, η Βιολογία μας ήταν, ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ, υπερ-πανδυσκολότερη από την περυσινή. Ωστόσο, οι αριστούχοι φέτος είναι περισσότεροι από πέρυσι. Πώς το εξηγείς εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Nafasskataa, πες μου τη γνώμη σου για το σημείο της ύλης που θα έχω φτάσει μέχρι την Τετάρτη. Σε εμπιστεύομαι! :P

Γνωστό: εισαγωγή, Πρωταγόρα, εισαγωγή Πολιτείας
Λατινικά: μέχρι και το 28
Ιστορία: "Από την αγροτική οικονομία στην αστικοποίηση" μέχρι και τη νέα γενιά του δευτέρου κεφαλαίου
Λογοτεχνία: Κρητικό με ένα μάθημα συνολικής θεώρησης για Σεπτέμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μα και φέτος δεν έπεσαν εύκολα.
Εγώ έχω καταλήξει στην εξής σκέψη:

Οι μαθητές με το πέρασμα των χρόνων διαβάζουν και προετοιμάζονται όλο και πιο σκληρά, με αποτέλεσμα να γράφουν καλά και σε πανδύσκολα θέματα. Φέτος, η Βιολογία μας ήταν, ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ, υπερ-πανδυσκολότερη από την περυσινή. Ωστόσο, οι αριστούχοι φέτος είναι περισσότεροι από πέρυσι. Πώς το εξηγείς εσύ;
Πράγματι έχεις δίκιο. Πάντως στην περιοχή μου ήταν παιδιά που είχαν προετοιμαστεί πολύ καλά-δηλαδή προσπαθούσαν κτλπ- αλλα δεν έγραψαν καλά με αυτά τα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Και του χρόνου αν πέσουν δύσκολα, θα πέσει και η βάση της;). Εσυ προσπάθησε να κάνεις ό,τι μπορείς απο την πλευρά σου, κι όλα θα έρθουν;)
Το ελπίζω! Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Μα και φέτος δεν έπεσαν εύκολα.
Εγώ έχω καταλήξει στην εξής σκέψη:

Οι μαθητές με το πέρασμα των χρόνων διαβάζουν και προετοιμάζονται όλο και πιο σκληρά, με αποτέλεσμα να γράφουν καλά και σε πανδύσκολα θέματα. Φέτος, η Βιολογία μας ήταν, ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ, υπερ-πανδυσκολότερη από την περυσινή. Ωστόσο, οι αριστούχοι φέτος είναι περισσότεροι από πέρυσι. Πώς το εξηγείς εσύ;
Για τη βιολογια κατι μου λεει πως επαιξε οδηγια για επιεικη βαθμολογηση..ειμαι σχεδον σιγουρος δηλαδη δε γινεται να ανεβηκαν τοσο τα ποσοστα των αριστουχων με τετοια θεματα που μας εβαλαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Nafasskataa, πες μου τη γνώμη σου για το σημείο της ύλης που θα έχω φτάσει μέχρι την Τετάρτη. Σε εμπιστεύομαι! :P

Γνωστό: εισαγωγή, Πρωταγόρα, εισαγωγή Πολιτείας
Λατινικά: μέχρι και το 28
Ιστορία: "Από την αγροτική οικονομία στην αστικοποίηση" μέχρι και τη νέα γενιά του δευτέρου κεφαλαίου
Λογοτεχνία: Κρητικό με ένα μάθημα συνολικής θεώρησης για Σεπτέμβρη
Είσαι σε πολύ καλό σημείο.
Πληροφοριακά:

Τον Πρωταγόρα τον τελείωσα τέλη Οκτώβρη, αν θυμάμαι καλά... και ολόκληρη την ύλη των Αρχαίων τέλη Μάρτη.
Εγώ τέτοια εποχή ήμουν πιο πίσω από εσένα σε όλα τα μαθήματα.:worry:
Απλά, φρόντισε να τα ξέρεις τέλεια όσα κάνεις.
Πράγματι έχεις δίκιο. Πάντως στην περιοχή μου ήταν παιδιά που είχαν προετοιμαστεί πολύ καλά-δηλαδή προσπαθούσαν κτλπ- αλλα δεν έγραψαν καλά με αυτά τα θέματα.

Οι αριστούχοι, όμως, αν δεις τα στατιστικά του Υπουργείου, αυξήθηκαν στη Βιολογία...:confused:
Και στο δικό μου σχολείο, πολύ δύσκολα έβλεπες βαθμό >18.

Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. Εγώ μόνο έτσι καταλαβαίνω τις συνεχώς καλύτερες επιδόσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Έτσι σου είπε; Πολύ ωραία:redface: Κοίτα τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, αλλά καλό είναι να ακούγονται εμπειρίες και γνώμες μέχρι να αποφασίσουμε όλοι τι θα δηλώσουμε. Προς το παρόν διαβάζω, που είναι το πρώτο μέρος της διαδικασίας των πανελληνίων. Μετά θα έρθουν τα γραπτά, τα μόρια και μετά βλέπουμε για τη σχολή.
Χαχα οντως, εσυ να δωσεις το 100%..το χειροτερο που μπορει να σου συμβει ειναι μετα το περας των εξετασεων να πεις "Γαμωτο, μπορουσα να διαβασω κι αλλο..";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Έτσι σου είπε; Πολύ ωραία:redface: Κοίτα τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, αλλά καλό είναι να ακούγονται εμπειρίες και γνώμες μέχρι να αποφασίσουμε όλοι τι θα δηλώσουμε. Προς το παρόν διαβάζω, που είναι το πρώτο μέρος της διαδικασίας των πανελληνίων. Μετά θα έρθουν τα γραπτά, τα μόρια και μετά βλέπουμε για τη σχολή.

ΧΑχαχα. Μη βιάζεσαι. Εμείς έχουμε σειρά. Κάτσε να δούμε πού θα περάσουμε.:P
Εσύ έπεσαι.:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Χαχα οντως, εσυ να δωσεις το 100%..το χειροτερο που μπορει να σου συμβει ειναι μετα το περας των εξετασεων να πεις "Γαμωτο, μπορουσα να διαβασω κι αλλο..";)
Αυτό ακριβώς δεν θέλω να πω με τίποτα. Και εννοείται ότι θα κάνω τα πάντα για να μη χρειαστεί να το πω.:)
ΧΑχαχα. Μη βιάζεσαι. Εμείς έχουμε σειρά. Κάτσε να δούμε πού θα περάσουμε.:P
Εσύ έπεσαι.:P:P

Υγ. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει και Ψυχολογία στο ΕΚΠΑ.
(με κάθε επιφύλαξη το λέω... έψαχνα να βρω το πρόχειρο μηχανογραφικό, για να το ελέγξω, αλλά δεν το βρήκα.)
Καλά, εννοείται. Προηγείστε λόγω παλαιότητος:P Ναι, πρέπει να λες το ΦΠΨ- Πρόγραμμα Ψυχολογίας. Εσύ πού θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Exει και πολλα καλα επισης, οπως πχ τα ενδιαφεροντα μαθηματα!Ολα τα μαθηματα εχουν κατι να σου δωσουν, καλα και το γνωστο πραγματικα ειναι τελειο!
Απο όσα άτομα έχω ακούσει να λένε οτι το γνωστό είναι ωραίο... έχω ακούσει απο άλλα τόσα να λένε οτι είναι χάλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Απο όσα άτομα έχω ακούσει να λένε οτι το γνωστό είναι ωραίο... έχω ακούσει απο άλλα τόσα να λένε οτι είναι χάλια...

Οι 2οι έχουν πρόβλημα στο να το κατανοήσουν.
Trust me.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia_10

Νεοφερμένος

Η natalia_10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας ευχαριστω!
Δεν έχει ελληνικό σχολείο εκεί που θα μένω εγώ, έχει στην άλλη άκρη της χώρας. Αυτο με τις απουσίες το σκέφτηκα αλλά εάν ξεγραφτώ δέν θα παιρνω απουσιες (λογικά).
Και ο λόγος που πρέπει να κάνω άλλα 5 χρόνια εκεί είναι γιατί έτσι είναι δομημένη η εκπαίδευση εκεί, και εκτος αυτού έρχομαι από άλλη χώρα και χρειάζομαι μια χρονιά σε ειδική τάξη για να προετιμαστω.
Τέλος πάντων σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας! Θα δώ τι θα κάνω ίσως να υπάρχουν και άλλες προοπτικες!
Καληνύχτα σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή: Δεδομένου ότι διαπιστώθηκε η ύπαρξη ικανού αριθμού μελών που συνεχίζουν τη θερινή τους προετοιμασία, το θέμα ανοίχθηκε εκ νέου.
Το αντίστοιχο θέμα των Πανελληνίων 2013 θα ανοιχθεί στις 20 Αυγούστου.

Αν έχετε απορίες, μπορείτε να τις εκφράσετε και στα τόπικ των επιμέρους μαθημάτων.

Καλή συνέχεια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
και ναι στην γ λυκείου ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΛΕΎΘΕΡΟς ΧΡΌΝΟΣ και καλά θα κάνετε να τον αφιερώνετε σε σας και οχι στο επιπλέον διάβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
και ναι στην γ λυκείου ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΛΕΎΘΕΡΟς ΧΡΌΝΟΣ και καλά θα κάνετε να τον αφιερώνετε σε σας και οχι στο επιπλέον διάβασμα
μηπως με σωστη διαχειριση υπαρχει χρονος και για τον εαυτο μας και για επιπλεον διαβασμα?;)
(δεν ξερω αν συμφωνω με αυτο που μας λενε: 'φετος πρεπει να εκμεταλευεστε το καθε λεπτο για να λυνετε ασκησεις' :hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
μηπως με σωστη διαχειριση υπαρχει χρονος και για τον εαυτο μας και για επιπλεον διαβασμα?;)
(δεν ξερω αν συμφωνω με αυτο που μας λενε: 'φετος πρεπει να εκμεταλευεστε το καθε λεπτο για να λυνετε ασκησεις' :hmm: )

δεν έλυσα καμιά άσκηση (θεωρητική ήμουνα) απλά αυτό που θέλω να πω είναι οτι είναι απαραίτητο να βρίσκεις χρόνο να χαλαρώνεις αλλιώς την έχασες την μπάλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top