[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εμένα με έβαζε η καθηγήτριά μου να διαβάζω από εκεί μερικά κείμενα.

και έκανες κάτι πανω σε αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ένα ασπρο βιβλίο που μας δίνουν στο σχολείο 'θεματικοι κύκλοι' το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
το διαβαζα λιγο στην Β' οταν βαριομουν να διαβασω υλικο, αλλα δεν λεει και πολλα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
και έκανες κάτι πανω σε αυτά;
Μερικά μόνο τα διάβαζα, σε άλλα συζητούσαμε και τις ερωτήσεις στο τέλος. Από ό,τι θυμάμαι, μου είχε ετοιμάσει και σε 2 κείμενα τρίωρο διαγώνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
ένα ασπρο βιβλίο που μας δίνουν στο σχολείο 'θεματικοι κύκλοι' το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Μας έβαζε να διαβάζουμε τα κείμενα και να κάνουμε τις ασκήσεις και σε κάποια να κάνουμε την περίληψη αν δεν το ζήταγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Μερικά μόνο τα διάβαζα, σε άλλα συζητούσαμε και τις ερωτήσεις στο τέλος. Από ό,τι θυμάμαι, μου είχε ετοιμάσει και σε 2 κείμενα τρίωρο διαγώνισμα.

το διαβαζα λιγο στην Β' οταν βαριομουν να διαβασω υλικο, αλλα δεν λεει και πολλα...:/:

Μας έβαζε να διαβάζουμε τα κείμενα και να κάνουμε τις ασκήσεις και σε κάποια να κάνουμε την περίληψη αν δεν το ζήταγε

θεωρείτε πως αξίζει να ασχολήθω ή θα είναι χάσιμο χρόνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
θεωρείτε πως αξίζει να ασχολήθω ή θα είναι χάσιμο χρόνου;
Να ξερεις μονο τη θεωρεια για ασκησεις.Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο.Αλλα γενικα δεν αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
θεωρείτε πως αξίζει να ασχολήθω ή θα είναι χάσιμο χρόνου;

κάποια κείμενα αξίζουν :D
Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς κατά την γνώμη μου εκτός αν αλλάξει το σύστημα και μας βάζουν κατανόηση κείμενου.
Αν σου αρέσει να διαβάζεις μπορείς να διαβάζεις κάποιο κείμενο έτσι ώστε να εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο και τα επιχειρήματα σου. Γενικότερα δεν αξίζει να χάνεις τον χρόνο σου καλύτερα να παίρνεις ένα θέμα και να γράφεις μια έκθεση θα είναι ποιο χρήσιμο πιστεύω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χελ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Να ξερεις μονο τη θεωρεια για ασκησεις.Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο.Αλλα γενικα δεν αξιζει.

κάποια κείμενα αξίζουν :D
Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς κατά την γνώμη μου εκτός αν αλλάξει το σύστημα και μας βάζουν κατανόηση κείμενου.
Αν σου αρέσει να διαβάζεις μπορείς να διαβάζεις κάποιο κείμενο έτσι ώστε να εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο και τα επιχειρήματα σου. Γενικότερα δεν αξίζει να χάνεις τον χρόνο σου καλύτερα να παίρνεις ένα θέμα και να γράφεις μια έκθεση θα είναι ποιο χρήσιμο πιστεύω:P

ασκήσεις θα κάνουμε αρκετές στο φροντιστήριο και ελπίζω να αρκουν απλά έλεγα να τα κάνω όλα μια ανάγνωση κάποια στιγμή γιατι έχω ακούσει πως μπορεί να πέσει κείμενο στην έκθεση απο εκει :)

PS. στα ρήματα τον τετελεσμένο μέλλοντα τον μαθάινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
το διαβαζα λιγο στην Β' οταν βαριομουν να διαβασω υλικο, αλλα δεν λεει και πολλα...:/:

Θα διαφωνησω εντονα σε αυτο το σημειο.
Βοηθανε πολυ και εχουν ομορφα κειμενα.
Τωρα που κανουμε για τα Ελγινεια Μαρμαρα μας εβαλαν να διαβασουμε απο εκει και εχει μπολικο υλικο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Θα διαφωνησω εντονα σε αυτο το σημειο.
Βοηθανε πολυ και εχουν ομορφα κειμενα.
Τωρα που κανουμε για τα Ελγινεια Μαρμαρα μας εβαλαν να διαβασουμε απο εκει και εχει μπολικο υλικο:)
σαν επιπεδο νομιζω πως ειναι λιγο μετριο...:/ αν κρινουμε και απο το κειμενο που επεσε φετος, πρεπει να ψαχτουμε ισως λιγο παραπανω εμεις:worry:

δεν μπορω να εξηγησω την χαρα που νιωθω οταν λυνω ασκησεις σωστα!!!(ειδικα οταν ειναι δυσκολες:P):D:D:D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ασκήσεις θα κάνουμε αρκετές στο φροντιστήριο και ελπίζω να αρκουν απλά έλεγα να τα κάνω όλα μια ανάγνωση κάποια στιγμή γιατι έχω ακούσει πως μπορεί να πέσει κείμενο στην έκθεση απο εκει :)

PS. στα ρήματα τον τετελεσμένο μέλλοντα τον μαθάινετε?
εγω εκθεση εγραψα 17.8.δεν ανοιξα ποτε το σχολικο στην εκθεση.παιζει μονο μια φορα για να δω τη θεωρια την οποιοια την ειχα μαθει απο τις σημειωσεις του φροντιστηριου.πολλα κειμενα τα διαβαζαμε στο σχολειο και ολη η ταξη κοιμοταν κυριολεκτικα.δεν κανω πλακα η καθηγητρια παρακαλουσε να μιλησεικαποιος.συνηθως επαιρνε το λογο καποιος ξυπνιος ελεγε 2 βλακεις και τελειωνε η ωρα.αυτο γινοταν επι δυο χρονια.θεωρω οτι τα κειμενα του βιβλιου ειναι τεραστια και δεν σου προσφερουν κατι.θεωρω οτι τζαμπα υπαρχει το βιβλιο της εκθεσης.το μονο καλο ειναι οτι μας προσανατολιζει για τυχον θεμα στο τελος στις πανελληνιες.εγω προσωπικα διαβαζζα τα σχεδιαγραμματα του φροντιστηριου που βοηθουν πολυ και τα περισσοτερα συνοδευτικα κειμενα που μας εδιναν.δεν νομιζω οτι βοηθηθηκα ιδιαιτερα.για εμενα εκθεση η ξερεις να γραφεις η δεν ξερεις.δεν ειναι δυνατον να πας πρωωτη,δευτερα.τριτη λυκειου και να περιμενεις να μαθεις να γραφεις!!αυτη η δουλεια ξεκινα απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Σιγουρα η εκθεση ειναι και θεμα ταλεντου...Εμενα με βοθησε πολυ το να διαβαζω εφημεριδες οπως η 'Καθημερινη'.Αρθρα του Μπουκαλα ή του Γιανναρα και σε βοηθουν να εμπλουτισεις το λεξιλογιο σου (πραγματικα!) και οξυνουν την κριτικη σκεψη εφοσον κανουν πρωτοτυπες τοποθετησεις σε κοινωνικα ζητηματα που σχετιζονται με τους θεματικους κυκλους της εκθεσης!Εμενα αυτη ειναι η συμβουλη μου για την εκθεση:Διαβαστε εφημεριδες οπως η 'Καθημερινη΄, το 'ΒΗΜΑ' κ τα 'ΝΕΑ'!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Καλά μου παιδιά ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!! ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤ' ΕΥΧΗΝ!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunny cant

Νεοφερμένος

Η κυριακη κωνσταντινου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα παιδια....μολις σημερα αρχισα ιδιαιτερο σε αγνωστο και λατινικα..το θεμα μου ειναι το εξης....η καθηγητρια μου μου προτεινε να κανω μαθημα μαζι με μια αλλη κοπελα για να ειναι και πιο οικονομικα....τι γνωμη εχετε?? μηπως το αγνωστο δεν ενδεικνυτε 2 ατομα μαζι???? περιμενω γνωμες..ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
καλησπερα παιδια....μολις σημερα αρχισα ιδιαιτερο σε αγνωστο και λατινικα..το θεμα μου ειναι το εξης....η καθηγητρια μου μου προτεινε να κανω μαθημα μαζι με μια αλλη κοπελα για να ειναι και πιο οικονομικα....τι γνωμη εχετε?? μηπως το αγνωστο δεν ενδεικνυτε 2 ατομα μαζι???? περιμενω γνωμες..ευχαριστω...
Δεν ημουν θεωρητικη αλλα θεωρω οτι δυα ατομα αν ειστε του ιδιου επιπεδου δεν ειναι κακο!Μπορει μαλιστα να ειναι και ευνοικο γιατι ενδεχομενως να προβληματιστεις κ εσυ απο μια απορια που εχει ο αλλος κοκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
καλησπερα παιδια....μολις σημερα αρχισα ιδιαιτερο σε αγνωστο και λατινικα..το θεμα μου ειναι το εξης....η καθηγητρια μου μου προτεινε να κανω μαθημα μαζι με μια αλλη κοπελα για να ειναι και πιο οικονομικα....τι γνωμη εχετε?? μηπως το αγνωστο δεν ενδεικνυτε 2 ατομα μαζι???? περιμενω γνωμες..ευχαριστω...
εμεις τι ν πουμε που ειμαστε 6 δλδ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Σιγουρα η εκθεση ειναι και θεμα ταλεντου...Εμενα με βοθησε πολυ το να διαβαζω εφημεριδες οπως η 'Καθημερινη'.Αρθρα του Μπουκαλα ή του Γιανναρα και σε βοηθουν να εμπλουτισεις το λεξιλογιο σου (πραγματικα!) και οξυνουν την κριτικη σκεψη εφοσον κανουν πρωτοτυπες τοποθετησεις σε κοινωνικα ζητηματα που σχετιζονται με τους θεματικους κυκλους της εκθεσης!Εμενα αυτη ειναι η συμβουλη μου για την εκθεση:Διαβαστε εφημεριδες οπως η 'Καθημερινη΄, το 'ΒΗΜΑ' κ τα 'ΝΕΑ'!

Ισχύει ..και μένα η καθηγήτρια μου μου έχει πει να διαβάζω άρθρα ..δεν την πίστευα μέχρι που άρχισα να διαβάζω και είδα μία μικρή βελτίωση! Πραγματικά εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Περισσότερο από άρθρα βοηθούν τα δοκίμια. Νταξ, στην αρχή ήμουν με το λεξικό στο χέρι (κι ακόμα είμαι πολές φορές), αλλά κάνουν τη δουλειά τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Όπως και να 'χει,το να διαβάζεις δοκίμια,άρθρα,δημοσιεύματα κλπ κλπ βοηθάει πολύ περισσότερο απ' το να παίρνεις ένα φροντιστηριακό βοήθημα με έτοιμη θεματολογία και να προσπαθείς να την αποστηθίσεις!(η πλειοψηφία των παιδιών που έκανε αυτό το λάθος,μέχρι το τέλος της χρονιάς τα είχε φτύσει...δεν είναι έτσι η έκθεση παιδιά,καλώς ή κακώς!)Απλά θέλει να μην την αφήσεις με το σκεπτικό ότι δεν έχεις τι να διαβάσεις κλπ,να έχεις συνεχώς μία επαφή.
Btw,τόσο καιρό δεν είχα το κουράγιο ούτε καν να μπω σε αυτό το thread:redface:Το έβλεπα στην αρχική και μου σηκώνονταν οι τρίχες:PΕντάξει,τώρα σιγά σιγά το ξεπερνάω!!Καλή επιτυχία σε όλους τους νέους υποψήφιους και καλή δύναμη!!;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
καλησπερα παιδια....μολις σημερα αρχισα ιδιαιτερο σε αγνωστο και λατινικα..το θεμα μου ειναι το εξης....η καθηγητρια μου μου προτεινε να κανω μαθημα μαζι με μια αλλη κοπελα για να ειναι και πιο οικονομικα....τι γνωμη εχετε?? μηπως το αγνωστο δεν ενδεικνυτε 2 ατομα μαζι???? περιμενω γνωμες..ευχαριστω...
ειναι βλακεια να κανεις αγνωστο στα λατινικα......ειναι αντικειμενικα πανευκολα.τωρα αμα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα κανε ιδιαιτερο στο αγνωστο.αν κατι χρειαζεται ιδιαιτερα στη θεωρητικη αυτο ειναι το αγνωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top