[Πανελλήνιες 2013] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
εμάς μας είπαν στο ότι θα γράψουμε 35 ξεχωριστά από τα διαγωνίσματα, καλά είναι;
Μια χαρά! Αλλες 5 στα διαγωνίσματα, και κάμποσες στο σχολείο αναλόγα με τη διάθεση του καθηγητή. ;)


Σήμερα είχα για πρώτη φορά χημεία και βιολογία. :)
Από άποψη θέματος κανένα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά μπορώ να πω ότι έπιασα πιο καλά τη βιολογία.
Ο χημικός μου μου αρέσει πάρα πολύ. Είναι ακριβώς όπως θέλω εγώ τον καθηγητή. Αλλά είμαστε 7 άτομα εκεί μέσα... Οπότε ίσως αλλάξω τμήμα.
Η βιολόγος πάλι το αντίθετο. Είναι λίγο ξινή, λίγο παράξενη, λίγο αντιπαθητικότατη. Είμαστε 3 άτομα στη βιολογία. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι για τη βιολογία φτιάξανε 3 τμήματα ενώ για τη χημεία 2...
Τεσπα, θα δείξει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αυτές οι δύσκολες εισαγωγές στη λογοτεχνία, που λέτε όλοι ότι πρέπει να τις παπαγαλίσουμε, πού είναι και δεν τις βρίσκω; Τα βιογραφικά στοιχεία / ιστορικό πλαίσιο / μπλαμπλα εννοείτε; :confused:

(εκτός κι αν είδα λάθος, πάει καιρός άλλωστε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν και έβγαλα 19.513 από θεωρητική δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα πολύ. Ίσως επειδή είχα τις βάσεις από νωρίς καθώς ήμουν από τη πρώτη Γυμνασίου σε ιδιωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αυτές οι δύσκολες εισαγωγές στη λογοτεχνία, που λέτε όλοι ότι πρέπει να τις παπαγαλίσουμε, πού είναι και δεν τις βρίσκω; Τα βιογραφικά στοιχεία / ιστορικό πλαίσιο / μπλαμπλα εννοείτε; :confused:

(εκτός κι αν είδα λάθος, πάει καιρός άλλωστε)
Εννοούν αυτά που είναι πίσω στο βιβλίο της λογοτεχνίας.....πέρυσι και φέτος δεν έβαλαν τίποτα απο εκεί....ποτέ μου δεν μπορεσα να τις μάθω παπαγαλία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αν και έβγαλα 19.513 από θεωρητική δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα πολύ. Ίσως επειδή είχα τις βάσεις από νωρίς καθώς ήμουν από τη πρώτη Γυμνασίου σε ιδιωτικό.
Δεν θα σου πω που το γραφω το ιδιωτικο.Θα πω ομως στους μελλοντικους υποψηφιους να μην ακουνε ψωνια σαν και εσενα.Οι πανελληνιες θελουν πολυ διαβασμα.Θελουν κοπο, αυπνιες και αλλα πολλα.Εννοειται οτι δεν θα χαλασουμε την υγεια μας κιολας,αλλα η αληθεια πρεπει να λεγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
επειδη εμενα μου εφτασαν 3 ωρες δε σημαινει πως φτανουν στο μεσο ορο των μαθητων :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nedi

Νεοφερμένος

Η nedi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
το φροντιστήριο στην ΑΟΘ ειναι απαραίτητο? οι ασκήσεις είναι δύσκολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εννοούν αυτά που είναι πίσω στο βιβλίο της λογοτεχνίας.....πέρυσι και φέτος δεν έβαλαν τίποτα απο εκεί....ποτέ μου δεν μπορεσα να τις μάθω παπαγαλία....
Εκεί οι κριτικές δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αγόρασα χτες μια βιβλιογραφία των εκδόσεων Ελληνοεκδοτική του Σαχπεκίδη. Την έχει κανείς από εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
μιας και βλέπω ότι μαζευτήκατε αρκετοί που έχετε ήδη δώσει, πόσες εκθέσεις περιπου γράφει κάποιος στη προετοιμασία? εννοώ όλο το χρόνο, όχι μονο στα καλοκαιρινά.
Eγω στην αρχη εγραφα μια ανα 15 μερες και μετα τα Χριστουγεννα καθε βδομαδα (ειδικα αν ειχα χρονο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Είναι κάνείς που στο φροντηστήριο (Φυσ Κατ) αντί να αρχίσουν με ταλαντώσεις άρχισαν με στερεό ή είμαι ο μόνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Λιγο κουλο αλλα ειχα κ εγω ενα συμμαθητη που ξεκινησε με στερεο μετα ταλαντωσεις κ τελευταια κυματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Λιγο κουλο αλλα ειχα κ εγω ενα συμμαθητη που ξεκινησε με στερεο μετα ταλαντωσεις κ τελευταια κυματα...
Και εγώ μόλις μας είπε ότι θα ξεκινήσουμε με στερεό παραξενεύτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Με ποια λογικη σας ξεκινα απο στερεο;Η γνωμη μου ειναι οτι το στερεο πρεπει να διδασκεται τελευταιο,γιατι ειναι και πιο δυσκολο οποτε θα το εχετε πιο φρεσκο για τις εξετασεις,αλλα μπορει και ευκολα να συνδυαστει με ταλαντωσεις και κρουσεις.Ειναι λιγο ακυρο να σας ξεκινα απο το καλοκαιρι στα βαθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Οκ ειναι περιεργο αλλα καποιοι καθηγητες επιλεγουν να το κανουν πρωτα επειδη θεωρειται το πιο δυσκολο κεφαλαιο κ ετσι οι μαθητες εχουν περισσοτερο χρονο να το "χωνεψουν"...νοητικα παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Βρήκα ένα βοήθημα για τη Βιολογία Γ.Π. εκδόσεις Ελληνοεκδοτική..
https://www.ellinoekdotiki.gr/displayITM2.asp?ITMID=1211&LANG=GR

Κι ένα εκδόσεις Σαββάλα: https://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1690079&prid=944318&deid=0

Ποιο πιστεύετε πως είναι καλύτερο?
Είχα το πρώτο.
Από δομή,είναι χωρισμένο σε μικρές μικρές ενότητες και έχει ερωτήσεις και διαγώνισμα στο τέλος της κάθε. Μ'άρεσε.
Ο Τζαβάρας πάλι αδιάφορος μου πέρασε κατά την αγορά. Το είχα και στην κατεύθυνση,τίποτα το σπουδαίο.

η ελληνοεκδοτικη γενικα εχει πληρεστατα βοηθηματα
Εννοείται,διαβάζεις θεωρία από Μπάρλα και λες ''μα γιατί μερικοί δεν αρκούνται; τι παραπάνω πιά να θέλουν από 2 σελίδες θεωρία; :(''
μιας και βλέπω ότι μαζευτήκατε αρκετοί που έχετε ήδη δώσει, πόσες εκθέσεις περιπου γράφει κάποιος στη προετοιμασία? εννοώ όλο το χρόνο, όχι μονο στα καλοκαιρινά.
Στην Β αρκετές.
Στην Γ βαριόμουν το φροντ,το παράτησα κατά τον οκτώβρη. Πρέπει να ήταν 3 ή 4 μαζί με αυτή των πανελληνίων.
Αποτέλεσμα 15 με 22 μονάδες απόκλιση. :P

Είναι κάνείς που στο φροντηστήριο (Φυσ Κατ) αντί να αρχίσουν με ταλαντώσεις άρχισαν με στερεό ή είμαι ο μόνος;
Το φροντ της περιοχής μου πέρυσι έτσι ξεκίνησε. Για φέτος δεν γνωρίζω. :P
Απλά,ίσως φοβούνται να μην προλάβουν να βγάλουν την ύλη,οπότε κάνουν τα σημαντικότερα εξ'αρχής και σε βάθος.
Εδώ πχ,τα μηχανικά κύματα τα έβγαλαν σε 2 ώρες,επειδή δεν προλάβαιναν. Γαμώ την κωλοφαρδία τους,που δεν έπεσαν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Απαραδεκτο να προετοιμαζεις μαθητες για πανελλαδικες κ καποια κομματια να τα ξεπατας σε δυο ωρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Με ποια λογικη σας ξεκινα απο στερεο;Η γνωμη μου ειναι οτι το στερεο πρεπει να διδασκεται τελευταιο,γιατι ειναι και πιο δυσκολο οποτε θα το εχετε πιο φρεσκο για τις εξετασεις,αλλα μπορει και ευκολα να συνδυαστει με ταλαντωσεις και κρουσεις.Ειναι λιγο ακυρο να σας ξεκινα απο το καλοκαιρι στα βαθια.
Πιστέυω μας ξεκίνησε από στερεό επειδή ειναι το πιο περίπλοκο και δύσκολο στην κατανόηση οπότε μας προετοιμάζει για την συνέχεια..

Οκ ειναι περιεργο αλλα καποιοι καθηγητες επιλεγουν να το κανουν πρωτα επειδη θεωρειται το πιο δυσκολο κεφαλαιο κ ετσι οι μαθητες εχουν περισσοτερο χρονο να το "χωνεψουν"...νοητικα παντα...
Ετσι ακριβώς αυτή την άποψη έχω και εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Είναι κάνείς που στο φροντηστήριο (Φυσ Κατ) αντί να αρχίσουν με ταλαντώσεις άρχισαν με στερεό ή είμαι ο μόνος;
και εγώ αλλά και όσους γνωρίζω ξεκινούν κανονικά από τις ταλαντώσεις......είναι λίγο-εως και πολύ-αυτό:hmm:..άσε κιόλας που θεωρώ οτι επειδή οι ταλαντώσεις ειναι εύκολες σε σχέση με τα υπόλοιπα κεφάλαια, το να κανεις αρχικά ταλαντώσεις σε βοηθά να εξοικιωθείς-χωνέψεις την νοοτροπία της φυσικής και σε προετοιμάζουν για τα επόμενα κεφάλαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top