[Πανελλήνιες 2013] Αποτελέσματα βαθμολογιών

Πόσα μόρια συγκεντρώσατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 282)
  • 0-5000

    Ψήφοι: 2 0.7%
  • 5000-10000

    Ψήφοι: 7 2.5%
  • 10000-12000

    Ψήφοι: 14 5.0%
  • 12000-14000

    Ψήφοι: 21 7.4%
  • 14000-16000

    Ψήφοι: 49 17.4%
  • 16000-18000

    Ψήφοι: 67 23.8%
  • >=18000

    Ψήφοι: 67 23.8%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 55 19.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λοιπόν, όσο αφορά το 1ο πεδίο.

Αρχαία Κατ : έχουμε μεγάλη πτώση, ειδικά στη κλίμακα 18-20, αλλά και στην κλίμακα του 16-18 (που είναι και μάθημα 1ης βαρύτητας) αρκετά κάτω ακόμα και απο το 2011.
Ιστορία Κατ : ελάχιστη πτώση στην κλίμακα 18-20, αλλά αισθητή πτώση στην κλίμακα 16-18. (μάθημα 2η βαρύτητας)
Κατω απο το 2011.

Βιολογία Γεν : αισθητή άνοδο των επιδόσεων. (πάνω απο το 2011)
Λατινικά : αισθητή άνοδο των επιδόσεων στην κλίμακα 18-20 κατ'άλλα σταθερά (πάνω απο το 2011)
Λογοτεχνία : μεγαλούτσικη πτώση (ελάχιστα πάνω από το 2011 στην κλίμακα 18-20, κάτω από το 2011 στη κλίμακα 16-18)
Έκθεση : ελαφριά πτώση των επιδόσεων στη κλίμακα του 18-20 αλλά αύξηση στις άλλες κλίμακες. Αποτελεί γενικά το μάθημα κλειδί. (ξεκάθαρα πάνω απο το 2011)

Οι συγκρίσεις γίνεται με το προηγούμενο έτος (2012) και στην παρένθεση με το 2011 που είναι πιο κοντά.


Αν συνυπολογίσουμε όλα αυτά συμπεραίνουμε ότι οι βάσεις πέφτουν στα επίπεδα του 2011*.
*ίσως και πιο κάτω ειδικά στα περιφερειακά τμήματα.
Εξαιρούνται τμήματα που η μεταβολή της ζήτησης θα είναι πολύ μεγάλη.


Μένει να δούμε την κλιμάκωση Γενικού Βαθμού Πρόσβασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagr97

Νεοφερμένος

Ο panagr97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Kαλά οι φιλόλογοι είναι για πολλές μπάτσες πραγματικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδια,οσοι θελετε να δειτε στατιστικα,εχει νεο τοπικ στο αησκουλ με αυτα.Τσεκαρετε.
Λογω της παράβλεψης του υπουργειου,μιας και αφησαν ''ανοιχτους'' τους βαθμους των υποψηφιων,ορισμενα παιδια καταφεραν να τα επεξεργαστουν,και ετσι θα δειτε τί παιζει.

που ειναι τα στατιστικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Εβγαλα γύρω στα 9600 κατι χιλιαδες μορια στο 1ο πεδιο και 8900 κατι στο 3ο. Γενικα πατωσα, μιας κ δεν διαβαζα ! Προσπαθω να βρω καποια σχολη που να περναω σιγουρα (εκτος απο ιερατικων σπουδων κ τετοιες @@@) αλλα εν τελει δεν βρισκω τιποτα, μιας και αν βγαλεις τοσα μορια και εισαι θεωρητικη δεν εχεις πολλες επιλογες. Εχετε λοιπον στο νου σας καμια σχολη; Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennyd

Νεοφερμένος

Ο Pennyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Επομένως οι νομικές θα πέσουν ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
γεια σας παιδια! εχω μια λιγο περιεργη απορια. επειδη ειδα οτι εχει δημιουργηθει θεμα με τα στατιστικα των εξετασεων μεσα στο φορουμ, απο που ακριβως προκυπτουν τα δεδομενα και οι βαθμολογιες? https://results.minedu.gov.gr/ μονο απο εδω δεν τα μαθαινουμε με κωδικο και τα αρχικα μας? ειναι αναρτημενα και αλλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
χμμμμ ναι.. θα σου πω αλλα αν εχεις τσιπα ( πλακιζω φυσικα) καλο να μην το κανεις... το υπουργειο ειναι αρκετα χαζο διοτι στο url που εμφανιζεται στη σελιδα με τους βαθμους στο τελος υπαρχει ενας πενταψηφιος αριθμος.. αλλαζοντας τον εχυ χειροκινητα μπορεις να δεις τους βαθμους οποιουδηποτε χωρις κωδικο και αρχικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennyd

Νεοφερμένος

Ο Pennyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ρε παιδιά καμία εκτίμηση για νομικη με βάση τα στατιστικά ;;απαντηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar13

Νεοφερμένος

Η Μαρία Στεφανίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
έβγαλα 19604 στο 3ο πεδίο και 19435 στο 2ο και 4ο... :D
δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη, ειδικά για την έκθεση!
μαθηματικό ή ιατρική; ιδού η απορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
νομιζω πως καταλαβα τι εννοεις... ευτυχως γιατι εγω νομιζα πως υπαρχουν αναλυτικα αναρτημενοι σε καποια σελιδα (οπως ειναι τοιχοκολλημενοι στο σχολειο)... ε και θα ταν λιγο καπως προφανως αν μπορουσε να τους δει ο οποιοσδηποτε τοσο ευκολα. σε ευχαριστω πολυ παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Από ποιο πλανήτη κατέβηκες εσύ;;;

ό,τι σου αρέσει πραγματικά, αυτό δήλωσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
τα δικά μου:
https://results.minedu.gov.gr/index.php/site/search?canId=55829
19604 στο 3ο πεδίο και 19435 στο 2ο και 4ο... :D
δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη, ειδικά για την έκθεση!
μαθηματικό ή ιατρική; ιδού η απορία...

τωρα τι να σου πω??? τι σου αρεσει??? σου ευχομαι παντως να μην κανεις την γνωστη γκαφα...

νομιζω πως καταλαβα τι εννοεις... ευτυχως γιατι εγω νομιζα πως υπαρχουν αναλυτικα αναρτημενοι σε καποια σελιδα (οπως ειναι τοιχοκολλημενοι στο σχολειο)... ε και θα ταν λιγο καπως προφανως αν μπορουσε να τους δει ο οποιοσδηποτε τοσο ευκολα. σε ευχαριστω πολυ παντως.

μα ο καθενας μπορει πολυ ευκολα να τα δει και τωρα... αυτο ειναι το προβλημα... και τα εχει ολα, κωδικους, ονοματα... οταν βγουν οι βασεις παντως θα γινει χαμος σε εφημεριδες και ιντερνετ με τα ονοματα των επιτυχοντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar13

Νεοφερμένος

Η Μαρία Στεφανίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
και τα δύο μ'αρέσουν πολύ!
δεν ξέρω..
είμαι υπέρ και του "έβγαλες τόσο, η ιατρική είναι η καλύτερη" γιατί πάντα ήταν από τις top σχολές
και του "έβγαλες τόσο, στο μαθηματικό πρέπει να πάνε τέτοια παιδιά που λατρεύουν τα μαθηματικά"
Απλά δεν θέλω να το μετανιώσω σε 5, 10, 20 χρόνια.. δεν μπορώ στα 17 μου να αποφασίσω τι επάγγελμα θα κάνω όλη μου τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jose 13

Νεοφερμένος

Ο Jose 13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
παιδια εγω εβγαλα 10226 1ο πεδιο παρολο που τα μορια ειναι λιγα ειμαι ευχαριστημενος, γιατι ξεκινησα τελη φλεβαρη να διαβαζω μετα απο δυο χρονια

απουσιας απο τα θρανια,ειδικα αν αναλογιστω οτι καποιοι με προετοιμασια απο το καλοκαιρι εγραπψαν λιγοτερα απο μενα. ΟΙ 3 Πρωτες επολογες μου ειναι

Πολιτικων Επιστημων Κομοτηνη (13052) Πολιτικων Επιστημων Ρεθυμνο (11571) Γλωσσας Φιλολογιας Και Πολιτισμου Παρευξεινιων Χωρων Κομοτηνη (11359)

πιστευετε οτι πιανονται οπως θα διαμορφωθουν οι βασεις; Λογικα σε παρα πολλες σχολες θα πεσουν οι βασεις και σε πολλες με και 1500 μορια η λεω πολλα;

Η Πολιτικων Επστημων συγχωνευεται με Κοινωνικης Διοικησης Κομοτηνη η βασεις εκει πως θα βγουν αναλογα με τη ζητηση, θα κρατησουν τα μορια της

χαμηλοτερης η θα ξεκινησουν απο το 10; Τελος ξερετε τι παιζει με το 10% θα καταργηθει η οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
και τα δύο μ'αρέσουν πολύ!
δεν ξέρω..
είμαι υπέρ και του "έβγαλες τόσο, η ιατρική είναι η καλύτερη" γιατί πάντα ήταν από τις top σχολές
και του "έβγαλες τόσο, στο μαθηματικό πρέπει να πάνε τέτοια παιδιά που λατρεύουν τα μαθηματικά"
Απλά δεν θέλω να το μετανιώσω σε 5, 10, 20 χρόνια.. δεν μπορώ στα 17 μου να αποφασίσω τι επάγγελμα θα κάνω όλη μου τη ζωή.

foul...μεγαλο.... λογια γονιων ειναι αυτα.... με αυτο που ειπες εγω καταλαβα οτι θες να γινεις μαθηματικος αλλα θα πας ιατρικη για να μην χαθει ο βαθμος και για να το βουλωσουν συγγενεις και γειτονες... Am I right????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar13

Νεοφερμένος

Η Μαρία Στεφανίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αντιθέτως, οι γονείς μου δεν μου λένε τίποτα απολύτως. Και με έχουν βοηθήσει πολύ στα μαθηματικά τα τελευταία χρόνια.
Απλά το μαθηματικό είναι μονοδιάστατο. Μόνο μαθηματικά μαθηματικά μαθηματικά.
Εγώ δεν έχω μάθει έτσι.. Θέλω πολλά διαφορετικά πράγματα. Η ιατρική πάντα μ' άρεσε και μπορεί να μου το προσφέρει αυτό.
Απλά δεν ξέρω. Δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε μαθηματικός για να μπορώ να κρίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
αντιθέτως, οι γονείς μου δεν μου λένε τίποτα απολύτως. Και με έχουν βοηθήσει πολύ στα μαθηματικά τα τελευταία χρόνια.
Απλά το μαθηματικό είναι μονοδιάστατο. Μόνο μαθηματικά μαθηματικά μαθηματικά.
Εγώ δεν έχω μάθει έτσι.. Θέλω πολλά διαφορετικά πράγματα. Η ιατρική πάντα μ' άρεσε και μπορεί να μου το προσφέρει αυτό.
Απλά δεν ξέρω. Δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε μαθηματικός για να μπορώ να κρίνω.
Εγω θα σου λεγα να μην σκεφτείς μόνο το αν σ αρεσει σαν αντικειμενο, αλλα και το αν θα σ αρεσει σαν επαγγελμα. Πχ μαθηματικα μπορει να σου αρεσουν σαν μαθημα αλλα να μην θες να γινεις καθηγητρια οποτε να σκεφτεις και τι αλλο μπορεις να κανεις. Επισης (πιστευω) πως το να λεμε οτι μας αρεσουν τα μαθηματικα βαση αυτων που εχουμε κανει στο σχολειο, δεν ειναι και τοσο ορθο γιατι τα μαθηματικα που θα δεις στο πανεπιστημιο δεν εχουν καμια σχεση με αυτα του σχολειου. Προσωπικα, και εμενα που μου αρεσουν παρα πολυ τα μαθηματικα, πηγαινα φετος και παρακολουθουσα καμια φορα στη σχολη του φιλου μου στους μηχανολογους και τα μαθηματικα που κανουν ειναι καθε μερα κατι εντελως καινουργιο και δεν σου δινουν ασκησεις που πρεπει να κατσεις εσυ να σκεφτεις πως λυνονται, λυνονται με συγκεκριμενο τροπο που στον λενε αυτοι. Επίσης να σκεφτείς και το τι θα προσφέρεις με το επάγγελμα σου. για έμενα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αυτό. γι αυτό διάλεξα την κτηνιατρική γιατί θέλω να συνεισφέρω στην προστασία των ζώων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar13

Νεοφερμένος

Η Μαρία Στεφανίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σίγουρα η ιατρική δεν είναι απλά επάγγελμα, είναι λειτούργημα. Βοηθάς τον συνάνθρωπο και ανακουφίζεις τον πόνο του. Αλλά έχει πολλές ευθύνες. Είναι άκρως πρακτικό επάγγελμα ( μ'αρέσει αυτό) , σε αντίθεση με τα μαθηματικά που είναι κυρίως θεωρία.
Έχω ασχοληθεί και με τους μαθηματικούς διαγωνισμούς. Καθηγήτρια δεν θα με χαλούσε, αφού εδώ και χρόνια "κάνω μαθήματα" σε όσες φίλες μου θέλουν βοήθεια στα μαθηματικά..
Αλλά δεν ξέρω ποια θα ήταν η ιδανική επιλογή για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Παιδιά, λέτε βλακείες, stahp. :P

Τα μαθηματικά δεν είναι μόνο θεωρία. Σίγουρα είναι αυτοαναφορικά σε μεγάλο μέρος τους (= προκύπτουν απ' τον εαυτό τους και καταλήγουν σ' αυτόν, αναπτύσσονται λίγο πολύ ανεξάρτητα απ' τον πραγματικό κόσμο) αλλά έλεος, χωρίς την πρακτική εφαρμογή τους δε θα 'χαμε κάνει ούτε τα μισά στις φυσικές επιστήμες. Παράδειγμα: όταν εγώ θα θέλω αύριο να προβλέψω, λίγο πολύ, την πορεία ενός μολυσματικού παράγοντα στο ανοσοποιητικό, την πορεία δηλαδή μιας εξωτερικής μεταβλητής (= μολυσματικός παράγοντας) σ' ένα τρελά πολύπλοκο σύστημα (= ανοσοποιητικό, οπουδήποτε απ' το μοριακό/κυτταρικό επίπεδο μέχρι αυτό του οργανισμού ξερωγώ) τι θ' αναγκαστώ να κάνω?? Αααα, να μοντελοποιήσω αυτό το πολύπλοκο σύστημα!! Hint: modeling = maths.

Πρέπει λίγο να ξεκολλήσουν απ' τα κεφάλια σας οποιαδήποτε στεγανά μπορεί να παίζουν, απ' οποιονδήποτε μαλάκα τα 'βαλε εκεί μ' αυτά που σας έμαθε, για τα μαθηματικά. Αν ο 21ος αιώνας είναι ο αιώνας της βιολογίας (hint2 = είναι :P), είναι πάντα και αιώνας μαθηματικών. Γιατί?? Two words: Big Data. Δε φαντάζεστε για τι ποσότητες πληροφορίας μιλάμε, και για τι ρυθμούς με τους οποίους παράγεται φυσικά. Gigabits ζεστής, ζουμερής, λαχταριστής πληροφορίας καθημερινά απ' τα άπειρα sequencing projects ανά τον κόσμο. Και ποιος θα ασχοληθεί με την αποκωδικοποίηση όλων αυτών των 0 και 1?? Αααα ξανά, τύποι που μιλάνε και μαθηματικά και γλώσσες προγραμματισμού και βιολογία.

Μπείτε λίγο στη διαδικασία να ψάξετε και μόνοι σας, ειδικά τη στιγμή που το λύκειο δε σας έχει δώσει την παραμικρή ιδέα για το τι παίζει στον κόσμο in terms of science.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top