Πανελλήνιες 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Johny15 για να επαιρνες ομως 25/25 σε αυτο το θεμα επρεπε να γραψεις 10 σελιδες.Και συγκρινοντας το με τα προηγουμενα 3α θεματα ηταν δυσκολο κατα την γνωμη μου.
Ειμαι ο μονος που υποπτευομαι ανακλαση-διαθλαση 3ο θεμα στις πανελληνιες φετος;
Ωχ μην μου λες τέτοια τώρα...
Είναι το χειρότερό μου .....:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η ανάκλαση-διάθλαση έχει πολλή γεωμετρία και χάνεται το νόημα της εξέτασης στην φυσική. Οπότε για 2ο το κόβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Το να μην μπει καθόλου πως σας φαίνεται ....??? γιατι δεν το μπορω καθόλου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
θεωρητικη κανεις????πολλοι θετικη ειναι εδώ :D
ΘΕΛΩ ΝΑ ρωτησω για βοηθηματα θεωρητικης λιγακι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Οντως ειναι λιγο ακραιο για τριτο θεμα ,αλλα δεν θα βαλουν και καμια ακραια γεωμετρια μεσα.Εχει και το σχολικο παντως ασκηση με δυσκολη γεωμετρια,οποτε το θεωρω πιθανο αν θελουν να βαλουν δυσκολα.
Δεν εχει πεσει ποτε παντως 3ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Βασικά εμενά όλα δύσκολα μου φαίνονται στη φυσική...:/ Εκτός απ'τα τρέχοντα κύματα....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ρώτα θεωρητική at your service
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το περσινό 3ο ήταν εύκολο, καμία σχέση με αυτά του ΟΕΦΕ και τα τρελά του Μπάρλα.

Καταρχήν, δεν έθιξα τη δυσκολία, αλλά αφού την αναφέρεις, θεωρώ ότι ο σκέτο "καλά" διαβασμένος και ψύχραιμος έπιανε 20/25, όμως από κει και πέρα είχε λίγο ψάξιμο το θέμα.Έπειτα, ο μπάρλας έχει άπειρες μαλακίες, μόνο για το πρώτο πέρασμα είναι και για τις 120 επαναληπτικές που έχει στο τέλος.Δεν είναι για περαιτέρω ανάλυση το βιβλίο, δε μπορείς να το λιώσεις.Άλλα βιβλία και υλικό που υπάρχει στο ίντερνετ είναι έτη φωτός χρησιμότερα, τουλάχιστον στην επανάληψη.Όσον αφορά τα θέματα της ΟΕΦΕ, πράγματι είναι γουστόζικα όμως θεωρώ ότι αυτό που βάζουν αυτόματα καίγεται για τις πανελλήνιες.Παρόλα αυτά είναι καλά θέματα για να τσεκάρεις τις γνώσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η ανάκλαση-διάθλαση έχει πολλή γεωμετρία ......
Άλλος ένας μύθος. Θυμάμαι και πέρυσι όλοι το ίδιο έλεγαν. Ψάξαμε λοιπόν τις ασκήσεις ανάκλασης-διάθλασης σε πολλά βιβλία. Το συμπέρασμα ήταν ότι η ...τρομακτική γεωμετρία τους ήταν: πυθαγόρειο θεώρημα, ορισμοί τριγωνομετρικών αριθμών, γωνίες κατά κορυφή και παραλληλίας, άθροισμα γωνιών τριγώνου. Δηλαδή ύλη γεωμετρίας Β γυμνασίου. (Σε μερικά βοηθήματα έφταναν και σε σύγκριση τριγώνων). Ψάξτο και θα δεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα είναι πολύ εύκολο αν μπει μόνο του ντοπλερ χωρις συνδιασμό..οπότε ξεχάστε το για μόνο του...!
Not.
Johny15 για να επαιρνες ομως 25/25 σε αυτο το θεμα επρεπε να γραψεις 10 σελιδες.Και συγκρινοντας το με τα προηγουμενα 3α θεματα ηταν δυσκολο κατα την γνωμη μου.
Ειμαι ο μονος που υποπτευομαι ανακλαση-διαθλαση 3ο θεμα στις πανελληνιες φετος;
Ναι
Εγώ πιστεύω ότι η ανάκλαση-διάθλαση έχει πολλή γεωμετρία και χάνεται το νόημα της εξέτασης στην φυσική. Οπότε για 2ο το κόβω.
Ακριβώς
Το να μην μπει καθόλου πως σας φαίνεται ....??? γιατι δεν το μπορω καθόλου.....
Δύσκολο
Άλλος ένας μύθος. Θυμάμαι και πέρυσι όλοι το ίδιο έλεγαν. Ψάξαμε λοιπόν τις ασκήσεις ανάκλασης-διάθλασης σε πολλά βιβλία. Το συμπέρασμα ήταν ότι η ...τρομακτική γεωμετρία τους ήταν: πυθαγόρειο θεώρημα, ορισμοί τριγωνομετρικών αριθμών, γωνίες κατά κορυφή και παραλληλίας, άθροισμα γωνιών τριγώνου. Δηλαδή ύλη γεωμετρίας Β γυμνασίου. (Σε μερικά βοηθήματα έφταναν και σε σύγκριση τριγώνων). Ψάξτο και θα δεις.


Καλό σχήμα και ό,τι είπε ο παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Επειδη κατι δεν εχει πεσει πανελληνιες δεν σημαινει οτι θα πεσει φετος. Σχεδον καθε χρονο 3ο θεμα πεφτει κυμα(τουλαχιστον 7 στις 11 φορες). Και μακαρι να ξαναπεσει(ή ηλεκτρικη ταλαντωση σαν του 2010). Για ανακλαση-διαθλαση δεν νομιζω θεμα 3ο, και αν πεσει θα ειναι κτ ευκολο(ελπιζω). Αν δειτε τα περισσοτερα θεμα 3α ειναι απο ενα κεφαλαιο μονο αντε και μια φορα ειχε πεσει ταλαντωση με κρουση, οποτε λιγες πιθανοτητες για συνδυαστικο. Εγω φετος το ψηνω 4ο θεμα τροχαλια με ταλαντωση(βλεπε επανληπτικες 2006) :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
τι ειναι ο ΟΕΦΕ πουλετε και ξαναλετε? εχω μια απορια:αν στα μαθηματικα ή στη φυσικη γραψω cos αντι για συν θα με ακυρωσουν? γιατι εχω συνηθισει να γραφω με τεοιον τροπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Ναι όντως κρούση με ταλάντωση και ντόπλερ και γω το πιστεύω ότι θα πέσει!!!! Παίζουν πολύ τα ερωτήματα fmin και fmax και όλα τα συναφή! Και γω πιστεύω πως αν βάλουν ντόπλερ θα είναι συνδιασμός και όχι μόνο του....

Θα είναι πολύ εύκολο αν μπει μόνο του ντοπλερ χωρις συνδιασμό..οπότε ξεχάστε το για μόνο του...!

Ε, ντόπλερ και ταλαντώσεις παίζουν για φέτος, δυνατά.

ωραια λοιπον αναθεωρω το προηγουμενο ποστ μου που ελεγα οτι θα γραψω γυρω στο 10 φυσικη...αν βαλουν κατι τετοιο παω κατευθειαν στο -10:(

Γενικά πως σας φαίνεται η φυσική....???
στη φυσικη εκτελω ομαλα επιβραδυνομενη κινηση ολη τη χρονια,,,και συνεχεια επιβραδυνεται και αλλο....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Επειδη κατι δεν εχει πεσει πανελληνιες δεν σημαινει οτι θα πεσει φετος. Σχεδον καθε χρονο 3ο θεμα πεφτει κυμα(τουλαχιστον 7 στις 11 φορες). Και μακαρι να ξαναπεσει(ή ηλεκτρικη ταλαντωση σαν του 2010). Για ανακλαση-διαθλαση δεν νομιζω θεμα 3ο, και αν πεσει θα ειναι κτ ευκολο(ελπιζω). Αν δειτε τα περισσοτερα θεμα 3α ειναι απο ενα κεφαλαιο μονο αντε και μια φορα ειχε πεσει ταλαντωση με κρουση, οποτε λιγες πιθανοτητες για συνδυαστικο. Εγω φετος το ψηνω 4ο θεμα τροχαλια με ταλαντωση(βλεπε επανληπτικες 2006) :P .

Aλήθεια τόσες πολλές έπεσε το κύμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Πωπω επιασα κομπιουτερ επειτα απο 3 βδομαδες.Παταω πληκτρα και λεω τι σκατα ειναι αυτα.Το λοιπον πως παει η επαναληψη???????????
1) Εκθεση ???????
2) Βιολογια Γ.Π διαβαζω κατι σοσαρες τωρα ολα τα αλλα τα σαλτσοβιολογικα θα τα περασω πιο μετα ενα σκαναρισμα
3) Μαθ.Κατ μου φερνει μια κοπελια που μου εκανε περσι ιδιαιτερα κατι φωτοτυπιες επαναληψης εχω 10 φωτοτυπιες να λυσω μεχρι την δευτερα που θα ερθει επισης μου εφερε μια φωτοτυπια με θεματα απο το 2006 και ενα βιβλιαρακι ξερεις αυτο με το μαυρο το πλαστικο με ολη την θεωρια μεσα ΚΟΥΠΛΕ
4) Φυσ.Κατ κατι εχω παθει τελευταια δεν ξερω.Ισως ειναι η κουραση δεν ξερω και δεν μπορω να βγαλω ασκηση.Στις πρωτες μερες τις ''ευκολες'' τις εβγαζα σε 30 λεπτα μεσα πανω κατω τις δυσκολες σε μια ωρα.Τωρα τις ευκολες σε 1 ωρα και κατι ψιλακια και τις δυσκολες σε 1.30 ωρα και εχω κατααγχωθει γιατι?Γιατι κοιταω το ρολοι ειναι 9 πιανω την ασκηση ξαναγυρναω και ειναι 10.30 11.00 dafuq?
5) ΑΟΔΕ ετσι οπως ειμαι τωρα τελευταια δεν θελω ουτε να την βλεπω γιατι αν την πιασω στα χερια μου θα πιασω και καποιον αλλον να τον πνιξω
6) ΑΕΠΠ το πιανω παντα αργα το βραδυ για χαλαρωμα ασκησεις και αλλα συναφη..αυτααααα...και εχουνε μεινει μονο 36 μερες μεχρι την εκθεση χοχοχοχοχοχοχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
τι ειναι ο ΟΕΦΕ πουλετε και ξαναλετε?
΅
Είναι η Ελληνική ομοσπονδία φροντιστηρίων που διοργανώνει προσομοίωση πανελληνίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
τι ειναι ο ΟΕΦΕ πουλετε και ξαναλετε? εχω μια απορια:αν στα μαθηματικα ή στη φυσικη γραψω cos αντι για συν θα με ακυρωσουν? γιατι εχω συνηθισει να γραφω με τεοιον τροπο?

Επειδή κι εγώ το είχα συζητήσει λίγο καθώς μερικές φορές μπέρδευα το ημ με το 4, έβγαλα το συμπέρασμα απ τους μαθηματικούς που ρώτησα ότι είναι ρίσκο
Ναι μεν είναι μαθηματικά σωστό αλλά μπορεί να θεωρηθεί ότι προσπαθείς να σημαδέψεις το γραπτό και να στο ακυρώσουν όλο




Οντως ειναι λιγο ακραιο για τριτο θεμα ,αλλα δεν θα βαλουν και καμια ακραια γεωμετρια μεσα.Εχει και το σχολικο παντως ασκηση με δυσκολη γεωμετρια,οποτε το θεωρω πιθανο αν θελουν να βαλουν δυσκολα.
Δεν εχει πεσει ποτε παντως 3ο.

Απαγορεύεται να μιλάς για ανάκλαση/διάθλαση και 3ο θέμα
Αν μπει μας έκαψε...
Το ότι το βιβλίο έχει κουλές ασκήσεις το ξέρουμε
Αν βασιστούν σε αυτό τότε μπορεί να είναι πολύ δύσκολα τα θέματα

Εγώ προσωπικά πιστεύω στα παρακάτω:
ΘΕΜΑ 1: Θεωρία κλασικά
ΘΕΜΑ 2: Ηλεκτρική Ταλάντωση, Στάσιμο, Doppler (στα γνωστα μικρα αμιγως θεωρητικά θεματάκια που βάζουν στο Θ2 κάθε φορά)
ΘΕΜΑ 3: Μηχανική Ταλάντωση (ελάτηριο) και κρούση
ΘΕΜΑ 4: Στερεό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάλι στερεό 4ο;Δε νομίζω τάκηδες...Ίσως να είναι η ταλάντωση 4ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
παιδια πως παει το αοδε? εγω λεω να διαβασω μονο τα sos με αυτα ενα 12-14 το ποιανω.. αν ειμαι και τυχερος μπορει και παραπανω.. αλλα 12 αοδε θα μου πειτε μαλακια αλλα δεν γινεται αλλιως :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Υπαρχουν sos σε αυτο το μαθημα? Γιατι δεν το νομιζω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top