Πανελλήνιες 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Και σαν τι που το Ιόνιο έχει αργία? Sucks to be them. :P

Αμέσως οι αρνητικές, ειρωνικά προς το Υπουργείο το εννούσα ντε....-.-

Να σας θυμίσω ότι κι εγώ από Κεφαλονιά είμαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από μένα είναι η αρνητική, με αγάπη, γιατί δεν εννοείς να καταλάβεις ότι αυτό που λες δεν στέκει...! :)
Χωρίς παρεξήγηση, απλά δεν ήθελα να το ματα-ξανα-πω, γίνομαι κουραστική! Αλλά το έκανα! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Um, ok? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
2. όχι δεν είναι μανίκι, απλώς αν πάει κάποιος με τη νοοτροπία της παπαγαλίας ΚΑΙ στο συντακτικό, την έχει πατήσει. είναι 10...20....50 πράγματα :P , που πρέπει να κατανοήσεις. κυρίως ασχολείσαι με μετατροπές μετοχών σε προτάσεις -και τούμπαλιν-, ευθύ σε πλάγιο λόγο -και τούμπαλιν-, ενεργητική σε παθητική σύνταξη -και τούμπαλιν-, γερούνδιο-γερουνδιακό (θα τα μάθεις στη Γ' Λυκείου ) + το ότι σε δευτερεύουσες προτάσεις κάνεις την 5απλάσια ανάλυση από ότι στα αρχαία και εκεί τα πράγματα είναι αρκετά πολύπλοκα, αλλά όχι ακατανόητα -μπορώ να σου πω ότι αν έχεις μια Α σχέση με το συντακτικό από τα αρχαία, παίζει να δυσκολευτείς μόνο την πρώτη φορά- και ασχολείσαι με γραμματικά φαινόμενα όπως Ενεργ. και Παθητ. περιφραστική συζυγία. Ίσως και να έχω παραλείψει κάτι.
3. επέλεξα βιολογία απλώς επειδή άκουγα ότι είναι το ευκολότερο επιλεγόμενο. τώρα όσον αφορά την ιστορία, είναι θετικό το ότι έχεις αρκετές γνώσεις, αλλά επειδή έχω δει τι γίνεται στην ιστορία κατεύθυνσης, δυστυχώς, η παπαγαλία (τουλάχιστον στην Α ομάδα) είναι αναγκαίο κακό. Τώρα, εμπειρία στην ιστ. γενικής δεν έχω, απλώς η ύλη είναι τετραπέρατη και γι'αυτό το λόγο δεν την επιλέγει σχεδόν κανείς (φέτος πχ. στο σχολείο μου -125+++ μαθητές στη Γ'- δε θα δώσει κανείς αυτό το μάθημα, γιατί απλά ΔΕ φτάνει ο χρόνος για να διαβαστεί όπως πρέπει.
5. Στρώσιμο= διάβασμα 2.30 - 6 και 9-12 καθημερινά (στο ενδιάμεσο έχω ιδιαίτερο)
προς το παρόν σπανίως έχω τελειώσει το διάβασμα μετά τη 1.30, αλλά από Μάρτη σίγουρα το φαινόμενο θα είναι συχνότερο.

1) Α, μάλιστα, οπότε θέλει και εξάσκηση. Εσύ την κάνεις αυτή μόνος σου ή στο ιδιαίτερο; Οι ώρες μαθημάτων που μου παρέθεσες είναι εβδομαδιαίες;
2) Μάλλον τελικά βιολογία με βλέπω να επιλέγω. Φαίνονται πολύ βατά τα θέματα και αυτά που λέτε περί ιστορίας μου προκαλούν φλύκταινες. Το ίδιο το βιβλίο, έχω παρατηρήσει πως είναι κακογραμμένο.
3) Όταν λες "διάβασμα", και αυτό είναι το τελευταίο που σου ζητώ, και σε ευχαριστώ για την εκτενή σου αναφορά, τι εννοείς πως κάνεις; Ακολουθείς συγκεκριμένη σειρά-μεθοδο διαβάσματος ή όταν πας σπίτι λες "εκεί κι εκεί έχω κενά - αυτά κι αυτά έμαθα σήμερα , ας κάτσω να τα διαβάσω";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Μη θεωρουμε a priori οτι η βιολογια ειναι παιχνιδι. Αφενος τα τελευταια χρονια βαζουν ολοενα και πιο συνδυαστικα θεματα( θεματα που απαιτουν κριση, και θεματα που απαιτουν συνδυασμο γνωσεων απο διαφορετικα κεφαλαια).Επιπλεον, η υλη μπορει να μην ειναι μεγαλη, ωστοσο θα πρεπει να την ξερεις επακριβως, καθως προκειται για ειδικο λεξιλογιο. Καποιοι μπορουν, εγω οχι. Επιπλεον, θα πρεπει παραλληλα με θεωρια να κανεις και ασκησεις. Ενδεχομενως και δυσκολες και διφορουμενες, οπως το 4ο θεμα.
Συμπερασματικα, αν θες να με ακουσεις, καντο,αν οχι, δεν πειραζει, δικη σου αποφαση. Εφοσον εισαι αριστος στα μαθηματικα, και εχεις κριση, δωσε μαθηματικα γεν. Εγω ως θεωρητικος αυτο εδωσα φετος, ξεκινωντας μαλιστα απο Οκτωβρη. Δεν χρειαζεται καθολου παπαγαλια, και προσωπικα ηταν αυτο που με ξεκουραζε!! Επιπλεον δεν θεωρω οτι βαζουν δυσκολα...Τα φετινα ηταν τσιμπημενα, αλλα αν ειχες κριση και ικανοποιητικα λυσει αρκετες ασκησεις, τοτε θα τα ελυνες!!! Εγω εγραψα 20, το λεω οχι απο αλαζονεια αλλα για να πω οτι και οι θεωρητικοι μπορουν να κανουν την ανατροπη:P
Σκεψου το, δικη σου αποφαση, απλα ηθελα να ακουσεις και αυτη την αποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Παρτε φυσικη ρε να γουσταρετε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andriana1989

Νεοφερμένος

Η andriana1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ξερετε αν φετος οι δηλωσεις για συμμετοχη στις πανελληνιες θα γινουν ηλεκτρονικα??
Προθεσμια υποβολης τους??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
1) Α, μάλιστα, οπότε θέλει και εξάσκηση. Εσύ την κάνεις αυτή μόνος σου ή στο ιδιαίτερο; Οι ώρες μαθημάτων που μου παρέθεσες είναι εβδομαδιαίες;
2) Μάλλον τελικά βιολογία με βλέπω να επιλέγω. Φαίνονται πολύ βατά τα θέματα και αυτά που λέτε περί ιστορίας μου προκαλούν φλύκταινες. Το ίδιο το βιβλίο, έχω παρατηρήσει πως είναι κακογραμμένο.
3) Όταν λες "διάβασμα", και αυτό είναι το τελευταίο που σου ζητώ, και σε ευχαριστώ για την εκτενή σου αναφορά, τι εννοείς πως κάνεις; Ακολουθείς συγκεκριμένη σειρά-μεθοδο διαβάσματος ή όταν πας σπίτι λες "εκεί κι εκεί έχω κενά - αυτά κι αυτά έμαθα σήμερα , ας κάτσω να τα διαβάσω";

1)i) Εγώ προσωπικά έχω 3-4 βοηθήματα στα λατινικά, που το καθένα αντιστοιχεί και σε ένα κομμάτι. π.χ. έχω ένα για μεταφράσεις Α.Χ., συντακτικό κειμένων, έχω ένα άλλο για ασκήσεις γραμματικής, ένα ακόμη που περιέχει εκτενώς το συντακτικό και τη γραμματική της Λατινικής, και, το βασικό- που μου έχει λύσει τα χέρια μπορώ να πω- είναι το βοήθημα που χρησιμοποιώ για να λύνω καθαρά ασκήσεις συντακτικού(δυσκολότερες από ότι πρέπει συνήθως, αλλά καλό μου κάνει). Άρα, κυρίως προπονούμαι μόνος μου και η καθηγήτριά μου έχει το ρόλο της υπόδειξης και της επεξήγησης σε όσα δεν καταφέρω να κάνω σωστά -κατ' εμέ έτσι πρέπει να γίνεται-.
ii) οι ώρες αυτές είναι εβδομαδιαίες, έχω κενή την Τρίτη και την Κυριακή(προς το παρόν).
2) Όσο για τη βιολογία... Δυστυχώς δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου πω. Εγώ προσωπικά ΑΚΟΜΗ δυσκολεύομαι αρκετά.
3)Γυρνάω σπίτι από το σχολείο και μετά από καμια ώρα ξεκινάω το διάβασμα για το ιδιαίτερο, το βράδυ διαβάζω για το σχολείο και για το ιδιαίτερο της επομένης και, αν τελειώσω νωρίς, προσπαθώ οι ώρες αυτές που θα κερδίσω να πάνε σε ύπνο. Επαναλήψεις κάνω Σ/Κ κυρίως και αργίες. Με εξαίρεση ΔΕΚΕΜΒΡΗ-ΓΕΝΑΡΗ που έκανα σχεδόν κάθε μέρα, γιατί γράφαμε πολλά διαγωνίσματα και στο σχολείο και στο ιδιαίτερο.

Να έχεις ξεκάθαρο ότι τα πάντα εξαρτώνται από το τι είσαι διατεθημένος εσύ να κάνεις και από τους στόχους που έχεις. Αν εσύ δε γράψεις καλά το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης είναι δικό σου. Ο καθηγητής δε μπορεί να σου ανοίξει το κεφάλι και να τοποθετήσει μέσα όσα ξέρει. (χρησιμοποιώ το " ΕΣΥ " παραδειγματικά)
Τα: νυστάζω, δε βγαίνω, δεν έχω χρόνο να πάω στην κοπέλα μου, δεν αντέχω και λοιπά, αποτελούν απλές δικαιολογίες για να κάνουμε πίσω, άλλοθι για τον εαυτό μας, που δυστυχώς λίγο - πολύ όλοι το χρησιμοποιούμε.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω, αν εσυ εχεις δηλωσει να δωσει ειδικο μαθημα, πχ αγγλικα, και λεει οτι ο βαθμος εχει συντελεστη 1 για την σχολη που θες, σημαινει, οτι ας πουμε για παραδειγμα αν γραψεις 20, τοτε θα παρεις επιπλεον 2,000 μορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
1) Α, μάλιστα, οπότε θέλει και εξάσκηση. Εσύ την κάνεις αυτή μόνος σου ή στο ιδιαίτερο; Οι ώρες μαθημάτων που μου παρέθεσες είναι εβδομαδιαίες;
2) Μάλλον τελικά βιολογία με βλέπω να επιλέγω. Φαίνονται πολύ βατά τα θέματα και αυτά που λέτε περί ιστορίας μου προκαλούν φλύκταινες. Το ίδιο το βιβλίο, έχω παρατηρήσει πως είναι κακογραμμένο.
3) Όταν λες "διάβασμα", και αυτό είναι το τελευταίο που σου ζητώ, και σε ευχαριστώ για την εκτενή σου αναφορά, τι εννοείς πως κάνεις; Ακολουθείς συγκεκριμένη σειρά-μεθοδο διαβάσματος ή όταν πας σπίτι λες "εκεί κι εκεί έχω κενά - αυτά κι αυτά έμαθα σήμερα , ας κάτσω να τα διαβάσω";
Όσον αφορά το 2) ... σκέφτεσαι μεταξύ της Βιολογίας Γενικής και της Ιστορίας γενικής??:confused: Διαλέγοντας Ιστορία θα έχεις ένα πολύ μεγαλύτερο βάρος στο κεφάλι σου, η Βιολογία έχει και μικρή ύλη και είναι αρκετά εύκολη στο διάβασμα της. Αν είσαι θεωρητική,που λογικά είσαι, νομίζω σου αρκεί η Ιστορία Γενικής:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω, αν εσυ εχεις δηλωσει να δωσει ειδικο μαθημα, πχ αγγλικα, και λεει οτι ο βαθμος εχει συντελεστη 1 για την σχολη που θες, σημαινει, οτι ας πουμε για παραδειγμα αν γραψεις 20, τοτε θα παρεις επιπλεον 2,000 μορια?

Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Να πω κι εγώ την απορία μου!Αν δηλώσουμε τώρα το Φλεβάρη κάποιο ειδικό μάθημα,αλλά τον Ιούνιο δεν πάμε να το δώσουμε,τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως οποιοδήποτε μάθημα δεν γράψεις θεωρείται ότι πήρες 0?? Εκτός αν για σοβαρούς ιατρικούς λόγους δώσεις το μάθημα μετά στις επαναληπτικές του Ιουλίου? :hmm: κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τιποτα.Απλα δεν θα δικαιουσαι εισαγωγη σε τμηματα που απαιτουν ειδικο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Να πω κι εγώ την απορία μου!Αν δηλώσουμε τώρα το Φλεβάρη κάποιο ειδικό μάθημα,αλλά τον Ιούνιο δεν πάμε να το δώσουμε,τι γίνεται?
αν εννοείς Αγγλικα για παράδειγμα..παίρνεις 0..οπότε απλά δεν μπορείς να περάσεις στις σχολές που χρειαζόταν ως ειδικό μλάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ποπο παιδια δεν την παλευω αλλο! ειδα ενα ονειρο χθες οτι ειχα βγαλει και καλα 18600 μορια... το ονειρο ηταν τοσο αληθινο και χαρηκα παρα πολυ... μετα απο λιγο ξυπνησα και συνειδητοποιησα οτι ηταν απλα ενα ονειρο... και αρχισε το βρισιμο μετα απο λιγο, μεχρι να καταλαβω τι συνεβει!!! :knife: :wall: :beating: :mpinelik: :rant: :angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
ποπο παιδια δεν την παλευω αλλο! ειδα ενα ονειρο χθες οτι ειχα βγαλει και καλα 18600 μορια... το ονειρο ηταν τοσο αληθινο και χαρηκα παρα πολυ... μετα απο λιγο ξυπνησα και συνειδητοποιησα οτι ηταν απλα ενα ονειρο... και αρχισε το βρισιμο μετα απο λιγο, μεχρι να καταλαβω τι συνεβει!!! :knife: :wall: :beating: :mpinelik: :rant: :angry:

Μπα, υπάρχει και χειρότερο, εγώ είχα δει ότι είχα βγάλει 13.000 μόρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Eγώ βλέπω πάντα ότι δεν με φτάνει ο χρόνος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
ποπο παιδια δεν την παλευω αλλο! ειδα ενα ονειρο χθες οτι ειχα βγαλει και καλα 18600 μορια... το ονειρο ηταν τοσο αληθινο και χαρηκα παρα πολυ... μετα απο λιγο ξυπνησα και συνειδητοποιησα οτι ηταν απλα ενα ονειρο... και αρχισε το βρισιμο μετα απο λιγο, μεχρι να καταλαβω τι συνεβει!!! :knife: :wall: :beating: :mpinelik: :rant: :angry:

Δες το σαν πρόγνωση :clapup: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top