Πανελλήνιες 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Παντως στο δικο μου σχολειο δεν υπηρχαν καθηγητες να διδαξουν τα μαθηματα...
Σόρι,αλλά αυτό είναι μεγάλο ψέμα που διαδίδουν οι καθηγητές-διευθυντές και δεν καταλαβαίνω γιατί!Δηλ στο σχολείο σου δεν έχετε Φυσικό,Χημικό και Βιολόγο για τη θετική?Γιατί αυτοί χρειάζονται και για την Τ-1...Εκτός αν είχαν φουλάρει τις ώρες τους και δεν μπορούσαν να βρουν άλλους για 2-3 ώρες...(που και πάλι δεν είναι δικαιολογία..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Σόρι,αλλά αυτό είναι μεγάλο ψέμα που διαδίδουν οι καθηγητές-διευθυντές και δεν καταλαβαίνω γιατί!Δηλ στο σχολείο σου δεν έχετε Φυσικό,Χημικό και Βιολόγο για τη θετική?Γιατί αυτοί χρειάζονται και για την Τ-1...Εκτός αν είχαν φουλάρει τις ώρες τους και δεν μπορούσαν να βρουν άλλους για 2-3 ώρες...(που και πάλι δεν είναι δικαιολογία..)

Σε εμας που το ειχαμε προτεινει , οι δημοσιοι ουτε καν ηξεραν τι ειναι η Τ-1 , μας κοιταζαν καπως :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Σε εμας που το ειχαμε προτεινει , οι δημοσιοι ουτε καν ηξεραν τι ειναι η Τ-1 , μας κοιταζαν καπως :confused:
Μα αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση,δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο θέμα και δεν καταλαβαίνω το γιατί.Δηλαδή έχουν κάποιο συμφέρον από αυτό?Αφού δε χρειάζονται εξειδικευμένοι καθηγητές...Μάλλον βαριούνται ν' ασχοληθούν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μα αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση,δεν υπάρχει καμία ενημέρωση στο θέμα και δεν καταλαβαίνω το γιατί.Δηλαδή έχουν κάποιο συμφέρον από αυτό?Αφού δε χρειάζονται εξειδικευμένοι καθηγητές...Μάλλον βαριούνται ν' ασχοληθούν....

Εμεις ειχαμε μαζευτει 6 ατομα για Τ-1...στην αρχη δεν υπηρχε θετικη απαντηση απο το διευθυντη ομως με μια μικρη βοηθεια απο τη χημικο ολα εγιναν.Οι περισσοτεροι βαριουνται να ασχοληθουν ομως γι' αυτο δεν ειναι γνωστη αυτη η κατευθυνση.Θυμαμαι που με ειχε πιασει ο καθηγητης που κανει αοδε και μου λεει ''μα καλα τι ασχολειστε τωρα με αυτην την κατευθυνση κανεις δεν παει εκει,ελατε στην δικια μας γιατι εχω ακουσει οτι ειναι πολυ δυσκολη η βιοχημεια''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Εμεις ειχαμε μαζευτει 6 ατομα για Τ-1...στην αρχη δεν υπηρχε θετικη απαντηση απο το διευθυντη ομως με μια μικρη βοηθεια απο τη χημικο ολα εγιναν.Οι περισσοτεροι βαριουνται να ασχοληθουν ομως γι' αυτο δεν ειναι γνωστη αυτη η κατευθυνση.Θυμαμαι που με ειχε πιασει ο καθηγητης που κανει αοδε και μου λεει ''μα καλα τι ασχολειστε τωρα με αυτην την κατευθυνση κανεις δεν παει εκει,ελατε στην δικια μας γιατι εχω ακουσει οτι ειναι πολυ δυσκολη η βιοχημεια''.
Καλά,απ' το τελευταίο τι να σχολιάσω??Τη "δυσκολία" της Βιοχημείας ή το ότι το είπε καθηγητής του ΑΟΔΕ αυτό?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είμαι από αυτούς που τελείωσαν την Τ-1. Πιστεύω ότι είναι (από πολλές απόψεις) η καλύτερη επιλογή (για όποιον βέβαια δεν στοχεύει ιατρικές σχολές). Υπάρχει σχετικό θέμα του ishool ΕΔΩ όπου έχουμε συζητήσει το θέμα αναλυτικά. Θα γράψω μόνον μερικά σαν παρατηρήσεις σε αυτά που αναφέρατε παραπάνω:
1) Την ηλεκτρολογία την διδάσκει ο φυσικός και τη βιοχημεία ο βιολόγος ή ο χημικός, άρα δεν χρειάζονται ειδικοί καθηγητές.
2) Στην ηλεκτρολογία και τη βιοχημεία το 100 δεν είναι δύσκολο.
3) Αν μαζευτούν 4-6 παιδιά, το λύκειο είναι υποχρεωμένο να κάνει τμήμα Τ-1 (εκτός αν υπάρχει άλλο κοντινό σχολείο που έχει τέτοιο τμήμα). Αν οι μαθητές είναι λίγοι κάνουν συνδιδασκαλία μαθηματικά και φυσική με θετική ή με τ-2.
4) Σίγουρα, αν δεν υπάρχει ήδη Τ-1, οι διευθυντές βαριούνται να ξεκινήσουν τις διαδικασίες, οπότε χρειάζεται πίεση από τα παιδιά και τους γονείς. Εμείς κάναμε ολόκληρο αγώνα και το πετύχαμε.
5) Από την αρχή ο κύριος εχθρός της Τ-1 ήταν και είναι τα φροντιστήρια, καθώς δεν τους συμφέρει η διάσπαση σε πολλά ολιγομελή τμήματα, οπότε αυτά κυρίως την έθαψαν και ακολούθησε η βαρεμάρα των σχολείων. Όταν από τη Β λυκείου αρχίσαμε έρευνα στα φροντιστήρια, ΟΛΑ (εκτός από ένα) προσπάθησαν με κάθε τρόπο να μας αποτρέψουν, λέγοντάς μας χοντρές λαμακίες όπως: "είναι πολύ δύσκολη κατεύθυνση", "τη βιοχημεία δεν την καταλαβαίνουν ούτε οι φοιτητές", "έχει καταργηθεί αυτή η κατεύθυνση" , "δεν επιτρέπεται στο δήμο μας", "Μαρία, τι την θέλεις αυτή την κατεύθυνση αφού είναι αγορίστικη?". (Μόνον ένα φροντιστήριο της περιοχής, την είδε έξυπνα, έκανε τμήμα, έπεισε και άλλα παιδιά από τα γειτονικά λύκεια και στο σχολείο τελικά ήμασταν τμήμα 16 παιδιών).
----- Όσοι είσαστε Β λυκείου τώρα και σκέφτεστε την Τ-1, πρέπει από τώρα να το παλέψετε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά,απ' το τελευταίο τι να σχολιάσω??Τη "δυσκολία" της Βιοχημείας ή το ότι το είπε καθηγητής του ΑΟΔΕ αυτό?:P


Όντως ρε παιδιά τι συγκρίνουμε τώρα, τις 35 σελίδες της βιοχημείας που μιλάνε για αμινοξέα και σάκχαρα με τις 50 σελίδες του ΑΟΔΕ που ανάθεμα κι αν καταλαβαίνει κι αυτός που το γραψε τι λέει;

Προσωπικά αποκλειστικά λόγω του ΑΟΔΕ πήγα εκεί και δεν έχασα. Όσοι λένε ό,τι είναι δύσκολη ή άσχετοι είναι ή επικίνδυνοι. Το λέω κι εγώ για μια ακόμη φορά μπας και το εμπεδώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tι περιμένετε να σας πει ο καθηγητής του ΑΟΔΕ να πάρετε Βιοχημεία; φυσικά και όχι
αυτοί το λογικό είναι να θέλουν να δουλέψουν.

Τ1 ΟΛΟΙ ΛΟΙΠΟΝ (αν θεωρείτε ότι είναι πιο εύκολη ανεξάρτητα τι λένε οι καθηγητές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice vincent

Νεοφερμένος

Ο alice vincent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε ξεκινά η κατάθεση αιτήσεων για συμμετοχή στις πανελλήνιες φέτος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
δεν εχει ανακοινωθει ακομα ημερομηνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice vincent

Νεοφερμένος

Ο alice vincent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σε ευχαριστώ για την απάντηση, όταν ανακοινωθεί στείλε μου αν θες ένα μήνυμα, και πάλι thanks

Μήπως ξέρεις κάποιο καινούριο βιβλίο για μαθηματικά κατεύθυνσης; Απόφοιτος είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Geldern

Νεοφερμένος

Ο Geldern αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας!!Πώς κρατιεστε ρε παιδια?Πως τα βλεπετε τα πραγματα μεχρι τωρα?(μολις εκανα συνδρομη και λιγο πολυ δεν εχω και πολλα ακομη να πω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Την παλευω για την ωρα δεν εχω αγχωθει και πολυ αλλα εχουμε ακομα μελλον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εγώ άρχισα να κουράζομαι :(
αλλά δεν τα παρατάμε :) καλύτερα να πιέσω λίγο τον εαυτό μου παρά να χαλαρώσω.
Ακόμη, ήθελα να σας ρωτήσω , εσείς όταν κάθεστε σπίτι για διάβασμα , δε νιώθετε περισσότερη κούραση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!ειμαι παιδι γ λυκείου τεχνολογικής κατεύθυνσης και θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πρόβλημα μου..αν και κάνω ολες τις ασκησεις στα μαθηματικα που βάζουν στ φροντηστηριο η αν δεν μπορέσω κάποια θα είναι 1,2 και συνήθως έχω απο κανένα εώς λίγα λάθη στα διαγωνισματα δεν μπορω να αποδώσω γράφοντας βάση η λίγο κάτω απο τη βάση..ξεκίνησα να διαβάζω σοβαρά φετος έτσι ξέρω ότι δεν μπορω να γράψω κανένα τεράστιο βαθμο αλλα κάποιο 12,13 νομίζω είναι ένας βαθμός που μπορει να γραφτεί απο κάποιον που αρχισε φετος να διαβαζει.

Ευχαριστω:-)

Edit:συγγνώμη που δεν έβαλα κόμματα αλλα το έγραψα βιαστικά,ελπίζω να καταλαβαίνετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγώ άρχισα να κουράζομαι :(
αλλά δεν τα παρατάμε :) καλύτερα να πιέσω λίγο τον εαυτό μου παρά να χαλαρώσω.
Ακόμη, ήθελα να σας ρωτήσω , εσείς όταν κάθεστε σπίτι για διάβασμα , δε νιώθετε περισσότερη κούραση?
τώρα πρέπει να τα δώσεις όλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
123τινκ τα διαγωνισματα στο φροντιστηριο ειναι συνηθως πιο δυσκολα απο οτι στις πανελληνιες(σε σχεση με την υλη που εχεις κανει μεχρι τοτε παντα), οποτε μην ανχωνεσαι. Εγω θα σου προτεινα να λυνεις και αλλες ασκησεις και οχι μονο αυτες π σ ου βαζουν στο φροντιστηριο και επιπλεον να λυνεις τις λυμενες(αν εχει καποιο βοηθημα) και μετα να βλεπεις την λυση ετσι θα καταλαβεις πολυ καλα την μεθοδολογια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!ειμαι παιδι γ λυκείου τεχνολογικής κατεύθυνσης και θα ήθελα να με βοηθήσετε στο πρόβλημα μου..αν και κάνω ολες τις ασκησεις στα μαθηματικα που βάζουν στ φροντηστηριο η αν δεν μπορέσω κάποια θα είναι 1,2 και συνήθως έχω απο κανένα εώς λίγα λάθη στα διαγωνισματα δεν μπορω να αποδώσω γράφοντας βάση η λίγο κάτω απο τη βάση..ξεκίνησα να διαβάζω σοβαρά φετος έτσι ξέρω ότι δεν μπορω να γράψω κανένα τεράστιο βαθμο αλλα κάποιο 12,13 νομίζω είναι ένας βαθμός που μπορει να γραφτεί απο κάποιον που αρχισε φετος να διαβαζει.

Ευχαριστω:-)

Edit:συγγνώμη που δεν έβαλα κόμματα αλλα το έγραψα βιαστικά,ελπίζω να καταλαβαίνετε!

Μην τα παρατήσεις!!! Συνέχισε όσο μπορείς πιο δυνατά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
ΒΑΡΙΕΜΑΙ... Θέλω να έρθει το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Λοιπόν...Εγώ πλέον νιώθω περισσότερη κούραση από ποτέ...Και μετά από τη σημερινή φρίκη που έφαγα με κάτι διαγωνίσματα,νομίζω ότι πρέπει να το πάρω απόφαση για Μαθηματικά και Φυσική ότι δεν πρέπει να ελπίζω σ' αυτά που ήλπιζα......Τεσπα,τουλάχιστον θα παλέψω όσο μπορώ για τα άλλα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top