Πανελλήνιες 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
λοιπον ας πω και εγω τον πονο μου....οσο μπορω να σας το περιγραψω
ολα πανε χαλια....αλλα και καλα να πηγαινανε δεν αντεχω αλλο αυτη τη κουραση
ναι οκ τις καθημερινες ξενυχταω μεχρι τις 3 και τις 4 αλλα ειναι δυνατον να κοιμαμαι το σ/κ 8-9 ωρες να ξυπναω στις 8.30 το πρωι και στις 11.30 να θελω παλι να κοιμηθω; ειναι λογικο;;;οχι δεν ειναι...και φυσικα η μονη "λυση" που εχω βρει ειναι ο καφες.καθε μερα πινω αφου πια ειμαι εξαρτημενη απο αυτον.
οσο αφορα τα μαθηματα...το ΧΑΟΣ
φυσικη εχουμε μπει στερεο και δενε χω καταλαβει τπτ....τελειωσαμε τα κυματα..αναθεμα αν καταλαβα τπτ απο τα ηλεκτρομαγνητικα
αεππ μπηκαμε στους πινακες λες και εγω εχω καταλαβει τη δομη επαναληψης...
μαθηματικα το πραγμα παει απο το κακο στο χειροτερο...ειπα και εγω σημερα να εκτυπωσω την φετινη ασκηση που επεσε ως 3ο θεμα για να προσπαθησω να τη λυσω..και οπως καταλαβαινετε εμεινα στην προσπαθεια.
εκθεση ουτε ξερω πως τα πηγαινω..βλεπω κατι περιληψεις 24/25 κ 23/25 και ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ετσι τα βαζουνε για να μην στεναχωριεμαι...
βιολογια ευτυχως μαθαινετε ευκολα...το αοδευ δεν μαθαινετε αλλα δεν ειναι και τραγικο
και τωρα λοιπον ερχονται και τα χριστουγεννα.γιατι;;;;;
καθε μερα προσθετω στη λιστα και κατι αλλο που σκεφτομαι οτι πρεπει να διαβασω στις διακοπες...ομως και αυτες ειναι 2 βδομαδες...τι θα προλαβω να κανω μεσα σε 15 μερες;;τιποτα.
εχω ομως καταληξει σε δυο συμπερασματα.
1) οσο και να βγαλω ακομη και 12000 δεν προκειται να ξαναδωσω....δεν το περναω εγω ξανα αυτο το μαρτυριο.και θα μου πειτε οτι ακομη δεν εχω δει τπτ.αμ δεν το ξερω; τοσες σχολες υπαρχουνε καπου θα παω/
2) στο τελος θα καταντησω να εχω μισησει ολα τα μαθηματα..ακομα και αυτα που μου αρεσουν πολυ(μαθηματικα).μαλλον φταιω εγω με το αγχος μου το τροπο διαβασματος μου κ.λ.π αλλα στο τελος αυτο θα γινει και το ξερω.

Ειλικρινα θλιβομαι οταν διαβαζω ποστς σαν και το παραπανω.Τι μεμψιμοιρια ειναι αυτη,τι απαισιοδοξια;
Οι πανελληνιες ειναι εξετασεις,δεν ειναι κατι που σου καθοριζει τη ζωη.Οι περισσοτεροι που ηθελαν να περασουν,εσφιξαν τα δοντια και το περασαν.
Λες οτι δεν καταλαβαινεις στερεο,κυματα κτλπ.Περιμενεις να στα εξηγησει ποιος;Παιρνεις το βιβλιο και το ξεσκιζεις μονη σου,λυνεις ασκησεις απο βοηθηματα.Παιδια,ΚΑΝΕΙΣ στη ζωη σας δεν προκειται να σας πει και ιδιως επειτα στο πανεπιστημιο θα διαβασεις αυτο και αυτο ,ελα να στο εξηγησω.Μονοι μας προσπαθουμε να ανταπεξελθουμε.Το ιδιο και στη ζωη γενικοτερα δεν συμβαινει;
Λες οτι ξενυχτας μεχρι τις 3-4.Α)Για ποιο λογο;διαβαζεις τι ακριβως αυτες τις ωρες;; Β)Με τοσες ωρες που διαβαζεις και λες οτι δεν καταλαβαινεις τιποτα,ειναι περιεργο..Ή προβλημα αντιληπτικοτητας τεραστιο εχεις ΠΟΥ αποκλειεται ή προφανως δεν διαβάζεις με το μυαλό να ειναι εκει,συγκεντρωμενο (γιατι μεγαλο πραγμα αυτη η ρημαδα η συγκεντρωση)


Γενικα,μην θεοποιειτε τις πανελληνιες.Ειναι μια δυσκολη χρονια και ολοι το ξερουμε.Αλλα θα ακολουθησουν και αλλες δυσκολοτερες.Τοσοι (τα) περασαν ,ετσι και σεις.Παλεψτε,μην το βαζετε κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Η απαισιοδοξία φεύγει σιγά σιγά. Πόσο χαίρομαι :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδια πιστευετε για καποιον που δινει 3η φορα αν κατσει απο τωρα να στρωθει στο διαβασμα την παλευει να βγαλει βαθμολογια ή χλωμα τα πραγματα;; :P
3η φορά Πανελλήνιες?

Πόσο μαζόχες είστε μερικοί. :confused: Ι mean,μια φορά δεν σας βγήκε,δεύτερη πάλι όχι,τι το παλεύτε?
Εγώ για να πάρω την απόφαση να ξαναδώσω πέρασα τα πάνδεινα.
Είχα δώσει το 2010 πρώτη φορά και δεν πέρασα εκεί που ήθελα. Πήγα στην σχολή για ένα εξάμηνο περιπού,είδα ότι δεεν..
Είπα να προσπαθήσω πριν με πάρουν τα χρόνια για μια ακόμα τελευταία χρονιά.


Απορώ δηλαδή. Έχω μια γνωστή που είναι 23-24 χρονών και ξαναδίνει.
Υποστηρίζω το να ακολουθεί ο καθένας τα όνειρα του αλλά να έχει και λίγη αυτογνωσία!!! :confused:
Αυτό που έλεγε ο npb [αν θυμάμαι καλά] ότι μερικοί έχουν κάνει χόμπυ τις Πανελλήνιες,ισχύει και πείτε ότι θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
3η φορά Πανελλήνιες?

Πόσο μαζόχες είστε μερικοί. :confused: Ι mean,μια φορά δεν σας βγήκε,δεύτερη πάλι όχι,τι το παλεύτε?
Εγώ για να πάρω την απόφαση να ξαναδώσω πέρασα τα πάνδεινα.
Είχα δώσει το 2010 πρώτη φορά και δεν πέρασα εκεί που ήθελα. Πήγα στην σχολή για ένα εξάμηνο περιπού,είδα ότι δεεν..
Είπα να προσπαθήσω πριν με πάρουν τα χρόνια για μια ακόμα τελευταία χρονιά.


Απορώ δηλαδή. Έχω μια γνωστή που είναι 23-24 χρονών και ξαναδίνει.
Υποστηρίζω το να ακολουθεί ο καθένας τα όνειρα του αλλά να έχει και λίγη αυτογνωσία!!! :confused:
Αυτό που έλεγε ο npb [αν θυμάμαι καλά] ότι μερικοί έχουν κάνει χόμπυ τις Πανελλήνιες,ισχύει και πείτε ότι θέλετε.

Ναι μωρε, ξανα πανελληνιες και μπουρδες....οπου περασουμε την πρωτη φορα.Γιαυτο στην Ελλαδα ενα μεγαλο ποσοστο των φοιτητων, σπουδαζει σε ενα τμημα , που δεν φανταζοταν ποτε οτι θα σπουδαζε εκει, επειδη ετυχε να περασει εκει. Επισης, πολλοι δεν ξερουν καν τι σπουδαζουν (ναι υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις) ,και σε παρα πολλους δεν αρεσει αυτο που σπουδαζουν. Τα αποτελεσματα, αυτης της νοοτροπιας , τα βλεπετε παντου, απο επιτυχιες σε εξεταστικες της ταξης του 5% (λες και ειναι κλινικα ηλιθιοι οι φοιτητες) ,εως υποβαθμηση της καταταξης των ελληνικων πανεπιστημιων, εως πτυχιουχους που δεν εχουν ιδεα πανω στο αντικειμενο τους.
Keep walking
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ναι μωρε, ξανα πανελληνιες και μπουρδες....οπου περασουμε την πρωτη φορα.Γιαυτο στην Ελλαδα ενα μεγαλο ποσοστο των φοιτητων, σπουδαζει σε ενα τμημα , που δεν φανταζοταν ποτε οτι θα σπουδαζε εκει, επειδη ετυχε να περασει εκει. Επισης, πολλοι δεν ξερουν καν τι σπουδαζουν (ναι υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις) ,και σε παρα πολλους δεν αρεσει αυτο που σπουδαζουν. Τα αποτελεσματα, αυτης της νοοτροπιας , τα βλεπετε παντου, απο επιτυχιες σε εξεταστικες της ταξης του 5% (λες και ειναι κλινικα ηλιθιοι οι φοιτητες) ,εως υποβαθμηση της καταταξης των ελληνικων πανεπιστημιων, εως πτυχιουχους που δεν εχουν ιδεα πανω στο αντικειμενο τους.
Keep walking
Mα συγγνώμη είναι λογικό ο άλλος να έχει φτάσει 23 χρονών και να δίνει Πανελλήνιες?
Μετά από άπειρες αποτυχημένες προσπάθειες?
Να μην έχει κάνει τίποτα ουσιαστικό στη ζωή του πέρα από το να αλλάζει σχολές και να δίνει αυτά τα 6 μαθήματα?
Συγγνώμη αλλά είμαι κατά αυτής της λογικής.
Δεν μιλάω για τα παιδιά που είχαν την ατυχία της μιας φοράς και δεν έγραψαν.
Αλλά για όσους πάνε για 3η,4η φορά,ναι μου φαίνεται χαζό. ο.Ο

I mean,αν ήθελε το παιδί πραγματικά μια συγκεκριμένη σχολή θα πάλευε για αυτήν.
Από ένα σημείο και μετά εγώ δεν βλέπω κάτι άλλο πέραν του ότι απλά δεν στρώθηκε ποτέ ή είναι τρομερά άτυχος or sth.
Αυτά. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Mα συγγνώμη είναι λογικό ο άλλος να έχει φτάσει 23 χρονών και να δίνει Πανελλήνιες?
Μετά από άπειρες αποτυχημένες προσπάθειες?
Να μην έχει κάνει τίποτα ουσιαστικό στη ζωή του πέρα από το να αλλάζει σχολές και να δίνει αυτά τα 6 μαθήματα?
Συγγνώμη αλλά είμαι κατά αυτής της λογικής.
Δεν μιλάω για τα παιδιά που είχαν την ατυχία της μιας φοράς και δεν έγραψαν.
Αλλά για όσους πάνε για 3η,4η φορά,ναι μου φαίνεται χαζό. ο.Ο

I mean,αν ήθελε το παιδί πραγματικά μια συγκεκριμένη σχολή θα πάλευε για αυτήν.
Από ένα σημείο και μετά εγώ δεν βλέπω κάτι άλλο πέραν του ότι απλά δεν στρώθηκε πότε ή είναι τρομερά άτυχος or sth.
Αυτά. =)

δε λεω να το κανεις χομπυ, αλλα οταν στην περιπτωση μου οταν ανακοινωνα σε γνωστους ,φιλους, συγγενεις (ακομα και εδω) οτι θα ξαναδωσω για να περασω εκει που θελω, ολοι ελεγαν πας καλα ρε πηγαινε χανια που περασες ειναι γαματα ,θα εχεις θαλασσα κλπ.Αυτη η συμπεριφορα ειναι ακρως ανησυχητικη και δειχνει πως σκεφτεται ο μεσος Ελληναρας του μνημονιου. Και αν υπαρξει ποτε προοδος σε αυτο το μπουρδελο που λεγεται Ελλαδα , εμενα να με χ*σεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Πάντως όσο πιο χαλαρά το πάρεις τόσο πιο εύκολα θα σου βγει. Χαλαρά από την άποψη του να το δεις απλά...Όχι να πας αδιάβαστος. Βασικά τα πάντα στη ζωή είναι θέμα οπτικής γωνίας. Δηλαδή:

Η απαισιόδοξη: Είναι όλη σου η ζωή. Από 3 ώρες κρέμεται το μέλλον σου για 40 χρόνια. Αν δεν περάσεις πέθανες. Πρέπει να διαβάζεις 200 ώρες την ημέρα. Θα είσαι για ένα χρόνο με ένα βιβλίο...(Μέχρι κι εγώ έχω σοκαριστεί)

Η χαλαρή και λογική πλευρά: Διαβάζεις με σύστημα κάθε μέρα, μπορείς να βγαίνεις λίγο, έχεις στόχο να περάσεις σε μια σχολή που αγαπάς και γουστάρεις και όχι επειδή στο επιβάλουν και στο τέλος τον Μάη πας χαλαρά και δίνεις μόνο 6 ή 7 μαθηματάκια με τα περισσότερα να είναι στάνταρ πράγματα και ξεμπερδεύεις...Κι όλα αυτά μόνο 9 μήνες που θα σου εξασφαλίσουν ένα καλύτερο επίπεδο ζωής ή μία καλή καριέρα! Τόσο απλό είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
3η φορά Πανελλήνιες?

Πόσο μαζόχες είστε μερικοί. :confused: Ι mean,μια φορά δεν σας βγήκε,δεύτερη πάλι όχι,τι το παλεύτε?
Εγώ για να πάρω την απόφαση να ξαναδώσω πέρασα τα πάνδεινα.
Είχα δώσει το 2010 πρώτη φορά και δεν πέρασα εκεί που ήθελα. Πήγα στην σχολή για ένα εξάμηνο περιπού,είδα ότι δεεν..
Είπα να προσπαθήσω πριν με πάρουν τα χρόνια για μια ακόμα τελευταία χρονιά.


Απορώ δηλαδή. Έχω μια γνωστή που είναι 23-24 χρονών και ξαναδίνει.
Υποστηρίζω το να ακολουθεί ο καθένας τα όνειρα του αλλά να έχει και λίγη αυτογνωσία!!! :confused:
Αυτό που έλεγε ο npb [αν θυμάμαι καλά] ότι μερικοί έχουν κάνει χόμπυ τις Πανελλήνιες,ισχύει και πείτε ότι θέλετε.

Koπελια εμενα φετος δινει ο γειτονας μου που ειναι 30 γιατι τωρα το πηρε χαμπαρι οτι δεν μπορει να βγαλει την σχολη και πηρε την μεγαλη αποφαση να ξαναδωσει, πηγαινοντας και 2 χρονια σε επαλ για να παρει ειδικοτητα. Και μια αλλη γνωστη μου και αυτη στα 30 εχοντας δυο πτυχια ενα απο ΑΕΙ και ενα απο ΙΕΚ που της εμειναν στα χερια οπως θα μεινουν και ολονων μας στα χερια σκεφτηκε να ξαναδωσει. Για μενα αυτα τα ατομα εχουν αποκτησει συνειδηση και ξερουν που πατανε.. Ειναι λιγο να εχουν περασει τοσα χρονια και να κτλβει οτι δεν μπορει να βγαλει την σχολη;; Ειναι λιγο να σου μενει το χαρτι στο χερι; Γιατι για να δωσεις πανελληνιες ειναι το τελευταιο που σκεφτεται καποιος.

Απο εκει και περα δεν μπορεις να ξερεις τι και πως στο καθε ατομο ξεχωριστα το επηρεασαν οι περιστασεις και οι καταστασεις και δεν πέρασε εκεί που ηθελε ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ.

Οταν εδινα εγω 2η φορα πανελληνιες υπηρχε ανθρωπος 40 και κατι χρονο που εδινε και μπράβο του. Ξερετε τι θα πει δια βιου μαθηση; Δεν μπορεις να κρινεις ετσι τοσο σκληρα καποιον επειδη σκεφτηκε να δωσει για 3η ή 4η φορα, εξαλου δικο του θεμα. Κι ομως υπαρχουν ατομα που και με την 4η φορα πετυχαν αυτο που ηθελαν και ξερω τετοια ατομα. Οταν εχεις σχετικες εμπειριες τι να σε εμποδισει να ξαναδωσεις και συ ο ιδιος;;

Καποιοι δεν ξερω αν εχετε καταλαβει οτι η Ελλαδα εχει ΠΕΘΑΝΕΙ, δουλειες δεν υπαρχουν και ετσι πρεπει να πηγαινουμε μπροστα οτι ηλικια και αν ειμαστε.. Για πες μου τι θα εκανες εσυ αν δεν ειχες περασει στις πανελληνιες και πηγαινες σε ενα ιεκ ας πουμε και το τελειωνες και μετα τι ακριβως θα εκανες αφου δεν προκειται να δουλευες;; Θα πηγαινες σε αλλο;; ή θα κωλοβαρουσες;;

Ξερω ατομα που ειναι 30 και κατι χρονων και ακομα σπουδαζουν και εχουν και δυο πτυχια και μεταπτυχιακα και συνεχιζουν δινοντας πανελληνιες.. ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;; Πρωτον οι πανελληνιες ειναι μια διαδικασια απλων εξετασεων που μεν ειναι ενα ζορι αλλα δεν ειναι και το τελος το κοσμου. Η μια αποτυχια, η δευτερη και η τριτη ισως αποτυχια σε κανουν πιο ωριμο και εμπειρο σαν ατομο.Δεν ξερει κανεις τι στοχους και ονειρα εχει ο καθενας. Εδω πηγαινουν παππουδες που ακομα και 80 χρονων τελειωνουν το σχολειο.Τι ακριβως θα τους χρησιμεύσει; Σε τπτ θα ελεγε καποιος αλλα εγω θα ελεγα τους χρησιμεύει γιατι αυτο ηταν το απωθημένο τους και το ονειρο τους και ειναι λύτρωση ψυχης. Ποσο αραγε να το ηθελε αυτος ο παππους για να το κανει αυτο ε;; Το εχετε σκεφτεί;;

Λοιπον εδω στην Ελλαδα οσα χαρτια και να παρουμε δεν θα καταλαβουμε και τιποτα απλα τα παιρνουμε για εμας ,για να γινομαστε πιο σωστοι ανθρωποι , μορφωμενοι και με παιδεια που αυτη η χωρα δυστυχως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ. Και για ενα ενδεχομενο το να φυγουμε στο εξωτερικο! Παντα ειναι καλο να γεμιζεις γνωσεις για σενα πρωτα απο ολα και οχι για να βρεις δουλεια γιατι ετσι θα ξερεις που πατας. Εδω το εχουμε κανει και καλα οτι δινουμαι πανελληνιες και σπουδαζουμε για να δουλεψουμε. Που να δουλεψουμε ακριβως;; Συγνωμη που ζειτε μερικοι;; ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ!

Η ανεργεια βρισκεται στα υψη και κοροηδευεις κοπελια αυτους που δινουν για 3η και 4η και 5η;; Η σκεψη σου ειναι εντελως συντηριτικη για 19 χρονων αλλα ισως δεν εχεις κτλβει το τι κατασταση επικρατεί στην Ελλαδα. Θα το κτλβεις με το καιρο. Και ευελπιστώ να μην περασεις τοσο δυσκολα οσα παιρνανε καποιοι που τους μενουν τα πτυχια στο χερι αν και δεν το βλεπω.. ΟΠΟΤΕ μην ελπιζεις οτι με το πτυχιο σου αυτο που θα παρεις θα δουλεψεις. Οποτε κατι πρεπει να κανεις στην πορεια αφου τελειωσεις.. Γιατι θα το ξαναπω πλεον το να σπουδασεις ειναι καθαρο θεμα μορφωσης και γνωσης και ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ. Πιστευω να σε καλυψα.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δηλαδη με την λογικη της _elena_ εγω που περασα ΣΜΥ (Οπλα) και ξαναδινω ειμαι πιο μαζοχας απο αυτον που περασε Φυτικης και ξαναδινει για να παει σε κατι καλυτερο?Εγω θελω να περασω Ευελπιδων το ξερω οτι μπορω για αυτο ξαναδινω.Αν δεν τα καταφερω δεν πειραζει η θεση μου στην ΣΜΥ παραμενει ανοιχτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δηλαδη με την λογικη της _elena_ εγω που περασα ΣΜΥ (Οπλα) και ξαναδινω ειμαι πιο μαζοχας απο αυτον που περασε Φυτικης και ξαναδινει για να παει σε κατι καλυτερο?Εγω θελω να περασω Ευελπιδων το ξερω οτι μπορω για αυτο ξαναδινω.Αν δεν τα καταφερω δεν πειραζει η θεση μου στην ΣΜΥ παραμενει ανοιχτη...
Oh Jesus. =.=

Δεν μίλησα για τα παιδιά που είχαν κάποια ατυχία και δεν πέρασαν και ξαναπροσπαθούν για δεύτερη φορά or sth!
Mίλησα για όσους φτάνουν στα 22-23 και αλλάζουν σχολές σαν τα πουκάμισα επειδή "δεν τους αρέσει αυτό που πέρασαν,είναι για κάτι καλύτερο."

Φίλε,ΑΝ ήσουν ικανός να πετύχεις κάτι καλύτερο μέσω Πανελληνίων,θα το είχες πετύχει μέσα σε αυτές τις 1,2,3.4 φορές που έδωσες!

Δεν είμαι κατά της δεύτερης προσπάθειας [και έγω ξαναδίνω ο.Ο] Είμαι κατά του να έχεις φτάσει σε μια μεγάλη ηλικία και το μόνο που έχεις κάνει είναι το να αλλάζεις σχολές! Πληρώνουν οι γονείς φροντιστήρια,γιατί εσύ απλά ΠΟΤΕ δεν στρώθηκες.
Συγγνώμη αλλά για εμένα αυτή δεν είναι υπεύθυνη στάση ζωής. ο.Ο

Δεν περνάς με την πρώτη? Δεν περνάς με την δεύτερη? Ε πάρτο απόφαση,έλεος. :worry:

Δήλωσε έστω κάτι παρόμοιο με αυτό που πραγματικά θέλεις,για να μπορείς να δώσεις κατατακτήριες μετά.
Ι mean,KANE κάτι διαφορετικό στη ζωή σου από το να είσαι κάθε χρόνο υποψήφιος Πανελληνίων! :confused:


Όσο για την απάντηση της Ιον,well δεν μίλησα για τα άτομα που δεν μπορούν να βρούν κάτι αφού έχουν τελειώσει.
Που βιώνουν δυσκολίες και αναγκάζονται να δώσουν ξανά,ψάχνοντας ταυτόχρονα να βρούν κάτι στον τομέα τους.
Που έχουν κάνει μεταπτυχιακά,έχουν πάρει χαρτιά και πάλι δεν βρίσκουν.

Μίλησα για όσους δεν έχουν πατήσει ποτέ σε σχολή που πέρασαν.
Που δίνουν και ξαναδίνουν και πότε και τίποτα δεν ανταποκρίνεται στα "γούστα τους". ο.Ο
Για εκείνους που δεν έχουν βιώσει ούτε δυσκολίες στο να βρούν δουλειά,αφού δεν έχουν ψάξει ποτέ or sth. o.O
Που η δουλειά τους είναι αυτή:δίνω Πανελλήνιες. ο.Ο
Υπάρχει μεγάλη μερίδα τέτοιων ατόμων που είναι έτσι. ^

Anywayz,ελπίζω να έγινα αντιληπτή. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Oh Jesus. =.=

Δεν μίλησα για τα παιδιά που είχαν κάποια ατυχία και δεν πέρασαν και ξαναπροσπαθούν για δεύτερη φορά or sth!
Mίλησα για όσους φτάνουν στα 22-23 και αλλάζουν σχολές σαν τα πουκάμισα επειδή "δεν τους αρέσει αυτό που πέρασαν,είναι για κάτι καλύτερο."
Φίλε,ΑΝ ήσουν ικανός να πετύχεις κάτι καλύτερο μέσω Πανελληνίων,θα το είχες πετύχει μέσα σε αυτές τις 1,2,3.4 φορές που έδωσες!

Δεν είμαι κατά της δεύτερης προσπάθειας [και έγω ξαναδίνω ο.Ο] Είμαι κατά του να έχεις φτάσει σε μια μεγάλη ηλικία και το μόνο που έχεις κάνει είναι το να αλλάζεις σχολές! Πληρώνουν οι γονείς φροντιστήρια,γιατί εσύ απλά ΠΟΤΕ δεν στρώθηκες.
Συγγνώμη αλλά για εμένα αυτή δεν είναι υπεύθυνη στάση ζωής. ο.Ο

Δεν περνάς με την πρώτη? Δεν περνάς με την δεύτερη? Ε πάρτο απόφαση,έλεος. :worry:

Δήλωσε έστω κάτι παρόμοιο με αυτό που πραγματικά θέλεις,για να μπορείς να δώσεις κατατακτήριες μετά.
Ι mean,KANE κάτι διαφορετικό στη ζωή σου από το να είσαι κάθε χρόνο υποψήφιος Πανελληνίων! :confused:


Όσο για την απάντηση της Ιον,well δεν μίλησα για τα άτομα που δεν μπορούν να βρούν κάτι αφού έχουν τελειώσει.
Που βιώνουν δυσκολίες και αναγκάζονται να δώσουν ξανά,ψάχνοντας ταυτόχρονα να βρούν κάτι στον τομέα τους.
Που έχουν κάνει μεταπτυχιακά,έχουν πάρει χαρτιά και πάλι δεν βρίσκουν.

Μίλησα για όσους δεν έχουν πατήσει ποτέ σε σχολή που πέρασαν.
Που δίνουν και ξαναδίνουν και πότε και τίποτα δεν ανταποκρίνεται στα "γούστα τους". ο.Ο
Για εκείνους που δεν έχουν βιώσει ούτε δυσκολίες στο να βρούν δουλειά,αφού δεν έχουν ψάξει ποτέ or sth. o.O
Που η δουλειά τους είναι αυτή:δίνω Πανελλήνιες. ο.Ο
Υπάρχει μεγάλη μερίδα τέτοιων ατόμων που είναι έτσι. ^

Anywayz,ελπίζω να έγινα αντιληπτή. =)
Οκ εγινες αντιλιπτη αλλα πουθενα δεν λες οτι μιλας γιαυτους που δεν πατανε στην σχολη και κωλοβαρανε συνεχως.. εαν κτλβα μιλουσες γενικα τωρα εαν το ειχες στο μυαλο σου και δεν το πες αλλο αυτο! Σε αυτο συμφωνω και εγω αλλα θελω να τονισω οτι αυτοι που οντως δεν πανε στην σχολη τους και την παρατανε και δινουν και πανελληνιες ειναι πολλοι ελαχιστοι γιατι οι περισσοτεροι τρωνε τα λεφτα του μπαμπακα τους και τελειωσε η υποθεση.. Για μενα αυτοι ειναι αποτυχημενοι και δεν ξερουν τι τους γινεται. Εαν εχουν φτασει 30 και ακομα δεν εχουν βαλει μυαλο και προσπαθουν να βγαλουν την σχολη τοτε ειναι αξιοι της μοιρας τους. Αλλα το να αποφασισουν να ξαναδωσουν εχοντας κανει το παραπτωμα να χαλασουν τζαμπα τοσα χρονια τα λεφτα του πατερα τους..εστω τοτε αυτο ειναι υπερ τους και δειχνει πολλα.Εξαλου ποιος δεν κανει λαθη; Και τελος οπως ειπα και πιο πριν ειναι και αλλα θεματα στην μεση .. δεν ειναι μονοπλευρο τιποτε σε αυτη την ζωη. Πχ εγω αυτον που ειπα παραπανω που δεν μπορεσε να βγαλει την σχολη του ζουσε με την οικογενεια του οποτε δεν ειχα να κανει με πληγμα οικονομικο αλλα ειχε να κανει μονο με τον ιδιο. Η θα παρει την ζωη του σοβαρα ή δεν θα την παρει.Αποφασισε λοιπον εστω και τωρα να ξανα προσπαθησει.Και στην τελικη αμα δεν εχει και ενα πτυχιο στο χερι τι θα κανει;;Τωρα και για ταξιτζης χρειαζεται πτυχιο οσο κουφο κι αν μας φαινετε!

Kαι απο την αλλη πλεον ειναι δεδομενο οτι με σπουδες = ανεξαρτησια (συνηθως) ενω χωρις σπουδες = εξαρτημενος απο τους παντες! Αυτο ειναι ισοτιμο και με τις γνωσεις. Οσες περισσοτερες γνωσεις εχεις τοσο περισσοτερο ψαχνεσαι και στροφαρει το μυαλο σου και ξερεις τι και πως θα το πεις και τελος που πατας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SuperPotis

Νεοφερμένος

Ο SuperPotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παμε για 2η φορα μπας και περασουμε καπου που αξιζει :clapup:,ειναι η ιδεα μου οτι τα μαθηματα ειναι πολυ πιο ευκολα και ανετα τα βγαζεις σε 1-2 μήνες?(επαλ πληροφορικης ειμαι μην βριζετε :whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Βλέπω υπάρχει μεγάλη αντιπαράθεση στο θέμα ξαναδίνω πανελλαδικές ή ξαναδίνω πανελλαδικές 2η και 3η φορά...

Σίγουρα το να ξαναδώσεις πανελλαδικές για να περάσεις εκεί που θες δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Είμαι ένας από αυτούς που έδωσε 2η φορά και τα κατάφερε...Ήθελα μάρκετινγκ ωστόσο την 1η χρονιά δε διάβαζα καθόλου μετά τον Γενάρη με αποτέλεσμα έγραψα 10000. Πέρασα σε ένα άσχετο τμήμα στην περιφέρεια...Και ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα πήγαινα... Τον Αύγουστο όμως σκέφτηκα ότι ότι ήμουν ανώριμος και πως αν ήθελα κάτι να κάνω πραγματικότητα θα έπρεπε να στρώσω τον κώλ...μου...Το αντιλήφθηκα και έτσι την επόμενη χρονιά έγραψα 16000 και πέρασα εκεί που γούσταρα στο μάρκετινγκ! Και πραγματικά με αυτή μου την απόφαση άλλαξε στην κυριολεξία όλη μου η ζωή! Βρήκα δουλειά που έχει συνάφεια με το μάρκετινγκ για να έχω προϋπηρεσία και τα μαθήματα στη σχολή είναι γαμάτα και πραγματικά ζω το όνειρό μου!

Τώρα δεν ξέρω αν το να δίνεις και 3η και 4η φορά είναι καλό ή κακό...Σίγουρα μέχρι 2η φορά θέλω να πιστεύω αξίζει αν θες να ακολουθήσεις το όνειρό σου και να αλλάξεις τη ζωή σου... Ωστόσο όταν δίνεις κι άλλες φορές φθείρεσαι πολύ και χάνεις και χρόνια...
Πολλοί λένε ότι το σύστημα είναι άδικο, ωστόσο εγώ δεν το πιστεύω 100%. Και ο λόγος; π.χ. Εγώ πέρασα μάρκετινγκ (5ο πεδίο) όπου θέλει ΑΟΘ και Μαθηματικά Γενικής.
Την 1η χρονιά ΑΟΘ έγραψα 8 και Μαθηματικά Γενικής 8. Πολλοί στη θέση μου θα κατηγορούσαν το σύστημα. Εγώ δεν το έκανα γιατί η σχολές του 5ου πεδίου έχουν μαθήματα που είναι σαν το ΑΟΘ, το ΑΟΔΕ και τη Στατιστική. Αν δε μπορείς να γράψεις καλά σε αυτά είναι σχεδόν βέβαιο ότι τη σχολή δεν πρόκειται να τη βγάλεις...Αν αγαπάς αυτά τα επαγγέλματα τότε πρέπει να είναι παιχνιδάκι αυτά τα μαθήματα γιατί κακά τα ψέματα όλη σου τη ζωή αυτά θα μελετάς είτε στη σχολή είτε στη δουλειά σου!
Ευτυχώς έγραψα 20 και 17 την επόμενη χρονιά οπότε επάξια δικαιούμαι τη θέση.

Ή αδερφή μου θέλει σχολές του 1ου πεδίου (δίνει φέτος)είναι καλή μαθήτρια και μερικές φορές παραπονιέται, ότι είναι άδικο το όλο θέμα... Ωστόσο στις σχολές του 1ου πεδίου θα φάει στη μάπα και τα αρχαία, και τη λογοτεχνία κλπ. αν δε μπορεί να γράψει καλά σε αυτά τότε πώς θα βγάλει τη σχολή...Δηλαδή κακά τα ψέματα στα περισσότερα μαθήματα που εξεταζόμαστε υπάρχει συνάφεια με το αντικείμενο σπουδών.

Άρα πολλές φορές αν π.χ. δεν έχεις βγάλει τα μόρια για πολυτεχνείο είναι και μια προειδοποίηση ότι φίλε και να πέρναγες free δεν υπήρχε πιθανότητα να τελειώσεις. Άρα ή σου λείπει κι άλλο διάβασμα ή απλώς δε διάβασες. Άντε μία άντε δύο αλλά μετά... Ωστόσο επικροτώ κάθε προσπάθεια για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε!

Και στην τελική παιδιά κάνετε ένα μεταπτυχιακό ή δίνετε κατατακτήριες και έτσι μπορείτε να κάνετε και αυτό που θέλετε...Δηλαδή πάντα υπάρχουν λύσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
O καθενας εχει δικαιωμα στην δευτερη ευκαιρια αλλα απο κει και περα ρε παιδια κατανταει κουραστικο,αν ειναι καποιος να δωσει 3η φορα ή και παραπανω πανελλαδικες καλυτερα να παει στην σχολη που περασε να κατσει να την τελειωσει και μετα αν γουσταρει ας δωσει κατατακτηριες...
Απορω με τι ψυχικα αποθεματα πηγαινουν και γραφουν δηλαδη,εγω φετος θα δωσω 2η φορα και για να παρω την αποφαση σκεφτηκα πολλα πραγματα και τι ενδεχομενως θα στερηθω απο την φετινη χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ ξαναέδωσα... Αξίζει! Αν θες πραγματικά να κάνεις αυτό που θες...οπότε δε θα το μετανιώσεις σίγουρα!

Και εν τέλει και στο εξωτερικό άλλοι που κάνουν αιτήσεις σε πανεπιστήμια και τους απορρίπτουν αυτοί τί να πουν;...Τουλάχιστον εδώ αν διαβάσεις περνάς όπου θες! Χωρίς να σε ελέγχουν τί βαθμούς είχες στο σχολείο ή αν έχεις να πληρώσεις δίδακτρα... Διαβάζεις...Πας όπου θες! Κάτι είναι και αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ ξαναέδωσα... Αξίζει! Αν θες πραγματικά να κάνεις αυτό που θες...οπότε δε θα το μετανιώσεις σίγουρα!

Και εν τέλει και στο εξωτερικό άλλοι που κάνουν αιτήσεις σε πανεπιστήμια και τους απορρίπτουν αυτοί τί να πουν;...Τουλάχιστον εδώ αν διαβάσεις περνάς όπου θες! Χωρίς να σε ελέγχουν τί βαθμούς είχες στο σχολείο ή αν έχεις να πληρώσεις δίδακτρα... Διαβάζεις...Πας όπου θες! Κάτι είναι και αυτό!

οτι δεν πληρωνεις σε διδακτρα θα το πληρωσεις σε φροντιστηρια και ιδιαιτερα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

refresh

Νεοφερμένος

Η refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
παιδιά κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο αν θα ξαναδώσεις 2 και 3 φορές.Εγώ για παράδειγμα έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία ,δουλεύω σε φροντιστήριο και ιδιαίτερα βγάζω ψίχουλα ,είμαι 25 χρονών και προετοιμάζομαι από τον Σεπτέμβρη για πανελλήνιες για παιδαγωγικό. Κατατακτήριες τις θεωρώ μάταιες και έξω από το στυλ διαβάσματος μου. Κάποιος μπορεί να με κατακρίνει αλλά νομίζω ότι αντι να τρωγώμαστε μεταξύ μας ας αναζητήσουμε το δίκαιο και το άδικο στο όλο εκπαιδευτικό συστήμα ,που δεν προάγει την ολοκληρωμένη μόρφωση, δεν αναπτύσσει και δεν καλλιεργεί τις κλίσεις και τα ταλέντα που ο καθένας έχει και είναι αυτό που δημιούργησε την στείρα αποστήθιση και καμιά εμβάνθυση στο σχολείο αλλά και μεθαύριο στο πανεπιστήμιο που κάποιοι από δω θα πάνε. Εκεί λοιπόν πρέπει να αναζητήσουμε την προσωπική ευθύνη του καθενός , στο κατά πόσο μένει αμέτοχος σε όλα αυτά και όχι στις επιλογές που τον αναγκάζει το ίδιο το σύστημα να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
παιδιά κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο αν θα ξαναδώσεις 2 και 3 φορές.Εγώ για παράδειγμα έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία ,δουλεύω σε φροντιστήριο και ιδιαίτερα βγάζω ψίχουλα ,είμαι 25 χρονών και προετοιμάζομαι από τον Σεπτέμβρη για πανελλήνιες για παιδαγωγικό. Κατατακτήριες τις θεωρώ μάταιες και έξω από το στυλ διαβάσματος μου. Κάποιος μπορεί να με κατακρίνει αλλά νομίζω ότι αντί να τρωγόμαστε μεταξύ μας ας αναζητήσουμε το δίκαιο και το άδικο στο όλο εκπαιδευτικό σύστημα ,που δεν προάγει την ολοκληρωμένη μόρφωση, δεν αναπτύσσει και δεν καλλιεργεί τις κλίσεις και τα ταλέντα που ο καθένας έχει και είναι αυτό που δημιούργησε την στείρα αποστήθιση και καμιά εμβάθυνση στο σχολείο αλλά και μεθαύριο στο πανεπιστήμιο που κάποιοι από δω θα πάνε. Εκεί λοιπόν πρέπει να αναζητήσουμε την προσωπική ευθύνη του καθενός , στο κατά πόσο μένει αμέτοχος σε όλα αυτά και όχι στις επιλογές που τον αναγκάζει το ίδιο το σύστημα να κάνει.

Χαρακτηριστικό των Ελλήνων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιon

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Βλέπω υπάρχει μεγάλη αντιπαράθεση στο θέμα ξαναδίνω πανελλαδικές ή ξαναδίνω πανελλαδικές 2η και 3η φορά...
Σίγουρα το να ξαναδώσεις πανελλαδικές για να περάσεις εκεί που θες δεν το θεωρώ καθόλου κακό. Είμαι ένας από αυτούς που έδωσε 2η φορά και τα κατάφερε...Ήθελα μάρκετινγκ ωστόσο την 1η χρονιά δε διάβαζα καθόλου μετά τον Γενάρη με αποτέλεσμα έγραψα 10000. Πέρασα σε ένα άσχετο τμήμα στην περιφέρεια...Και ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα πήγαινα... Τον Αύγουστο όμως σκέφτηκα ότι ότι ήμουν ανώριμος και πως αν ήθελα κάτι να κάνω πραγματικότητα θα έπρεπε να στρώσω τον κώλ...μου...Το αντιλήφθηκα και έτσι την επόμενη χρονιά έγραψα 16000 και πέρασα εκεί που γούσταρα στο μάρκετινγκ! Και πραγματικά με αυτή μου την απόφαση άλλαξε στην κυριολεξία όλη μου η ζωή! Βρήκα δουλειά που έχει συνάφεια με το μάρκετινγκ για να έχω προϋπηρεσία και τα μαθήματα στη σχολή είναι γαμάτα και πραγματικά ζω το όνειρό μου!

Τώρα δεν ξέρω αν το να δίνεις και 3η και 4η φορά είναι καλό ή κακό...Σίγουρα μέχρι 2η φορά θέλω να πιστεύω αξίζει αν θες να ακολουθήσεις το όνειρό σου και να αλλάξεις τη ζωή σου... Ωστόσο όταν δίνεις κι άλλες φορές φθείρεσαι πολύ και χάνεις και χρόνια...
Πολλοί λένε ότι το σύστημα είναι άδικο, ωστόσο εγώ δεν το πιστεύω 100%. Και ο λόγος; π.χ. Εγώ πέρασα μάρκετινγκ (5ο πεδίο) όπου θέλει ΑΟΘ και Μαθηματικά Γενικής.
Την 1η χρονιά ΑΟΘ έγραψα 8 και Μαθηματικά Γενικής 8. Πολλοί στη θέση μου θα κατηγορούσαν το σύστημα. Εγώ δεν το έκανα γιατί η σχολές του 5ου πεδίου έχουν μαθήματα που είναι σαν το ΑΟΘ, το ΑΟΔΕ και τη Στατιστική. Αν δε μπορείς να γράψεις καλά σε αυτά είναι σχεδόν βέβαιο ότι τη σχολή δεν πρόκειται να τη βγάλεις...Αν αγαπάς αυτά τα επαγγέλματα τότε πρέπει να είναι παιχνιδάκι αυτά τα μαθήματα γιατί κακά τα ψέματα όλη σου τη ζωή αυτά θα μελετάς είτε στη σχολή είτε στη δουλειά σου!
Ευτυχώς έγραψα 20 και 17 την επόμενη χρονιά οπότε επάξια δικαιούμαι τη θέση.

Ή αδερφή μου θέλει σχολές του 1ου πεδίου (δίνει φέτος)είναι καλή μαθήτρια και μερικές φορές παραπονιέται, ότι είναι άδικο το όλο θέμα... Ωστόσο στις σχολές του 1ου πεδίου θα φάει στη μάπα και τα αρχαία, και τη λογοτεχνία κλπ. αν δε μπορεί να γράψει καλά σε αυτά τότε πώς θα βγάλει τη σχολή...Δηλαδή κακά τα ψέματα στα περισσότερα μαθήματα που εξεταζόμαστε υπάρχει συνάφεια με το αντικείμενο σπουδών.

Άρα πολλές φορές αν π.χ. δεν έχεις βγάλει τα μόρια για πολυτεχνείο είναι και μια προειδοποίηση ότι φίλε και να πέρναγες free δεν υπήρχε πιθανότητα να τελειώσεις. Άρα ή σου λείπει κι άλλο διάβασμα ή απλώς δε διάβασες. Άντε μία άντε δύο αλλά μετά... Ωστόσο επικροτώ κάθε προσπάθεια για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε!

Και στην τελική παιδιά κάνετε ένα μεταπτυχιακό ή δίνετε κατατακτήριες και έτσι μπορείτε να κάνετε και αυτό που θέλετε...Δηλαδή πάντα υπάρχουν λύσεις!
Συμφωνω σε οσα ειπες,τα εγραψες πολυ ομορφα αλλα θα συμφωνησω εξισου και θα διαφωνησω παραλληλα στο "χανεις χρονια και φθειρεσαι"Ναι μεν μπορει να χανεις χρονια το δεχομαι αλλα ποτε δεν ειναι αργα γιατι σκεψου πως οπως εσυ ησουν ανωριμος την πρωτη φορα ετσι μπορει ναναι οποιοσδηποτε και οχι μονο την πρωτη φορα,αλλα και την δευτερη και την τριτη ετσι;; Και εκτος απο αυτο παιζουν και οι καταστασεις που βιωνει καποιος..δεν μπορει κανεις να ξερει τι ζωη του αλλουνου πιστευω να εχω δικιο σε αυτο. Αρα κι αν εχασες χρονια και τι; Αυτα ειναι μοναχα λεπτομερειες παιδια.. ΜΟΝΟ ΜΙΚΡΕΣ λεπτομεριες!
Οσο αφορα το οτι φθειρεσαι.. ΟΧΙ.. ειναι αναλογως τι νοιωθει ο καθενας.. ναι μεν φθαρσιμο ψυχης εαν νοιωθεις χαλια που δεν πετυχες και θες να πετυχεις αλλα και αυτο παραλληλα δεν θα το ονομαζα φθαρσιμο αλλα ΔΥΝΑΜΗ. Για να δωσει ατομο 3η και 4η σημαινει εχει δυναμη και αυτογνωσια!

παιδιά κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο αν θα ξαναδώσεις 2 και 3 φορές.Εγώ για παράδειγμα έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία ,δουλεύω σε φροντιστήριο και ιδιαίτερα βγάζω ψίχουλα ,είμαι 25 χρονών και προετοιμάζομαι από τον Σεπτέμβρη για πανελλήνιες για παιδαγωγικό. Κατατακτήριες τις θεωρώ μάταιες και έξω από το στυλ διαβάσματος μου. Κάποιος μπορεί να με κατακρίνει αλλά νομίζω ότι αντι να τρωγώμαστε μεταξύ μας ας αναζητήσουμε το δίκαιο και το άδικο στο όλο εκπαιδευτικό συστήμα ,που δεν προάγει την ολοκληρωμένη μόρφωση, δεν αναπτύσσει και δεν καλλιεργεί τις κλίσεις και τα ταλέντα που ο καθένας έχει και είναι αυτό που δημιούργησε την στείρα αποστήθιση και καμιά εμβάνθυση στο σχολείο αλλά και μεθαύριο στο πανεπιστήμιο που κάποιοι από δω θα πάνε. Εκεί λοιπόν πρέπει να αναζητήσουμε την προσωπική ευθύνη του καθενός , στο κατά πόσο μένει αμέτοχος σε όλα αυτά και όχι στις επιλογές που τον αναγκάζει το ίδιο το σύστημα να κάνει.

Ακριβως το συστημα μας αναγκαζει στην τελικη να μπαινουμε στο τρυπακι των πανελληνιων δεν ειμαστε και μαζοχιστες! Μπραβο σε οσα ειπες ,συμφωνω και επαυξανω!

O καθενας εχει δικαιωμα στην δευτερη ευκαιρια αλλα απο κει και περα ρε παιδια κατανταει κουραστικο,αν ειναι καποιος να δωσει 3η φορα ή και παραπανω πανελλαδικες καλυτερα να παει στην σχολη που περασε να κατσει να την τελειωσει και μετα αν γουσταρει ας δωσει κατατακτηριες...
Απορω με τι ψυχικα αποθεματα πηγαινουν και γραφουν δηλαδη,εγω φετος θα δωσω 2η φορα και για να παρω την αποφαση σκεφτηκα πολλα πραγματα και τι ενδεχομενως θα στερηθω απο την φετινη χρονια...

Φιλε Δημητρη για ολους ειναι κουραστικο και ψυχοφθορο αλλα οταν δεν εχεις επιλογες γινεσαι ποιο ωριμος και δινεις και 3η και 4η! Ο καθενας εχει τις αντοχες του. Αυτο μονος σου το αποφασιζεις εξαλου τι θα κανεις στην ζωη σου και ολοι μας πιστευω να το σκεφτομαστε πολυ σοβαρα το να ξαναδωσουμε και αυτος που δινει για 2η, και αυτος για 3η και 4η και παει λεγοντας! Kαι εγω ειχα πει καποτε δινω 2η και δεν προκειται να ξανα δωσω ποτε στην ζωη μου(το ειχα αποκλεισει κιολας) αλλα μου ηρθαν αλλοιως τα πραγματα..Γιαυτο ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ. Να που θα αναγκαστω να ξαναδωσω λοιπον!
Παντως εαν δεν περασεις καπου τι προκειται να κανεις; Να γραφτεις σε ΙΕΚ; Κατι θαναι και αυτο αλλα με το χαρτι θα μεινεις στο χερι απλα πιο νωρις σε 2 χρονια αντι για 4 οπως μειναμε εμεις.. οποτε η μονη λυση ειναι οι πανελληνιες.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ!
Και εξαλου το ΙΕΚ δεν συγκρινεται με το ΤΕΙ και το ΑΕΙ γιαυτο λοιπον δεινουμε ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ. Ολοι πιστευω προτιμουν τις ανωτερες σπουδες απο ενα ΙΕΚ μην γελιομαστε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Γιατί, βρε Ion, πρέπει να δίνεις εξηγήσεις για κάτι που θέλεις να κάνεις;
Προχώρα και μην ακούς κανένα και καμία! Η ζωή είναι δική σου και την κάνεις ότι θέλεις;)
Δεν είναι λογικό να μην βλέπουν όλοι από την ίδια οπτική γωνία , που βλέπεις εσύ τα πράγματα; Και εσύ έχεις δίκιο και όλοι οι υπόλοιποι, που έχουν "αντιρρήσεις". Διαφορά γωνίας, βλέπεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top