Πανελλήνιες 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πως το καταφερνετε ρε παιδια να μαθαινετε παπαγαλια?

εμενα μου πηρε σχεδον 1.5 χρονο για να τα μαθω,αλλα ειναι αναλογα τον ανθρωπο αυτο, αλλοι τα μαθαινουν με ενα περασμα , αλλοι με 30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εναν τέτοιο πανικό έπαθα και γω όταν είδα τη ΒΙΒΛΟ της Βιολογίας που μας δίνουν στο 1ο εξάμηνο...1038 σελίδες:redface: Αλλά δε χρειάζεται να τη μάθω παπαγαλία, απλά να κρατήσω το νόημα, οπότε μη μου αγχώνεσαι, μάθε καλά τις 100 σελίδες για να έχεις τις σωστές βάσεις και relax;)

alberts! <3

Μπορώ μ αυτόν να πάω να δώσω Πανελλήνιες,και να τους τρολλάρω στις απαντήσεις μου...:whistle:

Για την Βιολογία Κατεύθυνσης :

Το ζητούμενο δεν είναι να την μάθετε παπαγαλία,αλλά να μάθετε να εξηγείτε τα φαινόμενα της Βιολογίας,με επιστημονικές ορολογίες και αυστηρό λόγο.Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να κατανοείτε το νόημα αυτών που διαβάζετε.

Θα σας το θέσω με ένα πχ :

έστω ότι πέφτει ερώτηση για τον 3'-5' φωσφοδιεστερικό δεσμό (τι είναι,συγκεκριμένα).

Αν τους γράψετε : ''είναι ένας δεσμός που συναντάται στον υδρόφιλο σκελετό του dna.Σχηματίζεται : ανάμεσα στην -OH ομάδα του 3ου άνθρακα της πεντόζης ενός νουκλεοτιδίου και την φωσφορική ομάδα του 5ου άνθρακα της πεντόζης του ακριβώς επόμενου του νουκλεοτιδίου'' είναι ολόσωστο και δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σας κόψουν μονάδες (αυτό το έγραψα μόνος μου,χωρίς καν να κοιτάξω βιβλίο).

Αλλά,ακόμη και αν το γράψετε όπως το λέει το βιβλίο,δεν έχετε κανένα πρόβλημα.Απλά,το γράφετε παπαγαλία και αν σας πέσει,πχ,σε 4ο θέμα αυτό το κομμάτι (όπως έγινε φέτος στο Δ4 και έκλαψαν μανούλες),μπορεί να μην σας έρθει στο μυαλό και να χάσετε μονάδες.

Και μια συμβουλή : το 4ο κεφάλαιο μαθαίνεται μόνο με πρακτική εξάσκηση στο χαρτί.Δηλαδή,όσες φορές και να μάθετε το κεφάλαιο απ'έξω,αν δεν το γράψετε μόνοι σας σε χαρτί με 1,2,3,4 δεν μαθαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
alberts! <3

Μπορώ μ αυτόν να πάω να δώσω Πανελλήνιες,και να τους τρολλάρω στις απαντήσεις μου...:whistle:

Για την Βιολογία Κατεύθυνσης :

Το ζητούμενο δεν είναι να την μάθετε παπαγαλία,αλλά να μάθετε να εξηγείτε τα φαινόμενα της Βιολογίας,με επιστημονικές ορολογίες και αυστηρό λόγο.Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να κατανοείτε το νόημα αυτών που διαβάζετε.

Θα σας το θέσω με ένα πχ :

έστω ότι πέφτει ερώτηση για τον 3'-5' φωσφοδιεστερικό δεσμό (τι είναι,συγκεκριμένα).

Αν τους γράψετε : ''είναι ένας δεσμός που συναντάται στον υδρόφιλο σκελετό του dna.Σχηματίζεται : ανάμεσα στην -OH ομάδα του 3ου άνθρακα της πεντόζης ενός νουκλεοτιδίου και την φωσφορική ομάδα του 5ου άνθρακα της πεντόζης του ακριβώς επόμενου του νουκλεοτιδίου'' είναι ολόσωστο και δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σας κόψουν μονάδες (αυτό το έγραψα μόνος μου,χωρίς καν να κοιτάξω βιβλίο).

Αλλά,ακόμη και αν το γράψετε όπως το λέει το βιβλίο,δεν έχετε κανένα πρόβλημα.Απλά,το γράφετε παπαγαλία και αν σας πέσει,πχ,σε 4ο θέμα αυτό το κομμάτι (όπως έγινε φέτος στο Δ4 και έκλαψαν μανούλες),μπορεί να μην σας έρθει στο μυαλό και να χάσετε μονάδες.

Και μια συμβουλή : το 4ο κεφάλαιο μαθαίνεται μόνο με πρακτική εξάσκηση στο χαρτί.Δηλαδή,όσες φορές και να μάθετε το κεφάλαιο απ'έξω,αν δεν το γράψετε μόνοι σας σε χαρτί με 1,2,3,4 δεν μαθαίνεται.

Δεν είναι ότι θέλω να σου πάω κόντρα με αυτό που λες για το απέξω, αλλά πολλά παιδιά έχω ακούσει ότι "κάηκαν" επειδή μετέφεραν επακριβώς το νόημα αλλά με δικά τους λόγια. Και άλλωστε, αν κάθε φορά που λες ένα κομμάτι το λες με διαφορετικά λόγια, χάνεις και τον ειρμό της σκέψης σου, πιθανώς μπερδεύεσαι και δεν ξέρεις τι να πεις πριν και τι μετά και μπορεί να παραλείψεις πράγματα (σε μένα λειτουργούσε έτσι οπότε έκατσα και το έμαθα όσο πιο πιστά μπορούσα). Επίσης, με το συγκεκριμένο μάθημα δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος ότι αντικαθιστάς τις λέξεις του βιβλίου με αντίστοιχες σωστές. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
alberts! <3

Μπορώ μ αυτόν να πάω να δώσω Πανελλήνιες,και να τους τρολλάρω στις απαντήσεις μου...:whistle:

Για την Βιολογία Κατεύθυνσης :

Το ζητούμενο δεν είναι να την μάθετε παπαγαλία,αλλά να μάθετε να εξηγείτε τα φαινόμενα της Βιολογίας,με επιστημονικές ορολογίες και αυστηρό λόγο.Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να κατανοείτε το νόημα αυτών που διαβάζετε.

Θα σας το θέσω με ένα πχ :

έστω ότι πέφτει ερώτηση για τον 3'-5' φωσφοδιεστερικό δεσμό (τι είναι,συγκεκριμένα).

Αν τους γράψετε : ''είναι ένας δεσμός που συναντάται στον υδρόφιλο σκελετό του dna.Σχηματίζεται : ανάμεσα στην -OH ομάδα του 3ου άνθρακα της πεντόζης ενός νουκλεοτιδίου και την φωσφορική ομάδα του 5ου άνθρακα της πεντόζης του ακριβώς επόμενου του νουκλεοτιδίου'' είναι ολόσωστο και δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σας κόψουν μονάδες (αυτό το έγραψα μόνος μου,χωρίς καν να κοιτάξω βιβλίο).

Αλλά,ακόμη και αν το γράψετε όπως το λέει το βιβλίο,δεν έχετε κανένα πρόβλημα.Απλά,το γράφετε παπαγαλία και αν σας πέσει,πχ,σε 4ο θέμα αυτό το κομμάτι (όπως έγινε φέτος στο Δ4 και έκλαψαν μανούλες),μπορεί να μην σας έρθει στο μυαλό και να χάσετε μονάδες.

Και μια συμβουλή : το 4ο κεφάλαιο μαθαίνεται μόνο με πρακτική εξάσκηση στο χαρτί.Δηλαδή,όσες φορές και να μάθετε το κεφάλαιο απ'έξω,αν δεν το γράψετε μόνοι σας σε χαρτί με 1,2,3,4 δεν μαθαίνεται.
το ζητουμενο για την γ λυκειου ΕΙΝΑΙ να το μαθεις παπαγαλια..αν πας να το πεις με δικα σου λογια υπαρχει 1% πιθανοτητα να πεις ακριβως το νοημα και με το απεδειξε η καθηγητρια μου περυσι...αρα ας μην λεμε στα παιδια πραγματα που ξερουμε πως δεν θα τους βοηθησου σε αυτον τον αγωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

io-sam

Νεοφερμένος

Η io-sam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
πφφ ουτε εγω την μπορω την παπαγαλια! τεστ μνημης ειναι τελικα και οχι γνωσεων οι πανελληνιες!! μα να μου γραφει παρατηρηση ''τα λες με δικα σου λογια!!'' ???!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
πφφ ουτε εγω την μπορω την παπαγαλια! τεστ μνημης ειναι τελικα και οχι γνωσεων οι πανελληνιες!! μα να μου γραφει παρατηρηση ''τα λες με δικα σου λογια!!'' ???!!

Είναι ενα αγγούρι που το τρώνε όλοι σε όποια κατεύθυνση και αν είναι;):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είναι ενα αγγούρι που το τρώνε όλοι σε όποια κατεύθυνση και αν είναι;):redface:
Μπορείς όμως να καταφέρεις, το αγγούρι αυτό να μην σε ...ζορίζει, αλλά να σε ...δροσίζει. :tongue:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ρε παιδια αυτην την εκθεση πως την διαβαζετε δεν παλευετε!! Το πιο ξενερωτο μαθημα...(ετσι οπως το μαθαινουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εγω παντως εγραφα σημερα και πηγα πολυ καλα! Ετσι νομιζω τουλαχιστον...
Γενικα και εγω την βαριεμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Νταξει και γω γραφω(συνηθως) πανω απο 13,14 το οποιο το θεωρω(για μενα) καλο... Αλλα πανελληνιες πιστευω θα πατωσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ελα μωρε, καπου εκει να γραψουμε, καλα ειμαστε! Οχι πως δεν επιθυμουμε το καλυτερο, αλλα με τους μουρλους τους φιλολογους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ν....................Αλλα πανελληνιες πιστευω θα πατωσω :P

Δεν θέλω απαισιοδοξία...............:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Βασικά Έκθεση είναι το πιο δύσκολο να υπολογίσεις βαθμό,μπορεί να είσαι του 15 και να δεις <10,μπορεί να είσαι του 12 και να δεις 16....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ισχυει αυτο Νατασα...Ενας φιλος μου περσυ νομιζε εγραψε 15 και πηρε 10 :P Παλι καλα εγραε καλυτερα στα αλλα κ περασε εκει που ηθελε.
Δεν θέλω απαισιοδοξία...............:P
:( :(
Αντε βρε δωστε καμια συμβουλη... πως διαβαζετε εσεις; Εγω μονο οττι ασκηση εχω τπτ αλλο μεχρι κει(και λιγο θεωρια αν δεν βρμ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Eμας ο καθηγητης μας δινει και extra κειμενακια με ωραιο λεξιλογιο πιο πολυ για να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ρε παιδια αυτην την εκθεση πως την διαβαζετε δεν παλευετε!! Το πιο ξενερωτο μαθημα...(ετσι οπως το μαθαινουμε)

Έκθεση διαβάζεις άρθρα από εφημερίδες,για να μπείς στο πνεύμα του μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva.dim

Νεοφερμένος

Η Eva.dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
:( :(
Αντε βρε δωστε καμια συμβουλη... πως διαβαζετε εσεις; Εγω μονο οττι ασκηση εχω τπτ αλλο μεχρι κει(και λιγο θεωρια αν δεν βρμ)
Kι εγώ αυτό κάνω τις πιο πολλές φορές είτε επειδή δεν προλαβαίνω, είτε επειδή βαριέμαι...:worry:(Θεωρία διαβάζω αντίστοιχα ότι έχω για το μάθημα) Μπορεί αυτό να προκαλέσει επιπτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
παιδια,οι γνωσεις τις Β χρειαζονται αρκετα στην Γ ;
αν εχεις καποιο κενο απο τη Β σε βοηθανε τα φροντιστηρια να το αναπληρωσεις ;
επισης,τι γινετε με τα μαθηματα γενικης παιδειας στην Γ ,τα διαβαζει κανενας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
παιδια,οι γνωσεις τις Β χρειαζονται αρκετα στην Γ ;
αν εχεις καποιο κενο απο τη Β σε βοηθανε τα φροντιστηρια να το αναπληρωσεις ;
επισης,τι γινετε με τα μαθηματα γενικης παιδειας στην Γ ,τα διαβαζει κανενας;

Εξαρτάται το κενό. Άλλο το να μην έχεις καταλάβει κάτι συγκεκριμένο και άλλο να αγνοείς τη μισή ύλη. Δε θα κάτσει ο καθηγητής να επαναλάβει 100 διαφορετικά πράγματα. Τώρα όσον αφορά τις γνώσεις, αρκετές χρειάζονται, άλλες πάλι όχι, είναι ανάλογα την κατεύθυνση αυτό. Εγώ που ήμουν θεωρητική χρειάστηκα όλη τη γραμματική των λατινικών και των αρχαίων, όχι όμως και το γνωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Οσοι αγχωνεστε για την εκθεση μια ειναι η λυση

Εκτος της θεωριας που πρεπει να ξερει καποιος(μερη παραγραφου,τροποι αναπτυξης κτλπ) πρεπει η εκθεση του να ειναι περιεκτικη και οχι κονσερβοποιημενες λεξεις και ιδεες.
Στο σχολειο προσωπικα και στο φροντιστηριο δεν εχω παρει κατω απο 37/40 εκθεση,το μονο που χανω(και πολλοι που ξερω) ειναι η περιληψη αλλα τεσπα.Διαβαζετε αρθρα...αρθρα και αρθρα.Απο εφημεριδες,απο το διαδυκτιο,απο οπου βρειτε! Η εκθεση ειναι ενα μαθημα που ο καθενας μας μπορει να κανει την ''εκπληξουλα'' του αναλογα ;)
(στην εκθεση θα σας βοηθησουν ιδιαιτερα επιστημονικα και πολιτικοκοινωνικα αρθρα,και μην μου πειτε για το που θα βρειτε χρονο,αντι να διαβασετε τις ετοιμες φυλλαδες ιδεων του φροντιστηριου,διαβαστε εφημεριδα ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top