Πανελλήνιες 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
και οι γονείς μου ανησυχούν γιατί νομίζουν μήπως δεν πετύχω εκεί που θέλω.....δεν ξέρω τι να κάνω...
το γνωστο μπορώ να το κάνω μόνος μου και τη λογοτεχνιά και την ιστορια???τι λέτε??

Λογοτεχνία μπορείς 100% να τη βγάλεις μόνος σου. Το ίδιο ισχύει και για την ιστορία, με ένα πολύ καλό βοήθημα και προσοχή στο σχολείο την ώρα του μαθήματος. Ειδικά αν έχετε καλό καθηγητή, εκμεταλλεύσου το, ρώτα όσες περισσότερες απορίες μπορείς και ζήτα του αν έχει κάποια ώρα κενό να σε παίρνει και να σου εξηγεί κάποια πράγματα, δε νομίζω να έχει αντίρρηση. Για το γνωστό έχω επιφυλάξεις, καθώς θέλει αρκετή προσοχή, και έχει παγίδες και δύσκολα σημεία... Μάθε ΤΕΛΕΙΑ μετάφραση και εισαγωγή (αυτά μπορείς και μόνος σου, αλλά καλό θα ήταν αν μπορείς να τα λες σε κάποιον προκειμένου να σε διορθώνει), ώστε μαζί με τα λεξιλογικά να θεωρείς το 30/60 δεδομένο.
Τώρα για τα κενά που λες ότι έχεις, καλύπτονται άνετα με συστηματικό διάβασμα. Εκμεταλλεύσου σαββατοκύριακα, αργίες και διακοπές. Αν έχεις ένα πρόγραμμα και δεν παρεκκλίνεις από αυτό, όλα θα πάνε μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και οι γονείς μου ανησυχούν γιατί νομίζουν μήπως δεν πετύχω εκεί που θέλω.....δεν ξέρω τι να κάνω...
το γνωστο μπορώ να το κάνω μόνος μου και τη λογοτεχνιά και την ιστορια???τι λέτε??

Προσωπική άποψη είναι ότι θα μπλεχτείς άσχημα αν διακόψεις τώρα.Διότι 2 1/2 μήνες έχεις συνηθίσει σε ένα τρόπο διαβάσματος/παράδοσης κτλ τον οποίο αν δεν έχεις μάθει να διαβάζεις και να αφομοιώνεις μονός σου ΣΩΣΤΆ Θα χαθείς.Εκτός αυτού.Το να διαβαζεις από διάφορες πηγές του ίντερνετ συν το σχολείο συν ότι βοηθήματα έχεις (αν έχεις)...Καταλαβαίνεις ότι θα γίνει λίγο αχταρμας το πράμα.


Το παραπάνω ήταν μία προσωπική γνώμη.Μην αρχίσετε τα <<όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε αν...αν...αν...>>;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Δεν ξερω για σας παντως το δικο μας σχολειο ειναι ανυπαρκτο... Παλι καλα που υπαρχουν τα φροντιστηρια αλλιως δεν πας πουθενα... Και δεν φταινε παντα οι καθηγητες καθως μερικοι ειναι πολυ καλοι αλλα η οργανωση ειναι για τα μπαζα... Για παραδειγμα φυσικη μπαινω αυριο στερεο και στο σχολειο εχουμε κανει 7-8 μαθηματα και μας εχει παει με τη μια φθινουσες... Χωρις ασκησεις χωρις τιποτα! Πως να πας να γραψεις ετσι πανελληνιες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Δεν ξερω για σας παντως το δικο μας σχολειο ειναι ανυπαρκτο... Παλι καλα που υπαρχουν τα φροντιστηρια αλλιως δεν πας πουθενα... Και δεν φταινε παντα οι καθηγητες καθως μερικοι ειναι πολυ καλοι αλλα η οργανωση ειναι για τα μπαζα... Για παραδειγμα φυσικη μπαινω αυριο στερεο και στο σχολειο εχουμε κανει 7-8 μαθηματα και μας εχει παει με τη μια φθινουσες... Χωρις ασκησεις χωρις τιποτα! Πως να πας να γραψεις ετσι πανελληνιες??
Και σε εμάς τα ίδια. Στη φυσική ούτε καν τις ασκήσεις του σχολικού δεν κάνουμε όλες και έχουμε φτάσει μέχρι τις εξαναγκασμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
και σε εμας μια απο τα ιδια. Απογοητευση μεγαλη. Ειχα συνηθισει στην β λυκειου κατευθυνση με μια εξαιρετη καθηγητρια να κανω λατινικα στο σχολειο, και τωρα μας ηρθε ενας αλλος που μας πηρε και λατινικα και αρχαια. Ειναι και το prestige. Ειναι δυνατον τετοιος καθηγητης να μην παρει τριτη λυκειου;.... Λιγη αυτογνωσια να ειχαν . Απογοητευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
και σε εμας μια απο τα ιδια. Απογοητευση μεγαλη. Ειχα συνηθισει στην β λυκειου κατευθυνση με μια εξαιρετη καθηγητρια να κανω λατινικα στο σχολειο, και τωρα μας ηρθε ενας αλλος που μας πηρε και λατινικα και αρχαια. Ειναι και το prestige. Ειναι δυνατον τετοιος καθηγητης να μην παρει τριτη λυκειου;.... Λιγη αυτογνωσια να ειχαν . Απογοητευση!
πω αυτο με το prestige ειναι εντελως ηλιθιο επιχειρημα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
αυτος παλια ηταν καθηγητης κορυφη. Και τα μαθηματα που εκανε αυτος τα ανελαβε η εξαιρετη καθηγητρια. Αλλα φετος επρεπε να διαλεξει. Και διαλεξε εμας ..... Και την εξαιρετη καθηγητρια την εβαλαν να κανει αρχες φιλοσοφιας. Που μιλαμε η γυναικα εκανε μαθημα που αν δεν υπηρχε το θεμα του ποτε θα βγει η υλη, δεν θα χρειαζοταν να κανει κανεις ιδιαιτερο. Και μας ηρθε ο αλλος και προκοψαμε.

Το οτι μας διαλεξε για το prestige ειρωνικα το ειπα προς το ατομο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αυτος παλια ηταν καθηγητης κορυφη, αλλα εγινε μετα καθηγητης σεπ για πολλα χρονια. Και τα μαθηματα που εκανε αυτος τα ανελαβε η εξαιρετη καθηγητρια. Αλλα φετος καταργηθηκε το σεπ σε εμας. Και αυτος επρεπε να διαλεξει. Και διαλεξε εμας ..... Και την εξαιρετη καθηγητρια την εβαλαν να κανει αρχες φιλοσοφιας. Που μιλαμε η γυναικα εκανε μαθημα που αν δεν υπηρχε το θεμα του ποτε θα βγει η υλη, δεν θα χρειαζοταν να κανει κανεις ιδιαιτερο. Και μας ηρθε ο αλλος και προκοψαμε.

Το οτι μας διαλεξε για το prestige ειρωνικα το ειπα προς το ατομο του
εννοω οτι βαζουν καθηγητες που ειναι απλα περισσοτερα χρονια στο σχολειο και θεωρουνται και καλα πιο εμπειροι στις κατευθυνσεις της Γ λυκείου απλα για να τους κανουν το χατιρι. Τα περασα και εγω και απο τι μαθαινω τα περναει και η τωρινη 3η λυκειου του σχολειου μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
εννοω οτι βαζουν καθηγητες που ειναι απλα περισσοτερα χρονια στο σχολειο και θεωρουνται και καλα πιο εμπειροι στις κατευθυνσεις της Γ λυκείου απλα για να τους κανουν το χατιρι. Τα περασα και εγω και απο τι μαθαινω τα περναει και η τωρινη 3η λυκειου του σχολειου μου

Εμείς το είχαμε αυτό μέχρι πέρυσι. Ιστορία κατεύθυνσης Γ' λυκείου έπαιρνε μία καθηγήτρια που είναι γύρω στα 55+, τρελή γιατί είχε κάτι οικογενειακά προβλήματα, πιστεύει ότι υπάρχουν πνεύματα στο σχολείο κλπ κλπ. Φέτος όσοι πήραν την Γ' λυκείου στην θεωρητική είναι καινούριοι καθηγητές. Μόνο αυτός που μας κάνει αρχαία είναι παλιός και ευτυχώς που μας κράτησε γιατί είναι από τους καλύτερους καθηγητές στο λύκειο μου. Πόσο χάρηκα όταν μας είπαν ότι δε θα έχουμε τους παλιούς καθηγητές :D Γιατί είναι όλοι τους στριμμένοι και δε κάνουν καλά το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης1994

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχω του φροντιστηρίου τα βοηθήματα...ειδικά για το γνωστό είναι περίπου 250 σελίδες...έχει τα πάντα...και τισ λογοτεχνίας έχει 390 για όλα τα κείμενα...οσο για το άγνωστο και τα λατινικά έλεγα να κάνω ιδιαίτερα ή να συνεχίσω μόνο αυτά στο φροντιστήριο...έκθεση είμαι καλός...δεν μασ εκανε και τιποτα στο φροντιστήριο....το ίδιο και στην ιστορια....απλα παπαγάλιζαν θεωρία....:(

Απλά περνάει ο χρόνος και μου λένε οι γονείς μου ότι δεν 8α τα καταφέρω μόνος μου.....σαν να μην μου έχουν εμπιστοσύνη....αυτά τα μαθήματα ειναι προσωπικού διαβάσματος....και νομίζω πως χάνω τοπ χρόνο μου....:((

Λογοτεχνία μπορείς 100% να τη βγάλεις μόνος σου. Το ίδιο ισχύει και για την ιστορία, με ένα πολύ καλό βοήθημα και προσοχή στο σχολείο την ώρα του μαθήματος. Ειδικά αν έχετε καλό καθηγητή, εκμεταλλεύσου το, ρώτα όσες περισσότερες απορίες μπορείς και ζήτα του αν έχει κάποια ώρα κενό να σε παίρνει και να σου εξηγεί κάποια πράγματα, δε νομίζω να έχει αντίρρηση. Για το γνωστό έχω επιφυλάξεις, καθώς θέλει αρκετή προσοχή, και έχει παγίδες και δύσκολα σημεία... Μάθε ΤΕΛΕΙΑ μετάφραση και εισαγωγή (αυτά μπορείς και μόνος σου, αλλά καλό θα ήταν αν μπορείς να τα λες σε κάποιον προκειμένου να σε διορθώνει), ώστε μαζί με τα λεξιλογικά να θεωρείς το 30/60 δεδομένο.
Τώρα για τα κενά που λες ότι έχεις, καλύπτονται άνετα με συστηματικό διάβασμα. Εκμεταλλεύσου σαββατοκύριακα, αργίες και διακοπές. Αν έχεις ένα πρόγραμμα και δεν παρεκκλίνεις από αυτό, όλα θα πάνε μια χαρά.
λες ε???:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
εννοω οτι βαζουν καθηγητες που ειναι απλα περισσοτερα χρονια στο σχολειο και θεωρουνται και καλα πιο εμπειροι στις κατευθυνσεις της Γ λυκείου απλα για να τους κανουν το χατιρι. Τα περασα και εγω και απο τι μαθαινω τα περναει και η τωρινη 3η λυκειου του σχολειου μου

πω ρε φιλε τι μου θυμισες.
που επαιρνε συνταξη ο καθηγητης χημειας και τον παρακαλουσαν οι μαθητες της θετικης να κατσει εναν ακομα χρονο:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ξέρετε αν μπορεί κανείς να δώσει σε διαφορετικό κτίριο από το σχολείο του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ξέρετε αν μπορεί κανείς να δώσει σε διαφορετικό κτίριο από το σχολείο του;
Ειναι αναλογα αν θα ειναι εξεταστικο κεντρο το σχολειο σου..
Στο δικο μου δηλαδη φετος, εδιναν παιδια και απο αλλο σχολειο..
Μπορει και να τυχει να δινεις αλλου δηλαδη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ειναι αναλογα αν θα ειναι εξεταστικο κεντρο το σχολειο σου..
Στο δικο μου δηλαδη φετος, εδιναν παιδια και απο αλλο σχολειο..
Μπορει και να τυχει να δινεις αλλου δηλαδη..
Το δικό μου σχολείο είναι εξεταστικό κέντρο. Αυτό ρωτάω, αν γίνεται να δώσεις σε άλλο εξετεστικό κέντρο από αυτό που υπάγεσαι. Μπορεί πχ να βρίσκεσαι σε άλλο τόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Το δικό μου σχολείο είναι εξεταστικό κέντρο. Αυτό ρωτάω, αν γίνεται να δώσεις σε άλλο εξετεστικό κέντρο από αυτό που υπάγεσαι. Μπορεί πχ να βρίσκεσαι σε άλλο τόπο.
Οχι.. Αν το σχολειο σου ειναι εξεταστικο κεντρο, τοτε θα δινεις εκει..
Βασικα, δεν εχω ακουσει περιπτωση παιδιου που στο σχολειο του γινονταν εξετασεις, και αυτο εδινε αλλου..
Αν εννοεις, αν εχεις το δικαιωμα να πας σε καποιο αλλο εξεταστικο κεντρο, πιο κοντα σε εσενα (αν πχ. μενεις γερακα, πηγαινεις σε σχολειο της Παλληνης που ειναι εξεταστικο κεντρο, και θες να δωσεις σε εξεταστικο κεντρο του Γερακα), δεν μπορεις να το κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Οχι.. Αν το σχολειο σου ειναι εξεταστικο κεντρο, τοτε θα δινεις εκει..
Βασικα, δεν εχω ακουσει περιπτωση παιδιου που στο σχολειο του γινονταν εξετασεις, και αυτο εδινε αλλου..
Αν εννοεις, αν εχεις το δικαιωμα να πας σε καποιο αλλο εξεταστικο κεντρο, πιο κοντα σε εσενα (αν πχ. μενεις γερακα, πηγαινεις σε σχολειο της Παλληνης που ειναι εξεταστικο κεντρο, και θες να δωσεις σε εξεταστικο κεντρο του Γερακα), δεν μπορεις να το κανεις..
Κρίμα. Βασικά ήθελα να αποφύγω τα κουτσομπολιά και τις άβολες ερωτήσεις τίποτα καθηγητών μου σε περίπτωση που αποφασίσω να ξαναδώσω πανελλήνιες όταν τελειώσω αυτή τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Κρίμα. Βασικά ήθελα να αποφύγω τα κουτσομπολιά και τις άβολες ερωτήσεις τίποτα καθηγητών μου σε περίπτωση που αποφασίσω να ξαναδώσω πανελλήνιες όταν τελειώσω αυτή τη σχολή.
Μμμ.. Για να ξαναδωσεις, δεν ξερω τι παιζει.. Τοση ωρα νομιζα οτι μιλαμε για "πρωτη" εξεταση..
Παντως σου προτεινω, οταν αποφασισεις οτι θελεις να δωσεις, να μπεις σε ενα λυκειο της επιλογης σου και να ρωτησεις τι παιζει..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Μμμ.. Για να ξαναδωσεις, δεν ξερω τι παιζει.. Τοση ωρα νομιζα οτι μιλαμε για "πρωτη" εξεταση..
Παντως σου προτεινω, οταν αποφασισεις οτι θελεις να δωσεις, να μπεις σε ενα λυκειο της επιλογης σου και να ρωτησεις τι παιζει..:P

Γιατι θα ξερουν νομιζεις εκει να του απαντησουν?? Αμα ερθει παντως στο δικο μας ο λυκειαρχης μας δεν ξερει που παν τα 4... :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τα εξεταστικα κεντρα ειναι ιδια καθε χρονια ή αλλαζουν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Τελευταία εβδομάδα κατάληψης. Από Δευτέρα ανοίγει το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top