Πανελλήνιες 2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
KatM



"""Και μπορώ να πώ πως είμαι τυχερή διότι οι καθηγητές της κατεύθυνσής μας είναι πάρα πολύ καλοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν!!"""

Αυτο ειναι ενα προνομιο που πιστεψε με, λιγοι το εχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatM

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Θα το εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορώ :) Ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλά αν χρειαστείς κάτι ρώτα και από εδώ, πιστεύω τα παιδιά της θεωρητικής είναι πρόθυμα να σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω στο πρόβλημα που ανιμετωπίζω τον τελευταίο χρόνο στη Γ' Λυκείου.Σε αντίθεση με πολλά παιδιά φέτος δεν πρόκειται να κάνω μαθήματα σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα και με αγχώνει το γεγονός οτι όλοι οι συμμαθητές μου λένε οτι θα αποτύχω κλπ.Πιστεύετε πως με συστηματικό διάβασμα ,πολλές επαναλήψεις, και με βοηθήματα θα καταφέρω να ανταπεξέλθω στη δυσκολία των τελικών εξετάσεων? Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)


θεωρητική?χμμ!
νομίζω πως αν εκμεταλλευτείς(με την καλή έννοια) τους καθηγητές στο σχολείο σου,ναι,μπορείς να τα καταφέρεις δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζουν,σε κάτι αποσκοπούν και αυτοί.
well ιστορία μπορείς να προσέχεις πολύ την ώρα του μαθήματος,εάν κάτι δεν καταλαβαίνεις μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις και επίσης αν ο καθηγητής δεν σας βάζει πολλές πηγές να επεξεργάζεστε ζήτα του προσωπικά να σε καθοδηγήσει και εξήγησε του πως έχει η κατάσταση (μην νομίζεις ότι και οι ίδιοι δεν ξέρουν τι παίζει με τα φροντιστήρια).Από κει και πέρα το διάβασμα είναι καθαρά δικό σου θέμα και μόνο
λογοτεχνία θα σου πω ότι ισχύουν τα ίδια με την ιστορία,επιπλέον με ένα ψάξιμο στο ίντερνετ μπορείς να βρεις αρκετές σημειώσεις και παρατηρήσεις για το κάθε κείμενο χωριστά που θα σε βοηθήσουν.
έκθεση νομίζω πως δεν μπορείς να το σώσεις μόνο από την τρίτη λυκείου αλλά πρέπει να διαθέτεις τις βάσεις από τις προηγούμενες χρονιές.Συνήθως οι καθηγητές για να προλάβουν δεν ασχολούνται με πράγματα προηγούμενων ετών ή τα περνάνε πολύ γρήγορα :)
αρχαία! το μεγάλο πακέτο,αν έχεις πολλά κενά κοίτα να μάθεις απ'έξω την γραμματική και το συντακτικό που σου έχει δοθεί τα προηγούμενα χρόνια.Αν δεν έχεις κενά τότε είσαι μια χαρά.Στο άγνωστο ζήτα από τον καθηγητή σου αν μπορεί να σου δίνει επιπλέον άγνωστα κείμενα και να στα διορθώνει(αν έχει όρεξη ο καθηγητής θα σε βοηθήσει αν όχι,ίσως βρεις στο ίντερνετ ή σε βοηθήματα άγνωστα κείμενα με τις λύσεις τους ώστε να βλέπεις τα λάθη σου και να τα διορθώνεις)
Στο γνωστό τώρα πολλή προσοχή στο μάθημα και ερωτήσεις,κάνε πολλές ερωτήσεις ώστε να καταλάβεις απόλυτα.
Όσο για την εισαγωγή διάβασμα δικό σου και τίποτα παραπάνω.
λατινικά δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις ή τι όχι,πάλι παίζουν ρόλο τα κενά που έχεις ή δεν έχεις και πάλι θα πρέπει να διαβάσεις γραμματική και συντακτικό. Λατινικά θα χρειαστείς σίγουρα να λύσεις πολλές ασκήσεις με συμπλήρωση κενών,μετατροπές κτλ. Και πάλι το βάρος πέφτει στον καθηγητή σου αν και πέρυσι είχα βρει πολλά τεστ στο ίντερνετ τα οποία μπορείς να τα λύνεις και να βλέπεις μετά τα λάθη σου. Στα λατινικά το καλό είναι πως αν λύσεις πολλές ασκήσεις,μάθεις τέλεια τις μεταφράσεις και το συντακτικό μπορείς να γράψεις πολύ καλά αφού αυτά που θα σου ζητηθούν είναι συγκεκριμένα,ρίξε αργότερα και ματιά στις πανελλήνιες προηγούμενων ετών για να δεις την δομή των ερωτήσεων.
Όλα αυτά βέβαια αν δεν έχετε κατάληψη στο σχολείο και μπορείς να ακολουθήσεις το μάθημα κανονικά ώστε να μην τρέχεις στο τέλος αλλιώς...ευνοημένοι βγαίνουν όσοι πάνε φροντιστήριο αφού δεν χάνουν το μάθημα και προχωρούν κανονικά(μάλιστα έχουν και χρόνο το πρωί για επαναλήψεις)
αυτά. καλό κουράγιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatM

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδιά οι συμβουλές σας θα μου φανούν σίγουρα χρήσιμες thanks!!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xrysaa:*

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
μια ερώτηση...δεν ξέρω άμα ''κολλάει'' εδώ......
τα σχόλια που υπάρχουν στα κείμενα(για θεωρητική κατεύθυνση μιλάω) πρέπει να τα μαθαίνω όλα απ'έξω...;;
μου φαίνονται αρκετά γι 'αυτό ρωτάω....
sorryyy αν δεν ταιριάζει η ερώτηση εδώ....:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
μια ερώτηση...δεν ξέρω άμα ''κολλάει'' εδώ......
τα σχόλια που υπάρχουν στα κείμενα(για θεωρητική κατεύθυνση μιλάω) πρέπει να τα μαθαίνω όλα απ'έξω...;;
μου φαίνονται αρκετά γι 'αυτό ρωτάω....
sorryyy αν δεν ταιριάζει η ερώτηση εδώ....:redface::redface:

Οχι ρε,τι λες,εχεις δει ποσα ειναι συνολικα?Απλα,να τα ξερεις με δικα σου λογια και το κυριοτερο να κατανοεις αυτα που διαβαζεις.Και μια συμβουλη,που μπορει να φαινεται αυτονοητη,αλλα ειναι σημαντικη:Να διαβαζεις τα σχολια παραλληλα με το κειμενο,και να μη μαθαινεις τα σχολια ''ξερα''.Αυτα απο μενα,αν θελουν και αλλοι θεωρητικοι,ας δωσουν τα φωτα τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Οχι ρε,τι λες,εχεις δει ποσα ειναι συνολικα?Απλα,να τα ξερεις με δικα σου λογια και το κυριοτερο να κατανοεις αυτα που διαβαζεις.Και μια συμβουλη,που μπορει να φαινεται αυτονοητη,αλλα ειναι σημαντικη:Να διαβαζεις τα σχολια παραλληλα με το κειμενο,και να μη μαθαινεις τα σχολια ''ξερα''.Αυτα απο μενα,αν θελουν και αλλοι θεωρητικοι,ας δωσουν τα φωτα τους.:)
Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου :) Εγώ τα διαβαζω να δώ τι λένε και τα μαθαίνω με δικά μου λόγια...Είναι πολλά και τεράστια..Δεν είναι εφικτό να μαθευτούν απ εξώ όλες αυτες οι γκομούτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xrysaa:*

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!;):):)
νόμιζα οτι τα ήθελαν απ'έξω όλα και είχα τρομάξει...:ermm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
με το πολύ διάβασμα(αν βέβαια το κάνεις) θα δεις πως θα τα μάθεις σχεδόν απ'έξω.
αν κάνεις αυτό π είπε ο Νίκος θα έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα,βοηθάει πραγματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ παιδιά έχω πρόβλημα με τα Αρχαία...δε μπορώ το γνωστό...Δε μπορώ να τα μάθω τα σχόλια...μου φαίνονται τόσο δύσκολα :/ καμια βοήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
ουσιαστικά μαθαίνονται σαν τα σχόλια της λογοτεχνίας αν και κατά τη γνώμη μου,όσα έχει το σχολικό βιβλίο μάθε τα απ'εξω(δεν είναι πολλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
ΜΜΜ μάλιστα...αν και πιο πολύ σε αυτό τον ηλίθιο το Πρωταγόρα δυσκολεύομαι πο έχω και τη διαίσθηση ότι θα πέσει φέτος :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xrysaa:*

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οι περισσότεροι λένε οτι φέτος θα πέσει Πρωταγόρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
καλά μην ακούτε τι λένε :)
όλα θα τα μάθετε εξίσου καλά,έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
ΕΕΕ ναι νομίζω ότι φέτος είναι η σειρά του :/ και απο Λογοτεχνία πιστεύω Αμάρτημα ή Ονειρο στο κύμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
οι περισσότεροι λένε οτι φέτος θα πέσει Πρωταγόρας...

Και πέρσι τα ίδια έλεγαν, ότι θα έπεφτε πρωταγόρας :)
Πέτυχαν τον Πλάτωνα τουλάχιστον.


Όσον αφορά τα σχόλια του γνωστού, μη περιμένετε με την πρώτη προσέγγιση να τα ξέρετε τέλεια. Όσο να' ναι, ο φιλοσοφικός λόγος είναι κάτι που μέχρι πρότινος σας ήταν άγνωστο, και επομένως λίγο δύσκολο να κατανοηθεί. Φροντίστε να μη σας μένουν απορίες και σταδιακά θα τα μάθετε. Προς το τέλος της χρονιάς θα τα ξέρετε όπως πρέπει, όχι τώρα, είναι υπερβολικά νωρίς. Πάντως μη προσπαθείτε να τα μάθετε παπαγαλία. Πρώτα κατανοούμε και μετά το προσεγγίζουμε με την ακριβή έκφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Και πέρσι τα ίδια έλεγαν, ότι θα έπεφτε πρωταγόρας :)
Πέτυχαν τον Πλάτωνα τουλάχιστον.


Όσον αφορά τα σχόλια του γνωστού, μη περιμένετε με την πρώτη προσέγγιση να τα ξέρετε τέλεια. Όσο να' ναι, ο φιλοσοφικός λόγος είναι κάτι που μέχρι πρότινος σας ήταν άγνωστο, και επομένως λίγο δύσκολο να κατανοηθεί. Φροντίστε να μη σας μένουν απορίες και σταδιακά θα τα μάθετε. Προς το τέλος της χρονιάς θα τα ξέρετε όπως πρέπει, όχι τώρα, είναι υπερβολικά νωρίς. Πάντως μη προσπαθείτε να τα μάθετε παπαγαλία. Πρώτα κατανοούμε και μετά το προσεγγίζουμε με την ακριβή έκφραση.

Thanks Μαριαααααα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!;):):)
νόμιζα οτι τα ήθελαν απ'έξω όλα και είχα τρομάξει...:ermm::confused:

οχι,κοριτσι μου,ηρεμησε.Για ονομα του Θεου,εξαλλου εαν μπορεις,μη μενεις στη στειρα απομνημονευση (με δικα σου λογια παντα)σχολιων,αλλα θα δεις οτι διαβαζοντας το κειμενο,οταν απαντας στις ερωτησεις,θα βαζεις και καποια πραγματα δικα σου στις απαντησεις.Μεγαλη σημασια παιζει και η δομη στις απαντησεις και ο τροπος που τα γραφεις,επισης.

Εγώ παιδιά έχω πρόβλημα με τα Αρχαία...δε μπορώ το γνωστό...Δε μπορώ να τα μάθω τα σχόλια...μου φαίνονται τόσο δύσκολα :/ καμια βοήθεια;

Λοιπον,αφου μαθεις τη μεταφραση του εκαστοτε κειμενου και το κατανοησεις καλα,δες τα σχολια του βιβλιου σε σχεση με το κειμενο,και προσπαθησε να τα κατανοησεις.Αν στην τελικη δε μπορεις μαθε το καθενα οσο πιο κοντα στο βιβλιο μπορεις,αποστηθιζοντας προταση-προοταση και μετα ολο μαζι.
(ετσι εκανα εγω τουλαχιστον).Και μη νομιζεις,ουτε εγω καταλαβαινα πολλα σχολια του Γνωστου,φαινονται πολλες φορες ασυνδετα με το καθε κειμενο,οποτε κοιτουσα μονο να τα μαθω απέξω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
μια ερώτηση...δεν ξέρω άμα ''κολλάει'' εδώ......
τα σχόλια που υπάρχουν στα κείμενα(για θεωρητική κατεύθυνση μιλάω) πρέπει να τα μαθαίνω όλα απ'έξω...;;
μου φαίνονται αρκετά γι 'αυτό ρωτάω....
sorryyy αν δεν ταιριάζει η ερώτηση εδώ....:redface::redface:

Σε γενικές γραμμές με κάλυψε ο Νίκος. Απ'έξω στη λογοτεχνία αν μάθεις κάτι αυτό θα είναι τα γενικά γνωρίσματα των συγγραφέων (πχ οι καινοτομίες του Παπαδιαμάντη, οι επιρροές του Σολωμού), αλλά σε βοηθάει και το κείμενο σε αυτά, και φυσικά η εκφώνηση (πχ φέτος έλεγαν ότι ο Σολωμός επηρεάστηκε από αυτό, αυτό κι αυτό, βρείτε τα στο κείμενο). Διάβαζε καλά τις σημειώσεις σου και μετά στηρίξου σε αυτές για να διαμορφώσεις την απάντησή σου. Τώρα στα ποιήματα, κάποια μικρά σχόλια που έχει το βιβλίο στο καθένα καλό θα ήταν να τα ξέρεις όσο πιο πιστά μπορείς γιατί χρειάζονται σε πολλά σημεία και σε διάφορους τύπους ερωτήσεων, αλλά ποτέ παπαγαλία, μπορείς να κινηθείς πιο ελεύθερα (με εξαίρεση το "μέσα στους προσφυγικούς συνοικισμούς, που έχει δυο σχόλια που αφορούν τοπικά έθιμα, εκεί αναγκαστικά το μαθαίνεις όπως το λέει, δε χωράει αυτοσχεδιασμός :P). Σε καμία περίπτωση πάντως μη κάτσεις να τα μάθεις όλα επακριβώς, θα πελαγώσεις τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top