[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αχρησία :P
κι εγώ αχρηστία διάβαζα για αρκετό καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...στη βιολογια γεν. γ'λυκειου εχουν γινει πολλες αλλαγες στο βιβλιο, με αποτελεσμα να μην ισχυει το περσινο...
Παιδιά, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλαγές λέει, όχι νέο βιβλίο. Αυτό σημαίνει μερικές διορθώσεις, ίσως ξαναγράψιμο μερικών κομματιών και προσθήκη νέων ασκήσεων. Δηλαδή δεν θα αλλάξει η δομή του βιβλίου. Επίσης στην ύλη δεν αναμαίνονται αλλαγές ή αν υπάρξουν θα είναι ασήμαντες. (Τάδε έφη καθηγητής βιολόγος σε φίλη μου).
ΕΤΣΙ . ΚΑΙ . ΒΓΑΛΟΥΝ . ΕΞΕΛΙΞΗ .
Μπα, δεν νομιζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση. Οι βιολόγοι θα ξεσηκωθούν αν γίνει κάτι τέτοιο. Έκαναν ολόκληρο αγώνα να μπει στην ύλη η εξέλιξη γιατί αντιδρούσε το παπαδαριό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Τέλος από σήμερα η θερινή προετοιμασία!Με φυσική τελειώσαμε..Ο καθηγητής έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος,γιατί προχωράμε με κανονικούς ρυθμούς και πειδή είμαστε όλοι σε αρκετά καλό επίπεδο,μπορούμε να κάνουμε διάφορα θέματα σε κάθε ενότητα,ασκήσεις κάθε βαθμού δυσκολίας...
Είπε ότι μέχρι μέσα Οκτώβρη θα έχουμε βγάλει όλο το πρώτο κεφάλαιο,μέχρι τα Χριστούγεννα τα κύματα και μετά τις γιορτές θα αασχοληθούμε με το 3ο κεφάλαιο...Καλά δεν είναι??Εμένα μου φάνηκε μια χαρά γιατί από τη μία θα καταλαβαίνουμε καλά τα πάντα αφού θα αφιερώνουμε αρκετό χρόνο,κι από την άλλη δε θα τελειώσουμε πολύ νωρίς την ύλη για να κόψουμε τις φλέβες μας μετά...
Τέσπα,καλή ξεκούραση για το προσεχές 20αήμερο!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Τέλος από σήμερα η θερινή προετοιμασία!Με φυσική τελειώσαμε..Ο καθηγητής έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος,γιατί προχωράμε με κανονικούς ρυθμούς και πειδή είμαστε όλοι σε αρκετά καλό επίπεδο,μπορούμε να κάνουμε διάφορα θέματα σε κάθε ενότητα,ασκήσεις κάθε βαθμού δυσκολίας...
Είπε ότι μέχρι μέσα Οκτώβρη θα έχουμε βγάλει όλο το πρώτο κεφάλαιο,μέχρι τα Χριστούγεννα τα κύματα και μετά τις γιορτές θα αασχοληθούμε με το 3ο κεφάλαιο...Καλά δεν είναι??Εμένα μου φάνηκε μια χαρά γιατί από τη μία θα καταλαβαίνουμε καλά τα πάντα αφού θα αφιερώνουμε αρκετό χρόνο,κι από την άλλη δε θα τελειώσουμε πολύ νωρίς την ύλη για να κόψουμε τις φλέβες μας μετά...
Τέσπα,καλή ξεκούραση για το προσεχές 20αήμερο!!:clapup:
πλάκα κάνεις...και εγώ με Φυσική τελειωσα σημερα (ειχα και χημεια βεβαια)
κανονικα τελειωσα σημερα...αλλα εχω και το Σαββατο αναπληρωση 2 ωρες Μαθηματικα που ειχαν χαθει xD

Και εμεις ετσι στη φυσικη...ειμαστε τωρα στα ελατηρια και κανουμε πολλες ασκησεις και αρκετες τσιμπημενες, το 1ο κεφαλαιο θα εχει βγει γυρω στον Οκτωμβρη και Χριστουγεννα τα κυμματα....τα ιδια κανουμε.
Την υλη θα την τελειωσουμε τελη Φλεβαρη λεει... (καλα δεν ειναι ; )

τελος παντων καλη ξεκουραση :D
τελευταια βδομαδα Αυγουστου εμεις γραφουμε διαγωνισματα...εσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παιδια πως τα πατε με αοδε?εμενα μου βγαζει το λαδι καθε φορα :$ ειναι το χειροτερο μου να μαθαινω κατι παπαγαλια ,και φοβαμαι μηπως σε λιγο καιρο δεν θα θυμαμαι τιποτε,το μαθημα για να το μαθω μου περνει περιπου 2.30 ωρες :/επειδη καθομαι και τα γραφω ξανα και ξανα αφηστε που πιανετε το χερι μου,και παλι καλα δν τα μαθαινω ,και το χειμωνα δν θα εχω την πολυτελεια να ασχολουμε τοση ωρα με αοδε.

Πάρε φύλλα Α4 και γράφε αντέγραψε το βιβλίο πολλές φορές. στα φύλλα. Ξαφνικά θα έρθει η στιγμή που δε θα χρειαζεσαι το βιβλίο γιατί θα τα εχεις μαθει όλα απέξω.

Οι περισσότεροι προσπθούν να τα μάθουν χωρίς να γράψον και αυτό ειναι μεγάλο λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελειώνω Παρασκευή ή Σάββατο, ανάλογα πότε γράφω χημεία και ολόκληρος ο Αύγουστος μένει για διακοπές!!! Και μόλις ξεκινήσουμε έχω διαγώνισμα στη φυσική!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
πλάκα κάνεις...και εγώ με Φυσική τελειωσα σημερα (ειχα και χημεια βεβαια)
κανονικα τελειωσα σημερα...αλλα εχω και το Σαββατο αναπληρωση 2 ωρες Μαθηματικα που ειχαν χαθει xD
τελος παντων καλη ξεκουραση :D
τελευταια βδομαδα Αυγουστου εμεις γραφουμε διαγωνισματα...εσεις;
Αχα..Ίδιο πρόγραμμα έχουμε!Κι εμείς ελατήρια είμαστε,φτάσαμε μέχρι ενέργειες και την τελευταία βδομάδα κάναμε μόνο ασκήσεις...Μια χαρά είναι ο Φλεβάρης για την ύλη,δε χρειάζεται και νωρίτερα...Τώρα εμείς ξεκινάμε αρχές Σεπτέμβρη φροντιστήρια πάλι(απλά εγώ 22 Αυγούστου έχω βάλει πρόγραμμα να ξεκινήσω επανάληψη στα θερινά),αλλά δε μας έχουν πει για διαγωνίσματα...Λογικά θα γράψουμε λίγο πιο μετά...Έτσι κι αλλιώς μας είπαν ότι και το Σεπτέμβρη ακολουθείτα το καλοκαιρινό πρόγραμμα και από Οκτώβρη μπαίνει το χειμερινό...Για ώρες εννοώ...(Καλή ξεκούραση και σε σένα!:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Οι περισσότεροι προσπθούν να τα μάθουν χωρίς να γράψον και αυτό ειναι μεγάλο λάθος.
Σχετικο ειναι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάρε φύλλα Α4 και γράφε αντέγραψε το βιβλίο πολλές φορές. στα φύλλα. Ξαφνικά θα έρθει η στιγμή που δε θα χρειαζεσαι το βιβλίο γιατί θα τα εχεις μαθει όλα απέξω.

Οι περισσότεροι προσπθούν να τα μάθουν χωρίς να γράψον και αυτό ειναι μεγάλο λάθος.

Και όσοι δίνουν προφορικά, πώς τα καταφέρνουν, κι ας έχουν δυσλεξία; :hmm:

Θα πρότεινα να κατανοεί κάποιος πρώτα τις έννοιες στο μάθημα αυτό και μετά να προσπαθεί να το μάθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Omg wtf & 3 lol και ό,τι άλλο ιντερνετικό υπάρχει, πώς γίνεται να υπάρχουνε άτομα που μπορούνε να γράψουνε το βιβλίο ξανά για να το μάθουνε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα πρότεινα να κατανοεί κάποιος πρώτα τις έννοιες στο μάθημα αυτό και μετά να προσπαθεί να το μάθει.
Αυτό που γράφεις ισχύει για ΟΛΑ τα μαθήματα.

Πάρε φύλλα Α4 και γράφε αντέγραψε το βιβλίο πολλές φορές. στα φύλλα. Ξαφνικά θα έρθει η στιγμή που δε θα χρειαζεσαι το βιβλίο γιατί θα τα εχεις μαθει όλα απέξω.
Οι περισσότεροι προσπθούν να τα μάθουν χωρίς να γράψουν και αυτό ειναι μεγάλο λάθος.
Ναι, το διάβασμα θέλει και γράψιμο. Όμως, όχι ανόητες υπερβολές του δημοτικού "αντιγραφή του βιβλίου". Καθώς μελετάμε, σημειώνουμε στο τετράδιο μας: λέξεις κλειδιά, μερικά κύρια σημεία, κάποια σχήματα, βάζουμε πλαγιότιτλους. Έτσι φτιάχνουμε ένα σχεδιάγραμμα που θα το χρησιμοποιήσουμε όταν ξαναδιαβάσουμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και όσοι δίνουν προφορικά, πώς τα καταφέρνουν, κι ας έχουν δυσλεξία; :hmm:

Θα πρότεινα να κατανοεί κάποιος πρώτα τις έννοιες στο μάθημα αυτό και μετά να προσπαθεί να το μάθει.

Μα δεν έχει να κάνει με το πως θα το δώσει το μάθημα. Αυτό βοηθάει στην μνήμη. Αν γράφεις ένα κείμενο και στην συνέχεια διαβάσεις το κείμενο θα σου μείνει πολύ πιο εύκολα από το να πάρει το βιβλίο και να το παπαγαλίσεις χωρίς να έχει στυλό.
Το γράψιμο ίσα ίσα βοηθάει τα παιδιά με δυσλεξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Και γιατί πολύ απλά να μη το διαβάζεις και μετά να το λες σε κάποιον? Έτσι θα σε διορθώνει αν κάνεις λάθος και θα είναι και λιγότερο χρονοβόρο. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα στα μαθήματα που ήθελαν αποστήθιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ υπογράμμιζα με stabilo λέξεις κλειδιά,έγραφα δίπλα πλαγιότιλους κτλπ.
Σημαντικό είναι να μην βιάζεσαι-πιέζεσαι να τα μάθεις!Και επίσης,να κάνεις συχνά επαναλήψεις και μην τα παρατάς.
Ειδικά στο ΑΟΔΕ,κάποιες σελίδες θα φεύγουν πολύ εύκολα , κάποια άλλα όμως απαπα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
βιολογια γενικης ξεκινησα πριν μια βδομαδα και εβγαλα τα πρωτα δυο μαθηματα ... λεω να σταματησω επειδη εχουν κανει τις αλλαγες εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Εγώ θα σου 'λεγα να μη συνεχίσεις,αφ' ενός γιατί μπορεί να γίνουν αλλαγές και αφ' ετέρου γιατί είναι από τα "εύκολα" μαθήματα και πιστεύω ότι τώρα το καλοκαίρι καλύτερα θα 'ταν να ασχοληθείς με κάποιο άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ρε Νικολα θελω να σε ρωτησω κατι σοβαρα τωρα...

Με τα 25 ευρω που της εδινες σου καθοτανε?
:D
Γιατι με τετοιο μαθημα που κανει επρεπε να σε πληρωνε που δακτυλογραφουσες τις σημειωσεις της.......:whistle:


Fockos ενταξει αγορινα!
να μου καθοταν?? αυτη θα επρεπε να με πληρωνει για να της καθομουν :D

Εγώ θα σου 'λεγα να μη συνεχίσεις,αφ' ενός γιατί μπορεί να γίνουν αλλαγές και αφ' ετέρου γιατί είναι από τα "εύκολα" μαθήματα και πιστεύω ότι τώρα το καλοκαίρι καλύτερα θα 'ταν να ασχοληθείς με κάποιο άλλο...
ναι οντως ειναι πολυ ευκολο και εμεινε ο ανθρωπος οταν του ελεγα αυτολεξη το βιβλιο :P
και μια φιλη μου θα ξεκινησει απο σεπτεμβριο ... αρα να μην αγχωνομαι για την βιολογια λες ε?
Βασικα και ο ιδιος ο καθηγητης μου ειχε πει οτι θα βγαζαμε τη μιση υλη το καλοκαιρι και μετα θα καναμε καθε δευτερη βδομαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οι αλλαγες μπορει να ναι σημαντικες οπως με την Αλγεβρα Α'Λυκειου περσι που μπηκε σχεδον ενα κεφαλαιο με συνολα κλπ και εγιναν σημαντικές προσθαφαιρεσεις.40 με 45 σελιδες υλη ειναι!Διαβαστε κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^MaRiA7^

Νεοφερμένος

Η ^MaRiA7^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ολων σας :D θα τα βαλω σε εφαρμογη και πιστευω να εχω καλυτερα αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
παιδια να σας ρωτησω κατι
...μαθηματικα κατευθυνσης ποιο βοηθημα πιστευετε οτι αρκει(οταν λεω αρκει εννοω να αναλυει σε βαθος τη θεωρια και να καλυπτει αρκετα ειδη ασκησεων) για καποιον που εχει αρχισει μονος του το διαβασμα και θελει να περασει ενα "καλό" χερι την υλη;;;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top