[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
πράβο! σε καλό δρόμο είσαι εσύ ...αλί σε εμένα και τον ΝΙΚΟΤΕΧΧ και εγώ μόνο 1ο κεφάλαιο και 2 ποιήματα!:/:

Έχω πρόβλημα με την μνήμη. =[
Στη Λογοτεχνία δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Εισαγωγές, όμως, και ιστορίες, άστα να πάνε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Παιδια νομιζω πως οι πλεον αποφοιτοι το μονο που κανουμε ειναι να τρομαζουμε τα παιδια ειδικα με καποια σχολια:P θα ηταν καλυτερο να πουμε οτι ο μυθος της 3ης λυκειου ειναι μυθος που οντως το καταλαβαμε ολοι μας..που σιγουρα δεν θα το πιστεψουν αλλα σιγουρα δεν θα τους τρομαξει!! εχουν ακουσει ηδη τοσα πολλα για αυτο το ΄''τερας''

Το θεμα ειναι οτι και εμεις καταλαβαμε οτι ειμαι μυθος αφου τελειωσαμε. Και περυσι οταν ακουγαμε τους μεγαλυτερους να λενε οτι τελικα δεν ειναι τιποτα λεγαμε "μα καλα, τι βλακειες λενε; ολοκληρες ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ειναι":P
Μονο οταν πηρα τα θεματα της εκθεσης στα χερια μου και καταλαβα οτι δε δαγκωνουν συνειδητοποιησα οτι τελικα οντως δεν ειναι τιποτα.

Και τωρα στο θεμα μας.
Wolfe4ever, οταν λες οτι τελειωνεις τα λατινικα τελος αυγουστου, τα τελειωνεις - τελειωνεις - τελος; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά έκανα σήμερα το πρώτο μάθημα στα μαθηματικά κατεύθυνσης και έμεινα. Προχωράνε με ταχύτατους ρυθμούς και έκανα λίγο να συνηθίσω, στην αρχή έμενα πίσω και δεν καταλάβαινα τι γινόταν... Α ρε Dias πόσο δίκιο είχες με τα ιδιαίτερα...

Προς το τέλος του μαθήματος μου φάνηκαν όλα ΟΚ, αν και λίγο βιαστικά (μου φάνηκε) ότι προχωρούσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι και εμεις καταλαβαμε οτι ειμαι μυθος αφου τελειωσαμε. Και περυσι οταν ακουγαμε τους μεγαλυτερους να λενε οτι τελικα δεν ειναι τιποτα λεγαμε "μα καλα, τι βλακειες λενε; ολοκληρες ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ειναι":P
Μονο οταν πηρα τα θεματα της εκθεσης στα χερια μου και καταλαβα οτι δε δαγκωνουν συνειδητοποιησα οτι τελικα οντως δεν ειναι τιποτα.

Και τωρα στο θεμα μας.
Wolfe4ever, οταν λες οτι τελειωνεις τα λατινικα τελος αυγουστου, τα τελειωνεις - τελειωνεις - τελος; :p
μετα την εκθεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ρε παιδια, μην τρελαινεστε με το ποτε θα βγαλετε την υλη. Νταξει, συμφωνω οσο νωριτερα το καλυτερο, αλλα για παραδειγμα λογοτεχνια ο, τι και να κανετε παιζει μεγαλο ρολο η τυχη εκεινη τη στιγμη. Και στην ιστορια ειναι πολυ πιθανο να σας κοψουν κατι απο τις πηγες. Τα 20αρια που πρεπει να χτυπησετε ειναι βιολογια και λατινικα, με την προυποθεση οτι δεν ανηκετε στην κατηγορια που κανει συχνα απροσεξιες.

Α, και να συμπληρωσω. Η τυχη πραγματικα παιζει πολυ μεγαλο ρολο. Ιδιαιτερα στην εκθεση, καθως δεν ξερετε σε ποιον θα πεσετε. Για παραδειγμα το σχολειο μου. Περιπου 15 ατομα εγραψαν πανω απο 18 με το μεγαλυτερο βαθμο να ειναι 19,5. Ατομα ζωα, με ολη τη σημασια της λεξης, εγραψαν 16,5. Να ευχεστε να πεσετε σε φυσιολογιους διορθωτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Α, και να συμπληρωσω. Η τυχη πραγματικα παιζει πολυ μεγαλο ρολο. Ιδιαιτερα στην εκθεση, καθως δεν ξερετε σε ποιον θα πεσετε. Για παραδειγμα το σχολειο μου. Περιπου 15 ατομα εγραψαν πανω απο 18 με το μεγαλυτερο βαθμο να ειναι 19,5. Ατομα ζωα, με ολη τη σημασια της λεξης, εγραψαν 16,5. Να ευχεστε να πεσετε σε φυσιολογιους διορθωτες.

Ο ενας μου ειχε 18,4 και ο αλλος 15,2, πηγα σε τριτο και τελικο βαθμο πηρα 17.1. Οταν ειδα τι μου εβαλε ο καθενας σε καθε ασκηση εμεινα. Στη Β1 ο 1ος μου ειχε 9/10 και ο 2ος 3/10. Ο 3ος δε θυμαμαι νομιζω καπου στο 7/10.

Παντως στην εκθεση (που πιανει 40) ειχανε συμφωνησει, 40,35,36/40 μου βαλανε. Ημουν απο τους κωλοφαρδους που επεσα σ' εναν φυσιολογικο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Παιδιά έκανα σήμερα το πρώτο μάθημα στα μαθηματικά κατεύθυνσης και έμεινα. Προχωράνε με ταχύτατους ρυθμούς και έκανα λίγο να συνηθίσω, στην αρχή έμενα πίσω και δεν καταλάβαινα τι γινόταν... Α ρε Dias πόσο δίκιο είχες με τα ιδιαίτερα...

Προς το τέλος του μαθήματος μου φάνηκαν όλα ΟΚ, αν και λίγο βιαστικά (μου φάνηκε) ότι προχωρούσαμε.

Στα φροντιστήρια κάνουν γρήγορα τη θεωρία και μετά κοπανάνε τόνους ασκήσεων (λυμένες και άλυτες). Τους ενδιαφέρει να πάει το τμήμα γενικά καλά και γι αυτό επικεντώνονται στο πως να παπαγαλίσουν οι μαθητές standard ασκήσεις. Επειδή σε αρκετούς η γλώσσα των μαθηματικών μοιάζει με κινέζικα οι περισσότεροι φροντιστές επικεντώνονται ελάχιστα στη θεωρία και τη διδάσκουν απλοποιημένα εις βάρος των καλών μαθητών.

Μαθηματικά, φυσική θα ήταν καλό το ιδιαίτερο ή τουλάχιστον ολιγομελή τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Ρε παιδια, μην τρελαινεστε με το ποτε θα βγαλετε την υλη. Νταξει, συμφωνω οσο νωριτερα το καλυτερο, αλλα για παραδειγμα λογοτεχνια ο, τι και να κανετε παιζει μεγαλο ρολο η τυχη εκεινη τη στιγμη. Και στην ιστορια ειναι πολυ πιθανο να σας κοψουν κατι απο τις πηγες. Τα 20αρια που πρεπει να χτυπησετε ειναι βιολογια και λατινικα, με την προυποθεση οτι δεν ανηκετε στην κατηγορια που κανει συχνα απροσεξιες.

Α, και να συμπληρωσω. Η τυχη πραγματικα παιζει πολυ μεγαλο ρολο. Ιδιαιτερα στην εκθεση, καθως δεν ξερετε σε ποιον θα πεσετε. Για παραδειγμα το σχολειο μου. Περιπου 15 ατομα εγραψαν πανω απο 18 με το μεγαλυτερο βαθμο να ειναι 19,5. Ατομα ζωα, με ολη τη σημασια της λεξης, εγραψαν 16,5. Να ευχεστε να πεσετε σε φυσιολογιους διορθωτες.
μου προτεινεις να μαθαινω τις δευτερεύουσες από την αρχη τελεια? (στα λατινικα) ή να τις αφησω λιγο και να επικεντρωθω στα υπολοιπα των λατινικων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LeftNorth

Νεοφερμένος

Ο LeftNorth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
τα λατινικα πως σας φαινονται παιδακια??? εγω μισω να μαθαινω απ' εξω τις δευτερευουσες...


Είναι όντως κουραστικό, αλλά μετά απο λίγο καιρό θα σου βγαίνουν αυτόματα. Με εξαίρεση κάποιες προτάσεις που θέλουν απομνημόνευση, τις υπόλοιπες θα τις βγάζεις με το που βλέπεις το σύνδεσμο και την ακολουθία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
μου προτεινεις να μαθαινω τις δευτερεύουσες από την αρχη τελεια? (στα λατινικα) ή να τις αφησω λιγο και να επικεντρωθω στα υπολοιπα των λατινικων?
Μάθε ΤΕΛΕΙΑ την ακολουθία των χρόνων. Αν μάθεις αυτό τα άλλα είναι παιχνιδάκι, γιατί :
- τον cum τον ιστορικό θα βαρεθείς να τον βλέπεις. Και ηλίθιο να είσαι θα τον μάθεις.
- cum καθαρά χρονικός και επαναληπτικός : από δυο παραδείγματα στο καθένα.
- cum αιτιολογικός : μια πρόταση sos εις το άπειρο. Και οι τοίχοι την μαθαίνουν.
- αιτιολογικές : όπως στα αρχαία.
- συμπερασματικές/τελικές/και κάποιες άλλες που μου διαφεύγουν τώρα έχουν το ίδιο μοτίβο αναγνώρισης
- εναντιωματικές / παραχωρητικές : πολύ εύκολες, οι αγαπημένες μου
- μένει μόνο ο dum και κάποια άλλα μεμονομένα παραδείγματα που διαφοροποιούνται, μετρημένα.
Υποθετικοί λόγοι : κι εκεί μαθαίνεις τη θεωρία πολύ καλά και μετά σου βγαίνει η αναγνώριση μόνη της. 5-6 εξαρτημένοι που υπάρχουν αν στους εξηγήσουν μια φορά είσαι οκ.

Λατινικά αν είσαι προσεκτικός έχεις το 100. Όχι σαν εμένα που έκανα λάθος το venio.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Μάθε ΤΕΛΕΙΑ την ακολουθία των χρόνων. Αν μάθεις αυτό τα άλλα είναι παιχνιδάκι, γιατί :
- τον cum τον ιστορικό θα βαρεθείς να τον βλέπεις. Και ηλίθιο να είσαι θα τον μάθεις.
- cum καθαρά χρονικός και επαναληπτικός : από δυο παραδείγματα στο καθένα.
- cum αιτιολογικός : μια πρόταση sos εις το άπειρο. Και οι τοίχοι την μαθαίνουν.
- αιτιολογικές : όπως στα αρχαία.
- συμπερασματικές/τελικές/και κάποιες άλλες που μου διαφεύγουν τώρα έχουν το ίδιο μοτίβο αναγνώρισης
- εναντιωματικές / παραχωρητικές : πολύ εύκολες, οι αγαπημένες μου
- μένει μόνο ο dum και κάποια άλλα μεμονομένα παραδείγματα που διαφοροποιούνται, μετρημένα.
Υποθετικοί λόγοι : κι εκεί μαθαίνεις τη θεωρία πολύ καλά και μετά σου βγαίνει η αναγνώριση μόνη της. 5-6 εξαρτημένοι που υπάρχουν αν στους εξηγήσουν μια φορά είσαι οκ.

Λατινικά αν είσαι προσεκτικός έχεις το 100. Όχι σαν εμένα που έκανα λάθος το venio.

Αν θυμάμαι καλά ο επαναληπτικός cum εμφανίζεται μόνο στα κείμενα 23,29.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά ο επαναληπτικός cum εμφανίζεται μόνο στα κείμενα 23,29.
Σωστά θυμάσαι, στον Καικίνα παίτο και στο κοράκι. Στο 23 αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και ο καθαρά χρονικός.

Αξέχαστη πρόταση είναι η παραχωρητική του κειμένου 42 αν θυμάμαι καλά... "χρήση ποιητική και μετακλασική" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Wolfe4ever, οταν λες οτι τελειωνεις τα λατινικα τελος αυγουστου, τα τελειωνεις - τελειωνεις - τελος; :p

Όχι τελειώνω - τελειώνω -τέλος.:P
Παύση και από τον Σεπτέμβρη με την αρχή του σχολείου πάλι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Oλοκληρο δασος και...τις τσεπες των γονιων μας. :P

Στα μαθηματικα κατευθυνσης ειχα (και εχω για ενθυμιο) 17 τετραδια 4 θεματων!!

Νομιζω οτι τρομαζουμε τα παιδια, ε;
17????:eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Φροντιστήριο "τέλος"(προσωρινά,μην παίρνουμε και θάρρος :P ) , από τέλος Αυγούστου πάλι. Μέχρι τότε ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ δεν θα κάνω άλλο διακοπές. Έκανα τόσο καιρό. Αλλά έχω να πω κάτι, δεν κάναμε μιγαδικούς στο φροντιστήριο αλλά μπήκαμε κατευθείαν όρια, τους μιγαδικούς τους αφήσαμε για μετά. Το κάνουν και σε εσάς αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoto.1220

Νεοφερμένος

Ο betoto.1220 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω κανοντας ιδιαιτερο ξεκινησα απο μιγαδικους
φιλοι μου που πανε φροντιστηριο, κανοντας 6 ωρες μαθηματικα τη βδομαδα, κανανε 2 μιγαδικους και 4 συναρτησεις, με αποτελεσμα να βγαλουν αυτα τα δυο και απο Σεπτεμβρη ορια...
Αποψη μου ειναι να γινεται με τη σειρα η υλη, αλλιως μπλεκεσαι.
Και μην παραμελεις τους μιγαδικους, 99 τοις 100 θα τους δουμε ως 2ο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Οι μιγαδικοί είναι περίπου ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετοι(Νομίζω, δηλαδή.Παίζει βέβαια να υπάρχουν και τίποτα συνδυαστικά, αλλά δεν έχω δει και πολλές στα βοηθήματα) με τα επόμενα κεφάλαια, οπότε δεν μπλέκεσαι όπως λες.

Εμείς στο φροντ. ξεκινήσαμε ανάλυση, βγάλαμε συναρτήσεις και τώρα πάμε όρια.Για μιγαδικούς...από Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Οι μιγαδικοί είναι περίπου ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετοι(Νομίζω, δηλαδή.Παίζει βέβαια να υπάρχουν και τίποτα συνδυαστικά, αλλά δεν έχω δει και πολλές στα βοηθήματα) με τα επόμενα κεφάλαια, οπότε δεν μπλέκεσαι όπως λες.

Εμείς στο φροντ. ξεκινήσαμε ανάλυση, βγάλαμε συναρτήσεις και τώρα πάμε όρια.Για μιγαδικούς...από Σεπτέμβρη.

Αστο, θα κανετε κατι συνδιαστικα στο τελος, με ολοκληρωματα και μιγαδικους ,θα σας βγουν τα ματια εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αυτό για τα συνδυαστικά με τους μιγαδικούς μας είπαν κι εμάς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top