[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τελειώνεις ταλαντώσεις ε...?Γενικά,είναι από τα δύσκολα κεφάλαια της φετινής ύλης?

οχι :devil::devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εμείς έχουμε τελειώσει ταλαντώσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Εχετε τελειωσει ταλαντωσεις?!?!?!?Δηλαδη και φθινουσες και ηλεκτρικες?!?.Δεν καταλαβαινω το λογο να προχωρας τοσο γρηγορα στην υλη.Απο αλλα παιδια που ρωτησα το καλοκαιρι κανανε μονο την ΑΑΤ και βγαζανε ανετα την υλη τον φεβρουαριο .Ετσι μπορουσαν να κανουν επαναληψεις και να λυσουν και δυσκολες ασκησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brave_star

Νεοφερμένος

Η brave_star αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Θα γράψω το πρόγραμμα που ακολούθησα πέρυσι το καλοκαίρι. Ίσως δεν ταιριάζει σε όλους (για πολλούς λόγους), όμως σε μένα πιστεύω ότι απέδωσε:
Από 15 Ιουνίου ως 31 Ιουλίου διάβασα. Έκανα ιδιαίτερα 1½ ώρα έκθεση, 2 μαθηματικά και 2 φυσική (σύνολο 5½ ώρες). Διάβασα μόνος μου τα υπόλοιπα μαθήματα, καθώς είχα αρκετό χρόνο στη διάθεση μου. Στο διάστημα αυτό, κάλυψα πρώτο χέρι όλη την ύλη σε όλα τα μαθήματα, δηλαδή θεωρία, ασκήσεις του σχολικού και λίγες ακόμα. Στις 3 φυσικές (κατεύθυνσης, γενικής, ηλεκτρολογία) προχώρησα πιο βαθειά (μη βαράτε, αλλά το έβλεπα σαν χόμπι). Από 1 ως 31 Αυγούστου δεν άνοιξα βιβλίο, ξέχασα ότι υπάρχουν μαθήματα και πανελλήνιες και απόλαυσα τις διακοπές μου. Από 1 Σεπτεμβρίου πρόσθεσα και 1½ ώρα ιδιαίτερο χημεία (σύνολο 7 ώρες). Με αυτό το πρόγραμμα συνέχισα ως τις 28 Φεβρουαρίου, οπότε σταμάτησα τα ιδιαίτερα και συνέχισα μόνος ως το τέλος. Γενκά πιστεύω ότι δούλεψα μόνος και οι λίγες ώρες ιδιαίτερα που έκανα, ήταν συμπλήρωμα, απορίες και καθοδήγηση. Με βοήθησαν πολύ και οι καθηγητές του σχολείου. Τώρα που όλα τελείωσαν, δεν είμαι σίγουρος ότι μου ήταν απαραίτητα τα ιδιαίτερα και ότι δεν θα τα είχα καταφέρει και χωρίς αυτά. Όμως, αισθανόμουν ανασφάλεια να μην τα έχω.
Η γνώμη μου είναι ότι το καλοκαίρι από Β προς Γ λυκείου, η προετοιμασία χρειάζεται, είτε σε φροντιστήριο, είτε με ιδιαίτερο, είτε με προσωπικό διάβασμα. Χρειάζεται για να μπούμε στο κλίμα, να έρθουμε σε επαφή με την ύλη, να καταλάβουμε κάποια πράγματα, ώστε (το πιο βασικό) να ελαφρύνουμε κάπως το χειμώνα μας. Διαφωνούσα και διαφωνώ με τις πολλές ώρες των φροντιστηρίων και τις θεωρώ σπατάλη χρόνου και ενέργειας, όμως αυτή δεν είναι παρά η προσωπική μου άποψη και δέχομαι ότι σε άλλους μπορεί να είναι ωφέλιμες. Ναι, συμφωνώ με την καλοκαιρινή προετοιμασία, αλλά προσοχή: νομίζω ότι θα είναι άχρηστο να κάνει κάποιος φροντιστήριο ή ιδιαίτερα και να αρκείται σ΄αυτά, δηλαδή να μην διαβάζει και μόνος του. Επίσης, θεωρώ απαραίτητες και τις διακοπές με ένα μήνα ξεκούρασης και αποχής από μαθήματα. Πιστεύω ότι είναι βασικό το Σεπτέμβριο να είσαστε ξεκούραστοι.
Καλή δουλειά παιδιά, καλές διακοπές και καλό κουράγιο. Από σας εξαρτάται η επιτυχία και του χρόνου τέτοια εποχή θα δίνετε εσείς συμβουλές στους 95ρηδες. Καλή μελέτη για καλή επιτυχία.

Ποσα μόρια εβγαλες αν επιτρεπεται...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
19300+ αν δεν κάνω λάθος (το + είναι διψήφιος αριθμός τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο έβγαλε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Τελειώνεις ταλαντώσεις ε...?Γενικά,είναι από τα δύσκολα κεφάλαια της φετινής ύλης?

Κοίτα πλέον δεν μου φαίνοντα πολύ δύσκολες , αλλά για να γίνουν εύκολες θα πρέπει να καταλάβεις καλά τις έννοιες γιατί στο κεφάλαιο αυτό πρέπει να κατανοήσεις αρκετές λεπτομέριες! Μην αγχώνεσαι είναι αρκετά είδη ασκήσεων αλλά είναι σταντέ πράματα όταν ασχοληθείς! Αν τα καταλάβεις δηλαδή γράφεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια συνήθως πότε τελειώνουν την ύλη? (αν ξεκινάνε μέσα στον Ιούλη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εχετε τελειωσει ταλαντωσεις?!?!?!?Δηλαδη και φθινουσες και ηλεκτρικες?!?.Δεν καταλαβαινω το λογο να προχωρας τοσο γρηγορα στην υλη.Απο αλλα παιδια που ρωτησα το καλοκαιρι κανανε μονο την ΑΑΤ και βγαζανε ανετα την υλη τον φεβρουαριο .Ετσι μπορουσαν να κανουν επαναληψεις και να λυσουν και δυσκολες ασκησεις...

Φίλε από τις ταλαντώσεις μεγάλη εμβάθυνση χρειάζονται περισσότερο οι μηχανικές και μετά οι ηλεκτρικές! Οι άλλες είναι περισσότερο θεωρητικές.. Λίγα είδη ασκήσεων περισσότερο 2α και 1α θέματα εξετάζονται οι φθίνουσες και οι εξαναγκασμένες! Αν καταλάβεις καλά τις μηχανικές και λύσεις και ασκήσεις με κρούσεις μαζί τα άλλα είναι παιχνιδάκι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια συνήθως πότε τελειώνουν την ύλη? (αν ξεκινάνε μέσα στον Ιούλη).

Το παρακμιακό φροντ της περιοχής μου τα βγάζει τον απρίλιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.

Παιδιά αν κρατάτε λεφτά για θερινά και λοιπές μαλακιές καλύτερα φυλάξτε και επενδύστε τα για σπουδές στο εξωτερικό... Μην γίνεστε θύματα ενός τόσο ψυχοφθόρου συστήματος που όσο καλοί και να είστε δεν σας υπόσχεται πρόσβαση στη σχολή που επιθυμείται…... Μακάρι και εγώ πέρυσι να το σκεφτόμουν έτσι! Ξεκινήστε να μαθένεται μια ξένη γλώσσα, προετοιμαστείτε για κάπου με περισσότερες ευκαιρίες στον τομέα που θέλετε να φοιτήσετε ,
αντί για θερινά μαθήματα…. Έλεος... (και εγώ τα ίδια σκατά έκανα και τι κατάλαβα; Για 100-200 μόρια παίζει να χάσω τη σχολή που ήθελα και τώρα θα πρέπει να χάσω άλλο ένα χρόνο για προετοιμασία για σπουδές στο εξωτερικό)…

Σόρρυ για το απότομο ύφος μου αλλά και εγώ θα θελα κάποιο πέρυσι να με «ξυπνούσε»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
συνηθως τελειωνουν την υλη Ιανουάριο-Φεβρουάριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Παιδιά αν κρατάτε λεφτά για θερινά και λοιπές μαλακιές καλύτερα φυλάξτε και επενδύστε τα για σπουδές στο εξωτερικό... Μην γίνεστε θύματα ενός τόσο ψυχοφθόρου συστήματος που όσο καλοί και να είστε δεν σας υπόσχεται πρόσβαση στη σχολή που επιθυμείται…... Μακάρι και εγώ πέρυσι να το σκεφτόμουν έτσι! Ξεκινήστε να μαθένεται μια ξένη γλώσσα, προετοιμαστείτε για κάπου με περισσότερες ευκαιρίες στον τομέα που θέλετε να φοιτήσετε ,
αντί για θερινά μαθήματα…. Έλεος... (και εγώ τα ίδια σκατά έκανα και τι κατάλαβα; Για 100-200 μόρια παίζει να χάσω τη σχολή που ήθελα και τώρα θα πρέπει να χάσω άλλο ένα χρόνο για προετοιμασία για σπουδές στο εξωτερικό)…

Σόρρυ για το απότομο ύφος μου αλλά και εγώ θα θελα κάποιο πέρυσι να με «ξυπνούσε»

Διαφωνώ εντελώς. Γιατί να πάμε στο εξωτερικό? Πιστεύεις ότι το επίπεδο γνώσεων εδώ είναι χειρότερο? Ξέρεις ότι τα έξοδα είναι περισσότερα εκεί? Απλά μάλλον δεν πέρασες εκεί που ήθελες και σε πήρε από κάτω... Μιλώντας για προπτυχιακό πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoto.1220

Νεοφερμένος

Ο betoto.1220 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ειναι κανεις τεχνολογικη 1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εχετε τελειωσει ταλαντωσεις?!?!?!?Δηλαδη και φθινουσες και ηλεκτρικες?!?.Δεν καταλαβαινω το λογο να προχωρας τοσο γρηγορα στην υλη.Απο αλλα παιδια που ρωτησα το καλοκαιρι κανανε μονο την ΑΑΤ και βγαζανε ανετα την υλη τον φεβρουαριο .Ετσι μπορουσαν να κανουν επαναληψεις και να λυσουν και δυσκολες ασκησεις...

Είχαμε ξεκινήσει φυσική από τα Χριστούγεννα.Και σε πληροφορώ τα κάναμε αναλυτικά μέχρι αηδίας:P.Ξεκινήσαμε πολύ νωρίς γιατί τώρα το καλοκαίρι κάναμε μόνο τον Ιούνιο και λίγο Ιούλιο και σταματήσαμε.Θα ξεκινήσουμε τέλος Αυγούστου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Διαφωνώ εντελώς. Γιατί να πάμε στο εξωτερικό? Πιστεύεις ότι το επίπεδο γνώσεων εδώ είναι χειρότερο? Ξέρεις ότι τα έξοδα είναι περισσότερα εκεί? Απλά μάλλον δεν πέρασες εκεί που ήθελες και σε πήρε από κάτω... Μιλώντας για προπτυχιακό πάντα.

Καταρχάς δεν πιστεύω εγώ κάτι τέτοιο οι φοιτητές οι ίδιοι το λένε και οι κατατάξεις αλλά δεν είναι αυτό το θέμα και εγώ θα ήθελα να περάσω εδώ… δεν ξέρω ακόμη αν πέρασα ή όχι… γνωρίζω όμως άτομα που έκαναν το ίδιο διάβασμα με εμένα και δεν πέρασαν σίγουρα λόγω κάποιας ατυχίας και ένας χρόνος πήγε άδικα… Δεν είπα να πάτε κατευθείαν στο εξωτερικό, εννοείται ότι θα προσπαθήσετε και για Ελλάδα… αλλά για Ελλάδα δεν χρειάζονται όλες αυτές οι υπερβολές….Θερινά μαθήματα για παράδειγμα 10 ωρο διάβασμα (σχολείο + φροντιστήρια + σπίτι) ημερησίως και το πιο ανήκουστο κατ εμέ, μαθήματα για πανελλήνιες γ λυκείου από την α και β λυκείου) κλπ
Λες ότι στο εξωτερικό είναι πιο ακριβά... Ελλάδα αν περάσεις σε άλλη πόλη…ειδικά Αθήνα η Θεσσαλονίκη νόμιζες πως θα είναι πιο φθηνά;
Και πραγματικά δεν με παίρνει καθόλου από κάτω το γεγονός να μην πέρασα διότι έχω την ευκαιρία να προσπαθήσω και το χρόνου για κάπου αλλού… ξέρω όμως άτομα που δεν έχουν αυτήν την ευκαιρία…. Και ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι για να αποτρέψω κάποιους από μια τόσο πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία και φυσικά δεν λέω να μην διαβάζεται και εγώ διάβαζα 19.5 απολυτήριο έβγαλα και 18 800 μόρια… απλά καλό είναι να έχετε και κάποιες εναλλακτικές λύσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
θελω να ξαναδωσω ,ποτε πρεπει να δηλωσω συμμετοχη;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
ακόμα είναι πολύ νωρίς.. οι αιτήσεις για τη συμμετοχή στις πανελλήνιες γίνεται αρχές φεβρουαρίου και δημοσιεύει το ΥΠΔΒΜΘ κάνα 10ήμερο πριν την έναρξη της προθεσμίας δελτίο τύπου.

> μαζί σου θα πρέπει να 'χεις επικυρωμένο αντίγραφο του απολυτηρίου σου και την πρωτότυπη «ΒΕΒΑΙΩΣΗ» πρόσβασης.

πάντως μη βιάζεσαι, ακόμα δεν έχουν βγει τ' αποτελέσματα, οπότε μπορεί να περάσεις κάπου που να σ' αρέσει και να μη χρειαστεί να ξαναδώσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
τι ειναι αυτη η "ΒΕΒΑΙΩΣΗ" προσβασης;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τι ειναι αυτη η "ΒΕΒΑΙΩΣΗ" προσβασης;;;;;;
ενα χαρτι απο το σχολειο σου που γραφει τους βαθμους τους προφορικους και τουσ γραπτους στα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα και εναν βαθμο προσβασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
τι ειναι αυτη η "ΒΕΒΑΙΩΣΗ" προσβασης;;;;;;

είναι κάπως έτσι: https://kesyp.flo.sch.gr/www/images/stories/veveosi.jpg
αυτό το χαρτί θα πρέπει να το 'χεις πάρει μαζί με τ' απολυτήριό σου, γιατί χρειάζεται και για την εγγραφή σου σε οποιοδήποτε ΑΕΙ ή ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top