[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Πάντως για το δεύτερο που λες διαφωνώ καθέτως...Η ύλη στη Βιολογία Γεν. είναι πολύ μικρή και εύκολη!
Τα θέματα απο την άλλη δεν γίνεται να είναι τόσο δύσκολα όσο λένε. ΜΗΝ ακούς/-τε τι γίνεται γύρω σου/σας!!!;)
Κοίτα,φυσική παίρνω επειδή μου αρέσει.Έχω κοιτάξει και βιβλίο και βοηθήματα. Ένα άλλος γεγονός , που με πείθει, είναι,ότι έχει και αρκετά πράγματα από την φυσική και την χημεία κατ.
Και δεν θέλω να πάρω και άλλο μάθημα για αποστήθιση,ήδη έχω την βιολογία κατεύθυνσης.
Ψυχανώμαλο θα ήσουν αν έπαιρνες ιστορία γενικής!!!Σ' αυτή την περίπτωση είσαι απόλυτα λογική:):):)

Μπα μην το λες. Σε όσους φροντιστές το έλεγα στον νομό μου,με έλεγαν τρελή. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μπα μην το λες. Σε όσους φροντιστές το έλεγα στον νομό μου,με έλεγαν τρελή. :lol:

Αλήθεια; Σε εμάς οι ίδιοι οι φροντιστές μάς είπαν ότι είναι ένα εύκολο μάθημα με μικρή ύλη, παρόλο που δεν έχει σχηματιστεί ποτέ τμήμα για φυσική γενικής... Πάντως εγώ μαθηματικά θα πάρω και ό,τι γίνει:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ωραία, δεν είμαι ο μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κοιτάχτε η γνώμη η δικιά μου είναι η εξής: Παίρνετε το μαθημα της επιλογής που θεωρείτε ότι εσείς μπορείτε να τα καταφέρετε καλύτερα! Στις πανελλήνιες δεν χωράνε κόλπα και πρωτοτυπίες (π.χ επειδή κάποιο πέρνουνε φυσική γεν. για να κάνω εφέ παίρνω και γω...). Αυτά δεν περνάνε εδώ! Μία λάθος επιλογή μπορεί να κοστίσει!! Σκεφτείτε το καλά! Εγώ μάλλον μαθηματικά γεν. θα πάρω! Και πάλι καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μαθηματικα βεβαια. Οπου γαμος και μαθηματικα ο Αντωωωνης πρωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
διαβαζει κανεις Α.Ο.Δ το καλοκαίρι?
αξηζει να αρχησω να το διαβαζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
αοδε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
πφφ απιστευτο
τοσα χρονια εδω περα εχουν περασει φοιτητες και φοιτητες και δες...ηρθε η σειρα μου να δωσω πανελληνιες!
μ'αρεσει...ξεκιναω την δευτερα με λιιιιγο αγχος αλλα θα πανε ολα καλα με διαβασμα μαλλον με πολυ διαβασμα!:P
αντε καλη τυχη σε ολους μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
παιδια μην το σκέφτεστε καν!!!Βιολογια!!!ενα πολυ ενδιαφερον μαθημα που με λιγο διαβασμα εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα..οκ τωρα ειστε λιγο πιο χαλαροι..η υλη ειναι ακομα μικρη και ευκολη..ομως εκει γυρω στον φεβρουαριο που θα τα εχετε παιξει η βιολογια θα ειναι παιχνιδακι..δωστε βαση στα λεγομενα μαθηματα βαρυτητας..και γραψτε χαλαρα το 20αρακι στην βιολογια...μην ξεχνατε οι πανελλαδικεσ ειναι ενας διαγωνισμος..ο καλυτεροσ κερδιζει :P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
η βιλογια ευκολη? μπορει να μην εχει πολυ υλη αλλα θελει το διπλο διαβασμα απο οτι τα μαθηματικα γενικης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μαθηματικά ΓουΠου και ΑΟΘ πάρτε βρε κατσίκια :P

Τώρα που είπα κατσίκια: Ξεκινάω Δευτέρα φροντ. 18 ώρες/βδομάδα τελικά.

5ώρες Μαθηματικά κατεύθυνσης
3ώρες Φυσική κατεύθυνσης
Και από 2 ώρες:
  • Βιολογία
  • Χημεία
  • Α.Ο.Θ
  • Μαθηματικά Γου.Που.
  • Έκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
η βιλογια ευκολη? μπορει να μην εχει πολυ υλη αλλα θελει το διπλο διαβασμα απο οτι τα μαθηματικα γενικης ;)

κανεις λαθος...με πολυ λιγο διαβασμα(π.χ για διαγωνισματα διαβαζα 1 και 2 μερες πριν)εγραψα 19....δεν θελει αποστήθιση..γιατι να παρεις μαθηματικα αμα δεν θελεις να ανοιξεις 5ο πεδιο??ειδικα μετα την φετινη πανωλεθρια...και μην μου λετε πως ηταν ευκολα..γιατι ειναι προσβλητικο λιγακι πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά τα μαθηματικά γενικής ΠΡΕΠΕΙ να είναι δύσκολα. Δεν γίνεται να πηγαίνουν οι θεωρητικοί σε οικονομικές σχολές και να μην γνωρίζουν έστω και βασική στατιστική. Χώρια που ακόμα και σε θεωρητικές σχολές υπάρχει ανάλογο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά τα μαθηματικά γενικής ΠΡΕΠΕΙ να είναι δύσκολα. Δεν γίνεται να πηγαίνουν οι θεωρητικοί σε οικονομικές σχολές και να μην γνωρίζουν έστω και βασική στατιστική. Χώρια που ακόμα και σε θεωρητικές σχολές υπάρχει ανάλογο μάθημα.

Πιστεύω πως τα μαθηματικά γενικής ΕΙΝΑΙ δύσκολα για αυτούς της θεωρητικής.

Για εμάς, όταν τα συγκρίνουμε με της κατεύθυνσης, είναι εύκολα. Αλλά γενικά δεν πρέπει να τα υποτιμούμε γιατί όπως άκουσαν τα αυτιά μου φέτος, πολύ αρκέστηκαν στο ότι είναι γενικής και... την πάτησαν.

Κατά τ' άλλα έχεις δίκιο. Όμως μην ξεχνάμε ότι μπορεί κάποιος να πάει ηλεκτρολόγος μη γνωρίζοντας ηλεκτρολογία, πληροφορική μη γνωρίζοντας πληροφορική κ.α. ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πιστεύω πως τα μαθηματικά γενικής ΕΙΝΑΙ δύσκολα για αυτούς της θεωρητικής.

Για εμάς, όταν τα συγκρίνουμε με της κατεύθυνσης, είναι εύκολα. Αλλά γενικά δεν πρέπει να τα υποτιμούμε γιατί όπως άκουσαν τα αυτιά μου φέτος, πολύ αρκέστηκαν στο ότι είναι γενικής και... την πάτησαν.

Κατά τ' άλλα έχεις δίκιο. Όμως μην ξεχνάμε ότι μπορεί κάποιος να πάει ηλεκτρολόγος μη γνωρίζοντας ηλεκτρολογία, πληροφορική μη γνωρίζοντας πληροφορική κ.α. ...

Η ηλεκτρολογία και η πληροφορική δεν διδάσκονται στο λύκειο όπως διδάσκονται τα μαθηματικά όμως.

Αν θέλει να πάει κάποιος σε οικονομικές σχολές, δεν γίνεται να μην γνωρίζει μαθηματικά. Αν θεωρεί τα της γενικής δύσκολα, τότε μάλλον έχει κάνει λάθος επιλογή σχολής.

Όπως προείπα, και σε άλλες σχολές 1ου πεδίου έχει στατιστικές μέσα και σε όλα πλέον τα μεταπτυχιακά. Άρα χρειάζονται και με το παραπάνω. Ίσως δεν θα έπρεπε να είναι καν επιλογής στην Γ΄, θα έπρεπε να είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο έτσι και αλλιώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν θέλει να πάει κάποιος σε οικονομικές σχολές, δεν γίνεται να μην γνωρίζει μαθηματικά. Αν θεωρεί τα της γενικής δύσκολα, τότε μάλλον έχει κάνει λάθος επιλογή σχολής.

Συμφωνώ, ειδικά αν θέλουν να πάνε στις οικονομικές. Αλλά όσοι θέλουν στρατιωτικές/αστυνομικές?:worry:
Μήπως δεν πρέπει καν να είναι οι στρατιωτικές σε εκείνο το πεδίο?
Όπως προείπα, και σε άλλες σχολές 1ου πεδίου έχει στατιστικές μέσα και σε όλα πλέον τα μεταπτυχιακά. Άρα χρειάζονται και με το παραπάνω. Ίσως δεν θα έπρεπε να είναι καν επιλογής στην Γ΄, θα έπρεπε να είναι πανελλαδικώς εξεταζόμενο έτσι και αλλιώς!
Δεν έχω τις εμπειρίες σου οπότε δεν ξέρω. Κάτι θα ξέρεις για να το λες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω ότι και μέσα στις στρατιωτικές κάνουν μαθηματικά, χωρίς όμως να βάζω το χέρι μου στην φωτιά.

Θα το δείτε και μόνοι σας, πόσοι στο πανεπιστήμιο κάνουν φροντιστήρια για να περάσουν μαθήματα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο ισχυρό επιχείρημα από αυτό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Η βλακεία είναι ότι οι αστυνομικές είναι στο 5ο πεδίο ενώ στη σχολή πήζεις στο Ποινικό Δίκαιο και στην Ποινική Δικονομία -καθαρή παπαγαλία δηλαδή ούτε οικονομικά ούτε τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Η βλακεία είναι ότι οι αστυνομικές είναι στο 5ο πεδίο ενώ στη σχολή πήζεις στο Ποινικό Δίκαιο και στην Ποινική Δικονομία -καθαρή παπαγαλία δηλαδή ούτε οικονομικά ούτε τίποτα..

Ο τρόπος με τον οποίο έχει δομηθεί το μηχανογραφικό έχω την αίσθηση ότι σε αρκετές περιπτώσεις είναι αρκετά λανθασμένος. Τρανό παράδειγμα η δυνατότητα εισαγωγής μαθητών της Τ-2 σε σχολές που περιλαμβάνουν χημεία ή ακόμα και στο ίδιο το Χημικό τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Όσο για τα μαθηματικά γεν. ισχύει το εξής: Για τους θεωρητικούς είναι ζόρικα! Ο σκοπός τους φέτος ήτανε να αποκλείσουνε τους θεωρητικούς από το 5ο πεδίο. Και μάλλον τα καταφέρανε! Και κάτι άλλο σημαντικό... Πιστεύω ότι στην θετική κατεύθυνση δεν έπρεπε οι μαθητές να εξετάζονται στα μαθηματικά για τον εξής λόγω ότι στις σχολές του 3ου πεδίου δεν είναι και πολύ χρήσιμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top