[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Όλοι την προτείνουν την έκθεση, κι αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, καλό θα ήταν να πήγαινες.Βέβαια, πάντα μετράει το προσωπικό διάβασμα, αλλά με έναν καλό καθηγητή μπορείς να κερδίσεις πράγματα, να μάθεις τεχνικές γραψίματος τόσο για την έκθεση όσο και για την περίληψη, συν του ότι θα μπεις και σ'ένα πρόγραμμα υποχρεώσεων.Θα πρέπει να γράφεις εκθέσεις,περιλήψεις, να κάνεις άλλες λεξιλογικές ασκήσεις, που πιθανότατα ίσως να μην έκανες σε σολο προετοιμασία ;)

Γκουντ λακ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eγω θα κανω 1 ωρα εκθεση την εβδομαδα φροντιστηριο,συν την πολυ καλη διδασκαλια στο σχολειο με πολλεεεεεες σημειωσεις και δουλειά συν και το βοηθημα που εχω απο την Ελληνοεκδοτικη.Νομίζω πως σχετικα καλος ειμαι στην έκθεση αρα καλύπτομαι.
Ειλικρινα τωρα αν δεν το χεις ΟΣΟ δουλεια και αν κανεις δεν γινονται θαυματα.Το αποδεχεσαι και πας να σκισεις στα αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Αυτό σκεφτόμουν στην αρχή :)
Να ρωτήσω κάτι άλλο, πιστεύετε πως φροντιστήριο/ιδιαίτερο στην έκθεση είναι αναγκαίο?

κατά τη γνώμη μου, θα ήταν καλό να κάνεις κάποια εξτρά μαθήματα εκτός σχολείου, γιατί η θεματολογία στην έκθεση είναι τόσο μεγάλη, που όσο καλή διάθεση κι αν έχει ο καθηγητής του σχολείου δεν προλαβαίνει να τη διδάξει.. για παράδειγμα, στο σχολείο κάναμε 10 θέματα και στο φροντ. 50 (οι αριθμοί είναι τυχαίοι, αλλά η διαφορά όντως ήταν μεγάλη). ακόμα, πράγματα θεωρίας, όπως για το δοκίμιο, δεν τα διδάχτηκα ποτέ στο σχολείο ή απλά προσπεράστηκαν με μια απλή αναφορά.. σου φέρνω κι ένα ακόμα παράδειγμα από τις φετινές πανελλήνιες.. το θέμα που έπεσε για το διαδίκτυο το είχα κάνει και στο σχολείο και στο φροντ., ενώ το θέμα των επαναληπτικών με τον ελεύθερο χρόνο το έκανα μόνο στο φροντ.

ακόμα, με το φροντ. ή το ιδιαίτερο θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες να εξασκήσεις τον γραπτό σου λόγο με τις περιλήψεις, τις παραγράφους ανάπτυξης και τις εκθέσεις, ενώ μπαίνεις και σε μια διαδικασία, όπου από ένα σημείο και μετά βρίσκεις δικές ιδέες στα θέματα που κάνεις..

σίγουρα, το τελικό αποτέλεσμα στην έκθεση είναι πάντα αμφίρροπο, όμως με καλή προετοιμασία οι πιθανότητες για έναν πολύ καλό βαθμό είναι πολλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Από πού ξεκινήσατε Μαθηματικά και Φυσική? πέρσι έβγαλαν το αόριστο ολοκλήρωμα:mad:, αλλά γενικώς τα κεφάλαια που μπορούν να μικρύνουν είναι τα 2 τελευταία (παράγωγοι-ολοκληρώματα). ΟΙ μιγαδικοι είναι ΠΑΡΑ πολύ περιορισμένοι για να βγάλουν και άλλο κομμάτι. Αν ξεκίνησες από εκεί μην ανησυχείς.
Όσο για τη φυσική, μηχανικές και ηλεκτρικές ταλαντωσεις θα είναι σίγουρα μέσα γιατί έχουν ψωμί. Αν βγει κάτι θα βγει από τις τελευταίες ενότητες των ταλαντώσεων, που δεν είναι και τόσο σημαντικές, γιατί δεν έχουν πολλές ασκήσεις. Μικρό το κακό. Οσο για τα άλλα κεφάλαια, πιστεύω θα είναι μέσα. Το 4ο μπαίνει και 4ο θέμα, οι κρούσεις είναι συμπληρωματικές, και όπως φαίνεται τα κυματα μπορεί να αποδειχθούν πολύ δύσκολα (αν βγει κάτι απο κει θα είναι καθαρά θεωρητικό -εγώ εκείνα τα έμαθα το τελευταίο δίμηνο).;)
Αυτό είναι το θέμα,ότι επειδή κάνω μόνη μου όση προετοιμασία μπορώ(δεν κάνω φροντ σε κανένα μάθημα),γι' αυτό σκεφτόμουν μη διαβάσω τίποτα τζάμπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα,ότι επειδή κάνω μόνη μου όση προετοιμασία μπορώ(δεν κάνω φροντ σε κανένα μάθημα),γι' αυτό σκεφτόμουν μη διαβάσω τίποτα τζάμπα...

Τότε ξεκίνα από μιγαδικούς ή από όρια, και από κρούσεις. Αποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μμμ...Μάλλον αυτό θα κάνω...Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Φυσικά και θα κάνω φροντηστήριο σε όλα τα Μαθήματα της Θεωρητικής plus Έκθεση .. Βιολογία από Χριστούγεννα λέω να ξεκινήσω ... Το θέμα είναι ότι από Θεωρητική πλέον η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πέρα για πέρα αβέβαιη και ιδιαιτέρως για την Ψυχολογία που με ενδιαφέρει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα πάντα είναι αβέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ολα τα επαγγελματα ειναι κορεσμενα. Και εγω που θα σπουδασω Ιατρική τι θα κανω δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takisss

Νεοφερμένος

Ο takisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ολα τα επαγγελματα ειναι κορεσμενα. Και εγω που θα σπουδασω Ιατρική τι θα κανω δηλαδη?

Ναι αλλα η οδοντιατρικη;Μαζι με τις ειδικότητες ( ορθοδοντικος πχ..) νομιζω οτι αξιζει να μπεις (;;;) Περιμενω να ακουσω και αποψψεις βεβαια..
Αληθεια γιατι θες ιατρικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ βλέπω αυτά


:redface:

:D έχω ένα σωρό από αυτά σε video από τα ξαδέρφια μου!!! Καθόμαστε και τα βλέπουμε καμιά φορά με τον ξάδερφό μου, που σπουδάζει βιοτεχνολογία!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι αλλα η οδοντιατρικη;Μαζι με τις ειδικότητες ( ορθοδοντικος πχ..) νομιζω οτι αξιζει να μπεις (;;;) Περιμενω να ακουσω και αποψψεις βεβαια..
Αληθεια γιατι θες ιατρικη;

Γιατί όχι Ιατρική? Μ' αρέσει η αίσθηση ότι θα έχω να κάνω άμεσα με ανθρώπους και θα τους βοηθάω...και με τρομάζει το γεγονός ότι σαν οδοντίατρος μια ζωή θα κολλάω σιδεράκια ή θα κάνω σφραγίσματα...αποψή μου...ξερω περιπτωση, 2 αδερφες που επιαναν μορια για Ιατρικες και διαλεξαν η μια οδοντιατρικη και η αλλη Φαρμακευτικη...(και πηγαιναν σε ιδιωτικο που επεσε να τις φαει οταν το εμαθε)

Εγώ Οδοντιατρική και Κτηνιατρική δε θα διάλεγα...αν είχε Θεσ/νίκη ΑΕΙ νοσηλευτικής θα το έβαζα...αλλά όχι τίποτα άλλο, μετά τα παραιατρικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Προς τους Θετικούς: Να κάνετε τακτές επαναλήψεις στη Βιολογία.ΜΗΝ την αφήσετε για τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα.Επίσης,φροντίστε να καταλαβαίνετε τι διαβάζετε (σε όλα τα μαθήματα,όχι μόνο στη βιολογία) για να μπορείτε να λύνετε τις ασκήσεις με άνεση.Εγώ προσωπικά,δεν την μπορούσα την παπαγαλία και όλο το άφηνα και είχε μείνει 1,5 βδομάδα μέχρι τις πανελλήνιες και αν με ρωτούσαν κάτι εγώ δεν μπορούσα να το πω κοντά στα λόγια του βιβλίου,μόνο να το περιγράψω έτσι όπως το καταλάβαινα(για να μην βαράει ο Dias,εγώ είχα 1 ανασφάλεια ως προς το θέμα της παπαγαλίας και δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω).Καταλάβαινα τι διάβαζα και στις ασκήσεις είχα μεγάλη άνεση και γι'αυτό ευχόμουν στις εξετάσεις να πέσουν θέματα με πολλές ασκήσεις(που έγινε ως ένα βαθμό).Έτσι,στάθηκα τυχερός και τα πήγα αρκετά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
εμεις κανουμε 8 ωρες μαθηματικα (με γενικης) 5 ωρες φυσικη κατευθυνσης 2 ωρες προγραμματισμο και 2 ωρες εκθεση
για εναμιση μηνα περιπου τα θερινα μαθηματα!
Ευτυχως που υπαρχουν και αυτα,γιατι ξεκολισα απο το pc yessss!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μόνο εγώ θεωρώ λίγο κάψιμο να σας φορτώνουν με γενικής καλοκαιριάτικα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μόνο εγώ θεωρώ λίγο κάψιμο να σας φορτώνουν με γενικής καλοκαιριάτικα..?

Μερικοί θεωρητικοί που θέλουν 5ο πεδίο, υποθέτω πως χρειάζεται να κάνουν προετοιμασία στα Μαθηματικά Γ.Π το καλοκαίρι.Για τα άλλα μαθήματα έχεις δίκιο, αλλά τα φροντιστήρια τη δουλειά τους κάνουν.Πασάρουν το ένα και τ'άλλο μάθημα αλλά στο τέλος ο μαθητής πληρώνει.Δε χρειάζεται να αγοράζουμε ότι παπάδες μας πουλάνε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
μια ωρα κανουμε γενικης και ειναι υποχρεωτικο για τεχνολογικη και θετικη διοτι κανουμε παραγωγους που ειναι κοινο κεφαλαιο και στην κατευθυνση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Αν πήγαινα δεύτερη φορά 3η λυκείου όχι θερινή προετοιμασία ούτε φροντιστήριο δεν θα έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αν πήγαινα δεύτερη φορά 3η λυκείου όχι θερινή προετοιμασία ούτε φροντιστήριο δεν θα έκανα.
Οι πανελλήνιες είναι διαγωνισμός,και όπως έχουν γίνει τα πράγματα το φροντιστήριο θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση αν θες να πετύχεις...Και όσοι δεν κάνουμε πιστεύω ότι είναι επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς,όχι από επιλογή μας.Με ελάχιστες εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα πάντα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η θεωρητική μπορεί αντί για 2 να κάνει 3 ώρες τη βδομάδα το χειμώνα. Αλλά το θεωρώ άσκοπο για καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top