[Πανελλήνιες 2012] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
:D
Eυχαριστώ Εvangeline για τις πληροφορίες και συγχαρητήρια γιατί ξέρω και από άλλα μυνήματα ότι πέρασες ιατρική εκεί που άλλωστε θέλω και γω τόσο πολύ να πάω!!

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Ας ελπίσουμε ότι θα είμαστε συμφοιτητές του χρόνου (ότι θα περάσω Θεσ/νίκη και φυσικά ότι θα τα καταφέρεις εσύ φέτος). Καλή τύχη!!:D

Και γωωωωω!!!! Ένας πολύ μεγάλος βαθμός σε Χημεία και Βιολογία χωρίς να αγνοήσουμε τα υπόλοιπα (πάμε και κει να αριστεύσουμε εννοείται:D)!!! Εγώ τώρα κάνω μόνο φυσική κατ. τελεύταια πραγματάκια στις ταλαντώσεις ξεκούραση όλο τον Ιούλιο και μετά τον 15Αυγουστο πάμε γερά! και όπως λες BLaZy η βιολογία είναι λατρεία!!! :clapup:
ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΝΕ γιατί αυτό είναι το μεγάλο λάθος ορισμένων που τελικά αποτυγχάνουνε! :P

ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΛΑΤΡΕΙΑ. Ετσι σας θέλω εσάς της θετικής!! Αν τη μισήσετε και την αφήσετε, θα σας αφήσει!!:D

εγω στα καλοκαιρινα εδωσα 750 ευρω και καναμε ωρες εξι εβδομαδων...την τελευταια εβδομαδα για παραδειγμα καναμε συνολικα σε μαθημα 23 ωρες(συν κατι εκτακτα που μας εβαλαν και ενα διαγωνισμα τριωρο) φτασαμε αισιως τις 30 ωρες...τωρα τον χειμωνα με 15 ωρες την εβδομαδα συν τριωρο διαγωνισμα καθε κυριακη και κατι εκτακτα πληρωνα 480 τον μηνα...καλες τιμες σχετικα...τα ιδιαιτερα βολευουν περισσοτερο την θεωρητικη που χρειαζεσαι εναν φιλολογο και αλλον ενα βιολογο ή μαθηματικο...θετικη και θεωρητικη χρειαζεσαι και καθηγητες για δεκα (που λεει ο λογος) διαφορετικες ειδικοτητες...(μαθηματικο,φυσικο,βιολογο,χημικο,φιλολογο κλπ)

μην το κανεις το λαθος...τα μαθηματικα δεν βγαινουν μονα τους ουτε δια του τηλεφωνου χρειαζονται καθηγητη...ειναι μια τεραστια υλη και ειναι εννοιες που επειδη(αν εξαιρεσεις τους μιγαδικους) δεν τις εχεις ξαναδει θα δυσκολευτεις πολυ να τις βγαλεις μονη σου...εγω δηλαδη σου προτεινω να κανεις και μαθηματικα με καθηγητη...οσο καλο βοηθημα και να εχεις δεν προκειται να βοηθησει οσο ενα καλο μαθημα με καθηγητη στα μαθηματικα...προσωπικη αποψη αλλα δεν σε παιρνει και πολυ να παιρνεις ρισκα με τις πανελληνιες...κατσε ενα χρονο κουρασου με πολλα μαθηματα για να βγεις οσο το δυνατον πιο κερδισμενη διοτι θα διαγωνιζεσαι με ατομα που οι περισσοτεροι καπου το 95% θα εχει κανει μαθημα με καθηγητη στα μαθηματικα...και αν το θεμα ειναι οικονομικο εσυ πες το στους γονεις σου και αυτοι θα τα καταφερουν θα ειστε πιο στριμωγμενοι για οχτω μηνες αλλα θα βγειτε κερδισμενοι στο τελος...υπαρχουν εξαλλου και φτηνα φροντιστηρια(αν τελικα το θεμα ειναι οικονομικο)

Εγώ στα θερινά έδωσα 650 ευρώ και το μήνα πλήρωνα 300 ευρώ...και έκανα 16 ώρες την εβδομάδα...

Για τα μαθηματικά θα συμφωνήσω μαζί σου...όσο άριστος και να είναι κάποιος, πάντα χρειάζεται ο καθηγητής για μάθημα, και όχι μόνο για απορίες...δυστυχώς, το σύστημα αυτό απαιτεί...εκτός και αν είναι σίγουρο ότι θα καλυφθείς από το σχολείο...τότε υπάρχει περιθώριο...



Ουαου...σοβαρα βγαινει η υλη με λιγες ωρες? Εγω εχω αγχωθει μηπως δεν προλαβω και αρχιζω την αλλη βδομαδα φροντιστηριο 17 ωρες(6 μαθ κατ, 4 φυσ κατ, 2 προγραμματισμο, 2 εκθεση, 1 ΑΟΔΕ, 2 μαθ γεν) + 9 ωρες σχεδιο που κανω ηδη... μηπως να αφησω ΑΟΔΕ, προγραμματισμο και μαθ γεν απο Σεπτεμβρη? Προλαβαινω?:hmm:

εγώ στη θέση σου θα έδινα ιδιαίτερη έμφαση στο σχέδιο (αν και 9 ώρες μου φαίνονται ΠΟΛΛΕΣ), και θα άφηνα τουλάχιστον το ΑΟΔΕ...μαθαίνεται αν δε το αναβάλλεις συνέχεια, εδώ πολλοί χωρίς θερινά βγάζουν τη Βιολογία που είναι διπλάσια σε ύλη και δυσκολία...ΑΕΠΠ δε συστήνω να αφήσεις, μαθηματικά γενικής γιατί όχι; Τα παιδιά στο σχολείο με μαθ. γενικής, χωρίς θερινά έβγαλαν την ύλη το Γενάρη και έγραψαν πάρα πολύ καλά...

Οπως και να έχει, καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Noμίζω ούτε η ιστορία σου χρειάζεται! Καλή σου επιτυχία!

Eγώ στα θερινά έκανα βιολογία και πλήρωσα 120 ευρώ όλο τον ιούλιο. Τα άλλα μαθήματα τα έκανα με τον πατέρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ξεκίνησα 15 ιουνίου και θα κάνω μέχρι 20 ιουλίου και μετά θα ξεκινήσω 20 αυγούστου.Νομίζω ότι το πρόγραμμα είναι αρκετά καλό.Μέχρι στιγμής κάνω 6 ώρες την βδομάδα μαθηματικά,2 ώρες φυσική,2 ώρες χημεία.Βιολογία δεν έχω ξεκινήσει.Πόσες ώρες λέτε να χρειαστώ;Γιατί δεν έχω κλείσει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Αν μιλάς για την κατεύθυνση εγώ τουλάχιστον θα κάνω 1.30 ώρα τη βδομάδα. Για τα υπόλοιπα 3 ώρες μαθηματικά, 3 ώρες φυσική, 2 χημεία, 1 βιολογία γενικής και 1.30 έκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ξεκίνησα 15 ιουνίου και θα κάνω μέχρι 20 ιουλίου και μετά θα ξεκινήσω 20 αυγούστου.Νομίζω ότι το πρόγραμμα είναι αρκετά καλό.Μέχρι στιγμής κάνω 6 ώρες την βδομάδα μαθηματικά,2 ώρες φυσική,2 ώρες χημεία.Βιολογία δεν έχω ξεκινήσει.Πόσες ώρες λέτε να χρειαστώ;Γιατί δεν έχω κλείσει ακόμα.

Για Βιολογία Κατεύθυνσης συστήνω ένα δίωρο τη βδομάδα στην αρχή (μέχρι να βγει για 1η φορά η ύλη) και μετά 1,5 ώρα (δηλαδή ένα σχολικό δίωρο). Δε νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής έχουμε βγάλει ταλαντώσεις και κρούσεις.Και χημεία την οργανική.Αλλά φυσική,χημεία θα τελειώσω 10 ιουλίου και θα κάτσω μέχρι 20 αυγούστου.Μόνο σε εμένα φαίνεται πολύς ο καιρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής έχουμε βγάλει ταλαντώσεις και κρούσεις.Και χημεία την οργανική.Αλλά φυσική,χημεία θα τελειώσω 10 ιουλίου και θα κάτσω μέχρι 20 αυγούστου.Μόνο σε εμένα φαίνεται πολύς ο καιρός;

Απλά σκέψου ότι πολλά παιδιά θα κάτσουν από μέσα Ιουνίου μέχρι μέσα Αυγούστου...στο δικό μας φροντιστήριο πέρσι αρχίσαμε 20 Ιουνίου, σταματήσαμε 30/7 και ξανααρχίσαμε 17/8...αλλά είχαμε βγάλει την ύλη της Χημείας τον Νοέμρη και των Μαθηματικών τέλη Γενάρη, άσε που Βιολογία Κατεύθυνσης επίτηδες το τραβούσε για να μη μένουμε άπραγοι...και πάλι τελειώσαμε Φλεβάρη..θέλω να πω, ότι το δικό σας διάλειμμα μου φαίνεται πιο φυσιολογικό...γεμίζεις και τις μπαταρίες σου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Απλά σκέψου ότι πολλά παιδιά θα κάτσουν από μέσα Ιουνίου μέχρι μέσα Αυγούστου...στο δικό μας φροντιστήριο πέρσι αρχίσαμε 20 Ιουνίου, σταματήσαμε 30/7 και ξανααρχίσαμε 17/8...αλλά είχαμε βγάλει την ύλη της Χημείας τον Νοέμρη και των Μαθηματικών τέλη Γενάρη, άσε που Βιολογία Κατεύθυνσης επίτηδες το τραβούσε για να μη μένουμε άπραγοι...και πάλι τελειώσαμε Φλεβάρη..θέλω να πω, ότι το δικό σας διάλειμμα μου φαίνεται πιο φυσιολογικό...γεμίζεις και τις μπαταρίες σου...:)

εμείς χημεία ας πούμε έχουμε βγάλει μόνο οργανική χημεία.Λες μέχρι τα χριστούγεννα να έχει βγει η ύλη;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εμείς χημεία ας πούμε έχουμε βγάλει μόνο οργανική χημεία.Λες μέχρι τα χριστούγεννα να έχει βγει η ύλη;:worry:

Είμαι σιγουρη. Το κεφ.3 έχει αρκετά πράγματα, αλλά είναι τυφλοσούρτης. Για το κεφάλαιο 1 δε το συζητώ. Το πολύ 5-6 εβδομάδες να ασχοληθείτε. Και μετά επαναλήψεις.
(Βέβαια, εξαρτάται από τη λογική του φροντιστηρίου. Αν θέλουν δηλαδή να σας κάνουν μέχρι τα Χριστούγεννα μια περασιά και μετά εμβάθυνση, ή αν θέλουν να στέκεστε και να αναλυετε κάθε σημείο-θεωρώ το 1ο πιο αποτελεσματικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής το πρώτο που είπες εφαρμόζουμε.Ελπίζω να βγει σε καλό:P Βιολογία γενικής σκέφτομαι να επιλέξω.Πολλά παιδιά είπαν ότι δεν θα πάνε το καλοκαίρι καθόλου βιολογία γενικής,αλλά εγώ έχω ανασφάλειες.Θα ήταν υπερβολικό να κάνω 1 ώρα/βδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
φέτος επέλεξα βιολογία, ξεκίνησα τα μαθήματα τον σεπτέμβρη, αλλά ουσιαστικό διάβασμα έκανα 2 βδομάδες πριν πάω να γράψω και πήρα 17. δε σου λέω να το αμελήσεις ολόκληρη τη χρονιά, απλά σου λέω πως και σεπτέμβριο να ξεκινήσεις δε θα αντιμετωπίσεις κανένα προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ουφ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής το πρώτο που είπες εφαρμόζουμε.Ελπίζω να βγει σε καλό:P Βιολογία γενικής σκέφτομαι να επιλέξω.Πολλά παιδιά είπαν ότι δεν θα πάνε το καλοκαίρι καθόλου βιολογία γενικής,αλλά εγώ έχω ανασφάλειες.Θα ήταν υπερβολικό να κάνω 1 ώρα/βδομάδα;

εγώ ξεκίνησα από Οκτώβρη με ένα 45λεπτο τη βδομάδα και έγραψα 19.9. Τα συμπεράσματα δικά σου:P

Για να είμαστε ειλικρινείς τώρα, δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητο. Πολλά παιδιά ήταν λίγο χαβαλέ όλη τη χρονιά και έβγαλαν τη Βιολογία Γενικής το Πάσχα (μη το κάνεις αν θες καλό βαθμό). Οπως και να έχει, 1ον συστήνω ανεπιφύλακτα ως 6ο μάθημα βιολογία, και 2ον σου λέω οτι δε θα σε ζορισει, αλλα ΜΗΝ την αφήσεις για τελευταία στιγμή με το πρόσχημα ότι είναι εύκολη. Απλά δε χρειάζονται θερινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ωραία, μιας και έχουμε μια απόφοιτη εδώ ας ρωτήσουμε: Εγώ που είμαι τεχνολογική και θα πάρω ΑΟΘ, σε ποια μαθήματα να δώσω βάση το καλοκαίρι?
Μάλλον θα πάω σε φροντιστήριο τον άλλον μήνα, να κάνω φυσική και ίσως έκθεση. Μαθηματικά θα κάνω μόνος μου ότι μπορώ. Τα άλλα μαθήματα να τα αφήσω ή να διαβάσω και κάτι άλλο μέσα στο καλοκαίρι (πληροφορική, ΑΟΔΕ, μαθηματικά γενικής, ΑΟΘ)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ωραία, μιας και έχουμε μια απόφοιτη εδώ ας ρωτήσουμε: Εγώ που είμαι τεχνολογική και θα πάρω ΑΟΘ, σε ποια μαθήματα να δώσω βάση το καλοκαίρι?
Μάλλον θα πάω σε φροντιστήριο τον άλλον μήνα, να κάνω φυσική και ίσως έκθεση. Μαθηματικά θα κάνω μόνος μου ότι μπορώ. Τα άλλα μαθήματα να τα αφήσω ή να διαβάσω και κάτι άλλο μέσα στο καλοκαίρι (πληροφορική, ΑΟΔΕ, μαθηματικά γενικής, ΑΟΘ)?

πιστευω το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να δωσεις εμφαση σε μαθηματικα και φυσικη. Ειναι τα πιο παλουκια και θελουν αρκετο καψιμο για να γραψεις στο τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό σκεφτόμουν στην αρχή :)
Να ρωτήσω κάτι άλλο, πιστεύετε πως φροντιστήριο/ιδιαίτερο στην έκθεση είναι αναγκαίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ωραία, μιας και έχουμε μια απόφοιτη εδώ ας ρωτήσουμε: Εγώ που είμαι τεχνολογική και θα πάρω ΑΟΘ, σε ποια μαθήματα να δώσω βάση το καλοκαίρι?
Μάλλον θα πάω σε φροντιστήριο τον άλλον μήνα, να κάνω φυσική και ίσως έκθεση. Μαθηματικά θα κάνω μόνος μου ότι μπορώ. Τα άλλα μαθήματα να τα αφήσω ή να διαβάσω και κάτι άλλο μέσα στο καλοκαίρι (πληροφορική, ΑΟΔΕ, μαθηματικά γενικής, ΑΟΘ)?
Ημουν θετικη..αλλα απο τα αλλα παιδια νομιζω οτι τα σημαντικα ειναι φυσικη και μαθηματικα για να ξεκινησεις πιο νωρις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που σκέφτομαι...Τώρα που ξεκινάμε λίγο πολύ προετοιμασία,σκέφτομαι μήπως έχουμε καμία αλλαγή στην ύλη και βρεθούμε το Σεπτέμβρη να 'χουμε διαβάσει άχρηστα κεφάλαια...Υπάρχει τέτοια περίπτωση??(Ντάξει,μέχρι τώρα με βιολογία γενικής έχω ασχοληθεί,μικρό το κακό,αλλά αμά γίνει τίποτα τέτοιο με μαθηματικά-φυσική...?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αυτό σκεφτόμουν στην αρχή :)
Να ρωτήσω κάτι άλλο, πιστεύετε πως φροντιστήριο/ιδιαίτερο στην έκθεση είναι αναγκαίο?

εγω περισυ εκανα φροντ στην εκθεση , εγραψα καμια 30αρια εκθεσεις μεσα στην χρονια και στο τελος εγραψα 12. Ενας φιλος μου απο την αλλη που δεν ειχε παει φροντ ολη τη χρονια και δεν ειχε γραψει καμια εκθεση (μονο του σχολειου 2-3) εγραψε 12.3 .Ειναι αρκετα υποκειμενικο μαθημα και πρεπει και να το 'εχεις' λιγο που λεμε. Δε ξερω κατα ποσο μπορει να βοηθησει το φροντ σε αυτο το μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ωραία, μιας και έχουμε μια απόφοιτη εδώ ας ρωτήσουμε: Εγώ που είμαι τεχνολογική και θα πάρω ΑΟΘ, σε ποια μαθήματα να δώσω βάση το καλοκαίρι?
Μάλλον θα πάω σε φροντιστήριο τον άλλον μήνα, να κάνω φυσική και ίσως έκθεση. Μαθηματικά θα κάνω μόνος μου ότι μπορώ. Τα άλλα μαθήματα να τα αφήσω ή να διαβάσω και κάτι άλλο μέσα στο καλοκαίρι (πληροφορική, ΑΟΔΕ, μαθηματικά γενικής, ΑΟΘ)?

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ (ΓΕΝΙΚΑ)!! (το καλοκαίρι ξεκίνα, αλλά εύχομαι να μη τα βρεις μπαστούνια. Απλά πάνε φροντιστήριο και στα μαθηματικά από Σεπτέμβρη).
Αν εισαι καλός στην αποστήθιση, το ΑΟΔΕ χωράει αναβολή.
Για ΑΕΠΠ δυστυχως δεν έχω ιδέα.
Φυσική και ΜΑθηματικά επειδή και μένα με δυσκόλεψαν πολύ, καλύτερα να μη τα αφήσεις το καλοκαίρι.
ΑΟΘ αν ενδιαφέρεσαι για 5ο πεδίο καλό είναι να γράψεις άριστα, αλλά δε χρειάζεται από τώρα να απασχολείσαι. Το ίδιο και με τα μαθ. γενικής.
Εκθεση...εδώ δεν ξέρω τι να πω...εγώ έκανα θερινά...όσο περισσότερα θέματα κάνεις, τόσο πιο καλυμμένος είσαι...από εκεί και πέρα δώσε όση έμφαση θέλεις, ανάλογα με τα προβλήματά σου στην έκφραση και τα επιχειρήματα...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που σκέφτομαι...Τώρα που ξεκινάμε λίγο πολύ προετοιμασία,σκέφτομαι μήπως έχουμε καμία αλλαγή στην ύλη και βρεθούμε το Σεπτέμβρη να 'χουμε διαβάσει άχρηστα κεφάλαια...Υπάρχει τέτοια περίπτωση??(Ντάξει,μέχρι τώρα με βιολογία γενικής έχω ασχοληθεί,μικρό το κακό,αλλά αμά γίνει τίποτα τέτοιο με μαθηματικά-φυσική...?)

Από πού ξεκινήσατε Μαθηματικά και Φυσική? πέρσι έβγαλαν το αόριστο ολοκλήρωμα:mad:, αλλά γενικώς τα κεφάλαια που μπορούν να μικρύνουν είναι τα 2 τελευταία (παράγωγοι-ολοκληρώματα). ΟΙ μιγαδικοι είναι ΠΑΡΑ πολύ περιορισμένοι για να βγάλουν και άλλο κομμάτι. Αν ξεκίνησες από εκεί μην ανησυχείς.
Όσο για τη φυσική, μηχανικές και ηλεκτρικές ταλαντωσεις θα είναι σίγουρα μέσα γιατί έχουν ψωμί. Αν βγει κάτι θα βγει από τις τελευταίες ενότητες των ταλαντώσεων, που δεν είναι και τόσο σημαντικές, γιατί δεν έχουν πολλές ασκήσεις. Μικρό το κακό. Οσο για τα άλλα κεφάλαια, πιστεύω θα είναι μέσα. Το 4ο μπαίνει και 4ο θέμα, οι κρούσεις είναι συμπληρωματικές, και όπως φαίνεται τα κυματα μπορεί να αποδειχθούν πολύ δύσκολα (αν βγει κάτι απο κει θα είναι καθαρά θεωρητικό -εγώ εκείνα τα έμαθα το τελευταίο δίμηνο).;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top