Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
να ρωτησω λιγο...το 8εμα σας ειναι οτι αντιγραφουν οι μα8ητες ή οτι οι επιτηρητεσ δεν κανουν τπτ??:hmm:

Το ένα συνδέεται με το άλλο.

ενταξη...δεν χρειαζεται να νιωθει ασχημα, αφου στο κατω κατω δεν φταιει ο επιτηρητης για την αντιγραφη, ομως πως να το κανουμε...νιωθει μια λυπη αν δλδ απο μια βλακεια μηδενιστει ο μαθητης:redface:

Σόρυ, αλλά εγώ δεν θα ένοιωθα καμία λύπη. Και ξέρεις γιατί; Γιατί αυτό το παιδί, τινάζει μια χρονιά ολόκληρη στον αέρα για μια μαλακία που ΞΕΡΕΙ τι θα του στοιχίσει! Δεν του το κρατάνε για έκπληξη, το ξέρει τι επιπτώσεις θα έχει. Αποφασίζει να το παίξει μάγκας; Πρόβλημά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny_girl!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η funny_girl! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

οκ...ας πω κ εγω την γνωμη μου..στην κριση του κα8ε μα8ητη ειναι αν 8α κανει σκονακι αν 8α βοη8ησει καποιον συμμα8ητη του κτλ....τισ συνεπειεσ τσ ξερει αν και οι κα8ηγητεσ οι οποιοι 8α του κανουν εστω και μια παρατηρησει ειναι πολυ λιγοι,οι περισσοτεροι δεν κανουν τπτ και εμενα προσωπικα δεν μ εντυπωσιαζει στην χωρα π ζουμε κατι τετοιο...σημερα ακουσα κατι συμμα8ητεσ οι οποιοι ελεγαν οτι οι κα8ηγητεσ δεν εχουν τ κοτσια ν τουσ μηδενισουν και αρα συνεχιζουν τ σκονακια κ στα υπολοιπα μα8ηματα...οι υπευ8υνοι κα8ηγητεσ αλλα και μα8ητεσ οι οποιοι 8α κανουν οτι πρεπει και οτι εισαι σωστο και οτι οριζει ο νομοσ και τα λοιπα ειναι πολυ λιγοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Το ένα συνδέεται με το άλλο.



Σόρυ, αλλά εγώ δεν θα ένοιωθα καμία λύπη. Και ξέρεις γιατί; Γιατί αυτό το παιδί, τινάζει μια χρονιά ολόκληρη στον αέρα για μια μαλακία που ΞΕΡΕΙ τι θα του στοιχίσει! Δεν του το κρατάνε για έκπληξη, το ξέρει τι επιπτώσεις θα έχει. Αποφασίζει να το παίξει μάγκας; Πρόβλημά του.

οντως ειναι οπως τα λες, αλλα δεν ειναι ολοι οι καθηγητες ιδιοι.:/: Προσωπικα γνωριζω καθηγητες που δεν ειναι πολυ αυστηροι, που δινουν ευκαιριες κτλ. Για αυτο και καποιοι βρισκονται σε δυσκολη θεση αν και δεν θα'πρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά παρακολουθώ τη συζήτηση σας,και θέλω να πω μερικά πράγματα! Δίνω πανελλήνιες φέτος και με τεράστια χαρά βλέπω ότι πάω πολύ καλά.Είναι πολύ απλό γιατί πρέπει να μηδενίζονται αυτοί με τα σκονάκια.Εγώ πριν ένα χρόνο είμουν μαθητης-κουλούρι. Δεν είχα βάσεις σε κανένα μάθημα και μέσα σε ένα χρόνο άλλαξα το τρόπο ζωής μου και δούλεψα σαν τρελός για να δω τα αποτελέσματα που έχω τώρα.Πραγματικά μάτωσε ρε σας λέω η ψυχή μου, πήγα από τη μισή ώρα διάβασμα τη μέρα στις 5-6.ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΝΑΚΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ Ε? ΠΟΙΟΣ? ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ! ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΛΑ ΜΕ ΣΚΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ! Στις πανελλήνιες κρίνεται η είσοδος των νέων στα ελληνικά πανεπιστήμια που για κάποιους μπορεί να μην σημαίνει τίποτα αλλα πάλι για κάποιους άλλους σημαίνει πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frau Chara

Νεοφερμένος

Η Frau Chara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδιά, χαίρομαι, που πυροδότησα μια τέτοια συζήτηση, αυτός ήταν ο στόχος μου άλλωστε
διάβασα προεσεκτικά ολες τις απόψεις σας και έχω ναπαρατηρήσω τα εξής:
1.τα λεφτά στην προκειμένη περίπτωση δεν παιζουν κανένα ρόλο, μην τα αναφέρετε καθόλου
2.δεν το θεωρώ δουλειά μου να επιτηρώ στις πανελλήνιες, όχι, δεν έδωσα εξετάσεις γι αυτό, δεν επίμορφώθηκα καθόλου, δεν έγινε επιλογή αναμεσα σε ικανούς-ανίκανους και φυσικά ΔΕΝ ΕΠΙΤΗΡΟΥΝ ΟΛΟΙ..είναι υποχρέωσή μου απλά, στα εργασιακά μου καθήκοντα, εάν θέλετε
3.δεν είναι δυστυχώς όλα τόσο απλά, σας λέω κάτι απλό:κάποιο παιδί λέει σε κάποιο άλλο παιδί τις λύσεις σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής με νοήματα, με το να δείχνει κάπως το γραπτό του, υπάρχουν τρόποι, το ξέρετε! οι οδηγίες είναι σαφείς: κάνουμε παρατήρηση εάν γυρνάνε πίσω, είναι ανήσυχοι κ.λπ ή εάν ψιθυρίζουν και εάν δε συμμορφώνονται φωναζουμε την επιτροπή.παρ'ολα αυτά με τη μία φορά κάποιος το πιασε και το γραψε. δηλ. αυτός τη γλιτώνει με παρατήρηση και ο άλλος που προσπάθησε να νατιγράψει και το καταλάβαμε ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ??
4.λυπάμαι, αλλά σε ένα σύστημα αδικίας, που φτιάχνεται, βαθμολογείται και επιτηρείται από ανθρώπους και όχι από computers δεν είναι ξεκάθαρο το σωστό και λάθος..έτσι δε γίνεται και με τα γραπτά σας??
φίλε Dia εκφράσεις του στυλ "είναι δυστυχία να υπάρχουν καθηγητές με τέτοιες απόψεις" με στενοχωρούν απλά, καθώς δε μπορείς να κρίνεις τις απόψεις ενός καθηγητή που δεν γνωρίζεις καθόλου, από πέντε μηνύματα..
κατέθεσα με ειλικρίνεια όσα με προβλημάτισαν τις τελευταίες ημέρες και η ανταλλαγή απόψεων πραγματικά βοηθάει
συνεχίστε έτσι..
θα ήθελα και τη γνώμη καποιου καθηγητή-επιτηρητή (εάν υπάρχει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
θα ήθελα και τη γνώμη καποιου καθηγητή-επιτηρητή (εάν υπάρχει)

Αν σε βολεύει επιτηρήτρια στο πανεπιστήμιο, μπορώ να βοηθήσω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BoNG

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι....δν εχω επιλεξει μαθημα επιλογης αοθ φετοσ...αλλα θελω να ξαναδωσω του χρονου πανελλαδικες....γινετε να το επιλεξω ωστε να το δωσω και εαν ναι τι προφορικο βαθμο περνω ??? ή δν μετραει καθολου ?? ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Φόκε, να ευχαριστείς το θεό που δεν με έχεις επιτηρήτρια!!!!!!!!!!:crazy:

Αν με είχες επιτηρήτρια τότε θα με έπιανες εγώ θα έκανα τον στενοχωρημένο θα έλεγα ένα συγγνώμη (θα κανα το καλό παιδί) θα παρέδιδα την κόλα μου θα έφευγα από το αμφιθέατρο. Μετά θα πήγαινα σπίτι θα τρόλαρα στο ischool (ότι με έπιασε μία να αντιγράφω και μου στερείσαι την ευκαιρία να έχω ένα όμορφο Καλοκαίρι και είμαι αναγκασμένος να διαβάζω για τον Σεπτέμβριο και θα πρέπει να ακυρώσω τα εισιτήρια που είχα κλείσει για τις διακοπές ή ότι και ότι είμαι κοντά στο πτυχίο (άσχετα που δεν είμαι) και άλλα τέτοια ;

Εσύ θα διαβασες τα μελοδραματικά μου ποστ θα με λυπόσουν θα καταλάβαινες και λίγο πριν την εξεταστική του Σεμπτεμβρίου θα μου έστελνες εμπιστευτικό πμ με τα θέματα του Σεμπτεμβρίου

Και έζησαν αυτοί καλά και εγώ καλύτερα.

Αλήθεια έχεις σκεφτεί ποτέ να κάνεις μεταδιδακτορικό στην Πάτρα ;
Δε μπορει θα υπάρχει κανά διατμηματικό Ιατρική με Επικοινωνία κ ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν με είχες επιτηρήτρια τότε θα με έπιανες εγώ θα έκανα τον στενοχωρημένο θα έλεγα ένα συγγνώμη (θα κανα το καλό παιδί) θα παρέδιδα την κόλα μου θα έφευγα από το αμφιθέατρο. Μετά θα πήγαινα σπίτι θα τρόλαρα στο ischool (ότι με έπιασε μία να αντιγράφω και μου στερείσαι την ευκαιρία να έχω ένα όμορφο Καλοκαίρι και να είμαι αναγκασμένος να διαβάζω για τον Σεπτέμβριο και να ακυρώσω τα εισιτήρια που είχα κλείσει για τις διακοπές ή ότι και ότι είμαι κοντά στο πτυχίο (άσχετα που δεν είμαι) και άλλα τέτοια ;

Εσύ θα διαβασες τα μελοδραματικά μου ποστ θα με λειπόσουν θα καταλάβαινες και λίγο πριν την εξεταστική του Σεμπτεμβρίου θα μου έστελνες εμπιστευτικό πμ με τα θέματα του Σεμπτεμβρίου

Και έζησαν αυτοί καλά και εγώ καλύτερα.

Αλήθεια έχεις σκεφτεί ποτέ να κάνει μεταδιδακτορικό στην Πάτρα ;
Δε μπορει θα υπάρχει κανά διατμηματικό Ιατρική με Επικοινωνία κ ΜΜΕ.

χαχαχαχα, θα ρωτήσω!
Πάντως, δεν θα σε λυπόμουν καθόλου. Τα έχω ξεπεράσει από την πρώτη μου επιτήρηση αυτά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukiss

Νεοφερμένος

Ο loukiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
επειδη κ γω δινω φετος εχω να πω τα εξης 2 πραγματα... θεωρω σχετικα ανεντιμο να κλεψει κανεις με οποιονδηποτε τροπο σε εξετασεις .. παρολα αυτα εγω σημερα στο ΑΟΔΕ αλλα και σ αλλα μαθηματα ειχα τη δυνατοτητα και βοηθησα κατι φιλαρακια σε ερωτησεις...

και αυτο επειδη πρωτον ειναι φιλοι μου και σε οποιαδηποτε δυσκολη στιγμη γι αυτους θα ειμαι εκει οπως κ εκεινοι για μενα και δευτερον επειδη εχω μαθει να λειτουργω μπαινοντας στη θεση του "απεναντι" (στη συγκεκριμενη περιπτωση τον κολλητο μου για παραδειγμα) και θα σκεφτομουν κ εγω να ζητησω τη βοηθεια τους...

παρολα αυτα βλεπω και την οπτικη γωνια που πολλοι παρουσιασατε λεγοντας οτι "αλλοι μπορει να μην μπουν επειδη οι αλλοι οι κλεφτες τους περνανε στη βαθμολογια" κτλ... και εχετε δικιο απολυτο..αλλα το θεμα ειναι κατι που ειπε και καποιο αλλο παιδι πιο πριν το τι αξιζει στην τελικη ο καθενας..αυτος π εγραψε 20 μαθηματικα χωρις να κλεψει θα φανει στο μελλον απο αυτον π εγραψε 20 μαθηματικα με αντιγραφες κτλ .. και δεν μιλαω για τη σχολη γιατι μαλλον θεωρειτε οτι η σχολη θα κρινει το υπολοιπο της ζωης σας .... το τι θα κανετε στη ζωη σας εξαρταται απο εσας κ οχι απ τη σχολη που θα περασετε και αν θελετε να το πιστεψετε σ ολες τις σχολες τα ιδια "ασχημα" πραγματα κυριαρχουν... παντου το λενε... πιο πολυ μετραει τι θα κανετε ΜΕΤΑ τη σχολη σας με τις ικανοτητες και τις γνωσεις που αφομοιωσατε και φυσικα τη διαθεση σας...

εγω βοηθαω γιατι ετσι εχω μαθει να δινω βοηθεια οπου μπορω .. και στην τελικη στη ζουγκλα που εχουμε καταντησει μονο ως ζωο μπορεις να επιβιωσεις ... αν θελετε παραδειγματα υψηλης ποιοτητας παιδειας στα οποια μπορειτε να διαμαρτυρηθειτε για σκονακια πηγαινετε στη Σουηδια...

και αν ειστε αριστοι το σιγουρο ειναι σε τελικη αναλυση οτι δεν θα αδικηθειτε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Ρε παιδιά οι πανελλήνιες έτσι κι αλλιώς δεν είναι δίκαιες όταν κάποιοι δίνουμε μια περιουσία σε φροντιστήρια ενώ κάποιοι άλλοι δεν μπορούν. Επίσης είναι εξετάσεις που ευνοούνται παραπάνω παιδιά που έχουν γονείς εκπαιδευτικούς. Θεωρώ ότι η αξιοκρατία των εξετάσεων διαστρεβλώνεται παραπάνω για αυτό το λόγο παρά από 1 σκονάκι που το πολύ πολύ να δώσει ένα μόριο στον υποψήφιο.

Εξάλου σας λέω εσείς θα καρφώνατε έναν συμμαθητής αν αντιλαμβανόσασταν ότι αντέγραφε; Οταν ο επιτιρητής πιάνει στην τουαλέτα κάποιον που έχει ανοίξει το βιβλίο και τον πιάσει έγκαιρα δεν αδικεί κανέναν γιατί στην τελική δεν κατάφερε να αντιγράψει




τι εννοεις ευνουνται τα παιδια που εχουν γονεις εκπαιδευτικους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ πάντως χάρισα σε όλα τα παιδιά που έδιναν στην ίδια τάξη 40/100 στο ΑΟΔΕ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πάντως χάρισα σε όλα τα παιδιά που έδιναν στην ίδια τάξη 40/100 στο ΑΟΔΕ :)

Ρεβέκκα να ποιανού το αφτί πρέπει να τραβήξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πολυυυ laaaaarge ρε παιδι μου οι 40 μοναδες.:P
Δηλαδη αν ο αλλος ηξερε και 2-3 αλλα πραγματακια εγραφε 10;:whistle:

Καλα σε μας περσυ μαθητης στο ΑΟΔΕ ειχε γραψει 9,9 απο εξ ολοκληρου αντιγραφη απο πισινο,χωρις να τον παρουν χαμπαρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukiss

Νεοφερμένος

Ο loukiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πολυυυ laaaaarge ρε παιδι μου οι 40 μοναδες.:P
Δηλαδη αν ο αλλος ηξερε και 2-3 αλλα πραγματακια εγραφε 10;:whistle:

Καλα σε μας περσυ μαθητης στο ΑΟΔΕ ειχε γραψει 9,9 απο εξ ολοκληρου αντιγραφη απο πισινο,χωρις να τον παρουν χαμπαρι...
τι θελει να πει ο ποιητης?:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siritoss

Νεοφερμένος

Ο Siritoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
μαθητής του κ*λου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Αυτο θα ηταν δικαιο στη περιπτωση ομως που ξερεις οτι οσοι εχουν σκονακι θα εχουν επιπτωσεις...Γιατι ειναι αδικο να πιασουν εσενα και να μην παισουν τον αλλον....Επισης επειδη πολλοι εδω γραφουν για ηθος....Ηθος ειναι πανω απ ολα η ανθρωπια μας....Εμενα αν μου ζητησει ο συμμαθητης μου που εχουμε περασει 3 χρονια μαζι να του πω κατι ε θα του πω γτ πανω απ ολα εχουμε ανθρωπινες σχεσεις...Τι να το κανω να γραψω αριστα στις πανελληνιες και ενα εχω χασει την ανθρωπια μου μεσα απο ενα συστημα αξιολογησης 100% ανταγωνιστηκο...Απ αυτα που γραφουν μερικοι εδω διαπιστωνω οτι καλλιεργησαν το μυαλο τους και τη ψυχη τους τιποτα....
Γι αυτό να τημωρούνται όλοι. ίσως θα έπρεπε αρχικά να υπάρξουν ελαφρότερες τιμωρίες ώστε να διορθωθεί το σύστημα... π.χ. στους Ολυμπιακούς αγώνες, όποιος κλέψει και ξεκινήσει πριν το πυροβολητό [δηλαδή έχει προβάδισμα] τιμωρείται με παρατήρηση και κίτρινη κάρτα και την δεύτερη φορά αποκλείεται. Αλλά σίγουρα το πρόβλημα ξεκίνησε από χαλαρότητα, όπως και σε κρατικό επίπεδο:/:.

Παντου φεναιτε απ το πιο μικρο πραγμα μεχρι το πιο σπουδαιο...
Δηλαδή είναι ανθρωπιά να στερείς μια θέση σε κάποιον που αγωνιζόταν όλο το έτος και να τον αναγκάζεις να ξαναδίνει του χρόνου? Άμα υποστηρίζεις αυτό, μπορεί επίσης να υποστηρίζεις ότι η παραγραφή των σκανδάλων έγινε για ανθρωπιστικούς λόγους...
Πρέπει να καταλάβεις πρώτα τι είναι ανθρωπιά... Η αδικία δεν είναι ανθρωπιά:/:. Άλλο το να βοηθήσεις μια καλόγρια να περάσει τον δρόμο που να μην έχει καμία επίπτωση σε κανέναν:P
Σωστα, και η αποπειρα τιμωρειται - βεβαια με μικροτερη ποινη- ετσι και για την αποπειρα αντιγραφης θα ηταν καλο να τιμωριθει με το να γραψει στις επαναληπτικες. ( Για να μην του στερηθει εντελως η ευκαιρια, αλλα να παρει κι ενα μαθημα)
άμα γίνει αυτό θα γίνει ακόμα πιο άδικο το σύστημα. Πως θα ξέρεις ποιος διάβασε από τις σημειώσεις και ποιος δεν πρόλαβε? Και επίσης τι νόημα έχει να έχεις διαβάσει ή όχι το σκονάκι, αφού και τα δύο γραπτά θα μηδενιστούν στην τελική? Δηλαδή αυτός που θα πιαστεί με κλειστό βιβλίο θα είναι πιο τυχερός από αυτόν που θα πιαστεί να διαβάζει? Μην ανοίγουμε άλλες τρύπες. ας κλείσουμε πρώτα την μεγάλη τρύπα που κάνει μπαμ:clapup:
παιδια να ρωτησω κατι....δν εχω επιλεξει μαθημα επιλογης αοθ φετοσ...αλλα θελω να ξαναδωσω του χρονου πανελλαδικες....γινετε να το επιλεξω ωστε να το δωσω και εαν ναι τι προφορικο βαθμο περνω ??? ή δν μετραει καθολου ?? ευχαριστω εκ των προτερων
μπορείς
τι θελει να πει ο ποιητης?:redface::redface::redface:
αχαχαχαχαχαχα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To πιασατε το νοημα.Ο "πισινος" ηταν αριστουχος!:P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
.....τα λεφτά στην προκειμένη περίπτωση δεν παιζουν κανένα ρόλο, μην τα αναφέρετε καθόλου
.......δεν το θεωρώ δουλειά μου να επιτηρώ στις πανελλήνιες, όχι, δεν έδωσα εξετάσεις γι αυτό, δεν επίμορφώθηκα καθόλου, δεν έγινε επιλογή αναμεσα σε ικανούς-ανίκανους και φυσικά ΔΕΝ ΕΠΙΤΗΡΟΥΝ ΟΛΟΙ..είναι υποχρέωσή μου απλά, στα εργασιακά μου καθήκοντα......
Σίγουρα η επιτήρηση είναι αγγαρεία και είναι γνωστό ότι δεν επιτηρούν όλοι. Όσοι έχουν τα μέσα κάθονται στο σπιτάκι τους και ο μισθός δεν σταματάει. Οι υπόλοιποι βαρυγκομώντας πάνε να επιτηρήσουν λέγοντας διαρκώς ότι "4 ώρες ορθοστασία για 10 επιπλέον ψωροεβρό είναι ξεφτίλα". Δουλειά του καθηγητή δεν είναι μόνο το μάθημα. Μέσα στη δουλειά του είναι και η επιτήρηση εξετάσεων και είναι υποχρεωμένος να την κάνει σωστά. Διαφορετικά ας αρνηθεί επίσημα ή ας παραιτηθεί.
αυτός τη γλιτώνει με παρατήρηση και ο άλλος που προσπάθησε να νατιγράψει και το καταλάβαμε ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ??
Πάλι τα ίδια? Δηλαδή είναι σαν να μας λες ότι αφού ένας εγκληματίας μένει ατιμώρητος, είναι κρίμα να καταδικαστεί κάποιος άλλος. Λυπάμαι, αλλά αυτά τα θεωρώ φτηνές δικαιολογίες. Πολύ απλά, πιστεύω ότι ο επιτηρητής βαριέται να κάνει σωστά τη δουλειά του, ψάχνει την πιο εύκολη γι αυτόν λύση να περάσει η ώρα, σκέφτεται την ατάκα "δεν θα βγάλω εγώ το φίδι από την τρύπα" και τέλος γυρίζει σπιτάκι του με ...ήσυχη τη συνείδηση του.
αλλά σε ένα σύστημα αδικίας, που φτιάχνεται, βαθμολογείται και επιτηρείται από ανθρώπους και όχι από computers δεν είναι ξεκάθαρο το σωστό και λάθος..έτσι δε γίνεται και με τα γραπτά σας??
Η παρομοίωση με τα γραπτά μας είναι εντελώς άκυρη. Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα: ο επιτηρητής έχει συγκεκριμένες υποχρεώσεις που είναι υποχρεωμένος να εκτελέσει, διαφορετικά είναι νομικά και ηθικά παράνομος.
λυπάμαι, Dia εκφράσεις του στυλ "είναι δυστυχία να υπάρχουν καθηγητές με τέτοιες απόψεις" με στενοχωρούν απλά, καθώς δε μπορείς να κρίνεις τις απόψεις ενός καθηγητή που δεν γνωρίζεις καθόλου, από πέντε μηνύματα..
Έκρινα μόνον αυτά που έγραψες στο θέμα εδώ, προσπαθώντας να δικαιολογήσεις την απαρέδεκτη στάση σου. Ναι, θεωρώ δυστυχία που στην Ελλάδα υπάρχουν καθηγητές σαν εσένα που δίνουν στα παιδιά το παρέδειγμα του ωχαδερφισμού, της ανοχής στην παρανομία και μάλιστα μετά προσπαθούν να πείσουν ότι σωστά έκαναν.
κατέθεσα με ειλικρίνεια όσα με προβλημάτισαν τις τελευταίες ημέρες και η ανταλλαγή απόψεων πραγματικά βοηθάει συνεχίστε έτσι..
Για την ειλικρίνεια σου δεν θα πω κάτι, όμως αν πραγματικά προβληματίστηκες, αυτό είναι θετικό. Σκέψου λοιπόν καλύτερα: μήπως με τη στάση σου βοηθάς και αναταμοίβεις τους πονηρούς, ενώ κάνεις κακό στα παιδιά που προσπαθούν με τίμια μέσα να πετύχουν το στόχο τους?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτο θα ηταν δικαιο στη περιπτωση ομως που ξερεις οτι οσοι εχουν σκονακι θα εχουν επιπτωσεις...Γιατι ειναι αδικο να πιασουν εσενα και να μην παισουν τον αλλον....Επισης επειδη πολλοι εδω γραφουν για ηθος....Ηθος ειναι πανω απ ολα η ανθρωπια μας....Εμενα αν μου ζητησει ο συμμαθητης μου που εχουμε περασει 3 χρονια μαζι να του πω κατι ε θα του πω γτ πανω απ ολα εχουμε ανθρωπινες σχεσεις...Τι να το κανω να γραψω αριστα στις πανελληνιες και ενα εχω χασει την ανθρωπια μου μεσα απο ενα συστημα αξιολογησης 100% ανταγωνιστηκο...Απ αυτα που γραφουν μερικοι εδω διαπιστωνω οτι καλλιεργησαν το μυαλο τους και τη ψυχη τους τιποτα....

Στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων ( γενικά μιλώντας) που αφορούν την τιμωρία που μπορεί να επιβάλλεται για ένα παράπτωμα υπάρχει τέτοιου είδους αδικία. Ότι δηλαδή δεν γίνεται πάντα να την πληρώνουν όλοι, πάντα κάποιος θα τη σκαπουλάρει. Το θέμα είναι ότι η λύση εδώ δεν είναι η κατάργηση της τιμωρίας ακριβώς για αυτό το λόγο. Αυτό κι αν επιφέρει προβλήματα. Και αν θες και τη γνώμη μου η τιμωρία έτσι κι αλλιώς δεν είναι και δεν θα έπρεπε να είναι εκδικητική, δεν χαίρομαι να βλέπω παιδιά να μηδενίζονται, με ενοχλεί όμως η αντιγραφή στις πανελλήνιες. Εάν σε μερικές περιπτώσεις μηδενίζονταν κάποια γραπτά, ή έστω έπεφτε κάποια φοβέρα, τότε ο άλλος θα το σκεφτεί 2 φορές πριν την κάνει τη μαλακία.
Αυτό για η φιλία που αναφέρεις δεν το καταλαβαίνω, προσωπικά βάζω τις προσωπικές μου αρχές πάνω από αυτά, σε τέτοιες περιπτώσεις τουλάχιστον, και για αυτό κι εγώ το έχω ξεκαθαρίσει στους φίλους μου μη με ρωτήσεις την ώρα της εξέτασης, δε θα πάρεις απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top