Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Sorry για το οφφ, αλλά πρώτη φορά στη ζωή μου διαβάζω ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.
Νιώθω ότι το κεφάλι μου κάποια στιγμή θα εκραγεί από όλα αυτά.
Η ζωή μου δεν έχει πια κάποιο νόημα, μόνο διαβάζω. Έχω γίνει ένα φυτό (όχι με την έννοια του "διαβάζω",αλλά με την έννοια του ότι δεν κάνω ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ μόνο να διαβάζω). Δε ξέρω αν θα αντέξω μέχρι το τέλος, τα' χω παίξει τελείως, απίστευτη κούραση, κόπωση, σκατά ωράριο ύπνου.
Δεν αντέχω άλλο >.<
και εγώ που νόμιζα ότι εννοούσες το διάβασμα στο topic...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stevedionys

Νεοφερμένος

Ο stevedionys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Έχετε κάνει ηλεκτρονική διακυβέρνηση στο σχολείο;

Αν δεν το έχετε κάνει, δεν πρόκειται να πέσει με αυτή τη μορφή αλλά με τη μορφή της ηλεκτρονικής συμμετοχής, όπως το αναφέρει η Χριστιάννα.

"ηλεκτρονική διακυβέρνηση ''
TI ειναι τελικα αυτο ?? :redface::P μην πεσει και δεν ξερω τιποτα ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παιδια ..... θεωρειται οτι στην εκθεση θα μπορουσε να πεσει ενα θεμα που να αφορα την πυρηνικη ενεργεια (εξαιτιας των προσφατων γεγονοτων )????
Συνήθως βάζουνε θέματα ΑΣΧΕΤΑ με την επικαιρότητα.

Ουσιαστικά Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση είναι η αλληλεπίδραση μεταξύ Κυβέρνησης και Πολιτών με ηλεκτρονικά/ψηφιακά μέσα. Σαν πρώτο παράδειγμα Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, είναι το www.opengov.gr, όπου οι πολίτες αλληλεπιδρούν με προτάσεις της Κυβέρνησης, αλλά και άλλες δημόσιες υπηρεσίες, όπως η ηλεκτρονική υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Ένα καλό σημείο απ' όπου μπορείτε να αρχίσετε είναι αυτό το άρθρο της wikipedia. Υπάρχει και αντίστοιχο Ελληνικό, αλλά δεν έχει τίποτα. Στο Αγγλικό, μπορείτε να βρείτε αρκετά χρήσιμα πράγματα. Εδώ και ένα αρθράκι για την Ελλάδα.


PS: τον focko κλείστε τον μέσα για λίγες εβδομάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το πρώτο παράδειγμα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης είναι το TAXIS ( αυτό που έγινε γνωστό) και το πρώτο βήμα προς την ηλεκτρονική διακυβέρνηση είναι τα ΚΕΠ. Η ηλεκτρονική διακυβέρνηση, στην Ελλάδα έχει τη μορφή της ηλεκτρονικής διοίκησης ακόμα, γιατί δεν υπάρχει ουσιαστική αλληλεπίδραση και συμμετοχή των πολιτών. Το OpenGov.gr είναι προσπάθεια για ανοικτή διακυβέρνηση, αλλά σε πολύ αρχικό στάδιο.

Στην ηλεκτρονική διακυβέρνηση δεν υπάρχει αλληλεπίδραση στην Ελλάδα, είναι καθαρά γραφειοκρατικά τα θέματα. Στην ηλεκτρονική διακυβέρνηση 2.0 ή ανοικτή διακυβέρνηση υπάρχει αλληλεπίδραση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Στα αγγλικά ο διαχωρισμός είναι eGovernment και eGovernance.

Επαναλαμβάνω ότι το συγκεκριμένο είναι πολύ δύσκολο, σκεφτείτε ότι ο νόμος βγήκε πριν από λίγες μέρες, καλά καλά, δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι σημαίνει ενώ διδάσκεται στα πανεπιστήμια και σε μεταπτυχιακά... Αν πέσει κάτι παρεμφερές θα είναι ηλεκτρονική συμμετοχή που είναι ταυτόχρονα το μέσο και ο σκοπός της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
το κλειδι στην εκθεση ειναι να μην την παρετε πολυ στα σοβαρα οταν θα γραφετε...τι θελω να πω με αυτο?προς θεου μην με παρεξηγησετε:αντιμετωπιστε την σαν ενα κριτηριο που κανετε στο σπιτι για να ελεγξετε τον εαυτο σας.Ο λογος σας να ειναι σωστος και κατανοητος χωρις πολλα φρου-φρου κι αρωματα(οι "περιεργες" λεξεις και οι επιτηδευμενες εκφρασεις με μετρο και οπου κολλανε-δεν παμε να το παιξουμε λογοτεχνες εκει μεσα!)...φροντιστε να εχετε μια σφαιρικη εικονα της υλης σας και ΠΟΛΥ-μα παρα πολυ ομως- καλα την θεωρια...η καλη γνωση(και τα κατανοηση βεβαιως) της θεωριας βοηθησε ολους οσους ειχαν ασχοληθει,και "χαντακωσε" οσους δεν πολυνοιαστηκαν:book:...το να παρετε αρκετους ποντους απο τους 60 της θεωριας ειναι σωτηριο,και σε συνδυασμο με μια καλη εκθεση,σας εξασφαλιζουν εναν ικανοποιητικο βαθμο...και πανω απο ολα ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!!!ολοι μπορειτε να τα πατε περιφημα και σε αυτο δεν δεχομαι κουβεντα!!!αντε ρε παιδες καλη επιτυχια!!!!!:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια!! Έχει λύσει κανέις το 4ο θέμα του ΟΕΦΕ 2011 στη φυσική κατεύθυνσης ? Αν ναι, θα ήθελα να δώ ιδιαίτερα τη λύση του 2ου-3ου ερωτήματος..
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια!! Έχει λύσει κανέις το 4ο θέμα του ΟΕΦΕ 2011 στη φυσική κατεύθυνσης ? Αν ναι, θα ήθελα να δώ ιδιαίτερα τη λύση του 2ου-3ου ερωτήματος..
Ευχαριστώ πολύ :)
Οι λύσεις υπάρχουν εδώ:
οι απαντήσεις των θεμάτων του οεφέ:
Φυσική:https://www.mediafire.com/?caweaoetq6mjcx2
Όμως το Δ4 ερώτημα είναι ΛΑΘΟΣ λυμένο!!!! Δες τη συζήτηση που ακολούθησε για το πού είναι το λάθος και ποιο είναι το σωστό.
.

Υ.Γ. Πολύ θα ήθελα να μάθω τι νόημα έχει η αρνητική βαθμολογία σε ένα θέμα που δεν εκφράζει άποψη, αλλά απλά παραπέμπει σ΄αυτό που ζήτησε κάποιος. (Αν έγινε για πλάκα, δεκτόν).
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Θα τα δώ.. Με έσωσες, γιατί δε το βρισκα πουθενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Σε αγχωνουν τα Αρχαια κ δεν σε αγγχωνει η Εκθεση κ η Λογοτεχνια, οπου υπεισερχεται καθαρα κ ο υποκειμενικος παραγοντας?

Η λογοτεχνια δεν με αγχωνει σχεδον καθολου. Ξερω πως ο,τι και να πεσει (εκτος απο Παπαδιαμαντη κ Κεμαλ που δεν τα εχω κανει προς το παρον τοσο καλη επαναληψη) θα γραψω αρκετα καλα. Και στο σχολειο και στο φροντιστηριο σπανια εχω πεσει κατω απο 90, και αυτο οσο να ναι μου δημιουργει καποια σιγουρια οτι θα γραψω σχετικα καλα. Εξαλλου, στη λογοτεχνια ενα 16,5-17 ειναι αξιοπρεπεστατος βαθμος. Αν το δω ομως αυτο στα αρχαια, που ειναι και βαρυτητας...:worry:
Εκθεση, σαφως και με αγχωνει, αν και εχω καλες ιδεες, αλλα και παλι εξαρταται απ το θεμα που θα πεσει.
Ο εφιαλτης μου ομως ειναι και θα ειναι μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα τα αρχαια. Τα μισω, δε μου αρεσουν καθολου και ειμαι σιγουρη οτι δε θα γραψω τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Η λογοτεχνια δεν με αγχωνει σχεδον καθολου. Ξερω πως ο,τι και να πεσει (εκτος απο Παπαδιαμαντη κ Κεμαλ που δεν τα εχω κανει προς το παρον τοσο καλη επαναληψη) θα γραψω αρκετα καλα. Και στο σχολειο και στο φροντιστηριο σπανια εχω πεσει κατω απο 90, και αυτο οσο να ναι μου δημιουργει καποια σιγουρια οτι θα γραψω σχετικα καλα. Εξαλλου, στη λογοτεχνια ενα 16,5-17 ειναι αξιοπρεπεστατος βαθμος. Αν το δω ομως αυτο στα αρχαια, που ειναι και βαρυτητας...:worry:
Εκθεση, σαφως και με αγχωνει, αν και εχω καλες ιδεες, αλλα και παλι εξαρταται απ το θεμα που θα πεσει.
Ο εφιαλτης μου ομως ειναι και θα ειναι μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα τα αρχαια. Τα μισω, δε μου αρεσουν καθολου και ειμαι σιγουρη οτι δε θα γραψω τιποτα.
Εγω λατρευω τα αρχαια,φοβαμαι βεβαια λιγο το γνωστο στο αγνωστο πιστευω οτι θα γραψω τελεια. Τη Λογο την φοβαμαι γιατι πολλα παιδια την πατησαν εχοντας σε ολη τους την σχολικη πορεια σχεδον 20αρια (τοσο στο λυκειο οσο κ στα φροντιστηρια)π.χ. η αδελφη μου που στην κυριολεξια επαιζε την λογοτεχνια στα δαχτυλα πηρε 15.6 (ο ενας εξεταστης της ειχε βαλει 84 κ ο αλλος 72) στο ιδιο ακριβως θεμα 10 μερες πριν ειχε παρει 19,2(στο ιδαιτερο που εκανε). Τι να πω. ΦΟΒΑΜΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
παιδιά γνώμη μου είναι να μην παίρνουμε θάρος με την λογοτεχνία.... εγώ προσοπικά στο σχολείο στα διαγωνίσματα κατεύθυνσης το χαμηλότερο μου είναι το 95!!!! που??? στην λογοτεχνία...και η καθηγήτρια μου διορθώνει πανελλαδικές!! στο φροντιστήριο πάλι πάω και γράφω τα σώψυχα μου πραγματικά....γράφω ό,τι ξέρω και δεν ξέρω...γεμίζω πολλές κόλες.....και δεν γράφω ό,τι μου έρθει στο κεφάλι..γράφω πράγματα σχετικά με αυτό που ζητάει....και όμως το μεγαλύτερο μου ήταν το 86.....έχω δει σε διαγώνισμα μου στο φροντιστήριο να μου έχει βάλει τικ στην ερώτηση και να παίρνς 13/15 ξέρω γω και να την ρωτάω γιατί μου κόψατε και να μου λέει γιατί πρέπει να κόψω κάτι γιατί έτσι διορθώνουν στις πανελλαδικές....οπότε στην λογοτεχνία πάω με τον σταυρό στο χέρι.......διαβασμένος θα είμαι...οπότε ό,τι κάνω......τουλάχιστον προσπάθησα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Δικιο εχετε, αλλα αν αγχωθω και για τν λογοτεχνια δε με βλεπω καθολου καλα... Το ξερω οτι ειναι υποκειμενικο τελειως και ο ενας να σου βαλει αριστο βαθμο και ο αλλος να σε χαντακωσει, αλλα δε μπορω να πιεστω και γι αυτο, για τον απλολυστατο λογο οτι δεν αντεχω. Πιστευω οτι θα ειναι το μονο μαθημα που θα παω καπως πιο χαλαρα και λιγοτερο πιεσμενη, ισως και γιατι δεν ειναι μαθημα παπαγαλιας, οπως η ιστορια, το γνωστο, η βιολογια, αλλα ειναι καπως πιο ελευθερο. Αν εχεις κατανοησει τα οσα εχεις μαθει και ξερεις να τα συνδυαζεις δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα να γραψεις εναν καλο βαθμο.. Και νταξει, δεν ελπιζω να γραψω λογοτεχνια 19, πρεπει καποιος να ειναι απιστευτα καλος για να γραψει τοσο, αλλα ενα 17 το περιμενω.
Βεβαια στο φροντιστηριο και σ'εμας κοβει παρα πολυ! Ειναι και σε ενα σημειο ομως θεμα τυχης, σε τι διορθωτη θα πεσεις σ αυτο το μαθημα..
Απ' την αλλη αρχαια....δεν εχω ιδεα! Στο γνωστο ειναι τοσες πολλες οι σημειωσεις που σε 1,5 μερα αποκλειεται να τα βγαλω ολα! Και βλακεια μου, το ξερω, αλλα εχω αφησει 1 σελιδα εισαγωγης που δεν την εχω μαθει καλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Υ.Γ. Πολύ θα ήθελα να μάθω τι νόημα έχει η αρνητική βαθμολογία σε ένα θέμα που δεν εκφράζει άποψη, αλλά απλά παραπέμπει σ΄αυτό που ζήτησε κάποιος. (Αν έγινε για πλάκα, δεκτόν).

Έλα μου ντε, αυτό αναρωτιόμουν και εγώ τώρα :/:.
Έχω μια θεωρεία.... Αφού λες ότι δεν εκφράζει άποψη και δεν χρειάζεται αρνητική βαθμολογία, θεώρησαν ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει ούτε και θετική βαθμολογία, οπότε κάναν το +2 -> 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
έχω δει σε διαγώνισμα μου στο φροντιστήριο να μου έχει βάλει τικ στην ερώτηση και να παίρνς 13/15 ξέρω γω και να την ρωτάω γιατί μου κόψατε και να μου λέει γιατί πρέπει να κόψω κάτι γιατί έτσι διορθώνουν στις πανελλαδικές.....

Η καθηγήτρια της λογοτεχνίας στο σχολείο μας:
"Ε βρε παιδιά μου, τι να σας πω.. 20 πιάνει η ερώτηση, αλλά όλοι στο εξεταστικό κέντρο βαθμολογούσαν (την αντίστοιχη στις πανελλαδικές) με άριστα το 17, ε έτσι σας διόρθωσα κι εγώ τα γραπτά.."

:clapup:


Η έκθεση, η λογοτεχνία και εν μέρει τα αρχαία θα είναι τα 3 πιο χαλαρά μαθήματα. Ό,τι έκανες - έκανες, ό,τι ξέρεις - ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Εγω πιστευω η λογοτεχνια και η βιολογια.. Η εκθεση ειναι το πρωτο μαθημα και ολοι λιγο η πολυ θα ειναι αγχωμενοι. Οσο να 'ναι δεν εχουμε περασει ξανα απο τετοια διαδικασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η καθηγήτρια της λογοτεχνίας στο σχολείο μας:
"Ε βρε παιδιά μου, τι να σας πω.. 20 πιάνει η ερώτηση, αλλά όλοι στο εξεταστικό κέντρο βαθμολογούσαν (την αντίστοιχη στις πανελλαδικές) με άριστα το 17, ε έτσι σας διόρθωσα κι εγώ τα γραπτά.."

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.

Αμα τι!Τι μαλ@ακιες ειναι αυτες?σκεφτονται καθολου?Αν αξιζει καποιος το 100% ,εν τελει γιατι να μην το παρει?Λες και ειναι προορισμενο για τον θεο....:blink:
Και αυτη η καθηγητρια δεν επρεπε φυσικα να επηρεαστει,αλλα να βαθμολογησει οπως αυτη το θεωρουσε αρχικα, σωστο.Τερμα ετεροκατευθυνομενη!Θα μπορουσε αν ειχε τα κοτσια να επηρεασει αυτη τους αλλους..Αλλα πουυύ μυαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Η καθηγήτρια της λογοτεχνίας στο σχολείο μας:
"Ε βρε παιδιά μου, τι να σας πω.. 20 πιάνει η ερώτηση, αλλά όλοι στο εξεταστικό κέντρο βαθμολογούσαν (την αντίστοιχη στις πανελλαδικές) με άριστα το 17, ε έτσι σας διόρθωσα κι εγώ τα γραπτά.."

Αυτοι ειναι που αγχωνουν τρομερα τους μαθητες...
Οπως πχ και αυτος που ειχαμε λατινικα στο σχολειο. Μας εκανε απ τον Σεπτεμβριο, απο τα πρωτα μαθηματα, αναλυση αφαιρετικης απολυτης, χωρις καν να μας εχει κανει ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ των χρονικων προτασεων, με αποτελεσμα να μπλεχτουμε ολοι. Στην αναλυση των χρονικων μας ελεγε αλλα αντι αλλων, (και εννοειται οτι πρωτα καναμε την ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΛΥΤΗ που ειναι ιδιαιτερη περιπτωση και μετα τις χρονικες μετοχες) και αυτο ειναι δυσκολο και σος αυτο και ακομα πιο σος το αλλο, σε πραγματα που οταν τα καναμε στο φροντιστηριο ηταν πολυ απλα και ειχα αγχωθει για μηνες χωρις λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για τον αριθμό των εισακτέων:
Αντιγράφω από:
https://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11966:panelladikes&Itemid=1796
Τι σκέφτεται η πολιτική ηγεσία για τον αριθμό εισακτέων
Στη φάση επεξεργασίας των στοιχείων του αριθμού εισακτέων στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ βρίσκεται η πολιτική ηγεσία του υπ. Παιδείας (για τις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές αποφασίζουν τα υπουργεία Άμυνας και Προστασίας του Πολίτη). Ο υφ. Παιδείας Γιάννης Πανάρετος είναι υπέρ της δραστικής μείωσης των εισακτέων , μέχρι και 20%, ενώ στελέχη της πολιτικής ηγεσίας προσπαθούν να «φρενάρουν» μια τέτοια απόφαση, διότι εκτιμούν ότι εκτός του ότι θα προκαλέσει μεγάλη αναστάτωση στους γονείς , μπορεί να ξεσηκώσει τους μαθητές Λυκείου και να τους οδηγήσει σε κινητοποιήσεις , ακόμη και σε καταλήψεις . Η υπουργός Αννα Διαμαντοπούλου ήδη έχει ακούσει και τις δύο απόψεις και σύμφωνα με πληροφορίες κλείνει προς την κατεύθυνση η μείωση των εισακτέων για φέτος να είναι ανεπαίσθητη και οι όποιες αποφάσεις για μεγάλες μειώσεις να ανακοινωθούν στην αρχή της επόμενης σχολικής χρονιάς , ώστε οι μαθητές της Γ Λυκείου να το γνωρίζουν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Θα το ανακοινώσουν 2 μέρες πριν τις εξετάσεις οι ακατανόμαστοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top