Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Καλησπερα,ischoolιτες και ischoolιτισες!Ειμαι καινουργιο μελοσ στην τεραστια παρεα σας,παω τριτη λυκειου και δινω και εγω τον αγωνα μου για να επιτυχω στισ πανελληνιες,οπως ολοι σας.
Θα ηθελα να μοιραστω τον προβληματισμο μου μαζι σας,και να ακουσω(διαβασω) τις συμβουλες σας(ολες ευπροσδεκτες)
Τον τελευταιο μηνα η κουραση με εχει καταβαλλει,ωστε οταν γυρνω απ το φροντηστηριο να μην μπορω να διαβασω πανω απο 2-3 ωρες.οποτε κοιμαμαι και ξυπνω τα χαραματα τισ περισσοτερες φορες,για να συνεχισω,ομως ολη τη μερα μετα ειμαι χαλια.ετσι δημιουργειται ενας κυκλος.Επισης,τα Σ/Κ λεω πως θα κανω 5 πραματα οσον αφορα τη μελετη,ομωσ κανω 4,λογω ελλειψης πειθαρχιας.Οπτε,παω βουρ για αποτυχια!:(:(:(please heeeeeeeeeeelppppppp meeee!:fool:

Καλως ηρθες στην τρελοπαρεα!! μια συμβουλη χαλαρωσε.Ολα ειναι μεσα στο μυαλλο σου!!βαλε ενα σωστο προγραμμα στο διαβασμα σου και ολα θα πανε καλα!!!:):) ενας μυθος ειναι ολα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΔΕΝ παίζουν ρόλο οι ΩΡΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ !!!
Νιώθεις οτι τα καταλαβαίνεις ή όχι(και ότι έχεις κενά)?Κάνεις όλες σου τις ασκήσεις? [Εντός αυτών των ωρών?]
Αν ΝΑΙ , δεν έχεις λόγω να ανησυχείς!
Αν ΟΧΙ , θέλει παραπάνω προσπάθεια!
Τι κατεύθυνση είσαι?
Εγώ πάντως είμαι Τεχνολογική και με 1.5-2 ώρες διάβασμα σταθερά κάθε μέρα..τα πάω μια χαρά μέχρι τώρα [βέβαια υποκειμενικά είναι αυτά!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Γεια σου,Κρις1993!Ειμαι θεωρητικη οποτε δεν μιλαμε για ασκησεις,αλλα για αποστηθιση...Διαβαζω αρκετα,αλλα μεσα στο σ/κ πιστευω οτι μπορω παραπανω...

Alejandro Papas δεν εχω αγχος,στο σχολειο καλα τα παω,αλλα στο φροντηστηριο δεν προλαβαινω κ λογω κουρασης να τα διαβασω οσο καλα θελω...αντε να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ηρέμησε. Όλοι λίγο πολύ περνάμε φάσεις χαλάρωσης. Δεν είναι τίποτα, μην αγχώνεσαι. Κοίτα να μην κουράζεσαι άσκοπα αν βλέπεις ότι δε μπορείς να διαβάσεις και με τον καιρό θα μπεις σε ρυθμούς ακόμα πιο εντατικούς απ' αυτούς που είχες πριν. Πάνω απ' όλα ψύχραιμα, δε χάθηκε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Shadowfax,σωστα οσα λες,αλλα οσο περνα ο καιροσ θα πρεπει να φορτσαρω να καλυψω κενα στην υλη,αλλα δεν εχω χρονο...Νιωθω οτι τα διαβαζω και μετα απο λιγες μερες τα ξεχνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
καλή επιτυχία τότε!(σε ρώτησα επειδή στοχεύω φαρμακευτική Πάτρας!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ΣΟΣ!Έχω μια απορία σχετικά με τις απουσίες!Ενώ ήξερα μέχρι τώρα ότι αν έχεις πάνω από 114 απουσίες τις δικαιολογείς είτε από νοσοκομείο είτε από γιατρό,κάποιοι καθηγητές λένε ότι χρειάζεται απαραίτητα χαρτί από το νοσοκομείο!!Ξέρει κανείς τι γίνεται ακριβώς;Γιατί έψαξα και στο ίντερνετ και δεν βρήκα κάτι σίγουρο-διαφωτιστικό!

ΥΓ:Δεν έχω πολλές απουσίες όμως αν έχω δικαίωμα να κάνω 164 αντί για 114 θέλω να το ξέρω για να μην αγχώνομαι κιόλας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Mε τις 164 δεν έχω ιδέα τι παίζει, γιατί εμείς πέρσι είχαμε έτσι κι αλλιώς αυξημένο το όριο απουσιών λόγω γρίπης... Μόλις χθες άκουσα ότι έχει το δικαίωμα για τόσες αν έχεις μ.ο. πάνω από 15, αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το πίστεψα κιόλας...

Τώρα για τις υπόλοιπες απουσίες... Εγώ μπορώ να σου πώ ότι τις δικαιολόγησα με χαρτί γιατρού... Και μάλιστα για μερικές από αυτές ο γιατρός ήταν η μάνα μου... Οπότε μην πολυμασάς... Μάλλον για να σας ψαρώσουν το λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Το Β΄ 15νθήμερο του Μαΐου θα διεξαχθούν φέτος οι Πανελλήνιες Εξετάσεις.
Αυτό δήλωσε σήμερα η Υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου, σε συνέντευξή της στην εκπομπή Κοινωνία Ώρα Mega.




Μη δω άλλες προβλέψεις για 9 Μάη, προειδοποιώ. :mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
ΣΟΣ!Έχω μια απορία σχετικά με τις απουσίες!Ενώ ήξερα μέχρι τώρα ότι αν έχεις πάνω από 114 απουσίες τις δικαιολογείς είτε από νοσοκομείο είτε από γιατρό,κάποιοι καθηγητές λένε ότι χρειάζεται απαραίτητα χαρτί από το νοσοκομείο!!Ξέρει κανείς τι γίνεται ακριβώς;Γιατί έψαξα και στο ίντερνετ και δεν βρήκα κάτι σίγουρο-διαφωτιστικό!

ΥΓ:Δεν έχω πολλές απουσίες όμως αν έχω δικαίωμα να κάνω 164 αντί για 114 θέλω να το ξέρω για να μην αγχώνομαι κιόλας!:)

Εξαρτάται το σχολείο βασικά. Εμάς ο διευθυντής μας είναι τυπολάτρης μέχρι το μεδούλι και τις προάλλες που τον ρώτησαν μερικά παιδιά τι παίζει μ' αυτό μας είπε πως οι απουσίες πρέπει να είναι δικαιολογημένες από γιατρό του δημοσίου και πως αυτές στην ουσία περνάνε από τον σύλλογο. Χαρακτηριστικά ανέφερε πως αν κάποιος καθηγητής/γονιός πει πχ. "Α! Εγώ είδα τον Χ προχθές να παίζει μπάσκετ, δεν ήταν άρρωστος" μπορεί να αρνηθεί να δεχθεί το δικαιολογητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εξαρτάται το σχολείο βασικά. Εμάς ο διευθυντής μας είναι τυπολάτρης μέχρι το μεδούλι και τις προάλλες που τον ρώτησαν μερικά παιδιά τι παίζει μ' αυτό μας είπε πως οι απουσίες πρέπει να είναι δικαιολογημένες από γιατρό του δημοσίου και πως αυτές στην ουσία περνάνε από τον σύλλογο. Χαρακτηριστικά ανέφερε πως αν κάποιος καθηγητής/γονιός πει πχ. "Α! Εγώ είδα τον Χ προχθές να παίζει μπάσκετ, δεν ήταν άρρωστος" μπορεί να αρνηθεί να δεχθεί το δικαιολογητικό.

Εμας μας ειπαν οτι ενας γιατρος μπορει να δικαιολογησει μεχρι 2 μερες αν θες παραπανω πρεπει να πας χαρτι οτι ειχες μεινει σε νοσοκομειο :/: Φασαρια δηλαδη...
Απλα θελω να ρωτησω...εγω πχ που θελω να κατσω 1,5 - 2 εβδομαδες μπορω να παω χαρτια απο διαφορετικους γιατρους?
Δηλαδη αν δεν παω 2 εβδομαδες=10 μερες μπορω να παω χαρτια απο 5 γιατρους για καθε 2 μερες που θα καθομαι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Mε τις 164 δεν έχω ιδέα τι παίζει...
Εξαρτάται το σχολείο βασικά.....μπορεί να αρνηθεί να δεχθεί το δικαιολογητικό.
Να η σχετική νομοθεσία: https://www.alfavita.gr/egiklioi/eg8_3_9_1012.php
και https://dikaiomathiton.blogspot.com/2009/04/blog-post_09.html
Αντιγράφω:
Κατ’ εξαίρεση, ο Σύλλογος των Διδασκόντων κάθε Σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει ως επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από εκατόν δέκα πέντε έως εκατόν εξήντα τέσσερις (115-164) απουσίες, υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες και οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω, και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Ως ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνεται στην προκειμένη περίπτωση η επίδοση του μαθητή, όταν ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας (Γ.Μ.Ο.), όπως προκύπτει από το άθροισμα των Μ.Ο. των δύο τετραμηνιαίων βαθμών στο Λύκειο, διαιρούμενο με τον αριθμό των διδασκόμενων μαθημάτων, είναι τουλάχιστον δεκαπέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιωτάτη.
Τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται δε δεσμεύουν το Σύλλογο, όταν ο ίδιος γνωρίζει με ικανά και επαρκή στοιχεία τους πραγματικούς λόγους απουσίας του μαθητή.
Δηλαδή: για τις πάνω από τις 114 απουσίες ο σύλλογος καθηγητών αποφασίζει αν θα τις δεχθεί ή όχι. Στο σχολείο μου εδώ και χρόνια τις δέχονται μόνον όταν υπάρχει εισαγωγή σε νοσοκομείο.

Το Β΄ 15νθήμερο του Μαΐου θα διεξαχθούν φέτος οι Πανελλήνιες Εξετάσεις.
Αυτό δήλωσε σήμερα η Υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου, σε συνέντευξή της στην εκπομπή Κοινωνία Ώρα Mega.
Μη δω άλλες προβλέψεις για 9 Μάη, προειδοποιώ. :mastigio
Και από πότε παρακαλώ, η κυρία Αννούλα είναι έγκυρη πηγή πληροφοριών? Πόσες φορές ως τώρα δεν είπε σε συνέντευξη κάτι που μετά αποδείχθηκε πατάτα? :tongue:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εμάς μας έχουν πει ότι οι γονείς από μόνοι τους, ή εσύ ο ίδιος αν είσαι 18 και άνω, μπορείς να δικαιολογήσεις δύο (μπορεί και 3) μέρες συνεχόμενες μόνο. Αν είναι παραπάνω οι μέρες ή τις αφήνεις αδικαιολόγητες ή πρέπει να πας χαρτί από γιατρό.
Τώρα ντάξει δε θα μας πέσει και ο κώλος αν πάμε και μια μέρα σχολείο στο 4ήμερο που λείπεις, πολύ τραγικό το κάνετε :\

Και από πότε παρακαλώ, η κυρία Αννούλα είναι έγκυρη πηγή πληροφοριών? Πόσες φορές ως τώρα δεν είπε σε συνέντευξη κάτι που μετά αποδείχθηκε πατάτα? :tongue:

Ε από το ακούμε τον κάθε άκυρο όμως που λέει για 6 και 9, αυτή είναι καλύτερη πηγή κι ας αποδειχθεί πατάτα. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Παιδιά απ'ότι άκουσα σήμερα από τους καθηγητές στο φροντιστήριο μάλλον 16/5 θα γίνουν. Είναι σχεδόν σίγουρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Παιδιά απ'ότι άκουσα σήμερα από τους καθηγητές στο φροντιστήριο μάλλον 16/5 θα γίνουν. Είναι σχεδόν σίγουρο
Είναι οι ίδιοι που έλεγαν και για τις 9, έτσι; :wall:

Για κλωτσιές είναι όλοι τους.


Ευχαριστώ που με διαβάσατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Είναι οι ίδιοι που έλεγαν και για τις 9, έτσι; :wall:

Για κλωτσιές είναι όλοι τους.


Ευχαριστώ που με διαβάσατε.
Μπαα οχι. Μεχρι τωρα δεν ειχαμε αλλη "επισημη" δηλωση αν θες...

Εξαλλου, συντομα θα πρεπει να ανακοινωθει τελικα και απο το Υπουργειο. Δεν σου ακουγεται λογικη ημερομηνια? :P :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εδώ

Το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Μαΐου θα αρχίσουν εφέτος οι πανελλαδικές εξετάσεις, όπως δήλωσε η υπουργός Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου, μιλώντας σε τηλεοπτικό σταθμό. Όπως όλα δείχνουν πάντως, φαίνεται ότι οι πανελλαδικές θα αρχίσουν, εκτός απροόπτου, την Δευτέρα 16 Μαΐου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
είναι που ωρύονταν όλοι που θα άρχιζαν 6 Μαϊου *cough* *cough*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μια ερώτηση προς την κυρία υπουργό μας, την κυρία Αννούλα μας:

Κυρία, στις πόσες του μηνός αρχίζει το 2ο δεκαπενθήμερο?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
(16)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top