Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο με σένα. Όλα τα Χριστούγεννα διάβασμα, διάβασμα και διαγωνίσματα στο φροντιστήριο που είναι παλούκι, καθώς έχω γράψει ήδη 3(28-29-30/12) και άλλα 2 4-5/1. Μιλάμε για πολύ διάβασμα γιατί η ύλη είναι τεράστια ειδικά στα Αρχαία και τα Λατινικά. Και για το Πάσχα όπως λες θα είναι τρεις χειρότερο, καθώς πέφτει αργά και μια ανάσα από τις Πανελλήνιες. Πάντως εγώ παρόλο που βαριέμαι να διαβάζω, κάνω θετικές σκέψεις και σκέφτομαι το τέλος των Πανελληνίων και για την ξεκούραση που κάνουμε μετά. Πάντως εγώ μέσα στα Χριστούγεννα έχω κάνει ένα πρόγραμμα για να μην κούραζομαι υπερβολικά. Ξεκινάω διάβασμα το πρωί ανάλογα την ώρα που ξυπνάω(συνήθως 10-11 και διαβάζω μέχρι το μεσημέρι. Μετά ξεκουράζομαι και ξανα ξεκινάω 5-5:30 το απόγευμα μέχρι της 9 το βράδυ. Μετά σταματάω και χαλαρώνω είτε πηγαίνοντας καμία βόλτα, είτε ξεκουράζομαι στο σπίτι.

Δε μου λες εσυ που εισαι θεωριτικη και μαθαινεις και πολλα απ'εξω
μετα απο πόσες σελιδες νιωθεις πως μπερδευεσαι συνηθως??
εννοω μετα απο ποσες ωρες?(αλλα μονο να μαθαινεις κατι απ'εξω οχι να κανεις ασησεις...)

+ η απροσεξία, φυσικά.

Δεν το λέω για να κατηγορήσω κανέναν. Κι εγώ αρκετά επιπόλαιη είμαι...:P

Φιλε δεν φανταζεσαι ποσο μεγαλη ψυχολογικη βοηθεια εισαι... Δες περσι πιστευω οτι διαβασα, αν δεις και που μπηκα...

Αλλα θελει λιιιγο σπρωξιμο ακομα για να μπω στα 19000++
εισαι η εξαιρεση οχι ο κανονας.
αν εισαι δαιβσμενος παιρνεις 16
αν εισαι και πολυ συγκεντρωμενος 17
Απο 17+ πρεπει αν φτυσεις αιμα
και το πιστευω αυτο για ολα τα μαθηματα...

Με 4 μήνες διάβασμα,πιστεύεις ότι θα πιάσεις την σχολή που θέλεις;Νομίζω πως είναι λίγο δύσκολο ακόμα και για κάποιον που διάβαζε πολύ καλά την προηγούμενη χρονιά.Όσο για εμάς που αγχωνόμαστε,τουλάχιστον για εμένα,δεν υπάρχει θεραπεία.Μου φαίνεται κάπως επιπόλαια η έκφραση:"Καταπολέμησε το άγχος σου." Το άγχος είναι χαρακτηριστικό του κάθε ανθρώπου.Πώς το καταπολεμάς;Θα πεις ποτέ στον άλλο:"Κόψε το χέρι σου"; Μπορεί να λέω βλακείες,αλλά έχω προσπαθήσει όλες αυτές τις "μεθόδους" καταπολέμησης του άγχους και καμία δεν ήταν αποτελεσματική.Ένα Θιβέτ θα μας σώσει... :P

μη αγχωνεσαι γαι κατι το οποιο δεν μπορεις να αλλαξεις
Δεν κερδιζεις κατι μ τ να άγχεσαι ρε φιλε

Αραξε και κανε οτι καλυτερο μπορεις
στοχος σου να ειναι να προοδευεις καθε μερα στα μαθηματα λιγο λιγο θα τ φταιξεις.Μονο ετσι καταφερνεις πραγματι κατι χρησιμο
να βαζεις στοχους υψηλους στοχους και να ελπιζεις

Να στοχεύεις ψηλά, το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ' αστέρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
παιδια,με τη σειρα μου θελω να σας ευχηθω καλη επιτυχια!και πειδη εδωσα περσι θελω να σας δωσω και γω δυο συμβουλες,ή μαλλον τρεις...ξερω οτι πολλοι δεν θα συμφωνησουν και πολλοι αλλοι θα πουν οτι ειναι δυσκολο να εφαρμοστουν-πιστεψτε με,το ξερω πολυ καλα...Πρωτον,αγχος χρειαζεται ΤΩΡΑ που κανετε την προετοιμασια,αγχος οχι ανασταλτικο αλλα παραγωγικο,αγχος που θα σας κανει να διαβασετε μιση ωρα παραπανω και να δειτε μια ασκηση με λιγη παραπανω λεπτομερεια(δν μπορω να μιλησω για θεωρητικη καθως ημουν στην θετικη...)...Δευτερον,ΜΗΝ κανετε το λαθος να πονταρετε σε μαθηματα...θα ειναι πολυ ψυχοφθορο αν στο μαθημα που εσεις νομιζετε οτι θα γραψετε ενα πολυ μεγαλο βαθμο βαλουν ενα τσιμπημενο θεματακι ή εστω κι αν ειναι ευκολα τα θεματα εσεις κανετε καμια μαλακιουλα εκει μεσα και αντι για για 20 σας ερθει ενα 16-17 και τρεχετε...προσωπικα,το εκανα περσι αυτο-ημουν παραπανω απο σιγουρος οτι θα γραψω 20 στα μαθ. γενικης αλλα δυο λαθος πραξεις,ενα "κολλημα" που εφαγα εκεινη την ωρα,βαλε και το υπερβολικο αγχο μου,μου ηρθε ενα 18,4 και εραψα το στομα μου...Μην προγραμματιζετε τι θα γραψετε!!!!Καντε ο,τι καλυτερο μπορειτε και οσο αντεχετε σε καθε μαθημα...Και τελος,αν και ειναι λιγο νωρις για αυτο,αφου θα εχετε γραψει ενα μαθημα,διαγραψτε το απο τη μνημη του εγκεφαλου σας!!!!Ή τελος παντων αφου εχετε δωσει το γραπτο,παρτε τηλέφωνο εναν καθηγητη σας και συζητηστε τις απαντησεις...αλλα μονο αυτο!μετα προσποιηθειτε οτι αυτο το μαθημα δεν υπηρξε ποτε!!!!

αυτα λοιπον απο μενα,και μην μπειτε στην λογικη του οτι πρεπει να διαβαζουμε 7-8 ωρες την ημερα...μεχρι να βγει η υλη-τουλαχιστον για θετικη/τεχνολογικη που ξερω-4 με 5 ωρες την ημερα ειναι παραπανω απο αρκετες για ενα μαθητη...αλλα δεν ειναι και τελεσιδικο...μπορει καποιος να χρειαζεται παραπανω,μπορει και λιγοτερο...μιλωντας παντα για εναν μεσο ορο,γυρω στο Πασχα καλο ειναι να εντεινεται την προσπαθεια και τοτε ειναι που θα χρειαστουν οι 6-7 ωρες-και στις διακοπες ουτε μερα για ξεκουραση...Βεβαια,τοτε ειναι και ο καλυτερος χρονος για να πεισμωσετε και να σκεφτεστε "εγω θα μπω εκει μεσα και θα γραψω"...λιγο το πεισμα λιγο μια καλη προετοιμασια λιγο το μετρημενο αγχος,ΜΠΗΚΑΤΕ!αυτα που κανετε στα φροντιστηρια ειναι 5 φορες πιο δυσκολα απο αυτο που θα ακτικρισετε εκει μεσα...μην ψαρωνετε....καλη τυχη!!!!^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
εισαι η εξαιρεση οχι ο κανονας.
αν εισαι δαιβσμενος παιρνεις 16
αν εισαι και πολυ συγκεντρωμενος 17
Απο 17+ πρεπει αν φτυσεις αιμα
και το πιστευω αυτο για ολα τα μαθηματα...

Φιλε εδω κανεις τεραστιο λαθος...

Δεν θελει ουτε τρελο μυαλο ουτε ατελειωτες ωρες διαβασματος ουτε τιποτα...

Συγκεντρωση απολυτη θελει, γνωση του στοχου και συστημα...

Ααααα... Και φυσικα μετρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
εισαι η εξαιρεση οχι ο κανονας.
αν εισαι δαιβσμενος παιρνεις 16
αν εισαι και πολυ συγκεντρωμενος 17
Απο 17+ πρεπει να φτυσεις αιμα
και το πιστευω αυτο για ολα τα μαθηματα...

Φιλε εδω κανεις τεραστιο λαθος...

Δεν θελει ουτε τρελο μυαλο ουτε ατελειωτες ωρες διαβασματος ουτε τιποτα...

Συγκεντρωση απολυτη θελει, γνωση του στοχου και συστημα...

Ααααα... Και φυσικα μετρο...

Εγω παλι συμφωνω οσον αφορα τον γενικο βαθμο. Για να βγαλεις πανω απο 18 μεσο ορο πρεπει να σου βγει το λαδι. Προσωπικα ενα 18 το βγαζω σχετικα ανετα αν γραψω 20αρια σε ΑΟΘ και Μαθ/κα γενικης, αλλα ελα που η βαση ειναι 18,6 και αναμενεται να ανεβει... Συγκεκριμενα εχω κανει τους υπολογισμους και για να περασω εστω και ξυστα (μα πολυ ξυστα) τη βαση πρεπει να γραψω Μαθ/κα κατευθ. 17 παρακαλω, Φυσικη 18, Εκθεση το πολυ 15 (!) και ολα τα υπολοιπα 19 ή 20. Ε για να γραψεις τοσο πρεπει να πεις τον χριστο φανταρο... Αμα δεν λυσεις 500 ασκησεις (100 ειναι λιγες) στα Μαθηματικα, οσο συγκεντρωμενος και να 'σαι, αμα βλεπεις οτι δεν μπορεις να λυσεις την ασκηση και ο χρονος περνα, χανεται και η συγκεντρωση και η ψυχραιμια και ολα... :/:
Ενας καθηγητης ειπε στον πατερα μου: "Αμα φετος εχει χρονο εστω και να λουστει, σημαινει οτι κατι παραμελει...". Και οπως πολυ πετυχημενα λεω εγω, "Στην 'Γ Λυκειου δεν ζεις, διαβα-ζεις". Τελεια και παραγραφος. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Φιλε εδω κανεις τεραστιο λαθος...

Δεν θελει ουτε τρελο μυαλο ουτε ατελειωτες ωρες διαβασματος ουτε τιποτα...

Συγκεντρωση απολυτη θελει, γνωση του στοχου και συστημα...

Ααααα... Και φυσικα μετρο...

Tι συστημα και κυριως δεν νομιζω οτι αυτο ισχυει για ολα τα μαθηματα...
μερικα ειναι να το εχεις κιολας
πχ εγω αν και γενικα γραφω ΦΥΣΙΚΗ αν κολλησω καπου τελος θα γραψω 15-16 γιατι δ τ εχω..Δεν ειναι θεμα συστηματικου διαβασματος διαβαζω παρα πολυ κυριως φυσικη


Εγω παλι συμφωνω οσον αφορα τον γενικο βαθμο. Για να βγαλεις πανω απο 18 μεσο ορο πρεπει να σου βγει το λαδι. Προσωπικα ενα 18 το βγαζω σχετικα ανετα αν γραψω 20αρια σε ΑΟΘ και Μαθ/κα γενικης, αλλα ελα που η βαση ειναι 18,6 και αναμενεται να ανεβει... Συγκεκριμενα εχω κανει τους υπολογισμους και για να περασω εστω και ξυστα (μα πολυ ξυστα) τη βαση πρεπει να γραψω Μαθ/κα κατευθ. 17 παρακαλω, Φυσικη 18, Εκθεση το πολυ 15 (!) και ολα τα υπολοιπα 19 ή 20. Ε για να γραψεις τοσο πρεπει να πεις τον χριστο φανταρο... Αμα δεν λυσεις 500 ασκησεις (100 ειναι λιγες) στα Μαθηματικα, οσο συγκεντρωμενος και να 'σαι, αμα βλεπεις οτι δεν μπορεις να λυσεις την ασκηση και ο χρονος περνα, χανεται και η συγκεντρωση και η ψυχραιμια και ολα... :/:
Ενας καθηγητης ειπε στον πατερα μου: "Αμα φετος εχει χρονο εστω και να λουστει, σημαινει οτι κατι παραμελει...". Και οπως πολυ πετυχημενα λεω εγω, "Στην 'Γ Λυκειου δεν ζεις, διαβα-ζεις". Τελεια και παραγραφος. :/:


(διαβα-ζεις nice :D)

Ακριβως και δεν εννοω τοσο τα ΑΟΔΕ,ΑΟΘ αντε και εκθεση που ειναι παπαγαλια style αλλα περισσοτερο τα μαθηματικα,φυσικη και σ μικροτερη κλιμακα και το ΑΕΕΠ
Μαθ γενικης ειναι ευκολα αλλα δεν υπαρχουν καθολου περιθωρια για λαθος....
Btw πιστεύεται οτι θα πεσουν προβληματα?δεν τα ξερω καλα να δωσω εμφαση ή οχι?
τι ειδους συνηθως πεφτουν ξερετε?(εγω μονο οικοομικα ξερω να κανω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ακριβως και δεν εννοω τοσο τα ΑΟΔΕ,ΑΟΘ αντε και εκθεση που ειναι παπαγαλια style αλλα περισσοτερο τα μαθηματικα,φυσικη και σ μικροτερη κλιμακα και το ΑΕΕΠ
Μαθ γενικης ειναι ευκολα αλλα δεν υπαρχουν καθολου περιθωρια για λαθος....
Btw πιστεύεται οτι θα πεσουν προβληματα?δεν τα ξερω καλα να δωσω εμφαση ή οχι?
τι ειδους συνηθως πεφτουν ξερετε?(εγω μονο οικοομικα ξερω να κανω...)

Ας αφησουμε την εκθεση καλυτερα...:mpinelik:
Τα Μαθ/κα γενικης ειναι οντως ευκολα. Πονταρω σε αυτα και στο ΑΟΘ για να παρω καλο βαθμο (στο 5ο πεδιο αλλωστε ειναι μαθηματα βαρυτητας). Ελπιζω να γραψω 20αρια σε αυτα τα 2 γιατι μετα δεν περναω στην πρωτη επιλογη μου... που να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο μεχρι να σπασει (ο τοιχος :P).
Φυσικη μεχρι τωρα το εχω , αν και τελευταια μου ερχονται κατι κουλοι βαθμοι στα τεστ και αρχιζω να ανησυχω... Μαθ/κα κατ. δεν χρειαζεται να πω τιποτα...
Απο οτι μας εχει πει ο καθηγητης των Μαθ/κων γενικης στο φροντιστηριο, προβληματα με παραγωγους ειναι το πιο δυσκολο που προκειται να δουμε στο μαθημα, οποτε ναι, θελουν διαβασμα. Πιστευω ενα προβλημα με γεωμετρικο σχημα και να βρεις την ελαχιστη περιμετρο ή εμβαδον μπαινει ανετα ως 4ο θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγω παλι συμφωνω οσον αφορα τον γενικο βαθμο. Για να βγαλεις πανω απο 18 μεσο ορο πρεπει να σου βγει το λαδι. Προσωπικα ενα 18 το βγαζω σχετικα ανετα αν γραψω 20αρια σε ΑΟΘ και Μαθ/κα γενικης, αλλα ελα που η βαση ειναι 18,6 και αναμενεται να ανεβει... Συγκεκριμενα εχω κανει τους υπολογισμους και για να περασω εστω και ξυστα (μα πολυ ξυστα) τη βαση πρεπει να γραψω Μαθ/κα κατευθ. 17 παρακαλω, Φυσικη 18, Εκθεση το πολυ 15 (!) και ολα τα υπολοιπα 19 ή 20. Ε για να γραψεις τοσο πρεπει να πεις τον χριστο φανταρο... Αμα δεν λυσεις 500 ασκησεις (100 ειναι λιγες) στα Μαθηματικα, οσο συγκεντρωμενος και να 'σαι, αμα βλεπεις οτι δεν μπορεις να λυσεις την ασκηση και ο χρονος περνα, χανεται και η συγκεντρωση και η ψυχραιμια και ολα... :/:
Ενας καθηγητης ειπε στον πατερα μου: "Αμα φετος εχει χρονο εστω και να λουστει, σημαινει οτι κατι παραμελει...". Και οπως πολυ πετυχημενα λεω εγω, "Στην 'Γ Λυκειου δεν ζεις, διαβα-ζεις". Τελεια και παραγραφος. :/:

Συμβουλη νουμερο ενα... Μην πιστευεις κανενα προγνωστικο περι βασεων... Στα λεει ο καμμενος απο αυτα...

Συμβουλη νουμερο δυο... Σ' αυτα που πιστευεις οτι μπορεις να γραψεις 20 να τα φοβασαι πιο πολυ απο αυτα πιστευεις οτι δεν μπορεις... Και απ' αυτο καμμενος ελαφρια...

Συμβουλη νουμερο τρια... Στην εκθεση ως βαθμο θα βαζεις τον χειροτερο δυνατο και οχι τον καλυτερο δυνατο... Πιο καμμενος εξαιτιας αυτου...

Τωρα σχολιο... Αν θεωρεις οτι σου βγαινει το λαδι λυνοντας 500 ασκησεις Μαθ. Κατ. εχεις ενα μικρο προβλημα... Διοτι ειναι το λογικο νουμερο και δεν κανω καθολου πλακα... Το να σου βγει το λαδι θα ταν να λυνες 1500 ασκησεις...
Κι αν εχεις λυσει το μικρο το νουμερο... Λιγα θα μπορουν να σε ξαφνιασουν κι ακομη λιγοτερα να μην τα λυσεις... Εκτος κι αν κολλησει το μυαλο σου... Οπου τοτε, δεν ησουν οσο συγκεντρωμενος θα επρεπε... Η αγχωθηκες...

Κι οι καθηγητες λενε τετοια για να σας πικαρουν(επειδη ξερουν οτι τα ακουτε ή θα σας τα πουν) για να ψαρωσετε και να λιωσετε στο διαβασμα... Γιατι εμενα ο καθηγητης της Φυσικης μου μαζι με τον πατερα μου μου λεγανε να βγαινω εξω... Και πιστεψε με δεν ελιωνα...

Tι συστημα και κυριως δεν νομιζω οτι αυτο ισχυει για ολα τα μαθηματα...
μερικα ειναι να το εχεις κιολας
πχ εγω αν και γενικα γραφω ΦΥΣΙΚΗ αν κολλησω καπου τελος θα γραψω 15-16 γιατι δ τ εχω..Δεν ειναι θεμα συστηματικου διαβασματος διαβαζω παρα πολυ κυριως φυσικη

Πρεπει να το αγαπας και να σου αρεσει... Οχι να το εχεις...

Ειδικα η Φυσικη που αναφερεις εχει υπερβολικα απλη μεθοδολογια... Κοινως, περιορισμενο αριθμο διαφορετικων ασκησεων... Πνιγεστε σε μια κουταλια νερο... Ολοι οσοι δινουν αυτο κανουν και χωρις κανενα απολυτως λογο...

Και θα πω παλι το ιδιο... Συγκεντρωση για διακρινεις την καθε περιπτωση θελει...

Ας αφησουμε την εκθεση καλυτερα...:mpinelik:
Τα Μαθ/κα γενικης ειναι οντως ευκολα. Πονταρω σε αυτα και στο ΑΟΘ για να παρω καλο βαθμο (στο 5ο πεδιο αλλωστε ειναι μαθηματα βαρυτητας). Ελπιζω να γραψω 20αρια σε αυτα τα 2 γιατι μετα δεν περναω στην πρωτη επιλογη μου... που να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο μεχρι να σπασει (ο τοιχος :P).
Φυσικη μεχρι τωρα το εχω , αν και τελευταια μου ερχονται κατι κουλοι βαθμοι στα τεστ και αρχιζω να ανησυχω... Μαθ/κα κατ. δεν χρειαζεται να πω τιποτα...
Απο οτι μας εχει πει ο καθηγητης των Μαθ/κων γενικης στο φροντιστηριο, προβληματα με παραγωγους ειναι το πιο δυσκολο που προκειται να δουμε στο μαθημα, οποτε ναι, θελουν διαβασμα. Πιστευω ενα προβλημα με γεωμετρικο σχημα και να βρεις την ελαχιστη περιμετρο ή εμβαδον μπαινει ανετα ως 4ο θεμα...

Μην ανησυχεις... Οσο παει βαζουν και πιο δυσκολα στο καθε μαθημα... Και στις Πανελληνιες αν εχεις δουλεψει σωστα λυνεις γελωντας...

Μαθηματικα γενικης, τεταρτο θεμα συνηθως πεφτει συνδυαστικο με πιθανοτητα, που ταιριαζουν ευκολα... Αλλα και παλι παραμενουν γελοια... Προσοχη σε μικρολαθη θελει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Συμβουλη νουμερο ενα... Μην πιστευεις κανενα προγνωστικο περι βασεων... Στα λεει ο καμμενος απο αυτα...

Συμβουλη νουμερο δυο... Σ' αυτα που πιστευεις οτι μπορεις να γραψεις 20 να τα φοβασαι πιο πολυ απο αυτα πιστευεις οτι δεν μπορεις... Και απ' αυτο καμμενος ελαφρια...

Συμβουλη νουμερο τρια... Στην εκθεση ως βαθμο θα βαζεις τον χειροτερο δυνατο και οχι τον καλυτερο δυνατο... Πιο καμμενος εξαιτιας αυτου...
1) Στη συγκεκριμενη σχολη οι πιθανοτητες μειωσης της βασης ειναι απο μηδαμηνες εως ανυπαρκτες. Μονο προς τα πανω παει η βαση.
2) Συμφωνω.
3)Αμα βαλω το χειροτερο δυνατο, για να περασω θα πρεπει να γραψω Μαθ/κα και Φυσικη κατευθυνσης 19... ;) Προσπαθω να ειμαι αισιοδοξος, αλλα ξερω τα ορια μου (και δεν βλεπω να περναω).

Τωρα σχολιο... Αν θεωρεις οτι σου βγαινει το λαδι λυνοντας 500 ασκησεις Μαθ. Κατ. εχεις ενα μικρο προβλημα... Διοτι ειναι το λογικο νουμερο και δεν κανω καθολου πλακα... Το να σου βγει το λαδι θα ταν να λυνες 1500 ασκησεις...
500 ανα κεφαλαιο... ;) Οχι οτι λυνω τοσες, ενας γνωστος μου...
Μην ανησυχεις... Οσο παει βαζουν και πιο δυσκολα στο καθε μαθημα... Και στις Πανελληνιες αν εχεις δουλεψει σωστα λυνεις γελωντας...
:lol: Ελπιζω να γελαω, αν και αμα δεν βελτιωθει η κατασταση για κλαμα το βλεπω...
Θα κλαψουν μανουλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Ενας καθηγητης ειπε στον πατερα μου: "Αμα φετος εχει χρονο εστω και να λουστει, σημαινει οτι κατι παραμελει...". :/:

Λεει μαλακιες πες του,σορυ κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Για να βγαλεις πανω απο 18 μεσο ορο πρεπει να σου βγει το λαδι.

"Αμα φετος εχει χρονο εστω και να λουστει, σημαινει οτι κατι παραμελει...". Και οπως πολυ πετυχημενα λεω εγω, "Στην 'Γ Λυκειου δεν ζεις, διαβα-ζεις". Τελεια και παραγραφος. :/:


με τιποτα ομως...κανενα λαδι δεν χρειαζεται να σου βγει...πολυ υπερεκτιμημενες τις εχετε τις πανελληνιες, δε νομιζετε?:hmm:
ουτε λουσιμο????χαχαχα ωραιος ο τυπος...εγω ολη τη χρονια ελιωνα 6-7 ωρες την ημερα στο pc μεχρι πριν 10 ημερες των πανελληνιων...μηπως να ανα8εωρησεις λιγακι σχετικα με το τι ακους και πιστευεις?ειναι πολυ γενικο και απολυτο αυτο που λες :''Για να βγαλεις.....'' ....δεν ειναι ολοι οι μα8ητες το ιδιο, ασε που τις δυνατοτητες σου τις 3ερεις ΜΟΝΟ εσυ!!!:)
α...το αν 8α ανηκεις σ αυτους που διαβα-ζουν και δε ζουν, ειναι επιλογη, οχι υποχρεωση...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ενας καθηγητης ειπε στον πατερα μου: "Αμα φετος εχει χρονο εστω και να λουστει, σημαινει οτι κατι παραμελει..."..

τέτοιες μαλακίες λένε και αγχώνουν τα παιδιά άδικα...:confused:
ο ρόλος των καθηγητών είναι να βλέπουν πιο ρεαλιστικά και εξω-απο-το-αγχος το όλο θέμα των πανελληνίων...όχι να αγχώνουν τους μαθητές ακόμη παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
με τιποτα ομως...κανενα λαδι δεν χρειαζεται να σου βγει...πολυ υπερεκτιμημενες τις εχετε τις πανελληνιες, δε νομιζετε?:hmm:
ουτε λουσιμο????χαχαχα ωραιος ο τυπος...εγω ολη τη χρονια ελιωνα 6-7 ωρες την ημερα στο pc μεχρι πριν 10 ημερες των πανελληνιων...μηπως να ανα8εωρησεις λιγακι σχετικα με το τι ακους και πιστευεις?ειναι πολυ γενικο και απολυτο αυτο που λες :''Για να βγαλεις.....'' ....δεν ειναι ολοι οι μα8ητες το ιδιο, ασε που τις δυνατοτητες σου τις 3ερεις ΜΟΝΟ εσυ!!!:)
α...το αν 8α ανηκεις σ αυτους που διαβα-ζουν και δε ζουν, ειναι επιλογη, οχι υποχρεωση...;)
Καλα αυτο με το λουσιμο ενταξει σιγουρα ειναι υπερβολικο. Θελω να σε ρωτησω κατι, αν δεν γινομαι αδιακριτος: ποσα μορια εβγαλες; Με το να εισαι 7 ωρες στο pc, ποσος χρονος σου εμενε γα διαβασμα; Γιατι πρακτικα εγω δεν εχω 6-7 ωρες ελευθερες να καω στο pc, περα του οτι αν το εκανα (με μεγαλη ευχαριστηση βεβαια:P) ο πατερας μου θα παθαινε εγκεφαλικο απο τα νευρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
αδικα δεν λες τιποτα...
και το πιο κωμικοτραγικο ειναι...οτι αυτους τους κα8ηγηταδες καποιοι τους κανουν πλουσιους!!
δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να εχεις ενα κα8ηγητη που δε σε υποχρεωνει κανεις(οπως στο σχολειο), οσοοο καλος και αν ειναι, ο οποιος ''τρομοκρατει'' και σενα και τους δικους σου με υπερβολες και ανυποστατες 8εωριες...:hmm:

Καλα αυτο με το λουσιμο ενταξει σιγουρα ειναι υπερβολικο. Θελω να σε ρωτησω κατι, αν δεν γινομαι αδιακριτος: ποσα μορια εβγαλες; Με το να εισαι 7 ωρες στο pc, ποσος χρονος σου εμενε γα διαβασμα; Γιατι πρακτικα εγω δεν εχω 6-7 ωρες ελευθερες να καω στο pc, περα του οτι αν το εκανα (με μεγαλη ευχαριστηση βεβαια:P) ο πατερας μου θα παθαινε εγκεφαλικο απο τα νευρα!

εβγαλα τοσο, ωστε να παρεμβω οταν εγραψες οτι πρεπει να σου βγει το λαδι για να βγαλεις πανω απο 18...:)
διαβασα τα χριστουγεννα, το πασχα, κατα τη διαρκεια των μα8ηματων στο σχολειο:P και το διαστημα που δεν πηγαιναμε σχολειο...εκανα ομως κανονικα μα8ηματα(ιδιαιτερα συγκεκριμενα), προσεχα, ρωτουσα, 8υμομουν τα παντα, και δεν ειχα κενα...
εμενα νομιζεις δεν επα8αν?;)και δεν εκατσαν να με βλεπουν, επενεβησαν, με απροοπτες συνεπειες απο τη μερια μου:P
αν 8ελεις το συζηταμε με π.μ, γτ δε 8ελω να επιβαρυνω το 8εμα με ομολογουμενως προσωπικα γεγονοτα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
μη αγχωνεσαι γαι κατι το οποιο δεν μπορεις να αλλαξεις
Δεν κερδιζεις κατι μ τ να άγχεσαι ρε φιλε

Αραξε και κανε οτι καλυτερο μπορεις
στοχος σου να ειναι να προοδευεις καθε μερα στα μαθηματα λιγο λιγο θα τ φταιξεις.Μονο ετσι καταφερνεις πραγματι κατι χρησιμο
να βαζεις στοχους υψηλους στοχους και να ελπιζεις

Να στοχεύεις ψηλά, το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ' αστέρια...

Μου απάντησες σαν να μην είχα γράψει το προηγούμενο μήνυμα.Πιστεύεις ότι αν είχα βρει κάποιο τρόπο να αντιμετωπίζω το άγχος,δε θα τον εφάρμοζα;Κάνω ότι καλύτερο μπορώ,αλλά αυτό δεν εμποδίζει το άγχος μου να εμφανίζεται.Όσο για τις δύο τελευταίες περιόδους,έχω να πω ότι από φιλοσοφίες τραγουδιών και όλα τα παρεμφερή,έχουμε μπουχτίσει.Φιλικά πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Να στοχεύεις ψηλά, το φεγγάρι. Ακόμα κι αν αποτύχεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ' αστέρια...

Μπορώ να το βάλω σαν υπογραφή αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εγω παλι συμφωνω οσον αφορα τον γενικο βαθμο. Για να βγαλεις πανω απο 18 μεσο ορο πρεπει να σου βγει το λαδι. Προσωπικα ενα 18 το βγαζω σχετικα ανετα αν γραψω 20αρια σε ΑΟΘ και Μαθ/κα γενικης, αλλα ελα που η βαση ειναι 18,6 και αναμενεται να ανεβει... Συγκεκριμενα εχω κανει τους υπολογισμους και για να περασω εστω και ξυστα (μα πολυ ξυστα) τη βαση πρεπει να γραψω Μαθ/κα κατευθ. 17 παρακαλω, Φυσικη 18, Εκθεση το πολυ 15 (!) και ολα τα υπολοιπα 19 ή 20. Ε για να γραψεις τοσο πρεπει να πεις τον χριστο φανταρο... Αμα δεν λυσεις 500 ασκησεις (100 ειναι λιγες) στα Μαθηματικα, οσο συγκεντρωμενος και να 'σαι, αμα βλεπεις οτι δεν μπορεις να λυσεις την ασκηση και ο χρονος περνα, χανεται και η συγκεντρωση και η ψυχραιμια και ολα... :/:
Ενας καθηγητης ειπε στον πατερα μου: "Αμα φετος εχει χρονο εστω και να λουστει, σημαινει οτι κατι παραμελει...". Και οπως πολυ πετυχημενα λεω εγω, "Στην 'Γ Λυκειου δεν ζεις, διαβα-ζεις". Τελεια και παραγραφος. :/:

Εκτός από την πρώτη σου επιλογή,δεν έχεις εντοπίσει άλλες σχολές που να σε ενδιαφέρουν και να έχουν χαμηλότερες βάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
1) Στη συγκεκριμενη σχολη οι πιθανοτητες μειωσης της βασης ειναι απο μηδαμηνες εως ανυπαρκτες. Μονο προς τα πανω παει η βαση.
2) Συμφωνω.
3)Αμα βαλω το χειροτερο δυνατο, για να περασω θα πρεπει να γραψω Μαθ/κα και Φυσικη κατευθυνσης 19... ;) Προσπαθω να ειμαι αισιοδοξος, αλλα ξερω τα ορια μου (και δεν βλεπω να περναω).


500 ανα κεφαλαιο... ;) Οχι οτι λυνω τοσες, ενας γνωστος μου...

:lol: Ελπιζω να γελαω, αν και αμα δεν βελτιωθει η κατασταση για κλαμα το βλεπω...
Θα κλαψουν μανουλες...

Λοιπον... Δε μας λες και την σχολη?? Γιατι πολλα εχουν δει τα ματια μας με σχολες μονο πεφτουν ή μονο ανεβαινουν και χτυπησαν κοκκινο ή πατο...

Περιμενε ρε ανθρωπε να γραψεις μαθηματικα και φυσικη και μετα πες οτι δεν το πιανεις το 19... Σκεψου μονο ποσοι μηνες μενουν ακομη...

Ε, οι 500 ανα κεφαλαιο ειναι σημαντικο λιωσιμο οφειλω να ομολογησω....

Αμα δεν σε φαει το αγχος θα γελας... Κι αν δεν γελας, θα πας ανετα... Το μεγαλο προβλημα ειναι το αγχος που σε αποδιοργανωνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Μπορώ να το βάλω σαν υπογραφή αυτό;
βάλτο μωρε σιγα

Μου απάντησες σαν να μην είχα γράψει το προηγούμενο μήνυμα.Πιστεύεις ότι αν είχα βρει κάποιο τρόπο να αντιμετωπίζω το άγχος,δε θα τον εφάρμοζα;Κάνω ότι καλύτερο μπορώ,αλλά αυτό δεν εμποδίζει το άγχος μου να εμφανίζεται.Όσο για τις δύο τελευταίες περιόδους,έχω να πω ότι από φιλοσοφίες τραγουδιών και όλα τα παρεμφερή,έχουμε μπουχτίσει.Φιλικά πάντα.

Πρωτα απο ολα δεν ειναι απο τραγουδι.
2. ελα ρ ειναι ωραια ατακα εμενα μ αρεσει
3.εξακολουθω να διερωτουμε γιατι να εχεις αγχος για κατι που δεν μπορεις να αλλαξεις???
4.και δεν εχεις σκασει τοσους μηνες μ τοσο αγχοσ??
5-και τελευταιο-τι κερδιζεισ με αυτο?καταλαβε οτι μονος χαμενος εισαι και χαλαρωσε δεν ειναι θεμα ικανοτητας(Πιστεύεις ότι αν είχα βρει κάποιο τρόπο να αντιμετωπίζω το άγχος,δε θα τον εφάρμοζα;) αλλα διαθεσης περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά !
Ξέρει κανείς αν έχει ανακοινωθεί πότε αρχίζουν;;
Επίσης θα ήθελα αν ξέρει κανείς τι χαρτιά χρειάζονται κ πότε πρέπει να τα καταθέσει κάποιος στο σχολείο του σε περιπτωση που ξαναδίνει δευτερη φορά.
Α! Και μια τελευταία απορία: Κόβουν μόρια από τους γραπτούς βαθμούς αυτών που ξαναδίνουν 2η φορά ; Οι προφορικοί οι περσινοί μετράνε κανονικά;Αυτά με τα 90 % κτλ ποτέ μου δεν τα καταλαβα..:redface::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
βάλτο μωρε σιγα



Πρωτα απο ολα δεν ειναι απο τραγουδι.
2. ελα ρ ειναι ωραια ατακα εμενα μ αρεσει
3.εξακολουθω να διερωτουμε γιατι να εχεις αγχος για κατι που δεν μπορεις να αλλαξεις???
4.και δεν εχεις σκασει τοσους μηνες μ τοσο αγχοσ??
5-και τελευταιο-τι κερδιζεισ με αυτο?καταλαβε οτι μονος χαμενος εισαι και χαλαρωσε δεν ειναι θεμα ικανοτητας(Πιστεύεις ότι αν είχα βρει κάποιο τρόπο να αντιμετωπίζω το άγχος,δε θα τον εφάρμοζα;) αλλα διαθεσης περισσοτερο



1)Δεν γνωρίζω αν είναι από τραγούδι,γι'αυτό έγραψα και όλα τα παρεμφερή.:)
2)Δεν σε κατέκρινα,απλά έγραψα ότι από τέτοιες ατάκες έχουμε μπουχτίσει.Στις πανελλήνιες δεν πέτυχε κανείς πιστεύοντας αυτού του είδους τις φιλοσοφίες.
3)Προφανώς,θα μείνεις με την απορία.Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο post,το άγχος είναι χαρακτηριστικό.Το γιατί εμφανίζεται και γιατί είμαι αγχώδης άνθρωπος δεν το γνωρίζω.
4)Μα δεν έγραψα πουθενά ότι τώρα έχω τόσο άγχος όσο θα έχω όταν θα δίνουμε.
5)Νομίζω ότι απάντησα επαρκώς σε αυτό.Η απάντηση είναι στο 3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top