Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Mια ερώτηση: Τη Βιολογία Γενικής τη μαθαίνετε παπαγαλία?Γιατί οι καθηγητές μου μού είπαν ότι δε χρειάζεται και ξεκίνησα να τη μαθαίνω χωρίς παπαγαλία.Είναι σαν το ΑΟΔΕ δηλαδή;Έτσι εξετάζεται; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Φυσικη Κατευθυνσης της Β ειναι σκετη απελπισια.Καποιες στιγμες μου ρχεται να τη σκισω.
:D Και εγω ετσι ημουν! Αλλα μην ανησυχεις, απο αυτα τα μονα που μπορει να χρειαστεις για την Γ ειναι οι ευθειες και τους τυπους κυκλου/παραβολης/ελλειψης κτλ. ως τυπους (μονο και μονο για να πεις π.χ. "ο γεωμετρικος τοπος ειναι κυκλος"). Και ισως λιγο τα διανυσματα στην Φυσικη για τις συνιστωσες δυναμεις.

Στη βιολογία έχεις ένας σίγουρο 90-95. Στα μαθηματικά γενικής ρισκάρεις αλλά μπορείς πιο εύκολα να χτυπήσεις 100 αλλά και πολύ πιο εύκολα να γράψεις κάτω από 80.

Αν κυνηγάς το 100 επιλέγεις μαθηματικά γενικής, αν κυνηγάς απλά καλό βαθμό βιολογία γενικής, αν θέλεις να αυτοκτονήσεις ιστορία γενικής.

Χεχε οντως το θεμα με την Ιστορια γενικης εχει καταντησει γελειο...
Παντως τα Μαθ/κα γενικης δεν ειναι δυσκολα. Το αντιθετο. Αμα ριξεις ενα καλο διαβασμα και δεν το υποτιμησεις ως μαθημα, ενα 90/100 το εχεις στανταρ, ενω αμα κανεις και μερικες ασκησεις παραπανω μπορεις να γραψεις ανετα και 100. Εγω δινω για 5ο πεδιο, οποτε πηρα Μαθ/κα γενικης αναγκαστικα, αλλα αμα δεις, το πρωτο κεφαλαιο ειναι αυτα που γινονται και στην κατευθυνση, απλα πολυ πολυ πιο απλα. Το ΠΙΟ δυσκολο που μπορει να πεσει ειναι ευρεση της εξισωσης εφαπτομενης συναρτησης ή κατι πανω σε αυτο... απλα πραγματα δηλαδη. Και απο κει και περα (απο οτι μου εχουν πει δηλαδη), η στατιστικη δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα.

Say what??? Ακούγεται πολύ λίγος χρόνος όταν το λες έτσι... :P
Aμα θες να φαινεται πολυ, δες την υπογραφη μου :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Mια ερώτηση: Τη Βιολογία Γενικής τη μαθαίνετε παπαγαλία?Γιατί οι καθηγητές μου μού είπαν ότι δε χρειάζεται και ξεκίνησα να τη μαθαίνω χωρίς παπαγαλία.Είναι σαν το ΑΟΔΕ δηλαδή;Έτσι εξετάζεται; :worry:

Όταν λες όχι παπαγαλία, εννοείς με δικά σου λόγια έτσι; =/

Εμάς μας είχαν πει παπαγαλία, κλασσικά... Το κακό στη Βιολογία Γενικής είναι ότι μπορεί να μη σου τη διορθώσει Βιολόγος, αλλά Χημικός, Φυσικός, Γεωλόγος κτλ κτλ... Δηλαδή πιάνει σωστά τα του βιβλίου μιας και δεν έχει περαιτέρω γνώσεις πάνω στη Βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Όταν λες όχι παπαγαλία, εννοείς με δικά σου λόγια έτσι; =/

Εμάς μας είχαν πει παπαγαλία, κλασσικά... Το κακό στη Βιολογία Γενικής είναι ότι μπορεί να μη σου τη διορθώσει Βιολόγος, αλλά Χημικός, Φυσικός, Γεωλόγος κτλ κτλ... Δηλαδή πιάνει σωστά τα του βιβλίου μιας και δεν έχει περαιτέρω γνώσεις πάνω στη Βιολογία.

Εννοώ ότι για παράδειγμα μπορεί να αλλάζω τα ρήματα με κάποια συνώνυμα! Πφφφφ :/:
Τώρα πρέπει να τα μάθω παπαγαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στα μαθηματικά γενικής ρισκάρεις αλλά μπορείς πιο εύκολα να χτυπήσεις 100 αλλά και πολύ πιο εύκολα να γράψεις κάτω από 80.
Τι να ρισκάρεις στα Μαθηματικά Γενικής; Πιο εύκολο μάθημα δεν έχω ξαναδεί στα 12 χρόνια του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εννοώ ότι για παράδειγμα μπορεί να αλλάζω τα ρήματα με κάποια συνώνυμα! Πφφφφ :/:
Τώρα πρέπει να τα μάθω παπαγαλία.

Κοίτα, μη σε πιάνει πανικός. Δεν χρειάζεται καθόλου... Δεν χάλασε και ο κόσμος για κάποιες λέξεις. Χαλαρά... Όπως σου βγαίνει καλύτερα.. γιατί έτσι θα έχεις το νόημα στο μυαλό σου... Όπως σε βολεύει. Μη μπερδευτείς εκείνη την ώρα περισσότερο... Δεν χρειάζεται κιόλας.

Να τα καταννοείς όσο πιο καλά μπορείς. Και μετά να μαθαίνεις, αφού τα έχεις κάνει κτήμα σου... Έτσι θα σου βγαίνει πιο εύκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τι να ρισκάρεις στα Μαθηματικά Γενικής; Πιο εύκολο μάθημα δεν έχω ξαναδεί στα 12 χρόνια του σχολείου.

Αφου το λες εσυ θα το παρω με τα χιλια.:P
:worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Κοίτα, μη σε πιάνει πανικός. Δεν χρειάζεται καθόλου... Δεν χάλασε και ο κόσμος για κάποιες λέξεις. Χαλαρά... Όπως σου βγαίνει καλύτερα.. γιατί έτσι θα έχεις το νόημα στο μυαλό σου... Όπως σε βολεύει. Μη μπερδευτείς εκείνη την ώρα περισσότερο... Δεν χρειάζεται κιόλας.

Να τα καταννοείς όσο πιο καλά μπορείς. Και μετά να μαθαίνεις, αφού τα έχεις κάνει κτήμα σου... Έτσι θα σου βγαίνει πιο εύκολο...

Nαι αλλά είναι κρίμα να χάσω μονάδες απο αυτό το μάθημα, γιατί είναι πολύ εύκολο!
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Παιδιά,μην αγχώνεστε με τη Βιολογία ΓΠ.Είναι εύκολο μάθημα και αν του αφιερώσεις τον καταλληλο χρόνο,πιάνεις 100.Για όσους δεν θέλουν(έξτρα) παπαγαλία,προτιμότερα είναι τα Μαθηματικά.Αν δεν υποτιμήσετε τα μαθήματα γενικής και είστε προσεκτικοί την ώρα της εξέτασης,το 100 το έχετε σχεδόν σίγουρο.(Μιλάω για τα 3 εκτός της Ιστορίας,για την οποία δεν έχω ιδέα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Mια ερώτηση: Τη Βιολογία Γενικής τη μαθαίνετε παπαγαλία?Γιατί οι καθηγητές μου μού είπαν ότι δε χρειάζεται και ξεκίνησα να τη μαθαίνω χωρίς παπαγαλία.Είναι σαν το ΑΟΔΕ δηλαδή;Έτσι εξετάζεται; :worry:

Να προσπαθείς να τη μαθαίνεις με τα λόγια του βιβλίου γιατί με βάση αυτό θα γίνει η διόρθωση (εγώ αυτό κάνω).Όμως αν κολλήσεις σε κάποιο θέμα και δεν το θυμάσαι ακριβώς μη φοβηθείς να το πεις με δικά σου λόγια. Εξάλλου σε όλα τα θέματα πρέπει να προσαρμόσεις το κείμενο του βιβλίου ανάλογα με την ερώτηση.:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν δεν υποτιμήσετε τα μαθήματα γενικής και είστε προσεκτικοί την ώρα της εξέτασης,το 100 το έχετε σχεδόν σίγουρο.(Μιλάω για τα 3 εκτός της Ιστορίας,για την οποία δεν έχω ιδέα) :)
Αυτό ακριβώς. Το καλοκαίρι τα διάβασα και τα 3 σε όλη την ύλη τους, (εντάξει, όχι σε δύσκολες ασκήσεις), τα βρήκα και τα 3 (Μ-Φ-Β) εύκολα (όχι δεν διάβασα και ιστορία, δεν είμαι τόσο χχχχχχ) και κατέληξα στη φυσική γιατί μού άρεσε περισσότερο σαν αντικείμενο.

Για τη φυσική γενικής (που θα τη δώσω) μπορώ να πω τα εξής:
α) είναι πολύ λίγη η ύλη της
β) τα κεφάλαια είναι πολύ ενδιαφέροντα (φως, ατομική, πυρηνική)
γ) θέλει ελάχιστες (ως μηδενικές) γνώσεις από προηγούμενες τάξεις
δ) οι ασκήσεις της είναι πολύ εύκολες
ε) όταν ήταν υποχρεωτική στις πανελλαδικές (όπως λένε καθηγητές) πάρα πολλοί πετύχαιναν μαγάλους βαθμούς (ακόμα και θεωρητικοί που απεχθάνονταν τη φυσική)

Πάντως, θα επιμείνω σε αυτό που έγραψα παραπάνω: τα φροντιστήρια την έθαψαν τη φυσική (για την ιστορία δεν ξέρω τι παίζει), όπως έθαψαν και την τεχνολογική 1ο κύκλο. Δεν τους συμφέρουν πολλά μαθήματα και διασπάσεις σε πολλά τμήματα. (Οι ελάχιστες εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα). Όπως είπε και άλλος φίλος πιο πάνω, όποιον θέλει φυσική προσπαθούν να τον μεταπείσουν. Έτσι μας το έχουν περάσει και οι πιο πολλοί το δεχτήκαμε. Απόδειξη, από όσους συζητάμε σχεδόν κανένας δεν το σκέφτηκε ή δεν το σκέφτεται να διαλέξει φυσική, καθώς την έχει απορρίψει χωρίς να δοκιμάσει. Κάθε επιλογή είναι σεβαστή, αλλά η γνώμη μου είναι (για όσους είναι Β λυκείου) να το σκεφτείτε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Τώρα που φτάσαμε στη μέση των "διακοπών",έχετε κάνει επαναλήψεις;Νιώθετε ότι ξεκουραστήκατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
χμμ,οτι ξεκουράστηκα...ξεκουράστηκα!Για το πρώτο,όμως,έχω αμφιβολίες!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
χμμ,οτι ξεκουράστηκα...ξεκουράστηκα!Για το πρώτο,όμως,έχω αμφιβολίες!:hmm:

με εμένα πάλι συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. και ακόμα δεν έχω τελειώσει με τις επαναλήψεις και τη Δευτέρα πάλι πίσω φροντιστήριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Καλη Χρονια, παιδια! Ευτυχισμενο το 2011 με υγεια, ευτυχια και καλη μας επιτυχια στις πανελληνιες (για να μην ξεχνιομαστε):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Καλές μεταβολικές και ενζυμικές διεργασίες εύχομαι και το επιθυμητό αποτέλεσμα στις εξετάσεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Καλές μεταβολικές και ενζυμικές διεργασίες εύχομαι και το επιθυμητό αποτέλεσμα στις εξετάσεις! :D

Ποιος ηρθε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goal

Νεοφερμένος

Η goal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Περναει απο το μυαλο μου να δωσω παλι πανελληνιες παλι. Οταν πηγαινα σχολειο δεν ειχα ασχοληθει καθολου με το θεμα κ δεν ειχα κανει ουτε μηχανογραφικο! Με την αδιαφορια που ειχα τοτε κ με λιγο διαβασμα που σκεφτομαι να κανω τωρα εχω καμια -μικρη εστω- πιθανοτητα για καμια σχολη; Τί λέτε εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Περναει απο το μυαλο μου να δωσω παλι πανελληνιες παλι. Οταν πηγαινα σχολειο δεν ειχα ασχοληθει καθολου με το θεμα κ δεν ειχα κανει ουτε μηχανογραφικο! Με την αδιαφορια που ειχα τοτε κ με λιγο διαβασμα που σκεφτομαι να κανω τωρα εχω καμια -μικρη εστω- πιθανοτητα για καμια σχολη; Τί λέτε εσείς;

σε οποιαδήποτε σχολή? καμιά προτίμηση δεν έχεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goal

Νεοφερμένος

Η goal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν εχω πολλες δυνατοτητες κ δεν μπορω να πω πως εχς καποια συγκεκριμενη σχολη. Περισσοτερο μου εχει μεινει -ας πουμε- που δεν ασχοληθηκα τοτε κ σκεφτομουνα για τωρα. Δεν εχω τη δυνατοτητα για φροντηστηρια κλπ. Μονο βοηθεια φιλων (καποιοι φιλολογοι,αλλοι φοιτητες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top