Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γεια σας τι κανετε?Κι εγω δινω φετος Πανελληνιες και θελω Παιδαγωγικο Θεσσαλονικης (18.711 ηταν περσι η βαση).Αλλα δεν μπορω να κατσω να διαβασω με τιποτα.Ολη την μερα ειμαι στο pc η εξω με την παρεα μου κ.τ.λ. κ δεν θελω με τιποτα να διαβασω.Και οσο σκεφτομαι ποσα μορια πρεπει να βγαλω αγχωνομαι περισσοτερο.Οποτε τελικα τι να κανω?
1.Καθομαι ολη την μερα και διαβαζω για να περασω?
2.Διαβαζω κανονικα χωρις να αφηνω κενα και ας περασω σε καποια αλλη σχολη? (π.χ. νηπιαγωγων Ιωαννινων)

Το να είσαι εκπαιδευτικός,σημαίνει το να μορφώνεις άλλα άτομα.Αν δεν μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου να μορφωθεί,πως θα καταφέρεις να κάνεις το ίδιο σε ένα άλλο άτομο,που μάλιστα θα είσαι η πρώτη του δασκάλα?Το αναφέρω απλά και μόνο ως προβληματισμό.Πρώτη εσύ πρέπει να ψάχνεσαι και να κυνηγάς τους στόχους σου.Δε σου είπε κανεις να κλειστείς μέσα σε τέσσερις τοίχους και να ξεχάσεις πως είναι το φως του ήλιου,αλλα δίαλεξες κάτι που υποτίθεται πως σου αρέσει,και είναι η χρονιά σου.Αν τώρα δεν το κυνηγήσεις,δε θα το κάνεις ποτέ.

Κι αν διάλεξες το παιδαγωγικό,απλα και μονο επειδή είναι σίγουρο επάγγελμα,με σταθερό μισθό και διακοπές,απλά να σε ενημερώσω πως έτσι σκέφτεται κι η υπόλοιπη μιση Ελλάδα,κι οι βάσεις πήγαν στο Θεο.Αναγκαστικά θα πάρουν τους καλυερους.Ανεξαρτητα τα κινητρα σου,αν στο τελος εισαι μεσα σε αυτους και δε διαβασες,μαγκιά σου.;)

ΥΓ)Καλως ηρθες στο site
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γεια σας τι κανετε?Κι εγω δινω φετος Πανελληνιες και θελω Παιδαγωγικο Θεσσαλονικης (18.711 ηταν περσι η βαση).Αλλα δεν μπορω να κατσω να διαβασω με τιποτα.Ολη την μερα ειμαι στο pc η εξω με την παρεα μου κ.τ.λ. κ δεν θελω με τιποτα να διαβασω.Και οσο σκεφτομαι ποσα μορια πρεπει να βγαλω αγχωνομαι περισσοτερο.Οποτε τελικα τι να κανω?
1.Καθομαι ολη την μερα και διαβαζω για να περασω?
2.Διαβαζω κανονικα χωρις να αφηνω κενα και ας περασω σε καποια αλλη σχολη? (π.χ. νηπιαγωγων Ιωαννινων)
Το παιδαγωγικό Ιωαννίνων έχει βάση 18.051. Δηλαδή πιστεύεις ότι θέλει μεγάλη διαφορά διαβάσματος το 18.051 από το 18.711? Και μπορείς εύκολα να το πιάσεις συνεχίζοντας να κάνεις όσα λές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
παιδες αυτη ειναι η βαση περσυ ,φετος θα εχει αλλη :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γεια σας τι κανετε?Κι εγω δινω φετος Πανελληνιες και θελω Παιδαγωγικο Θεσσαλονικης (18.711 ηταν περσι η βαση).Αλλα δεν μπορω να κατσω να διαβασω με τιποτα.Ολη την μερα ειμαι στο pc η εξω με την παρεα μου κ.τ.λ. κ δεν θελω με τιποτα να διαβασω.Και οσο σκεφτομαι ποσα μορια πρεπει να βγαλω αγχωνομαι περισσοτερο. Οποτε τελικα τι να κανω?
Στρώσου να διαβάσεις ή συνέχισε να βγαίνεις και μείνε απ' έξω.

Σοβαρά τώρα, τι ακριβώς περιμένεις να σου πούμε; Ότι θα βγάλεις 18,800 μόρια χωρίς διάβασμα; :P
Αν δεν το πάρεις εσύ η ίδια απόφαση ό,τι συμβουλή και να σου δώσουμε χαμένη θα πάει. Αν δεν μπορείς να διαβάσεις ... μην περάσεις. Δεν μπορείς και να βγαίνεις συνέχεια και να βγάλεις και 18,000 μόρια. Κάτι απ' τα δύο θα θυσιάσεις.

Σόρρυ που είμαι απότομος, αλλά δεν έχω μάθει να χαϊδεύω αυτάκια, Απλά παρουσιάζω τα πράγματα όπως είναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδες αυτη ειναι η βαση περσυ ,φετος θα εχει αλλη :whistle:
Το ξέρουμε αυτό. Όμως μεγάλα ανεβοκατεβάσματα βάσεων είναι πολύ σπάνια. Οι περσινές βάσεις μας δίνουν μια καλή ιδέα πόσο πάνω-κάτω πρέπει να γράψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzouna1993

Νεοφερμένος

Η zouzouna1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το να είσαι εκπαιδευτικός,σημαίνει το να μορφώνεις άλλα άτομα.Αν δεν μπορείς να πείσεις τον εαυτό σου να μορφωθεί,πως θα καταφέρεις να κάνεις το ίδιο σε ένα άλλο άτομο,που μάλιστα θα είσαι η πρώτη του δασκάλα?Το αναφέρω απλά και μόνο ως προβληματισμό.Πρώτη εσύ πρέπει να ψάχνεσαι και να κυνηγάς τους στόχους σου.Δε σου είπε κανεις να κλειστείς μέσα σε τέσσερις τοίχους και να ξεχάσεις πως είναι το φως του ήλιου,αλλα δίαλεξες κάτι που υποτίθεται πως σου αρέσει,και είναι η χρονιά σου.Αν τώρα δεν το κυνηγήσεις,δε θα το κάνεις ποτέ.

Κι αν διάλεξες το παιδαγωγικό,απλα και μονο επειδή είναι σίγουρο επάγγελμα,με σταθερό μισθό και διακοπές,απλά να σε ενημερώσω πως έτσι σκέφτεται κι η υπόλοιπη μιση Ελλάδα,κι οι βάσεις πήγαν στο Θεο.Αναγκαστικά θα πάρουν τους καλυερους.Ανεξαρτητα τα κινητρα σου,αν στο τελος εισαι μεσα σε αυτους και δε διαβασες,μαγκιά σου.;)

ΥΓ)Καλως ηρθες στο site



Αν το μονο που με ενδιεφερε ηταν η αποκατασταση και ο μισθος θα πηγαινα στρατιωτικες.Απλα μου αρεσει να ασχολουμαι με τα παιδια κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzouna1993

Νεοφερμένος

Η zouzouna1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το παιδαγωγικό Ιωαννίνων έχει βάση 18.051. Δηλαδή πιστεύεις ότι θέλει μεγάλη διαφορά διαβάσματος το 18.051 από το 18.711? Και μπορείς εύκολα να το πιάσεις συνεχίζοντας να κάνεις όσα λές?



Ειπα Νηπιαγωγων Ιωαννινων (οχι παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης) που εχει γυρω στα 16500 αν θυμαμαι καλα (και παλι αρκετα ειναι,αλλα οχι 18000)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν πήγαινες στρατιωτικές για αποκατάσταση, αυτό και αν θα ήταν λάθος.....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
εγω λεω να παω εξωτερικο οποτε διαβαζω κυριως για τις γνωσεις και οχι για να βγαλω x μορια
καλη τυχη σε ολους που δινουν φετος(του χρονου δλδ)
και ακολουθηστε το ονειρο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzouna1993

Νεοφερμένος

Η zouzouna1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στρώσου να διαβάσεις ή συνέχισε να βγαίνεις και μείνε απ' έξω.

Σοβαρά τώρα, τι ακριβώς περιμένεις να σου πούμε; Ότι θα βγάλεις 18,800 μόρια χωρίς διάβασμα; :P
Αν δεν το πάρεις εσύ η ίδια απόφαση ό,τι συμβουλή και να σου δώσουμε χαμένη θα πάει. Αν δεν μπορείς να διαβάσεις ... μην περάσεις. Δεν μπορείς και να βγαίνεις συνέχεια και να βγάλεις και 18,000 μόρια. Κάτι απ' τα δύο θα θυσιάσεις.

Σόρρυ που είμαι απότομος, αλλά δεν έχω μάθει να χαϊδεύω αυτάκια, Απλά παρουσιάζω τα πράγματα όπως είναι. :)



Ξερεις τι?Ωρες ωρες σκεφτομαι να κατσω να διαβασω 9 μηνες οποτε θα περασω.Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν στερηθω πολλα φετος και διαβασω,και τελικα παλι δεν καταφερω να περασω (γιατι ειμαι τεχνολογικη οποτε αν κολλησει το μυαλο την ωρα των εξετασεων στα Μαθηματικα και Φυσικη δεν προκειτε να γραψω οσο και να διαβαζω) μετα θα σκεφτομαι "τζαμπα κουραστικα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξερεις τι?Ωρες ωρες σκεφτομαι να κατσω να διαβασω 9 μηνες οποτε θα περασω.Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν στερηθω πολλα φετος και διαβασω,και τελικα παλι δεν καταφερω να περασω (γιατι ειμαι τεχνολογικη οποτε αν κολλησει το μυαλο την ωρα των εξετασεων στα Μαθηματικα και Φυσικη δεν προκειτε να γραψω οσο και να διαβαζω) μετα θα σκεφτομαι "τζαμπα κουραστικα".
Κατ' αρχάς, το ότι είσαι τεχνολογική σημαίνει το ότι το άριστα στο 1ο πεδίο θα είναι 18400 μόρια (νομίζω) οπότε η εισαγωγή σου σε Παιδαγωγικές Σχολές γίνεται πρακτικά αδύνατη γιατί θα πρέπει να γράψεις παντού τέλεια. Άσε που τις περισσότερες δεν τις πιάνεις ούτως ή άλλως γιατί η βάση τους θα είναι πάνω από το δικό σου "άριστα".

Οι Πανελλήνιες πάλι είναι ένας διαγωνισμός, πάντα υπάρχει η πιθανότητα εκείνη την ώρα κάτι να πάει στραβά, όχι μόνο σε σένα αλλά και στους άλλους υποψηφίους.

Κατά τα άλλα δική σου είναι η ζωή, εσύ επιλέγεις αν αξίζει ή όχι να στρωθείς να διαβάσεις για να περάσεις κάπου που σου αρέσει. Αλλιώς, κάτσε χαλαρή - σπαταλώντας πιθανώς τα λεφτά των δικών σου αν πληρώνουν φροντιστήρια, εφόσον εσύ δεν διαβάζεις - και από του χρόνου σκέψου για κάνα ΙΕΚ ή πιάσε δουλειά σε θέση που θέλει απλώς απολυτήριο Λυκείου.

Σκέψου και επέλεξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Xαχαχα:P
Απλα μου αρεσει να ασχολουμαι με τα παιδια κ.τ.λ.
Σε κάθε επάγγελμα υπάρχει κάτι που μας αρέσει,αλλα υπάρχει κι αυτό που λέμε ευθύνη.Και baby sitter να γινεις που περιοριζεται μονο στη φύλαξη,έχεις ευθύνη.

Σπουδάζω Χημεία.Ναι ολα ωραία και καλα,τη γουστάρω,αλλα αν δεν είμαι αποτελεσματικός,ή θα κάψω παιδία στις Πανελλήνιες,η θα κάψω ενα εργαστήριο (και δυο τρία διπλανά οικοδομικά τετράγωνα)Είναι καλό που ασχολείσαι με παιδία όταν είσαι νηπιαγωγός,αλλα πρέπει να έχεις την εμπειρια και την υπευθυνότητα που θα σε κάνουν να χειρίζεσαι καταστάσεις.Κι ειναι ωραίο να ασχολείσαι με παιδιά ως δασκάλα,αλλα έχεις την ευθύνη να ρίξεις σε μεγαλο βαθμο τα θεμέλια πανω στα οποία θα στηριχθεί όλη τους η παιδεία.Πιστεύεις πως μπορεις να το κάνεις?Αν όχι,δες πως θα γίνει να πληρείς τις προϋποθέσεις.Μεσα σε αυτες είναι και το να μορφωθείς για να μορφώσεις.Πολλες απαιτήσεις,αλλα εσυ το διαλεγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, το ότι είσαι τεχνολογική σημαίνει το ότι το άριστα στο 1ο πεδίο θα είναι 18400 μόρια (νομίζω) οπότε η εισαγωγή σου σε Παιδαγωγικές Σχολές γίνεται πρακτικά αδύνατη γιατί θα πρέπει να γράψεις παντού τέλεια. ....
Δεν είναι έτσι. Τα παιδαγωγικά είναι και στο 2ο πεδίο, άρα μπορείς να πας και από τεχνολογική χωρίς απώλεια μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzouna1993

Νεοφερμένος

Η zouzouna1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, το ότι είσαι τεχνολογική σημαίνει το ότι το άριστα στο 1ο πεδίο θα είναι 18400 μόρια (νομίζω) οπότε η εισαγωγή σου σε Παιδαγωγικές Σχολές γίνεται πρακτικά αδύνατη γιατί θα πρέπει να γράψεις παντού τέλεια. Άσε που τις περισσότερες δεν τις πιάνεις ούτως ή άλλως γιατί η βάση τους θα είναι πάνω από το δικό σου "άριστα".

Οι Πανελλήνιες πάλι είναι ένας διαγωνισμός, πάντα υπάρχει η πιθανότητα εκείνη την ώρα κάτι να πάει στραβά, όχι μόνο σε σένα αλλά και στους άλλους υποψηφίους.

Κατά τα άλλα δική σου είναι η ζωή, εσύ επιλέγεις αν αξίζει ή όχι να στρωθείς να διαβάσεις για να περάσεις κάπου που σου αρέσει. Αλλιώς, κάτσε χαλαρή - σπαταλώντας πιθανώς τα λεφτά των δικών σου αν πληρώνουν φροντιστήρια, εφόσον εσύ δεν διαβάζεις - και από του χρόνου σκέψου για κάνα ΙΕΚ ή πιάσε δουλειά σε θέση που θέλει απλώς απολυτήριο Λυκείου.

Σκέψου και επέλεξε.


Τα παιδαγωγικα ειναι και στο 2ο πεδιο (αν ηταν μονο στο 1ο δεν θα περνουσα ουτως η αλλως γιατι δινω μαθημα επιλογης βιολογια και οχι ιστορια).
Επισης δεν ειπα οτι δεν διαβαζω καθολου.Απλα δεν διαβαζω οσο πρεπει για 18.700
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι. Τα παιδαγωγικά είναι και στο 2ο πεδίο, άρα μπορείς να πας και από τεχνολογική χωρίς απώλεια μορίων.
Α, τώρα εξηγείται γιατί έχει πάει η βάση στο θεό. Έρχονται και άτομα της θετικής/τεχνολογικής όπου πέφτουν καλύτεροι βαθμοί λόγω της φύσης των μαθημάτων. Ευχαριστώ για την διόρθωση, μου είχε διαφύγει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επισης δεν ειπα οτι δεν διαβαζω καθολου.Απλα δεν διαβαζω οσο πρεπει για 18.700
Αυτό το "όσο πρέπει" θα ήθελες να το εξηγήσεις;

Δεν υπάρχει κάπου μια συνταγή που λέει ότι "με 2 ώρες διάβασμα πιάνεις 12,000 μόρια, με 9 ώρες διάβασμα πιάνεις 18,000 μόρια". Δεν πάνε με το κιλό αυτά. :P

Αλλά μόνη σου, ωστόσο, είπες ότι όλη μέρα είτε είσαι στο PC είτε είσαι έξω. Μπορεί τα μόρια να μην πηγαίνουν με το κιλό, αλλά εάν δεν προετοιμαστείς και καθόλου τότε προφανώς και δεν θα πιάσεις το παιδαγωγικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zouzouna1993

Νεοφερμένος

Η zouzouna1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Xαχαχα:P
Σε κάθε επάγγελμα υπάρχει κάτι που μας αρέσει,αλλα υπάρχει κι αυτό που λέμε ευθύνη.Και baby sitter να γινεις που περιοριζεται μονο στη φύλαξη,έχεις ευθύνη.

Σπουδάζω Χημεία.Ναι ολα ωραία και καλα,τη γουστάρω,αλλα αν δεν είμαι αποτελεσματικός,ή θα κάψω παιδία στις Πανελλήνιες,η θα κάψω ενα εργαστήριο (και δυο τρία διπλανά οικοδομικά τετράγωνα)Είναι καλό που ασχολείσαι με παιδία όταν είσαι νηπιαγωγός,αλλα πρέπει να έχεις την εμπειρια και την υπευθυνότητα που θα σε κάνουν να χειρίζεσαι καταστάσεις.Κι ειναι ωραίο να ασχολείσαι με παιδιά ως δασκάλα,αλλα έχεις την ευθύνη να ρίξεις σε μεγαλο βαθμο τα θεμέλια πανω στα οποία θα στηριχθεί όλη τους η παιδεία.Πιστεύεις πως μπορεις να το κάνεις?Αν όχι,δες πως θα γίνει να πληρείς τις προϋποθέσεις.Μεσα σε αυτες είναι και το να μορφωθείς για να μορφώσεις.Πολλες απαιτήσεις,αλλα εσυ το διαλεγεις.


Ειμαι ακομα 17,5 χρονων οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρη για το αν ειμαι ετοιμη να αναλαβω ολες αυτες τις ευθυνες.Μπορει σε 2 χρονια να αλλαξω γνωμη ,να παρατησω το Παιδαγωγικο (αν με το καλο περασω) κ να παω να σπουδασω κομμωτικη ας πουμε.
Και αυτο που τελικα ειναι το ερωτημα μου.Τελικα αξιζει τον κοπο να διαβασω?Η και να διαβασω παλι ισως ερθει η κακια η στιγμη και μετα τις πανελληνιες λεω "Εχασα 9 μηνες απο την ζωη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι. Τα παιδαγωγικά είναι και στο 2ο πεδίο, άρα μπορείς να πας και από τεχνολογική χωρίς απώλεια μορίων.

Τα παιδαγωγικά ειναι και στο 2ο???Δεν ξερω αν ισχυει,ισως,πρωτη φορα το ακούω.Βασικά δε με ενδιεφερε γιατι δεν το σκεφτομουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renoskiller44

Νεοφερμένος

Ο Ρένος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ξερεις τι?Ωρες ωρες σκεφτομαι να κατσω να διαβασω 9 μηνες οποτε θα περασω.Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν στερηθω πολλα φετος και διαβασω,και τελικα παλι δεν καταφερω να περασω (γιατι ειμαι τεχνολογικη οποτε αν κολλησει το μυαλο την ωρα των εξετασεων στα Μαθηματικα και Φυσικη δεν προκειτε να γραψω οσο και να διαβαζω) μετα θα σκεφτομαι "τζαμπα κουραστικα".

Θα εχεις προσπαθησει τουλαχιστον...σορρυ αν φανω αποτομος κλπ αλλα για πατα λιγο στη γη και βαλε το μυαλο σου να δουλεψει...κατσε στρωσου 9 μηνες(ουτε 9 βεβαια αν αρχισεις τωρα) και βαλε τα δυνατα σου,και οταν περασεις και δεις το ονομα σου διπλα απο τη σχολη της επιλογης σου στο σαϊτ του υπουργειο θα νιωσεις μια απεριγραπτη υπερηφανεια(περσι εδωσα και εγω και περασα εκει που ηθελα-στα λεω απο πρωτο χερι και με φρεσκα συναισθηματα)...αυτες τισ μαλα*** τυπου δεν θα εχει νοημα αν τελικα δεν περασω τις εχω ακουσει ουκ ολιγες φορες...δεν πας ετσι να γραψεις πανελληνιες...πας με την προϋποθεση οτι εχεις βαλει τα δυνατα σου και θα γραψεις ο,τι μπορεις...στα δικα μου τα ματια μονο ενας δειλος λεει τα πραγματα που λες εσυ...και παλι σορρυ αν ειμαι καπως αποτομος,αλλα ετσι εχουν τα πραγματα...οσο για το κολλημα την ωρα των πανελληνιων και μενα μου 'τυχε(θετικη ημουν) αλλα εδωσα ενα "χαστουκι" στον εαυτο μου και συνεχισα...

φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Α, τώρα εξηγείται γιατί έχει πάει η βάση στο θεό. Έρχονται και άτομα της θετικής/τεχνολογικής όπου πέφτουν καλύτεροι βαθμοί λόγω της φύσης των μαθημάτων.
Είχα διαβάσει μια στατιστική που έλεγε ότι στα παιδαγωγικά (δάσκαλοι και νηπιαγωγοί) το 90-95% που μπαίνουν είναι από θεωρητική και μόνον 5-10% από θετική και τεχνολογική μαζί. (Με ότι αυτό συνεπάγεται...)
Τα παιδαγωγικά ειναι και στο 2ο???Δεν ξερω αν ισχυει,ισως,πρωτη φορα το ακούω.
Δες το μηχανογραφικό του 2010: https://edu.klimaka.gr/edufiles/PANE...CHANOGRAFIKO_DELTIO_LYKEIO_EPAL_B_KLIMAKA.pdf
Σελίδα 3 - σχολές Νο 163-181
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top