[Πανελλήνιες 2010] Αποτελέσματα Βαθμολογιών

Πόσα μόρια συγκεντρώσατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 272)
  • 0 - 5000

    Ψήφοι: 2 0.7%
  • 5000 - 10000

    Ψήφοι: 12 4.4%
  • 10000-12000

    Ψήφοι: 7 2.6%
  • 12000-14000

    Ψήφοι: 15 5.5%
  • 14000-16000

    Ψήφοι: 23 8.5%
  • 16000-18000

    Ψήφοι: 62 22.8%
  • >=18000

    Ψήφοι: 105 38.6%
  • Δεν ήμουν υποψήφιος/α

    Ψήφοι: 46 16.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Με το να λες και συ πως "Οι μεγαλύτεροι ήταν και τα μεγαλύτερα θεωρητικά «μυαλά» (δηλ., και φιλόσοφοι με υπέρμετρη αγάπη στην αρχαία ελληνική παιδεία) όπως D' Alembert, Hilbert, Poincare, Descartes,...κ.α" κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα που κατηγορείς, εννοείς ότι έχουν μεγαλύτερη αξία οι θετικοί φιλόσοφοι έναντι των θεωρητικών. Παρενθετικά, η Murderess λέει πως καμία κατεύθυνση δεν ξεπερνάει τις άλλες ούτε σε βαθμό δυσκολίας ούτε σε επίπεδο γνώσεων.Πολύ απλά αναφέρει πως η θετική που κάνει βιολογία κατεύθυνσης θα μπορεί να μάθει ευκολότερα τη βιολογία γενικής απότι ένας θεωρητικάριος( όπως εγώ σημειωτέον!). Αντίστοιχα ένας θεωρητικός θα τα πήγαινε ,ίσως , καλύτερα στην ιστορία γενικής από έναν θετικό. Τώρα, όσον αφορά τους φιλοσόφους πιστεύω ότι από όλες τις επιστήμες( ή επιστημονικά πεδία) μπορούν να βγουν μεγάλοι φιλόσοφοι. Εγώ νομίζω ότι οι μέγιστοι φιλόσοφοι είναι των θεωητικών επιστημών, χωρίς βέβαια να παρακάμπτω την συμβολή όλων των επιστημών στον φιλοσοφικό χώρο. Ας μη λησμονούμε πως φιλόσοφοι είναι από ποιητές και λογοτέχνες (Ταγκόρ,Ελύτης, Καβάφης, Παλαμάς, Καζαντζάκης, Ντοστογιέφσκι κ.ά), ψυχολόγοι (Φρόιντ, Μάσλοου, Ρότζερς, Ράιχ, Φρόμ, Γιούνγκ, Άλφρεντ κ.ά), κοινωνιολόγοι (Βέμπερ , Μάρξ, Ντυρκέμ κ.ά), θεολόγοι (Κίρκεγκαρ, Θεοδωρακόπουλος, Παπανούτσος, Χριστός, Βούδας κ.ά), Παιδαγωγοί (Ρουσώ,Πιαζέ κ.ά), φιλόλογοι (Νίτσε,Ουναμούνο, Κριαράς, Σοφοκλής,Chomsky κ.ά) μέχρι μαθηματικοί (αυτοί που αναφέρεις και Κάντ, Βιτγκενστάιν,Καρτέσιος, Πασκάλ, Ράσελ, Πόπερ) φυσικοί (Αινστάιν, Μούρ, Χάιζενμπεργκ) και πολλοί ακόμοι από πολλές επιστήμες ( ιατρική, ανθρωπολογία, νομική κ.ά). Αυτό που με ενοχλεί στους θετικούς φιλοσόφους είναι το γεγονός ότι μετρούν μόνο ό,τι βλέπουν. Δηλαδή ο Πόπερ άσκησε κριτική εναντίον του Πλάτωνα, του Φρόιντ, του Γιούνγκ και άλλων. Μή μου πείτε πως οι προαναφερόμενοι δεν είναι μεγαλύτεροι φιλόσοφοι από τον Πόπερ! Οι θετικοί έχουν την ψευδαίσθηση της πραγατικότητας, της αλήθειας, ενώ η φιλοσοφία βρίσκεται αιώνες μπροστά.Η φιλοσοφία όπως και σχεδόν όλες οι άλλες θεωρητικές επιστήμες ασχολούνται με όρους και έννοιες που δεν μπορούν ούτε να ζυγιαστούν ούτε να γίνουν ορατά άμεσα από τις αισθήσεις μας( έρωτας, φιλία, επιθετικότητα κ.ά) "Η αλήθεια είναι η τελευταία πλάνη" είπε κάποτε ο Φρόιντ, και ο Αινστάιν είπε ότι θα υπάρχει μέχρι να βρεθεί κάποιος να αναθεωρήσει τα όσα είπε. Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες αλλά δε θέλω να κουράζω.... Πάντως συμφωνώ μαζί σου στο ότι όλοι πρέπει να γίνουμε φιλόσοφοι ανεξαρτήτως του επαγγέλματός μας.Μόνο έτσι θα προκόψουμε συνολικά, όταν ο καθένας συμβάλει απότο χώρο του τα μέγιστα.Με τη λέξη φιλόσοφος εννοώ τον άνθρωπο που έχει ανθρωπιστική παιδεία (φιλοσοφία, φιλολογία, ψυχολογία, κοινωνιολογία κ.ά) .Γιατί όλοι οι άνθρωποι φιλοσοφούμε (βλέπε το βιβλίο του Πόπερ "όλοι οι άνθρωποι είναι φιλόσοφοι"), αλλά δε φιλοσοφούμε όλοι ορθά (όπως γράφει ο Παπανούτσος στην ηθική του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
κάνεις αυτό που κατηγοράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Για φαντάσου!! Υποκειμενικά μιλώντας τόνισα πως "Εγώ νομίζω ότι οι μέγιστοι φιλόσοφοι είναι των θεωητικών επιστημών, χωρίς βέβαια να παρακάμπτω την συμβολή όλων των επιστημών στον φιλοσοφικό χώρο." Αν σκαμπάζεις γρι από ελληνικά καταλαβαίνεις ότι εκφράζω τη δική μου άποψη επί του θέματος , πως δηλαδή εγώ αντιλαμβάνομε τη φιλοσοφία. Ασχέτως που πίσω από την όποια υποκειμενικότητα συναντάς τη μεγαλύτερη αντικειμενικότητα. Βέβαια όλες οι επιστήμες είναι υποκειμενικές, κακά τα ψέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
και ο άλλος υποκειμενικά μιλούσε...όποιος γράφει εδώ εκπροσωπεί τον εαυτό του και κανέναν άλλο (και σε καμία περίπτωση φυσικά την κοινή γνώμη)...δν χρειάζεται μπροστά από κάθε φράση μας να γράφουμε "εγώ πιστεύω πως..." διότι αυτό εξυπακούεται...οπότε όπως εσύ θεωρείς ότι οι μέγιστοι φιλόσοφοι είναι αυτοί των θεωρητικών επιστημών έτσι και κάποιος άλλος μπορεί να πιστεύει το αντίθετο...οι απόψεις διίστανται αρκεί βέβαια πάντα να τεκμηριώνονται...

ΥΓ: φιλικά αν και δν σκαμπάζω γρι από ελληνικά, όπως αναφέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Συγγνώμη, δεν ήθελα να σε προσβάλλω για τα ελληνικά σου, αλλά και πάλι διαφωνώ. Τέλος πάντων."Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες", όπως είπε ο Βολταίρος. Πάντως έχω ένα πάθος με τη φιλοσοφία και δε μου αρέσει να λέγονται πράγματα για τη φιλοσοφία που δεν ευσταθούν.Έχουμε βγει όμως εκτός θέματος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πώς καταφέρνουμε σε κάθε θέμα να έχουμε και πόσα άσχετα ποστς δε μπορω να το καταλαβω. Προσπαθειστε να διαβαζετε καλυτερα τα ποστς των συνομιλητων σας πριν αρχισετε να ξεσπαθωνετε και να γεμιζουμε με ενδιαφέρουσες μεν, αλλα ασχετες με το θεμα μας αποψεις. Το κουμπάκι Νέα Συζήτηση είναι διαθέσιμο για όποιον θέλει να συζητήσει κάτι πιο γενικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ρε φίλε! Νιώθετε??? Η ερώτηση ήταν άλλη. Και απάντησα σύμφωνα με τις προσωπικές μου αντιλήψεις.. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τώρα την παραμικρή λεξούλα που είπα.. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.. Όποιος θέλει να παρερμηνεύει πρόβλημά του.. ΑΠΛΑ διαβάστε καλύτερα πριν αρχίσετε το μπλα μπλα και περιοριστείτε λίγο στο θέμα της ερώτησης... Ευχαριστώ! ;)

*Διάβασα βιαστικά την 1η απάντηση που μου ήρθε στο mail νομίζοντας ότι προορίζεται για'μενα.. Σόρρυ για το κράξιμο! Κατάλαβα λάθος! :P *
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top