Πανελλήνιες 2η φορά η όχι

Hliane

Νεοφερμένος

Η Hliane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας,βρίσκομαι σε ένα δίλημμα και ήθελα να σας ρωτήσω να μου πείτε την γνώμη σας
Είμαι απόφοιτη λυκείου έδωσα πανελλήνιες και π στόχος μου ήταν βιοιατρικων επιστημών αντί αυτού πέρασα στην σχολή δημόσια και κοινοτική υγεία
Είναι τέλη Γενάρη δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω πανελλήνιες για βιοιατρικων επιστημών η να παρακολουθήσω την σχολή και να κάμω αργότερα ένα μεταπτυχιακό που μα σχετίζεται με βιοϊατρικές επιστήμες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,623 μηνύματα.
Γεια σας,βρίσκομαι σε ένα δίλημμα και ήθελα να σας ρωτήσω να μου πείτε την γνώμη σας
Είμαι απόφοιτη λυκείου έδωσα πανελλήνιες και π στόχος μου ήταν βιοιατρικων επιστημών αντί αυτού πέρασα στην σχολή δημόσια και κοινοτική υγεία
Είναι τέλη Γενάρη δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω πανελλήνιες για βιοιατρικων επιστημών η να παρακολουθήσω την σχολή και να κάμω αργότερα ένα μεταπτυχιακό που μα σχετίζεται με βιοϊατρικές επιστήμες
Εμ μονο εσυ ξερεις ..το οποιο μεταπτυχικο δεν θα σε βοηθησει να κανεις καποιο βιοιατρικο επαγγελμα απ αυτα που προσφερει τα παδα ( εργαστηρια αναλυσεων, ακτινολογια και αντινοθεραπεια, οδοντοτεχνικη, οπτικη κλπ)
Ε και αυτη η σχολη που εισαι καλη ειναι ...θα εμβολιαζεις τα παιδακια με εμβολια της φαιζερ και θα ελεγχεις αν τα ψαρια εχουν παραπανω φώσφορο.... ειναι βεβαια κατα κυριο λογο δημοσιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.
Αρχικά καλωσόρισες στο φόρουμ.
Κοίτα, αν το όνειρό σου είναι να πας εκεί και δεν μπορείς να αντέξεις καθόλου στη σχολή που είσαι ήδη, εγώ θα σου έλεγα ναι. Το θέμα είναι αυτό που είπες - είναι ήδη Ιανουάριος. Πιστεύεις ότι θα προλάβεις να προετοιμαστείς για τις πανελλήνιες; Δεν είναι και ανέφικτο, αλλά σίγουρα πολύ πολύ δύκολο αν τελικά το αποφασίσεις. Δηλαδή σκέψου ότι τα περισσότερα παιδιά ήδη κοντεύουν να τελειώσουν την ύλη, ενώ εσύ τώρα θα ξεκινήσεις αν το πάρεις απόφαση.
Ωστόσο, αν η σχολή σε ενδιαφέρει έστω και λίγο, ίσως να αξίζει να της δώσεις μια ευκαιρία. Πολλοί περάσαμε σε τμήματα που νομίζαμε ότι δε μας άρεσαν όμως τελικά στην πορεία αλλάξαμε άποψη.
Οπότε, νομίζω πως έχεις τρεις επιλογές:
1) Κάθεσαι στη σχολή που είσαι.
2) Δίνεις πανελλήνιες είτε φέτος είτε του χρόνου.
3) Δίνεις με το 10% αν θεωρείς πως έχεις γράψει αρκετά καλά ώστε να περάσεις φέτος εκεί που θες.
 

Hliane

Νεοφερμένος

Η Hliane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εμ μονο εσυ ξερεις ..το οποιο μεταπτυχικο δεν θα σε βοηθησει να κανεις καποιο βιοιατρικο επαγγελμα απ αυτα που προσφερει τα παδα ( εργαστηρια αναλυσεων, ακτινολογια και αντινοθεραπεια, οδοντοτεχικη, οπτικη κλπ)
Ε και αυτη η σχολη που εισαι καλη ειναι ...θα εμβολιαζεις τα παιδακια με εμβολια της φαιζερ και θα ελεγχεις αν τα ψαρια εχουν παραπανω φώσφορο.... ειναι βεβαια κατα κυριο λογο δημοσιο.
Δηλαδή με ένα μεταπτυχιακό στις βιοϊατρικές επιστήμες συγκεκριμένα στον τομέα των ιατρικών εργαστηρίων πιστεύεις πως δεν είναι αρκετό να δουλέψω σε εργαστήρια ;;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,623 μηνύματα.
Δηλαδή με ένα μεταπτυχιακό στις βιοϊατρικές επιστήμες συγκεκριμένα στον τομέα των ιατρικών εργαστηρίων πιστεύεις πως δεν είναι αρκετό να δουλέψω σε εργαστήρια ;
Σε δημοσιο νοσοκομειο με τιποτα... τωρα σε ιδιωτικο παιζεται... και με προώθηση.
Βεβαια νομιζω οτι και στην σχολη σου κανεται αναλυσεις αλλα στα μικροβιολογικα σε καπελωνουν αμεσα και τα αναλογα ιεκ
 

Hliane

Νεοφερμένος

Η Hliane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αρχικά καλωσόρισες στο φόρουμ.
Κοίτα, αν το όνειρό σου είναι να πας εκεί και δεν μπορείς να αντέξεις καθόλου στη σχολή που είσαι ήδη, εγώ θα σου έλεγα ναι. Το θέμα είναι αυτό που είπες - είναι ήδη Ιανουάριος. Πιστεύεις ότι θα προλάβεις να προετοιμαστείς για τις πανελλήνιες; Δεν είναι και ανέφικτο, αλλά σίγουρα πολύ πολύ δύκολο αν τελικά το αποφασίσεις. Δηλαδή σκέψου ότι τα περισσότερα παιδιά ήδη κοντεύουν να τελειώσουν την ύλη, ενώ εσύ τώρα θα ξεκινήσεις αν το πάρεις απόφαση.
Ωστόσο, αν η σχολή σε ενδιαφέρει έστω και λίγο, ίσως να αξίζει να της δώσεις μια ευκαιρία. Πολλοί περάσαμε σε τμήματα που νομίζαμε ότι δε μας άρεσαν όμως τελικά στην πορεία αλλάξαμε άποψη.
Οπότε, νομίζω πως έχεις τρεις επιλογές:
1) Κάθεσαι στη σχολή που είσαι.
2) Δίνεις πανελλήνιες είτε φέτος είτε του χρόνου.
3) Δίνεις με το 10% αν θεωρείς πως έχεις γράψει αρκετά καλά ώστε να περάσεις φέτος εκεί που θες.
Αρχικά σε Ευχαριστω ήσουν πολύ ξεκάθαρη και καθοδηγητική🫶🏼
επειδη εχω κάνει αυτή την συζήτηση και με την καθηγήτρια μου μου πρότεινε να πάω στην σχολή να την δω (γιατί είμαι από μεταγραφή και δεν εχω παρακολουθήσει καθόλου τα μαθήματα) και αν δω πως δεν μαρεσει να δώσω του χρόνου δεν πιστεύεις έτσι όμως πως θα καθυστερήσω εννοώ πως αν δώσω του χρόνου θα χάσω δυο χρονιές άρα δεν είναι καλύτερα απλά να τελειώσω την σχολη και να κάμω ένα μεταπτυχιακό μετά που να συσχετίζεται με τον εργαστηριακό τομέα ;;
οσο για το 10% δεν έγραψα καλά όποτε δεν με βοηθάει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε δημοσιο νοσοκομειο με τιποτα... τωρα σε ιδιωτικο παιζεται... και με προώθηση.
Βεβαια νομιζω οτι και στην σχολη σου κανεται αναλυσεις αλλα στα μικροβιολογικα σε καπελωνουν αμεσα και τα αναλογα ιεκ
Κατάλαβα,σε Ευχαριστω πολύ
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,489 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση η σχολή αυτή έχει περισσότερο θεωρητικό/συμβουλευτικό/διοικητικό προσανατολισμό και όχι πρακτικό. Δεν ξέρω αν έχεις επαγγελματικα δικαίωματα να δουλέψεις σε εργαστήριο ή ακόμα για εμβολιασμό όπως ειπώθηκε.
Για τις πανελλήνιες έχεις κάνει αίτηση συμμετοχής;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.
Αρχικά σε Ευχαριστω ήσουν πολύ ξεκάθαρη και καθοδηγητική🫶🏼
επειδη εχω κάνει αυτή την συζήτηση και με την καθηγήτρια μου μου πρότεινε να πάω στην σχολή να την δω (γιατί είμαι από μεταγραφή και δεν εχω παρακολουθήσει καθόλου τα μαθήματα) και αν δω πως δεν μαρεσει να δώσω του χρόνου δεν πιστεύεις έτσι όμως πως θα καθυστερήσω εννοώ πως αν δώσω του χρόνου θα χάσω δυο χρονιές άρα δεν είναι καλύτερα απλά να τελειώσω την σχολη και να κάμω ένα μεταπτυχιακό μετά που να συσχετίζεται με τον εργαστηριακό τομέα ;;
οσο για το 10% δεν έγραψα καλά όποτε δεν με βοηθάει
Ναι, σε αυτό δεν έχεις καθόλου άδικο, και είναι κρίμα να χάσεις δύο χρονιές, όπως το είπες (αν και τίποτα δε θεωρείται χαμένο, και μόνο οι εμπειρίες που θα έχεις αποκτήσει κέρδος είναι). Το ζήτημα είναι το τι θες να κάνεις εσύ. Για τα μεταπτυχιακά δεν ξέρω τι γίνεται και αν θα σε βοηθήσουν αρκετά.
Γενικά πρέπει να βάλεις όλα τα δεδομένα κάτω και να σκεφτείς τι είναι το καλύτερο να κάνεις.
Εγώ σαν γενικό πλάνο θα πρότεινα αυτό που σου είπε και η καθηγήτριά σου. Δες τώρα τη σχολή σου, κάτσε να δεις τα μαθήματα, αν σου αρέσει το τμήμα, καθώς και το πού μπορείς να δραστηριοποιηθείς αργότερα, είτε απευθείας με το που βγεις είτε με κάποιο μεταπτυχιακό στον τομέα που σε ενδιαφέρει. Οπότε πρέπει να κοιτάξεις και τι είδους μεταπτυχιακά προσφέρονται νομίζω. Αν ικανοποιηθείς και καταλήξεις ότι θέλεις να μείνεις, καλώς. Αν πάλι δεν ικανοποιηθείς, νομίζω η λύση είναι να δώσεις ξανά. Αλλά πρέπει να σκεφτείς και αυτό αν αξίζει. Δηλαδή να πάρεις μια απόφαση που δε θα μετανιώσεις και που θα είσαι γενικά σίγουρη ότι είναι η καλύτερη για εσένα.
Γενικά σκέψου το πάντως, εγώ πιστεύω το να δώσεις είναι μια αρκετά καλή λύση σε περίπτωση που δεν είσαι ευχαριστημένη με τη σχολή σου. Γιατί και την ευκαιρία να δώσεις για το τμήμα που θες θα έχεις, αλλά και δε θα μείνεις με την απορία "τι θα γινόταν αν...".
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Δηλαδή με ένα μεταπτυχιακό στις βιοϊατρικές επιστήμες συγκεκριμένα στον τομέα των ιατρικών εργαστηρίων πιστεύεις πως δεν είναι αρκετό να δουλέψω σε εργαστήρια ;;;
Όχι.

Τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται από το πρώτο πτυχίο και μόνο.

Οπότε κοιτάς κατατακτήριες μετά από το πρώτο πτυχίο, 10% ή ξανά πανελλήνιες.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Αρχικά, όπως ανέφερε ο Micro αν δεν έχεις κάνει αίτηση για Πανελλήνιες, δεν μπορείς να δώσεις φέτος και πας απευθείας για το 2025. Αν πάλι έχεις κάνει αίτηση, τότε επειδή έχεις ξαναδώσει από το ίδιο πεδίο και δεν μιλάμε για καμία τρελή διαφορά μορίων ανάμεσα σε Δημοτικής Υγείας και Βιοϊατρικών Επιστημών, θα σου έλεγα να στρωθείς το εναπομένοντα διάστημα και να δώσεις φέτος.

Αν πάλι δεν έχεις κάνει την αίτηση, δεν μπορείς να δώσεις φέτος. Οπότε, θα σου έλεγα να δώσεις μία ευκαιρία στην σχολή και το δεύτερο εξάμηνο και αν δεις πως δεν σου αρέσει να κάνεις 10% ή να βάλεις μπρος για τις Πανελλήνιες του '25.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top