Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο γίνεται;

Nikoleta05

Νεοφερμένος

Η Nikoleta05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα. Το Σεπτέμβριο θα πάω γ λυκείου και επέλεξε την κατεύθυνση των οικονομικών. Γενικά είναι η μόνη κατεύθυνση που μου αρέσει και μου αρέσουν και τα μαθήματα που έχει. Αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες αλλά δεν έχω το προνόμιο όπως τα άλλα παιδιά να πάω φροντιστηριο. Ακούγεται αστείο αυτό που είπα αλλά νταξει. Ήθελα να ρωτήσω αν όντως μπορώ να τα καταφέρω, αν υπάρχει κάποιος που ήταν στην θέση μου ή είναι και τέλος αν μπορείτε να μου πείτε τι πρπει να προσέχω περισσότερο και γενικά συμβουλές που θα μου φανούν χρήσιμες, υλικό κτλ κτλ. Ευχαριστώ!
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Μάλλον μπορείς. Να λες και στους καθηγητές σου στο σχολείο να σου βάζουν extra ασκήσεις για εξάσκηση, να παρακολουθείς την παράδοση μαθήματος και να πάρεις βοηθήματα να ξεσκίσεις τις ασκήσεις. Αν έχεις ελλείψεις στα μαθηματικά κάνε και συστηματικά ιδιαίτερα, όπου νιώσεις ότι κολλάς. Αυτά μπορώ να σκεφτώ.
 

Ameliak

Νεοφερμένος

Η Ameliak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λοιπόν, κι εγώ θα πάω γ λυκείου (2ο πεδίο) και έχω αποφασίσει να μην κάνω φροντιστήριο. Δεν είναι θέμα οικονομικό απλά θέλω να προσπαθήσω μόνη μου, καθώς επίσης αν πήγαινα θα "έχανα" όλη τη μέρα μου, αφού θα επέστρεφα στις 10 με 11. Το θέμα είναι πόσο θέλεις να προσπαθήσεις για να τα καταφέρεις. Κι εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια καλά βοηθηματα( ρώτα και καθηγητές), να ζητάς επιπλέον πράγματα από τους καθηγητές του σχολείου και να προσέχεις πάρα πολύ στην παράδοση. Επίσης στο ίντερνετ μπορείς να βρεις πολύ καλές σημειώσεις, διάφορες ασκήσεις, μπορείς να μπεις σε διάφορες ιστοσελίδες και να αντλήσεις υλικό και από εκεί. Για παράδειγμα μαθηματικα μπορείς να μπεις στο study4exams αλλά και στο mathsteki.gr. Τώρα στα άλλα δεν γνωρίζω κάποια ιστοσελίδα συγκεκριμένη γιατί είμαι σε άλλο πεδίο αλλά μπορείς να ψάξεις. Πολύ βοηθητικά είναι και διάφορα βιντεακια στο YouTube με μεθοδολογίες, θεωρία, αλλά και λύσεις ασκήσεων. Και το πιο σημαντικό να μην αγχώνεσαι.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς. Πιστεύω η ατομική προσπάθεια που καταβάλει ο καθένας παίζει πιο σημαντικό ρόλο από το αν πηγαίνει φροντιστήριο. Ακόμη και αν έχεις έναν καθηγητή να σε καθοδηγεί άμα δεν κάτσεις να διαβάσεις μόνος σου δουλειά δεν γίνεται. Θα σου πρότεινα όμως να ψάξεις για κάποιο κοινωνικό φροντιστήριο κοντά σου γιατί όσο να 'ναι στην έκθεση κυρίως πρέπει κάποιος να ελέγχει τα γραπτά σου για να βελτιωθείς. Αν όχι, μπορείς φυσικά να ρωτήσεις και τους καθηγητές του σχολείου σου όπως προαναφερθηκε. Από κει και πέρα υπάρχουν διάφορες ιστοσελίδες και βίντεο καθώς και βοηθήματα άμα έχεις την δυνατότητα να τα αγοράσεις.
 

Hopeful22

Νεοφερμένος

Ο Hopeful22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γνωρίζω αγορι που έδωσε το 2020 χωρίς φροντιστήριο και εγραψε καθαρό 20άρι σε πληροφορική και ΑΟΘ, και πάνω από 15 σε έκθεση και μαθηματικά. Με πολύ διάβασμα όλα γίνονται.
 

Nikoleta05

Νεοφερμένος

Η Nikoleta05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λοιπόν, κι εγώ θα πάω γ λυκείου (2ο πεδίο) και έχω αποφασίσει να μην κάνω φροντιστήριο. Δεν είναι θέμα οικονομικό απλά θέλω να προσπαθήσω μόνη μου, καθώς επίσης αν πήγαινα θα "έχανα" όλη τη μέρα μου, αφού θα επέστρεφα στις 10 με 11. Το θέμα είναι πόσο θέλεις να προσπαθήσεις για να τα καταφέρεις. Κι εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια καλά βοηθηματα( ρώτα και καθηγητές), να ζητάς επιπλέον πράγματα από τους καθηγητές του σχολείου και να προσέχεις πάρα πολύ στην παράδοση. Επίσης στο ίντερνετ μπορείς να βρεις πολύ καλές σημειώσεις, διάφορες ασκήσεις, μπορείς να μπεις σε διάφορες ιστοσελίδες και να αντλήσεις υλικό και από εκεί. Για παράδειγμα μαθηματικα μπορείς να μπεις στο study4exams αλλά και στο mathsteki.gr. Τώρα στα άλλα δεν γνωρίζω κάποια ιστοσελίδα συγκεκριμένη γιατί είμαι σε άλλο πεδίο αλλά μπορείς να ψάξεις. Πολύ βοηθητικά είναι και διάφορα βιντεακια στο YouTube με μεθοδολογίες, θεωρία, αλλά και λύσεις ασκήσεων. Και το πιο σημαντικό να μην αγχώνεσαι.
Η απάντηση σου μου έδωσε αρκετό κουράγιο. Στο mathsteki.gr έχω λιώσει τις ασκήσεις στο μισό του 1ου κεφαλαίου και συνεχίζω δυναμικά. Ισχύει το ίντερνετ είναι το καλύτερο όπλο που εχουμε και πρπει να μάθουμε να το χρησιμοποιούμε σωστά. Ο λόγος που ξεκίνησα αυτή την συζήτηση είναι γτ αρχικά υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά που είναι στην θέση μας και επειδή ήθελα να το μοιραστώ γτ αν το κρατούσα μέσα μου οι αρνητικές σκέψεις θα μου κάναν αρκετά κακό. Όπως και οι γνώμες άλλων παιδιών που λένε μας υποτιμάνε. Επιπλέον συμφωνώ πάρα πολύ με αυτό που είπες για τον χρόνο που θα αφιέρωνα στο φροντιστήριο και ναι είμαι παιδί που θα έκανα πολύ ποιοτικό διάβασμα μόνη μου απλά το θέμα είναι όπως λένε και οι υπόλοιποι ότι στο φροντιστήριο οι καθηγητές λένε πράγματα που στο σχολείο δεν αναφέρονται γιαυτό προβληματιζομαι πιο πολύ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζω αγορι που έδωσε το 2020 χωρίς φροντιστήριο και εγραψε καθαρό 20άρι σε πληροφορική και ΑΟΘ, και πάνω από 15 σε έκθεση και μαθηματικά. Με πολύ διάβασμα όλα γίνονται.
Αυτές οι περιπτώσεις είναι που μου δίνουν κουράγιο να μην τα παρατήσω.
 

Hopeful22

Νεοφερμένος

Ο Hopeful22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πολύ καλή εξάσκηση είναι και η επίλυση των θεμάτων προηγούμενων ετών. Ψάξε όσο πιο πολλά παραδειγματα και διαγωνίσματα μπορείς από το διαδίκτυο, μελετησε τα θεματα των πανελληνίων και αν μπορείς πάρε και κάποιο βοήθημα για κάθε μάθημα(για έκθεση και μαθηματικά ίσως χρειάζονται και παραπάνω από ένα, αν δεν υπάρχει θέμα οικονομικό.) Επισης, χρειάζεται πρόγραμμα(ποτε και πόσο θα διαβάζεις το κάθε μάθημα) και αν αγχωθεις σχετικά με το αν προχωράς με καλό ρυθμό την υλη, μπορείς να ρωτας φίλους και φίλες σου που πηγαίνουν φροντιστήριο να σου λένε που βρίσκονται στην ύλη(όχι φυσικά να πηγαίνεις με τον ίδιο ρυθμο, απλά να μην είσαι και υπερβολικά πίσω).
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Εξαρτάται από τις βάσεις που έχεις από προηγούμενα χρόνια, από τις διανοητικές ικανότητες σου,το ποσό οργανωτική είσαι ,τι στόχους έχεις και άλλα πολλά.
Ισχύει αυτό που αναφέρθηκε ότι το φροντιστήριο φαντάζει χάσιμο χρόνου ΑΛΛΑ ένας καλός καθηγητής που θα σε βοηθήσει στο να καταλάβεις πραγματικά τις έννοιες θα σε απαλλάξει από την χρονοβόρα, κοπιαστική και ίσως σισυφεια προσπάθεια να εμβαθύνεις μόνη σου.(γτ πολύ απλά χωρίς τη μεταδοτικότητα του καθηγητή θα ξεχνάς εύκολα πολλά πράγματα).
Προσωπικά, με καλούς καθηγητες είδα τεράστια διαφορά στην κατανόηση και κατά επέκταση στο να θυμάμαι πολλά στη φυσική και στη χημεία. Έτσι, με αρκετό -οχι υπερβολικό διάβασμα - πήγα άριστα στις πανελλήνιες.
Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο θα ισχύει και για τα μαθηματικά.
Πάντως γνώμη μου είναι ότι αν απλά λύνεις μέρα νύχτα δεν θα μάθεις κάτι ίσως κουραστεί πρόωρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης το "φίλος φίλου του ξαδέρφου της πρώην κοπέλας του παλιού μου συμμαθητή έγραψε τέλεια χωρίς φροντιστήριο " δεν είναι ενδεικτικό.
 

Ameliak

Νεοφερμένος

Η Ameliak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Η απάντηση σου μου έδωσε αρκετό κουράγιο. Στο mathsteki.gr έχω λιώσει τις ασκήσεις στο μισό του 1ου κεφαλαίου και συνεχίζω δυναμικά. Ισχύει το ίντερνετ είναι το καλύτερο όπλο που εχουμε και πρπει να μάθουμε να το χρησιμοποιούμε σωστά. Ο λόγος που ξεκίνησα αυτή την συζήτηση είναι γτ αρχικά υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά που είναι στην θέση μας και επειδή ήθελα να το μοιραστώ γτ αν το κρατούσα μέσα μου οι αρνητικές σκέψεις θα μου κάναν αρκετά κακό. Όπως και οι γνώμες άλλων παιδιών που λένε μας υποτιμάνε. Επιπλέον συμφωνώ πάρα πολύ με αυτό που είπες για τον χρόνο που θα αφιέρωνα στο φροντιστήριο και ναι είμαι παιδί που θα έκανα πολύ ποιοτικό διάβασμα μόνη μου απλά το θέμα είναι όπως λένε και οι υπόλοιποι ότι στο φροντιστήριο οι καθηγητές λένε πράγματα που στο σχολείο δεν αναφέρονται γιαυτό προβληματιζομαι πιο πολύ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτές οι περιπτώσεις είναι που μου δίνουν κουράγιο να μην τα παρατήσω.
Μπορώ να σου πω ότι οι κολλητές μου μού έλεγαν πως καλύτερα να πας φροντιστήριο και ότι δεν θα τα καταφέρεις μόνη σου γιατί πρέπει να έχεις κάποιον καθηγητή από πάνω σου να σου τα εξηγεί κλπ κλπ. Με είχαν επηρεάσει πολύ και είχα αρχίσει να αγχώνομαι υπερβολικά. Τελικά αποφάσισα να μην κάνω κι ένας ακόμη λόγος είναι ότι μου έλεγαν πως χωρίς φροντιστήριο δεν θα τα καταφέρω. Για αυτό θα σου έλεγα αν το έχεις πάρει απόφαση και είσαι σίγουρη για τις δυνατότητές σου μην επηρεάζεσαι από κανέναν. Αυτό μπορείς να το λύσεις με διαφορά βοηθήματα σημειώσεις αλλά μπορείς να πεις και σε κάποιο φιλο/ φίλη σου να σου δίνει κάποιες από τις σημειώσεις που κάνουν στο φροντιστήριο. Αλλά να ξέρεις δεν ισχύει πάντα αυτό. Υπάρχουν καθηγητές σχολείου που επισημαίνουν περισσότερα πράγματα από ότι στα φροντιστήρια οπότε ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΟΥ.
 

Nikoleta05

Νεοφερμένος

Η Nikoleta05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μπορώ να σου πω ότι οι κολλητές μου μού έλεγαν πως καλύτερα να πας φροντιστήριο και ότι δεν θα τα καταφέρεις μόνη σου γιατί πρέπει να έχεις κάποιον καθηγητή από πάνω σου να σου τα εξηγεί κλπ κλπ. Με είχαν επηρεάσει πολύ και είχα αρχίσει να αγχώνομαι υπερβολικά. Τελικά αποφάσισα να μην κάνω κι ένας ακόμη λόγος είναι ότι μου έλεγαν πως χωρίς φροντιστήριο δεν θα τα καταφέρω. Για αυτό θα σου έλεγα αν το έχεις πάρει απόφαση και είσαι σίγουρη για τις δυνατότητές σου μην επηρεάζεσαι από κανέναν. Αυτό μπορείς να το λύσεις με διαφορά βοηθήματα σημειώσεις αλλά μπορείς να πεις και σε κάποιο φιλο/ φίλη σου να σου δίνει κάποιες από τις σημειώσεις που κάνουν στο φροντιστήριο. Αλλά να ξέρεις δεν ισχύει πάντα αυτό. Υπάρχουν καθηγητές σχολείου που επισημαίνουν περισσότερα πράγματα από ότι στα φροντιστήρια οπότε ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΣ ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΟΥ.
Πριν πάρω αυτή την μεγάλη απόφαση σκέφτηκα πάρα πολύ. Και βεβαίως υπήρξαν και υπάρχουν ακόμα άτομα που λένε το κλασσικό δεν υπάρχει περίπτωση να γράψεις ούτε 5. Για να φτάσω εδώ ξέρω τις δυνατότητες μου. Πιστεύω πως μπορώ όντως να γράψω καλά απλά θα πιεστω πάρα πολύ με το διάβασμα. Όπως όλοι λένε πρπει να ειχυνε σωστό πρόγραμμα και πειθαρχία και αυτοπεποίθηση αυτά από μένα!
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Το Σεπτέμβριο θα πάω γ λυκείου και επέλεξε την κατεύθυνση των οικονομικών. Γενικά είναι η μόνη κατεύθυνση που μου αρέσει και μου αρέσουν και τα μαθήματα που έχει. Αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες αλλά δεν έχω το προνόμιο όπως τα άλλα παιδιά να πάω φροντιστηριο. Ακούγεται αστείο αυτό που είπα αλλά νταξει. Ήθελα να ρωτήσω αν όντως μπορώ να τα καταφέρω, αν υπάρχει κάποιος που ήταν στην θέση μου ή είναι και τέλος αν μπορείτε να μου πείτε τι πρπει να προσέχω περισσότερο και γενικά συμβουλές που θα μου φανούν χρήσιμες, υλικό κτλ κτλ. Ευχαριστώ!
Καλησπέρα μαριλένα, η κατεύθυνση που εχεις επιλέξει ειναι ίσως η πιο ιδανική, αν δεν κάνεις επιπλέον εξωσχολικα μαθήματα, γιατι ειναι σχετικά βατή και τα δυο μαθήματα αρχίζουν απο την 3η Λυκείου, αρα δεν θα εχεις πρόβλημα κενών. Ως φετινός υποψήφιος στο 4ο Πεδίο θα σου δώσω καποιες πρακτικές συμβουλές.
1) Για το ΑΟΘ, παρε το μπλε βοήθημα του Σαββάλα. Ειναι δυο βιβλία, ενα μπλέ, που ειναι η μικρόοικονομια, και το αγαπημενο κόκκινο, που ειναι η μακρο. Το βιβλιο ειναι το καλύτερο βοήθημα που κυκλοφορεί αυτη την στιγμή και ειναι παραπάνω απο πλήρες, αλλα και πολυ ευκολοδιαβαστο. Δεν θα χρειαστείς κανενα μαθημα, αν κατσεις και διαβάσεις απο εκει προσεκτικά και αξιοποιώντας τα βιβλια στο μέγιστο των δυνατοτήτων σου. Το λέω απο προσωπική εμπειρία, μιας και ουτε εγω εκανα μάθημα στο ΑΟΘ, το θεωρούσα περιττό.
2) Όσον αφορά την Πληροφορική, αξιοποίησε τα σχολικά βιβλια για την θεωρία μονο (το καινούριο-ασπρο και για τις ασκήσεις) και προσπάθησε να παρακολουθείς στο σχολείο και να ζητας εξτρα ασκήσεις. Το μυστικό για την Πληροφορική ειναι η εξάσκηση, στην αρχη δεν θα καταλαβαίνεις πολλα πράγματα, αλλα πιστεψε με οταν πιασεις να λυσεις την άσκηση θα τα καταλάβεις όλα. Και ο,τι δεν καταλαβεις το ρωτας χωρις δευτερη σκέψη!! Θα βοηθούσε και ενα βοήθημα, σου προτείνω του Καρκαμάνη. Γενικα και με τα δυο μαθήματα το μυστικό ειναι να διαβαζεις προσεκτικά ενα καλο βοήθημα και να εστιασεις στην λεπτομέρεια, και θα πετυχεις μεγαλους βαθμούς.
3) Όσον αφορά τα μαθηματικά, οπωσδήποτε Παπαδάκης τομος Γ1 και Γ2. Αρχισε να το διαβαζεις και λυνε ασκήσεις. Πολλες ασκήσεις και προσοχη στην μεθοδολογία. Επίσης, υπάρχει τεράστιο υλικό στο ίντερνετ (askisopolis).
4) Έκθεση: Ενα βοήθημα και εδω θα σε βοηθησει αρκετά η αληθεια είναι, συνήθως τα βγαζουν σε πακέτα (θεωρία+διαγράμματα εννοιών). Γραφε μονη σου εκθέσεις και διαβαζε την θεωρία. Επίσης, προσοχή στο σχολειο, θα σε σώσει, εγω φετος πιο πολλά πηρα απο το σχολείο παρα απο το φροντιστήριο.
Καλή τελευταία σχολική χρονιά και ελπίζω να σκίσεις του χρόνου! Ο,τι χρειαστείς να μου πείς.
 

Nikoleta05

Νεοφερμένος

Η Nikoleta05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα μαριλένα, η κατεύθυνση που εχεις επιλέξει ειναι ίσως η πιο ιδανική, αν δεν κάνεις επιπλέον εξωσχολικα μαθήματα, γιατι ειναι σχετικά βατή και τα δυο μαθήματα αρχίζουν απο την 3η Λυκείου, αρα δεν θα εχεις πρόβλημα κενών. Ως φετινός υποψήφιος στο 4ο Πεδίο θα σου δώσω καποιες πρακτικές συμβουλές.
1) Για το ΑΟΘ, παρε το μπλε βοήθημα του Σαββάλα. Ειναι δυο βιβλία, ενα μπλέ, που ειναι η μικρόοικονομια, και το αγαπημενο κόκκινο, που ειναι η μακρο. Το βιβλιο ειναι το καλύτερο βοήθημα που κυκλοφορεί αυτη την στιγμή και ειναι παραπάνω απο πλήρες, αλλα και πολυ ευκολοδιαβαστο. Δεν θα χρειαστείς κανενα μαθημα, αν κατσεις και διαβάσεις απο εκει προσεκτικά και αξιοποιώντας τα βιβλια στο μέγιστο των δυνατοτήτων σου. Το λέω απο προσωπική εμπειρία, μιας και ουτε εγω εκανα μάθημα στο ΑΟΘ, το θεωρούσα περιττό.
2) Όσον αφορά την Πληροφορική, αξιοποίησε τα σχολικά βιβλια για την θεωρία μονο (το καινούριο-ασπρο και για τις ασκήσεις) και προσπάθησε να παρακολουθείς στο σχολείο και να ζητας εξτρα ασκήσεις. Το μυστικό για την Πληροφορική ειναι η εξάσκηση, στην αρχη δεν θα καταλαβαίνεις πολλα πράγματα, αλλα πιστεψε με οταν πιασεις να λυσεις την άσκηση θα τα καταλάβεις όλα. Και ο,τι δεν καταλαβεις το ρωτας χωρις δευτερη σκέψη!! Θα βοηθούσε και ενα βοήθημα, σου προτείνω του Καρκαμάνη. Γενικα και με τα δυο μαθήματα το μυστικό ειναι να διαβαζεις προσεκτικά ενα καλο βοήθημα και να εστιασεις στην λεπτομέρεια, και θα πετυχεις μεγαλους βαθμούς.
3) Όσον αφορά τα μαθηματικά, οπωσδήποτε Παπαδάκης τομος Γ1 και Γ2. Αρχισε να το διαβαζεις και λυνε ασκήσεις. Πολλες ασκήσεις και προσοχη στην μεθοδολογία. Επίσης, υπάρχει τεράστιο υλικό στο ίντερνετ (askisopolis).
4) Έκθεση: Ενα βοήθημα και εδω θα σε βοηθησει αρκετά η αληθεια είναι, συνήθως τα βγαζουν σε πακέτα (θεωρία+διαγράμματα εννοιών). Γραφε μονη σου εκθέσεις και διαβαζε την θεωρία. Επίσης, προσοχή στο σχολειο, θα σε σώσει, εγω φετος πιο πολλά πηρα απο το σχολείο παρα απο το φροντιστήριο.
Καλή τελευταία σχολική χρονιά και ελπίζω να σκίσεις του χρόνου! Ο,τι χρειαστείς να μου πείς.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα σε έχω υπόψη μου όταν θα χρειαστώ βοήθεια σε κάτι
 

Anta2004

Νεοφερμένος

Η Anta2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σου κορίτσι μου !!! Εννοείται πως μπορείς να μην πας φροντιστήριο . Θέλει όμως συστηματικό διάβασμα και να μην τα παρατήσεις . Θα πρέπει να διαβάζεις ιδανικά δύο με τρεις ώρες για το κάθε μάθημα . Θα σου πρότεινα να πάρεις βοηθήματα . Αρχικά στα μαθηματικά του Παπαδάκη ,έτος 2020 τόμος Γ1 και Γ2 και αν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα μπορούσες να πάρεις και της επαναληπτικές ασκήσεις του Μπάρλα. Στην συνέχεια για την έκθεση θα σου πρότεινα το βιβλίο τέχνη και τεχνική . Είναι εξαίρετο βοήθημα και έχει όλοι την θεωρία , θέματα και κριτήρια . Αοθ την θεωρία όπως και πληροφορική να την διαβάζεις από το βιβλίο . Αοθ και αεππ θα σου πρότεινα βιβλία παλαιότερων ετών , μπορώ αν θέλεις να σου στείλω πιο είχα εγώ . Ακόμα να λύνεις τα θέματα παλαιότερων ετών . Να ψάχνεις στο ίντερνετ να βρίσκεις ασκήσεις . Υπάρχουν άπειρες... Μπορείς να ψάξεις και στα φροντιστήρια που ανεβάζουν ... Συστηματική μελέτη και θα τα πας μια χαρά ...
 

Jessie

Νεοφερμένος

Η Jessie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι 25 χρονών και θέλω να δώσω πανελλήνιες το 2023! Το όνειρο μου είναι η ψυχολογία!! Δυστυχώς έχω πολλά κενά και καμιά δυνατότητα φροντιστηρίων λόγω κακών οικονομικών! Πιστεύετε ότι αν διαβάσω μόνη μου χρησιμοποιώντας βοηθήματα θα καταφέρω να γράψω τόσα πολλά μόρια;; Το θέλω πολύ!!
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι 25 χρονών και θέλω να δώσω πανελλήνιες το 2023! Το όνειρο μου είναι η ψυχολογία!! Δυστυχώς έχω πολλά κενά και καμιά δυνατότητα φροντιστηρίων λόγω κακών οικονομικών! Πιστεύετε ότι αν διαβάσω μόνη μου χρησιμοποιώντας βοηθήματα θα καταφέρω να γράψω τόσα πολλά μόρια;; Το θέλω πολύ!!
Ναι θα το καταφέρεις! Εγώ εντελώς μόνη μου (γιατί είμαι και πολύ ξεροκέφαλη και δεν θέλω βοήθεια) έγραψα πάνω από 15.000 μόρια, χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα, χωρίς καν με βοηθήματα. Οπότε φαντάζομαι εσύ με πολύ διάβασμα θα το καταφέρεις ❤️
 

Jessie

Νεοφερμένος

Η Jessie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι θα το καταφέρεις! Εγώ εντελώς μόνη μου (γιατί είμαι και πολύ ξεροκέφαλη και δεν θέλω βοήθεια) έγραψα πάνω από 15.000 μόρια, χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα, χωρίς καν με βοηθήματα. Οπότε φαντάζομαι εσύ με πολύ διάβασμα θα το καταφέρεις ❤️
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Τι κατεύθυνση ήσουν;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Τι κατεύθυνση ήσουν;
Ανθρωπιστικών!❤️ Πίστεψε με ήμουν η μαθήτρια που διάβαζε μια μέρα πριν τα διαγωνίσματα και έγραφε 18αρια😂 και ξέρεις γιατί? Γιατί δεν είχα ΠΟΤΈ άγχος. Αυτός ο διάολος μπορεί να σε καταστρέψει
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Αν θες Ψυχολογία στην Αθήνα δεν βγαίνει χωρίς φροντιστήρια!
Αν θες επαρχία εννοείται!
Εγώ πέρσι ήθελα φιλολογία βέβαια ως 2ο πτυχίο διάβασα μόνος μου και έβγαλα 16784 αλλά για το 18 πλας θες φροντιστήριο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Αν θες Ψυχολογία στην Αθήνα δεν βγαίνει χωρίς φροντιστήρια!
Αν θες επαρχία εννοείται!
Εγώ πέρσι ήθελα φιλολογία βέβαια ως 2ο πτυχίο διάβασα μόνος μου και έβγαλα 16784 αλλά για το 18 πλας θες φροντιστήριο.
Αν αρχίσει από τώρα μια χαρά βγαίνει... Βέβαια τα λατινικά είναι ένα παλούκι, εγώ δεν έδωσα, έδωσα με κοινωνιολογία πέρυσι. Οπότε ως προς αυτό το μάθημα δεν μπορώ να έχω άποψη. Αλλά τα άλλα τρία βγαίνουν
 

rempelos42

Νεοφερμένος

Ο rempelos42 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εάν το θέλεις και αν προσπαθήσεις... γίνεται! Θα σου πρότενα να συνεννοηθείς με κάποιο φροντιστήριο ώστε να σου επιτρέψουν να πας να δίνεις τα διαγωνίσματα. Έτσι θα έχεις έναν μπούσουλα για το που θα πρέπει να βρίσκεσαι στην ύλη και μια εκτίμηση για το πως πηγαίνει το διάβασμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top