Πανελλήνιες στα 21 ή κολλέγιο;

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλημέρα, όπως λέει και ο τίτλος είμαι 21 και λόγω ενός σοβαρού και απρόοπτου θέματος υγείας έχουν πάει κάποια πράγματα πίσω. Ένα από αυτά ήταν και το θέμα των σπουδών. Ενδιαφέρομαι για ψυχολογία, αλλά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο να κάνω. Έχω κοιτάξει σε κολλέγια για να μην χάσω και άλλον χρόνο μιας που είναι και 3ετή, αλλά τα προγράμματα σπουδών μου φαίνονται αρκετά πιο ελλιπή από αυτά των ΑΕΙ και έχω ακούσει διάφορα για την ποιότητα τους, οπότε είμαι κάπως διστακτική, γιατί δεν θέλω να πετάξω τα λεφτά μου και να μην μάθω όσα πρέπει. Από την άλλη, μέσω πανελληνίων θα χάσω άλλον έναν χρόνο χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρω, αφού είναι από τις υψηλόβαθμες σχολές της κατεύθυνσης. Επίσης, με απασχολεί, ενώ ξέρω ότι θα έπρεπε να είναι το τελευταίο που με νοιάζει σε αυτή τη κατάσταση, το θέμα της ηλικίας σε σχέση με τις παρέες και τα σχετικά, γιατί 18 με 22 υπάρχει ένα χάσμα. Το ενδεχόμενο του εξωτερικού δεν είναι εφικτό. Εσείς τι θα μου προτείνατε;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Μακριά από τα κολλέγια όταν πρόκειται για επαγγελματα που θα χρειαστείς άδεια άσκησης του επαγγέλματος.
Για τις παρέες δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά πρέπει να σκεφτείς κάτι
Η ψυχολογία απαιτεί, για να βρεις δουλειά, μεταπτυχιακά.
Έχεις το χρήμα και τον χρόνο;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Κολλέγιο = κωλόχαρτο.

Μην μπαίνεις καν στο κόπο, ιδίως αν μιλάμε για επαγγέλματα που απαιτούν αναγνώριση από σωματείο.

Πχ για τους ψυχολόγους συγκεκριμένα ισχύει πως αναγνωρίζονται για άδεια άσκησης τίτλοι σπουδών από τα 4-5 ελληνικά πανεπιστήμια.

Δες το με πανελελε.
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω μέλη. Είναι προτιμότερο να δοκιμάσεις να μπεις μέσω των Πανελληνίων.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καταρχάς, όπως ειπαν κι άλλοι πιο πάνω, μην ασχοληθείς καθόλου με κολλέγια καθώς δεν έχουν αναγνώριση. Εφόσον δεν θες να πας εξωτερικό οι πανελλήνιες είναι μονόδρομος. Τώρα αναφορικά με τις παρέες μην αγχώνεσαι μια χαρά θα βρεις άτομα να ταιριάξετε
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μακριά από τα κολλέγια όταν πρόκειται για επαγγελματα που θα χρειαστείς άδεια άσκησης του επαγγέλματος.
να φανταστώ δεν αλλάζουν και πολλά, αν μιλάμε για κάτι άλλο εκτός από ψυχολογία;
Έχεις το χρήμα και τον χρόνο;
ναι το ξέρω ότι χρειάζονται. Με τα τωρινά δεδομένα υπάρχει ο χρόνος και το χρήμα για κάποιο μεταπτυχιακό..το πρόβλημα είναι στα προπτυχιακά :)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
να φανταστώ δεν αλλάζουν και πολλά, αν μιλάμε για κάτι άλλο εκτός από ψυχολογία
Σχολές που δεν χρειάζονται άδειες επαγγελματικες ή υποχρεωτικές εγγραφές στα επιμελητήρια, δεν έχουν πρόβλημα.
Για παράδειγμα, ένας συγγενής μου σπούδασε από το Μητροπολιτικό κάτι σε πληροφορική (νομίζω software development) και εργάζεται χωρίς κανένα θέμα.
Αντιθέτως, ξέρω κοπέλα που πήγε έγινε νηπιαγωγός από εκεί, έσκασε 16.000€, και πήγε για σκουπίδια. Δεν της αναγνωρίστηκε τίποτα, παρά μόνο ως βοηθός. Και δουλευε εννοείται μόνο σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό και πληρώνονταν ψίχουλα. Έδωσε πανελλήνιες το 2018 ξανά για να περάσει προσχολικής και να διορισθεί κανονικα στο δημόσιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ναι το ξέρω ότι χρειάζονται. Με τα τωρινά δεδομένα υπάρχει ο χρόνος και το χρήμα για κάποιο μεταπτυχιακό..το πρόβλημα είναι στα προπτυχιακά :)
Αφού έχεις την οικονομική δυνατότητα για κολλέγιο, γιατί δεν κοιτάς για σπουδές στην Ολλανδία; Έχουν πολύ σοβαρό επίπεδο σπουδών και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αναγνώρισης.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης το leiden university που σε παίρνει και με απολυτήριο 17
Διδακτρα 1,500€ τον χρονο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Μακριά από τα κολλέγια όταν πρόκειται για επαγγελματα που θα χρειαστείς άδεια άσκησης του επαγγέλματος.
Κολλέγιο = κωλόχαρτο.

Ό,τι είπαν.

Τα χαρτιά από κολλέγιο δεν έχουν αναγνώριση. Εξάλλου, η ψυχολογία χρειάζεται και μεταπτυχιακό. Καλύτερα να στρωθείς και να ξαναδώσεις του χρόνου.ην αγχώνεσαι για τις παρέες, πάντα θα υπάρχουν άτομα με τα οποία θα ταιριάξεις! Αν έχεις οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τα μαθήματα είμαστε εδώ.

Καλή επιτυχία :clapup:
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Καλημέρα, όπως λέει και ο τίτλος είμαι 21 και λόγω ενός σοβαρού και απρόοπτου θέματος υγείας έχουν πάει κάποια πράγματα πίσω. Ένα από αυτά ήταν και το θέμα των σπουδών. Ενδιαφέρομαι για ψυχολογία, αλλά δεν ξέρω τι θα ήταν καλύτερο να κάνω. Έχω κοιτάξει σε κολλέγια για να μην χάσω και άλλον χρόνο μιας που είναι και 3ετή, αλλά τα προγράμματα σπουδών μου φαίνονται αρκετά πιο ελλιπή από αυτά των ΑΕΙ και έχω ακούσει διάφορα για την ποιότητα τους, οπότε είμαι κάπως διστακτική, γιατί δεν θέλω να πετάξω τα λεφτά μου και να μην μάθω όσα πρέπει. Από την άλλη, μέσω πανελληνίων θα χάσω άλλον έναν χρόνο χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρω, αφού είναι από τις υψηλόβαθμες σχολές της κατεύθυνσης. Επίσης, με απασχολεί, ενώ ξέρω ότι θα έπρεπε να είναι το τελευταίο που με νοιάζει σε αυτή τη κατάσταση, το θέμα της ηλικίας σε σχέση με τις παρέες και τα σχετικά, γιατί 18 με 22 υπάρχει ένα χάσμα. Το ενδεχόμενο του εξωτερικού δεν είναι εφικτό. Εσείς τι θα μου προτείνατε;
Όσον αφορά τα κολλέγια συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, μακριά. Αφού ανέφερες θέμα υγείας, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 5%; Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο που είσαι απόφοιτος, δεν γνωρίζω καθόλου τις σχετικές διατάξεις. Πάντως αν το θες πολύ, αξίζει να προσπαθήσεις, έστω και από πανελλήνιες.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Αφού ανέφερες θέμα υγείας, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 5%
Μόνο αν η πάθησή της αναφέρεται στους πίνακες μπορεί να μπει στην κατηγορία, θα το ήξερε σίγουρα η κοπέλα.
Αξίζει σίγουρα να ξαναδώσει
 

το αστεράκι

Νεοφερμένος

Η το αστεράκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σχολές που δεν χρειάζονται άδειες επαγγελματικες ή υποχρεωτικές εγγραφές στα επιμελητήρια, δεν έχουν πρόβλημα.
Για παράδειγμα, ένας συγγενής μου σπούδασε από το Μητροπολιτικό κάτι σε πληροφορική (νομίζω software development) και εργάζεται χωρίς κανένα θέμα.
Από γνώσεις όμως; Ρωτάω, γιατί οι γονείς μου μου προτείνουν αν όχι ψυχολογία στο κολλέγιο, μήπως κοιτούσα κανένα άλλο τμήμα, όπως οικονομικά, αλλά το πρόβλημα μου είναι οι γνώσεις που παίρνει κάποιος, γιατί αν συγκρίνεις το πρόγραμμα σπουδών των ΑΕΙ με των κολλεγίων υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Αφού έχεις την οικονομική δυνατότητα για κολλέγιο, γιατί δεν κοιτάς για σπουδές στην Ολλανδία; Έχουν πολύ σοβαρό επίπεδο σπουδών και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αναγνώρισης.
Δεν κοίταξα, γιατί συνήθως στο εξωτερικό οι τιμές ανεβαίνουν κατακόρυφα και Αγγλία, Γερμανία που είχα ψάξει οι προθεσμίες ήταν μέχρι Ιανουάριο- Φεβρουάριο, οπότε δεν ασχολήθηκα άλλο, αλλά θα κοιτάξω αυτά που μου πρότεινες. Σε ευχαριστώ :)
Αν έχεις οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τα μαθήματα είμαστε εδώ.
Σε περίπτωση που αποφασίσω να δώσω, γνωρίζεις μήπως εσύ ή κάποιος άλλος, αν είναι απαραίτητο το μάθημα στα λατινικά; Εγώ ήμουν τότε με την κοινωνιολογία, οπότε δεν έχω ιδέα..
Όσον αφορά τα κολλέγια συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, μακριά. Αφού ανέφερες θέμα υγείας, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το 5%; Δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο που είσαι απόφοιτος, δεν γνωρίζω καθόλου τις σχετικές διατάξεις
Νομίζω δεν παίζει ρόλο από την στιγμή που πηγαίνει κάποιος τις γνωματεύσεις που ζητούνται εντός των προθεσμιών, αλλά η δική μου περίπτωση δεν είναι στις παθήσεις. Ήταν από τα πρώτα που είχα ψάξει. Το λάθος μου ήταν που δεν έκανα παύση σπουδών στη σχολή που είχα περάσει για να την έχω ως ΄καβάντζα΄, αλλά ό,τι έγινε, έγινε τώρα..
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Σε περίπτωση που αποφασίσω να δώσω, γνωρίζεις μήπως εσύ ή κάποιος άλλος, αν είναι απαραίτητο το μάθημα στα λατινικά; Εγώ ήμουν τότε με την κοινωνιολογία, οπότε δεν έχω ιδέα..
Ναι, είναι. Πάντως δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Τα λατινικά της β' Λυκείου έχουν πολύ βασικά και απλά πράγματα πράγματα. Στην ουσία όλα τα μαθαίνεις με την ύλη της Γ'. Πίστεψέ με, με συστηματικό διάβασμα είσαι κομπλέ.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Πήγαινα κολλεγιο και έδωσα ξανά πανελλήνιες στα 20.
Πανελλήνιες δαγκωτό
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Από γνώσεις όμως; Ρωτάω, γιατί οι γονείς μου μου προτείνουν αν όχι ψυχολογία στο κολλέγιο, μήπως κοιτούσα κανένα άλλο τμήμα, όπως οικονομικά, αλλά το πρόβλημα μου είναι οι γνώσεις που παίρνει κάποιος, γιατί αν συγκρίνεις το πρόγραμμα σπουδών των ΑΕΙ με των κολλεγίων υπάρχει μεγάλη διαφορά.
Αν δεν κάνω λάθος, και οι οικονομολόγοι γράφονται σε επιμελητήριο.
Να μας το επιβεβαιώσουν οι συνφορουμιτες του κλάδου.
Σε περίπτωση που αποφασίσω να δώσω, γνωρίζεις μήπως εσύ ή κάποιος άλλος, αν είναι απαραίτητο το μάθημα στα λατινικά; Εγώ ήμουν τότε με την κοινωνιολογία, οπότε δεν έχω ιδέα..
Ναι με λατινικά θα δώσεις. Όλοι λένε είναι εύκολα οπότε δεν θα έχεις θέμα.

Οπότε ή πανελλήνιες, ή σπουδές Ολλανδία. Ό,τι αντέχει η τσέπη και η όρεξη.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

Gogosps

Νεοφερμένος

Ο Gogosps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι με λατινικά θα δώσεις. Όλοι λένε είναι εύκολα οπότε δεν θα έχεις θέμα.
Νομίζω για το αν χρειάζεται φροντιστήριο εννοεί... Συμφωνώ ότι είναι εύκολα, αλλά θεωρώ πως χρειάζεται φροντ μιας που δεν έκανε στη Γ προετοιμασία.
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Πανελλήνιες ξανά αν δεν χρειάζεται να δουλεύεις κατά την διάρκεια της χρονιάς.
 

Μαριαννα20

Νεοφερμένος

Η Μαριαννα20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα! Συμφωνώ με τα παιδιά για το κολέγιο, δεν αξίζει. Ξανά δώσε πανελλήνιες και μην σε νοιάζει η ηλικία. Η αδελφή μου που είναι 10 χρόνια μεγαλύτερη από εσένα, βρίσκεται στο δεύτερο πτυχίο και δεν έχει κανένα θέμα με τις παρέες. Στη σχολή της μάλιστα υπάρχουν και άνθρωποι 30, 40 χρονών. 21 είσαι πολύ μικρή, μην αγχώνεσαι. Καλή επιτυχία και μην τα παρατάς!!
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Σε περίπτωση που αποφασίσω να δώσω, γνωρίζεις μήπως εσύ ή κάποιος άλλος, αν είναι απαραίτητο το μάθημα στα λατινικά; Εγώ ήμουν τότε με την κοινωνιολογία, οπότε δεν έχω ιδέα..
Θεωρω απαραίτητο το φροντιστήριο στα Λατινικά.. εγω εκανα σε ολα τα μαθηματα φροντ , εγραψα 90αρια στα μαθηματα κ στην εκθεση και αν δεν περασω γιατι ειμαι οριακα θα ναι Απο Λατινικά … το μακραν πιο περίεργο μαθημα .
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Θεωρω απαραίτητο το φροντιστήριο στα Λατινικά.. εγω εκανα σε ολα τα μαθηματα φροντ , εγραψα 90αρια στα μαθηματα κ στην εκθεση και αν δεν περασω γιατι ειμαι οριακα θα ναι Απο Λατινικά … το μακραν πιο περίεργο μαθημα .
Εμένα από την άλλη ήταν το πιο εύκολο απλά θέλει μόχθο για το 20 🤷
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top