Πανελλήνιες σε 2 μήνες - προλαβαίνω να διαβάσω για 16000 μόρια;

Γαρδενια

Νεοφερμένος

Η Γαρδενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας,είμαστε δυο μήνες πριν τις πανελλήνιες και δεν μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει σωστά.Ειμαι αποφοιτοσ λυκείου και Θέλω να περάσω ψυχολογία.Δεν έχω βγάλει την ύλη σε όλα τα μαθήματα και γραφω περίπου τη βασησε όλα.Είμαι θεωρητική κατεύθυνση.Πιστεύετε με σκληρό διάβασμα προλαβαίνω να γράψω
16.000 σε δυο μήνες;
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι στηρίζομαι σε ιστορία Λατινικά και γνωστό στα αρχαία που είναι στάνταρ λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν χρειάζονται βάσεις από προηγούμενες χρονιές όπως επίσης έχοντας στην έκθεση ένα 16 μο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τιπς από παιδιά θεωρητικής.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,008 μηνύματα.
Γεια σας,είμαστε δυο μήνες πριν τις πανελλήνιες και δεν μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει σωστά.Ειμαι αποφοιτοσ λυκείου και Θέλω να περάσω ψυχολογία.Δεν έχω βγάλει την ύλη σε όλα τα μαθήματα και γραφω περίπου τη βασησε όλα.Είμαι θεωρητική κατεύθυνση.Πιστεύετε με σκληρό διάβασμα προλαβαίνω να γράψω
16.000 σε δυο μήνες;
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι στηρίζομαι σε ιστορία Λατινικά και γνωστό στα αρχαία που είναι στάνταρ λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν χρειάζονται βάσεις από προηγούμενες χρονιές όπως επίσης έχοντας στην έκθεση ένα 16 μο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τιπς από παιδιά θεωρητικής.
Κοίτα, όταν λες γράφεις περίπου τη βάση; Δηλαδή σε όλα 10;
Εγώ δεν διάβαζα ιδιαίτερα και έγραψα πάνω από 15.000 μόρια. Βέβαια αρχαία και έκθεση είχα γερές βάσεις... Τώρα τι να σου πω, για 16.000 που θες, με δύο μήνες, δεν θα σου πω ψέματα, δύσκολα κατορθώνεται.. εκτός και αν είσαι τυχερή και πέσουν θέματα που ξέρεις καλά, όπως έγινε στη περίπτωση μου με την ιστορία.. όπως και να χει εύχομαι καλή τύχη 🤍
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αντικειμενικά δεν έχουν νόημα τέτοιες ερωτήσεις. Δώσε τον καλύτερο σου εαυτό και ο,τι καταφέρεις. Ποτέ δεν ξέρεις.
Δεν μπορεί κανένας να σου πει με σιγουριά ναι/όχι.
 

giorgos78

Νεοφερμένος

Ο giorgos78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Προβλέψεις για θέμα έκθεσης
 

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας,είμαστε δυο μήνες πριν τις πανελλήνιες και δεν μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει σωστά.Ειμαι αποφοιτοσ λυκείου και Θέλω να περάσω ψυχολογία.Δεν έχω βγάλει την ύλη σε όλα τα μαθήματα και γραφω περίπου τη βασησε όλα.Είμαι θεωρητική κατεύθυνση.Πιστεύετε με σκληρό διάβασμα προλαβαίνω να γράψω
16.000 σε δυο μήνες;
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι στηρίζομαι σε ιστορία Λατινικά και γνωστό στα αρχαία που είναι στάνταρ λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν χρειάζονται βάσεις από προηγούμενες χρονιές όπως επίσης έχοντας στην έκθεση ένα 16 μο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τιπς από παιδιά θεωρητικής.
Κάλε εδώ δεν ξέρω αν θα γράψω 10.000 μόρια😂 ρωτάς για 16.000 σε δυο μήνες; Προσπαθω να είμαι απολύτως ειλικρινής μαζί σου και δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ακατόρθωτο προσπάθησε να δεις και άλλες σχολές θα δεις ότι θα βρεις και κάτι άλλο που θα σε ενδιαφέρει και μπορείς σίγουρα να το πιάσεις
 

manosz

Νεοφερμένος

Ο manosz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο. Προφανως δε γινεται να προβλεψουμε το μελλον ουτε και να πουμε με σιγουρια τι μπορει να καταφερει ενα αλλο ατομο, αλλα με δεδομενα οσα λες:
Οι πανελληνιες ξεκινανε σε 1,5 μηνα, αρα χρειαζεσαι τον περισσοτερο χρονο που μπορεις να εξασφαλισεις, επομενως αναλογισου το που θες να φτασεις και αφιερωσε ΟΛΗ κυριολεκτικα την ωρα που διαθετεις στο διαβασμα. 45 μερες αν μπορεις διαβαζε 10+ ωρες τη μερα αλλα με σωστο υπνο γιατι αλλιως ειναι δωρο αδωρο. Τωρα, οσον αφορα την οργανωση του χρονου:
Τερματισε ιστορια και λατινικα ωστε να κερδισεις παρα πολλα μορια απο κει
Εκθεση ειναι παντα απροβλεπτη και δεν ειναι ευκολο ουτε να κερδισεις ουτε να χασεις παρα πολλα μορια επομενως δωσε βαση σε ο,τι εσυ νομιζεις
Αρχαια γνωστο αφου εχεις βασεις τερματισε το και εξασκησου οσο προλαβαινεις σε αγνωστο
Επισης τις μερες των πανελληνιων υπαρχουν περιθωρια χρονου για εξτρα διαβασμα
Το σημαντικοτερο ειναι να κερδισεις το παιχνιδι του χρονου. Δε σε ξερω σαν ατομο και αυτα που σου γραφω δεν ειναι προσωπικα για σενα, στο καθε ατομο τα ιδια θα εγραφα, ισως το να διαβασεις τοσες ωρες σε αγχωσει και σου φανει βουνο αλλα αν το καταφερεις αυξανεις τις πιθανοτητες σου να κερδισεις ποντους. Ξεκινωντας σελιδα σελιδα μπορεις να φτασεις στο στοχο των πολλων ποιοτικων ωρων. Πιστεψε στις δυναμεις σου και ξεκινα. Αλλωστε, ποιος μπορει να απαντησει στην ερωτηση σου αν οχι εσυ? ποτε δεν ειναι αργα ;)
 

KimTaehyung

Νεοφερμένος

Η KimTaehyung αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας,είμαστε δυο μήνες πριν τις πανελλήνιες και δεν μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει σωστά.Ειμαι αποφοιτοσ λυκείου και Θέλω να περάσω ψυχολογία.Δεν έχω βγάλει την ύλη σε όλα τα μαθήματα και γραφω περίπου τη βασησε όλα.Είμαι θεωρητική κατεύθυνση.Πιστεύετε με σκληρό διάβασμα προλαβαίνω να γράψω
16.000 σε δυο μήνες;
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι στηρίζομαι σε ιστορία Λατινικά και γνωστό στα αρχαία που είναι στάνταρ λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν χρειάζονται βάσεις από προηγούμενες χρονιές όπως επίσης έχοντας στην έκθεση ένα 16 μο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τιπς από παιδιά θικής.
Από προσωπική εμπειρία, όχι.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όταν πήγαινα Γ' λυκείου, μετά τις διακοπές του Πάσχα, ένας συμμαθητής μου ρώτησε τον καθηγητή: << Κύριε, εγώ Μαθηματικά θέλω να γράψω 15. Πότε πρέπει να αρχίσω να διαβάζω; >>. (Δεν θέλεις να μάθεις τι απάντησε ο καθηγητής).

1681475980611.png
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Γεια σας,είμαστε δυο μήνες πριν τις πανελλήνιες και δεν μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει σωστά.Ειμαι αποφοιτοσ λυκείου και Θέλω να περάσω ψυχολογία.Δεν έχω βγάλει την ύλη σε όλα τα μαθήματα και γραφω περίπου τη βασησε όλα.Είμαι θεωρητική κατεύθυνση.Πιστεύετε με σκληρό διάβασμα προλαβαίνω να γράψω
16.000 σε δυο μήνες;
Λαμβάνοντας υπόψιν ότι στηρίζομαι σε ιστορία Λατινικά και γνωστό στα αρχαία που είναι στάνταρ λαμβάνοντας υπόψιν ότι δεν χρειάζονται βάσεις από προηγούμενες χρονιές όπως επίσης έχοντας στην έκθεση ένα 16 μο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τιπς από παιδιά θεωρητικής.
Δώσε βάρος στα μαθήματα βαρύτητας της σχολής εγώ έτσι κάνω. Πάντως στο άγνωστο αν έχεις κενά είσαι δύσκολα με τα χρονικά περιθώρια οπότε χάνεις ήδη αρκετές μονάδες από εκεί (ειδικά αν είναι μάθημα βαρύτητας)
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,513 μηνύματα.
Αν στρωθείς όντως και βγάλεις όλη την ύλη (2 φορές μάλιστα) πιστεύω ότι ίσως μπορεί να συμβεί.
Διάβασε και δώσε τον καλύτερό σου εαυτό.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.
Aυτο το θεμα ειναι λες και παραγγελνεις στο e-food....Aκου λεει σε 2 μηνες προλαβαινω!Και μετα κλαιγεστε που αποτυχατε
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Όταν πήγαινα Γ' λυκείου, μετά τις διακοπές του Πάσχα, ένας συμμαθητής μου ρώτησε τον καθηγητή: << Κύριε, εγώ Μαθηματικά θέλω να γράψω 15. Πότε πρέπει να αρχίσω να διαβάζω; >>. (Δεν θέλεις να μάθεις τι απάντησε ο καθηγητής).

εγω θέλω να μαθω :)
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Aυτο το θεμα ειναι λες και παραγγελνεις στο e-food....Aκου λεει σε 2 μηνες προλαβαινω!Και μετα κλαιγεστε που αποτυχατε
Ήμουν έτοιμη να σε κράξω γιατί νόμιζα ότι πρόκειται για 18χρονο και μπορώ να αναγνωρίζω ελαφρυντικά σε ένα παιδάκι. Αλλά γύρισα να δω το αρχικό μήνυμα και κατάλαβα ότι πρόκειται για απόφοιτο λυκείου και μάλιστα 20 ετών, ούτε καν 19, οπότε δε θα το κάνω. Πρέπει κάποια στιγμή όλοι να καταλάβουμε ότι τίποτα δε μας χαρίζεται σε αυτή τη ζωή.

Τώρα όσον αφορά τη θεματοθέτρια η νοοτροπία σου είναι πολύ λάθος. Λες ότι θες να γράψεις 16.000 μόρια, ενώ δεν ξέρεις καν πόσα θα έχει η σχολή που θες. Και τα 10 τελευταία χρόνια να είχε την ίδια βάση (πράγμα αδύνατο) κανένας δε σου εγγυάται ότι και φέτος θα έχει τα ίδια. Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να σταματήσεις να σκέφτεσαι βαθμούς και μόρια, να δώσεις ό,τι έχεις και δεν έχεις και να δεις πως θα πάει. Βέβαια αν τα καταφέρεις κάτι μου λέει ότι θα παραμείνεις φυγόπονη για μια ζωή και ότι με έναν μαγικό τρόπο στο τέλος θα τα καταφέρνεις, αλλά δεν μπορώ να ευχηθώ και να μην γράψεις καλά για να πάρεις ένα πολύ καλό μάθημα, οπότε καλή τύχη!
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Αναλογα που εισαι.Αν πχ εισαι επαλ τομεας υγειας και τα εχεις διαβασει και κατανοησει , ναι προλαβαινεις να τα μαθεις σε 2 μηνες , τα μαθηματα ειδικοτητας.Εκθεση αν εχεις βασεις μπορεις και χωρις διαβασμα να γραψεις ενα 16 και μαθηματικα με λιγες ωρες ιδιαιτερα να γραψεις ενα 15-17.Αν εισαι γελ θετικη ή θεωρητικη οχι δε προλαβαινεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια γνωστη μου φιλολογος που ηθελε να το κανει αυτο, να δωσει στη θεωρητικη και παλι δεν ηταν σιγουρη αν σε 2 μηνες πιασει 16000.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
ανάλογα με την προσπάθεια που κάνεις γράφεις και τα ανάλογα μόρια , τώρα αν καταφέρεις να κάνεις σε δύο μήνες όσα κάνουν οι άλλοι σε ενα χρόνο και περισσότερο , συγχαρητήρια
 

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Aυτο το θεμα ειναι λες και παραγγελνεις στο e-food....Aκου λεει σε 2 μηνες προλαβαινω!Και μετα κλαιγεστε που αποτυχατε
Δεν είναι θέμα αποτυχίας και δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείτε αυτή τη λέξη. Αν το πάμε έτσι αποτυχία είναι να μπεις στην σχολη που θες και να συνηδητοποιησεις ότι τελικά δεν σου αρεσει και δεν σου ταιριάζει αποτυχία είναι επίσης μετά από 20 χρόνια να αλλάξεις ξαφνικά επάγγελμα επειδή δεν είναι αυτό που ήθελες να κανεις. Οποτε δεν είναι θέμα αποτυχίας είναι θέμα σωστής ή λάθος προετοιμασίας εκτός απρόοπτων εννοείται που συχνά συμβαίνουν ακόμα και σε εκείνους που έχουν προετοιμαστεί πολύ καλά
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα αποτυχίας και δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείτε αυτή τη λέξη. Αν το πάμε έτσι αποτυχία είναι να μπεις στην σχολη που θες και να συνηδητοποιησεις ότι τελικά δεν σου αρεσει και δεν σου ταιριάζει αποτυχία είναι επίσης μετά από 20 χρόνια να αλλάξεις ξαφνικά επάγγελμα επειδή δεν είναι αυτό που ήθελες να κανεις. Οποτε δεν είναι θέμα αποτυχίας είναι θέμα σωστής ή λάθος προετοιμασίας εκτός απρόοπτων εννοείται που συχνά συμβαίνουν ακόμα και σε εκείνους που έχουν προετοιμαστεί πολύ καλά
Μα αποτυχία είναι το να μην μπεις στη σχολή της επιθυμίας σου, γιατί δεν πέτυχες τον στόχο σου. Προσωπικά διαφωνώ όταν χρησιμοποιείται αυτή η λέξη για να περιγράψει κάποιον που δεν έγραψε πχ 18k. Για μένα δεν είναι αποτυχία το να μη συγκεντρώσεις ουάου μόρια ή το να μην μπεις σε μία υψηλόβαθμη σχολή, αυτά είναι μπούρδες, αλλά αν δεν πετύχεις τον στόχο σου θεωρείται αποτυχία, γιατί αυτή είναι η σημασία της λέξης.
 

Γαρδενια

Νεοφερμένος

Η Γαρδενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ήμουν έτοιμη να σε κράξω γιατί νόμιζα ότι πρόκειται για 18χρονο και μπορώ να αναγνωρίζω ελαφρυντικά σε ένα παιδάκι. Αλλά γύρισα να δω το αρχικό μήνυμα και κατάλαβα ότι πρόκειται για απόφοιτο λυκείου και μάλιστα 20 ετών, ούτε καν 19, οπότε δε θα το κάνω. Πρέπει κάποια στιγμή όλοι να καταλάβουμε ότι τίποτα δε μας χαρίζεται σε αυτή τη ζωή.

Τώρα όσον αφορά τη θεματοθέτρια η νοοτροπία σου είναι πολύ λάθος. Λες ότι θες να γράψεις 16.000 μόρια, ενώ δεν ξέρεις καν πόσα θα έχει η σχολή που θες. Και τα 10 τελευταία χρόνια να είχε την ίδια βάση (πράγμα αδύνατο) κανένας δε σου εγγυάται ότι και φέτος θα έχει τα ίδια. Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να σταματήσεις να σκέφτεσαι βαθμούς και μόρια, να δώσεις ό,τι έχεις και δεν έχεις και να δεις πως θα πάει. Βέβαια αν τα καταφέρεις κάτι μου λέει ότι θα παραμείνεις φυγόπονη για μια ζωή και ότι με έναν μαγικό τρόπο στο τέλος θα τα καταφέρνεις, αλλά δεν μπορώ να ευχηθώ και να μην γράψεις καλά για να πάρεις ένα πολύ καλό μάθημα, οπότε καλή τύχη!
Θα σου πρότεινα να μην είσαι ειρωνική/ος με κάποιον που ζητάει απλώς μια γνώμη εμπειρικά.Αν είναι να βγάλεις χολή καλύτερα να μην ανοίγεις το στόμα σου γιατί δεν ξέρεις πως θα επηρεάσει αυτό τους άλλους.Δεν ρώτησα εσενα προσωπικά αλλά όποιον έχει να μου δώσει μια καλή συμβουλή.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να μην είσαι ειρωνική/ος με κάποιον που ζητάει απλώς μια γνώμη εμπειρικά.Αν είναι να βγάλεις χολή καλύτερα να μην ανοίγεις το στόμα σου γιατί δεν ξέρεις πως θα επηρεάσει αυτό τους άλλους.Δεν ρώτησα εσενα προσωπικά αλλά όποιον έχει να μου δώσει μια καλή συμβουλή.
Ξεκάθαρα δεν ήμουν ειρωνική και ούτε πέταξα χολή. Τη γνώμη μου είπα, τώρα αν δε σου άρεσε ο τρόπος μου σόρρι αλλά δεν είσαι και παιδάκι να σου χαιδέψω τα αυτιά. Ό,τι σου είπα για τις πανελ όντως το πιστεύω και έχω και μία άλφα εμπειρία καλώς ή κακώς και για αυτό είπα ό,τι είπα. Αν θες να βλέπεις εχθρούς εκεί που δεν υπάρχουν είναι δικό σου θέμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top