Πανελλήνιες: πόσες ώρες διαβάζετε τη μέρα;

kan3nas

Νεοφερμένος

Η kan3nas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πόσες ώρες διαβάζετε κάθε ημέρα και τα Σαββατοκύριακα και με σχολείο για τις πανελλήνιες;;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Καλό είναι να μη το κάνετε αυτό στους εαυτούς σας. Μην μπαίνετε σε συγκρίσεις και αγχώνεστε μετά που ο άλλος λέει πως διαβάζει από το πρωί μέχρι το ξημέρωμα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω από τις 5 το πρωί (το αργότερο) που ξυπνάω, μέχρι τις 12 το βράδυ (αν τεμπελιάσω). Ελπίζω να βοήθησα.
 

persour

Νεοφερμένος

Ο persour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για να απαντήσω στην ερώτηση σου εγώ δεν είχα συγκεκριμένο πρόγραμμα όταν έδινα, αλλά πιστεύω διάβαζα ένα 2-4 ώρες κάθε μέρα και λίγο παραπάνω τα Σαββατοκύριακα 4-6 ώρες περίπου. Προσωπικά δεν είχα στόχο για ώρες, απλώς ήθελα κάθε μερα να διαβάσω έστω και 1-2 ώρες αν δεν προλάβαινα, για να κρατάω επαφή. Αλλά θα ήθελα να ξέρεις πως καλό είναι να μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι. Όταν εγώ έλεγα σε πολλούς πόσο διαβάζω άκουγα αντίδρασεις τύπου: μόνο 3 ώρες; Εγώ διαβάσα χθες 12 ωρες (χωρίς πλάκα). Πιστεύω ξέρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα και πως αποδίδεις καλύτερα ο ίδιος, για αυτό κάνε αυτό που βοηθάει εσένα!
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Εγώ δεν διάβασα ποτέ και έγραψα κοντά 16.000 μόρια :bleh:

Αλλά μην ακολουθείτε το παράδειγμα μου γιατί στάθηκα τυχερή στα θέματα..
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ έγραψα 19.999 μόρια και μπήκα συγχρόνως Ιατρική, Νομική και ΗΜΜΥ. Διάβαζα από 10 λεπτά ως μισή ώρα το πολύ τη μέρα χωρίς φυσικά να κάνω φροντιστήρια ή ιδιαίτερα. Έκανα μαθήματα Γερμανικών, Ισπανικών, πιάνου, κιθάρας, μπαλέτου, καράτε. Έπαιζα μπάσκετ, βόλεϊ, τένις και γκολφ. Πήγαινα σε κλαμπ 3-4 φορές τη βδομάδα και τα Σσββατοκύριακα πήγαινα εκδρομές για ορειβασία ή σκι ή μπάνια. Αυτά να κάνετε κι εσείς.

Book Fail GIF
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Εγώ δεν διάβασα ποτέ και έγραψα κοντά 16.000 μόρια :bleh:

Αλλά μην ακολουθείτε το παράδειγμα μου γιατί στάθηκα τυχερή στα θέματα..
ναι αλλα αν δεν διάβαζες πως γίνεται να έγραψες ιστορία πχ; αντε πες εκθεση γραφεις στα υπολοιπα ομως; εκτος κι αν διαβαζες αλλα οχι όσο ήθελες. Γιατι κι εγω λεω οτι δεν διάβασα αν δεν έχω πετύχει τον στόχο ( με αυτο το σκεπτικο έχω να διαβάσω 1 μηνα:lol:)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
ναι αλλα αν δεν διάβαζες πως γίνεται να έγραψες ιστορία πχ; αντε πες εκθεση γραφεις στα υπολοιπα ομως; εκτος κι αν διαβαζες αλλα οχι όσο ήθελες. Γιατι κι εγω λεω οτι δεν διάβασα αν δεν έχω πετύχει τον στόχο ( με αυτο το σκεπτικο έχω να διαβάσω 1 μηνα:lol:)
Είχα διαβάσει μόνο το τρίτο κεφάλαιο που όλο από εκεί έπεσε 😂 έτυχε.. για αυτό λέω στάθηκα τυχερή στα θέματα. Αρχαία ξέρω από μόνη μου, έκθεση πάντα το είχα και κοινωνιολογία ήταν οκ σαν μάθημα, ο,τι θυμόμουν από το σχολείο. Φροντιστήριο δεν πήγαινα γιατί ήθελα η εγωίστρια όλα μόνη μου να τα πετύχω :bleh:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
Είχα διαβάσει μόνο το τρίτο κεφάλαιο που όλο από εκεί έπεσε 😂 έτυχε.. για αυτό λέω στάθηκα τυχερή στα θέματα. Αρχαία ξέρω από μόνη μου, έκθεση πάντα το είχα και κοινωνιολογία ήταν οκ σαν μάθημα, ο,τι θυμόμουν από το σχολείο. Φροντιστήριο δεν πήγαινα γιατί ήθελα η εγωίστρια όλα μόνη μου να τα πετύχω :bleh:
Τι εννοεις ήξερες αρχαια απο μόνη σου ; ουρανοκατεβατα ηρθαν ;
Σε κάθε περιπτωση , αν καταφερες να βγαλεις 16κ με 0 διαβασμα μαλλον είσαι παιδι θαυμα :bleh:

Γενικα η υλη των πανελληνίων θέλει χρόνο για να βγεί ( σωστά ) .. Έχει αρκετές λεπτομερείες , μεγάλη εκτάση θεωρίας , πληθώρα ασκησεων κτλ . Δεν χρειάζονται απαραίτητα πολλές ώρες ( ανάλογα το άτομο πάντα και τους στόχους του ) , αλλά θέλει σίγουρα καθημερινή ενασχόληση
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Τι εννοεις ήξερες αρχαια απο μόνη σου ;
Η γιαγιά μου ήταν φιλόλογος.. είχε φροντίσει να μου τα μάθει άπταιστα από 7 χρονών. Οπότε στο άγνωστο δεν ήθελα καμία βοήθεια. Στο γνωστό εντάξει, διάβαζα και μόνη μου, δεν το θεωρώ δύσκολο το βιβλίο.. τώρα όσον αφορά τα άλλα μαθήματα, διάβασα μαξ 1-2 μήνες πριν τις πανελλήνιες.. γιατί εγώ έτρεχα στα θέατρα, δεν είχα χρόνο για πανελελέ:shifty:
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εγώ τις καθημερινές 2-4 ώρες. Τα ΣΚ 3-6 ώρες. Θέλω να γράψω 16κ τουλάχιστον, αν και η σχολή που θέλω να περάσω έχει 12.500. Ελάχιστο άγχος. Προχωράμε δυναμικά:pardon:. Επίσης αυτό το emoji ':whatever:'γιατί στην περιγραφή λέει 'τέλως πάντων'; Εμένα σαν κάτι άλλο μου φαίνεται.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Εγώ τις καθημερινές 2-4 ώρες. Τα ΣΚ 3-6 ώρες. Θέλω να γράψω 16κ τουλάχιστον, αν και η σχολή που θέλω να περάσω έχει 12.500. Ελάχιστο άγχος. Προχωράμε δυναμικά:pardon:. Επίσης αυτό το emoji ':whatever:'γιατί στην περιγραφή λέει 'τέλως πάντων'; Εμένα σαν κάτι άλλο μου φαίνεται.
Αυτό ακριβώς , δεν χρειαζεται στις πανελλήνιες να διαβάζουμε 15 ώρες την μέρα. Γιατί ακούω απο συμμαθητές κάτι του τύπου "χθες διάβασα 12 ωρες" , "κοιμήθηκα στις 4 το πρωι" κτλ που δημιουργούν άγχος.Καθενας έχει διαφορετικους ρυθμους και διαφορετικες βασεις απο τις προηγουμενες ταξεις οποτε λογικο να χρειαζεται λιγοτερο η περισσοτερο χρονο για να αφομοιώσει κάτι
 

iiTzArismaltor_

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ έδωσα από θετική κατεύθυνση το 2023. Προσωπικά διάβαζα γύρω στις 2 ώρες τα μεσημέρια των καθημερινών και μετά πήγαινα φροντιστήριο. Το βράδυ συνήθως δε διάβαζα, εκτός αν εκκρεμούσε κάτι. Τα σαββατοκύριακα διάβαζα ένα διωράκι το πρωί κι άλλες 2-3 ώρες το μεσημέρι. Μου άρεσαν αρκετά η φυσική και τα μαθηματικά κι έτσι δεν το έβλεπα ως αγγαρεία. Το απόγευμα είχε γυμναστικούλα 🙂.

Θεωρώ σημαντικό να κρατάμε επαφή και με το σχολείο. Είμαστε εκεί 6-7 ώρες. Κάτι έχουμε να κερδίσουμε, είτε από πλευράς επανάληψης και εμπέδωσης, είτε από πλευράς του να δούμε κάποια διαφορετική άσκηση. Έβλεπα πολλά παιδιά που είτε αδιαφορούσαν εντελώς, είτε έκαναν ασκήσεις του φροντιστηρίου. Θεωρώ ότι το να φέρνουμε ένα σορό ασκήσεις φροντιστηρίου να τις λύσουμε στο σχολείο, σαν καταναγκαστικά έργα, δημιουργεί περιττό άγχος. Εμείς στα μαθήματα της κατεύθυνσης (κυρίως στα μαθηματικά) λύναμε ωραίες ασκήσεις χαλαρά, έχοντας όμως, προσοχή, κι έτσι βελτιωνόμασταν. Πιστεύω ότι όποιος δείχνει ενδιαφέρον για το μάθημα στο σχολείο κερδίζει πολλά.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Η επιλογή μιας σχολής που και σού αρέσει αλλά και είναι επιτεύξιμη βάσει του ακαδημαϊκού σου επιπέδου είναι το κλειδί. Όλα τα άλλα είναι παρεπόμενα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top