Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με ενδιαφερουν και τα 2 θελω να παω σε μια σχολη που με ενδιαφερει το αντικειμενο της αλλα υστερα απο καποια χρονια θα ηθελα να εχω καλες επαγγελματικες προοπτικες.


Για τα φαρμακεία και τα οδοντιατρεία φαντάζομαι ότι βλέπεις κι εσύ όπως κι όλοι μας ότι βρίσκονται πλέον 1-2 σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο! Οπότε για να ξεκινήσει κάποιος και να αποκτήσει επαρκή και σταθερή πελατεία που θα του επιτρέψει να ζει ικανοποιητικά από αυτό, είναι ένα εγχείρημα δύσκολο και μακροπρόθεσμο. Εκτός αν υπάρχει κάποιος συγγενής ή φίλος σ΄αυτό το επάγγελμα που ετοιμάζεται να βγει στη σύνταξη και σου παραχωρήσει το ιατρείο ή το φαρμακείο του μαζί με την πελατεία του για να συνεχίσεις εσύ από εκεί που σταμάτησε αυτός. Γιαυτό σε ρώτησα αν αυτό είναι το όνειρό σου. Επειδή αν είναι, τότε θα κάνεις ο,τι περνάει από το χέρι σου αγόγγυστα για να το πραγματοποιήσεις και ακόμα και αν δεν τα καταφέρεις, θα είσαι ικανοποιημένη από τον εαυτό σου επειδή το πάλεψες όσο έπαιρνε! Αν όμως δεν καίγεσαι και τόσο γι΄αυτά, τότε η Νοσηλευτική είναι πολύ πιο εύκολος δρόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Νιωθω οτι εαν δεν κανω αλλη μια προσπαθεια θα το μετανιωσω.Τη σχολη δεν τη μισω αλλα δεν ειναι το ονειρο μου δεν μου αρεσε να πηγαινω το κανα σαν αγγαρεια.Ειμαι απο επαρχια οποτε το να ανοίξεις φαρμακειο και οδοντιατρειο δεν ειναι τοσο ασχημη επιλογη επισης θεωρω οτι η φαρμακευτικη εχει και πολλες αλλες δυνατότητες περα απο το φαρμακειο λιγο πιο δυσκολο να υλοποιηθουν αλλα υπαρχουν.Οσο για τη νοσηλευτικη οι περισσοτεροι λενε οτι οι νοσηλευτες ειναι αρκετα καλα στα νοσκομεια και δχουν δυνατότητα ανελιξης.Ωστοσο το να προσληφθεις στο δημοσιο δεν το θεωρω και ευκολη υποθεση δυστυχώς για να μπορω να στηριχθω σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,εγώ πιστεύω ότι το όνειρο σου δεν είναι οι οδοντοστιχίες και τα φάρμακα,καταρχάς αυτά τα δύο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους,πώς γίνεται λοιπόν να είναι το όνειρο σου και η φαρμακευτική και η οδοντιατρική;μάλλον έχεις πέσει στη παγίδα των μοδάτων σχολών με τα πολλά μόρια όπως και να έχει η νοσηλευτική έχει πολύ μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση απο τις προαναφερθείσες επιστήμες.Το σημαντικό βέβαια είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει και θα είσαι καλή στο αντικείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καταλαβαινω οτι μπορει να μην το πιστευεις αλλα μου αρεοσυν και οι 2 εχω δει το προγραμμα σπουδων και των 2 και αυτες μου κεντρισαν το ενδιαφερον.Απλως ειμαι λιγο επιφυλακτικη ως προς την επαγγελματικη αποκατασταση της νοσηλευτικής γιατί εγω ξερω δυο νοσηλεύτριες και καμια δεν δουλευει.Οποτε δεν ξερω κατα ποσο να πιστεψω αυτους τους ισχυρισμους.Ειναι στηριγμένοι σε πραγματικα στοιχεια;Και αφου ειναι ετσι γιατι η σχολη δεν εχει εκτοξευθεί στα μορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οικογενειακός φίλος στην Αγγλία νοσηλευτής,φίλος στο 3ο έτος στο ΤΕΙ Αθήνας έκανε αίτηση σε κέντρο αποκατάστασης γιατί χρειζόταν χρήματα και παίρνει 700ευρώ.Τώρα για τα μόρια και την επαγγελματική αποκατάσταση νομίζω είναι άστοχο επιχείρημα,η Νομική ή το ΗΜΜΥ δεν σου προσφέρουν καμία στρωμένη δουλειά όμως έχουν τα περισσότερα μόρια στα άλλα πεδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ ωραία λοιπόν!΄Εδωσες μόνη σου την απάντηση! Αφού αισθάνεσαι ότι θα το μετανιώσεις αν δεν ξαναδώσεις, τότε δεν υπάρχει δίλημμα ούτε χρειάζεται να το συζητήσουμε περισσότερο! Καλό διάβασμα και Καλή επιτυχία του χρόνου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι οταν τελειωσα πανελλήνιες θεωρουσα οτι ειχα περασει γεωπονικο κατι που δεν με ενδιεφερε και ειχα προετοιμαστει να ξαναδωσω.Ωστοσο περςσα νοσηλευτικη που δεν την ειχα σκεφτει ποτε αλλα δεν μου αρεσε στην πραξη. Απλως πηγα γιατι μου ελεγαν πολλοι οι νοσηλευτικη εχει πολυ καλη αποκατασταση αμα σε διορισουν στο δημοσιο θα εισαι μια χαρα.Ταυτοχρονα αλλοι μου λενε να ξανδωσω με την εννοια οτι δεν χανω τη σχολη αυτη και εχω και δυνατοτητα να γραψω πολυ παραπανω.Για μενα νουμερο 1 παραγοντας ειναι να σου αρεσει αυτο που κανεις αλλα δεν αγνοω το κεφαλαιο επαγγελματικη αποκατασταση γιατι δεν ειμαι γονος πλουσιας οικογενειας.Κατα την ταπεινη μου αποψη η νοσηλευτικη δεν ειναι το μονο επαγγελμα υγειας με αποκατσταση ουτε τα πραγματα ειναι τοσο ροδινα οσο παρουσιαζονται.Γι αυτο ρωταω και εδω να δω τις αποψεις αλλων σχετικα με την αποκασταση.

Πολύ ωραία λοιπόν!΄Εδωσες μόνη σου την απάντηση! Αφού αισθάνεσαι ότι θα το μετανιώσεις αν δεν ξαναδώσεις, τότε δεν υπάρχει δίλημμα ούτε χρειάζεται να το συζητήσουμε περισσότερο! Καλό διάβασμα και Καλή επιτυχία του χρόνου!


Ευχαριστω πολυ για το χρονο και τη συμβουλή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπερα περσι εδωσα πρωτη φορα πανελληνιες και περασα νοσηλευτικη στο πανεπιστημιο δυτικης αττικης.Αν και δεν ειχα ποτε αυτη τη σχολη στο μυαλο μου παρακολουθησα μερικα μαθηματα εκει προκειμενου να βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματα.Η αληθεια ειναι οτι η σχολη δεν με ενθουσιασε και ουτε με ενθουσιαζει το επάγγελμα του νοσηλευτή ιδιαιτερα αν και το σεβομαι.Υστερα απο συνομιλια με καθηγητές μου πρότειναν να ξαναδωσω αφού θεωρούν οτι εχω δυνατοτητα να γραψω αρκετα καλυτερα.Ωστοσο υπαρχουν και αλλοι που λενε οτι η νοσηλευτική εχει παρα πολυ καλη αποκατσταση και οτι ειναι καλη επιλογη επαγγελματος και να συνεχισω τις σπουδες μου εκει.

Αυτο φυσικά με προβλημάτισε και με έβαλε σε σκέψη αναφορικα με το αν πρεπει αν και δεν με ενθουσιαζει ο κλαδος να συνεχίσω τις σπουδες μου εκει αφου εχει καλη αποκατασταση.Εαν ξανδωσω πανελληνιες ο στοχος μου ειναι η φαρμακευτική και η οδοντιατρικη που με ενθουσιαζουν πολυ περισσοτερο αλλα δεν ξερω ποια ειναι η αποκατασταση αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα.
Ευχαριστω για τη βοηθεια!!

Η ουσια ειναι οτι απο μερικα μαθηματα και μαλιστα του 1ου εξαμηνου,δεν μπορεις να καταλαβεις εαν σου αρεσει μια σχολη...
Προφανως εαν σου αρεσουν μπορεις να πεις με σιγουρια οτι η σχολη σε ενδιαφερει αλλα εαν δεν σου αρεσουν 2-3 μαθηματα απο μερικες διαλεξεις δεν σημαινει απαραιτητα οτι η σχολη δεν σε ενδιαφερει. Παντως,γενικα η νοσηλευτικη ειναι μια παρα πολυ αξιοπρεπης σχολη με καλη αποκατασταση και παρα πολυ καλες προοπτικες επαγγελματικης εξελιξης.Αυτο φαινεται απο το ποσοι νοσηλευτες γινονται και γιατροι με κατατακτηριες,ουτως η αλλως λαμβανουν παρα πολυ σημαντικες γνωσεις στην διαρκεια φοιτησης τους. Την δεδομενη στιγμη παντως μην αποφασισεις με γνομωνα μονο την αποκατασταση,αλλα και το τι σου αρεσει.Διοτι οσα λεφτα και να δινει μια σχολη,θα πρεπει πρωτα να παρεις πτυχιο και αυτο δεν ειναι ευκολο καθως απαιτει συνεπεια,και εισαι πιο ευκολα συνεπης σε κατι που απολαμβανεις παρα σε μια αγγαρεια.

Προσοχη σε καθηγητες και γονεις διοτι και οι δυο σκεφτονται με βαση συγκεκριμενα κριτηρια που τους "συμφερουν" : οι μεν τους συμφερει να ξαναδωσεις αφου θα μπει και κανενα φραγκο στην τσεπη τους και οι δε δεν θελουν να ξαναδωσεις αλλα να πας στην σχολη σου για να φτιαξεις σιγα σιγα την ζωη σου.Επειδη στην Ελλαδα της κρισης αυτο υποτιθεται οτι ειναι το καλυτερο για εσενα και το καθε παιδι στη θεση σου:P .Ισως να μην σε αποτρεψουν οποτε,αλλα πιθανοτατα δεν θα ειναι και excited με την ειδηση οτι θες να ξαναδωσεις οποτε μπορει να στα πουν λιγο περιεργα.Δεν λεω οτι ετσι ειναι τα πραγματα ουτε οτι ετσι θα γινουν οπωσδηποτε διοτι ουτε τους γονεις σου ξερω,ουτε τους καθηγητες.Απλα αναφερω ορισμενα πραγματα που πρεπει να υπαρχουν στο πισω μερος του κεφαλιου σου,και υπαρχει πιθανοτητα να συμβουν,για να μπορεσεις να παρεις μια καλη αποφαση λαμβανοντας υποψιν ολες τις παραμετρους.

Παντως επειδη σε βλεπω γενικα οτι δεν πολυ-ψηνεσαι και τα μασας,συμφωνω με την Λενω οτι παρτο αποφαση απο τωρα και ξαναδωσε,αφου ξερουμε πολυ καλα και οι δυο οτι δεν θες να πας στην σχολη...Εξαλλου η σχολη σου πραγματι δεν φευγει και για ενα χρονο δεν εγινε τιποτα απο το να μουρμουρας και να μετανιωνεις 4 χρονια μινιμουμ :P . Παντως μην ανησυχεις ολα αυτα τα επαγγελματα εαν ψαχτεις αρκετα κατι βρισκεις.Στην Ελλαδα 5 πραγματα δουλευουν : φαι,φροντιστηρια,υγεια,τουρισμος,ναυτιλια :hehe: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Η ουσια ειναι οτι απο μερικα μαθηματα και μαλιστα του 1ου εξαμηνου,δεν μπορεις να καταλαβεις εαν σου αρεσει μια σχολη...
Προφανως εαν σου αρεσουν μπορεις να πεις με σιγουρια οτι η σχολη σε ενδιαφερει αλλα εαν δεν σου αρεσουν 2-3 μαθηματα απο μερικες διαλεξεις δεν σημαινει απαραιτητα οτι η σχολη δεν σε ενδιαφερει. Παντως,γενικα η νοσηλευτικη ειναι μια παρα πολυ αξιοπρεπης σχολη με καλη αποκατασταση και παρα πολυ καλες προοπτικες επαγγελματικης εξελιξης.Αυτο φαινεται απο το ποσοι νοσηλευτες γινονται και γιατροι με κατατακτηριες,ουτως η αλλως λαμβανουν παρα πολυ σημαντικες γνωσεις στην διαρκεια φοιτησης τους. Την δεδομενη στιγμη παντως μην αποφασισεις με γνομωνα μονο την αποκατασταση,αλλα και το τι σου αρεσει.Διοτι οσα λεφτα και να δινει μια σχολη,θα πρεπει πρωτα να παρεις πτυχιο και αυτο δεν ειναι ευκολο καθως απαιτει συνεπεια,και εισαι πιο ευκολα συνεπης σε κατι που απολαμβανεις παρα σε μια αγγαρεια.

Προσοχη σε καθηγητες και γονεις διοτι και οι δυο σκεφτονται με βαση συγκεκριμενα κριτηρια που τους "συμφερουν" : οι μεν τους συμφερει να ξαναδωσεις αφου θα μπει και κανενα φραγκο στην τσεπη τους και οι δε δεν θελουν να ξαναδωσεις αλλα να πας στην σχολη σου για να φτιαξεις σιγα σιγα την ζωη σου.Επειδη στην Ελλαδα της κρισης αυτο υποτιθεται οτι ειναι το καλυτερο για εσενα και το καθε παιδι στη θεση σου:P .Ισως να μην σε αποτρεψουν οποτε,αλλα πιθανοτατα δεν θα ειναι και excited με την ειδηση οτι θες να ξαναδωσεις οποτε μπορει να στα πουν λιγο περιεργα.Δεν λεω οτι ετσι ειναι τα πραγματα ουτε οτι ετσι θα γινουν οπωσδηποτε διοτι ουτε τους γονεις σου ξερω,ουτε τους καθηγητες.Απλα αναφερω ορισμενα πραγματα που πρεπει να υπαρχουν στο πισω μερος του κεφαλιου σου,και υπαρχει πιθανοτητα να συμβουν,για να μπορεσεις να παρεις μια καλη αποφαση λαμβανοντας υποψιν ολες τις παραμετρους.

Παντως επειδη σε βλεπω γενικα οτι δεν πολυ-ψηνεσαι και τα μασας,συμφωνω με την Λενω οτι παρτο αποφαση απο τωρα και ξαναδωσε,αφου ξερουμε πολυ καλα και οι δυο οτι δεν θες να πας στην σχολη...Εξαλλου η σχολη σου πραγματι δεν φευγει και για ενα χρονο δεν εγινε τιποτα απο το να μουρμουρας και να μετανιωνεις 4 χρονια μινιμουμ :P . Παντως μην ανησυχεις ολα αυτα τα επαγγελματα εαν ψαχτεις αρκετα κατι βρισκεις.Στην Ελλαδα 5 πραγματα δουλευουν : φαι,φροντιστηρια,υγεια,τουρισμος,ναυτιλια :hehe: .


Οι λογοι που δεν μου αρεσε η σχολη δυστυχως δεν ηταν μονο τα μαθηματα...Καταλαβαινωομως τι λες.Οι γονεις μου βασικα θελουν να ξανδωσω γιατι μου λενε οτι θα το μετανιωσω αν δεν δωσω αλλη μια ευκαιρια.Τωρα οσο για την αποκατασταση τα πραγματα ειναι λιγο ρευστα στην ελλαδα οποτε δεν θελω να στηριζομαι πολυ σε αυτο το παραγοντα και εν πασει περιπτωση εχω πιο πολυ ορεξη να κυνηγησω ενα επαγγελμα που μου αρεσει.Απλως κατι φορες που λεω σε καποιους οτι μπορει να ξαναδωσω μου λενε : να ξερεις ομως οτι η νοσηλευτικη εχει πολυ καλη αποκασταση και στα νοσοκομεία ειναι πρωτες και με μπερδευουν λιγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Νιωθω οτι εαν δεν κανω αλλη μια προσπαθεια θα το μετανιωσω.Τη σχολη δεν τη μισω αλλα δεν ειναι το ονειρο μου δεν μου αρεσε να πηγαινω το κανα σαν αγγαρεια.Ειμαι απο επαρχια οποτε το να ανοίξεις φαρμακειο και οδοντιατρειο δεν ειναι τοσο ασχημη επιλογη επισης θεωρω οτι η φαρμακευτικη εχει και πολλες αλλες δυνατότητες περα απο το φαρμακειο λιγο πιο δυσκολο να υλοποιηθουν αλλα υπαρχουν.Οσο για τη νοσηλευτικη οι περισσοτεροι λενε οτι οι νοσηλευτες ειναι αρκετα καλα στα νοσκομεια και δχουν δυνατότητα ανελιξης.Ωστοσο το να προσληφθεις στο δημοσιο δεν το θεωρω και ευκολη υποθεση δυστυχώς για να μπορω να στηριχθω σε αυτο.


Αν θέλεις τη γνώμη μου, να ξαναδώσεις και να μην έχεις αναστολές. Ιατρική και Οδοντιατρική (απ' όσο κατάλαβα αυτές σε ενδιαφέρουν) έχουν κοινά τα πρώτα 3 έτη, οπότε πιστεύω ότι εκεί ανήκεις καλύτερα εφόσον σου αρέσουν δύο τόσο κοντινές σχολές. Η Νοσηλευτική έχει διαφορετική προσέγγιση στο θέμα. Να σημειώσω ότι δεν προέρχομαι από το χώρο της υγείας, σου λέω βάσει των όσων ξέρω από φίλους στις 3 αυτές ειδικότητες.

Τώρα επειδή ήθελα κι εγώ να ξαναδώσω και δεν το έκανα και όντως με έχει φάει, για να μην περάσεις και εσύ τα ίδια, προτείνω ανεπιφύλακτα να δώσεις.

Αυτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου!!Η αληθεια ειναι οτι εχω εγγραφει στη σχολη οποτε δεν τη χανω και δεν θελω σε καμια περιπτωση να το μετανιωσω!Γι αυτο σκεφτηκα να ξαναδωσω αν και δεν ειναι πολυ ευκολη υποθεση να ειναι μονη μου 300 χλμ μακρια απο οποιονδήποτε φιλο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Οι λογοι που δεν μου αρεσε η σχολη δυστυχως δεν ηταν μονο τα μαθηματα...Καταλαβαινωομως τι λες.Οι γονεις μου βασικα θελουν να ξανδωσω γιατι μου λενε οτι θα το μετανιωσω αν δεν δωσω αλλη μια ευκαιρια.Τωρα οσο για την αποκατασταση τα πραγματα ειναι λιγο ρευστα στην ελλαδα οποτε δεν θελω να στηριζομαι πολυ σε αυτο το παραγοντα και εν πασει περιπτωση εχω πιο πολυ ορεξη να κυνηγησω ενα επαγγελμα που μου αρεσει.Απλως κατι φορες που λεω σε καποιους οτι μπορει να ξαναδωσω μου λενε : να ξερεις ομως οτι η νοσηλευτικη εχει πολυ καλη αποκασταση και στα νοσοκομεία ειναι πρωτες και με μπερδευουν λιγο....

Αα μπορω να φανταστω μερικους ακομα...:look:.
Εισαι τυχερη,εφοσον οι γονεις σου σε στηριζουν καντο και μην το σκεφτεσαι καθολου.
Μην ακους τους αλλους,δεν θα πανε εκεινοι στην σχολη ουτε θα χρειαστει να δωσουν εξεταστικες,οποτε ειναι λογικο να μιλανε εκ του ασφαλους μονο για το αποτελεσμα($).Οπως ειπα το θεμα ειναι να βγει και η σχολη,και εαν δεν σου αρεσει...δυσκολο,που να βρεις το κουραγιο να διαβαζεις οταν μισεις καθε λεπτο που εισαι στην σχολη. Οποτε μην ακους τους αλλους,κανε αυτο,και μονο αυτο που νιωθεις καλυτερο για εσενα και βλεπεις πως παει.Εχεις εξασφαλισει ουτως η αλλως μια σχολη οποτε πηγαινε χαλαρα να ξανακανεις την προσπαθεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλη σου!Ευτυχως εχω τη στηριξη των γονιων μου οι οποιοι οπως και εσυ σκεφτονται οτι δεν θα τελειώσω ποτε τη σχολη αν δεν μου αρεσει.Γενικα σαν άνθρωπος επηρεαζομαι ευκολα απο αυτα που θα πουν οι αλλοι και πιανομαι ευκολα απο τις κουβεντες τους και τωρα που μου λενε ορισμενοι αυτα τα σκεφτομαι συνεχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου!!Η αληθεια ειναι οτι εχω εγγραφει στη σχολη οποτε δεν τη χανω και δεν θελω σε καμια περιπτωση να το μετανιωσω!Γι αυτο σκεφτηκα να ξαναδωσω αν και δεν ειναι πολυ ευκολη υποθεση να ειναι μονη μου 300 χλμ μακρια απο οποιονδήποτε φιλο μου!


Έτσι μας φαίνεται σε όλους αρχικά, αλλά στην πορεία θα δεις ότι θα κάνεις καινούργιους φίλους και θα έχεις και τους παλιούς αν τελικά μείνουν στη ζωή σου. Δεν θα πω περισσότερα, το μόνο που εύχομαι είναι επιτυχία τον Ιούνιο και φυσικά λίγη τύχη :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!Καλη επιτυχια και σε σενα σε ο,τι κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλη σου!Ευτυχως εχω τη στηριξη των γονιων μου οι οποιοι οπως και εσυ σκεφτονται οτι δεν θα τελειώσω ποτε τη σχολη αν δεν μου αρεσει.Γενικα σαν άνθρωπος επηρεαζομαι ευκολα απο αυτα που θα πουν οι αλλοι και πιανομαι ευκολα απο τις κουβεντες τους και τωρα που μου λενε ορισμενοι αυτα τα σκεφτομαι συνεχως!

Εαν ειναι να "φας" το κεφαλι σου,με την εννοια οτι θα καταληξεις παλι στην ιδια σχολη και ουσιαστικα εκανες εναν κυκλο διχως νοημα,ας ειναι και ετσι(σχημα λογου διοτι κανενα κεφαλι δεν τρως σε καμια περιπτωση,τι ειναι ενας χρονος μπροστα σε 40-50 χρονια εργασιας).Απο το να πας στην σχολη και να βρεθεις 3ο ετος και να πεις : "τωρα δεν μπορω να δωσω,πρεπει να υπομεινω αλλα 2 χρονια να τελειωσω,αχ αυτοι οι φιλοι μου φταινε που με επηρεασαν".Νομιζω ειναι προτιμοτερο να αντιμετωπιζεις συνεπειες δικων σου αποφασεων παρα αλλων,ετσι δεν ειναι:smoke:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αν και θα με επηρεασει αρκετα ασχημα το να μην μπω εκει που θελω δευτερη φορα (εδω με επηρεασε τη πρωτη) τουλαχιστον θα ξερω οτι προσπαθησα να διεκδικησω κατι που μου αρεσει περισσοτερο και θα εχω καθαρη συνειδηση.Οσο και αν ειναι δυσκολες οι εποχες μια επιλογή που θα βασιζεται καθαρα στην αποκατασταση (οποια μπορει να υπαρξει με τα τωρινα δεδομενα) μου φαινεται λιγο σκληρη για τον εαυτο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αν και θα με επηρεασει αρκετα ασχημα το να μην μπω εκει που θελω δευτερη φορα (εδω με επηρεασε τη πρωτη) τουλαχιστον θα ξερω οτι προσπαθησα να διεκδικησω κατι που μου αρεσει περισσοτερο και θα εχω καθαρη συνειδηση.Οσο και αν ειναι δυσκολες οι εποχες μια επιλογή που θα βασιζεται καθαρα στην αποκατασταση (οποια μπορει να υπαρξει με τα τωρινα δεδομενα) μου φαινεται λιγο σκληρη για τον εαυτο μου.

Προς το παρων εστιασε απλα στο να διαβασεις οσο καλυτερα μπορεις ωστε να βγαλεις οσα περισσοτερα μορια μπορεις. Στο τελος θα κοιταξεις ξανα τις σχολες και θα δεις ολες τις επιλογες και τις διεξοδους που εχεις. Η αποκατασταση ειναι σημαντικη,ωστοσο εαν ειναι μια φορα αβεβαιη απο μια σχολη που σου αρεσε και παρακολουθουσες,θα ειναι 10 φορες αβεβαιη απο μια σχολη που τεμπελιαζες επειδη δεν σου αρεσε. Εξαλλου εσυ να εισαι καλα και εαν πραγματι δεν εχεις την αποκατασταση που ηλπιζες,μπορεις να ασχοληθεις με κατι αλλο μεχρι να βρεις μια ακρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Νομιζω οτι εαν τελικα καταφερω να περασω στη σχολη που επιθυμω πραγματι θα εχω πολλη περισσοτερη διαθεση να διαβασω και για τη σχολη και μετεπειτα να κυνηγησω την επαγγελματικη μου αποκατασταση (πχ αν μπορεσω να παω εξω)που για ενα επαγγελμα που δεν μου αρεσει ιδιαιτερα(νταξει δεν το απεχθανομαι κιολαα αλλα σιγουρα δεν με εξιταρει)δεν θα το εκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis1a1

Νεοφερμένος

Ο giannis1a1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα, προκειτε να ξαναδωσω πανελληνιες μετα απο τρια χρονια αυτη την φορα απο θεωρητικη κατευθυνση (ειχα δωσει απο θετικη) και δεν κανω φροντιστηριο οποτε ολη την προετοιμασια θα την κανω μονος μου.Εχω αφθονο χρονο πλεον στην διαθεση μου και το διαβασμα παντα ηταν ευκολο για εμενα (την πρωτη φορα ειχα γραψει 19432 μορια απο θετικη χωρις φροντιστηριο αλλα εξαιτιας προσωπικων λογων δεν πηγα). θα ηθελα να ρωτησω τι βοηθηματα ΑΚΡΙΒΩΣ να παρω στα μαθηματα θεωρητικης για τα αρχαια, τα λατινικα και την ιστορια.Ιδιαιτερα για τα αρχαια.Για να γλιτωσω τον χρονο σας μην αναφερθειτε στο γεγονος οτι ειναι Νοεμβριος και δεν θα προλαβω να βγαλω την υλη και καλυτερα να δωσω απο θετικη και ολα αυτα, δεν ενδιαφερομαι για τετοιου ειδους συμβουλες, απλα θελω να ξερω ποια βιβλια πρεπει να αγορασω για να καλυψω τα κενα που εχω απο αρχαια και για να κανω μια αριστη προετοιμασια.Οποτε πιο αναλυτικα θελω να μου προτεινετε τα βιβλια αρχαιων α,β,γ λυκειου συντακτικο,γραμματικη κτλ(της α και β λυκειου για να καλυψω τα κενα μου), λατινικων και ιστοριας γ λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top