chanyeol

Νεοφερμένος

Η chanyeol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
έδωσα φέτος πανελλήνιες και προφανώς για να γράφω στο θέμα αυτό δεν πέρασα στην πρώτη επιλογή μου. Τα πήγα καλά (έγραψα σχεδόν 17.500 μόρια στο 3ο πεδίο) αλλά δεν μπορούσα να πιάσω την πρώτη επιλογή μου. Το πρόβλημά μου την περσινή χρονιά δεν ήταν ο φόρτος διαβάσματος αλλά το άγχος μου και γενικά η ψυχολογία μου. Είχα έντονα σκαμπανεβάσματα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς (στην κυριολεξία κατέβαζα ρολά για μία εβδομάδα κάθε τρίμηνο, δεν πήγαινα φροντιστήρια εκείνες τις μέρες κτλ). Το περιβάλλον μου-γονείς,καθηγητές,συμμαθητές- ήταν ιδιαίτερα υποστηρικτικό, απλώς εγώ δεν πίστευα πως θα μπορούσα να τα καταφέρω. Εν τέλει δεν τα κατάφερα. Χωρίς να θέλω να πολυλογώ τώρα είμαι στο χημικό. Παρακολούθησα μερικά μαθήματα αλλά ειλικρινά νιώθω πως το να ξαναπάω είναι ίσως χειρότερο από καταναγκαστικό έργο. Συνεπώς θα ξαναδώσω πανελλήνιες με την προοπτική ότι αυτή τη φορά θα πιστέψω σε εμένα.Απλώς σήμερα κατάλαβα το πόσο πολύ θέλω τη σχολή της πρώτης επιλογής μου, πως δεν την ήθελα για το κύρος της ή πως διεκδικούσα μία θέση σε αυτή επειδή ήμουν καλή μαθήτρια.Απλώς νιώθω πως συμβιβάζομαι με κάτι που δεν το θέλω και πως έχω καταλήξει σε μία σχολή που στην κυριολεξία έτυχε να περάσω.Το πρόβλημα όμως δεν σταματά εδώ. Πλέον έχω έρθει στην πόλη που έχω περάσει η οποία ευτυχώς δεν απέχει πολύ από το σπίτι μου, έχω εγκατασταθεί κτλ. Αλλά να μου πείτε τότε γιατί πήγες αν δεν σου άρεσε η σχολή, γιατί ξόδεψες τους γονείς σου κτλ.. Ήλπιζα πως θα μου άρεσε η σχολή, πως κάποιο μάθημα θα μου κέντριζε το ενδιαφέρον κτλ. Έχω μέχρι τώρα κάνει αρκετές μέρες μάθημα (12 ώρες σύνολο-5 μαθήματα) και νιώθω πως οι φόβοι μου επιβεβαιώνονται, δηλαδή πως δεν κάνω για τη σχολή αυτή. Όχι πως τα βρίσκω δύσκολα και με την πρώτη δυσκολία το βάζω στα πόδια κτλ. Απλώς έχω συμβιβαστεί πολλές φορές μέχρι τώρα με διάφορες καταστάσεις και δεν πρόκειται να υποχωρήσω και αυτή τη φορά. Εσείς ως τρίτοι και πιο αντικειμενικοί από μένα θεωρείτε πως πράττω σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
@chanyeol εγώ αντιλαμβάνομαι μια ανησυχία για το γεγονός ότι σε κάποιο βαθμό έχεις επενδύσει χρόνο και πράγματα για την τωρινή σχολή (παρακολούθηση μαθημάτων και εγκατάσταση σε νέα οικία). Είμαι της άποψης να στηρίξεις στον εαυτό σου την νέα σου επιλογή και να κάνεις την νέα σου προσπάθεια με τις πανελλαδικές το 2019. Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου και ο βαθμός ήδη που έγραψες πέρυσι είναι σχεδόν άριστα, που σημαίνει ότι έχεις ήδη κάτι παραπάνω από τις βάσεις αλλά και την περσινή εμπειρία. :)

Αυτό με το κατέβασμα ρολών το παθαίνω κι εγώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Θα με ενδιέφερε να μάθω τι είναι αυτό που σε έκανε λίγους μήνες πριν να μην πιστεύεις στον εαυτό σου και πώς τώρα πείστηκες πως την επόμενη φορά θα πιστεύεις στον εαυτό σου. Είσαι σίγουρη ότι δε πάθεις ξανά τα ίδια; Παρ' όλα αυτά σίγουρα το να κάνεις κάτι που δε σε εκφράζει δεν είναι σώφρον οπότε θα πρότεινα να προσπαθήσεις ξανά για την πρώτη σου επιλογή. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chanyeol

Νεοφερμένος

Η chanyeol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Θα με ενδιέφερε να μάθω τι είναι αυτό που σε έκανε λίγους μήνες πριν να μην πιστεύεις στον εαυτό σου και πώς τώρα πείστηκες πως την επόμενη φορά θα πιστεύεις στον εαυτό σου. Είσαι σίγουρη ότι δε πάθεις ξανά τα ίδια; Παρ' όλα αυτά σίγουρα το να κάνεις κάτι που δε σε εκφράζει δεν είναι σώφρον οπότε θα πρότεινα να προσπαθήσεις ξανά για την πρώτη σου επιλογή. Καλή επιτυχία!
Αυτό που με έκανε να αλλάξω είναι οι δέκα μέρες που παρακολουθώ τη σχολή στην οποία πέρασα. Θεωρούσα πως θα συμβιβαζόμουν, πως μπορεί με το καιρό θα έβρισκα ένα πιο ενδιαφέρον μάθημα, πως θα έκανα καινούργιες παρέες και κάπως θα «σωζόταν» η κατάσταση. Καινούργιες παρέες έκανα, προσαρμόστηκα εύκολα στην πόλη που πέρασα. Αλλά ποιος θα καθόταν σε μία σχολή που δεν ήθελε και έκλαιγε στην κυριολεξία το πρωί που σηκωνόταν για να πάει, το μεσημέρι που γύριζε σπίτι να φάει ή το βράδυ που γυρνούσε από έξω; Είχα πείσει τον ευατό μου πως θα μου άρεσε η σχολή αλλά κατα βάθος ήξερα ότι θα συνέβαινε αυτό. Τώρα το πως άλλαξα γνώμη: είδα πως είναι να συμβιβάζεσαι με κάτι που δεν σε εκφράζει , με κάτι που δεν σε ενδιαφέρει ακόμα και για μία εβδομάδα, πόσο μάλλον για μία ζωή. Θυμούμενη αυτό θα παλέψω να ξαναδώσω πανελλήνιες και δεν θα κάθομαι να σκέφτομαι χίλια δυο σενάρια για το τι θα γίνει αν δεν τα καταφέρω. Αν συνεχίσω έτσι, θα αποτύχω ξανά και όχι μόνο θα έχω κοπιάσει άδικα αλλά θα έχω χάσει και χρόνο. Απλώς δεν θα ξαναφήσω σκέψεις τύπου «τι θα κάνω αν δεν θα περάσω» γιατί στο τέλος πείθω τον ευατό μου πως έτσι θα γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θα μπω καν στον κόπο να σου απαντήσω:)
Εσύ ξέρεις καλύτερα εσένα ,τις δυνάμεις σου, τις τρελές σου , τα όρια σου.
Πάλεψε το
Φθασε εκει που πρέπει.
Υπάρχουν ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολλοί δρόμοι για να φθάσεις στον προορισμό σου.
Ε εσένα στην περιπτωση αυτή είναι να ξαναδωσεις
Ε ΟΡΜΑ!
Για όλους τους πανελληνιομαχους που δίνουν μια ακόμη και πολλές ευκαιρίες για τα όνειρα τους:

https://imgur.com/a/XRDvdhC
(Βρήκα ένα τετραδιακι που έγραφα )
Με πολλη αγάπη!
:D

**(Το bunny ..... hmm ασχολιαστο ...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν θα μπω καν στον κόπο να σου απαντήσω:)
Εσύ ξέρεις καλύτερα εσένα ,τις δυνάμεις σου, τις τρελές σου , τα όρια σου.
Πάλεψε το
Φθασε εκει που πρέπει.
Υπάρχουν ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολλοί δρόμοι για να φθάσεις στον προορισμό σου.
Ε εσένα στην περιπτωση αυτή είναι να ξαναδωσεις
Ε ΟΡΜΑ!
Για όλους τους πανελληνιομαχους που δίνουν μια ακόμη και πολλές ευκαιρίες για τα όνειρα τους:

https://imgur.com/a/XRDvdhC
(Βρήκα ένα τετραδιακι που έγραφα )
Με πολλη αγάπη!
:D

**(Το bunny ..... hmm ασχολιαστο ...:P)

Αφου ακομα και το κουνελι πιστευει σε εμας, πρεπει να το κανουμε κι εμεις :lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αλλά ποιος θα καθόταν σε μία σχολή που δεν ήθελε και έκλαιγε στην κυριολεξία το πρωί που σηκωνόταν για να πάει, το μεσημέρι που γύριζε σπίτι να φάει ή το βράδυ που γυρνούσε από έξω;


lol, άπειρος κόσμος. Πολλοί σε σχολές της 1ης τους επιλογής.
Το πρώτο εξάμηνο είναι λίγο περίεργο γιατί συνήθως έχει μαθήματα γενικά και εισαγωγικά και κάποια που φαίνονται λίγο άσχετα με το αντικείμενο πχ στατιστικές. Πιστεύω πως είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος ότι όντως δεν του αρέσει καθόλου η σχολή από το 1ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!! Δυστυχως περσι δεν περασα αυτο που ηθελα κι αποφασισα να ξαναδωσω!! Το θεμα ειναι οτι για να περασω εκει που θελω χρειαζομαι πανω απο 16000 μορια κι δυστυχως το μαθημα βαρυτητας ειναι η βιολογια που δεν την καταλαβαινω με τιποτα!! Μηπως εχει κανεις καμια συμβουλη πως να γραψω καλυτερα;; καποιο σαιτ ή βοηθημα; ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελεναα20ς

Νεοφερμένος

Η Ελεναα20ς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να ξαναδωσω πανελλήνιες και σκέφτομαι για Ισπανική ή Ιταλικη φιλολογια Αθήνα...μέχρι πόσο πρέπει να γράψω σε ενα απο τα δυο για να μπω στην σχολή; γιατι εχουν χαμηλα μορια και οι δύο ! Σας ευχαριστω

Παιδια ειμαι σε πολύ δύσκολη θέση δεν ξερω τι να κάνω...εδωσα φετος χωρις φροντιστηριο για οικονομικούς λόγους..και το χα παρατησει δεν διαβαζα...παρολα αυτα καταφερα και εγραψα γυρω στα 6900 μόρια.
Και σκέφτομαι να ξαναδωσω είμαι απο θεωρητική κατευθυνση σε όλα ειμαι καλή εκτος απο αρχαία. Προλαβαίνω να ξαναδωσω τι λέτε; δεν μου αρέσει κάτι συγκεκριμένο αλλα υπάρχουν πολλές σχολές που μαρέσουν....μπορω να δωσω ξανα χωρις φροντιστηριο ή δεν θα καταφερω να γραψω πανω απο 10000 μορια; σας ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να ξαναδωσω πανελλήνιες και σκέφτομαι για Ισπανική ή Ιταλικη φιλολογια Αθήνα...μέχρι πόσο πρέπει να γράψω σε ενα απο τα δυο για να μπω στην σχολή; γιατι εχουν χαμηλα μορια και οι δύο ! Σας ευχαριστω

Παιδια ειμαι σε πολύ δύσκολη θέση δεν ξερω τι να κάνω...εδωσα φετος χωρις φροντιστηριο για οικονομικούς λόγους..και το χα παρατησει δεν διαβαζα...παρολα αυτα καταφερα και εγραψα γυρω στα 6900 μόρια.
Και σκέφτομαι να ξαναδωσω είμαι απο θεωρητική κατευθυνση σε όλα ειμαι καλή εκτος απο αρχαία. Προλαβαίνω να ξαναδωσω τι λέτε; δεν μου αρέσει κάτι συγκεκριμένο αλλα υπάρχουν πολλές σχολές που μαρέσουν....μπορω να δωσω ξανα χωρις φροντιστηριο ή δεν θα καταφερω να γραψω πανω απο 10000 μορια; σας ευχαριστω!
Γεια σου @Ελεναα20ς :)

Λοιπόν, για να κάνεις πάνω κάτω έναν υπολογισμό του πόσο πρέπει να γράψεις σε κάθε μάθημα για να πιάσεις τα σχετικά μόρια, πρέπει να χρησιμοποιήσεις έναν υπολογιστή μορίων. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή μορίων του iSchool από εδώ (αν και προτείνεται να μπεις από σταθερό υπολογιστή για να τον χρησιμοποιήσεις πιο εύκολα / αν μπαίνεις από κινητό δοκίμασε να το κρατήσεις οριζόντια για να φανεί σωστά ο υπολογιστής).

Μπορείς να βάλεις τους υποθετικούς βαθμούς στη φόρμα, η οποία θα σου δίνει ως έξοδο κάθε φορά τα μόρια που πιάνεις στο σχετικό πεδίο. Μπορείς να κάνεις όσες δοκιμές - αλλαγές στους βαθμούς θέλεις και να επαναυπολογίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελεναα20ς

Νεοφερμένος

Η Ελεναα20ς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κατέβασα μια εφαρμογή στο κινητό θα το δοκιμάσω τωρα ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,819 μηνύματα.
Κατέβασα μια εφαρμογή στο κινητό θα το δοκιμάσω τωρα ευχαριστώ!
Εγώ έδωσα πανελλήνιες για 2η φορά το 2008 χωρίς φροντιστήριο ενώ ήταν για μένα καθοριστικό το ότι έκανα φροντιστήριο την πρώτη φορά κι έγραψα παραπάνω. Επιπλέον χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, οι πανελλήνιες, τουλάχιστον όπως τις βλέπω τώρα εγώ 10 χρόνια μετά έχουν δυσκολέψει καθώς έχει πέσει ο αριθμός των μαθημάτων.

Ξέρω ότι τα φροντιστήρια είναι ακριβά, αλλά θα μπορούσες:
- Να κάνεις φροντιστήριο μόνο στο/ στα μαθήματα που έχεις αδυναμία, συνεπώς έτσι θα ελαχιστοποιήσεις το κόστος / επίσης το φροντιστήριο, ακόμα κι αν παρακολουθείς μόνο ΕΝΑ μάθημα μπορούν να σου δίνουν το δικαίωμα να συμμετάσχεις στις προσομοιώσεις / διαγωνίσματα τους σε όλα τα μαθήματα :)
- Να κάνεις ιδιαίτερα σύμφωνα με συχνότητα ανάλογη των οικονομικών σου, μόνο στα μαθήματα που έχεις ανάγκη

Γενικά δεν είναι εύκολο να στρωθείς χωρίς να σε παρακολουθεί κάποιος καθηγητής. Να πχ τα φροντιστήρια διοργανώνουν κύκλους διαγωνισμάτων - προσομοιώσεων συνεχώς και σε κρατάνε σε "φόρμα".

Τέλος, αν αποφασίσεις τελικά να δώσεις χωρίς φροντιστήριο ή ιδιαίτερα (εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ ακατόρθωτο για την κατεύθυνση Οικονομίας και Πληροφορικής που έχω μια εικόνα / για Θεωρητική δεν ξέρω), θα πρέπει οπωσδήποτε να προμηθευτείς από ένα καλό βοήθημα του εμπορίου, για κάθε μάθημα και να τα ξεκοκαλίσεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thomasks

Νεοφερμένος

Ο thomasks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
έδωσα φέτος πανελλήνιες και προφανώς για να γράφω στο θέμα αυτό δεν πέρασα στην πρώτη επιλογή μου. Τα πήγα καλά (έγραψα σχεδόν 17.500 μόρια στο 3ο πεδίο) αλλά δεν μπορούσα να πιάσω την πρώτη επιλογή μου. Το πρόβλημά μου την περσινή χρονιά δεν ήταν ο φόρτος διαβάσματος αλλά το άγχος μου και γενικά η ψυχολογία μου. Είχα έντονα σκαμπανεβάσματα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς (στην κυριολεξία κατέβαζα ρολά για μία εβδομάδα κάθε τρίμηνο, δεν πήγαινα φροντιστήρια εκείνες τις μέρες κτλ). Το περιβάλλον μου-γονείς,καθηγητές,συμμαθητές- ήταν ιδιαίτερα υποστηρικτικό, απλώς εγώ δεν πίστευα πως θα μπορούσα να τα καταφέρω. Εν τέλει δεν τα κατάφερα. Χωρίς να θέλω να πολυλογώ τώρα είμαι στο χημικό. Παρακολούθησα μερικά μαθήματα αλλά ειλικρινά νιώθω πως το να ξαναπάω είναι ίσως χειρότερο από καταναγκαστικό έργο. Συνεπώς θα ξαναδώσω πανελλήνιες με την προοπτική ότι αυτή τη φορά θα πιστέψω σε εμένα.Απλώς σήμερα κατάλαβα το πόσο πολύ θέλω τη σχολή της πρώτης επιλογής μου, πως δεν την ήθελα για το κύρος της ή πως διεκδικούσα μία θέση σε αυτή επειδή ήμουν καλή μαθήτρια.Απλώς νιώθω πως συμβιβάζομαι με κάτι που δεν το θέλω και πως έχω καταλήξει σε μία σχολή που στην κυριολεξία έτυχε να περάσω.Το πρόβλημα όμως δεν σταματά εδώ. Πλέον έχω έρθει στην πόλη που έχω περάσει η οποία ευτυχώς δεν απέχει πολύ από το σπίτι μου, έχω εγκατασταθεί κτλ. Αλλά να μου πείτε τότε γιατί πήγες αν δεν σου άρεσε η σχολή, γιατί ξόδεψες τους γονείς σου κτλ.. Ήλπιζα πως θα μου άρεσε η σχολή, πως κάποιο μάθημα θα μου κέντριζε το ενδιαφέρον κτλ. Έχω μέχρι τώρα κάνει αρκετές μέρες μάθημα (12 ώρες σύνολο-5 μαθήματα) και νιώθω πως οι φόβοι μου επιβεβαιώνονται, δηλαδή πως δεν κάνω για τη σχολή αυτή. Όχι πως τα βρίσκω δύσκολα και με την πρώτη δυσκολία το βάζω στα πόδια κτλ. Απλώς έχω συμβιβαστεί πολλές φορές μέχρι τώρα με διάφορες καταστάσεις και δεν πρόκειται να υποχωρήσω και αυτή τη φορά. Εσείς ως τρίτοι και πιο αντικειμενικοί από μένα θεωρείτε πως πράττω σωστά;

Είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα.Έδωσα 2 φορές πανελλήνιες και βρίσκομαι στο χημικό.Παρολ αυτά δεν με εξιτάρει η σχολή καθόλου οπότε θα την αφήσω και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
chanyeol και thomasks αν επιτρέπεται σε ποιες σχολές στοχεύατε; Ρωτάω επειδή το Χημικό είναι μια σχολή ευέλικτη από την άποψη ότι μπορείς με το κατάλληλο μεταπτυχιακό να οδηγηθείς στην ειδικότητα που σε ενδιαφέρει και επί πλέον έχει ευρύτατο πεδίο επαγγελματικής απασχόλησης πράγμα που δεν συναντάς σε πολλές σχολές. Αν τα ενδιαφέροντά σας είναι παραπλήσια θα σας πρότεινα να δώσετε μια ακόμα ευκαιρία στη σχολή σας. Επίσης έχουμε πει πολλές φορές ότι στα αρχικά εξάμηνα τα μαθήματα είναι γενικά και δεν δίνουν καθαρή εικόνα για τη φυσιογνωμία των σχολών. Ασφαλώς και θα κάνετε αυτό που θέλει η καρδούλα σας αλλά ψάξτε το πριν το αποφασίσετε για να είστε σίγουροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπερα περσι εδωσα πρωτη φορα πανελληνιες και περασα νοσηλευτικη στο πανεπιστημιο δυτικης αττικης.Αν και δεν ειχα ποτε αυτη τη σχολη στο μυαλο μου παρακολουθησα μερικα μαθηματα εκει προκειμενου να βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματα.Η αληθεια ειναι οτι η σχολη δεν με ενθουσιασε και ουτε με ενθουσιαζει το επάγγελμα του νοσηλευτή ιδιαιτερα αν και το σεβομαι.Υστερα απο συνομιλια με καθηγητές μου πρότειναν να ξαναδωσω αφού θεωρούν οτι εχω δυνατοτητα να γραψω αρκετα καλυτερα.Ωστοσο υπαρχουν και αλλοι που λενε οτι η νοσηλευτική εχει παρα πολυ καλη αποκατσταση και οτι ειναι καλη επιλογη επαγγελματος και να συνεχισω τις σπουδες μου εκει.
Αυτο φυσικά με προβλημάτισε και με έβαλε σε σκέψη αναφορικα με το αν πρεπει αν και δεν με ενθουσιαζει ο κλαδος να συνεχίσω τις σπουδες μου εκει αφου εχει καλη αποκατασταση.Εαν ξανδωσω πανελληνιες ο στοχος μου ειναι η φαρμακευτική και η οδοντιατρικη αλλα δεν ξερω τι αποκατασταση εχουν.
Θα εκτιμουσα πολυ αν μπορειτε να με βοηθησετε αν εχετε καποιες πληροφοριες,τη γνωμη σας κτλπ.

Ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arantis

Νεοφερμένος

Ο Arantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καταρχας ενα μικρο υποβαθρο για εμενα,ειμαι 22 ετων και μπηκα το 2014 στη σχολη Αγρονομων και Τοπογραφων Μηχανικων ΑΠΘ.Για καποιους λογους εμεινα στην πολη μου(Καβαλα) εως το 2016(πηγα Θεσσαλονικη γυρω στον Μαρτιο).Προσπαθησα με την σχολη αλλα γενικα ειμαι ανθρωπος που το χανει αν χασει το consistency.Συνεχισα να προσπαθω μεχρι περυσι ομως καταλαβα πως δεν τραβαει το θεμα και γραφτηκα στο ΙΕΚ ακμη στο τμημα Γραφιστικης το οποιο ειναι αρκετα ενδιαφερον αλλα δεν με γεμιζει οσο θα πρεπε.Τα ΙΕΚ επισης ειναι καλες ιδιωτικες σχολες αλλα το θεμα ειναι οτι απλα σου δειχνουν τον δρομο για να ασχοληθεις μονος σου,σιγουρα η πληρης εκπαιδευση δεν προκειται να γινει απο εκει αποκλειστικα και αυτα ειναι λογια των ιδιων των καθηγητων.

Σκεφτηκα λοιπον οτι μιας και δεν με εχουν παρει τα χρονια ακομα και εγραψα σχετικα ευκολα 15020 μορια

Μικρη παρενθεση,ενα breakdown των βαθμων μου

Μαθηματικα Κατ 15.4
Φυσικη Κατ 13.7
ΑΕΠΠ 12.8
ΑΟΔΕ 19.9
Εκθεση 11.9(fuck me,παντα εγραφα 16 στο φροντιστηριο αλλα εγινα too emotional στην εξεταση)
Φυσικη Γεν 20

Τα μαθηματα που θελω να δωσω τωρα προφανως ειναι Μαθηματικα,Φυσικη,Χημεια και Εκθεση

Απο χημεια δυστυχως δεν το κατεχω πολυ ομως ειμαι διατεθημενος να προσπαθησω,τα υπολοιπα απο οτι εχω δει χρειαζονται ενα φρεσκαρισμα και μαλιστα για καλη μου τυχη εχουν αφαιρεθει απο την υλη κομματια που με δυσκολευαν.Η σχολη που θελω να πετυχω τωρα ειναι αυτη της Γεωλογιας που εχει σχετικα χαμηλη βαση(11000κατι).

Θα ηθελα να ρωτησω καταρχας κατα ποσο η αποφαση μου ειναι ορθη(ξερω πως ειναι δικο μου θεμα αλλα θα εκτιμουσα την αποψη οσων ενδιαφερθουν να διαβασουν ολο το wall of text) και αν γνωριζετε στο κεντρο της Θεσσαλονικης καποιο φροντιστηριο που θα κανατε recommend,ειτε απο δικη σας εμπειρια ειτε φιλων,γνωστων,siblings η ο,τιδηποτε αλλο.

Ευχαριστω προκαταβολικα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Για εμένα πολύ καλό φροντιστήριο είναι το έλιξ, στην αριστοτέλους. Είναι από τα πιο οργανωμένα φροντιστήρια και πολύ φιλικό περιβάλλον. Αλλά το δεύτερο είναι υποκειμενικό. Κλείσε κάποιο ραντεβού αν θες να σε ενημερώσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπερα περσι εδωσα πρωτη φορα πανελληνιες και περασα νοσηλευτικη στο πανεπιστημιο δυτικης αττικης.Αν και δεν ειχα ποτε αυτη τη σχολη στο μυαλο μου παρακολουθησα μερικα μαθηματα εκει προκειμενου να βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματα.Η αληθεια ειναι οτι η σχολη δεν με ενθουσιασε και ουτε με ενθουσιαζει το επάγγελμα του νοσηλευτή ιδιαιτερα αν και το σεβομαι.Υστερα απο συνομιλια με καθηγητές μου πρότειναν να ξαναδωσω αφού θεωρούν οτι εχω δυνατοτητα να γραψω αρκετα καλυτερα.Ωστοσο υπαρχουν και αλλοι που λενε οτι η νοσηλευτική εχει παρα πολυ καλη αποκατσταση και οτι ειναι καλη επιλογη επαγγελματος και να συνεχισω τις σπουδες μου εκει.

Αυτο φυσικά με προβλημάτισε και με έβαλε σε σκέψη αναφορικα με το αν πρεπει αν και δεν με ενθουσιαζει ο κλαδος να συνεχίσω τις σπουδες μου εκει αφου εχει καλη αποκατασταση.Εαν ξανδωσω πανελληνιες ο στοχος μου ειναι η φαρμακευτική και η οδοντιατρικη που με ενθουσιαζουν πολυ περισσοτερο αλλα δεν ξερω ποια ειναι η αποκατασταση αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα.
Ευχαριστω για τη βοηθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα περσι εδωσα πρωτη φορα πανελληνιες και περασα νοσηλευτικη στο πανεπιστημιο δυτικης αττικης.Αν και δεν ειχα ποτε αυτη τη σχολη στο μυαλο μου παρακολουθησα μερικα μαθηματα εκει προκειμενου να βγαλω πιο ασφαλη συμπερασματα.Η αληθεια ειναι οτι η σχολη δεν με ενθουσιασε και ουτε με ενθουσιαζει το επάγγελμα του νοσηλευτή ιδιαιτερα αν και το σεβομαι.Υστερα απο συνομιλια με καθηγητές μου πρότειναν να ξαναδωσω αφού θεωρούν οτι εχω δυνατοτητα να γραψω αρκετα καλυτερα.Ωστοσο υπαρχουν και αλλοι που λενε οτι η νοσηλευτική εχει παρα πολυ καλη αποκατσταση και οτι ειναι καλη επιλογη επαγγελματος και να συνεχισω τις σπουδες μου εκει.

Αυτο φυσικά με προβλημάτισε και με έβαλε σε σκέψη αναφορικα με το αν πρεπει αν και δεν με ενθουσιαζει ο κλαδος να συνεχίσω τις σπουδες μου εκει αφου εχει καλη αποκατασταση.Εαν ξανδωσω πανελληνιες ο στοχος μου ειναι η φαρμακευτική και η οδοντιατρικη που με ενθουσιαζουν πολυ περισσοτερο αλλα δεν ξερω ποια ειναι η αποκατασταση αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα.
Ευχαριστω για τη βοηθεια!!


Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα μέσα σου! Θέλεις να μπεις στην φαρμακευτική ή την οδοντιατρική επειδή αυτό ήταν το όνειρο της ζωής σου και θα αισθάνεσαι αποτυχημένη αν δεν το πραγματοποιήσεις ή σ΄ενδιαφέρει η καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στον ευρύτερο χώρο της υγείας; Αν ισχύει το πρώτο θα ξαναδώσεις πανελλαδικές, αν ισχύει το δεύτερο θα παραμείνεις στην σχολή που βρίσκεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήλια Γ.

Νεοφερμένος

Η Ήλια Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
με ενδιαφερουν και τα 2 θελω να παω σε μια σχολη που με ενδιαφερει το αντικειμενο της αλλα υστερα απο καποια χρονια θα ηθελα να εχω καλες επαγγελματικες προοπτικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top