allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Πήγα σε ένα φροντιστήριο και μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω. Θα πάω και σε ένα σχολείο να ρωτήσω για σιγουριά...


φυσικα και μπορεις να το κανεις , απλα θα επιλεξεις ομαδα Β στο επαλ που θα δωσεις , στην ομαδα αυτη δινουν κανονικα τα μαθηματα του γενικου , κ εχω την εντυπωση οτι για αυτους δεν ισχυουν οι περιορισμενες θεσεις για ΑΕΙ, παντως κατεμε κανεις μεγαλη βλακεια που πας να δωσεις μαθηματα γενικου ενω εισαι αποφοιτος επαλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,734 μηνύματα.
φυσικα και μπορεις να το κανεις , απλα θα επιλεξεις ομαδα Β στο επαλ που θα δωσεις , στην ομαδα αυτη δινουν κανονικα τα μαθηματα του γενικου , κ εχω την εντυπωση οτι για αυτους δεν ισχυουν οι περιορισμενες θεσεις για ΑΕΙ, παντως κατεμε κανεις μεγαλη βλακεια που πας να δωσεις μαθηματα γενικου ενω εισαι αποφοιτος επαλ


Ποτέ δεν μου άρεσαν τα μαθήματα που έκανα στο ΕΠΑΛ, για αυτό τον λόγο επιλέγω να εξεταστώ σε αυτά του γενικού.
Πήρα το υπουργείο, μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός, μπορώ να εξεταστώ κανονικά στα μαθήματα του γενικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efaki.p

Νεοφερμένος

Η Ευθυμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φετος εδινα πανελληνιες 2η χρονια στο 3ο πεδιο
Περιττο να πω πως πηγε, νομιζω καταλαβαινετε και απο τον τιτλο
Οχι οτι δεν εβγαλα καλα μορια, προς θεου σχεδον 17000 εγραψα και σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω "αποτυχια" απο πλευρα βαθμολογιας(σε σχεση ειδικα με την περσινη μου, τα ειχα ψιλοπαρατησει προς το τελος-μεγαλη βλακεια)
Απλως δεν ειναι αρκετα για τη σχολη που θελω, η οποια *σοκ* ειναι η ιατρικη(και η οδοντιατρικη μαρεσει πολυ αλλα ιατρικη θελω απο τεταρτη δημοτικου, ηταν παντα το ονειρο μου-ποσο πιο μπεισικ-)

τους τελευταιους δυο μηνες που καθομαι και κοιταω το ταβανι ξαπλωμενη στον καναπε γιατι λεφτα και ορεξη για διακοπες δεν υπηρχε, ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου οτι ΟΚ οτι εγινε εγινε, θα παω εκει που θα περασω(υποθετω βιοιατρικων επιστημων) και ο θεος βοηθος

Αλλα χθες και σημερα ειδικα(2 μερες πριν βγουν τα αποτελεσματα με πιασε ξερωγω) εχω αρχισει να καταλαβαινω οτι δεν ειναι αυτο που πραγματικα θελω(καλα βαθια μεσα μου το ηξερα απο τη στιγμη που βγηκαν τα μορια αλλα τελος παντων) και δεν ξερω τι να κανω

Αξιζει να ξαναπροσπαθησω; Εχει δωσει καποιος αλλος εδω μεσα 3 χρονιες; η σκοπευει καποιος να το προσπαθησει;
Σκεφτομουν και την επιλογη των κατατακτηριων εχει δωσει καποιος για ιατρικη; Εχω ακουσει πως θελει τουλαχιστον ενα χρονο προετοιμασια και ειναι πολυ δυσκολο να σε παρουν ακομα και με βαθμο πτυχιου 9 ξερωγω(αρα στην ουσια ας πουμε τελειωνω τη σχολη σε 4 χρονια, προετοιμαζομαι 1 χρονο για κατατακτηριες και ΑΑΑΜΑ περασω μπαινω κ εχω αλλα 6 χρονια ιατρικη, ειδικοτητες, αγροτικα,εξειδικευσεις,μεταπτυχιακα... πολλα χρονια βρε παιδι μου)

Δεν ειμαι απο τα ατομα που αγχωνονται πολυ για το χρονο, αλλωστε πιστευω αμα στο τελος καταφερεις να πετυχεις το στοχο σου και να εχεις μια δουλεια που σε ευχαριστει πραγματικα, δεν εχουν σημασια 2-3 χρονια που ξοδεψες παραπανω

Αλλα δεν ξερω απλα ηθελα να δω και την αποψη αλλων πανω στο θεμα μηπως και καταληξω σε καποιο συμπερασμα για το τι να κανω επιτελους
Να παω στη σχολη τον οκτωβρη η να αρχισω φροντηστηρια;




υγ: να σημειωθει πως για κανενα λογο δεν με πιεσαν γονεις-συγγενεις-φιλοι-η κοινωνια για να θελω την ιατρικη, διοτι νομιζω οτι καθε φορα που λεει καποιος οτι θελει να γινει γιατρος οι περισσοτεροι αυτο σκεφτονται ή το οτι το θελω για τα χρηματα(βασικα νομιζω πως αμα θες να μπεις μονο και μονο γιαυτο δεν θα μπεις καν, ή και να μπεις δεν προκειται να την τελειωσεις-οκ αμα την τελειωσεις απλα θα σαι για τον π@τσο γιατρος τι να πω)


Και εγώ έχω το ίδιο 'πρόβλημα'. Έδωσα πέρσι δεν τα πήγα καλά από το 4ο Πεδίο Επιστημών Οικονομίας/Πληροφορικής.Ξανάδωσα φέτος τα είχα βέβαια ψηλο-παρατήσει(λάθος σοβαρό το γνωρίζω) και έτσι οι επιδόσεις μου ήταν ανάλογες με μια μικρή βελτίωση.Με άλλα λόγια περνάω και τις 2 χρονιές σε σχολές πέραν των ενδιαφερόντων μου.Θεωρώ πως θα ήταν πιο σωστό να ξαναδώσω για 3η φορά βέβαια έχω αλλάξει στάση ολοκληρωτικά και είμαι διατεθειμένη να διαβάσω.Να πάω σε μια σχολή που δεν μ αρέσει είναι δώρον άδωρον.Πολλά άτομα έχουν ξαναδώσει στα 20.Μην απελπίζεσαι!Έχω ακούσει για μια κοπέλα που την 1η φορά που έδωσε πέρασε Χημικός και αποφάσισε μετά από 2 χρόνια να ξαναδώσει και πέρασε Ιατρική!Οι ευκαιρίες είναι για να τις εκμεταλλευόμαστε.Ασχέτως με το πως νιώθεις τώρα, ίσως να σου βγει σε καλό και να περάσεις εκεί που θες.Ξαναδίνω κι εγώ 3η φορά δεν θα 'σαι η μόνη.Ό,τι κι αν κάνεις εύχομαι να επιλέξεις το σωστό για 'σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ποτέ δεν μου άρεσαν τα μαθήματα που έκανα στο ΕΠΑΛ, για αυτό τον λόγο επιλέγω να εξεταστώ σε αυτά του γενικού.
Πήρα το υπουργείο, μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός, μπορώ να εξεταστώ κανονικά στα μαθήματα του γενικού.
Προφανώς και είναι δικαίωμά σου να δώσεις εξετάσεις σε μαθήματα που σου αρέσουν αλλά γενικά να ξέρεις πως το επίπεδο των παιδιών που είναι από Γενικό Λύκειο σε σχέση με το επίπεδο των παιδιών από ΕΠΑΛ,
είναι η μέρα με την νύχτα. Θα συναντήσεις μεγάλο ανταγωνισμό μπροστά σου.

Κατά την άποψή μου, ακόμα και αν δεν σου αρέσουν τα μαθήματα του ΕΠΑΛ θα ήταν καλό να τα δώσεις γιατί από ότι καταλαβαίνω έχεις διάθεση να διαβάσεις και να ασχοληθείς σε αντίθεση με πολλά παιδιά του ΕΠΑΛ.
Πρέπει να το εκμεταλλευτείς αυτό καταλλήλως.

Επιπλέον να τονίσω ότι ποτέ δεν θα σου αρέσουν όλα τα μαθήματα σε οποιεσδήποτε εξετάσεις και αν δώσεις.
Ακόμα και στο πανεπιστήμιο θα υπάρξουν μαθήματα που δεν θα σου αρέσουν ή θα δυσκολευτείς να τα περάσεις, αυτό τι σημαίνει πως θα αλλάξεις σχολή για ένα ή δυο δύσκολα μαθήματα;

Κατά την άποψή μου πρέπει να μιλήσεις με κάποιον ειδικό επαγγελματικού προσανατολισμού και με τους καθηγητές σου, γιατί αυτό που πας να κάνεις μπορεί να οδηγήσει και σε πανωλεθρία -συγγνώμη αν σου κόβω τα φτερά -. Τέλος, οι θέσεις στα Πανεπιστήμια για απόφοιτους ΕΠΑΛ μπορεί να είναι λιγότερες αλλά οι πιθανότητες να περάσεις εκεί που θές αν διαβάσεις σοβαρά είναι περισσότερες σε σχέση με το Γενικό Λύκειο.

Ξανασκέψου τι πάς να κάνεις πολύ σοβαρά.

Και εγώ έχω το ίδιο 'πρόβλημα'. Έδωσα πέρσι δεν τα πήγα καλά από το 4ο Πεδίο Επιστημών Οικονομίας/Πληροφορικής.Ξανάδωσα φέτος τα είχα βέβαια ψηλο-παρατήσει(λάθος σοβαρό το γνωρίζω) και έτσι οι επιδόσεις μου ήταν ανάλογες με μια μικρή βελτίωση.Με άλλα λόγια περνάω και τις 2 χρονιές σε σχολές πέραν των ενδιαφερόντων μου.Θεωρώ πως θα ήταν πιο σωστό να ξαναδώσω για 3η φορά βέβαια έχω αλλάξει στάση ολοκληρωτικά και είμαι διατεθειμένη να διαβάσω.Να πάω σε μια σχολή που δεν μ αρέσει είναι δώρον άδωρον.Πολλά άτομα έχουν ξαναδώσει στα 20.Μην απελπίζεσαι!Έχω ακούσει για μια κοπέλα που την 1η φορά που έδωσε πέρασε Χημικός και αποφάσισε μετά από 2 χρόνια να ξαναδώσει και πέρασε Ιατρική!Οι ευκαιρίες είναι για να τις εκμεταλλευόμαστε.Ασχέτως με το πως νιώθεις τώρα, ίσως να σου βγει σε καλό και να περάσεις εκεί που θες.Ξαναδίνω κι εγώ 3η φορά δεν θα 'σαι η μόνη.Ό,τι κι αν κάνεις εύχομαι να επιλέξεις το σωστό για 'σένα.
Θα συμφωνήσω μέχρι ενός σημείου του να κυνηγάς τα όνειρά σου και αυτά που πραγματικά θέλεις αλλά μην γίνουν οι Πανελλήνιες και πανάκεια.

Πάρα πολλά άτομα πέρασαν σε σχολές άκυρες με το αντικείμενο που τους ενδιέφερε αλλά βρήκαν μέσα στη σχολή τους ερεθίσματα και πήγαν πολύ καλά.
Μην ξεχνάμε πως το να δώσεις πανελλήνιες για τρίτη φορά σε πάει ουσιαστικά τρία ολόκληρα χρόνια πίσω ενώ σε αυτά τα τρία χρόνια +1 έτος θα μπορούσες να έβγαζες μια σχολή ήδη και να πήγαινες για κατακτήριες μετά.

Δεν είναι δυο μέτρα και δυο σταθμά όλα, ούτε οι γονείς είναι υποχρεωμένοι να χρηματοδοτούν συνεχώς "αποτυχίες" μας. Επομένως βάλτε ένα όριο στον εαυτό σας. Ή διαβάζετε σοβαρά για Πανελλήνιες ή πηγαίνετε στη σχολή που περάσατε.
Είστε ενήλικες πλέον, ξέρετε τι πρέπει να κάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EmilyDm

Νεοφερμένος

Η EmilyDm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανεις για να φοιτήσεις στο ιεκ σιβιτανίδειο υπάρχουν δίδακτρα και ποσο είναι...ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω, δεν υπάρχουν δίδακτρα. Πάρε ένα τηλέφωνο στην γραμματεία τους όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Και εγώ έχω το ίδιο 'πρόβλημα'. Έδωσα πέρσι δεν τα πήγα καλά από το 4ο Πεδίο Επιστημών Οικονομίας/Πληροφορικής.Ξανάδωσα φέτος τα είχα βέβαια ψηλο-παρατήσει(λάθος σοβαρό το γνωρίζω) και έτσι οι επιδόσεις μου ήταν ανάλογες με μια μικρή βελτίωση.Με άλλα λόγια περνάω και τις 2 χρονιές σε σχολές πέραν των ενδιαφερόντων μου.Θεωρώ πως θα ήταν πιο σωστό να ξαναδώσω για 3η φορά βέβαια έχω αλλάξει στάση ολοκληρωτικά και είμαι διατεθειμένη να διαβάσω.Να πάω σε μια σχολή που δεν μ αρέσει είναι δώρον άδωρον.Πολλά άτομα έχουν ξαναδώσει στα 20.Μην απελπίζεσαι!Έχω ακούσει για μια κοπέλα που την 1η φορά που έδωσε πέρασε Χημικός και αποφάσισε μετά από 2 χρόνια να ξαναδώσει και πέρασε Ιατρική!Οι ευκαιρίες είναι για να τις εκμεταλλευόμαστε.Ασχέτως με το πως νιώθεις τώρα, ίσως να σου βγει σε καλό και να περάσεις εκεί που θες.Ξαναδίνω κι εγώ 3η φορά δεν θα 'σαι η μόνη.Ό,τι κι αν κάνεις εύχομαι να επιλέξεις το σωστό για 'σένα.


Ξερω ατομο που ειχε περασει ιατρικη με την πρωτη κ εδωσε αλλες δυο φορες γτ ηθελε οπως κ διποτε αυτην της αθηνας , παρατραβηγμενο το ξερω απλως τ ο λεω να ξερετε οτι υπαρχουν κ τετοιοι.Τωρα οσον αφορα την ηλικια που λες , εγω ημουν σε μια σχολη που δε μαρεσε , ξαναδωσα κ μπηκσ στα 20 στη σχολη που ηθελα (παραιατρικη) οταν τελειωσω σκεφτομαι να δωσω κατ για ιατρικη γτ μου αρεσουν οι γνωσεις που εχουν να κανουν με ανθρωπο , δε με νοιαζει ποτε θα τελειωσω . Μη σκεφτεσαι την ηλικια , κανε αυτο που σαρεσει κ αν εισαι ευτιχισμενη τοτεωθα εχεις ορεξη να κνεις κ αλλα πραγματα στη ζωη σ , κριμα ειναι , μια την εχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Sorry ρε allall1 αλλα δεν καταλαβαινω την λογικη. Αν καταλαβα καλα εισαι σε μια σχολη τυπου οδοντιατρικη ή φαρμακευτικη και σκεφτεσαι να δωσεις κατατακτηριες? Ναι οκ καλο ειναι να εχουμε και γνωσεις και να κανουμε και αυτο που θελουμε αλλα καποια στιγμη πρεπει να γινουμε ανεξαρτητοι οικονομικα. Δεν γινεται να φτασεις 31+ χρονων για να ξεκινησεις τοτε επιτελους να δουλευεις (εκτος και αν μπορουν να σε συντηρουν τοσο). Εμενα παντως μου ξεκαθαρισαν να κανω αυτο που θελω και να το κυνηγησω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα με συντηρουνε για παντα και οτι μετα απο μια ηλικια θα δουλευω και απλως θα μου δινουν μονο ενα βοηθημα αν χρειαστει. Γενικα καλα ολα αυτα τα ρομαντικα αλλα για να κανουμε και αλλα πραγματα που μας κανουν ευτυχισμενους οπως το να βγαινουμε,να κανουμε διαφορες δραστηριοτητες,να κανουμε ταξιδια κλπ χρειαζομαστε χρηματα τα οποια μπορει να μας τα αποφερει η εργασια. Εν κατακλειδι μπορουμε ειτε να ψαχνουμε δια βιου την ιδανικη εργασια για εμας ειτε να κανουμε και καποιες υποχωρησεις ετσι ωστε να εχουμε χρηματα για να κανουμε αλλα πραγματα που μας κανουνε χαρουμενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Sorry ρε allall1 αλλα δεν καταλαβαινω την λογικη. Αν καταλαβα καλα εισαι σε μια σχολη τυπου οδοντιατρικη ή φαρμακευτικη και σκεφτεσαι να δωσεις κατατακτηριες? Ναι οκ καλο ειναι να εχουμε και γνωσεις και να κανουμε και αυτο που θελουμε αλλα καποια στιγμη πρεπει να γινουμε ανεξαρτητοι οικονομικα. Δεν γινεται να φτασεις 31+ χρονων για να ξεκινησεις τοτε επιτελους να δουλευεις (εκτος και αν μπορουν να σε συντηρουν τοσο). Εμενα παντως μου ξεκαθαρισαν να κανω αυτο που θελω και να το κυνηγησω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα με συντηρουνε για παντα και οτι μετα απο μια ηλικια θα δουλευω και απλως θα μου δινουν μονο ενα βοηθημα αν χρειαστει. Γενικα καλα ολα αυτα τα ρομαντικα αλλα για να κανουμε και αλλα πραγματα που μας κανουν ευτυχισμενους οπως το να βγαινουμε,να κανουμε διαφορες δραστηριοτητες,να κανουμε ταξιδια κλπ χρειαζομαστε χρηματα τα οποια μπορει να μας τα αποφερει η εργασια. Εν κατακλειδι μπορουμε ειτε να ψαχνουμε δια βιου την ιδανικη εργασια για εμας ειτε να κανουμε και καποιες υποχωρησεις ετσι ωστε να εχουμε χρηματα για να κανουμε αλλα πραγματα που μας κανουνε χαρουμενους
τι θα κανεις αμα σου πω οτι ειμαι ανεξαρτητος οικονομικα εδω και 2 χρονια ε ?? λιγο το στεγαστικο επιδομα λιγο τα λεφτα απο δουλεια το καλοκαιρι και σιτιση μονο λεσχη σχεδον , ο καθενας θα επιλεξει το δρομο του εδω , λυσεις υπαρχουν παντα , εμεις ψαχνουμε διακιαολγιες να μη κανουμε αυτο που πργαματικα θελουμε κ επιλεγουμε τον πιο ευκολο δρομο μη τυχον κ ζοριστουμε λιγο.....επισης το να δουλευεις παρτ ταιμ πανω σε αυτο που σαρεσει κ να σπουδαζεις ειναι εφικτο κ αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το στεγαστικο επιδομα περα απο το οτι δεν ειναι για ολους ειναι μια οντως μια σημαντικη βοηθεια. Να πω πως δουλεια το καλοκαιρι η οποια θα αποφερει αρκετα χρηματα για να εισαι ανεξαρτητος ειναι σχεδον απιθανο να βρει κανεις και πρεπει να ειναι υπερτυχερος. Εκτος αυτου λες πως εισαι οικονομικα ανεξαρτητος. Ως φοιτητης χρειαζεσαι τουλαχιστον 500Ε το μηνα αρα τον χρονο γυρω στα 6000Ε. Τα 1000 τα εχεις απο το στεγαστικο αρα εστω οτι δουλευεις σαιζον λες οτι βγαζεις 5000Ε το ενα καλοκαιρι? Ξερεις αμα μπορουσε ο μεσοςφοιτητης να βγαλει σαιζον τοσα χρηματα δεν θα σπουδαζε καν. Αλλα αυτο αν οντως το εχεις πετυχει εισαι εσυ στην ελλαδα και αλλοι 2. Τελος το να δουλευεις παρτ ταιμ οταν εισαι σε μια δυσκολη σχολη οπως η ιατρικη ειναι αδυνατο και για αυτο δεν το κανει και κανενας. Προσωπικα περασα στους ηλεκτρολογους μηχανικους αλλα συμφωνα με το προγραμμα σπουδων μου εχω 28ω μαθημα την βδομαδα. Εννοειται πως θα ηθελα να δουλευω παρτ ταιμ αλλα για να το κανω αυτο 1)Σιγουρα δεν θα εχω τις επιθυμητες επιδοσεις στην σχολη και 2)ΘΑ εχω 0 χρονο για τον εαυτο μου. Αρα εαν οι λυσεις που προτεινεις αναφερονται σε υπερτυχερους και σε ενα ατομο που μπορει να εχει 0 κοινωνικη ζωη και χονο για τον εαυτο του και θα κλαταρει σε κανα διμηνο επειδη ετσι δεν ζει κανενας με το να εχεις γεμισμενες ολες τις ωρες της ημερας σου τοτε ευχαριστω αλλα δεν θα παρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Το στεγαστικο επιδομα περα απο το οτι δεν ειναι για ολους ειναι μια οντως μια σημαντικη βοηθεια. Να πω πως δουλεια το καλοκαιρι η οποια θα αποφερει αρκετα χρηματα για να εισαι ανεξαρτητος ειναι σχεδον απιθανο να βρει κανεις και πρεπει να ειναι υπερτυχερος. Εκτος αυτου λες πως εισαι οικονομικα ανεξαρτητος. Ως φοιτητης χρειαζεσαι τουλαχιστον 500Ε το μηνα αρα τον χρονο γυρω στα 6000Ε. Τα 1000 τα εχεις απο το στεγαστικο αρα εστω οτι δουλευεις σαιζον λες οτι βγαζεις 5000Ε το ενα καλοκαιρι? Ξερεις αμα μπορουσε ο μεσοςφοιτητης να βγαλει σαιζον τοσα χρηματα δεν θα σπουδαζε καν. Αλλα αυτο αν οντως το εχεις πετυχει εισαι εσυ στην ελλαδα και αλλοι 2. Τελος το να δουλευεις παρτ ταιμ οταν εισαι σε μια δυσκολη σχολη οπως η ιατρικη ειναι αδυνατο και για αυτο δεν το κανει και κανενας. Προσωπικα περασα στους ηλεκτρολογους μηχανικους αλλα συμφωνα με το προγραμμα σπουδων μου εχω 28ω μαθημα την βδομαδα. Εννοειται πως θα ηθελα να δουλευω παρτ ταιμ αλλα για να το κανω αυτο 1)Σιγουρα δεν θα εχω τις επιθυμητες επιδοσεις στην σχολη και 2)ΘΑ εχω 0 χρονο για τον εαυτο μου. Αρα εαν οι λυσεις που προτεινεις αναφερονται σε υπερτυχερους και σε ενα ατομο που μπορει να εχει 0 κοινωνικη ζωη και χονο για τον εαυτο του και θα κλαταρει σε κανα διμηνο επειδη ετσι δεν ζει κανενας με το να εχεις γεμισμενες ολες τις ωρες της ημερας σου τοτε ευχαριστω αλλα δεν θα παρω!
Πρωτον βγαζεις δικα σ συμπερασματα , θελω 200~250 το μηνα το πολυ μαζι με ενοικιο , δευτερον δεν εχω να προσθεσω κατι οποιος θελει να πετυχει κατι θα κανει τα παντα για αυτο διαφορετικα θα ψαχνει λογους να μη το κανει ποθ το κανουν κ οι περισσοτεροι γτ εινςο πολυ πιο ευκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
200-250 για ενοικιο και δικα σου εξοδα? Αυτα τα χρηματα ειναι το ενοικιο σου και οι λογαριασμοι και λιγο λεω μαλιστα. Το ιδιο λεω και εγω μονο που ο ευκολος δρομος δεν ειναι καποιος να ειναι ρεαλιστης και να βγει στην αγορα εργασιας αλλα να ειναι φοιτητης για μια 10ετια και να συντηρειται απο αλλους, ψαχνοντας αεναα την τελεια εργασια. Τωρα για τα αλλα τι να σχολιασω θεωρω οτι η πλειοψηφια των μελων του φορουμ μπορει να βγαλει τα συμπερασματα της οσον αφορα τα εξοδα σου που λες και την εργασια που σε συντηρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mixalis_and

Νεοφερμένος

Ο Mixalis_and αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ποσοι απο δω θα δωσουν για τριτη φορα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ποσοι απο δω θα δωσουν για τριτη φορα??


Έδωσα φέτος δεύτερη φορά και δεν πέρασα ξανά στη σχολή που ήθελα. Τελικά θα πάω στην περσινή διότι μου αρέσει περισσότερο. Αν θα ξαναέδινα δεν θα πήγαινα πάλι φροντιστήριο αλλά θα διάβαζα μόνος μου.Αγχώνομαι σχετικά εύκολα και "φοβάμαι" να δώσω 3η φορά. Εσύ για ποια σχολή στοχεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mixalis_and

Νεοφερμένος

Ο Mixalis_and αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έδωσα φέτος δεύτερη φορά και δεν πέρασα ξανά στη σχολή που ήθελα. Τελικά θα πάω στην περσινή διότι μου αρέσει περισσότερο. Αν θα ξαναέδινα δεν θα πήγαινα πάλι φροντιστήριο αλλά θα διάβαζα μόνος μου.Αγχώνομαι σχετικά εύκολα και "φοβάμαι" να δώσω 3η φορά. Εσύ για ποια σχολή στοχεύεις;

Εγω θελω πυροσβεστικη ακαδημια ως πρωτη επιλογη
Και εχω μετα αλλες δυο ακομα που εαν περασω και σε συτες την ιδια χαρα θα εχω
Εγω εβγαλα την πρωτη 12.340 και τωρα 15.100 βεβαια η πρωτη σχολη ειναι παραπανω 17+(ανεβηκε και παρα πολυ).
Τι να πω η τριτη φορα ειναι ρισκος το ιδιο και η δευτερη( αν και η δευτερη αξιζει πολυ) αλλα τι να κανουμε .
Να σου εχω ακομη ψυχικα αποθεματα και θελω πολυ να ξαναπροσπαθησω μηπως και..
Ε και αααν δεν ,θα παω σε αυτην που περασα που νταξει σχετικα μου αρεσει και εχω ακουσει καλα λογια
Εσυ σε ποια σχολης θελεις?



Σε ποια σχολη θα ξαναστοχευσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Σε ποια σχολη θα ξαναστοχευσεις?


Ιατρική! Φέτος έβγαλα 17.220 (με έφαγε η έκθεση και η χημεία λίγο). Θα προσπαθήσω περισσότερο όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria_sdr120

Νεοφερμένος

Η Maria_sdr120 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ηθελα μια γνωμη απο σας αποφοιτησα απο γενικο λυκειο φετος απλα δεν τα πηγα και τοσο καλα στις πανελλήνιες και σκεφτηκα να ξαναδώσω.Αλλα δεν ηθελα να μν κανω τιποτα ενα χρονο οποτε γραφτηκα σε ενα δημοσιο ιεκ και ταυτοχρονα σκεφτηκα να ξαναδωσω πανελληνιες σε περιπτωση που περασω σε μια καλη σχολη του χρονου και να αφησω το ιεκ. Ομως μπορω να το κανω αυτο? μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες εννοω ειμαι σε ιεκ? και μετα μπορω αφησω το ιεκ σε περιπτωση που περασω σε μια καλη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ηθελα μια γνωμη απο σας αποφοιτησα απο γενικο λυκειο φετος απλα δεν τα πηγα και τοσο καλα στις πανελλήνιες και σκεφτηκα να ξαναδώσω.Αλλα δεν ηθελα να μν κανω τιποτα ενα χρονο οποτε γραφτηκα σε ενα δημοσιο ιεκ και ταυτοχρονα σκεφτηκα να ξαναδωσω πανελληνιες σε περιπτωση που περασω σε μια καλη σχολη του χρονου και να αφησω το ιεκ. Ομως μπορω να το κανω αυτο? μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες εννοω ειμαι σε ιεκ? και μετα μπορω αφησω το ιεκ σε περιπτωση που περασω σε μια καλη σχολη?

Mπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες ενώ είσαι σε ΙΕΚ, αλλά δεν ξέρω αν θα έχεις τον απαιτούμενο χρόνο για να τα κάνεις ταυτόχρονα.

Κατά την άποψή μου αν θές να ξαναδώσεις, κάν'το σοβαρά χωρίς το ΙΕΚ, εξάλλου ένας χρόνος είναι που πρέπει να αφιερώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efaki.p

Νεοφερμένος

Η Ευθυμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Προφανώς και είναι δικαίωμά σου να δώσεις εξετάσεις σε μαθήματα που σου αρέσουν αλλά γενικά να ξέρεις πως το επίπεδο των παιδιών που είναι από Γενικό Λύκειο σε σχέση με το επίπεδο των παιδιών από ΕΠΑΛ,
είναι η μέρα με την νύχτα. Θα συναντήσεις μεγάλο ανταγωνισμό μπροστά σου.

Κατά την άποψή μου, ακόμα και αν δεν σου αρέσουν τα μαθήματα του ΕΠΑΛ θα ήταν καλό να τα δώσεις γιατί από ότι καταλαβαίνω έχεις διάθεση να διαβάσεις και να ασχοληθείς σε αντίθεση με πολλά παιδιά του ΕΠΑΛ.
Πρέπει να το εκμεταλλευτείς αυτό καταλλήλως.

Επιπλέον να τονίσω ότι ποτέ δεν θα σου αρέσουν όλα τα μαθήματα σε οποιεσδήποτε εξετάσεις και αν δώσεις.
Ακόμα και στο πανεπιστήμιο θα υπάρξουν μαθήματα που δεν θα σου αρέσουν ή θα δυσκολευτείς να τα περάσεις, αυτό τι σημαίνει πως θα αλλάξεις σχολή για ένα ή δυο δύσκολα μαθήματα;

Κατά την άποψή μου πρέπει να μιλήσεις με κάποιον ειδικό επαγγελματικού προσανατολισμού και με τους καθηγητές σου, γιατί αυτό που πας να κάνεις μπορεί να οδηγήσει και σε πανωλεθρία -συγγνώμη αν σου κόβω τα φτερά -. Τέλος, οι θέσεις στα Πανεπιστήμια για απόφοιτους ΕΠΑΛ μπορεί να είναι λιγότερες αλλά οι πιθανότητες να περάσεις εκεί που θές αν διαβάσεις σοβαρά είναι περισσότερες σε σχέση με το Γενικό Λύκειο.

Ξανασκέψου τι πάς να κάνεις πολύ σοβαρά.


Θα συμφωνήσω μέχρι ενός σημείου του να κυνηγάς τα όνειρά σου και αυτά που πραγματικά θέλεις αλλά μην γίνουν οι Πανελλήνιες και πανάκεια.

Πάρα πολλά άτομα πέρασαν σε σχολές άκυρες με το αντικείμενο που τους ενδιέφερε αλλά βρήκαν μέσα στη σχολή τους ερεθίσματα και πήγαν πολύ καλά.
Μην ξεχνάμε πως το να δώσεις πανελλήνιες για τρίτη φορά σε πάει ουσιαστικά τρία ολόκληρα χρόνια πίσω ενώ σε αυτά τα τρία χρόνια +1 έτος θα μπορούσες να έβγαζες μια σχολή ήδη και να πήγαινες για κατακτήριες μετά.

Δεν είναι δυο μέτρα και δυο σταθμά όλα, ούτε οι γονείς είναι υποχρεωμένοι να χρηματοδοτούν συνεχώς "αποτυχίες" μας. Επομένως βάλτε ένα όριο στον εαυτό σας. Ή διαβάζετε σοβαρά για Πανελλήνιες ή πηγαίνετε στη σχολή που περάσατε.
Είστε ενήλικες πλέον, ξέρετε τι πρέπει να κάνετε.

Το δικαίωμα του καθενός να ξαναδώσει πανελλαδικές είναι ανέξοδο.Το αν θα κάνει φροντιστήρια ή όχι είναι δική του απόφαση.Επιπλέον, θεωρώ πως το να πηγαίνεις σε μια σχολή που δεν σου αρέσει είναι σαν να κάνεις καταναγκαστικό έργο και σίγουρα οι κατατακτήριες δεν είναι η ιδανικότερη λύση.Ούτως ή άλλως περνούν ελάχιστοι και συχνά με βύσμα.Η αλήθεια είναι ότι χάνεις 2 χρόνια από αυτήν την διαδικασία.Αυτό όμως δε σημαίνει απαραίτητα ότι ο χρόνος αυτός δεν καλύπτεται.Δεν μπορώ ακόμα να αντιληφθώ το ταμπού της κοινωνίας για την 3η φορά πανελλαδικές.Ενώ σε όσους δίνουν για 2η φορά υπάρχει κατανόηση όσοι προσπαθούν και 3η είναι 'τεμπέληδες' και αναμφίβολα θα αποτύχουν.Κατανόηση σε όσους προσπαθούν να επιτύχουν τους στόχους τους ανεξαρτήτως ηλικίας.Και σίγουρα εφόσον καταβάλλουν πραγματική προσπάθεια και δεν 'ξεγελούν' τους εαυτούς τους προσπαθώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top