jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πρώτη χρονιά έβγαλα: 15682
Δεύτερη: 16787
Τρίτη:18649 και περνώ νομική Αθήνας (σύμφωνα με τις εκτιμήσεις που κάνουν ειδικοί για τις βάσεις)

Προσπάθησε το γιατί ποτέ δε ξέρεις!!! Απλά να ξέρεις ότι το να αποτύχεις είναι εξαιρετικά πιθανό καθώς η ιατρική βρίσκεται στο ταβάνι. Παρ' όλα αυτά βάλε τα δυνατά σου γιατί, επαναλαμβάνω, ποτέ δε ξέρεις!!! Εννοείται βέβαια ότι θα κάνεις εγγραφή στη σχολή σου για παν ενδεχόμενο και δηλώνεις μαθήματα ώστε σε περίπτωση ενδεχόμενης αποτυχίας να δώσεις το Σεπτέμβρη.
Σου τονίζω όμως ότι πρέπει να κάνεις γερή προετοιμασία!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Enix

Νεοφερμένος

Ο Enix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Φετος εδινα πανελληνιες 2η χρονια στο 3ο πεδιο
Περιττο να πω πως πηγε, νομιζω καταλαβαινετε και απο τον τιτλο
Οχι οτι δεν εβγαλα καλα μορια, προς θεου σχεδον 17000 εγραψα και σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω "αποτυχια" απο πλευρα βαθμολογιας(σε σχεση ειδικα με την περσινη μου, τα ειχα ψιλοπαρατησει προς το τελος-μεγαλη βλακεια)
Απλως δεν ειναι αρκετα για τη σχολη που θελω, η οποια *σοκ* ειναι η ιατρικη(και η οδοντιατρικη μαρεσει πολυ αλλα ιατρικη θελω απο τεταρτη δημοτικου, ηταν παντα το ονειρο μου-ποσο πιο μπεισικ-)

τους τελευταιους δυο μηνες που καθομαι και κοιταω το ταβανι ξαπλωμενη στον καναπε γιατι λεφτα και ορεξη για διακοπες δεν υπηρχε, ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου οτι ΟΚ οτι εγινε εγινε, θα παω εκει που θα περασω(υποθετω βιοιατρικων επιστημων) και ο θεος βοηθος

Αλλα χθες και σημερα ειδικα(2 μερες πριν βγουν τα αποτελεσματα με πιασε ξερωγω) εχω αρχισει να καταλαβαινω οτι δεν ειναι αυτο που πραγματικα θελω(καλα βαθια μεσα μου το ηξερα απο τη στιγμη που βγηκαν τα μορια αλλα τελος παντων) και δεν ξερω τι να κανω

Αξιζει να ξαναπροσπαθησω; Εχει δωσει καποιος αλλος εδω μεσα 3 χρονιες; η σκοπευει καποιος να το προσπαθησει;
Σκεφτομουν και την επιλογη των κατατακτηριων εχει δωσει καποιος για ιατρικη; Εχω ακουσει πως θελει τουλαχιστον ενα χρονο προετοιμασια και ειναι πολυ δυσκολο να σε παρουν ακομα και με βαθμο πτυχιου 9 ξερωγω(αρα στην ουσια ας πουμε τελειωνω τη σχολη σε 4 χρονια, προετοιμαζομαι 1 χρονο για κατατακτηριες και ΑΑΑΜΑ περασω μπαινω κ εχω αλλα 6 χρονια ιατρικη, ειδικοτητες, αγροτικα,εξειδικευσεις,μεταπτυχιακα... πολλα χρονια βρε παιδι μου)

Δεν ειμαι απο τα ατομα που αγχωνονται πολυ για το χρονο, αλλωστε πιστευω αμα στο τελος καταφερεις να πετυχεις το στοχο σου και να εχεις μια δουλεια που σε ευχαριστει πραγματικα, δεν εχουν σημασια 2-3 χρονια που ξοδεψες παραπανω

Αλλα δεν ξερω απλα ηθελα να δω και την αποψη αλλων πανω στο θεμα μηπως και καταληξω σε καποιο συμπερασμα για το τι να κανω επιτελους
Να παω στη σχολη τον οκτωβρη η να αρχισω φροντηστηρια;




υγ: να σημειωθει πως για κανενα λογο δεν με πιεσαν γονεις-συγγενεις-φιλοι-η κοινωνια για να θελω την ιατρικη, διοτι νομιζω οτι καθε φορα που λεει καποιος οτι θελει να γινει γιατρος οι περισσοτεροι αυτο σκεφτονται ή το οτι το θελω για τα χρηματα(βασικα νομιζω πως αμα θες να μπεις μονο και μονο γιαυτο δεν θα μπεις καν, ή και να μπεις δεν προκειται να την τελειωσεις-οκ αμα την τελειωσεις απλα θα σαι για τον π@τσο γιατρος τι να πω)


Η Δική μου άποψη είναι ότι αν έχεις το ψυχικό σθένος να ξαναπροσπαθησεις,Εγώ ξέρω πολλα άτομα που έγραψαν 16 και 17 χιλιάρικα Και δεν τους άρεσε η σχολή που μπήκαν,οπότε γύρισαν και πέρασαν ιατρική,και όχι οποιαδήποτε ιατρική,ιατρική Αθήνας από 16000 μόρια π είχαν βγάλει,αν θες κάτι τόσο πολύ συνέχισε να προσπαθείς,καλή σου τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σημασία ο βαθμός μιας χρονιάς με την επόμενη. Ξέρω παιδί που έγραψε την 1η: 16.223 και την 2η: 15.729

Αλλά άλλον που από 13.000 έγραψε 17.500.

Αν το θέλεις πραγματικά, να ξαναδώσεις, επέλεξε ένα πολύ καλό φροντιστήριο και ξανάρχισε προετοιμασία.

ΥΓ. Σε όποια σχολή κάνεις κατατακτήριες
Νομίζω μπαίνεις στο 2ο ή 3ο έτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Φετος εδινα πανελληνιες 2η χρονια στο 3ο πεδιο
Περιττο να πω πως πηγε, νομιζω καταλαβαινετε και απο τον τιτλο
Οχι οτι δεν εβγαλα καλα μορια, προς θεου σχεδον 17000 εγραψα και σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω "αποτυχια" απο πλευρα βαθμολογιας(σε σχεση ειδικα με την περσινη μου, τα ειχα ψιλοπαρατησει προς το τελος-μεγαλη βλακεια)
Απλως δεν ειναι αρκετα για τη σχολη που θελω, η οποια *σοκ* ειναι η ιατρικη(και η οδοντιατρικη μαρεσει πολυ αλλα ιατρικη θελω απο τεταρτη δημοτικου, ηταν παντα το ονειρο μου-ποσο πιο μπεισικ-)

τους τελευταιους δυο μηνες που καθομαι και κοιταω το ταβανι ξαπλωμενη στον καναπε γιατι λεφτα και ορεξη για διακοπες δεν υπηρχε, ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου οτι ΟΚ οτι εγινε εγινε, θα παω εκει που θα περασω(υποθετω βιοιατρικων επιστημων) και ο θεος βοηθος

Αλλα χθες και σημερα ειδικα(2 μερες πριν βγουν τα αποτελεσματα με πιασε ξερωγω) εχω αρχισει να καταλαβαινω οτι δεν ειναι αυτο που πραγματικα θελω(καλα βαθια μεσα μου το ηξερα απο τη στιγμη που βγηκαν τα μορια αλλα τελος παντων) και δεν ξερω τι να κανω

Αξιζει να ξαναπροσπαθησω; Εχει δωσει καποιος αλλος εδω μεσα 3 χρονιες; η σκοπευει καποιος να το προσπαθησει;
Σκεφτομουν και την επιλογη των κατατακτηριων εχει δωσει καποιος για ιατρικη; Εχω ακουσει πως θελει τουλαχιστον ενα χρονο προετοιμασια και ειναι πολυ δυσκολο να σε παρουν ακομα και με βαθμο πτυχιου 9 ξερωγω(αρα στην ουσια ας πουμε τελειωνω τη σχολη σε 4 χρονια, προετοιμαζομαι 1 χρονο για κατατακτηριες και ΑΑΑΜΑ περασω μπαινω κ εχω αλλα 6 χρονια ιατρικη, ειδικοτητες, αγροτικα,εξειδικευσεις,μεταπτυχιακα... πολλα χρονια βρε παιδι μου)

Δεν ειμαι απο τα ατομα που αγχωνονται πολυ για το χρονο, αλλωστε πιστευω αμα στο τελος καταφερεις να πετυχεις το στοχο σου και να εχεις μια δουλεια που σε ευχαριστει πραγματικα, δεν εχουν σημασια 2-3 χρονια που ξοδεψες παραπανω

Αλλα δεν ξερω απλα ηθελα να δω και την αποψη αλλων πανω στο θεμα μηπως και καταληξω σε καποιο συμπερασμα για το τι να κανω επιτελους
Να παω στη σχολη τον οκτωβρη η να αρχισω φροντηστηρια;




υγ: να σημειωθει πως για κανενα λογο δεν με πιεσαν γονεις-συγγενεις-φιλοι-η κοινωνια για να θελω την ιατρικη, διοτι νομιζω οτι καθε φορα που λεει καποιος οτι θελει να γινει γιατρος οι περισσοτεροι αυτο σκεφτονται ή το οτι το θελω για τα χρηματα(βασικα νομιζω πως αμα θες να μπεις μονο και μονο γιαυτο δεν θα μπεις καν, ή και να μπεις δεν προκειται να την τελειωσεις-οκ αμα την τελειωσεις απλα θα σαι για τον π@τσο γιατρος τι να πω)


Αν η ιατρικη ειναι πραγματικα αυτο που θες να ακολουθησεις go for it! Μην το σκεφτεσαι καν.Γνωριζω ατομο που προσπαθουσε και τελικα τα καταφερε και μπηκε την 4η φορα(ιατρικη αθηνας).Απλα στο διαστημα που μεσολαβει μεχρι τις πανελληνιες του 2019 εννοειται οτι θα πρεπει να διαβαζεις.Μπορει να σου φανει λιγο βαρετο να διαβαζεις τα ιδια πραγματα,αλλα δεν πειραζει να κυνηγας το τελειο.Σε καθε διαγωνισμα να προσπαθεις να γραφεις 95+.Φτιαξε ενα καλο προγραμματακι και να το ακολουθεις κατα την διαρκεια της ημερας.
Το να ξεκινησεις φροντιστηρια δεν ειναι απολυτως απαραιτητο,εκτος κι αν εχεις καποια κενα,διοτι τοτε θα πρεπει καποιος να στα καλυψει.
Αυτα απο εμενα και καλη επιτυχια!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Φετος εδινα πανελληνιες 2η χρονια στο 3ο πεδιο
Περιττο να πω πως πηγε, νομιζω καταλαβαινετε και απο τον τιτλο
Οχι οτι δεν εβγαλα καλα μορια, προς θεου σχεδον 17000 εγραψα και σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω "αποτυχια" απο πλευρα βαθμολογιας(σε σχεση ειδικα με την περσινη μου, τα ειχα ψιλοπαρατησει προς το τελος-μεγαλη βλακεια)
Απλως δεν ειναι αρκετα για τη σχολη που θελω, η οποια *σοκ* ειναι η ιατρικη(και η οδοντιατρικη μαρεσει πολυ αλλα ιατρικη θελω απο τεταρτη δημοτικου, ηταν παντα το ονειρο μου-ποσο πιο μπεισικ-)

τους τελευταιους δυο μηνες που καθομαι και κοιταω το ταβανι ξαπλωμενη στον καναπε γιατι λεφτα και ορεξη για διακοπες δεν υπηρχε, ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου οτι ΟΚ οτι εγινε εγινε, θα παω εκει που θα περασω(υποθετω βιοιατρικων επιστημων) και ο θεος βοηθος

Αλλα χθες και σημερα ειδικα(2 μερες πριν βγουν τα αποτελεσματα με πιασε ξερωγω) εχω αρχισει να καταλαβαινω οτι δεν ειναι αυτο που πραγματικα θελω(καλα βαθια μεσα μου το ηξερα απο τη στιγμη που βγηκαν τα μορια αλλα τελος παντων) και δεν ξερω τι να κανω

Αξιζει να ξαναπροσπαθησω; Εχει δωσει καποιος αλλος εδω μεσα 3 χρονιες; η σκοπευει καποιος να το προσπαθησει;
Σκεφτομουν και την επιλογη των κατατακτηριων εχει δωσει καποιος για ιατρικη; Εχω ακουσει πως θελει τουλαχιστον ενα χρονο προετοιμασια και ειναι πολυ δυσκολο να σε παρουν ακομα και με βαθμο πτυχιου 9 ξερωγω(αρα στην ουσια ας πουμε τελειωνω τη σχολη σε 4 χρονια, προετοιμαζομαι 1 χρονο για κατατακτηριες και ΑΑΑΜΑ περασω μπαινω κ εχω αλλα 6 χρονια ιατρικη, ειδικοτητες, αγροτικα,εξειδικευσεις,μεταπτυχιακα... πολλα χρονια βρε παιδι μου)

Δεν ειμαι απο τα ατομα που αγχωνονται πολυ για το χρονο, αλλωστε πιστευω αμα στο τελος καταφερεις να πετυχεις το στοχο σου και να εχεις μια δουλεια που σε ευχαριστει πραγματικα, δεν εχουν σημασια 2-3 χρονια που ξοδεψες παραπανω

Αλλα δεν ξερω απλα ηθελα να δω και την αποψη αλλων πανω στο θεμα μηπως και καταληξω σε καποιο συμπερασμα για το τι να κανω επιτελους
Να παω στη σχολη τον οκτωβρη η να αρχισω φροντηστηρια;




υγ: να σημειωθει πως για κανενα λογο δεν με πιεσαν γονεις-συγγενεις-φιλοι-η κοινωνια για να θελω την ιατρικη, διοτι νομιζω οτι καθε φορα που λεει καποιος οτι θελει να γινει γιατρος οι περισσοτεροι αυτο σκεφτονται ή το οτι το θελω για τα χρηματα(βασικα νομιζω πως αμα θες να μπεις μονο και μονο γιαυτο δεν θα μπεις καν, ή και να μπεις δεν προκειται να την τελειωσεις-οκ αμα την τελειωσεις απλα θα σαι για τον π@τσο γιατρος τι να πω)


Από τον τρόπο και μόνο που γράφεις, ΞΑΝΑΔΩΣΕ. :) Θα τα καταφέρεις. Λιώσε παρέα με εμάς φέτος στο διάβασμα γιατί θα τα καταφέρεις. Είναι κρίμα να βλέπω άτομα που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλουν μία σχολή και όχι επειδή τους πίεσαν να μην εισάγονται σε αυτήν και να καταλήγουν κάπου αλλού. Και 2 και 3 και 13 και όσες χρειαστεί, σου εύχομαι τα καλύτερα. Μην το φοβηθείς. Άσε τις κατατακτήριες και μπρος ολοταχώς! Τη θερμή μου υποστήριξη! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αν η ιατρικη ειναι πραγματικα αυτο που θες να ακολουθησεις go for it! Μην το σκεφτεσαι καν.Γνωριζω ατομο που προσπαθουσε και τελικα τα καταφερε και μπηκε την 4η φορα(ιατρικη αθηνας).Απλα στο διαστημα που μεσολαβει μεχρι τις πανελληνιες του 2019 εννοειται οτι θα πρεπει να διαβαζεις.Μπορει να σου φανει λιγο βαρετο να διαβαζεις τα ιδια πραγματα,αλλα δεν πειραζει να κυνηγας το τελειο.Σε καθε διαγωνισμα να προσπαθεις να γραφεις 95+.Φτιαξε ενα καλο προγραμματακι και να το ακολουθεις κατα την διαρκεια της ημερας.
Το να ξεκινησεις φροντιστηρια δεν ειναι απολυτως απαραιτητο,εκτος κι αν εχεις καποια κενα,διοτι τοτε θα πρεπει καποιος να στα καλυψει.
Αυτα απο εμενα και καλη επιτυχια!! :)


Τι να πώ, μπράβο στο παιδί, αλλά 4 φορές ~ 4χρόνια είναι λίγο κρίμα να κάνεις τα ίδια πράγματα για να περάσεις Ιατρική... Δλδ μη με παρεξηγήσεις, αλλά μάλλον ο γνωστός σου ήταν ολίγον τι ντουγάνι να κάνει 4(3 πές) χρόνια την ίδια ύλη και να μην περνάει. Ιατρική τι κάνεις μετά?
Βέβαια ντάξει, αν πιστεύεις οτι θα τα βγάλεις πέρα, δεν σε σταματάει κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Φετος εδινα πανελληνιες 2η χρονια στο 3ο πεδιο
Περιττο να πω πως πηγε, νομιζω καταλαβαινετε και απο τον τιτλο
Οχι οτι δεν εβγαλα καλα μορια, προς θεου σχεδον 17000 εγραψα και σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω "αποτυχια" απο πλευρα βαθμολογιας(σε σχεση ειδικα με την περσινη μου, τα ειχα ψιλοπαρατησει προς το τελος-μεγαλη βλακεια)
Απλως δεν ειναι αρκετα για τη σχολη που θελω, η οποια *σοκ* ειναι η ιατρικη(και η οδοντιατρικη μαρεσει πολυ αλλα ιατρικη θελω απο τεταρτη δημοτικου, ηταν παντα το ονειρο μου-ποσο πιο μπεισικ-)

τους τελευταιους δυο μηνες που καθομαι και κοιταω το ταβανι ξαπλωμενη στον καναπε γιατι λεφτα και ορεξη για διακοπες δεν υπηρχε, ειχα καταφερει να πεισω τον εαυτο μου οτι ΟΚ οτι εγινε εγινε, θα παω εκει που θα περασω(υποθετω βιοιατρικων επιστημων) και ο θεος βοηθος

Αλλα χθες και σημερα ειδικα(2 μερες πριν βγουν τα αποτελεσματα με πιασε ξερωγω) εχω αρχισει να καταλαβαινω οτι δεν ειναι αυτο που πραγματικα θελω(καλα βαθια μεσα μου το ηξερα απο τη στιγμη που βγηκαν τα μορια αλλα τελος παντων) και δεν ξερω τι να κανω

Αξιζει να ξαναπροσπαθησω; Εχει δωσει καποιος αλλος εδω μεσα 3 χρονιες; η σκοπευει καποιος να το προσπαθησει;
Σκεφτομουν και την επιλογη των κατατακτηριων εχει δωσει καποιος για ιατρικη; Εχω ακουσει πως θελει τουλαχιστον ενα χρονο προετοιμασια και ειναι πολυ δυσκολο να σε παρουν ακομα και με βαθμο πτυχιου 9 ξερωγω(αρα στην ουσια ας πουμε τελειωνω τη σχολη σε 4 χρονια, προετοιμαζομαι 1 χρονο για κατατακτηριες και ΑΑΑΜΑ περασω μπαινω κ εχω αλλα 6 χρονια ιατρικη, ειδικοτητες, αγροτικα,εξειδικευσεις,μεταπτυχιακα... πολλα χρονια βρε παιδι μου)

Δεν ειμαι απο τα ατομα που αγχωνονται πολυ για το χρονο, αλλωστε πιστευω αμα στο τελος καταφερεις να πετυχεις το στοχο σου και να εχεις μια δουλεια που σε ευχαριστει πραγματικα, δεν εχουν σημασια 2-3 χρονια που ξοδεψες παραπανω

Αλλα δεν ξερω απλα ηθελα να δω και την αποψη αλλων πανω στο θεμα μηπως και καταληξω σε καποιο συμπερασμα για το τι να κανω επιτελους
Να παω στη σχολη τον οκτωβρη η να αρχισω φροντηστηρια;




υγ: να σημειωθει πως για κανενα λογο δεν με πιεσαν γονεις-συγγενεις-φιλοι-η κοινωνια για να θελω την ιατρικη, διοτι νομιζω οτι καθε φορα που λεει καποιος οτι θελει να γινει γιατρος οι περισσοτεροι αυτο σκεφτονται ή το οτι το θελω για τα χρηματα(βασικα νομιζω πως αμα θες να μπεις μονο και μονο γιαυτο δεν θα μπεις καν, ή και να μπεις δεν προκειται να την τελειωσεις-οκ αμα την τελειωσεις απλα θα σαι για τον π@τσο γιατρος τι να πω)






Κοίτα αυθόρμητα σου λέω να ξαναδώσεις εφόσον είναι κάτι που το θέλεις πολύ κι εκτός των άλλων έχει κι σίγουρη αποκατάσταση με αποτέλεσμα να αξίζει να χαραμίσεις χρόνο γι αυτό αφού μόλις τελειώσεις τις σπουδές θα έχεις δουλειά.
Ομως ταυτόχρονα γνωριζώ οτι για να μπεις ιατρική μπορεί κυριολεκτικά ένα 15 στην έκθεση(η οποια πάντα αποτελει ασταθμητο παραγοντα) να σε χαντακωσει κι ας έχεις γραψει 19 στα υπολοιπα μαθήματα.Αυτο δε συμβαινει πχ για ενα παιδι που ξαναδινει για νομική η ψυχολογία καθως κι με 17.600 μπορει να εισαχθει σε αυτες τις σχολές (οχι οτι ειναι ευκολο να γραψει καποιος αυτα τα μορια αλλά καταλαβαινεις τι εννοω)
Επίσης προσωπικά γνωριζω ατομα που πετυχαν σε κατακτηριες ακομα κι αν μοιαζουν πολυ τρομακτικες λογω των λιγων θεσεων που προσφερονται.Ο μεσος ορος σου δε παιζει κανενα απολυτως ρολο εκτος αν μιλαμε για περιπτωση ισοβαθμιας κι τη σχολη μπορεις να την βγαλεις στην ωρα της αν το παρεις αποφαση απο νωρις.Μια αποφαση εινα.Βεβαια θα ηταν πιο ευκολος αυτο ο δρομος αν η πρωτη σου σχολη ηταν η νοσηλευτικη.
Γενικα δες τις επιλογες σου και διαλεξε ;)
Τελος σκεψου(αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα φυσικα) για εξωτερικο.
καλη επιτυχια σε ο,τι και αν αποφασισεις ευχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Τι να πώ, μπράβο στο παιδί, αλλά 4 φορές ~ 4χρόνια είναι λίγο κρίμα να κάνεις τα ίδια πράγματα για να περάσεις Ιατρική... Δλδ μη με παρεξηγήσεις, αλλά μάλλον ο γνωστός σου ήταν ολίγον τι ντουγάνι να κάνει 4(3 πές) χρόνια την ίδια ύλη και να μην περνάει. Ιατρική τι κάνεις μετά?
Βέβαια ντάξει, αν πιστεύεις οτι θα τα βγάλεις πέρα, δεν σε σταματάει κανείς


Όπως είπε κι η κοπέλα παραπάνω, η είσοδος στη Ιατρική είναι πολύ δύσκολη, ειδικά τώρα με 4 μαθήματα, αφού ένα 15 στην έκθεση που είναι φυσικά το πιο απρόβλεπτο μάθημα, σου στερεί την εισαγωγή ακόμα και στην Ιατρική Θράκης. Γνωρίζω άτομο που είχε γράψει σε όλα τα μαθήματα βαθμούς κοντά στο 19,5 με 20,αλλά ένα 14 και κάτι στην έκθεση τον έκανε να χάσει την Ιατρική. Οπότε μη λέμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι μόνο και μόνο για να το παίξουμε πανέξυπνοι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
αν καποιος δωσει πανελληνιες σε μεγαλη ηλικια ειναι λαθος επιλογη ?και οταν αποφοιτησει θα εχει τις ιδιες ευκαιριες με τους εργασιας με τους υπολοιπους ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Γιατί να είναι λάθος επιλογή όταν το άτομο έχει ανακαλύψει οτι θέλει να ασχοληθεί με κάτι που απαιτεί σπουδές;γηράσκω αεί διδασκόμενος που λέγανε...τώρα όσο αφορά τη δεύτερη ερώτηση,για ποια ηλικία μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Γιατί να είναι λάθος επιλογή όταν το άτομο έχει ανακαλύψει οτι θέλει να ασχοληθεί με κάτι που απαιτεί σπουδές;γηράσκω αεί διδασκόμενος που λέγανε...τώρα όσο αφορά τη δεύτερη ερώτηση,για ποια ηλικία μιλάμε;


25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Θεωρώ πως θα έχει τις ίδιες ευκαιρίες με κάποιον μικρότερο κατ'εμέ αν μιλάμε για αυτήν την ηλικία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
αν καποιος δωσει πανελληνιες σε μεγαλη ηλικια ειναι λαθος επιλογη ?και οταν αποφοιτησει θα εχει τις ιδιες ευκαιριες με τους εργασιας με τους υπολοιπους ?


Γιατί να μην έχει τις ίδιες ευκαιρίες; Βρες αυτό που σε ευχαριστεί κι ακολούθησε το, η ζωή δεν σταματά στα 25 που είσαι τώρα ούτε στα 30 που θα'σαι πτυχιούχος. Άλλοι βρίσκουν τότε δουλειά συνυφασμένη με το αντικείμενο σπουδών τους. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 ετών, απόφοιτος ΕΠΑΛ. Εδώ και αρκετό καιρό κάνω μια προετοιμασία για να δώσω πανελλήνιες εξετάσεις το 2019. Στοχεύω να περάσω σε πολυτεχνικές σχολές ή σε κάποια τμήματα του ΕΚΠΑ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστεί να πάω σε γενικό λύκειο ή δεν χρειάζεται ? Αρκεί μόνο το απολυτήριο του ΕΠΑΛ? Θα είναι αρκετά δύσκολο να φοιτήσω ξανά σε σχολείο και θα μου χαλάσει τα σχέδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 23 ετών, απόφοιτος ΕΠΑΛ. Εδώ και αρκετό καιρό κάνω μια προετοιμασία για να δώσω πανελλήνιες εξετάσεις το 2019. Στοχεύω να περάσω σε πολυτεχνικές σχολές ή σε κάποια τμήματα του ΕΚΠΑ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστεί να πάω σε γενικό λύκειο ή δεν χρειάζεται ? Αρκεί μόνο το απολυτήριο του ΕΠΑΛ? Θα είναι αρκετά δύσκολο να φοιτήσω ξανά σε σχολείο και θα μου χαλάσει τα σχέδια...


βρε μαν , αφου εισαι αποφοιτος επαλ γιατι να πας σε γενικο πρωτον κ δευτερον γιατι να φοιτησεις ξανα σε σχολειο , οι πανελληνιες απο επαλ ειναι πολυ πιο ευκολες σε σχεση με το γενικο καθως εχουν και μαθηματα ειδικοτητας οποτε εισαι τυχερος που τελειωσες επαλ , απλα κατσε και διαβασε καλα γιατι οι θεσεις που προσφερονται στους επαλιτες ειναι πολυ λιγοτερες σε σχεση με αυτες που προσφερονται στους γενικων λυκειων , πραγματικα αν στρωθεις λιγο μπαινει ΕΜΠ ανετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.
allal1 σε ευχαριστώ για την απάντηση, είναι μια προσωπική επιλογή, προτιμώ να εξεταστώ στα μαθήματα του γενικού λυκείου.
Οι θέσεις για τους επαλίτες γιατί είναι περιορισμένες ?
Επίσης να προσθέσω ότι δεν έχω δώσει ξανά πανελλήνιες στο παρελθόν, σε ποιο σύστημα θα εξεταστώ? υπάρχει κάποιος περιορισμός στις σχολές που θέλω να δηλώσω? όποιος γνωρίζει να μου πει να μου φύγει η αγωνία :redface::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.
Για να δώσεις τα μαθήματα του γενικού λυκείου πρέπει να έχεις τελειώσει γενικό λύκειο (νομίζω..)
Στους απόφοιτους επαλ δίνονται λιγότερες θέσεις στο σύνολο εισακτεων.
Δεν γνωρίζω για το σύστημα επαλ δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.
allal1 σε ευχαριστώ για την απάντηση, είναι μια προσωπική επιλογή, προτιμώ να εξεταστώ στα μαθήματα του γενικού λυκείου.
Οι θέσεις για τους επαλίτες γιατί είναι περιορισμένες ?
Επίσης να προσθέσω ότι δεν έχω δώσει ξανά πανελλήνιες στο παρελθόν, σε ποιο σύστημα θα εξεταστώ? υπάρχει κάποιος περιορισμός στις σχολές που θέλω να δηλώσω? όποιος γνωρίζει να μου πει να μου φύγει η αγωνία :redface::worry:

Καλησπέρα.
Για να δώσεις τα μαθήματα του γενικού λυκείου πρέπει να έχεις τελειώσει γενικό λύκειο (νομίζω..)
Στους απόφοιτους επαλ δίνονται λιγότερες θέσεις στο σύνολο εισακτεων.
Δεν γνωρίζω για το σύστημα επαλ δυστυχώς.


ωχ, μην μου λες τέτοια, τσάμπα διάβαζα χημεία και φυσική ?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από τι ξέρω δεν μπορείς να δώσεις τα μαθήματα του γενικού λυκείου αν τελείωσες επαλ, καλύτερα πάρε το λύκειο σου να ρωτήσεις να εισαι σιγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.
Από τι ξέρω δεν μπορείς να δώσεις τα μαθήματα του γενικού λυκείου αν τελείωσες επαλ, καλύτερα πάρε το λύκειο σου να ρωτήσεις να εισαι σιγουρος...


Πήγα σε ένα φροντιστήριο και μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω. Θα πάω και σε ένα σχολείο να ρωτήσω για σιγουριά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top