Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Πόσο χαλια πήγες, για να μπορούμε και εμείς να καταλάβουμε κάποια πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας
Φετος εδωσα για πρωτη φορα πανελληνιες και απετυχα . Στοχευα για μια σχολη των 18000+ μοριων (φαρμακευτικη/οδοντιατρικη) και εν τελη πατωσα ( εγραψα περιπου 14 - το οποιο δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενδεικτικο της προσπαθειας μου ολη τη χρονια). Τα θεματα ηταν απο τα ευκολοτερα των τελευταιων ετων αλλα δεν μπορεσα να τα διαχειριστω κυριως λογω αγχους . Φοβαμαι να ξαναπροσπαθησω γιατι δεν ξερω αν θα μπορεσω να το περασω παλι ολο αυτο . Δεν θελω να ξοδεψω αλλον ενα χρονο με τα μουτρα στα βιβλια , να κουραστω , να μην μπορω να αντεξω αλλο αυτη τη κατασταση και στο τελος να αποτυχω . Νιωθω τοσο αχρηστη γιατι ειμαι απο τους λιγους που τα πηγα τοσο χαλια [ γι αυτο και οι βασεις (στο δικο μου πεδιο τουλαχιστον) θα εκτοξευτουν ] . Δεν ξερω τι να κανω .....

Αντικειμενικά καλές επιλογές όπως η Μαιευτική, η Νοσηλευτική, η Διαιτολογία, η Φυσικοθεραπεία, η Λογοθεραπεία, η Εργοθεραπεία, η Οδοντοτεχνική κτλ δεν σε ενδιαφέρουν; Αν σε ενδιαφέρουν αυτά τα αντικείμενα και συγκεντρώνεις τα μορια που απαιτούνται τότε μια χαρά! Να μην σου πω ότι πολύ καλυτερα θα αποκατασταθείς μέσω αυτών παρά μέσω της Φαρμακευτικής και της Οδοντιατρικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Γεια σας
Φετος εδωσα για πρωτη φορα πανελληνιες και απετυχα . Στοχευα για μια σχολη των 18000+ μοριων (φαρμακευτικη/οδοντιατρικη) και εν τελη πατωσα ( εγραψα περιπου 14 - το οποιο δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενδεικτικο της προσπαθειας μου ολη τη χρονια). Τα θεματα ηταν απο τα ευκολοτερα των τελευταιων ετων αλλα δεν μπορεσα να τα διαχειριστω κυριως λογω αγχους . Φοβαμαι να ξαναπροσπαθησω γιατι δεν ξερω αν θα μπορεσω να το περασω παλι ολο αυτο . Δεν θελω να ξοδεψω αλλον ενα χρονο με τα μουτρα στα βιβλια , να κουραστω , να μην μπορω να αντεξω αλλο αυτη τη κατασταση και στο τελος να αποτυχω . Νιωθω τοσο αχρηστη γιατι ειμαι απο τους λιγους που τα πηγα τοσο χαλια [ γι αυτο και οι βασεις (στο δικο μου πεδιο τουλαχιστον) θα εκτοξευτουν ] . Δεν ξερω τι να κανω .....

Εγω ξαναδωσα φέτος και μάλιστα απο άλλη κατευθυνση , μια ολόκληρη χρονια πανω απο τα βιβλία και δε το μετανιώνω καθόλου ....για να μη στα πολυλογώ θα σου πω το εξής ,δεν εχεις και πολλές επιλογές και συγκεκριμένα εχεις να διαλέξεις ανάμεσα στα εξεις
Να πας σε ΙΕΚ ,δε το προτείνω σε καμία περίπτωση ,καθώς οι γνώσεις που σ παρέχουν ειναι λίγες και σκέψου οτι θα πρπ να ασχολείσαι με την υγεία των άνθρωπων
Να πας εξωτερικό , αν εχεις λεφτα γιατι οχι , εγω και πάλι προτείμω το βρόμικο ελληνικό πανεπηστημιο με τα γκράφιτι στους τοίχους και τα κομματόσκυλα σε κάθε είσοδο , δε θα μπορούσα να παω άλλου
Να κανεις μεταπτυχιακό περνώντας σε κάποιο ΤΕΙ ,πχ νοσηλευτικής , δε ξέρω αν γινεται
Να δώσεις κατατακτήριες για το τμήμα που επιθυμείς , σε πόλεις οπως Αθήνα και Θεσσαλονίκη ,ειναι σχεδόν αδύνατον να εισαχθείς , στην επαρχία , πιο πιθανό , ωστόσο πρπ να ειναι έτοιμη να δώσεις δυο ή και τρις φορές για να μπεις , καθώς παίρνουν λίγους ( !!! Δεν ειναι απαραίτητο να εχεις πτυχίο για δώσεις κατατακτήριες !!!!)
Αν δε σε ενδιαφέρει τπτ απο τα παραπάνω τοτε ΞΑΝΑΔΕΙΝΕΙΣ χωρίς δεύτερη σκέψη , ειναι κατι με το οποίο θα ασχολείσαι ολη σ τη ζωη και αξίζει την προσπάθεια , πίστεψε με . εγω σου είπα τα βασικότερα μωρά σίγουρα θα διαβάσεις και αλλα σχόλια για το αν πρπ ή οχι να ξαναδέσεις , αλλα αυτά ειναι που πρπ να λάβεις υπόψην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alaninikos

Νεοφερμένος

Ο alaninikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδιά φέτος έδινα πανελλήνιες και πέρασα γεωπονικό Θεσσαλονίκης. Όμως σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί θέλω βιολογικό ή βιοχημεία-βιοτεχνολογια(αν δεν πιάσω βιολογικό).Πιστεύεται ότι θα κάνω καλά να ξαναδώσω και χωρίς φροντιστήρια :hmm: ; Να επισημάνω ότι φέτος πήγαινα φροντιστήριο μόνο φυσική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θα το προτείνατε σε κάποιον που δεν έχει περάσει εκεί που θέλει αλλά ξέρετε και ξέρει και ο ίδιος ότι μπορεί να γράψει καλά;
Πόσες-οι το έχετε δώσει 3 φορές πανελλήνιες και ποια είναι η εμπειρία σας;
Και γενικά ποια η γνώμη σας για το δεσμό; Αξίζει να προσπαθήσει κάποιος τόσες φορές αν έχει την επιμονή και υπομονή;
Να πάει σε κάποιο Δημόσιο ΙΕΚ ή σε κάποιο Ιδιωτικό ΙΕΚ δίνοντας πολλά λεφτά (5-6 χιλιάρικα) για την εποχή; Νομίζω δεν αξίζει...
Είμαι από αυτούς που σκέφτομαι σοβαρά την 3η φορά για να πάω επιτέλους σε μια σχολή που θέλω... :hmm:
Οι επιλογές είναι τρεις: Αστυνομία, Δημοσιογραφία, Νοσηλευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Θα το προτείνατε σε κάποιον που δεν έχει περάσει εκεί που θέλει αλλά ξέρετε και ξέρει και ο ίδιος ότι μπορεί να γράψει καλά;
Πόσες-οι το έχετε δώσει 3 φορές πανελλήνιες και ποια είναι η εμπειρία σας;
Και γενικά ποια η γνώμη σας για το δεσμό; Αξίζει να προσπαθήσει κάποιος τόσες φορές αν έχει την επιμονή και υπομονή;
Να πάει σε κάποιο Δημόσιο ΙΕΚ ή σε κάποιο Ιδιωτικό ΙΕΚ δίνοντας πολλά λεφτά (5-6 χιλιάρικα) για την εποχή; Νομίζω δεν αξίζει...
Είμαι από αυτούς που σκέφτομαι σοβαρά την 3η φορά για να πάω επιτέλους σε μια σχολή που θέλω... :hmm:
Οι επιλογές είναι τρεις: Αστυνομία, Δημοσιογραφία, Νοσηλευτική.

Έχεις δώσει δυο φορές και δεν έχεις καταφέρει να εισαχθείς νοσηλευτική ? WOW!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έχεις δώσει δυο φορές και δεν έχεις καταφέρει να εισαχθείς νοσηλευτική ? WOW!!

Με 17.000+ που έχει το ΑΕΙ στην Αθήνα δεν είναι και το ευκολότερο.
Αν ήθελα να τρέχω στην άκρη του Έβρου ή στα Γιάννενα θα είχα ήδη πάει.

Βέβαια προτεραιότητα έχει η Αστυνομία και η Δημοσιογραφία.
Ως εναλλακτική υπάρχει η Νοσηλευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Με 17.000+ που έχει το ΑΕΙ στην Αθήνα δεν είναι και το ευκολότερο.
Αν ήθελα να τρέχω στην άκρη του Έβρου ή στα Γιάννενα θα είχα ήδη πάει.

Βέβαια προτεραιότητα έχει η Αστυνομία και η Δημοσιογραφία.
Ως εναλλακτική υπάρχει η Νοσηλευτική.

Α πέστω έτσι ρε φίλε ότι θες ΑΕΙ και όχι ΤΕΙ , λέω και γω ...οι επιλογές που εχεις δεν ειναι πολλές :κατατακτήριες , μεταπτυχιακό , ΙΕΚ (λίγες γνώσεις , το αν θα πετύχεις τπτ εξαρτάται αποκλειστικά και μονο απο εσένα , να ειναι έτοιμος να δουλεύεις τζάμπα κανα χρονο ) εξωτερικό (δε γνωρίζω τπτ) και πολλά τα έξοδα ... Η άποψη μου ειναι οτι πρπ να βάλεις έναν στόχο , κατι που θες πραγματικά παρά πολυ , αν υπάρχει τέτοιος ξανά δίνεις και περνάς , αν δεν υπάρχει ,δεν αξίζει τη προσπάθεια ή θα τα παρατήσεις στη μέση ή θα αποτύχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazos95

Νεοφερμένος

Ο lazos95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Για κατατακτήριες πρέπει να σπουδάζεις ταυτόχρονα για να δώσεις σωστά; Ένας που δεν έχει περάσει σε κάποια σχολή ή έχει διαγραφεί από τη σχολή του όποια και αν είναι αυτή, δεν μπορεί να δώσει σωστά;
Εξωτερικό δύσκολα οικονομικά.
Το ΙΕΚ έχει απορριφθεί από την αρχή, χάσιμο χρόνου είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Για κατατακτήριες πρέπει να σπουδάζεις ταυτόχρονα για να δώσεις σωστά; Ένας που δεν έχει περάσει σε κάποια σχολή ή έχει διαγραφεί από τη σχολή του όποια και αν είναι αυτή, δεν μπορεί να δώσει σωστά;
Εξωτερικό δύσκολα οικονομικά.
Το ΙΕΚ έχει απορριφθεί από την αρχή, χάσιμο χρόνου είναι.

Ναι , κανε εγγραφή σε σχολη που έπιασες με τα μόρια που έβγαλες και δώσε κατατακτήριες , βέβαια να σημειώσω οτι κάποιες σχολές θέλουν πτυχίο οχι όλες όμως , που συνηθίζουν να λένε μερικοί ,και επίσης αν εισαι ΤΕΙ δε ξερω αν μπορείς να δώσεις για ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αν δεν δουλεύει μια μέθοδος συνήθως ο κόσμος δοκιμάζει κάτι άλλο.
Δεν λυπάσαι τον εαυτό σου που θα χάσεις άλλον έναν χρόνο από τη ζωή σου για να ασχοληθείς με τις Πανελλήνιες?

Try something else ρε παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζο98

Νεοφερμένος

Η Τζο98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κατα την άποψη μου μιας και βρίσκομαι στην ίδια θέση με σενα και ειχα τους ίδιους στόχους πιστευω οτι πρέπει να σκεφτείς αν αυτο το επάγγελμα σε ικανοποιεί και γενικά που βλέπεις τον εαυτό σου στο μέλλον.Αν ομως είχες αλλα όνειρα καλυτερα να τα κυνηγήσεις ώστε να ξέρεις οτι προσπάθησες ανεξαρτήτως του αποτελέσματος. Επισης καλυτερα να κανεις μαθήματα στο φροντηστηριο ώστε να μην παει μια χρόνια χαμένη, καταλαβαίνεις τι εννοω. Σκέψου πάνω απ ολα τι θες εσυ.Ελπιζω να βοήθησα(:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παιδιά φέτος έδινα πανελλήνιες και πέρασα γεωπονικό Θεσσαλονίκης. Όμως σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί θέλω βιολογικό ή βιοχημεία-βιοτεχνολογια(αν δεν πιάσω βιολογικό).Πιστεύεται ότι θα κάνω καλά να ξαναδώσω και χωρίς φροντιστήρια :hmm: ; Να επισημάνω ότι φέτος πήγαινα φροντιστήριο μόνο φυσική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
Επίασες γεωπονικό απθ κάνοντας μονο φυσικη στο φροντιστήριο ;; Ρε φίλε εισαι ωραίος !! εγω θα σ πρότεινα να κανεις φροντιστήριο και να ξαναδέσεις και τα λεφτα σίγουρα δεν θα πανε χαμένα , λογικά χτυπάς και ιατρική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oχι 3 φορες ειναι πολλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδιά φέτος έδινα πανελλήνιες και πέρασα γεωπονικό Θεσσαλονίκης. Όμως σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί θέλω βιολογικό ή βιοχημεία-βιοτεχνολογια(αν δεν πιάσω βιολογικό).Πιστεύεται ότι θα κάνω καλά να ξαναδώσω και χωρίς φροντιστήρια :hmm: ; Να επισημάνω ότι φέτος πήγαινα φροντιστήριο μόνο φυσική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Καταρχήν συγχαρητήρια που έπιασες την γεωπονία ΑΠΘ με μόνο φροντιστήριο στη φυσική. Η περίπτωση σου μου θυμίζει λίγο την δικιά μου , έδωσα πενελλήνιες το 2015 και πέρασα γεωπονία ΑΠΘ ενώ και εγώ ήθελα βιολογικό ή χημικό ή βιοχημεία ( την βιοχημεία την έχασα για ελάχιστα μόρια ). Στην γεωπονία τα πράγματα δεν ήταν όπως τα περίμενα ( μάλλον πήγα με υπερβολικές απαιτήσεις για ελληνικό πανεπιστήμιο ) στο πρώτο έτος δεν έχει κανένα εργαστήριο , στο πρώτο εξάμηνο τα μαθήματα είναι ίδια με την γ λυκείου , οι περισσότεροι καθηγητές απλά τους ενδιαφέρει να τελειώσουν το μάθημα και να φύγουν και γενικά δεν υπάρχει οργάνωση. τελικά πέρασα με το 10% βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών κάτι που το έπιανα και πέρσι αλλά δεν το έβαλα λόγο δεν ήταν σαν τα αλλά τμήματα.

κατά την γνώμη είναι πόσο αντέχεις και αν πιστεύεις οτι θα γράψεις καλύτερα από πέρσι αλλά και αν αυτό που θέλεις να κάνεις μετά το πανεπιστήμιο γίνεται και από την γεωπονία εκτός από την βιολογία. Βέβαια αν πας και δεν σου αρέσει μπορείς να κάνεις και εσύ 10% και να φύγεις.

Υ.Γ. ελπίζω να μην σου δημιούργησα μια εντελώς κακή άποψη για την γεωπονία καλύτερα να σου πει και κάποιος άλλος κανένα θετικό.
Καλή τύχη οτι και να αποφασίσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alaninikos

Νεοφερμένος

Ο alaninikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μάλλον θα ξαναδώσω για βιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gramm

Νεοφερμένος

Ο gramm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγω σκεφτομαι να ξαναδωσω για να περασω μαθηκατικο ή ισως και πολυτεχνειο ή να παω γεωλογια πατρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
αμα μπορεις απο αποψη οικονομικων ξαναδωσε και πανε για πολυτεχνειο και οταν λεμε πολυτεχνειο ενοουμε ημμυ μηχανολογοι χημικοι μηχανικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gramm

Νεοφερμένος

Ο gramm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
κοιτα μαλλον αυτο θα κανω γιατι ειναι πολυ καλυτερο απο οσο ξερω και λενε αλλα το θεμα ειναι να τα καταφερω..ευχαριστω παντως για τη γνωμη σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Kαλησπέρα ! Κατ'αρχήν συγχαρητήρια και καλή φοιτητική ζωή να έχεις ! Λοιπόν επείδη έχω φίλους που σπουδάζουν εκεί, το τμήμα είναι γενικότερα αξιόλογο και αν δεν κάνω λάθος ενα απο τα καλύτερα (για να μην ειμαι απόλυτη και σου πω το καλύτερο) των Βαλκανίων. Γενικότερα σε όποιο τμήμα και να μπεις αν δεν το κυνηγήσεις δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα, δηλαδή θέλω να μπω δεν υπάρχει κάποια σχολή που να σου εξασφαλίζει ότι μόλις βγείς θα τα έχεις όλα εύκολα και στρωμμένα.. Εγώ δεν θα σου προτείνω κάτι απλά θα μπορούσες να δεις αν σου κεντριζει και το ενδιαφέρον η σχολή με το να κοιτάξεις τον οδηγό σπουδών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top