nam21r

Νεοφερμένος

Ο nam21r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οι αιτήσεις συμμετόχης στις πανελλήνιες ξεκίνησαν απο σήμερα και θα διαρκέσουν μέχρι τις 25 Φεβρουαρίου.Επειδή θα ξαναδώσω και εγώ πανελλήνιες αλλά βρίσκομαι μακριά απο το τόπο αποφοίτησης μου (Πύργος) γίνεται να δώσω στη περιοχή που σπουδαζω(Λάρισα)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι αιτήσεις συμμετόχης στις πανελλήνιες ξεκίνησαν απο σήμερα και θα διαρκέσουν μέχρι τις 25 Φεβρουαρίου.Επειδή θα ξαναδώσω και εγώ πανελλήνιες αλλά βρίσκομαι μακριά απο το τόπο αποφοίτησης μου (Πύργος) γίνεται να δώσω στη περιοχή που σπουδαζω(Λάρισα)?

Ναι γινεται! Απλα πηγαινε στο σχολειο της περιοχης που σπουδαζεις και θες να δωσεις και πες τους οτι θελεις να εισαι υποψηφιος και θα σου πουνε τις διαδικασιες (που νομιζω δεν ειναι τιποτα το τρομερο). Ξερω παιδια που το εκαναν γιατι τους βολευε καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Καλησπέρα everybody. Φετος τελειωνω τη σχολη μου (διοίκηση επιχειρήσεων) και θέλω να ξαναδώσω για περαιτέρω αναβολή στον στρατό.....

Σύμφωνα με το ιστολόγιο της στρατολογίας:
Ερώτημα 7. Πότε δικαιούμαι αναβολή σπουδών και πόσο διαρκεί αυτή;
"γ. Ανώτερης ή ανώτατης σχολής για κύριες ή μεταπτυχιακές σπουδές και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 28ου έτους (έτος γεν. + 27)
Σημείωση : Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να εξαντλήσεις το χρονικό διάστημα της αναβολής σπουδών που σου έχει χορηγηθεί ακόμη και αν έχεις ολοκληρώσει νωρίτερα τις σπουδές σου. Σε περίπτωση που κατά την διάρκειά της αναβολής σου εγγραφείς σε διαφορετικό εκπαιδευτικό ίδρυμα απ' αυτό της χορηγούμενης αναβολής, της ίδιας όμως βαθμίδας εκπαίδευσης (πχ από ΤΕΙ σε ΑΕΙ) δεν δικαιούσαι παράταση της διάρκειας αναβολής σου. Εάν όμως το δεύτερο εκπαιδευτικό ίδρυμα ανήκει σε ανώτερη βαθμίδα εκπαίδευσης (πχ από ΙΕΚ εγγραφείς σε ΑΕΙ/ΤΕΙ) τότε δικαιούσαι με νέα αίτηση νέα αναβολή για λόγους σπουδών."

Με άλλα λόγια:
Έδωσες Πανελληνίες το 2009, άρα φέτος είσαι ~23 χρονών. Δεδομένου ότι πέρασες σε μια ανώτερη ή ανώτατη σχολή (ΤΕΙ, ΑΕΙ), δικαιούσαι άλλα 4 χρόνια αναβολής, είτε περάσεις σε άλλη σχολή είτε όχι. Αν τώρα, περάσεις σε σχολή, 5ετούς φοίτησης, για παράδειγμα, θα πρέπει να διακόψεις, διότι δεν δικαιολογείται περαιτέρω χρόνος σε αυτή την βαθμίδα φοίτησης.
Αν το κύριο μέλημα σου είναι η αναβολή, συνέχισε με μεταπτυχιακό και διδακτορικό, προκειμένου να κερδίσεις 3 επιπλεόν χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και για μεταπτυχιακές σπουδές είναι μέχρι 31 Δεκεμβρίου του 28ου έτους (έτος γέννησης+27). Για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος είναι μέχρι 31 Δεκεμβρίου του 31ου έτους (έτος γεννήσεως+30).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
να ρωτησω ξανα γιατι ρωτησα στο θεμα πανελληνιες 2014 και κανεις δεν απαντησε...εμεις που ειμαστε αποφοιτοι ( εγω εδωσα περσυ ) πρεπει να κανουμε τιποτα αλλο περα απο την αιτηση για τις πανελληνιες που θα γινουν στο αμεσο μελλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Οι αιτήσεις συμμετόχης στις πανελλήνιες ξεκίνησαν απο σήμερα και θα διαρκέσουν μέχρι τις 25 Φεβρουαρίου.Επειδή θα ξαναδώσω και εγώ πανελλήνιες αλλά βρίσκομαι μακριά απο το τόπο αποφοίτησης μου (Πύργος) γίνεται να δώσω στη περιοχή που σπουδαζω(Λάρισα)?

ποτε ξεκινησανε ρε παιδια?! εγω μπηκα στη σελιδα του υπουργειου και δεν λενε τιποτα ... την αιτηση που μπορω να τη βρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magicadespell

Νεοφερμένος

Η magicadespell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ο υποψήφιος επιλέγει και συμπληρώνει χειρόγραφα την ανάλογη Αίτηση - Δήλωση και στη συνέχεια την υποβάλλει ηλεκτρονικά ο ίδιος ή ο νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία στο Λύκειο που φοιτά ή στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Λύκειο, αν πρόκειται για απόφοιτο.
https://minedu.gr/publications/docs2013/130215_att00162.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nam21r

Νεοφερμένος

Ο nam21r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ποτε ξεκινησανε ρε παιδια?! εγω μπηκα στη σελιδα του υπουργειου και δεν λενε τιποτα ... την αιτηση που μπορω να τη βρω?
Sorry απο δευτέρα 10 Φεβρουαρίου ξεκινάνε...
Η αίτηση εδώ https://blogs.sch.gr/lykgast/files/2014/02/aitisi2mathiti2014.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaris08

Νεοφερμένος

Ο xaris08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τελείωσα πέρυσι και φέτος θα ξαναδώσω πανελλήνιες. Θέλω να ρωτήσω ως απόφοιτος όταν δίνουμε εξετάσεις θα έχω μαζί μου το καρτελάκι που μου είχαν δώσει πέρυσι ή θα πρέπει να βγάλω άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Τελείωσα πέρυσι και φέτος θα ξαναδώσω πανελλήνιες. Θέλω να ρωτήσω ως απόφοιτος όταν δίνουμε εξετάσεις θα έχω μαζί μου το καρτελάκι που μου είχαν δώσει πέρυσι ή θα πρέπει να βγάλω άλλο?

Αλλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaris08

Νεοφερμένος

Ο xaris08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εισαι σιγουρος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ναι, σίγουρο είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nam21r

Νεοφερμένος

Ο nam21r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Για τους απόφοιτους χρειάζεται αντίγραφο απολυτηρίου και η πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης η και κατι άλλο;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Για τους απόφοιτους χρειάζεται αντίγραφο απολυτηρίου και η πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης η και κατι άλλο;:confused:

Χρειάζεσαι αντίγραφο απολυτήριου επικυρωμένο, επίσης επικυρωμένη πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης, αν δεν την έχεις και έχεις μόνο το αντίγραφο (όχι πρωτότυπο ούτε επικυρωμένο) κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση στο σχολείο σου ότι την έχεις χάσει, χρειάζεσαι και μια φωτογραφία. Σου δίνουνε νέο καρτελάκι όπως είπε ο φίλος παραπάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
επικυρωμένη πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης
Χρειάζεται η πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης και όχι επικυρωμένο αντίγραφο. (Επικυρωμένη πρωτότυπη δεν σημαίνει κάτι).



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Χρειάζεται η πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης και όχι επικυρωμένο αντίγραφο. (Επικυρωμένη πρωτότυπη δεν σημαίνει κάτι).



Το είπανε στο σχολείο!

Επίσης όποιος έχει χάσει την πρωτότυπη πάει στο σχολείο το οποίο αποφοίτησε και βγάζει καινούρια ή αν έχει αντίγραφο κάνει υπέυθυνη δήλωση ότι την έχασε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nam21r

Νεοφερμένος

Ο nam21r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το είπανε στο σχολείο!

Επίσης όποιος έχει χάσει την πρωτότυπη πάει στο σχολείο το οποίο αποφοίτησε και βγάζει καινούρια ή αν έχει αντίγραφο κάνει υπέυθυνη δήλωση ότι την έχασε !
Η επικύρωση φωτοαντιγράφων καταργήθηκε οπότε απλα βγάζω ένα αντίγραφο για το απολυτήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
οπότε απλα βγάζω ένα αντίγραφο για το απολυτήριο;

Ναι, επίσης μια βεβαίωση πρόσβασης αν έχεις φωτοτυπία κάνεις στο σχολείο υπεύθυνη δήλωση ότι έχασες το προτώτυπο και μια φωτογραφία να έχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρια19

Νεοφερμένος

Η μαρια19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αυτοι που δινουν φετος πανελληνιες και ειναι αποφοιτοι προηγουμενων ετων θα μπορουν να ξαναδωσουν του χρονου παλι πανελληνιες αν δεν πετυχουν φετος η οχι απ την στιγμη που αλλαζει το συστημα εισαγωγης του χρονου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το φετινό Μαιο και τον επόμενο Μάιο θα δώσεις με το σημερινό σύστημα, δηλαδή τα 6 μαθήματα. Μετα θα γίνουν 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top