Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν παει στα πρωτα μαθηματα και για λιγο οπως λες δεν προκειται να ξαναδωσει πανελληνιες.
Οι περισσοτεροι αυτο το λαθος κανουν.Πανε προσωρινα να δουν αν τους αρεσει η σχολη.Αλλα ως γνωστόν ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου.

Προσωπικα ξερω 2 ατομα απο το φροντιστηριο που ειχαν περασει στην πολη μου (ηταν απο αλλες πολεις) παρακολουθησαν τα τμηματα τους (που ηταν σχετικα υψηλοβαθμα μαλιστα) για λιγο καιρο και τελικα ηρθαν στο φρoντιστηριο να δωσουν. Βεβαια αυτο εμενα που εκανε εντυπωση απο την αποψη οτι οι γονεις τους πληρωναν νοικι, κοινοχρηστα, φαγητο κτλ και ταυτοχρονα το φροντιστηριο :/.
Ειπα βεβαια εξ'αρχης οτι εφοσον το κοριτσι ηθελε κατι αλλο καλυτερο θα ηταν να ξαναεδινε. Εκτος αν θεωρει οτι δεν αντεχει ξανα αυτη την διαδικασια. Παω πασο τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, ήρθα μι εγώ στην παρέα! Έχω τελειώσει πέρυσι Νηπιαγωγός, είχα βγάλει περίπου 17.600 αν θυμάμαι καλά. Φέτος σκέφτομαι να ξαναδώσω γιατί έχω αρκετές σχολές κατά νου, πρώτη προτίμηση όμως Ψυχολογία και Αγγλική Φιλολογία.
Έχω τις παρακάτω ερωτήσεις?
1. Με το νέο σύστημα δίνουμε 4 μαθήματα. Για 1ο πεδίο ποια είναι αυτα? Η έκθεση ισχύει ακόμα?
2. Για Αγγλική Φιλολογία θέλει ειδικό μάθημα Αγγλικά. Αν έχω το Proficiency? Επίσης το ειδικό προστίθεται στην κατεύθυνσης, δηλ 4+1?
Και 3. Τα βιβλία για να δώσω πρέπει να τα αγοράσω ή μπορώ και με του 2008? Λογικά θα έχουν βγει καινούριες εκδόσες.

Ευχαριστώ πολυ!! :)

Καλησπέρα! Κι εγώ τελειώνω φέτος νηπιαγωγος και θα ξαναδώσω τον Ιούνιο γιατί θέλω να συνεχίσω και σε δεύτερο πτυχίο.
1. Για πρόσβαση στο 1ο πεδίο δίνεις από θεωρητική κατεύθυνση και τα μαθήματα είναι Αρχαία, Ιστορία, Λατινικά, Λογοτεχνία, Νεοελληνική γλώσσα και ένα μάθημα επιλογής (βιολογία, μαθηματικά, φυσική και ιστορία γενικής παιδείας). Τα τέσσερα μαθήματα που λες ισχύουν από τις πανελλαδικές του 2016.
2. Για αγγλική φιλολογία πρέπει να δώσεις εξετάσεις στο ειδικό μάθημα των αγγλικών. Η εξέταση γίνεται μετά το τέλος των πανελλαδικών, συνήθως στο τέλος Ιουνίου. Το Proficiency δεν έχει κάποια σημασία που το έχεις (φυσικά καλό είναι που έχεις άριστη γνώση της γλώσσας), καθώς έτσι κι αλλιώς πρέπει να δώσεις αγγλικά.
3. Τα βιβλία καλό θα ήταν να τα αγοράσεις, άλλωστε είναι πολύ φθηνά.

Για όποια άλλη απορία μη διστάσεις να ρωτήσεις!!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Προσωπικα ξερω 2 ατομα απο το φροντιστηριο που ειχαν περασει στην πολη μου (ηταν απο αλλες πολεις) παρακολουθησαν τα τμηματα τους (που ηταν σχετικα υψηλοβαθμα μαλιστα) για λιγο καιρο και τελικα ηρθαν στο φρoντιστηριο να δωσουν. Βεβαια αυτο εμενα που εκανε εντυπωση απο την αποψη οτι οι γονεις τους πληρωναν νοικι, κοινοχρηστα, φαγητο κτλ και ταυτοχρονα το φροντιστηριο :/.
Ειπα βεβαια εξ'αρχης οτι εφοσον το κοριτσι ηθελε κατι αλλο καλυτερο θα ηταν να ξαναεδινε. Εκτος αν θεωρει οτι δεν αντεχει ξανα αυτη την διαδικασια. Παω πασο τοτε.

Εσυ ξερεις 2 ατομα που ξαναεδωσαν ενω πηγαν και εγω ξερω καμια 20 ατομα που πηγαν να δουν αν τους αρεσει η σχολη και δεν ξαναγυρισαν να δωσουν πανελληνιες.Οχι επειδη τους αρεσε τελικα η σχολη αλλα γιατι πηγαν,εκαναν παρεες,ειδαν τις διαφορες του φοιτητη με τον υποψηφιο στις πανελληνιες και μετα σιγα μην επελεγαν να γυρισουν σπιτι και να μπουν ξανα στη διαδικασια να κλειστουν για να διαβαζουν να περασουν σε αλλη σχολη και χωρις να ναι σιγουρη η επιτυχια κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσυ ξερεις 2 ατομα που ξαναεδωσαν ενω πηγαν και εγω ξερω καμια 20 ατομα που πηγαν να δουν αν τους αρεσει η σχολη και δεν ξαναγυρισαν να δωσουν πανελληνιες.Οχι επειδη τους αρεσε τελικα η σχολη αλλα γιατι πηγαν,εκαναν παρεες,ειδαν υις διαφορες του φοιτητη με τον υποψηφιο στις πανελληνιες και μετα σιγα μην επελεγαν να γυρισουν σπιτι οαι να μπουν ξανα στη διαδικασια να κλειστουν για να διαβαζουν να περασουν σε αλλη σχολη και χωρις να ναι σιγουρη η επιτυχια κιολας.

Ε τοτε δεν ειχαν ιδαιτερη αγαπη για την σχολη που πραγματικα θα τους αρεσε να μπουν (που φανταζομαι θα ηταν η ιατρικη:P). Αρα καλα εκαναν και εμειναν εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ε τοτε δεν ειχαν ιδαιτερη αγαπη για την σχολη που πραγματικα θα τους αρεσε να μπουν (που φανταζομαι θα ηταν η ιατρικη:P). Αρα καλα εκαναν και εμειναν εκει.

Δεν λεω για την ιατρικη.
Για συμμαθητες μου λεω που πολλοι θελανε πολυτεχνεια και νομικες και πηγαν σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ της επαρχιας ασχετα με τα ενδιαφεροντα τους και δεν ξαναγυρισαν τελικα να δωσουν πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν λεω για την ιατρικη.
Για συμμαθητες μου λεω που πολλοι θελανε πολυτεχνεια και νομικες και πηγαν σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ της επαρχιας ασχετα με τα ενδιαφεροντα τους και δεν ξαναγυρισαν τελικα να δωσουν πανελληνιες.

Ε ΟΚ δεν εχουν ολοι τον ιδιο χαρακτηρα προφανως (υπαρχει και μελος του ischool που ειχε παραμεινει στην σχολη εως Νοεμβρη και μετα αποφασισε να ξαναδωσε). Συμφωνω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχε παρει εξ'αρχης αποφαση να ξαναδωσει η κοπελα ομως τωρα εχει ηδη νοικιασει, γραφτει κτλ. Μιας και τα εκανε ολα αυτα δεν ειναι κακο να δωσει στο τμημα της μια ευκαιρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ε ΟΚ δεν εχουν ολοι τον ιδιο χαρακτηρα προφανως (υπαρχει και μελος του ischool που ειχε παραμεινει στην σχολη εως Νοεμβρη και μετα αποφασισε να ξαναδωσε). Συμφωνω οτι θα ηταν καλυτερο να ειχε παρει εξ'αρχης αποφαση να ξαναδωσει η κοπελα ομως τωρα εχει ηδη νοικιασει, γραφτει κτλ. Μιας και τα εκανε ολα αυτα δεν ειναι κακο να δωσει στο τμημα της μια ευκαιρια.

Ναι εχεις δικιο.
Δεν τα ειπα αυτα για να της προτεινω να μη παει.Γενικα ηθελα να αναφερω τι εχω παρατηρησει γιατι μπορει να το βρει μπροστα της στην πορεια οταν θα σκεφτει για το τι θα κανει τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elma

Νεοφερμένος

Η Elma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας :) Λογικα θα παω την πρωτη εβδομαδα και αν δω οτι δεν με ενδιαφερει θα ξαναδωσω!! Σιγουρα πολλοι πηγαν δοκιμαστικα και εκατσαν στο τελος απολαμβανοντας την ζωη του φοιτητη αλλα δεν θα συμβει με μενα αυτο ειμαι σιγουρη... Το μονο που με απασχολει ειναι το σπιτι, ελπιζω να βρεθει λυση!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ενας αλλος λογος που καλυτερα ειναι να μην πας στη σχολη και να αρχισεις απο τωρα προετοιμασια ειναι οτι θα μπορεις να κανεις διακοπη σπουδων για ενα χρονο.Ετσι αν κατι δεν παει καλα και του χρονου επιστρεψεις στη σχολη θα εισαι στο 1ο ετος και οχι στο 2ο.
Και με τον νομο για φοιτηση μεχρι ν+2 χρονια αυτο ειναι κατι που δε θα πρεπει να το αγνοησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ερώτηση σε όσους ξέρουν έχουν τελειώσει το Λύκειο το 2008, μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει αλλάξει κάτι με τα μαθήματα της τεχνολογικής κατεύθυνσης; Τα ίδια που δίναμε και τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betazoid

Νεοφερμένος

Η betazoid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ερώτηση σε όσους ξέρουν έχουν τελειώσει το Λύκειο το 2008, μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει αλλάξει κάτι με τα μαθήματα της τεχνολογικής κατεύθυνσης; Τα ίδια που δίναμε και τότε;

https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.

Μάλλων δεν κατάλαβες, τα εφτά μαθήματα που δίνω τα δίνω ξανά ή έχει αλλάξει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,

Μιας και δεν πέρασα στην σχολή που επιθυμούσα (δεν διάβαζα όσο μπορούσα) θα ξαναδώσω πανελλήνιες. Εχω αρχισει ηδη το διαβασμα. Εχω μια αποροια ομως. Θα πρεπει να περασω απο το σχολειο να κανω καποια εγγραφη ή απλα την περιοδο που δηλωνουμε τα μαθηματα (Φεβρουαριο - Μαρτιο) πρεπει να παω μια βολτα απο εκει;

Ευχαριστω,
gersi

Σημείωση Συντονιστή: Τα ποστ 1213-1215 προέρχονται από συγχώνευση θέματος ίδιου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Πρέπει να πας στο σχολείο τον Φεβρουάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Παιδες καλησπερα,και εγω σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες,ειμαι στο εξης διλλημα,
Περσι εδωσα ΑΟΘ(19.4) και Μαθηματικα Γενικης(15.9)
Ομολογουμενως και συγκριτικα με αλλους δεν τα πηγα ασχημα στα συγκεκριμενα μαθηματα.
Απλα επειδη φοβηθηκαν τα ματια μου με αυτα που ειδα στα μαθηματικα σκεφτομαι να επιλεξω βιολογια γενικης φετος,ποια ειναι η συμβουλη σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδες καλησπερα,και εγω σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες,ειμαι στο εξης διλλημα,
Περσι εδωσα ΑΟΘ(19.4) και Μαθηματικα Γενικης(15.9)
Ομολογουμενως και συγκριτικα με αλλους δεν τα πηγα ασχημα στα συγκεκριμενα μαθηματα.
Απλα επειδη φοβηθηκαν τα ματια μου με αυτα που ειδα στα μαθηματικα σκεφτομαι να επιλεξω βιολογια γενικης φετος,ποια ειναι η συμβουλη σας?

Εξαρτάται και σε ποιο πεδίο ανήκει η σχολή που θες ώστε να μην υπάρξει απώλεια μορίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδες καλησπερα,και εγω σκεφτομαι να ξαναδωσω πανελληνιες,ειμαι στο εξης διλλημα,
Περσι εδωσα ΑΟΘ(19.4) και Μαθηματικα Γενικης(15.9)
Ομολογουμενως και συγκριτικα με αλλους δεν τα πηγα ασχημα στα συγκεκριμενα μαθηματα.
Απλα επειδη φοβηθηκαν τα ματια μου με αυτα που ειδα στα μαθηματικα σκεφτομαι να επιλεξω βιολογια γενικης φετος,ποια ειναι η συμβουλη σας?

Δεν σου άρεσε το τμ. Οικονομικής Επιστήμης? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έδωσα 2η φορά φέτος ρε! Πρωτοετής είμαι λοιπόν γιατί πέρασα φέτος στην Οδοντιατρική!
φιλε ποσο εγραψες τη πρωτη φορα ετσι απο περιεργεια..

Σημείωση Συντονιστή: Τα μηνύματα 1219-1226 μεταφέρθηκαν από το θέμα Φοιτητές Οδοντιατρικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Αν και είναι εκτός θέματος, πέρσι συγκέντρωσα 17190 μόρια (τώρα συν-πλην 5 μόρια δεν θυμάμαι καλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top