Elef8eria_Ad

Νεοφερμένος

Η Elef8eria_Ad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Mην αγχωνεσαι...Ολοι τα εχουν παει καλυτερα τη 2η χρονια....Ειναι πιο ωριμοι, ξερουν πως να το αντιμετωπισουν, εχουν βγαλει την υλη και κανουν μονο επαναληψεις....Επισης δε θα εχεις και σχολειο, οποτε θα εχεις πολυ περισσοτερο χρονο....
Θα μπεις σιγουρα εκει που θες!!!! Καλη επιτυχια...

Μην το λες! Υπαρχουν και εξαιρεσεις! Μια κοπελα που καναμε μαζι φροντιστηριο για να δωσουμε δευτερη φορα εγραψε χειροτερα απο την πρωτη.Νομιζω 3000 μορια λιγοτερα.Αν επαναπαυτεις και πεις τα ξερω απο περσι ή εχω χρονο θα τα κανω μετα το'χασες το τρενο.

Καλησπέρα παιδιά, φέτος έδινα πανελλήνιες και δυστυχώς δεν πέρασα.
Τα μόρια που έβγαλα ήταν 7000 (ναι το ξέρω λίγα) τώρα σκέφτομαι τι να κάνω, να ξαναδώσω πανελλήνιες η να πάω σε κάποιο ΙΕΚ;
Φέτος εκτός απ'το ότι γενικά δεν είμαι πολύ του διαβάσματος είχα και κάποια προσωπικά προβλήματα τα οποία με αποσπούσαν απο τις πανελλήνιες. Βλέπω όλους σχεδόν τους συμμαθητές μου να περνάνε στη σχολή που ήθελαν και με έχει πάρει απο κάτω..καταλαβαίνετε..
Τι λέτε; αξίζει να ξαναπροσπαθήσω;

Ενα μονο πραγμα θα σε ρωτησω.Εχεις ονειρα για τον εαυτο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elef8eria_Ad

Νεοφερμένος

Η Elef8eria_Ad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Να πας σε ΙΕΚ.
Ας το δούμε λίγο ρεαλιστικά.
Το 16.000 πχ μπορεί να γίνει 18.000, ακόμα και 19.000 (Μπορεί να πέσει κι όμως στο 14.000 αν δε διαβάσει ο άλλος)
Το 7000 πόσο να πάει; 10.000; 11.000; 14.000;
Γιατί αυτός που έχει 16.000 έχει σίγουρα λιγότερα κενά απο έναν που έγραψε 7000 και έχει τα κενά των κενών

ChaOs, ο φιλολογος μου μου ειχε μιλησει για μια κοπελα που την πρωτη χρονια πατωσε (6000 μορια) και την δευτερη εβγαλε 18000+ και μπηκε νομικη.Δεν ειναι ακατορθωτο.Εχεις δικιο φυσικα σ'αυτο που λες.Μια αξιολογη δευτερη προσπαθεια μπορει να αποφερει κατα μεσο ορο 3000-5000 μορια παραπανω.Απλα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.Μην ξεχναμε ομως οτι παιζει ρολο και η κατευθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως όποιος θέλει να δώσει ξανά, για δεύτερη (ή και τρίτη) φορά Πανελλήνιες, πρέπει να έχει ξεκάθαρο στόχο και κίνητρο στην προσπάθεια του, που να πηγάζει από μέσα του, σαν μέσο ικανοποίησης της ανάγκης του, που είναι να περάσει στη σχολή που θέλει ο ίδιος και να πραγματοποιήσει τα όνειρά του. ΔΕΝ είναι κίνητρο το εξής:
"Ξαναδίνω για να ικανοποιήσω τους γονείς μου και για να κλείσω τα στόματα όσων με περιφρονούσαν."
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! Ό, τι έχω μαρκάρει με bold είναι παράγωγο και συνέπεια της προσπάθειάς μου και όχι το αυτό καθεαυτό κίνητρο για προσπάθεια.
Επιπλέον, ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε ακόμα νέοι. Δεν έχουμε κάνει ακόμη "ταμείο", για να μετρήσουμε τις μάχες που έχουμε χάσει ή κερδίσει. Η σούμα αυτή γίνεται πολύ αργότερα. Όπως μου είπε και ο διευθυντής στο φροντηστήριο που γράφτηκα φέτος για να ξαναδώσω και να περάσω στη πολυπόθητη σχολή που μου αρέσει (Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ/ΑΣΟΕΕ): "Όλοι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο όλοι χάνουμε ένα χρόνο από τη ζωή μας."
Σίγουρα αυτός ο ένας χρόνος που "χάνουμε" μας κάνει να κερδίζουμε πολλά περισσότερα σε τελευταία ανάλυση. Αν έχουμε μεράκι και όρεξη, αυτή η χρονιά μπορεί να είναι πάρα πολύ δημιουργική και με πολύ καλά αποτελέσματα. Γιατί κάποιος που μπορεί να είναι 18-19 χρονών και αν το πάρουμε αθροιστικά, ίσως να έχει χάσει ένα χρόνο και κάτι από τη ζωή του παίζοντας Xbox ή χαζεύοντας στο Facebook. Κάθε στιγμή της ζωής μας μετρά. Ίσως τώρα να το συνειδητοποιήσουμε περισσότερο.
Όσο και να νιώθουν κάποιοι προσβεβλημένοι, μειωμένοι, τσαλακωμένοι λόγω κάποιων άλλων κακεντρεχών και πικρόχολων ανθρώπων που ευκαιρία ψάχνουν να σε κλωτσήσουν ενώ έχεις γονατίσει, εγώ λέω στα παιδιά αυτά να μην το βάζουν κάτω. Όσο ακούς τους άλλους και την επικαιρότητα, τόσο αποσπάσαι από τον στόχο σου. Με λίγα λόγια, να είσαι στον κόσμο σου για ένα χρόνο. Να ξυπνάς κάθε μέρα και να σκέφτεσαι την μέρα που θα πας να γραφτείς στην σχολη που θες. Αυτό το κίνητρο θα σε κάνει να επιτύχεις κάθε βραχυπρόθεσμο στόχο και τελικά να επιτύχεις σε αυτό που θες.
Και μην ξεχνάτε:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fres

Νεοφερμένος

Ο fres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μην το λες! Υπαρχουν και εξαιρεσεις! Μια κοπελα που καναμε μαζι φροντιστηριο για να δωσουμε δευτερη φορα εγραψε χειροτερα απο την πρωτη.Νομιζω 3000 μορια λιγοτερα.Αν επαναπαυτεις και πεις τα ξερω απο περσι ή εχω χρονο θα τα κανω μετα το'χασες το τρενο.



Ενα μονο πραγμα θα σε ρωτησω.Εχεις ονειρα για τον εαυτο σου?

Ναι εννοείτε πως έχω όνειρα για τον ευατό μου!!!!
Δεν πρόκειται να επαναπαυτώ, όλο το βράδυ χθες το σκεφτόμουνα και το πήρα απόφαση να ξαναδώσω, θα βάλω τον καλύτερο μου εαυτό για να περάσω στη σχολή που θέλω:)

Εγώ πιστεύω πως όποιος θέλει να δώσει ξανά, για δεύτερη (ή και τρίτη) φορά Πανελλήνιες, πρέπει να έχει ξεκάθαρο στόχο και κίνητρο στην προσπάθεια του, που να πηγάζει από μέσα του, σαν μέσο ικανοποίησης της ανάγκης του, που είναι να περάσει στη σχολή που θέλει ο ίδιος και να πραγματοποιήσει τα όνειρά του. ΔΕΝ είναι κίνητρο το εξής:
"Ξαναδίνω για να ικανοποιήσω τους γονείς μου και για να κλείσω τα στόματα όσων με περιφρονούσαν."
ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! Ό, τι έχω μαρκάρει με bold είναι παράγωγο και συνέπεια της προσπάθειάς μου και όχι το αυτό καθεαυτό κίνητρο για προσπάθεια.

Πότε δεν έχω κάνει κάτι στη ζωή μου μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω τους άλλους, χωρίς την θελησή μου!
Την απόφαση του να ξαναδώσω την πήρα γιατί ΕΓΩ θέλω να το κάνω, θέλω να το πετύχω, και άμα τα καταφέρω εννοείτε πως δίνω και ικανοποίηση στους γονείς μου.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά!!!!!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detp

Νεοφερμένος

Ο Detp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ανδόρρα (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Παιδες περασα στα χανια πρωτος γενικη σειρα στο τει ηλεκρονικης των χανιων. Εκανα το λαθος και ακουσα την μανα μου και εβαλα τα χανια δευτερη επιλογη. (μεγα λαθος) Εγω ηθελα την θεσσαλονικη και ακομα την θελω.
Ωραια ως εδω μου αρεσει η σχολη αλλα ειναι στον τοπο που γεννηθηκα! ξενερωσα Πραγματικα. Συν οτι εχασα τη θεσσαλονικη για 32 μορια.
Τωρα σκευτομαι να στραφω σε TEΦΑΑ που το θελω πολυ, μην σας πω μονο αυτο θελω. Αξιζει να ξαναδωσω τι λετε?
Και κατι αλλο, τα αθληματα ποσα μορια δινουν?

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 1112-1122 προήλθαν από νημα με παρόμοιο θεμα με το παρόν.

4.000 μόρια maximum. Πόσα μόρια έπιασες; Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις 10% και να δώσεις μόνο τα αθλήματα. Ρώτησε το! Τα ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκής ανέβηκαν φέτος, πρέπει να πήγαν πάνω από το 15 αν δεν κάνω λάθος.
*Το γνωστό λάθος να αφήνουμε γονείς και καθηγητές να εμπλέκονται με τις σπουδές μας...Εκτός βέβαια αν υπάρχει θέμα οικονομικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elef8eria_Ad

Νεοφερμένος

Η Elef8eria_Ad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ναι εννοείτε πως έχω όνειρα για τον ευατό μου!!!!
Δεν πρόκειται να επαναπαυτώ, όλο το βράδυ χθες το σκεφτόμουνα και το πήρα απόφαση να ξαναδώσω, θα βάλω τον καλύτερο μου εαυτό για να περάσω στη σχολή που θέλω:)

Toτε αφου εχεις ονειρα,αφοσιωσου σ'αυτα και θα πετυχεις σιγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
παιδια χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας!!! ενω ημουν σιγουρη οτι θα ξαναδωσω μου μπηκαν τσιτες και το ξανασκεφτομαι...περασα κοινωνικης και εκπαιδευτικης πολιτικης αει πελλοπονησου...εγω εξ αρχης ηθελα κτηνιατρικη η βιολογια η χημεια την σχολη που περασα την δηλωσα επειδη μου φανηκε ενδιαφερον το αντικειμενο αλλα δεν πιστευα οτι θα περνουσα εκει...τι μου προτεινετε να κανω? ο χρονος τελειωνει και πρεπει να αποφασισω!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
παιδια χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας!!! ενω ημουν σιγουρη οτι θα ξαναδωσω μου μπηκαν τσιτες και το ξανασκεφτομαι...περασα κοινωνικης και εκπαιδευτικης πολιτικης αει πελλοπονησου...εγω εξ αρχης ηθελα κτηνιατρικη η βιολογια η χημεια την σχολη που περασα την δηλωσα επειδη μου φανηκε ενδιαφερον το αντικειμενο αλλα δεν πιστευα οτι θα περνουσα εκει...τι μου προτεινετε να κανω? ο χρονος τελειωνει και πρεπει να αποφασισω!!!!!!!!!!!

Αρχικά take it slow. Μην σε πιάνει πανικός. Αυτό που πιστεύω είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Δεν είναι σωστό να σου λέει ένας άγνωστος τι να κάνεις και τι όχι. Εσύ κρατάς τις τύχες στα χέρια σου! Από' κει και ύστερα αν έχεις οικονομική δυνατότητα και την όρεξη να πας στη σχολή που πέρασες, να πας. Αν επιμένεις για κτηνιατρική, χημεία ή βιολογία, να ξαναδώσεις. Έχεις καιρό (λόγω των απεργιών) , μην αγχώνεσαι . Απλά αν σου αρέσει κάτι συγκεκριμένο, να πράξεις αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αρχικά take it slow. Μην σε πιάνει πανικός. Αυτό που πιστεύω είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Δεν είναι σωστό να σου λέει ένας άγνωστος τι να κάνεις και τι όχι. Εσύ κρατάς τις τύχες στα χέρια σου! Από' κει και ύστερα αν έχεις οικονομική δυνατότητα και την όρεξη να πας στη σχολή που πέρασες, να πας. Αν επιμένεις για κτηνιατρική, χημεία ή βιολογία, να ξαναδώσεις. Έχεις καιρό (λόγω των απεργιών) , μην αγχώνεσαι . Απλά αν σου αρέσει κάτι συγκεκριμένο, να πράξεις αναλόγως.
βασικα ειναι λιγο περιεργη η κατασταση στην αρχη ηθελα να παω αλλα πολλοι μου ελεγαν οτι η σχολη δεν ειναι καλη δεν θελω απλα να παω καπου για τα ματια του κοσμου θελω να εξασφαλισω το μελλον μου..το σκεφτηκα και ειπα ευκαρια να ξαναδωδω μηπως και πετυχω εκει που θελω χωρια που δεν νιωθω καθολου ετοιμη να φυγω μακρια απο την οικογενεια μου..ομως τωρα του βλεπω ολους να ψαχνουν σπιτια και λενε ποσο ωραια ειναι πολη που περασαν και νιωθω σαν να ξεμεινα πισω!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
βασικα ειναι λιγο περιεργη η κατασταση στην αρχη ηθελα να παω αλλα πολλοι μου ελεγαν οτι η σχολη δεν ειναι καλη δεν θελω απλα να παω καπου για τα ματια του κοσμου θελω να εξασφαλισω το μελλον μου..το σκεφτηκα και ειπα ευκαρια να ξαναδωδω μηπως και πετυχω εκει που θελω χωρια που δεν νιωθω καθολου ετοιμη να φυγω μακρια απο την οικογενεια μου..ομως τωρα του βλεπω ολους να ψαχνουν σπιτια και λενε ποσο ωραια ειναι πολη που περασαν και νιωθω σαν να ξεμεινα πισω!!!:redface:

Σε καταλαβαίνω. Και εγώ βρίσκομαι στην ίδια φάση. Πέρασα Λογιστική (τομέας που μου αρέσει) στις Σέρρες. Πέρα του ότι είναι μακριά και ότι σαν σχολή δεν λέει πολλά, προτιμώ να ξαναδώσω και ας λένε ότι θέλουν οι άλλοι. Επιπλέον, αυτόν τον χρόνο που θα έρθει δεν θα έχω τους φίλους μου. Οι φίλοι μου θα σκορπιστούν στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα (από Θεσσαλονίκη μέχρι Ηράκλειο και από Λευκάδα μέχρι Σάμο), ενώ εγώ θα κάτσω Αθήνα για να ξαναδώσω γιατί έχω ένα όνειρο, έναν ξεκάθαρο στόχο. Κάνε ότι λένε τα όνειρα σου, η καρδιά σου. Όσο για τους άλλους: "Έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια λέγονται...".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω. Και εγώ βρίσκομαι στην ίδια φάση. Πέρασα Λογιστική (τομέας που μου αρέσει) στις Σέρρες. Πέρα του ότι είναι μακριά και ότι σαν σχολή δεν λέει πολλά, προτιμώ να ξαναδώσω και ας λένε ότι θέλουν οι άλλοι. Επιπλέον, αυτόν τον χρόνο που θα έρθει δεν θα έχω τους φίλους μου. Οι φίλοι μου θα σκορπιστούν στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα (από Θεσσαλονίκη μέχρι Ηράκλειο και από Λευκάδα μέχρι Σάμο), ενώ εγώ θα κάτσω Αθήνα για να ξαναδώσω γιατί έχω ένα όνειρο, έναν ξεκάθαρο στόχο. Κάνε ότι λένε τα όνειρα σου, η καρδιά σου. Όσο για τους άλλους: "Έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια λέγονται...".
σε ευχαριστω πολυ ανακουφιστικα λιγο:) το μονο που με φοβιζει ειναι η αποτυχια για δευτερη φορα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ ανακουφιστικα λιγο:) το μονο που με φοβιζει ειναι η αποτυχια για δευτερη φορα:redface:

Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα! Να έχεις ξεκάθαρο στόχο (μακροπρόθεσμα) και βραχυπρόθεσμα να βάζεις μικρούς-μικρούς στόχους μέχρι να πετύχεις τον τελικό στόχο. Αν έμαθα κάτι την χρονιά που πέρασε, ήταν ότι καλό είναι να ανεβαίνεις σιγά-σιγά τα σκαλιά. Να μην προσδωκάς σε θαύματα και εύκολες λύσεις. Όλα καλά θα πάνε. Στη προηγούμενη σελίδα (https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3915156&postcount=1163) έχω γράψει κάποια πράγματα... Διάβασέ τα... Κίνητρο χρειαζόμαστε και τίποτα παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα! Να έχεις ξεκάθαρο στόχο (μακροπρόθεσμα) και βραχυπρόθεσμα να βάζεις μικρούς-μικρούς στόχους μέχρι να πετύχεις τον τελικό στόχο. Αν έμαθα κάτι την χρονιά που πέρασε, ήταν ότι καλό είναι να ανεβαίνεις σιγά-σιγά τα σκαλιά. Να μην προσδωκάς σε θαύματα και εύκολες λύσεις. Όλα καλά θα πάνε. Στη προηγούμενη σελίδα (https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3915156&postcount=1163) έχω γράψει κάποια πράγματα... Διάβασέ τα... Κίνητρο χρειαζόμαστε και τίποτα παραπάνω!
θα τα διαβασω σε ευχαριστω που ενδιαφερθηκες και απαντησες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ευχαρίστησή μου είναι να βλέπω ανθρώπους με όνειρα και όραμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
βασικα ειναι λιγο περιεργη η κατασταση στην αρχη ηθελα να παω αλλα πολλοι μου ελεγαν οτι η σχολη δεν ειναι καλη δεν θελω απλα να παω καπου για τα ματια του κοσμου θελω να εξασφαλισω το μελλον μου..το σκεφτηκα και ειπα ευκαρια να ξαναδωδω μηπως και πετυχω εκει που θελω χωρια που δεν νιωθω καθολου ετοιμη να φυγω μακρια απο την οικογενεια μου..ομως τωρα του βλεπω ολους να ψαχνουν σπιτια και λενε ποσο ωραια ειναι πολη που περασαν και νιωθω σαν να ξεμεινα πισω!!!:redface:

Να κάνεις αυτό που θες εσύ πραγματικά :) .Αν νιώθεις ότι η επιλογή σου δε σε εκφράζει και θες κάτι άλλο...να πας σε αυτό :) ;) !!!Με θέληση και προσπάθεια θα πετύχεις τους στόχους σου :) ,καλή τύχη :* !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
infinity καλύτερα να χάσεις μια χρονιά και να περάσεις εκει που πραγματικά θες και να αποφύγεις μεσοβέζικες λύσεις. Γενικά για να πετύχεις χρειάζεσαι 3 πράγματα. 1. Να διαθέτεις τα κίνητρα για να πετύχεις. 2. Να γνωρίζεις τις απαραίτητες ενέργειες. 3. Να φροντίσεις να γίνουν. Αμα θες κτηνιατρική λοιπόν ή χημεία, δες τι έφταιξε και δεν έγραψες οσο θέλουν οι σχολές αυτές. Είναι γιατι βαριέσαι τα διαβάσματα? Πολύ θεμιτό κι αυτό. Σ αδικήσανε στη διόρθωση? Έχεις κενά απο παλιά? Αγχώνεσαι και τα χάνεις στις εξετάσεις? Απογοητεύεσαι εύκολα? Οι φροντιστές που πήγαινες δεν είναι καλοί? Βρες τι φταίει και διόρθωσέ το. Θα μπορούσα να σου δώσω συγκεκριμένες πληροφορίες για τη σχολή και τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλα δεν προέχει αυτό. Αφου το αντικείμενο δε σε ενθουσιάζει καλύτερα να δοκιμάσεις ξανα έχοντας την εμπειρία που δεν είχες πέρσι. Και αν θες να περάσεις κοντα στην πόλη σου, μια χαρά ξηγιέσαι να το κάνεις. Βρες λοιπόν τι πήγε στραβά και διόρθώσε το. Ολα αυτά βέβαια αφου ξεκαθαρίσεις ποιος είναι ο στόχος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
infinity καλύτερα να χάσεις μια χρονιά και να περάσεις εκει που πραγματικά θες και να αποφύγεις μεσοβέζικες λύσεις. Γενικά για να πετύχεις χρειάζεσαι 3 πράγματα. 1. Να διαθέτεις τα κίνητρα για να πετύχεις. 2. Να γνωρίζεις τις απαραίτητες ενέργειες. 3. Να φροντίσεις να γίνουν. Αμα θες κτηνιατρική λοιπόν ή χημεία, δες τι έφταιξε και δεν έγραψες οσο θέλουν οι σχολές αυτές. Είναι γιατι βαριέσαι τα διαβάσματα? Πολύ θεμιτό κι αυτό. Σ αδικήσανε στη διόρθωση? Έχεις κενά απο παλιά? Αγχώνεσαι και τα χάνεις στις εξετάσεις? Απογοητεύεσαι εύκολα? Οι φροντιστές που πήγαινες δεν είναι καλοί? Βρες τι φταίει και διόρθωσέ το. Θα μπορούσα να σου δώσω συγκεκριμένες πληροφορίες για τη σχολή και τα επαγγελματικά δικαιώματα, αλλα δεν προέχει αυτό. Αφου το αντικείμενο δε σε ενθουσιάζει καλύτερα να δοκιμάσεις ξανα έχοντας την εμπειρία που δεν είχες πέρσι. Και αν θες να περάσεις κοντα στην πόλη σου, μια χαρά ξηγιέσαι να το κάνεις. Βρες λοιπόν τι πήγε στραβά και διόρθώσε το. Ολα αυτά βέβαια αφου ξεκαθαρίσεις ποιος είναι ο στόχος σου.
ευχαριστω για το ενδιαφερον:) ενα θελω να μαθω οντως η σχολη ειναι τοσο κακη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ευχαριστω για το ενδιαφερον:) ενα θελω να μαθω οντως η σχολη ειναι τοσο κακη?

Θα σε γελάσω... Αν πάντως, εδώ στο forum υπάρχει κάποιος που φοιτεί στον εν λόγω τμήμα, ας απαντήσει.
By the Way τι κατεύθυνση είσαι και σε ποιό πεδίο είναι η σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity_kn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η infinity_kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Θα σε γελάσω... Αν πάντως, εδώ στο forum υπάρχει κάποιος που φοιτεί στον εν λόγω τμήμα, ας απαντήσει.
By the Way τι κατεύθυνση είσαι και σε ποιό πεδίο είναι η σχολή;
θετικη..ειναι και στο πρωτο και στο δευτερο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αναλόγως τι εννοείς κακή σχολή. Απο πλευράς προοπτικής για δουλειά? Απο ακαδημαική πλευρά? Γενικά θα στο λένε επειδή είναι πρόσφατο τμήμα, με οχι κλασσικό αντικείμενο οπως λέμε οδοντίατρος και οχι άμεση αποκατάσταση. Μη νομίζεις ομως οτι και οι πιο κλασσικές επιλογές που ανέφερες, οπως το βιολογικό ή το χημικό έχουν άμεση αποκατάσταση, απλα είναι πολύ γνωστές σε ολους. Είναι φυσικά λίγο καλύτερα, αλλα εντάσσονται στο γενικότερο κλίμα ανεργίας της χώρας. Αν θες άμεση αποκατάσταση πήγαινε στρατό, οι άλλες σχολές δεν το προσφέρουν στην Ελλάδα πλεον.

Τώρα είναι λογικό να συγκρίνεσαι με τους άλλους και να νιώθεις περίεργα που πάνε στις σχολές και στα διάφορα μέρη ενω εσύ το σκέπτεσαι τι θα κάνεις. Αυτά ξεπέρασε τα γρήγορα. Άλλωστε ειδικά για το τμήμα χημείας ή βιολογίας, η βάση τους είναι λίγους βαθμούς πιο πάνω, δεν είναι τόσο τραγικά. Λίγο καλύτερα να γράψεις και οχι σε ολά τα μαθήματα, θα είσαι μέσα γιατι δεν προβλέπεται και καμμια τρελή άνοδος της ζήτησης του χημικού ή του βιολογικού. Για τη σχολή πάντως να ξέρεις οτι εντάσσονται στους πε072 και έχουν αποκτήσει και ορισμένα-οχι 100%- δικαιώματα του κοινωνικού λειτουργού. Ας πούμε μια γνωστή που έχω δουλεύει στο τοπικό χαμόγελο του παιδιού. Αλλα το πιο σημαντικό είναι οτι γουστάρεις αλλα αντικείμενα, οπότε και στην πόλη σου να χες περάσει και σε πιο κλασσικό τμήμα να σουν, αμα δε γουστάρεις το θέμα αστο καλύτερα. Δες λοιπόν τα τμήματα σε Ηράκλειο και Ρέθυμνο και προχώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top