evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά βρήκα σήμερα μία φίλη μου απο θετική έδινε φέτος πρώτη φορά και συγκέκτρωσε 17.400 μόρια περίπου. Ήθελε φαρμακευτική αλλά μάλλον δεν την πιάνει. Εγώ πήγα να της πω να μην στεναχωριέται και δεν χάνει τίποτα να προσπαθήσει δεύτερη χρονιά αλλά αυτή άρχισε να λέει ότι δεν θα τα καταφέρει γιατί στη θετική πέφτουν πάντα παλούκια και δεν είναι όπως στη θεωρητική που μας ''χαιδεύουν'' και μας βάζουν τα ''γελοία''. Όποιος θέλει και αντέχει να ξαναπροσπαθήσει για πανελλήνιες για εμένα, να το κάνει. Δεν θα έχει το σχολείο, τα περισσότερα θα είναι γνωστά και θα κουραστεί γενικά λιγότερο από την πρώτη χρονιά. Όλα τα υπόλοιπα είναι για εμένα είναι δικαιολογίες. Είναι δύσκολο να δίνεις 2η χρονιά και περισσότερο δύσκολο αν την πρώτη διάβαζες και δεν πέτυχες τη σχολή που ήθελες. Είναι δύσκολο όλοι οι φίλοι σου να απολαμβάνουν την όποια φοιτητική ζωή και εσύ να διαβάζεις μακριά από όλους και όλα. Αλλά άμα υπάρχει κίνητρο και στόχος όλα θα ξεπεραστούν. Έδωσα φέτος 2η χρονιά και πέρυσι είχα συγκεντρώσει μία καλή βαθμολογία και είχα περάσει σε μία αξιόλογη σχολή. Αλλά ήθελα να κυνηγήσω το όνειρο μου, να μην κλαίγομαι μόνο που δεν τα κατάφερα. Έγραψα πολύ καλύτερα από πέρυσι αν και θα μπορούσε να συμβεί και το αντίθετο. Μπορεί πάλι να μην πιάνω την πρώτη μου επιλογή αλλά τουλάχιστον προσπάθησα να την φτάσω και ίσως την χάσω για ελάχιστα μόρια. Υπερέβην εαυτόν. Μπορεί να μην είχα και τις δυνατότητες να πετύχω κάποια μεγαλύτερη επίδοση. Αλλά από τον εαυτό μου δεν έχω κανένα παράπονο και δεν θα αναρωτηθώ ποτέ το γνωστό ''τι θα γινόταν τότε αν είχα ξαναδώσει''. Τα κατάφερα καλύτερα σε μία χρονιά που ήταν δύσκολη για εμένα για προσωπικούς λόγους και δεν έχω κανένα παράπονο. Γι'αυτό ελευθερώστε το μυαλό σας, αποδεχτείτε την πραγματικότητα όσο σκληρή κι αν είναι και ξαναπροσπαθείστε αν αντέχετε. Μόνο χαμένοι δεν θα βγείτε. Ίσως να πετύχει και περισσότερα από όσα φανταστήκατε ποτέ. Φιλικά πάντα:). Μπορεί αυτά που είπα να φανούν λίγο άσχετα και ρομαντικά αλλά είναι μια πραγματικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
μπράβο! τα΄πες πολυ καλα...ολα τα αλλα ειναι οντως δικαιολογιες και η μεμψιμοιρια ειναι ανωφελη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ πιάνω σίγουρα αρχιτεκτονική στα Χανιά, αλλά απογοητεύτηκα πολύ από τις επιδόσεις μου,ιδιαίτερα σε μαθήματα που "πήγαινα" πολύ (βλ μαθ κατ)...Ντάξει, αρχικός στόχος ήταν η Αθήνα για οικονομικούς λόγους, όμως οι δικοί μου με συμβούλεψαν να δηλώσω όλες τις αρχιτεκτονικές κι ας είναι μακριά...Νιώθω ότι μπορώ να δώσω παραπάνω, αλλά από την μία φοβάμαι μην τα ξαναθαλασσώσω, καθώς σε μία ενδεχόμενη "δεύτερη" ευκαιρία έχω αποφασίσει να κάνω φροντιστήριο μόνο σε 1 μάθημα κι από την άλλη σκέφτομαι μήπως είμαι αχάριστη και δεν εκμεταλλευτώ έστω αυτά τα μόρια που μάζεψα, μένοντας στην Κρήτη...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ πιάνω σίγουρα αρχιτεκτονική στα Χανιά, αλλά απογοητεύτηκα πολύ από τις επιδόσεις μου,ιδιαίτερα σε μαθήματα που "πήγαινα" πολύ (βλ μαθ κατ)...Ντάξει, αρχικός στόχος ήταν η Αθήνα για οικονομικούς λόγους, όμως οι δικοί μου με συμβούλεψαν να δηλώσω όλες τις αρχιτεκτονικές κι ας είναι μακριά...Νιώθω ότι μπορώ να δώσω παραπάνω, αλλά από την μία φοβάμαι μην τα ξαναθαλασσώσω, καθώς σε μία ενδεχόμενη "δεύτερη" ευκαιρία έχω αποφασίσει να κάνω φροντιστήριο μόνο σε 1 μάθημα κι από την άλλη σκέφτομαι μήπως είμαι αχάριστη και δεν εκμεταλλευτώ έστω αυτά τα μόρια που μάζεψα, μένοντας στην Κρήτη...:worry:

Ιωάννα αν πιάνεις την σχολή σου και οι γονείς σου σου έχουν πει ότι μπορούν να σε καλύψουν οικονομικά, να πας..!!! εγώ δεν έπιανα πουθενά την σχολή που ήθελα!! είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ιωάννα αν πιάνεις την σχολή σου και οι γονείς σου σου έχουν πει ότι μπορούν να σε καλύψουν οικονομικά, να πας..!!! εγώ δεν έπιανα πουθενά την σχολή που ήθελα!! είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση

Κι εγώ μετά από πιο ήρεμες σκέψεις (:P) σ'αυτό καταστάλαξα....:)Επιτέλους, να τελειώνει κι αυτό.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παιδιά, εγώ πιάνω σίγουρα αρχιτεκτονική στα Χανιά, αλλά απογοητεύτηκα πολύ από τις επιδόσεις μου,ιδιαίτερα σε μαθήματα που "πήγαινα" πολύ (βλ μαθ κατ)...Ντάξει, αρχικός στόχος ήταν η Αθήνα για οικονομικούς λόγους, όμως οι δικοί μου με συμβούλεψαν να δηλώσω όλες τις αρχιτεκτονικές κι ας είναι μακριά...Νιώθω ότι μπορώ να δώσω παραπάνω, αλλά από την μία φοβάμαι μην τα ξαναθαλασσώσω, καθώς σε μία ενδεχόμενη "δεύτερη" ευκαιρία έχω αποφασίσει να κάνω φροντιστήριο μόνο σε 1 μάθημα κι από την άλλη σκέφτομαι μήπως είμαι αχάριστη και δεν εκμεταλλευτώ έστω αυτά τα μόρια που μάζεψα, μένοντας στην Κρήτη...:worry:

Από τη στιγμή που πιάνεις τη σχολή που θες, γιατί να ρίξεις ένα χρόνο από τη ζωή σου στον κάλαθο των απορριμάτων; Σε συνεργασία με την οικογένεια, μπορείς να συμπιέσεις τα έξοδα των σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Από τη στιγμή που πιάνεις τη σχολή που θες, γιατί να ρίξεις ένα χρόνο από τη ζωή σου στον κάλαθο των απορριμάτων; Σε συνεργασία με την οικογένεια, μπορείς να συμπιέσεις τα έξοδα των σπουδών.

Όπως γράφω και στο ποστ, ένιωσα μεγάααλη απογοήτευση και γι'αυτό τα σκεφτόμουν...Ντάξει, όμως, τελικά πάμε Χανιά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όπως γράφω και στο ποστ, ένιωσα μεγάααλη απογοήτευση και γι'αυτό τα σκεφτόμουν...Ντάξει, όμως, τελικά πάμε Χανιά.:)

Λογικό.
Καλές σπουδές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια:)

Εδωσα φετος πανελληνιες (θετικη κατευθυνση) και συγκεντρωσα περιπου 17500 μορια. Ωστοσο σκεφτομαι να ξαναδωσω του χρονου για διαφορους λογους (προφανως θελω να συγκεντρωσω περισσοτερα μορια)...
Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

1ον Πιστευετε πως πρεπει να ξεκινησω να προετοιμαζομαι απο Σεπτεμβρη? Ειχα διαβασει περσυ πολυ καλα (θα μπορουσα βεβαια και περισσοτερο:whistle:) σε ολα εκτος απο Φυσικη (που το πληρωσα:() και Χημεια (εγραψα πολυ καλα!)

2ον Θα εχω ελευθερο χρονο να ασχοληθω με μια δραστηριοτητα πχ 3 ωρες την εβδομαδα?

3ον Λεω να παω φροντιστηριο σε Χημεια, Μαθηματικα, Φυσικη, Εκθεση ενω Βιολογια γενικης και κατευθυνσης να διαβασω μονος μου... Εξαλου ειχα διαβασει καλα τις βιολογιες και νομιζω οτι οι ασκησεις τους δεν ειναι και τοσο δυσκολες ωστε να ξανακανω φροντιστηριο. Συμφωνειτε με αυτο?

4ον Ειναι πιο ψυχοφθορο να δινεις 2η φορα?

Θα ηθελα τις γνωμες ολων σας ειδικα αυτων που ξαναδωσαν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Γεια σας παιδια:)

Εδωσα φετος πανελληνιες (θετικη κατευθυνση) και συγκεντρωσα περιπου 17500 μορια. Ωστοσο σκεφτομαι να ξαναδωσω του χρονου για διαφορους λογους (προφανως θελω να συγκεντρωσω περισσοτερα μορια)...
Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

1ον Πιστευετε πως πρεπει να ξεκινησω να προετοιμαζομαι απο Σεπτεμβρη? Ειχα διαβασει περσυ πολυ καλα (θα μπορουσα βεβαια και περισσοτερο:whistle:) σε ολα εκτος απο Φυσικη (που το πληρωσα:() και Χημεια (εγραψα πολυ καλα!)

2ον Θα εχω ελευθερο χρονο να ασχοληθω με μια δραστηριοτητα πχ 3 ωρες την εβδομαδα?

3ον Λεω να παω φροντιστηριο σε Χημεια, Μαθηματικα, Φυσικη, Εκθεση ενω Βιολογια γενικης και κατευθυνσης να διαβασω μονος μου... Εξαλου ειχα διαβασει καλα τις βιολογιες και νομιζω οτι οι ασκησεις τους δεν ειναι και τοσο δυσκολες ωστε να ξανακανω φροντιστηριο. Συμφωνειτε με αυτο?

4ον Ειναι πιο ψυχοφθορο να δινεις 2η φορα?

Θα ηθελα τις γνωμες ολων σας ειδικα αυτων που ξαναδωσαν:)


Εγω παντως που θα ξαναδωσω,αρχιζω φροντιστηρια απο Σεμπτεβρη,το καλοκαιρι εχει διακοπες :D
Εχω αποφασισει να μην κανω ολα τα μαθηματα,αλλα 2 συγκεκριμενα που θα ηθελα να τα ξαναδω(θεωρητικη ειμαι)
Εκει που εγραψα αριστα,δεν βρισκω λογο να ξανακανω φροντιστηρια,την υλη την θυμαμαι ακομη,και ετσι δεν θα χρειαστω και το τρελο διαβασμα για να τα ξαναβγαλω,οπως ηταν την πρωτη χρονια.Το βλεπω σαν μια καλη επαναληψη.

Για τον ελευθερο χρονο,σκεψου μονο οτι θα εχεις ελευθερο ολο το πρωινο σου,αφου δεν θα υπαρχει το σχολειο.Εγω εχω ως δραστηριοτητα τον ερυθρο σταυρο(Διασωστης) και το προγραμμα βγαινει ανετα.

ΓΙα τα μαθηματα κατευθυνσης σου δεν ξερω :P
Εν κατακλειδι,αναφορικα με την ψυχοφθορο διαδικασια,εμενα ουτε την πρωτη φορα μου φανηκε ψυχοφθορα,πιστευω να μην γινει φετος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Γεια σας παιδια:)

Εδωσα φετος πανελληνιες (θετικη κατευθυνση) και συγκεντρωσα περιπου 17500 μορια. Ωστοσο σκεφτομαι να ξαναδωσω του χρονου για διαφορους λογους (προφανως θελω να συγκεντρωσω περισσοτερα μορια)...
Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

1ον Πιστευετε πως πρεπει να ξεκινησω να προετοιμαζομαι απο Σεπτεμβρη? Ειχα διαβασει περσυ πολυ καλα (θα μπορουσα βεβαια και περισσοτερο:whistle:) σε ολα εκτος απο Φυσικη (που το πληρωσα:() και Χημεια (εγραψα πολυ καλα!)

2ον Θα εχω ελευθερο χρονο να ασχοληθω με μια δραστηριοτητα πχ 3 ωρες την εβδομαδα?


3ον Λεω να παω φροντιστηριο σε Χημεια, Μαθηματικα, Φυσικη, Εκθεση ενω Βιολογια γενικης και κατευθυνσης να διαβασω μονος μου... Εξαλου ειχα διαβασει καλα τις βιολογιες και νομιζω οτι οι ασκησεις τους δεν ειναι και τοσο δυσκολες ωστε να ξανακανω φροντιστηριο. Συμφωνειτε με αυτο?

4ον Ειναι πιο ψυχοφθορο να δινεις 2η φορα?

Θα ηθελα τις γνωμες ολων σας ειδικα αυτων που ξαναδωσαν:)
17.500 μορια ειναι πολυ καλα.θελεις ιατρικη,φαρμακευτικη?ημουν στη θεωρητικη κατευθυνση και προφανως δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να σε συμβουλευσω.παντως θα σου ελεγα να ξαναδωσεις μονο αμα το θελεις παρα πολυ.θα σου προτεινα να κανεις μονο μαθηματικα κατευθυνσης και φυσικη που ειναι απο οτι ακουω τα κατ εξοχην δυσκολοτερα μαθηματα.
οι βιολογιες που ειναι πιο θεωρητικα μαθηματα μαλλον δεν χρειαζονται φροντιστηριο ουτε η χημεια.επισης μην πας ουτε εκθεση.απλα διαβασε τις εκθεσεις που εγραψες περυσι και προσεξε τη θεωρια.δεν εχχω δωσει δευτερη φορα αφου φετος αποφοιτησα και εκτος συγκλονιστικου απροοπτου δεν θα ξαναδωσω πανελληνιες.θα ηθελα να δωσω μετα απο μερικα χρονια διαβαζοντας τα μαθηματα παραλληλα με τη σχολη μου εστι μονο και μονο για να ξαναδοκιμασω τις δυναμεις μου.παντως θεωρω οτι ειναι εξαιρετικα ψυχοφθοο.πλεον δεν θα σκεφτεσαι αν μπορεις να μαθεις τα μαθηματα αλλα ολη τη χρονια αν καταφερεις να γραψεις καλλητερα και χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω πιστευω οτι 1 ευκαιρια μας δινεται στη ζωη και πρεπει να την αρπαζουμε.ωστοσο αν νιωθεις οτι μπορεις να πας καλυτερα θα βρεις τα ψυχικα αποθεματα και εφοσον διαβασεις θα πετυχεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω παντως που θα ξαναδωσω,αρχιζω φροντιστηρια απο Σεμπτεβρη,το καλοκαιρι εχει διακοπες :D
Εχω αποφασισει να μην κανω ολα τα μαθηματα,αλλα 2 συγκεκριμενα που θα ηθελα να τα ξαναδω(θεωρητικη ειμαι)
Εκει που εγραψα αριστα,δεν βρισκω λογο να ξανακανω φροντιστηρια,την υλη την θυμαμαι ακομη,και ετσι δεν θα χρειαστω και το τρελο διαβασμα για να τα ξαναβγαλω,οπως ηταν την πρωτη χρονια.Το βλεπω σαν μια καλη επαναληψη.

Για τον ελευθερο χρονο,σκεψου μονο οτι θα εχεις ελευθερο ολο το πρωινο σου,αφου δεν θα υπαρχει το σχολειο.Εγω εχω ως δραστηριοτητα τον ερυθρο σταυρο(Διασωστης) και το προγραμμα βγαινει ανετα.

ΓΙα τα μαθηματα κατευθυνσης σου δεν ξερω :P
Εν κατακλειδι,αναφορικα με την ψυχοφθορο διαδικασια,εμενα ουτε την πρωτη φορα μου φανηκε ψυχοφθορα,πιστευω να μην γινει φετος :P

Ευχαριστω για την απαντηση drHouse;) Να σου πω την αληθεια εμενα οι πανελληνιες (μαλλον καλυτερα το διαβασμα για τις πανελληνιες) μου φανηκαν ψυχοφθορες προς το τελος τους αρχικα δεν ηταν και κατι τοσο ''φοβερο''. Νομιζω οτι εχω διαβασει καλα την 1η φορα που εδωσα αρα θα ειναι σαν να κανω επαναληψη ολη την χρονια οπως ειπες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Εγω παντως που θα ξαναδωσω,αρχιζω φροντιστηρια απο Σεμπτεβρη,το καλοκαιρι εχει διακοπες :D
Εχω αποφασισει να μην κανω ολα τα μαθηματα,αλλα 2 συγκεκριμενα που θα ηθελα να τα ξαναδω(θεωρητικη ειμαι)
Εκει που εγραψα αριστα,δεν βρισκω λογο να ξανακανω φροντιστηρια,την υλη την θυμαμαι ακομη,και ετσι δεν θα χρειαστω και το τρελο διαβασμα για να τα ξαναβγαλω,οπως ηταν την πρωτη χρονια.Το βλεπω σαν μια καλη επαναληψη.

Για τον ελευθερο χρονο,σκεψου μονο οτι θα εχεις ελευθερο ολο το πρωινο σου,αφου δεν θα υπαρχει το σχολειο.Εγω εχω ως δραστηριοτητα τον ερυθρο σταυρο(Διασωστης) και το προγραμμα βγαινει ανετα.

ΓΙα τα μαθηματα κατευθυνσης σου δεν ξερω :P
Εν κατακλειδι,αναφορικα με την ψυχοφθορο διαδικασια,εμενα ουτε την πρωτη φορα μου φανηκε ψυχοφθορα,πιστευω να μην γινει φετος :P
σε ποια 2 θα ξανακανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
17.500 μορια ειναι πολυ καλα.θελεις ιατρικη,φαρμακευτικη?ημουν στη θεωρητικη κατευθυνση και προφανως δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να σε συμβουλευσω.παντως θα σου ελεγα να ξαναδωσεις μονο αμα το θελεις παρα πολυ.θα σου προτεινα να κανεις μονο μαθηματικα κατευθυνσης και φυσικη που ειναι απο οτι ακουω τα κατ εξοχην δυσκολοτερα μαθηματα.
οι βιολογιες που ειναι πιο θεωρητικα μαθηματα μαλλον δεν χρειαζονται φροντιστηριο ουτε η χημεια.επισης μην πας ουτε εκθεση.απλα διαβασε τις εκθεσεις που εγραψες περυσι και προσεξε τη θεωρια.δεν εχχω δωσει δευτερη φορα αφου φετος αποφοιτησα και εκτος συγκλονιστικου απροοπτου δεν θα ξαναδωσω πανελληνιες.θα ηθελα να δωσω μετα απο μερικα χρονια διαβαζοντας τα μαθηματα παραλληλα με τη σχολη μου εστι μονο και μονο για να ξαναδοκιμασω τις δυναμεις μου.παντως θεωρω οτι ειναι εξαιρετικα ψυχοφθοο.πλεον δεν θα σκεφτεσαι αν μπορεις να μαθεις τα μαθηματα αλλα ολη τη χρονια αν καταφερεις να γραψεις καλλητερα και χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω πιστευω οτι 1 ευκαιρια μας δινεται στη ζωη και πρεπει να την αρπαζουμε.ωστοσο αν νιωθεις οτι μπορεις να πας καλυτερα θα βρεις τα ψυχικα αποθεματα και εφοσον διαβασεις θα πετυχεις!!

Ολων την γνωμη θελω αγαπητε nick:)

Σχετικα με αυτο που ειπες για το που πρεπει να κανω φροντιστηριο...
Χημεια σκεφτομαι να κανω επειδη εχει πολλες ασκησεις (και ας μην ειναι τοσο δυσκολες οσο της Φυσικης και των Μαθηματικων) ενω για την Εκθεση σκεφτομαι οτι καλο ειναι να υπαρχει ενα ατομο να σε διορθωνει :). Νομιζω οτι εκθεσεις πρεπει να γραφω γιατι αλλιως μπορει να ξεχασω πως εγραφα!

Τωρα σχετικα με τον αν ειναι ψυχοφθορο οοντως ισως εχεις δικιο απο την στιγμη που ολοι οι αλλοι θα καλοπαιρνουν ή θα εχουν φυγει απο την πολη μου. Φοβαμαι λιγο μην αισθανθω μονος:(

Οντως θα ειναι ρισκο να ξαναδωσω αλλα αν δεν ρισκαρεις δεν κερδιζεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια:)

Εδωσα φετος πανελληνιες (θετικη κατευθυνση) και συγκεντρωσα περιπου 17500 μορια. Ωστοσο σκεφτομαι να ξαναδωσω του χρονου για διαφορους λογους (προφανως θελω να συγκεντρωσω περισσοτερα μορια)...
Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:

1ον Πιστευετε πως πρεπει να ξεκινησω να προετοιμαζομαι απο Σεπτεμβρη? Ειχα διαβασει περσυ πολυ καλα (θα μπορουσα βεβαια και περισσοτερο:whistle:) σε ολα εκτος απο Φυσικη (που το πληρωσα:() και Χημεια (εγραψα πολυ καλα!)

2ον Θα εχω ελευθερο χρονο να ασχοληθω με μια δραστηριοτητα πχ 3 ωρες την εβδομαδα?

3ον Λεω να παω φροντιστηριο σε Χημεια, Μαθηματικα, Φυσικη, Εκθεση ενω Βιολογια γενικης και κατευθυνσης να διαβασω μονος μου... Εξαλου ειχα διαβασει καλα τις βιολογιες και νομιζω οτι οι ασκησεις τους δεν ειναι και τοσο δυσκολες ωστε να ξανακανω φροντιστηριο. Συμφωνειτε με αυτο?

4ον Ειναι πιο ψυχοφθορο να δινεις 2η φορα?

Θα ηθελα τις γνωμες ολων σας ειδικα αυτων που ξαναδωσαν:)


1) Σεπτέμβρης μια χαρά είναι. Εγώ Νοέμβρη που ξεκίνησα πάντως δεν τα βρήκα σκούρα. Δεν κάνεις πράγματα πρώτη φορά έτσι κι αλλιώς.
2)Πιστεύω ότι με καλό προγραμματισμό θα μπορεί να έχεις τη δραστηριότητά σου. 3 ώρες τη βδομάδα δεν είναι τίποτα. Εξάλλου δεν θα διαβάζεις όλη μέρα.
3)Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις φροντιστήρια σε όλα. Μπορείς απλά να μειώσεις όπου θες την ώρα. Εμένα το φροντιστήριο με έβαζε σε σειρά. Δύσκολα θα έλεγα ''σήμερα θα κάτσω μια ώρα να διαβάσω βιολογία'' .Ενώ όταν έχεις φροντιστήριο είσαι και λίγο αναγκασμένος.
Πρέπει όμως να κάνεις έστω και μια ώρα γιατί μπορεί να νομίζεις ότι κάνεις κάτι σωστά ενώ το κάνεις λάθος κι απλά ήσουν τυχερός και δεν έπεσε. Γενικά η 2η φορά, δεν είναι για πειραματισμούς.
4)Για μένα ήταν για 2 λόγους. Πρώτον είχα συγκεκριμένο στόχο ο οποίος με άγχωνε. Δεύτερον δεν έδιναν οι φίλοι μου όπότε δεν είχα παρέα στον γολγοθά μου. Αν δεν δίνεις δεν νιώθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick0s93

Νεοφερμένος

Ο nick0s93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
1) Σεπτέμβρης μια χαρά είναι. Εγώ Νοέμβρη που ξεκίνησα πάντως δεν τα βρήκα σκούρα. Δεν κάνεις πράγματα πρώτη φορά έτσι κι αλλιώς.
2)Πιστεύω ότι με καλό προγραμματισμό θα μπορεί να έχεις τη δραστηριότητά σου. 3 ώρες τη βδομάδα δεν είναι τίποτα. Εξάλλου δεν θα διαβάζεις όλη μέρα.
3)Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις φροντιστήρια σε όλα. Μπορείς απλά να μειώσεις όπου θες την ώρα. Εμένα το φροντιστήριο με έβαζε σε σειρά. Δύσκολα θα έλεγα ''σήμερα θα κάτσω μια ώρα να διαβάσω βιολογία'' .Ενώ όταν έχεις φροντιστήριο είσαι και λίγο αναγκασμένος.
Πρέπει όμως να κάνεις έστω και μια ώρα γιατί μπορεί να νομίζεις ότι κάνεις κάτι σωστά ενώ το κάνεις λάθος κι απλά ήσουν τυχερός και δεν έπεσε. Γενικά η 2η φορά, δεν είναι για πειραματισμούς.
4)Για μένα ήταν για 2 λόγους. Πρώτον είχα συγκεκριμένο στόχο ο οποίος με άγχωνε. Δεύτερον δεν έδιναν οι φίλοι μου όπότε δεν είχα παρέα στον γολγοθά μου. Αν δεν δίνεις δεν νιώθεις.
εδινα φετος για δευτερη χρονια.Κ εγω θα πω στο παιδι που ρωταει πανω κατω τα ιδια πραγματα 1)αρχισα τελη σεπτεμβρη ολα τα μαθηματα εκτος της γενικης (μαθηματικα) που αρχισα αρχες φλεβαρη.θα προτεινα περιπου το ιδιο καθως υπαρχει χρονος για πολλες επαναληψεις αλλα κ για ξεκουραση (4 μηνες διακοπες) 2)Πιστευω οτι δν θα υπαρχει προβλημα με την δραστηριοτητα σ.Τα πρωινα δεν υπαρχει σχολειο με αποτελεσμα να εισαι πιο ανετος. 3)κ γω συμφωνω στο οτι ολα τα μαθηματα χρειαζονται φροντιστηριο.Η πρωτη κ η δευτερη χρονια ειναι διαφορετικες δηλαδη δεν σημαινει οτι επειδη πηγεσ αριστα σε ενα μαθημα την μια χρονια θα πας κ την αλλη.Ειδικα αν κυνηγας πολυ υψηλοβαθμες σχολες χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια σε ολα τα μαθηματα (κ οταν λεμε ολα εννοουμε οοοοοοολα) 4)εμενα με δυσκολεψε το αγχος τις 2 εβδομαδες των εξετασεων.επισης κ γω ειχα προβλημα στην αρχη γτ φυγαν ολοι οι φιλοι μ κ εμεινα μονος αλλα μετα συνηθισα.Η προετοιμασια νομιζω οτι κυλαει γρηγορα...ενιωσα δικαιωμενος απ την προσπαθεια μ κ πιστευω οτι θα νιωσεις κ συ.ΔΥΝΑΤΑ Κ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Γεια σας ! ξέρετε τι εννοεί με αυτό η σελίδα του υπουργείου ? ιι) την πρωτότυπη ΒΕΒΑΙΩΣΗ πρόσβασης που έχουν αποκτήσει στην αμέσως προηγούμενη εξέτασή τους. Αν δεν έχουν ΒΕΒΑΙΩΣΗ
πρόσβασης τότε υποβάλλουν σχετική υπεύθυνη δήλωση, με την οποία δηλώνουν ότι δεν είναι κάτοχοι της ανωτέρω ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Γεια σας ! ξέρετε τι εννοεί με αυτό η σελίδα του υπουργείου ? ιι) την πρωτότυπη ΒΕΒΑΙΩΣΗ πρόσβασης που έχουν αποκτήσει στην αμέσως προηγούμενη εξέτασή τους. Αν δεν έχουν ΒΕΒΑΙΩΣΗ
πρόσβασης τότε υποβάλλουν σχετική υπεύθυνη δήλωση, με την οποία δηλώνουν ότι δεν είναι κάτοχοι της ανωτέρω ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ.

Όταν δίνεις πανελλήνιες και βγαίνουν οι βαθμοί, σου δίνουν από το σχολείο μία βεβαίωση πρόσβασης που αναφέρει τους βαθμούς σου στα διάφορα μαθήματα και τον γενικό βαθμό πρόσβασης.. Αυτό το χαρτί εννοεί! Και αν έχεις δώσει πχ 2 φορές, αυτοί θέλουν το 2ο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Πάρα πολύ σωστά αυτά που έγραψε η Εύη.Συμφωνώ μέχρι και την τελευταία λέξη.Να την ακούτε:redface:
Θα σας πω τον πόνο μου,απλά γιατί τον τελευταίο καιρό με ''πνίγει''.
Είμαι απόφοιτος του περιβόητου,βασανιστικού 2011(για τα θέματα εννοώ )
και φέτος έδωσα 2η φορά,διοτι την 1η πάτωσα.
το 2011 δε γράφτηκα απο την αρχή σε φροντιστήριο,πίστευα το βλαμμένο οτι θα τα καταφέρω μόνη μου.Έλα όμως που ήδη απο τον Οκτώβριο τα βρήκα σκούρα; Το σχολείο μου δε με υποστήριζε καθόλου,παρόλο που ήμουν απο ελάχιστους μαθητές στο συγκεκριμένο σχολείο που έπαιρναν μέσο όσο πάνω απο 19.
Θυμάμαι με είχαν πιάσει τα κλάμματα το Νοέμβριο,νόμιζα οτι δε θα πετύχω απολύτως τίποτα.Παρακάλεσα τους γονείς μου να με γράψουν σε κάποιο φροντιστήριο ,γιατί στο σχολείο δε μπορούσα πλέον να βασιστώ.Δεν ήθελα να τους πιέσω,γιατί δεν είμαστε και οικονομικά ευκατάστατοι.Τέλικά στα τελη Δεκέμβρη γράφτηκα σε όλα τα μαθήματα.Είχα τρομερά κενά.
Ήμουν όμως λίγο αισιόδοξη,γιατί νόμιζα οτι τα θέματα θα είναι περίπου σαν του '10.Δεν ήταν όμως.
Κουτσά στραβά διάβαζα,και ας είχα αφήσει λίγα κενά προς το τέλος.Ξέρω ακούγεται τρομακτικό και θα πείτε '' μα πώς τόλμησες να αφήσεις κάτι χωρίς να το διαβάσεις;'' αλλά για μένα ήταν αδύνατο. Επρεπε να διαβάζω τα του φροντιστηρίου,που ήταν πολύ μπροστά σε σχέση με το σχολείο,επρεπε να διαβάζω ταυτόχρονα και τα προηγούμενα,μιας και δεν τα κάναμε στο σχολείο μου.Άσε που δε σηκωνα τον ποπο μου απο το γραφείο ,αδυνάτισα και κοιμόμουν ελάχιστα.
Συγκέντρωσα το 2011 συνολικά 14.856 μόρια στο 3ο πεδίο,αν σκεφτείτε οτι στη φυσική λόγου χάρη,ήμουν διαβασμένη μόνο σε στερεό και κρούσεις.

Πέρασα σε μια ενδιαφέρουσα σχολή,αλλά εγώ εκεί,με το πείσμα μου,να περάσω Φαρμακευτική ή Ιατρική και προτιμότερο στην Αθήνα,για οικονομικούς λόγους.
Έδωσα και φέτος,με περισσότερο θάρρος και ελπίδα ,αφήνοντας πίσω το ''ελαττωματικό'' 2011.
Συγκέντρωσα περίπου 18.000 μόρια για την ακρίβεια 18.006 ..
Ιατρική Αθηνών τη χάνω σίγουρα,εκτός και αν γίνει θαύμα στις ειδικές κατηγορίες.Φαρμακευτική Αθηνών μπορεί,αν πέσει λίγο η βάση.Αν περάσω σε Ιατρική άλλης πόλης,δεν ξέρω αν θα τη συνεχίσω.Πολύ δύσκολο.Δε μπορώ και ούτε θέλω να επιβαρύνω την οικογένειά μου.Είμαστε 3 αδέλφια.
Τις προάλλες μου μπήκε μια ιδέα ,σαν ζιζάνιο,και δε λέει να βγει.Λες να δώσω 3η φορά;
Ξέρω είμαι τρελή,αλλά θέλω τρομερά να πετύχω το στόχο μου.Αξίζει παιδιά;
Εσείς τί πιστεύετε;
Θα χάσω 2 χρόνια .....πώς σας φαίνεται;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάρα πολύ σωστά αυτά που έγραψε η Εύη.Συμφωνώ μέχρι και την τελευταία λέξη.Να την ακούτε:redface:
Θα σας πω τον πόνο μου,απλά γιατί τον τελευταίο καιρό με ''πνίγει''.
Είμαι απόφοιτος του περιβόητου,βασανιστικού 2011(για τα θέματα εννοώ )
και φέτος έδωσα 2η φορά,διοτι την 1η πάτωσα.
το 2011 δε γράφτηκα απο την αρχή σε φροντιστήριο,πίστευα το βλαμμένο οτι θα τα καταφέρω μόνη μου.Έλα όμως που ήδη απο τον Οκτώβριο τα βρήκα σκούρα; Το σχολείο μου δε με υποστήριζε καθόλου,παρόλο που ήμουν απο ελάχιστους μαθητές στο συγκεκριμένο σχολείο που έπαιρναν μέσο όσο πάνω απο 19.
Θυμάμαι με είχαν πιάσει τα κλάμματα το Νοέμβριο,νόμιζα οτι δε θα πετύχω απολύτως τίποτα.Παρακάλεσα τους γονείς μου να με γράψουν σε κάποιο φροντιστήριο ,γιατί στο σχολείο δε μπορούσα πλέον να βασιστώ.Δεν ήθελα να τους πιέσω,γιατί δεν είμαστε και οικονομικά ευκατάστατοι.Τέλικά στα τελη Δεκέμβρη γράφτηκα σε όλα τα μαθήματα.Είχα τρομερά κενά.
Ήμουν όμως λίγο αισιόδοξη,γιατί νόμιζα οτι τα θέματα θα είναι περίπου σαν του '10.Δεν ήταν όμως.
Κουτσά στραβά διάβαζα,και ας είχα αφήσει λίγα κενά προς το τέλος.Ξέρω ακούγεται τρομακτικό και θα πείτε '' μα πώς τόλμησες να αφήσεις κάτι χωρίς να το διαβάσεις;'' αλλά για μένα ήταν αδύνατο. Επρεπε να διαβάζω τα του φροντιστηρίου,που ήταν πολύ μπροστά σε σχέση με το σχολείο,επρεπε να διαβάζω ταυτόχρονα και τα προηγούμενα,μιας και δεν τα κάναμε στο σχολείο μου.Άσε που δε σηκωνα τον ποπο μου απο το γραφείο ,αδυνάτισα και κοιμόμουν ελάχιστα.
Συγκέντρωσα το 2011 συνολικά 14.856 μόρια στο 3ο πεδίο,αν σκεφτείτε οτι στη φυσική λόγου χάρη,ήμουν διαβασμένη μόνο σε στερεό και κρούσεις.

Πέρασα σε μια ενδιαφέρουσα σχολή,αλλά εγώ εκεί,με το πείσμα μου,να περάσω Φαρμακευτική ή Ιατρική και προτιμότερο στην Αθήνα,για οικονομικούς λόγους.
Έδωσα και φέτος,με περισσότερο θάρρος και ελπίδα ,αφήνοντας πίσω το ''ελαττωματικό'' 2011.
Συγκέντρωσα περίπου 18.000 μόρια για την ακρίβεια 18.006 ..
Ιατρική Αθηνών τη χάνω σίγουρα,εκτός και αν γίνει θαύμα στις ειδικές κατηγορίες.Φαρμακευτική Αθηνών μπορεί,αν πέσει λίγο η βάση.Αν περάσω σε Ιατρική άλλης πόλης,δεν ξέρω αν θα τη συνεχίσω.Πολύ δύσκολο.Δε μπορώ και ούτε θέλω να επιβαρύνω την οικογένειά μου.Είμαστε 3 αδέλφια.
Τις προάλλες μου μπήκε μια ιδέα ,σαν ζιζάνιο,και δε λέει να βγει.Λες να δώσω 3η φορά;
Ξέρω είμαι τρελή,αλλά θέλω τρομερά να πετύχω το στόχο μου.Αξίζει παιδιά;
Εσείς τί πιστεύετε;
Θα χάσω 2 χρόνια .....πώς σας φαίνεται;;:confused:

Γεια σου Πολυμνια:)

Ειμαι και εγω ενας μαθητης που θα ξαναδωσει απο οτι φαινεται του χρονου παροτι τα πηγα αρκετα καλα φετος. Τεσπα τους λογους τους γνωριζουν καποιο απο εδω μεσα αλλα δεν ειναι της παρουσας καταστασης να αναφερθω σε αυτους. Το σιγουρο ειναι οτι στοχευω πιο ψηλα. Στο θεμα μας... η αποψη μου Πολυμνια ειναι οτι τα πηγες παρα πολυ καλα και οι κοποι σου επιβραβευτηκαν σε μεγαλο βαθμο (το 18 ειναι αξιοζηλευτος βαθμος):) Το να δινεις-ξανα- πανελληνιες ειναι σιγουρα κατι αρκετα δυσκολο και κουραστικο αλλα οταν ο στοχος ειναι ξεκαθαρος τοτε αξιζει τον κοπο και σιγουρα δεν ειναι χαμενος χρονος.
Ομως θεωρω οτι ακομα και αν δεν περασεις εκει που επιθυμεις καλυτερα να γραφτεις σε ενα τμημα παρεμφερους αντικειμενου πχ Νοσηλευτικη ή βιολογικο και μετα δωσε κατατακτηριες. Νομιζω οτι θα ειναι αρκετα ψυχοφθορο να ξανακανεις την ιδια υλη 3 χρονια συνεχομενα και στην ουσια να παραμενεις στασιμη σε πολλους τομεις της ζωης σου... Βεβαια θελει και μεγαλη ψυχικη δυναμη και προσηλωση στον στοχο που εγω δεν την εχω σε βαθμο να δωσω 3 φορες πανελληνιες. Αυτο βεβαια ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου. Σκεψου το προσεχτικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top