christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Το πρωτο το σκεφτηκα,αλλα θα μου φαει παρα πολλα χρονια,δηλαδη μαζι με ειδικοτητα θα φτασω σε μια...ηλικια :P
Για ιατρικες στο εξωτερικο,και αυτο το ειδα,αλλα δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για καλα πανεπιστημια ιατρικης,σε βουλγαριες και ρουμανιες,αμφιταλαντευομαι για το επιπεδο σπουδων που προσφερουν :hmm:
Φετος προσπαθησα να πιασω ιατρικη απο θεωρητικη,και παρολο που τα μορια μου ειναι πολλα,δεν την πιανω απο θεωρητικη.
Τωρα για την υλη δεν ξερω...και δεν εχω και τις καλυτερες επαφες με φυσικομαθηματικα τα τελευταια χρονια,οντας θεωρητικη.
Θα δω...
ποσο εβγαλες αν επιτρεπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Το πρωτο το σκεφτηκα,αλλα θα μου φαει παρα πολλα χρονια,δηλαδη μαζι με ειδικοτητα θα φτασω σε μια...ηλικια :P
Για ιατρικες στο εξωτερικο,και αυτο το ειδα,αλλα δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για καλα πανεπιστημια ιατρικης,σε βουλγαριες και ρουμανιες,αμφιταλαντευομαι για το επιπεδο σπουδων που προσφερουν :hmm:
Φετος προσπαθησα να πιασω ιατρικη απο θεωρητικη,και παρολο που τα μορια μου ειναι πολλα,δεν την πιανω απο θεωρητικη.
Τωρα για την υλη δεν ξερω...και δεν εχω και τις καλυτερες επαφες με φυσικομαθηματικα τα τελευταια χρονια,οντας θεωρητικη.
Θα δω...

Tο επίπεδο σπουδών μια χαρά είναι, και αναγνωρίζονται απο τον ΔΟΑΤΑΠ οπότε είσαι κομπλέ!
Μπορείς να τελειώσεις εκει μια σχολή και να κάνεις ειδικότητα στην Ελλάδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρωτο το σκεφτηκα,αλλα θα μου φαει παρα πολλα χρονια,δηλαδη μαζι με ειδικοτητα θα φτασω σε μια...ηλικια :P
Για ιατρικες στο εξωτερικο,και αυτο το ειδα,αλλα δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για καλα πανεπιστημια ιατρικης,σε βουλγαριες και ρουμανιες,αμφιταλαντευομαι για το επιπεδο σπουδων που προσφερουν :hmm:
Φετος προσπαθησα να πιασω ιατρικη απο θεωρητικη,και παρολο που τα μορια μου ειναι πολλα,δεν την πιανω απο θεωρητικη.
Τωρα για την υλη δεν ξερω...και δεν εχω και τις καλυτερες επαφες με φυσικομαθηματικα τα τελευταια χρονια,οντας θεωρητικη.
Θα δω...

Μπορεις να πας ψυχολογια που καπως συνδιαζεται με την ιατρικη καθως απο οτι εχω καταλαβει σε ενδιαφερει αυτο το αντικειμενο.... Η ψυχολογια ειναι φοβερη επιστημη αν πηγαινα θεωρητικη αυτην θα επελεγα:) (εφοσον ειχα γραψει καλα βεβαια:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μπορεις να πας ψυχολογια που καπως συνδιαζεται με την ιατρικη καθως απο οτι εχω καταλαβει σε ενδιαφερει αυτο το αντικειμενο.... Η ψυχολογια ειναι φοβερη επιστημη αν πηγαινα θεωρητικη αυτην θα επελεγα:) (εφοσον ειχα γραψει καλα βεβαια:P).

ουτε καν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τα παιδιά που έγραψαν 2 (ίσως και 3) φορές πανελλήνιες εξετάσεις:
1.Είναι συχνό φαινόμενο ένας μαθητής να γράψει την δεύτερη φορά χαμηλότερα από την πρώτη;
2.Συνήθως πόσο αυξάνεται ο Γ.Μ.Ο.;
3.Πόσο διάβασμα χρειάζεται την δεύτερη χρονιά συγκριτικά με την πρώτη;(αν θέλουμε π.χ. Να αυξήσουμε την βαθμολογία κατά 300-500 μόρια;
4.Η δεύτερη χρονιά πώς είναι; Περνάει παραγωγικά ή αντιπαραγωγικά;(Θέλω να πω εκτός από το διαβασμά πόσος χρόνος μένει για άλλες ασχολίες;
5.Πιστεύετε ότι η επιλογή σας να ξαναδώσετε ήταν σωστή;

1.Δεν ξέρω αν είναι συχνό.Αλλά συμβαίνει.Εγώ το έπαθα.(όχι πάρα πολύ βέβαια).
2.Δεν είναι δεδομένο.
3.Τόσο διάβασμα ώστε να ξέρεις καλά αυτά που ήδη ξέρεις και να μάθεις καλά και αυτά που δεν ήξερες. Τουτέστιν τόσο διάβασμα ώστε να καλύψεις τα κενά σου και να διορθώσεις όσο πιο πολύ γίνεται τα λάθη σου. Δεν έχεις και σχολείο οπότε έχεις περισσότερο χρόνο στη διάθεσή σου.Εκτός κι αν ξυπνάς στις 2 το μεσημέρι οπότε είναι σαν να έχεις σχολείο.
4.Δεδομένου ότι δεν έχεις σχολείο και ίσως όχι τόσες ώρες φροντιστήριο τα πράγματα είναι πιο χαλαρά και έχεις χρόνο. Αναλόγως και τον προγραμματισμό που κάνεις βέβαια. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες του τύπου ''κύριε δεν πρόλαβα να διαβάσω''. Καλύτερα να λες την αλήθεια ''δεν μπορούσα να διαβάσω'' :P
5.Ναι γιατί πέρασα εκεί που ήθελα. Αν δεν περνούσα θα έλεγα ότι είναι λάθος. Μετά από καιρό όμως που θα είχα ηρεμήσει θα σκεφτόμουν πως αν δεν ξανάδινα θα έλεγα ''κι αν είχα ξαναδώσει..?''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μπορεις να πας ψυχολογια που καπως συνδιαζεται με την ιατρικη καθως απο οτι εχω καταλαβει σε ενδιαφερει αυτο το αντικειμενο.... Η ψυχολογια ειναι φοβερη επιστημη αν πηγαινα θεωρητικη αυτην θα επελεγα:) (εφοσον ειχα γραψει καλα βεβαια:P).

Υποκλινομαι σε νικ και αβαταρ.

Εσύ λες για ψυχιατρική, ειδικότητα της Ιατρικής.

@Χιού,

Η ειδικότητα πληρώνεται. Και βασικά με το πτυχίο μπορείς να δουλέψεις. Άρα δεν είναι τόσα τα χρόνια σύμφωνα με το πρώτο σενάριο.

Βαλκάνια είναι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υποκλινομαι σε νικ και αβαταρ.

Εσύ λες για ψυχιατρική, ειδικότητα της Ιατρικής.

@Χιού,

Η ειδικότητα πληρώνεται. Και βασικά με το πτυχίο μπορείς να δουλέψεις. Άρα δεν είναι τόσα τα χρόνια σύμφωνα με το πρώτο σενάριο.

Βαλκάνια είναι οκ.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια:)

Βασικα λεω οτι μιας και το παιδι ακολουθησε θεωρητικη αλλα του αρεσει πολυ και η ιατρικη μπορει να σπουδασει ψυχολογια -εφοσον φυσικα θελει- ωστε να ασκησει το επαγγελμα του Ψυχολογου. Γνωριζω φυσικα πως η δουλεια του ψυχολογου διαφερει απο αυτην του Ψυχιατρου (πχ ο Ψυχολογος δεν χορηγει φαρμακα) αλλα ερχεται σε επαφη με ατομα που χρειαζονται βοηθεια και επισης μπορει να αποκτησει στην διαρκεια των 4-5 ετων των σπουδων του, μια καλη γνωση στην κλινικη ψυχολογια, και μια καποια βασικη κατάρτιση στην ψυχοθεραπεια:) Φυσικα οι σπουδες Ψυχολογιας ειναι θεωρητικου περιεχομενου ενω οι αντιστιοχες της ιατρικης εχουν και εργαστηρια, φυσικη,... δηλαδη δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εδωσα πανελλήνιες αλλά δεν έγραψα τόσο καλά όσο ήθελα μάλλον πιάνω 2-3 σχολές που με ενδιαφέρουν όπως η Βρεφονηπιοκομία αλλά σκέφτομαι να κρατήσω τη σχολή σε περίπτωση που περάσω και να δώσω πάλι πανελλήνιες για 4 σχολές που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ, μια από αυτες τις τέσσερις είναι η ψυχολογία. Τώρα το δίλημμα μου είναι: να δώσω πάλι; (δεν αντέχω πάλι όλη αυτή τη κούραση) ή να δώσω κατατακτήριες αργότερα από τη Βρεφονηπιοκομία για ψυχολογία :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι? εγω αποφοιτησα το 2010 κ εδωσα για 3η φορα κ φετος. μετρανε και τα προφορικα στον βαθμο προσβασης ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδια δεν εχω καταλαβει..τα υποχρεωτικα ή τα επιλογης πρεπει να δινεις σε μια σχολη κι ας μη θες να την παρακολουθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι? εγω αποφοιτησα το 2010 κ εδωσα για 3η φορα κ φετος. μετρανε και τα προφορικα στον βαθμο προσβασης ε?
γες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παιδια δεν εχω καταλαβει..τα υποχρεωτικα ή τα επιλογης πρεπει να δινεις σε μια σχολη κι ας μη θες να την παρακολουθεις?

Εξετάσεις δίνεις σε όλα.... απλά κάποια από αυτά τα επιλέγεις. Οι όροι υποχρεωτικό και επιλογής δεν αφορούν το αν παρακολουθείς ή όχι, αφορούν καθαρά το αντικείμενό σου και την "κατεύθυνση" ή τις επιπλέον γνώσεις που σου δίνουν τα επιλογής (αν προσέξεις, σε πολλούς οδηγούς σπουδών αναφέρονται ως "υποχρεωτικά επιλογής", δηλαδή επιλέγεις εσύ, αλλά κάτι πρέπει να επιλέξεις!)

Τώρα, σε αυτό που ρωτάς πιό πάνω, γίνεται, αν βέβαια δεν υπάρχουν εργαστήρια. Αρκεί να διατηρείς μία Χ επαφή με τη σχολή (ή και με τους καθηγητές, αν είναι εφικτό), ώστε να μαθαίνεις ποια είναι η ύλη, αν πρέπει να πάρεις σημειώσεις κλπ. Μία φίλη μου είχε περάσει Νομική Κομοτηνής... παρακολουθούσε Αθήνα και πήγαινε πάνω μόνο για τις εξετάσεις. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται σε άλλες σχολές βέβαια, γιατί ακόμα και σε τμήματα ίδιου αντικειμένου, υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις σε μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει το γεγονός ότι αν δώσεις πανελλήνιες μετά από δύο χρόνια αφότου έχεις τελειώσει δεν υπολογίζονται οι προφορικοί βαθμοί στην διαμόρφωση μορίων. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

μερσι αν και με ενημερωσαν κ απο πανω :)

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει το γεγονός ότι αν δώσεις πανελλήνιες μετά από δύο χρόνια αφότου έχεις τελειώσει δεν υπολογίζονται οι προφορικοί βαθμοί στην διαμόρφωση μορίων. Ευχαριστώ.

που το εμαθες αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
το είχα διαβάσει εδώ μέσα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς που.

ακριβως απο πανω αυτο ρωτησα. δινω 3η φορα(αποφοιτησα το 2010) κ ειναι η τελευταια χρονια που ισχυουν οι προφορικοι . δες εδω -> https://www.alfavita.gr/artro.php?id=3775
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ακριβως απο πανω αυτο ρωτησα. δινω 3η φορα(αποφοιτησα το 2010) κ ειναι η τελευταια χρονια που ισχυουν οι προφορικοι . δες εδω -> https://www.alfavita.gr/artro.php?id=3775

Σε ευχαριστώ πολύ. άρα εγώ που θέλω να δώσω του χρόνου δεν θα υπολογίζονται καθόλου οι προφορικοί βαθμοί μου εφόσον έχουν περάσει δύο έτη από την απόκτηση του απολυτηρίου μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. άρα εγώ που θέλω να δώσω του χρόνου δεν θα υπολογίζονται καθόλου οι προφορικοί βαθμοί μου εφόσον έχουν περάσει δύο έτη από την απόκτηση του απολυτηρίου μου. :)

ποια χρονια αποφοιτησες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top